Синът на писателя Николай Хайтов - Здравец Хайтов, откри изложба "резбовани приказки" в Пловдив по повод 105 години от рождението на баща си.
Творба на Банкси, изобразяваща пасаж пирани върху караулка на лондонската полиция, е преместена с цел безопасност, предаде ДПА.
Това е седмото произведение на уличния художник от поредицата на животинска тематика. То се намира на хълма Лъдгейт - близо до катедралата „Сейнт Пол“ в центъра на града.
Графитът ще бъде временно съхраняван в офисите на корпорацията „Сити ъв Лондон“ (City of London Corporation), на по-малко от 15 минути пеша от предишното място.
„Преместихме творбата на Банкси, за да гарантираме, че е добре защитена и може да се разглежда безопасно от обществеността“, каза говорител на полицията.
В неделя Банкси потвърди, че той стои зад графита. На следващия ден много хора се събраха около него и го снимаха, докато беше охраняван.
В понеделник носорог, който изглежда така, сякаш се е
„Топлоцентрала“ открива новия сезон с продукция на световнoизвестния хореограф Ноа Зук, съобщават от регионалния център за съвременни изкуства.
На 11, 12 и 24 септември са премиерните представления на Shutdown с участието на 12 български танцьори, които в продължение на две седмици взаимодействат овладявайки нов танцов език с помощта на хореографите Ноа Зук и Охад Фишов.
Shutdown има символично две части, които могат да бъдат усетени интуитивно от публиката. Ако първата задава обратното броене – това, което неизбежно води от живота към смъртта, то втората загатва постслучващото се. Именно формите и движенията на тялото увличат в процеса – историята е по-важна от детайлите, енергията на всяка извивка е фрагмент от една структура, която непрестанно се променя, разказват от екипа.
По
В Самоков в рамките на два от почивните дни – 6 и 7 септември, ще се състои събитието „Рок, огън и мотори“ на мотополигон „Ридо“, съобщи главният организатор - Миролюба Ташова.
Тя каза, че през тези два дни ще и има концерти, които да допринесат за настроението на публиката.
Ташова посочи, че ще има огнен и светлинен спектакъл с огнен обръч, мотоизложение и училище за каскадьори. Тя добави, че мястото не е случайно избрано. По думите , „Ридо“ е историческо място, а осем каскадьори ще покажат умения.
Миролюба Ташова добави, че идеята се ражда след разговор с приятели, като решават да направят фестивалното шоу.
Входът е с билети, които могат да бъдат закупени онлайн.
Фестивалът ще се състои за втора поредна година.
Галерия Little Bird Place събира творби на 50 съвременни артисти, които са част от депото , в изложбата „От трезора“.
Откриването е на 21 ноември, съобщават организаторите.
Селекцията от произведения включва живопис, графика, рисунка, скулптура, обект, колаж и видеоарт.
Сред авторите в експозицията са Александър Вълчев, Александър Лазарков, Алла Георгиева, Алина Папазова, Ана Пирева, Антоанета Куик, Борис Праматаров, Васил Ангелов, Васко Славков, Викенти Комитски, Гергана Табакова, Димитър Солаков, Жана Миткова, Жулиета Интергалактика, Закари Логан, Зоран Мише, Зорница Гръмкова, Иво Бистрички, Ина Василева, Искра Благоева, Йохана Траянова, Калия Калъчева, Калина Мавродиева, Калина Христова, Камен Старчев, Калоян Илиев - Кокимото, Любен Домозетски, Михаела Иванова, Михаил Новаков, Мирослав Живков, Невелин Иванов, Нора Ампова, Петър Чиновски, Петя Ден
След като е "реализирала всичките си мечти", Силви Вартан, една от най-известните френскоезични певици, ще изнесе последните си шест концерта на 80 години през ноември тази година и януари догодина в Париж, предаде АФП.
Легендарната певица от епохата "йе-йе" слага окончателно точка на 63-годишната си кариера, в която е издала около 50 албума, има 40 милиона продадени диска и е снимана 2000 пъти за корици на списания - повече от другите френски звезди Брижит Бардо и Катрин Деньов.
Последните концерти на звездата с български корени ще бъдат от 8 до 10 ноември в арената Dome de Paris и от 24 до 26 януари в Двореца на конгресите.
Следва цялото интервю на АФП:
Решихте се на последен поклон. Окончателно ли е това?
- Окончателно, да. Живея върху вулкан, откакто започнах преди 63 години. Направила съм толкова много, че в еди
Откриването беше част от тазгодишното издание на Празници на Стария град, а експозицията може да бъде разгледана до 27 септември в Къщата на Верен Стамболян.
В изложбата са показани дърворезби, представящи „Диви разкази“ през погледа на студенти и ученици от Националното училище за изящни изкуства „Илия Петров“ – София, Професионална гимназия по горско стопанство и дървообработване (ПГГСД) "Николай Хайтов" - Варна и Националната художествена академия. Произведенията, които са изложени, са били избрани чрез конкурс.
"Това са дърворезбени илюстрации по "Диви разкази". Проведохме конкурс в ПГГСД "Николай Хайтов". В продължение на шест месеца учениците работиха върху дърворезбите, всеки си избра разказа и станаха част от така наречената пътуваща изложба", каза Здравец Хайтов.
Той допълни, че утре ще бъде открита и още една изложба в Дома на културата "Борис Христов", посветена на писателя, която ще представи графични илюстрации "Диви разкази", избрани отново чрез конкурс в Художествената гимназия в София и Националната художествена академия.
По негови думи има идея е да бъде направено юбилейно издание на "Диви разкази" с тези илюстрации, които са станали част и от експозицията.
Екипът на Националния военноисторически музей гостува в Художествената галерия в Казанлък на 23 ноември.
Това съобщават от галерията в официалната си фейсбук страница. Събитието е част от програмата на културния институт „Събота в галерията“.
Националният военноисторически музей съхранява над 120 хиляди експоната, свързани с българската военна история, посочват организаторите. Основан е през 1916 г. като първи специализиран военноисторически музей у нас и притежава уникални колекции от оръжия, бойни знамена, бойни награди и лични вещи на български военачалници.
По време на лекцията посетителите ще могат да научат повече за богатата военна история на страната, за важната роля на музея и за това как той си сътрудничи с Художествената галерия в Казанлък.
Националният военноисторически музей е специален партньор в проекта на га
Фотоизложба, съвременно оръжие и екипировка са представени в Плевен в района на Военния клуб днес.
Експозицията от снимки е под наслов „Сухопътните войски - ние сме там, където има нужда от нас“ и представя дейността на цивилните служители и военнослужещите от всички формирования на Сухопътни войски. Утре изложбата ще гостува и в Белене.
Освен нея, плевенчани и гостите на града могат да разгледат експозиции на открито, под общото название „Съвременно оръжие и екипировка на военнослужещите от Сухопътните войски”. Представени са снайперови пушки, радиостанции и тактическо снаряжение, РПГ-7, 7,62 мм и др.
За гражданите, които искат да научат повече за живота в армията, е прожекцията на филма „138 години Сухопътни войски – по пътя на традицията”. Свой щанд има и Военното окръжие, откъдето дават насоки за кандида
Американският музикант и актьор Уили Нелсън, който е на 91 години, издаде нов албум - Last Leaf on the Tree, предаде Асошиейтед прес.
Това е вторият му студиен албум за тази година. Освен това е 76-ия му солов албум и 153-и в кариерата му.
Last Leaf on the Tree е първият албум на кънтри изпълнителя, продуциран изцяло от сина му Майка. Музикалната продукция съдържа песни от автори като Том Уейтс, Нийл Йънг и Нина Симон, нова версия на песента на Нелсън от 1962 г. The Ghost и парчето The Color of Sound, написано съвместно със сина му.
След седем десетилетия писане на песни Нелсън казва в интервю за Асошиейтед прес, че единственият начин да се определи дали една песен е добра, е когато тя бъде чута. „Познаваш я, когато я чуеш. Когато чуеш нещо и си кажеш: По дяволите, иска ми се аз да бях написал това, това е добра песен“.
За своя колега
Поредицата „Ново перуанско кино” представя три съвременни игрални филма от 2020 и 2022 година, съобщават организаторите от института „Сервантес“, в сътрудничество с посолството на Перу в Гърция.
По думите им целта на тази инициатива е да доближи най-актуалната перуанска филмова индустрия до българската публика.
Прожекциите ще се в пространство „Сервантес“, в София, в оригинална версия, със субтитри на български език.
„Най-добрите семейства“ (2020), с режисьор Хавиер Фуентес-Леон, на 7 ноември, е една тръпчива комедия, която описва интригите на две заможни семейства в съвременна Лима. Лентата е номинирана за най-добър филм на фестивала в Малага за 2021 г. в официалната програма.
Лузмила и Пета са две сестри, които работят к
Борис Праматаров създава „Грешно въображение“ с новата си изложба, която е специално направена за галерия „Ко-оп“. Експозицията може да бъде разгледана от 2 до 20 октомври, съобщават организаторите.
По думите на екипа изложбата показва персонажи, черно-бели или многоцветни, които оживяват на границата на въображаемото. Това променя физическото и придава нов смисъл на реалността. „Маски, поглъщащи в себе си цели светове, митични създания, окултни вярвания, динозаври… Всичко това е събрано в поредицата от рисунки на Борис Праматаров, които той описва като „въплъщаващи празните представи, затворени и обречени на съществуване само в съзнанието“, разказват още организаторите.
На 12 октомври ще има работилница, водена от Борис Праматаров, уточняват от екипа.
Борис Праматаров е български визуален артист, живеещ в Бр
В момента в Драматичен театър - Пловдив пловдивчани и гости на града могат да разгледат и изложба, която представя плакати от филми и пиеси по сценарии на Хайтов.
"Исках по някакъв начин да имам плакатите на филмите. Тогава с Българска национална филмотека успяхме да намерим и съберем осемте плаката", коментира Здравец Хайтов.
След официалното откриване на изложбата с дърворезби присъстващите имаха възможност да гледат документалният филм на Юрий Дачев "Хорото вътре в мен", който разказва за живота и творчеството на писателя. "Това е документален филм, чийто режисьор и сценарист е Юрий Дачев. Разказва за живота и творчеството на Хайтов, но интересното тук е, че това е по-скоро за публицистиката на Хайтов. Нещо, на което в годините и в неговото творчество се е обръщало по-малко внимание", каза синът на писателя.