Наградите на Столична община за ярки постижения в областта на културата бяха връчени тази вечер в Софийската градска художествена галерия.
В Деня на Стара Загора - 5 октомври, по традиция, за тридесет и втори път ще бъде представена изложба „Есенен салон“, което се организира от представителството на Съюза на българските художници (СБХ) - клон Стара Загора с подкрепата на община Стара Загора. Това става ясно от афиша с предстоящи събития по повод празника, публикуван на официалната страница на местната администрация.
Експозицията ще бъде открита в изложбена зала „Лубор Байер“. В нея ще бъдат представени 39 автори с 53 творби.
Всяка година жури, излъчено от СБХ, номинира отличилите се и присъжда Голямата награда на Есенния салон, която е пластиката „Тракийски конник“ на старозагорския скулптор Александър Козаров. Тази година е учредено и ново отличие - награда на СБХ, изразена в парична премия.
Експозицията може да бъде разгледана до 25 октомври.
Припомня
Еминем оглави класацията на "Билборд" за албуми с The Death of Slim Shady (Coup de Grace), съобщи сайтът на изданието.
Още при дебюта си в чарта новата продукция на изпълнителя стъпи на върха. The Death of Slim Shady (Coup de Grace) е единадесетият албум на Еминем, оглавил подреждането на "Билборд". От него са продадени 281 000 еквивалентни единици за отчетния период.
The Death of Slim Shady (Coup de Grace) е дванадесетият студиен албум в кариерата на американския рапър. Той излезе на 12 юли, като за момента се продава само онлайн. Планирано е продукцията да излезе на CD на 13 септември, а на винил - на 25 октомври.
Второто място в чарта е за продукцията Romance: Untold на южнокорейската момчешка група "Енхайпен". Албумът също дебютира тази седмица в "Билборд 200" и от него са продадени 124 000 еквиваленти единици за отче
„Осъзнал съм, че съм Гого от „Тоника“. Никой не говори за мен като Георги Найденов. За мен „Тоника“ наистина е съдба и така ще продължи до края на живота ми“, споделя в интервю певецът Георги Найденов-Гого (1949-2014), един от членовете на вокалния квартет „Тоника“.
Тази година се честват 75 години от рождението му.
ЖИВОТЪТ НА ГОГО НАЙДЕНОВ ПРЕДИ „ТОНИКА“
Георги Найденов е роден на 6 август 1949 година в Бургас. Завършва Химическия техникум в родния си град. Там Гого създава музикалната група „Счупените епруветки“. През 1975 година завършва Висшия химикотехнологичен институт, но никога не е работил по специалността си.
В продължение на три години е част от група „Корали“ към бургаския химически техникум. Групата създава „Бургаски вечери“, която става официален музикален символ на града.
„ТОНИКА“ КАТО ЕКВИВАЛЕНТ
Фотодокументална изложба, посветена на личния и творческия живот на оперната певица Катя Попова, е представена в Плевен, във фоайето на залата, която носи нейното име.
Върху 21 табла са поместени снимки и документи, дарени от семейството на Катя Попова на Регионалния исторически музей, каза ръководителят на отдел "Нова и най-нова история" Десислава Близнашка. Посетителите могат да разгледат фотографии от детските години на оперната певица, да видят запечатаните спомени от нейни известни роли. Последната снимка в изложбата е от 18 октомври 1966 г., когато Попова изнася своя последен концерт от песни на Григ в "Алианс Франсес" в София.
Изложбата под наслов "Незабравимата Катя Попова" е създадена през 2016 г. от Нели Дакова, тогава ръководител на отдел "Нова история" в Регионалния исторически музей по повод 50 години от смъртта на Катя Попова, отбеляза Близнашка.
Оръжейничката на филма на Алек Болдуин "Ръжда" Хана Гутиерес-Рийд пледира "виновна" за носене на пистолет в заведение за продажба на алкохол при наличие на забрана за подобни действия, съобщи АП.
При сключено споразумение със съда Гутиерес-Рийд може да получи присъда от 18-месечна пробация. В момента оръжейничката излежава 18-месечна присъда в щатски затвор в Ню Мексико за непредумишлено убийство. При стрелба по време на снимките загина операторката Халина Хъчинс.
Няколко седмици преди началото на снимките на "Ръжда" Гутиерес-Рийд е влязла в бар в Санта Фе с огнестрелно оръжие. Според прокурора Кари Мориси тя се е снимала в тоалетната на заведението с пистолета в ръка.
Адвокатът на оръжейничката каза, че при споразумение за признаване на вина тя може да бъде освободена предсрочно от затвора и да изтърпи пробация в Аризона без повдигане на допъ
Наградата за цялостно творчество бе връчена от кмета на София Васил Терзиев.Той даде специалното отличие на актрисата Цветана Манева.
„Всички очакват да се зарадвам. Особено е усещането, но аз наричам себе си „особен случай“. Успявам да събера толкова тонус, толкова сили и да се радвам на това, че съм на 80 години и да ви призная - искам още“, каза тя.
Актрисата получи статуетка, дело на Георги Чапкънов, реплика на статуята „Света София“.
По време на церемонията бяха раздадени общо 13 отличия в различни категории. Наградата на журито бе присъдена на Захари Карабашлиев за романа му „Рана“. Носител на наградата за литература е Виктор Топалов за книгата „Кварталът на писателите: Пътеводител на „Бохемска София“.
Стоян Радев бе отличен в категория „Театър“ за режисурата на спектаклите „И ние играем Ромео и Жулиета“, „Три версии на живота“, „Боже мой“, „Джъмпти“ и „Издишване“ в столични театри. Носител на приза за музика е екип на къща-музей „Панчо Владигеров“ под ръководството на директор Надя Сотирова – за цикъла концерти „По Владигеровски“, филмова поредица „Докосване“ и др. културни събития, посветени на 125-годишнината от рождението на проф. Панчо Владигеров.
В Драматично-кукления театър „Васил Друмев“ започнаха репетиции по два нови спектакъла. Първият е „Земята е плоска" по скечове на израелския драматург Ханох Левин, вторият е „Човекът от Шумен", съобщи директорът на шуменския театър Илия Виделинов.
Режисьорът Благой Бойчев работи по „Земята е плоска" с гост актьорите Ивайло Драгиев и Ованес Торосян, както и с Антония Велева и Антония Гюруди от трупата на шуменския театър. Сценограф на спектакъла "Земята е плоска" ще бъде Петя Боюкова, а композитор - Добромир Кисьов. Премиерата се очаква през месец септември.
Вторият спектакъл, който се подготвя в Шумен, е „Човекът от Шумен". Той е копродукция с германски международен фестивал. Режисьор е Ованес Торосян, допълни Виделинов.
Както съобщихме, Драматично-кукленият театър „Васил Друмев“ организира лятно турне, в което са включени спектаклите „Дабъ дешил ине“ на режис
Плевенската филхармония ще представи музика на Георги Милтиядов в концерт-спектакъла "Среща в Бургас" на 29 юли в Спортна зала "Бойчо Брънзов". Част от програмата ще бъде премиерата на нова негова композиция на име "Влак" по стихове на Петя Дубарова от 1972 г., изпълнена от Виктория Главчева, съобщават организаторите.
Сред специалните гости ще бъдат още Маргарита Хранова, Орлин Горанов, Силвия Кацарова, Руслан Мъйнов, Цветан Недялков, квартет "Белканто" и Невена Пейкова.
Освен познатите песни на Милтиядов, който е родом от Бургас, но от години е диригент и пианист и в Плевенска филхармония, публиката ще има възможност да чуе и най-новата песен на Силвия Кацарова, по текст на Иван Ненков. Ще прозвучат и други познати и не толкова познати композиции, създадени върху текстове на Пейо Пантелеев, Десислава Софранова, Иван Ненков, Петя Дубарова и Теодора Вълева.
На 8 ноември е премиерата на „Конклав“ с Ралф (Рейф) Файнс и Изабела Роселини, съобщават от „Форум филм“.
В лентата на режисьора и носителя на „Оскар“ Едуард Бергер („На Западния фронт нищо ново“) участват също Стенли Тучи, Джон Литгоу, Карлос Диес, Лушън Мсамати, Брайън Ф. О‘Бърн.
Филмът отвежда в сърцето на Ватикана, където след смъртта на папата назрява скандал, който ще шокира света.
Адаптацията на едноименния роман на Робърт Харис разказва развиващата се в рамките на няколко дни история на кардинал Лорънс (Файнс), който е натоварен с отговорностите по избора на нов понтифик, след неочакваната смърт на досегашния обичан папа. Когато най-влиятелните лидери на католическата църква се с
Разказ за Виетнам - страната, далече на изток и после малко на юг, представя във фотоизложба във Варна младата виетнамистка Даяна Иванова, която е преподавател в една от университетските специалности у нас, изучаващи този регион.
Тя посочи, че първото й посещение в азиатската държава е било през 2016 г. Две години по-късно започва магистратура там, като изучава езика, културата, историята и традициите на страната. Така постепенно натрупва и материал за фотопроекта си, който да представи в родната България.
Виетнамското общество все още е по-патриархално от нашето, въпреки че глобализмът му оказва влияние, посочи Иванова.
По думите й хората в тази страна успяват да съчетават модерното с традиционното, избирайки по какъв път да вървят, като се учат от историята си. Има какво да научим от виетнамците, да осъзнаем мъдростта на хората от Изтока
Старозагорският драматичен театър „Гео Милев“ гостува в Търговище с комедийния спектакъл „Пижама за шестима“.
Представлението ще покаже невероятните възможности на „любовната геометрия“, която ще покажат на публиката трима мъже и три жени, информират от Държавния драматичен театър – Търговище.
Преводът на комедията на Марк Камолети е на проф. Андрей Аврамов, постановчик е проф. Атанас Атанасов. Сценографията е дело на Кирил Наумов, който е автор и на костюмите.
В актьорския състав участват Иван Калошев, Светла Тодорова, Илчо Димитров, Ванина Йорданова, Диана Найденова и Димитър Митев.
„Пижама за шестима” е пиеса, в която всички печелят и любовта тържествува, уверяват от театъра-домакин.
Постановката ще се играе на търговищка сцена на 14 ноември.
Справка показва, че в културния календа
За визуално-пластични изкуства наградата получи Галина Димитрова – Димова за Международна изложба съвременно изкуство „Като шепот (Поетично политическо) в СГХГ. В категория „Фотография“ носител на приза е Радослав Свирецов. Той бе отличен за благотворителната изложба „Купи изкуство, дари бъдеще на дете“ в галерия книжарница „София Прес“. Стефан Командарев получи отличието в категория „Кино“ за игралния филм „Уроците на Блага“.
Екипът, реставрирал Централните хали в София, бе отличен в категория „Архитектура, опазване на културното наследство и естетизация на градската среда“.
Наградата за критика и журналистика в областта на културата отиде при доц. Деян Статулов за книгата „(Пре)поръчани филми. Пропагандни практики в българското игрално кино (1944-1989)“.
Доц. Анна Пампулова бе отличена за хореографията, танцовата концепция и режисура на спектакъла „Тракийски танци“.
В категорията „Сценични изкуства“ наградата получи женски хор „Ваня Монева“ – за концерта „30 години хор Ваня Монева“.
Наградата за съвременни перформативни и мултижанрови изкуства бе връчена на Галина Борисова за танцовия спектакъл „Есмералда и Раймонда“ (в сътрудничество с Теодора Попова).