NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Цветни аспекти Резбовани приказки
3031
Цветни аспекти

Резбовани приказки

Синът на писателя Николай Хайтов - Здравец Хайтов, откри изложба "резбовани приказки" в Пловдив по повод 105 години от рождението на баща си. Откриването беше част от тазгодишното издание на Празници на Стария град, а експозицията може да бъде разгледана до 27 септември в Къщата на Верен Стамболян. В изложбата са показани дърворезби, представящи „Диви разкази“ през погледа на студенти и ученици от Националното училище за изящни изкуства „Илия Петров“ – София, Професионална гимназия по горско стопанство и дървообработване (ПГГСД) "Николай Хайтов" - Варна и Националната художествена академия. Произведенията, които са изложени, са били избрани чрез конкурс

| 17 Септември 2024, 20:56 ч.
Резбовани приказки
Резбовани приказки
Снимка © БТА

Синът на писателя Николай Хайтов - Здравец Хайтов, откри изложба "резбовани приказки" в Пловдив по повод 105 години от рождението на баща си.

В Драматично-кукления театър „Васил Друмев“ започнаха репетиции по два нови спектакъла. Първият е „Земята е плоска" по скечове на израелския драматург Ханох Левин, вторият е „Човекът от Шумен", съобщи директорът на шуменския театър Илия Виделинов.

Режисьорът Благой Бойчев работи по „Земята е плоска" с гост актьорите Ивайло Драгиев и Ованес Торосян, както и с Антония Велева и Антония Гюруди от трупата на шуменския театър. Сценограф на спектакъла "Земята е плоска" ще бъде Петя Боюкова, а композитор - Добромир Кисьов. Премиерата се очаква през месец септември.

Вторият спектакъл, който се подготвя в Шумен, е „Човекът от Шумен". Той е копродукция с германски международен фестивал. Режисьор е Ованес Торосян, допълни Виделинов.

Както съобщихме, Драматично-кукленият театър „Васил Друмев“ организира лятно турне, в което са включени спектаклите „Дабъ дешил ине“ на режис

Изложба със заглавие „Реката“ беше открита в Художествената галерия в Силистра. Тя е дело на Дружеството на художниците в Силистра и е посветена на предстоящия празник на река Дунав – 29 юни.

Изложбата се състои от около 50 творби живопис, графика, керамика и скулптура на художници от крайдунавския град.  Със свои произведения участват утвърдени имена в културните среди, както и млади таланти, тепърва проправящи си път в света на изкуството. Сред авторите личат имената на проф. Ангел Станев, Йордан Колев, Константин Дончев, Пламен Аврамов, Димитър Кулев, Вихрен Иванов, Боян Вихренов, Христина Гаева, Ана Димитрова, Георги Найденов, Стефан Пенчев.

Приветствия към художниците отправиха областният управител Илиян Великов, председателят на местния Общински съвет Димитър Трендафилов и зам.-кметът на Община Силистра Стилиян Стойчев.

Изложбата може да бъде видяна

Посетителите на Бъкингамския дворец в Лондон това лято ще могат да застанат зад прочутия балкон, на който често позира за снимка британското кралско семейство, предаде Ройтерс.

За първи път се отваря за туристи Източното крило на сградата, включващо и Централната зала, където се намира емблематичният балкон.

"Тази стая е част от Източното крило, направено от кралица Виктория и принц Албърт. Точно той предлага да се използва балкона", казва Никола Търнър Инман, куратор в "Роял кълекшън тръст".

"За първи път е използван през 1851 г. за поздрав на бойците, участвали за Кримската война. Така че се ползва от доста дълго време", казва тя.

На посетителите обаче няма да бъде позволено да излизат на балкона, отбелязва Ройтерс. Те ще могат да гледат през мрежестата завеса към церемониалния булевард, водещ до Бъкингамския дворец. В залата има и наскоро реставриран

В Ямбол на 18 сепември ще бъде представен новият музикален проект на световноизвестния барабанист Майк Терана, маестро Левон Манукян и Разградската филхармония „Димитър Ненов“.

Концертът „Класиката среща Майк Терана“ ще е на 18 септември в Лятното кино, а при неподходящи метеорологични условия – в Зрителната зала на Община Ямбол, съобщиха организаторите от Star Productions.

Ще звучат класически произведения на Бах, Моцарт, Росини, Пучини, но по един по-нестандартен и доста наелектризиращ начин. В музикалната симбиоза се включва и сопраното Росица Метаниева. Освен две класически произведения, тя ще изпее и песен на „Лед Цепелин“ под съпровода на Майк Терана, каза маестро Манукян в Разград, дни преди премиерата в града тази вечер.

След многобройните концерти в цял свят с Ингви Малмстийн, Аксел Руди Пел и Таря Турунен, бар

Изложбата „Хоризонти“ с творби на художника Георги Баев (1924-2007) бе открита тази вечер в художествена галерия „Дечко Узунов“, филиал на Софийската градска художествена галерия (СГХГ).

Ние правим най-различни изследвания и проекти живота и творчеството на Дечко Узунов. Тази година един от проектите е за един от неговите студенти - Георги Баев, каза Аделина Филева, директор на Софийската градска художествена галерия.

Тя отбеляза, че тази година се навършват сто години от рождението на Баев.

„Надявах се да се направи голяма ретроспекция“, посочи тя.

И тъй като до този момент никой не е поискал картините на Баев, които са притежание на СГХГ, екипът на галерията е решил да ги подреди в своя експозиция.

По думите на Филева, макар и малка, изложбата почита художника.

Аделина Филева отбеляза, че творбите, к

Откриването беше част от тазгодишното издание на Празници на Стария град, а експозицията може да бъде разгледана до 27 септември в Къщата на Верен Стамболян.

В изложбата са показани дърворезби, представящи „Диви разкази“ през погледа на студенти и ученици от Националното училище за изящни изкуства „Илия Петров“ – София, Професионална гимназия по горско стопанство и дървообработване (ПГГСД) "Николай Хайтов" - Варна и Националната художествена академия. Произведенията, които са изложени, са били избрани чрез конкурс.

"Това са дърворезбени илюстрации по "Диви разкази". Проведохме конкурс в ПГГСД "Николай Хайтов". В продължение на шест месеца учениците работиха върху дърворезбите, всеки си избра разказа и станаха част от така наречената пътуваща изложба", каза Здравец Хайтов.

Той допълни, че утре ще бъде открита и още една изложба в Дома на културата "Борис Христов", посветена на писателя, която ще представи графични илюстрации "Диви разкази", избрани отново чрез конкурс в Художествената гимназия в София и Националната художествена академия. 

По негови думи има идея е да бъде направено юбилейно издание на "Диви разкази" с тези илюстрации, които са станали част и от експозицията.

Глория Естефан получи отличието за легенда на церемонията за наградите на "Билборд" за латиноамериканските жени в музиката в Маями, съобщи сайтът на изданието. 

Чест е да изразиш уважението си към някого, който е написал собствената си история, каза мексиканската звезда Мария Хосе, представяйки наградата за цялостен принос на Ана Барбара. Тя е пример за човек, който не е изневерил на себе си, допълни Хосе. 

Сред наградените на галавечерта бяха още пуерториканката Кани Гарсия, която беше отличена за новаторство, и колумбийката Кали Учис, избрана за изгряваща звезда. 

Камила Кабело посвети речта си на своята майка: "Когато в света има страдание, майка ми ми напомня, че има и любов. Обичам те, мамо. Обичам и теб, Глория Естефан."

Двайсетгодишната Анхела Агилар получи поздравления от баща си - Пепе Агилар, който изпрати видеопослание от Япони

"Барби", Тейлър Суифт и Оливия Родриго спечелиха по няколко награди "Изборът на децата" на церемония в Лос Анджелис, съобщи "Билборд".

Барби спечели наградата за любим филм, любима актриса (Марго Роби), любима песен (Били Айлиш с What Was I Made For?) и любима музикална колаборация (Barbie World на Ники Минаж и Айс Спайс с Акуа). Наградата на Били Айлиш за любима песен е третата в кариерата й. Толкова много има само Хари Стайлс, който обаче печели две от тях с "Уан Дайрекшън".

Тейлър Суифт получи три награди - за любима изпълнителка (за трети път), любима световна музикална звезда (също за трети път) и любим билет на годината за турнето Eras. Приятелят й Травис Келси беше избран за любим спортист. 

Родриго се наложи в категорията за любим албум с GUTS (като победи The Tortured Poets Department: The Anthology на Тейлър Суифт, наред с други), а също за любима т

Български и чуждестранни изпълнители ще се включат в тазгодишното издание на "ДжазАрт фест" пред Тракийската гробница в Казанлък, съобщиха от пресцентъра на местната администрация. Концертите ще бъдат на пети, шести и седми септември. 

На откриването на фестивала на сцената ще се качи фюжън формацията „Four of a kind”, а през втората вечер публиката ще има възможност да чуе изпълнения от новия авторски албум на група “Александър Леков квинтет”, озаглавен “Пътуване”, както и изпълнения на квартет "Стийв Хамилтън". 

Концертът в последната вечер от фестивала ще се състои в две части и ще бъде посветен на стотната годишнина от основаването на фабриката за струнни инструменти "Кремона". В първата част на вечерта местни китаристи ще представят продукцията на фабриката. Сред тях са Камелия Господинова, Петко Славов и други. Във вт

Вежди Рашидов създава паметник на българския политик Стоян Омарчевски (1885-1941).

По произведението той работи със скулптора Красимир Ангелов, съобщават от екипа на Рашидов.

По думите им идеята е на директора на Сатиричния театър „Алеко Константинов” - Калин Сърменов, който с подкрепата на зрителите е организирал дарителска кампания в театъра. Сърменов е посетил ателието на Вежди Рашидов, за да види паметника, направен първо от глина. Той е разказал, че от детството си се възхищава на делото на Стоян Омарчевски, което незаслужено е останало потънало в дебрите на историята, разказват от екипа на Рашидов.

„Още когато Калин Сърменов ми сподели идеята си за паметника, аз се  вдъхнових за творбата. Длъжни сме пред паметта на големите българи не само да се преклоним, но и да оставим знак за уважение и почит. Късата памет се опитва да обезцени

В две паралелни изложби - в София и във Велико Търново, Наталия Йорданова показва свои произведения. 

На 4 юли в столичната галерия „Аросита“ се открива самостоятелната изложба „Безцветните зелени идеи яростно спят“. 

Между 11 юли и 11 август изложбата To-Do List Piece ще бъде позиционирана в културното пространство „ТаМ“ във Велико Търново, съобщават организаторите.

От екипа отбелязват, че To-Do List Piece е инструктивна творба–проекция, разработена в контекста на самостоятелната изложба. Единичното произведение предстои да бъде показано като част от инициативата „1m2 изкуство“, отбелязват те.

„Разработен в сътрудничество с Дейвид Рау—компютърен учен, с когото Наталия изследва машинното обучение от няколко години, „Безцветните зелени идеи яростно спят“ използва личен архив за създаване на нови произведения. Звуците се трансформират в нови компози

В момента в Драматичен театър - Пловдив пловдивчани и гости на града могат да разгледат и изложба, която представя плакати от филми и пиеси по сценарии на Хайтов.

"Исках по някакъв начин да имам плакатите на филмите. Тогава с Българска национална филмотека успяхме да намерим и съберем осемте плаката", коментира Здравец Хайтов.

След официалното откриване на изложбата с дърворезби присъстващите имаха възможност да гледат документалният филм на Юрий Дачев "Хорото вътре в мен", който разказва за живота и творчеството на писателя. "Това е документален филм, чийто режисьор и сценарист е Юрий Дачев. Разказва за живота и творчеството на Хайтов, но интересното тук е, че това е по-скоро за публицистиката на Хайтов. Нещо, на което в годините и в неговото творчество се е обръщало по-малко внимание", каза синът на писателя. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Театралният фестивал „Алтер его“ очаква трупи от България, Франция, Германия, Канада, Израел и Италия
От 21 до 25 октомври ще се проведе международният театрален фестивал „Алтер его“, съобщават организаторите от театър-лаборатория „Алма алтер“, с подкрепата ...
Филмът "Емилия Перес" на Жак Одиар ще представя Франция в международната категория на наградите "Оскар"
Мюзикълът "Емилия Перес" на Жак Одиар е избран от Франция да се състезава в категорията за най-добър международен филм на наградите "Оскар", предаде АФП, позовавайки се на Национал ...
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Актьорът Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“. Автор на поредицата е Димитрина Събчева, съобщават от „Сторител“. Аудиосериалът разк ...
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Националният политехнически музей ще се включи за пореден път в Европейските дни на наследството (ЕДН). На 21 септември музеят ще бъде с вход свободен, уведомяват организаторите. ...
Повелителката на глината
Регионалният исторически музей в Разград ще представи в специална изложба „Повелителката на глината“ творчеството на известната керамичка Ели Неделчева, съобщиха от кул ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 00:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Цветни аспекти
3031
Цветни аспекти

Резбовани приказки

Откриването беше част от тазгодишното издание на Празници на Стария град, а експозицията може да бъде разгледана до 27 септември в Къщата на Верен Стамболян.В изложбата са показани дърворезби, представящи „Диви разкази“ през погледа на студенти и ученици от Националното училище за изящни изкуства „Илия Петров“ – София, Професионална гимназия по горско стопанство и дървообработване (ПГГСД) "Николай Хайтов" - Варна и Националната художествена академия.

| 17 Септември 2024, 20:56 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Резбовани приказки
Резбовани приказки
Снимка © БТА

Синът на писателя Николай Хайтов - Здравец Хайтов, откри изложба "резбовани приказки" в Пловдив по повод 105 години от рождението на баща си.

Откриването беше част от тазгодишното издание на Празници на Стария град, а експозицията може да бъде разгледана до 27 септември в Къщата на Верен Стамболян.

В Драматично-кукления театър „Васил Друмев“ започнаха репетиции по два нови спектакъла. Първият е „Земята е плоска" по скечове на израелския драматург Ханох Левин, вторият е „Човекът от Шумен", съобщи директорът на шуменския театър Илия Виделинов.

Режисьорът Благой Бойчев работи по „Земята е плоска" с гост актьорите Ивайло Драгиев и Ованес Торосян, както и с Антония Велева и Антония Гюруди от трупата на шуменския театър. Сценограф на спектакъла "Земята е плоска" ще бъде Петя Боюкова, а композитор - Добромир Кисьов. Премиерата се очаква през месец септември.

Вторият спектакъл, който се подготвя в Шумен, е „Човекът от Шумен". Той е копродукция с германски международен фестивал. Режисьор е Ованес Торосян, допълни Виделинов.

Както съобщихме, Драматично-кукленият театър „Васил Друмев“ организира лятно турне, в което са включени спектаклите „Дабъ дешил ине“ на режис

Изложба със заглавие „Реката“ беше открита в Художествената галерия в Силистра. Тя е дело на Дружеството на художниците в Силистра и е посветена на предстоящия празник на река Дунав – 29 юни.

Изложбата се състои от около 50 творби живопис, графика, керамика и скулптура на художници от крайдунавския град.  Със свои произведения участват утвърдени имена в културните среди, както и млади таланти, тепърва проправящи си път в света на изкуството. Сред авторите личат имената на проф. Ангел Станев, Йордан Колев, Константин Дончев, Пламен Аврамов, Димитър Кулев, Вихрен Иванов, Боян Вихренов, Христина Гаева, Ана Димитрова, Георги Найденов, Стефан Пенчев.

Приветствия към художниците отправиха областният управител Илиян Великов, председателят на местния Общински съвет Димитър Трендафилов и зам.-кметът на Община Силистра Стилиян Стойчев.

Изложбата може да бъде видяна

Посетителите на Бъкингамския дворец в Лондон това лято ще могат да застанат зад прочутия балкон, на който често позира за снимка британското кралско семейство, предаде Ройтерс.

За първи път се отваря за туристи Източното крило на сградата, включващо и Централната зала, където се намира емблематичният балкон.

"Тази стая е част от Източното крило, направено от кралица Виктория и принц Албърт. Точно той предлага да се използва балкона", казва Никола Търнър Инман, куратор в "Роял кълекшън тръст".

"За първи път е използван през 1851 г. за поздрав на бойците, участвали за Кримската война. Така че се ползва от доста дълго време", казва тя.

На посетителите обаче няма да бъде позволено да излизат на балкона, отбелязва Ройтерс. Те ще могат да гледат през мрежестата завеса към церемониалния булевард, водещ до Бъкингамския дворец. В залата има и наскоро реставриран

В Ямбол на 18 сепември ще бъде представен новият музикален проект на световноизвестния барабанист Майк Терана, маестро Левон Манукян и Разградската филхармония „Димитър Ненов“.

Концертът „Класиката среща Майк Терана“ ще е на 18 септември в Лятното кино, а при неподходящи метеорологични условия – в Зрителната зала на Община Ямбол, съобщиха организаторите от Star Productions.

Ще звучат класически произведения на Бах, Моцарт, Росини, Пучини, но по един по-нестандартен и доста наелектризиращ начин. В музикалната симбиоза се включва и сопраното Росица Метаниева. Освен две класически произведения, тя ще изпее и песен на „Лед Цепелин“ под съпровода на Майк Терана, каза маестро Манукян в Разград, дни преди премиерата в града тази вечер.

След многобройните концерти в цял свят с Ингви Малмстийн, Аксел Руди Пел и Таря Турунен, бар

Изложбата „Хоризонти“ с творби на художника Георги Баев (1924-2007) бе открита тази вечер в художествена галерия „Дечко Узунов“, филиал на Софийската градска художествена галерия (СГХГ).

Ние правим най-различни изследвания и проекти живота и творчеството на Дечко Узунов. Тази година един от проектите е за един от неговите студенти - Георги Баев, каза Аделина Филева, директор на Софийската градска художествена галерия.

Тя отбеляза, че тази година се навършват сто години от рождението на Баев.

„Надявах се да се направи голяма ретроспекция“, посочи тя.

И тъй като до този момент никой не е поискал картините на Баев, които са притежание на СГХГ, екипът на галерията е решил да ги подреди в своя експозиция.

По думите на Филева, макар и малка, изложбата почита художника.

Аделина Филева отбеляза, че творбите, к

В изложбата са показани дърворезби, представящи „Диви разкази“ през погледа на студенти и ученици от Националното училище за изящни изкуства „Илия Петров“ – София, Професионална гимназия по горско стопанство и дървообработване (ПГГСД) "Николай Хайтов" - Варна и Националната художествена академия. Произведенията, които са изложени, са били избрани чрез конкурс.

"Това са дърворезбени илюстрации по "Диви разкази". Проведохме конкурс в ПГГСД "Николай Хайтов". В продължение на шест месеца учениците работиха върху дърворезбите, всеки си избра разказа и станаха част от така наречената пътуваща изложба", каза Здравец Хайтов.

Глория Естефан получи отличието за легенда на церемонията за наградите на "Билборд" за латиноамериканските жени в музиката в Маями, съобщи сайтът на изданието. 

Чест е да изразиш уважението си към някого, който е написал собствената си история, каза мексиканската звезда Мария Хосе, представяйки наградата за цялостен принос на Ана Барбара. Тя е пример за човек, който не е изневерил на себе си, допълни Хосе. 

Сред наградените на галавечерта бяха още пуерториканката Кани Гарсия, която беше отличена за новаторство, и колумбийката Кали Учис, избрана за изгряваща звезда. 

Камила Кабело посвети речта си на своята майка: "Когато в света има страдание, майка ми ми напомня, че има и любов. Обичам те, мамо. Обичам и теб, Глория Естефан."

Двайсетгодишната Анхела Агилар получи поздравления от баща си - Пепе Агилар, който изпрати видеопослание от Япони

"Барби", Тейлър Суифт и Оливия Родриго спечелиха по няколко награди "Изборът на децата" на церемония в Лос Анджелис, съобщи "Билборд".

Барби спечели наградата за любим филм, любима актриса (Марго Роби), любима песен (Били Айлиш с What Was I Made For?) и любима музикална колаборация (Barbie World на Ники Минаж и Айс Спайс с Акуа). Наградата на Били Айлиш за любима песен е третата в кариерата й. Толкова много има само Хари Стайлс, който обаче печели две от тях с "Уан Дайрекшън".

Тейлър Суифт получи три награди - за любима изпълнителка (за трети път), любима световна музикална звезда (също за трети път) и любим билет на годината за турнето Eras. Приятелят й Травис Келси беше избран за любим спортист. 

Родриго се наложи в категорията за любим албум с GUTS (като победи The Tortured Poets Department: The Anthology на Тейлър Суифт, наред с други), а също за любима т

Български и чуждестранни изпълнители ще се включат в тазгодишното издание на "ДжазАрт фест" пред Тракийската гробница в Казанлък, съобщиха от пресцентъра на местната администрация. Концертите ще бъдат на пети, шести и седми септември. 

На откриването на фестивала на сцената ще се качи фюжън формацията „Four of a kind”, а през втората вечер публиката ще има възможност да чуе изпълнения от новия авторски албум на група “Александър Леков квинтет”, озаглавен “Пътуване”, както и изпълнения на квартет "Стийв Хамилтън". 

Концертът в последната вечер от фестивала ще се състои в две части и ще бъде посветен на стотната годишнина от основаването на фабриката за струнни инструменти "Кремона". В първата част на вечерта местни китаристи ще представят продукцията на фабриката. Сред тях са Камелия Господинова, Петко Славов и други. Във вт

Вежди Рашидов създава паметник на българския политик Стоян Омарчевски (1885-1941).

По произведението той работи със скулптора Красимир Ангелов, съобщават от екипа на Рашидов.

По думите им идеята е на директора на Сатиричния театър „Алеко Константинов” - Калин Сърменов, който с подкрепата на зрителите е организирал дарителска кампания в театъра. Сърменов е посетил ателието на Вежди Рашидов, за да види паметника, направен първо от глина. Той е разказал, че от детството си се възхищава на делото на Стоян Омарчевски, което незаслужено е останало потънало в дебрите на историята, разказват от екипа на Рашидов.

„Още когато Калин Сърменов ми сподели идеята си за паметника, аз се  вдъхнових за творбата. Длъжни сме пред паметта на големите българи не само да се преклоним, но и да оставим знак за уважение и почит. Късата памет се опитва да обезцени

В две паралелни изложби - в София и във Велико Търново, Наталия Йорданова показва свои произведения. 

На 4 юли в столичната галерия „Аросита“ се открива самостоятелната изложба „Безцветните зелени идеи яростно спят“. 

Между 11 юли и 11 август изложбата To-Do List Piece ще бъде позиционирана в културното пространство „ТаМ“ във Велико Търново, съобщават организаторите.

От екипа отбелязват, че To-Do List Piece е инструктивна творба–проекция, разработена в контекста на самостоятелната изложба. Единичното произведение предстои да бъде показано като част от инициативата „1m2 изкуство“, отбелязват те.

„Разработен в сътрудничество с Дейвид Рау—компютърен учен, с когото Наталия изследва машинното обучение от няколко години, „Безцветните зелени идеи яростно спят“ използва личен архив за създаване на нови произведения. Звуците се трансформират в нови компози

Той допълни, че утре ще бъде открита и още една изложба в Дома на културата "Борис Христов", посветена на писателя, която ще представи графични илюстрации "Диви разкази", избрани отново чрез конкурс в Художествената гимназия в София и Националната художествена академия. 

По негови думи има идея е да бъде направено юбилейно издание на "Диви разкази" с тези илюстрации, които са станали част и от експозицията.

В момента в Драматичен театър - Пловдив пловдивчани и гости на града могат да разгледат и изложба, която представя плакати от филми и пиеси по сценарии на Хайтов.

"Исках по някакъв начин да имам плакатите на филмите. Тогава с Българска национална филмотека успяхме да намерим и съберем осемте плаката", коментира Здравец Хайтов.

След официалното откриване на изложбата с дърворезби присъстващите имаха възможност да гледат документалният филм на Юрий Дачев "Хорото вътре в мен", който разказва за живота и творчеството на писателя. "Това е документален филм, чийто режисьор и сценарист е Юрий Дачев. Разказва за живота и творчеството на Хайтов, но интересното тук е, че това е по-скоро за публицистиката на Хайтов. Нещо, на което в годините и в неговото творчество се е обръщало по-малко внимание", каза синът на писателя. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Театралният фестивал „Алтер его“ очаква трупи от България, Франция, Германия, Канада, Израел и Италия
Филмът "Емилия Перес" на Жак Одиар ще представя Франция в международната категория на наградите "Оскар"
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Повелителката на глината
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.