NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Цветни аспекти Национален театрален фестивал на любителските театри
3257
Цветни аспекти

Национален театрален фестивал на любителските театри

Национален театрален фестивал на любителските театри ще се състои на 27 и 28 септември в Нова Загора, каза Станимира Кънчева, началник отдел „Култура, медийна политика и интеграция на малцинствата“ в Община Нова Загора. Организатори са Община Нова Загора и Народно читалище „Д.П.Сивков-1870"

| 17 Септември 2024, 17:09 ч.
Национален театрален фестивал на любителските театри
Национален театрален фестивал на любителските театри
Снимка © Община Нова Загора

Национален театрален фестивал на любителските театри ще се състои на 27 и 28 септември в Нова Загора, каза Станимира Кънчева, началник отдел „Култура, медийна политика и интеграция на малцинствата“ в Община Нова Загора.

Концерт на хор Тiscali ще се състои на 13 септември в Националното музикално училище, в София по повод 120-годишнината му. Входът е свободен, съобщават организаторите от Италианския културен институт в България и сдружението за социални и културни инициативи на Сардиния „Сардика“, в София. 

Тiscali е група хорови изпълнители от Сардиния, обединени от взаимна, голяма и устойчива страст към музиката и пеенето. Специфичните интереси на хора са насочени към музиката, в частност – към народното пеене. Репертоарът предлага прочит на откъси от произведения от музикалната и поетичната култура на Сардиния, от религиозни събития, особено песнопенията от Страстната седмица или от молитвената деветница за Рождество Христово, но и свързани със социални теми, сатира, забавления, т

Два концерта до края на месец юли ще изнесе Габровският камерен оркестър. Първата проява е на 16 юли в Художествена галерия „Христо Цокев“, а втората е на 17 юли - на откритата сцена до Дом на културата „Емануил Манолов“ в Габрово. Това съобщи Иван Стоянов, диригент на формацията. 

На 16 юли родените в Габрово музиканти Деворина Гамалова – цигулка и пианистките Цветана и Татяна Гигови ще представят Соната за пиано и цигулка оп. 105 от Роберт Шуман, Размишление за цигулка и пиано от Пьотр Илич Чайковски, Скерцо от Йоханес Брамс и Соната за пиано и цигулка от Цезар Франк, информират организаторите. 

На 17 юли ще се изяви струнен квартет в състав Пламен Вълков - цигулка, Мая Кършулева- цигулка, Пенка Луладжиева- виола и Христофор Папанчев – виолончело, ще изпълнят Струнни квартети № 3 и 4, оп. 76 от Йозеф Хайдн, допълват от Габровски камерен оркестър. 

Ретроспективна експозиция на Бистра Льошевалие представя за първи път у нас изкуството на авторката. Изложбата ще бъде подредена от куратора Яна Братанова от 16 юли до 20 октомври в „Квадрат 500“, съобщават организаторите.

„Националната галерия продължава своята мисия и политика да запознава публиката с автори от български произход, получили професионално признание извън границите на страната. Бистра Льошевалие е сред малцината съвременни концептуални творци с международно присъствие“, отбелязват от Националната галерия. 

Те посочват, че свободата е първостепенен код за Бистра Льошевалие. Първите й композиции „Полет на птици“ (1964), емблематичната серия „Прозорци“ („Блокиран прозорец“, „Изгорял прозорец“, „Бял прозорец“) и „Болни столове“ от 1970-те са израз на нейното непреодолимо желание да бъде свободна.

„Създаденото от Бистра Льошевалие е мощна машина

Тази година празниците „Свищовски лозници“ ще се проведат от 26 до 29 септември. В празничната програма са включени културно-образователни прояви и концерти на популярни изпълнители в различни жанрове на българската музика, съобщиха от общинската администрация.

В първия ден в Градска библиотека „Проф. Иван Шишманов“ ще бъде открита изложба от снимки и статии на тема „Свищовски лозници – поглед във времето“. След това на тържествено заседание на Общински съвет – Свищов поетът Георги Драмбозов ще бъде удостоен с почетното звание „Почетен гражданин на Свищов“. Вечерта на централния площад „Алеко“ в града ще започне първият концерт на групата D2 – 25 години музика с участието на Димитър Кърнев (китара), Александър Обретенов (бас китара), Васил Вутев (ударни) и Радостин Василев (вокали).

На 27 сеп

Изложбата с близо 200 дизайнерски творби на Салвадор Дали остава да гостува в Ямбол до 20 септември поради голям интерес, съобщиха от културния отдел на Общината. Тя е от частната колекция "Кесаури" (Франция) и бе открита в културно-информационния център „Безистен“ в началото на април тази година. 

Изложбата представя различни области от творчеството на известния испански художник, скулптор, кинодеец и писател – рекламни творби, вратовръзки, ситопечат върху коприна, сребърни барелефи, бижута, скулптури, гоблени и експонати свързани с родния му град Фигерас.

Любопитен акцент в нея е разделът, който показва творения на Дали в областта на козметиката. През 1981 г., след като завършва картината „Привидение на Афродита Книдска“, той скицира шише за парфюм, впечатлен от богинята на красотата и любовта. Точно тази скица вдъхновява

Организатори са Община Нова Загора и Народно читалище „Д.П.Сивков-1870".

Традиционно фестивалът се провежда през месец юни, но тази година в нощта преди началото му в Нова Загора падна градушка, в града бе обявено бедствено положение и културното събитие бе отложено, обясни Станимира Кънчева.

Фестивалът бе включен като първо мероприятие в програмата по случай празника на Нова Загора - Петковден. Много от участниците обаче няма да могат да се включат и той ще се редуцира в рамките на тези два дни, посочи тя.

Ще бъдат представени девет постановки. Участие са потвърдили театрални състави от Нова Загора, Раднево, Гълъбово, с. Самоводене, Великотърновско, с. Козаревец, Лясковско, Дебелец, новозагорското с. Кортен.

Председател на журито ще бъде актрисата Гергана Стоянова.

На 14 и 15 септември габровското кино „Синеленд-Габрово“ ще се включи в инициативата „Национални кино дни“, съобщава Божидар Илиев, председател на управителния съвет "Асоциация на българските киносалони" – Сдружение, които са организатори на събитието.

В рамките на тези два дни билетите за всички прожекции в киното ще бъдат на цена от 5 лева. 

„Това ще е ежегодно събитие, с което искаме да дадем възможности на масовия зрител. Подобни събития се провеждат в цяла Европа и преминават при огромен успех“, каза още Илиев. 

Той допълни, че с тази инициатива асоциацията цели да покани в кината и хора, които от дълго време на са ги посещавали, но пазят в себе си спомена за очарованието на големия екран в тъмната кинозала.

„Искаме да напомним на зрителите, че киното е най-достъпната форма на контакт с изку

В събота Комитетът за световно наследство на ЮНЕСКО реши да регистрира спорната японска златна мина Садо като обект на световното културно наследство, съобщи АП.

Това стана едва след като Токио се съгласи да я включи в изложба, представяща тъмната й история на злоупотреба с корейски работници по време на Втората световна война.

Решението е сигнал за подобряване на отношенията между Токио и Сеул.

Мината, разположена на остров край бреговете на префектура Ниигата в Северна Япония, е работила близо 400 години и някога е била най-големият производител на злато в света, преди да бъде затворена през 1989 г. Мината е свързана и със злоупотребите на Япония с корейски работници по време на войната.

Членовете на Комитета, включително Южна Корея, подкрепиха единодушно включването в списъка на годишната среща в събота в Делхи, Индия. Те заявиха, че Япония е предост

Стефан Качаков подрежда в изложба картини, които показват красотата на българската природа. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и ще бъде разположена в галерия „Стойчев“ от 19 септември до 5 октомври, съобщават организаторите.

„Тази изключителна колекция представя интензивното изразително майсторство на Качаков, чийто акварели са изпълнени с уникален нюанс на спокойствие и размисъл. Темата на изложбата „Тишина“ разглежда вътрешния мир и търсене на равновесие чрез деликатните и ефимерни техники на акварелната живопис“, разказват от екипа.

Стефан Качаков е роден на 10 февруари 1958 година в Ямбол. Завършил е художествената гимназия в Казанлък. Висшето си образование придобива във ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий” – специалност „Изобразително изкуство – графика и

Шест концерта в областта на класическата и джаз музика и два майсторски класа ще има на „Солинария“ тази година, съобщават от екипа на младежкият арт фестивал. Събитието ще продължи от 2 до 13 юли в Созопол

В първата вечер, на сцена в местността „Буджака“, ще има рецитал на клавирно дуо „Атмосфери“, в което участват младите български пианистки Александра Дичева и Мила Михова.

Втората фестивална вечер „Тайният оркестър“ с диригент Николай Стоев ще представи произведения от световната класика. Солисти са учениците от Националното училище за музикално и сценично изкуство „Панчо Владигеров“ в Бургас – Вирджиния Спиридонова (пиано), Димана Панчева (цигулка) и Владимир Меранлиев (цигулка). В рамките на концерта ще бъде направена премиерата на пиеса „В стария замък“, създадена специално за фестивала.

От 17 до 20 юли в Севлиево ще гостува „София филм фест“, съобщават организаторите. 

Прожекциите са насрочени за 21:00 ч., непосредствено след залез на площад „Свобода“ в Севлиево.

Първа ще бъде прожектирана документалната лента на Цветан Драгнев „Балканска черна кутия“, чиято премиера е състоя на 28-ия "София филм фест".

След това зрителите ще могат да видят филмът "Присила" на София Копола.

На 19 юли ще бъде прожектирана най-новата творба на Вим Вандерс – „Прекрасни дни“.

В последния фестивален ден, 20 юли, от 16:00 ч. във фоайето на Община Севлиево ще може да се гледат късометражни прожекции на VR, а от 20:00 ч. финал на гостуването на "София филм фест" в града ще постави лентата „Паднали листа“ на режисьора Аки Каурисмаки, информират организаторите. 

Община Севлиево заедно с Арт Фест/София филм фест организира съвместно 12-о

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Театралният фестивал „Алтер его“ очаква трупи от България, Франция, Германия, Канада, Израел и Италия
От 21 до 25 октомври ще се проведе международният театрален фестивал „Алтер его“, съобщават организаторите от театър-лаборатория „Алма алтер“, с подкрепата ...
Филмът "Емилия Перес" на Жак Одиар ще представя Франция в международната категория на наградите "Оскар"
Мюзикълът "Емилия Перес" на Жак Одиар е избран от Франция да се състезава в категорията за най-добър международен филм на наградите "Оскар", предаде АФП, позовавайки се на Национал ...
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Актьорът Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“. Автор на поредицата е Димитрина Събчева, съобщават от „Сторител“. Аудиосериалът разк ...
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Националният политехнически музей ще се включи за пореден път в Европейските дни на наследството (ЕДН). На 21 септември музеят ще бъде с вход свободен, уведомяват организаторите. ...
Повелителката на глината
Регионалният исторически музей в Разград ще представи в специална изложба „Повелителката на глината“ творчеството на известната керамичка Ели Неделчева, съобщиха от кул ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 00:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Цветни аспекти
3257
Цветни аспекти

Национален театрален фестивал на любителските театри

Национален театрален фестивал на любителските театри ще се състои на 27 и 28 септември в Нова Загора, каза Станимира Кънчева, началник отдел „Култура, медийна политика и интеграция на малцинствата“ в Община Нова Загора.Организатори са Община Нова Загора и Народно читалище „Д.

| 17 Септември 2024, 17:09 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Национален театрален фестивал на любителските театри
Национален театрален фестивал на любителските театри
Снимка © Община Нова Загора

Национален театрален фестивал на любителските театри ще се състои на 27 и 28 септември в Нова Загора, каза Станимира Кънчева, началник отдел „Култура, медийна политика и интеграция на малцинствата“ в Община Нова Загора.

Организатори са Община Нова Загора и Народно читалище „Д.П.Сивков-1870".

Концерт на хор Тiscali ще се състои на 13 септември в Националното музикално училище, в София по повод 120-годишнината му. Входът е свободен, съобщават организаторите от Италианския културен институт в България и сдружението за социални и културни инициативи на Сардиния „Сардика“, в София. 

Тiscali е група хорови изпълнители от Сардиния, обединени от взаимна, голяма и устойчива страст към музиката и пеенето. Специфичните интереси на хора са насочени към музиката, в частност – към народното пеене. Репертоарът предлага прочит на откъси от произведения от музикалната и поетичната култура на Сардиния, от религиозни събития, особено песнопенията от Страстната седмица или от молитвената деветница за Рождество Христово, но и свързани със социални теми, сатира, забавления, т

Два концерта до края на месец юли ще изнесе Габровският камерен оркестър. Първата проява е на 16 юли в Художествена галерия „Христо Цокев“, а втората е на 17 юли - на откритата сцена до Дом на културата „Емануил Манолов“ в Габрово. Това съобщи Иван Стоянов, диригент на формацията. 

На 16 юли родените в Габрово музиканти Деворина Гамалова – цигулка и пианистките Цветана и Татяна Гигови ще представят Соната за пиано и цигулка оп. 105 от Роберт Шуман, Размишление за цигулка и пиано от Пьотр Илич Чайковски, Скерцо от Йоханес Брамс и Соната за пиано и цигулка от Цезар Франк, информират организаторите. 

На 17 юли ще се изяви струнен квартет в състав Пламен Вълков - цигулка, Мая Кършулева- цигулка, Пенка Луладжиева- виола и Христофор Папанчев – виолончело, ще изпълнят Струнни квартети № 3 и 4, оп. 76 от Йозеф Хайдн, допълват от Габровски камерен оркестър. 

Ретроспективна експозиция на Бистра Льошевалие представя за първи път у нас изкуството на авторката. Изложбата ще бъде подредена от куратора Яна Братанова от 16 юли до 20 октомври в „Квадрат 500“, съобщават организаторите.

„Националната галерия продължава своята мисия и политика да запознава публиката с автори от български произход, получили професионално признание извън границите на страната. Бистра Льошевалие е сред малцината съвременни концептуални творци с международно присъствие“, отбелязват от Националната галерия. 

Те посочват, че свободата е първостепенен код за Бистра Льошевалие. Първите й композиции „Полет на птици“ (1964), емблематичната серия „Прозорци“ („Блокиран прозорец“, „Изгорял прозорец“, „Бял прозорец“) и „Болни столове“ от 1970-те са израз на нейното непреодолимо желание да бъде свободна.

„Създаденото от Бистра Льошевалие е мощна машина

Тази година празниците „Свищовски лозници“ ще се проведат от 26 до 29 септември. В празничната програма са включени културно-образователни прояви и концерти на популярни изпълнители в различни жанрове на българската музика, съобщиха от общинската администрация.

В първия ден в Градска библиотека „Проф. Иван Шишманов“ ще бъде открита изложба от снимки и статии на тема „Свищовски лозници – поглед във времето“. След това на тържествено заседание на Общински съвет – Свищов поетът Георги Драмбозов ще бъде удостоен с почетното звание „Почетен гражданин на Свищов“. Вечерта на централния площад „Алеко“ в града ще започне първият концерт на групата D2 – 25 години музика с участието на Димитър Кърнев (китара), Александър Обретенов (бас китара), Васил Вутев (ударни) и Радостин Василев (вокали).

На 27 сеп

Изложбата с близо 200 дизайнерски творби на Салвадор Дали остава да гостува в Ямбол до 20 септември поради голям интерес, съобщиха от културния отдел на Общината. Тя е от частната колекция "Кесаури" (Франция) и бе открита в културно-информационния център „Безистен“ в началото на април тази година. 

Изложбата представя различни области от творчеството на известния испански художник, скулптор, кинодеец и писател – рекламни творби, вратовръзки, ситопечат върху коприна, сребърни барелефи, бижута, скулптури, гоблени и експонати свързани с родния му град Фигерас.

Любопитен акцент в нея е разделът, който показва творения на Дали в областта на козметиката. През 1981 г., след като завършва картината „Привидение на Афродита Книдска“, той скицира шише за парфюм, впечатлен от богинята на красотата и любовта. Точно тази скица вдъхновява

Традиционно фестивалът се провежда през месец юни, но тази година в нощта преди началото му в Нова Загора падна градушка, в града бе обявено бедствено положение и културното събитие бе отложено, обясни Станимира Кънчева.

Фестивалът бе включен като първо мероприятие в програмата по случай празника на Нова Загора - Петковден. Много от участниците обаче няма да могат да се включат и той ще се редуцира в рамките на тези два дни, посочи тя.

На 14 и 15 септември габровското кино „Синеленд-Габрово“ ще се включи в инициативата „Национални кино дни“, съобщава Божидар Илиев, председател на управителния съвет "Асоциация на българските киносалони" – Сдружение, които са организатори на събитието.

В рамките на тези два дни билетите за всички прожекции в киното ще бъдат на цена от 5 лева. 

„Това ще е ежегодно събитие, с което искаме да дадем възможности на масовия зрител. Подобни събития се провеждат в цяла Европа и преминават при огромен успех“, каза още Илиев. 

Той допълни, че с тази инициатива асоциацията цели да покани в кината и хора, които от дълго време на са ги посещавали, но пазят в себе си спомена за очарованието на големия екран в тъмната кинозала.

„Искаме да напомним на зрителите, че киното е най-достъпната форма на контакт с изку

В събота Комитетът за световно наследство на ЮНЕСКО реши да регистрира спорната японска златна мина Садо като обект на световното културно наследство, съобщи АП.

Това стана едва след като Токио се съгласи да я включи в изложба, представяща тъмната й история на злоупотреба с корейски работници по време на Втората световна война.

Решението е сигнал за подобряване на отношенията между Токио и Сеул.

Мината, разположена на остров край бреговете на префектура Ниигата в Северна Япония, е работила близо 400 години и някога е била най-големият производител на злато в света, преди да бъде затворена през 1989 г. Мината е свързана и със злоупотребите на Япония с корейски работници по време на войната.

Членовете на Комитета, включително Южна Корея, подкрепиха единодушно включването в списъка на годишната среща в събота в Делхи, Индия. Те заявиха, че Япония е предост

Стефан Качаков подрежда в изложба картини, които показват красотата на българската природа. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и ще бъде разположена в галерия „Стойчев“ от 19 септември до 5 октомври, съобщават организаторите.

„Тази изключителна колекция представя интензивното изразително майсторство на Качаков, чийто акварели са изпълнени с уникален нюанс на спокойствие и размисъл. Темата на изложбата „Тишина“ разглежда вътрешния мир и търсене на равновесие чрез деликатните и ефимерни техники на акварелната живопис“, разказват от екипа.

Стефан Качаков е роден на 10 февруари 1958 година в Ямбол. Завършил е художествената гимназия в Казанлък. Висшето си образование придобива във ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий” – специалност „Изобразително изкуство – графика и

Шест концерта в областта на класическата и джаз музика и два майсторски класа ще има на „Солинария“ тази година, съобщават от екипа на младежкият арт фестивал. Събитието ще продължи от 2 до 13 юли в Созопол

В първата вечер, на сцена в местността „Буджака“, ще има рецитал на клавирно дуо „Атмосфери“, в което участват младите български пианистки Александра Дичева и Мила Михова.

Втората фестивална вечер „Тайният оркестър“ с диригент Николай Стоев ще представи произведения от световната класика. Солисти са учениците от Националното училище за музикално и сценично изкуство „Панчо Владигеров“ в Бургас – Вирджиния Спиридонова (пиано), Димана Панчева (цигулка) и Владимир Меранлиев (цигулка). В рамките на концерта ще бъде направена премиерата на пиеса „В стария замък“, създадена специално за фестивала.

От 17 до 20 юли в Севлиево ще гостува „София филм фест“, съобщават организаторите. 

Прожекциите са насрочени за 21:00 ч., непосредствено след залез на площад „Свобода“ в Севлиево.

Първа ще бъде прожектирана документалната лента на Цветан Драгнев „Балканска черна кутия“, чиято премиера е състоя на 28-ия "София филм фест".

След това зрителите ще могат да видят филмът "Присила" на София Копола.

На 19 юли ще бъде прожектирана най-новата творба на Вим Вандерс – „Прекрасни дни“.

В последния фестивален ден, 20 юли, от 16:00 ч. във фоайето на Община Севлиево ще може да се гледат късометражни прожекции на VR, а от 20:00 ч. финал на гостуването на "София филм фест" в града ще постави лентата „Паднали листа“ на режисьора Аки Каурисмаки, информират организаторите. 

Община Севлиево заедно с Арт Фест/София филм фест организира съвместно 12-о

Ще бъдат представени девет постановки. Участие са потвърдили театрални състави от Нова Загора, Раднево, Гълъбово, с. Самоводене, Великотърновско, с. Козаревец, Лясковско, Дебелец, новозагорското с. Кортен.

Председател на журито ще бъде актрисата Гергана Стоянова.

Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.