NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Под прожектора С празничен концерт на симфоничния оркестър на БНР започват честванията за Деня на независимостта
2651
Под прожектора

С празничен концерт на симфоничния оркестър на БНР започват честванията за Деня на независимостта

Светлин Русев е солист в празничния концерт на симфоничния оркестър на БНР с диригент Константин Илиевски, посветен на Деня на независимостта на България. Събитието е тази вечер в Софийската опера и балет, съобщават от БНР. За втора поредна година организаторите от сдружение „Реформ юнион клуб“ и БНР обединяват усилия с идеята Денят на независимостта да бъде честван с празничен концерт, който да илюстрира със силата на музиката пълноценното място на България на световната карта и съизмеримостта на нашето културно наследство с най-високите европейски образци. Програмата, подготвена от маестро Илиевски, носи духа на Деня на независимостта и е вдъхновена от манифеста, който провъзгласява, че България е държава, достойна да бъде равноправен член в семейството на цивилизованите народи, коментират от БНР

| 18 Септември 2024, 08:31 ч.
С празничен концерт на симфоничния оркестър на БНР започват честванията за Деня на независимостта
С празничен концерт на симфоничния оркестър на БНР започват честванията за Деня на независимостта
Снимка © БНР

Светлин Русев е солист в празничния концерт на симфоничния оркестър на БНР с диригент Константин Илиевски, посветен на Деня на независимостта на България. Събитието е тази вечер в Софийската опера и балет, съобщават от БНР.

В края на октомври ще се проведе тазгодишното издание на конкурса за млади цигулари в рамките а 49-ите Музикални дни „Проф. Недялка Симеонова“ в Хасково, съобщиха от пресцентъра на местната община.

Право да участват в конкурсната част от 18 до 20 октомври имат цигулари, разпределени в четири възрастови групи.

Най-малките изпълнители са в първа група, родени между 2013 и 2016 година. Във втора група в музикалната надпревара се включват цигуларите, родени между 2009 и 2012 година, в трета - младите таланти, които са родени 2005 и 2008 година, и в четвърта група - родените от 1994 и през 2004 година, уточниха организаторите.

Изпълненията ще оценява и през тази година жури, съставено от известни български и чуждестранни цигулари и педагози.

Във всяка от групите ще бъде присъдена първа, втора и трета награда, придружена с диплом и финансов стимул. На най – в

В Габрово бе представена изложбата „90 години в 90 снимки. Паметникът на свободата – път във времето“, посветена на 90-годишнината от откриването на Паметника на Свободата на връх Свети Никола. 

Експозицията на открито е подредена на алеята между Националната Априловска гимназия и Регионална библиотека „Априлов - Палаузов“ Габрово. 

„Изложбата, която представяме, е във връзка с историческата годишнина свързана с Паметника на свободата. В нея ще видите разказ през 90 фотографии, които пресъздават историята в последните девет десетилетия от паметника. Фотосите са подредени хронологично. Показани са гостувания на важни гости и важни събития състояли се именно при Паметника на свободата“, каза по време на откриването д-р Чавдар Ангелов, директор на Национален парк-музей „Шипка-Бузлуджа“. 

<

Даниел Брюл застава зад камерата като режисьор на новия филм "Почивка", посветен на тенисиста от 30-те години на 20-и век Готфрид фон Крам, съобщи "Варайъти". 

Фон Крам има проблеми с нацисткия режим в родната си Германия. 

Феликс Камерер, познат от "На Западния фронт нищо ново", ще играе главната роля във филма. Очаква се "Почивка" да събере отново звездния екип от продукцията за Втората световна война, спечелила "Оскар" през 2023 г. Сценарият на новия филм е по пиесата на Хюсеин Амини - адаптация на романa Terrible Splendor: Three Extraordinary Men ("Блясък: трима необикновени мъже") от Маршъл Джон Фишър. 

Спортната кариера на Готфрид фон Крам е белязана от възхода на Третия райх в Германия и от лични проблеми. "От съвременна гледна точка историята на Фон Крам заслужава да бъде разказана. Той е герой. Заинтригуван и благодарен съм да бъда част

Живопис на Десислава Минчева и фотография на Сандро Арабян се представени в две експозиции. „Намибия/природата" ще продължи от 9 до 28 септември в галерията на ул. „Шипка“ 6, и „Намибия/хората" – от 11 до 24 септември в галерия „Арте“, съобщават организаторите.

„Ако изобщо има случайности в нашия живот, то ние отидохме в Намибия именно така – случайно. После, в рамките на два месеца заминахме и втори път. Пътувахме заедно със сина ми. Ще пиша в първо лице, единствено число, защото е възможно усещанията ни с него да се разминават, въпреки, че по-скоро мисля обратното. Още в началото знаех вътрешно, че трябва да запазя в картини (не само в снимки) това усещане за величието на природата и се надявам  с поредица от изложби проектът ни да с

„Изкуството е значимо!“ е слоганът на първото издание на международното изложение за съвременно изкуство Sofia Art Fair.

Форумът ще се проведе от 3 до 6 октомври във форум „Джон Атанасов“ в София Тех Парк, съобщават организаторите.

По думите на екипа слоганът изразява мисията на проекта – „Да отключи изключителния потенциал на съвременното изкуство да провокира мисълта и сетивата, да изкушава, да образова, да формира отношение към актуалните теми от заобикалящия ни свят. Sofia Art Fair да допринесе за израстването на европейския културен облик на столицата ни“. 

В събитието ще участват галерии и колективи, които представляват над 70 автори, творящи в най-разнообразни художествени стилове. Всички произведения ще бъдат разположени в над 4500 кв. м. площ. Всички участници са селектирани от петчленно междунар

За втора поредна година организаторите от сдружение „Реформ юнион клуб“ и БНР обединяват усилия с идеята Денят на независимостта да бъде честван с празничен концерт, който да илюстрира със силата на музиката пълноценното място на България на световната карта и съизмеримостта на нашето културно наследство с най-високите европейски образци.

Програмата, подготвена от маестро Илиевски, носи духа на Деня на независимостта и е вдъхновена от манифеста, който провъзгласява, че България е държава, достойна да бъде равноправен член в семейството на цивилизованите народи, коментират от БНР. Концертът среща шедьоври от българската и световна класическа музика, виртуозното изпълнителско майсторство и класата на Радиооркестъра.

„Загубен за повече от век и отново възкресен, Третият концерт за цигулка и оркестър от Николо Паганини изисква виртуозна техника, съпоставима с тази на гениалния си автор, затова малцина се заемат с трудната партитура. Предизвикателство да е солист в концерта приема Светлин Русев, един от най-обичаните български цигулари с признание в цял свят“, допълват от БНР.

Композицията от български автор в програмата е Сюитата за симфоничен оркестър из балета „Нестинарка“ от Марин Големинов. През далечната 1942 г. произведението е изпълнено за пръв път отново на сцената на Софийската опера и балет. Музиката на Големинов е тясно свързана с фолклора, претворен и вплетен в произведенията му, а „Нестинарка“ е най-популярната му композиция.

Както информирахме, концертът ще завърши с „Химн на независимостта“ от Георги Шагунов за хор и оркестър. Един от първите български капелмайстори, композитор и автор на „Един завет“, Шагунов е ключова фигура в развитието на българската воинска маршова песен. Веднага след обявяването на независимостта, с голямо вдъхновение той пише химна, който след повече от век отново ще прозвучи в чест на празника. В изпълнението ще вземат участие великолепните певци от детския хор на БНР с диригент Венеция Караманова, посочват организаторите.

Професорите Минчо Минчев и Албена Данаилова провеждат семинар в рамките на Международната музикална лятна академия, която е част от програмата на фестивала „Варненско лято“. Срещите се провеждат в Националното училище по изкуствата „Добри Христов“.

В момента проф. Минчо Минчев води и майсторски клас там. Вчера премина първият семинар на професорите, посветен на работата на цигуларите с лява ръка. В разговора се включиха и цигуларят Димитър Буров и виолистът Румен Цветков, които също имаха майсторски класове във Варна. 

Много отдавна исках да стане този семинар, каза проф. Минчев пред аудиторията. Заедно с проф. Данаилова те дадоха съвети за овладяването на проблеми при свиренето и демонстрираха добри практики за постановката на ръцете, за добро изпълнение на вибрато и преходи. 

Не е сложно да се свири на цигулка, стига да знаеш какво искаш. Трябва да

Третата самостоятелна изложба на Алиса Софиянска бе открита снощи в Художествена галерия "Христо Градечлиев" в Каварна, съобщиха от местната администрация. 

Оттам допълват, че от няколко години Алиса Софиянска рисува активно, черпейки вдъхновение от романтиката на Северното Черноморие и село Поручик Чунчево, където семейството й често отсяда.

В изложбата са представени 59 платна в различни размери, рисувани с акварелни бои. Тематиката е разнообразна, като включва море, архитектура, абстракция, цветя и плодове. Експозицията се отличава с многоцветност.

Жителите и гостите на Каварна ще могат да разгледат изложбата в галерия "Христо Градечлиев" до края на месец август. 

Световното турне на танцовото шоу „Огънят на Анадола“ минава през България през август, съобщават организаторите.

След Америка, Китай, Европа и голямата гала в Истанбул на 29 юни, трупата ще танцува в летните театри на Шумен (2 август), Велико Търново (3 август), Варна (4 август) и Бургас (5 август), както и в Античния театър в Пловдив (6 август) и „Арена Спартак“ в Кърджали (8 и 9 август).

„България има много специално място в сърцето ми. Обичам страната Ви, усещам ритъма на българските танци, откривам много близки елементи между тях и турския традиционен танц. Някои от танцьорите са български турци в трупата и това прави връзката ни още по-дълбока. За първи път ще представим нашия спектакъл в български градове, в кои

Тази вечер на камерната сцена в Народния театър ще се изиграе 200-ото представление на спектакъла „Духът на поета“ от Стефан Цанев на режисьора Маргарита Младенова. 

По случай юбилея театърът разпространи кратко видео с интервюта на част от екипа, съобшават от трупата. 

Спектакълът представя драматична историческа мистификация, едновременно за миналото и настоящето, която ни отвежда в София през ужким 1892 г. и ни показва как някогашните борци за свобода се превръщат в диктатори – без да правят преврати, с официалното съгласие на народа и с всички лостове на демокрацията. Един сън на Стефан Стамболов, в който със Захарий Стоянов трябва да решат какво да правят с внезапно появилия се „поет от корицата на Читанката“. Бившите апостоли и настоящи властници са изправени пред най-тежкия избор: какво

Юбилейна изложба по повод 120 години от рождението на Стоян Венев ще покаже на 20 септември художествената галерия "Владимир Димитров - Майстора" в Кюстендил, съобщиха от галерията.

Стоян Венев е художник, създал самобитно творчество, със собствен почерк и стил и достъпен изразен език. В творбите му винаги има лека закачка или намигване. Рисува с едри краски, едри форми и се отличава с лаконизъм на композицията.

За него няма да прозвучи като клише твърдението, че е "емблематичен художник" – с разпознаваем щрих и тематика, претворил с разбираща и всеопрощаваща усмивка живота на обикновения човек и неговите житейски прегрешения, българските нрави, мотиви из българския фолклор и родната природа. В този смисъл той е изненадващ и с лиричния си поглед към нейните красоти, които пресъздава с четката си, посочват от галерията.

Стоян Венев е роден в с. Скриняно, о

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Изложба на художника Румен Саздов "Крехки същества и металургия на любовта" беше открита в Прага
Ателиерният салон на българския художник Румен Саздов със заглавие: "Крехки същества и металургия на любовта" беше открит тази седмица в галерията на Българския културен институт в ...
„Чертеж на съня“ е втората за новия сезон премиера в „Сфумато“
„Чертеж на съня“ е втората за новия сезон премиера в „Сфумато“, съобщават от театралната работилница. Първото представление ще се играе на 30 септември. Ко ...
Мирослава Кацарова представя концертната програма „Палома“
Певицата Мирослава Кацарова ще представи своята концертна програма „Палома“ (Paloma) във Варненската градска художествена галерия в рамките на съпътстващата програма на ...
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
В „Медея“ зрителите ще бъдат на самата сцена, докато актьорите играят сред тях. Това информират от Народния театър по повод предстоящите премиерни представления &ndash ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 03:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Под прожектора
2651
Под прожектора

С празничен концерт на симфоничния оркестър на БНР започват честванията за Деня на независимостта

Светлин Русев е солист в празничния концерт на симфоничния оркестър на БНР с диригент Константин Илиевски, посветен на Деня на независимостта на България.Събитието е тази вечер в Софийската опера и балет, съобщават от БНР.

| 18 Септември 2024, 08:31 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
С празничен концерт на симфоничния оркестър на БНР започват честванията за Деня на независимостта
С празничен концерт на симфоничния оркестър на БНР започват честванията за Деня на независимостта
Снимка © БНР

Светлин Русев е солист в празничния концерт на симфоничния оркестър на БНР с диригент Константин Илиевски, посветен на Деня на независимостта на България. Събитието е тази вечер в Софийската опера и балет, съобщават от БНР.

За втора поредна година организаторите от сдружение „Реформ юнион клуб“ и БНР обединяват усилия с идеята Денят на независимостта да бъде честван с празничен концерт, който да илюстрира със силата на музиката пълноценното място на България на световната карта и съизмеримостта на нашето културно наследство с най-високите европейски образци.

В края на октомври ще се проведе тазгодишното издание на конкурса за млади цигулари в рамките а 49-ите Музикални дни „Проф. Недялка Симеонова“ в Хасково, съобщиха от пресцентъра на местната община.

Право да участват в конкурсната част от 18 до 20 октомври имат цигулари, разпределени в четири възрастови групи.

Най-малките изпълнители са в първа група, родени между 2013 и 2016 година. Във втора група в музикалната надпревара се включват цигуларите, родени между 2009 и 2012 година, в трета - младите таланти, които са родени 2005 и 2008 година, и в четвърта група - родените от 1994 и през 2004 година, уточниха организаторите.

Изпълненията ще оценява и през тази година жури, съставено от известни български и чуждестранни цигулари и педагози.

Във всяка от групите ще бъде присъдена първа, втора и трета награда, придружена с диплом и финансов стимул. На най – в

В Габрово бе представена изложбата „90 години в 90 снимки. Паметникът на свободата – път във времето“, посветена на 90-годишнината от откриването на Паметника на Свободата на връх Свети Никола. 

Експозицията на открито е подредена на алеята между Националната Априловска гимназия и Регионална библиотека „Априлов - Палаузов“ Габрово. 

„Изложбата, която представяме, е във връзка с историческата годишнина свързана с Паметника на свободата. В нея ще видите разказ през 90 фотографии, които пресъздават историята в последните девет десетилетия от паметника. Фотосите са подредени хронологично. Показани са гостувания на важни гости и важни събития състояли се именно при Паметника на свободата“, каза по време на откриването д-р Чавдар Ангелов, директор на Национален парк-музей „Шипка-Бузлуджа“. 

<

Даниел Брюл застава зад камерата като режисьор на новия филм "Почивка", посветен на тенисиста от 30-те години на 20-и век Готфрид фон Крам, съобщи "Варайъти". 

Фон Крам има проблеми с нацисткия режим в родната си Германия. 

Феликс Камерер, познат от "На Западния фронт нищо ново", ще играе главната роля във филма. Очаква се "Почивка" да събере отново звездния екип от продукцията за Втората световна война, спечелила "Оскар" през 2023 г. Сценарият на новия филм е по пиесата на Хюсеин Амини - адаптация на романa Terrible Splendor: Three Extraordinary Men ("Блясък: трима необикновени мъже") от Маршъл Джон Фишър. 

Спортната кариера на Готфрид фон Крам е белязана от възхода на Третия райх в Германия и от лични проблеми. "От съвременна гледна точка историята на Фон Крам заслужава да бъде разказана. Той е герой. Заинтригуван и благодарен съм да бъда част

Живопис на Десислава Минчева и фотография на Сандро Арабян се представени в две експозиции. „Намибия/природата" ще продължи от 9 до 28 септември в галерията на ул. „Шипка“ 6, и „Намибия/хората" – от 11 до 24 септември в галерия „Арте“, съобщават организаторите.

„Ако изобщо има случайности в нашия живот, то ние отидохме в Намибия именно така – случайно. После, в рамките на два месеца заминахме и втори път. Пътувахме заедно със сина ми. Ще пиша в първо лице, единствено число, защото е възможно усещанията ни с него да се разминават, въпреки, че по-скоро мисля обратното. Още в началото знаех вътрешно, че трябва да запазя в картини (не само в снимки) това усещане за величието на природата и се надявам  с поредица от изложби проектът ни да с

„Изкуството е значимо!“ е слоганът на първото издание на международното изложение за съвременно изкуство Sofia Art Fair.

Форумът ще се проведе от 3 до 6 октомври във форум „Джон Атанасов“ в София Тех Парк, съобщават организаторите.

По думите на екипа слоганът изразява мисията на проекта – „Да отключи изключителния потенциал на съвременното изкуство да провокира мисълта и сетивата, да изкушава, да образова, да формира отношение към актуалните теми от заобикалящия ни свят. Sofia Art Fair да допринесе за израстването на европейския културен облик на столицата ни“. 

В събитието ще участват галерии и колективи, които представляват над 70 автори, творящи в най-разнообразни художествени стилове. Всички произведения ще бъдат разположени в над 4500 кв. м. площ. Всички участници са селектирани от петчленно междунар

Програмата, подготвена от маестро Илиевски, носи духа на Деня на независимостта и е вдъхновена от манифеста, който провъзгласява, че България е държава, достойна да бъде равноправен член в семейството на цивилизованите народи, коментират от БНР. Концертът среща шедьоври от българската и световна класическа музика, виртуозното изпълнителско майсторство и класата на Радиооркестъра.

„Загубен за повече от век и отново възкресен, Третият концерт за цигулка и оркестър от Николо Паганини изисква виртуозна техника, съпоставима с тази на гениалния си автор, затова малцина се заемат с трудната партитура. Предизвикателство да е солист в концерта приема Светлин Русев, един от най-обичаните български цигулари с признание в цял свят“, допълват от БНР.

Професорите Минчо Минчев и Албена Данаилова провеждат семинар в рамките на Международната музикална лятна академия, която е част от програмата на фестивала „Варненско лято“. Срещите се провеждат в Националното училище по изкуствата „Добри Христов“.

В момента проф. Минчо Минчев води и майсторски клас там. Вчера премина първият семинар на професорите, посветен на работата на цигуларите с лява ръка. В разговора се включиха и цигуларят Димитър Буров и виолистът Румен Цветков, които също имаха майсторски класове във Варна. 

Много отдавна исках да стане този семинар, каза проф. Минчев пред аудиторията. Заедно с проф. Данаилова те дадоха съвети за овладяването на проблеми при свиренето и демонстрираха добри практики за постановката на ръцете, за добро изпълнение на вибрато и преходи. 

Не е сложно да се свири на цигулка, стига да знаеш какво искаш. Трябва да

Третата самостоятелна изложба на Алиса Софиянска бе открита снощи в Художествена галерия "Христо Градечлиев" в Каварна, съобщиха от местната администрация. 

Оттам допълват, че от няколко години Алиса Софиянска рисува активно, черпейки вдъхновение от романтиката на Северното Черноморие и село Поручик Чунчево, където семейството й често отсяда.

В изложбата са представени 59 платна в различни размери, рисувани с акварелни бои. Тематиката е разнообразна, като включва море, архитектура, абстракция, цветя и плодове. Експозицията се отличава с многоцветност.

Жителите и гостите на Каварна ще могат да разгледат изложбата в галерия "Христо Градечлиев" до края на месец август. 

Световното турне на танцовото шоу „Огънят на Анадола“ минава през България през август, съобщават организаторите.

След Америка, Китай, Европа и голямата гала в Истанбул на 29 юни, трупата ще танцува в летните театри на Шумен (2 август), Велико Търново (3 август), Варна (4 август) и Бургас (5 август), както и в Античния театър в Пловдив (6 август) и „Арена Спартак“ в Кърджали (8 и 9 август).

„България има много специално място в сърцето ми. Обичам страната Ви, усещам ритъма на българските танци, откривам много близки елементи между тях и турския традиционен танц. Някои от танцьорите са български турци в трупата и това прави връзката ни още по-дълбока. За първи път ще представим нашия спектакъл в български градове, в кои

Тази вечер на камерната сцена в Народния театър ще се изиграе 200-ото представление на спектакъла „Духът на поета“ от Стефан Цанев на режисьора Маргарита Младенова. 

По случай юбилея театърът разпространи кратко видео с интервюта на част от екипа, съобшават от трупата. 

Спектакълът представя драматична историческа мистификация, едновременно за миналото и настоящето, която ни отвежда в София през ужким 1892 г. и ни показва как някогашните борци за свобода се превръщат в диктатори – без да правят преврати, с официалното съгласие на народа и с всички лостове на демокрацията. Един сън на Стефан Стамболов, в който със Захарий Стоянов трябва да решат какво да правят с внезапно появилия се „поет от корицата на Читанката“. Бившите апостоли и настоящи властници са изправени пред най-тежкия избор: какво

Юбилейна изложба по повод 120 години от рождението на Стоян Венев ще покаже на 20 септември художествената галерия "Владимир Димитров - Майстора" в Кюстендил, съобщиха от галерията.

Стоян Венев е художник, създал самобитно творчество, със собствен почерк и стил и достъпен изразен език. В творбите му винаги има лека закачка или намигване. Рисува с едри краски, едри форми и се отличава с лаконизъм на композицията.

За него няма да прозвучи като клише твърдението, че е "емблематичен художник" – с разпознаваем щрих и тематика, претворил с разбираща и всеопрощаваща усмивка живота на обикновения човек и неговите житейски прегрешения, българските нрави, мотиви из българския фолклор и родната природа. В този смисъл той е изненадващ и с лиричния си поглед към нейните красоти, които пресъздава с четката си, посочват от галерията.

Стоян Венев е роден в с. Скриняно, о

Композицията от български автор в програмата е Сюитата за симфоничен оркестър из балета „Нестинарка“ от Марин Големинов. През далечната 1942 г. произведението е изпълнено за пръв път отново на сцената на Софийската опера и балет. Музиката на Големинов е тясно свързана с фолклора, претворен и вплетен в произведенията му, а „Нестинарка“ е най-популярната му композиция.

Както информирахме, концертът ще завърши с „Химн на независимостта“ от Георги Шагунов за хор и оркестър. Един от първите български капелмайстори, композитор и автор на „Един завет“, Шагунов е ключова фигура в развитието на българската воинска маршова песен. Веднага след обявяването на независимостта, с голямо вдъхновение той пише химна, който след повече от век отново ще прозвучи в чест на празника. В изпълнението ще вземат участие великолепните певци от детския хор на БНР с диригент Венеция Караманова, посочват организаторите.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Изложба на художника Румен Саздов "Крехки същества и металургия на любовта" беше открита в Прага
„Чертеж на съня“ е втората за новия сезон премиера в „Сфумато“
Мирослава Кацарова представя концертната програма „Палома“
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.