Шоуто The Pink Floyd Experience идва в България идва на 27 ноември в Националния дворец на културата, София, и на 29 ноември – във Фестивалния и конгресен център във Варна, съобщават организаторите.
Испанският певец Алехандро Санс ще бъде удостоен с отличието на „Билборд“ за цялостни постижения на церемонията по връчването на латино музикалните награди на изданието.
Церемонията ще бъде излъчена от Маями по телевизия Телемундо на 20 октомври.
От пускането на Viviendo Deprisa през 1991 г. до последния му студиен албум Sanz, издаден през декември 2021 г., артистичният и личният принос на певеца разшири обхвата на латино музиката по целия свят, а влиянието му продължава да определя индустрията и днес, пише „Билборд“.
Наградата за цялостни постижения в латино музиката на Билборд е отличие, което се връчва на изпълнител или група, които имат „продължителна и изключителна кариера, включваща артистичен и личен принос, оказал голямо влияние върху латино музиката в световен мащаб“.
„Дълбоко съм благодарен за това признан
На 24 октомври в Регионален исторически музей – Ямбол ще бъде открита мултимедийна фотографска изложба „Светът на дирижаблите: когато Ямбол беше част от него“ (The World of Airships: When Yambol Was Part of It), съобщи Кремена Димова, говорител на музея. Събитието се организира съвместно с Националния исторически музей. Експозицията е базирана на книгата на професор Масимилиано Пинучи (Италия) „Airships - Designed for Greatness” и ще бъде представена от самия него.
Показана за първи път в Триест (Италия) през 2018 г., в първоначалния си вариант изложбата разказва за епохата на дирижаблите – небесните гиганти, които през втората половина на XIX век превръщат в реалност мечтата на хората да пътуват сред облаците и да прелитат над океани и неизследвани територии, разказва Кремена Димова. Оригинални широкоформатни рисунки и фотографски изображен
Древноримската арка на Константин, намираща се до Колизея, е била повредена при разразила се мощна буря в италианската столица, предаде Ройтерс, като цитира местните власти.
Паметникът е бил поразен от мълния, се казва в съобщение на археологическия парк .
Триумфалната арка е построена през 4-ти век в чест на победата на Константин - първият римски император, приел християнството, над неговия съперник Максенций.
Висока е около 25 метра и се намира в същата пешеходна зона, в която е и Колизеят - притегателно място за туристите, отбелязва Ройтерс.
"Мълния удари арката точно тук, след това и в ъгъла", разказа турист пред Ройтерс, показвайки голям каменен блок, паднал на земята.
Във видеокадри на осведомителната агенция се виждат други каменни парчета и отломки, които служители на археологическия парк събират.
"Всички фрагменти бяха от
Филмът „Силна вода“ открива този петък, 20 септември, есенното издание на фестивала за българско класическо кино „24 през 2024“.
Вечерта в кино „Одеон“ е посветена на 90-годишнината от рождението на режисьора Иван Терзиев, посочват организаторите.
Фестивалът е по идея на „Филмаутор“, със съдействието на Националния филмов център и Българската национална филмотека.
Сценарист на „Силна вода“ е Боян Папазов по мотиви от романа „Лош ден“ на Генчо Стоев, оператор - Пламен Вагенщайн, художник - Боянка Ахрянова, музика - Кирил Цибулка. Участват актьорите Иван Григоров, Кирил Кавадарков, Филип Трифонов, Велко Кънев, Мариана Димитрова, Меглена Попова, Иван Йорданов
„Силна вода&ld
Днес започва деветото издание на фестивала „КвАРТал“ и ще продължи до 15 септември. Темата е „Духът на стара София”.
Осем пешеходни зони ще има за първи път в стария софийски център по време на събитието.
„Улица „Екзарх Йосиф", от пожарната до „Дом на киното“, ще ни води по по-малките и пешеходни участъци през целия стар исторически център с много изложби, арт инсталации, музика, кинопрожекции, градски турове, творчески работилници, с които ще се пренесем в началото на миналия век, ще извадим архивите, снимките, историите, ще влезем в домовете, ще чуем разказите от първо лице и се насладим на културната програма, преразказваща историите на квартала , а атмосферата ще ни пренесе в някогашния бохемски квартал и духа на стара София“, разказват организаторите.
Пешеходни зони ще
По думите им концертите ще пресъздадат класическия състав от 80-те години на легендарната група.
„Уест енд“ е известен със своите многобройни театри, кина и музикални зали и е център на развлекателната индустрия в Лондон. Там дебютират едни от най-известните театрални постановки и мюзикъли в света. Именно от тази културна среда идва и шоуто The Pink Floyd Experience, което обещава да предложи на българската публика автентично преживяване, пресъздавайки класическия състав на Pink Floyd от 80-те години“, коментират организаторите.
По думите им със своето мултимедийно представление, музикантите ще предложат на българската публика усещането за автентичност на звука и хореографията, както и брилянтната работа на режисьор-осветителя, която вече се е превърнала в канон в прогресив рока. „Със своите изпълнения те доказват, че не Another Brick in the Wall, Money или Wish You Were Here, нито дори Shine on You… са най-важното в това шоу. Основното е завладяващото пътешествие през света на Pink Floyd и пълното усещане, че публиката присъства на истински концерт на живо на легендарната група“, допълват организаторите.
„Винаги имаме невероятна, положителна нагласа към нашите концерти. Изглежда, че успяваме да издигнем зрителите до висотата на Pink Floyd“, казва бас китаристът и беквокалист Дейвид Пауър.
Водещ вокалист и китарист е фронтменът на групата Пол Андрюс, за когото казват, че притежава глас, подобен на този на Дейвид Гилмор. Пол Андрюс работи много дълго и упорито, за да направи гласа си перфектен за този проект.
Концертът „Роден за музиката“ отбелязва 90-годишнината от рождението на проф. Георги Робев.
Събитието в първо студио на БНР е на 14 ноември, рождената дата на маестрото, посочват организаторите.
По думите им ще прозвучи майсторски подбран репертоар от най-вдъхновяващите хорови произведения, избрани и дирижирани в стила на маестрото, под ръководството на Нели Трошева, студентка в последния хорово-диригентски клас на проф. Робев.
55 изпълнители от академичния хор Българска хорова капела „Георги Робев“ ще се включат в концерта. Хорът, който носи името на Георги Робев, е сформиран преди пет години в чест на 85-годишнината на маестрото, и само след няколко години съществуване вече се превърна в един от водещите хорови състави в страната. Сега, на този юбилей, хорът отбелязва
Единадесет скулптурни произведения, фигури в папиемаше и колажи на Дона Стоянова ще бъдат показани в зала „София“ на Столична библиотека.
Експозицията е озаглавена „Лица“ и ще бъде открита на 4 ноември, съобщават организаторите.
От екипа отбелязват, че повечето от творбите са създадени по време на пандемията от КОВИД-19.
„Може би, защото живеехме толкова откъснати един от друг, всички лица ми се виждаха по-ярки и необикновени. Беше наистина наложително за мен да си измислям хора и аз си ги измислях. Ето... дойде време да пусна тези образи, които изпълват ателието ми, „на свобода“. Това е и мотото на моята изложба“, казва авторката.
Интересите на Дона Стоянова са насочени в полето на традиционната скулптура и материали като керамика, метал, камък. Папиемашето е техника, която я привлича с топлотата на харти
Музей в Нидерландия откри в кошче за боклук едно от произведенията си на модерното изкуство, което наподобява две празни бирени кутии, предаде АФП.
Творбата е била изхвърлена от служител, който решил, че експонатът е отпадък.
Произведението, озаглавено Tous les bons moments que nous avons passeйs ensemble ("Всички хубави моменти, които изживяхме заедно") на френския творец Александър Лаве, на пръв поглед прилича на две празни бирени кутии, като едната е смачкана.
Това обаче са две кутии, старателно изрисувани на ръка с акрил. "В създаването им са вложени много време и усилия", казват от музея, цитирани от АФП.
Техник в културната институция не разбрал художествената им стойност и ги изхвърлил в кофата за боклук, докато творбата била изложена в стъклена асансьорна шахта. Фроуке Будинг от музея LAM в Лисе, в западната част на Нидер
Фотографска изложба по повод 110 години от рождението на Борис Христов ще бъде официално открита в Общинския културен институт (ОКИ) „Красно село“.
Събитието ще е на 19 август с участието на проф.Пламен Джуров и Анна-Мария Гюзелева, съобщават домакините.
Експозицията включва фотоси, запечатали най-значимите роли, семейни снимки и моменти от творческия път на оперния певец.
Изложбата е осъществена по идея на отдел „Култура, археология и културно наследство“ на Община Пловдив и Български културен институт в Рим с куратор доц. Никола Лаутлиев.