NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Тонът на времето Виенският ансамбъл „Паганини“ и квартет „Кукал“ от Чехия гостуват на „Европейски музикален фестивал“
2834
Тонът на времето

Виенският ансамбъл „Паганини“ и квартет „Кукал“ от Чехия гостуват на „Европейски музикален фестивал“

Есенното, 24-о издание на столичния „Европейски музикален фестивал“ представя поредица от събития през следващите три месеца, съобщават от „Кантус фирмус“. Финалът е планиран с голям юбилеен концерт по повод 30-годишнината от създаването на единственото ефирно радио за класическа музика в България. Откриването е на 4 октомври във Военния клуб с гостуване на чешкия квартет „Кукал“, ансамбъл, който преди няколко години печели награда на музикалния конкурс „Пражка пролет“ и оттогава неговата репутация бързо нараства. Съставът е основан през есента на 2020 г

| 17 Септември 2024, 15:39 ч.
Виенският ансамбъл „Паганини“ и квартет „Кукал“ от Чехия гостуват на „Европейски музикален фестивал“
Виенският ансамбъл „Паганини“ и квартет „Кукал“ от Чехия гостуват на „Европейски музикален фестивал“
Снимка © DFA

Есенното, 24-о издание на столичния „Европейски музикален фестивал“ представя поредица от събития през следващите три месеца, съобщават от „Кантус фирмус“.

Мистерията и свободата са двете основни неща, които винаги са ме интересували в изкуството. Изкуство, в което няма мистерия, свобода или дух, не може да докосва човешкото сърце. А ние излизаме на сцената точно за сърцето и душата. Това заяви в интервю диригентът Йордан Камджалов часове преди първата среща на новия му музикален спектакъл "Мистерия и свобода" с публиката на Бургас, която предстои тази вечер в Летния театър.  

"Мистерия и свобода" е описван като музикална смесица от класика, фолклор и романси, но Камджалов предпочита да определя съчетанието като органична спойка, в която всичко е съчетано по безпрецедентен начин. 

"Трудно е да се опише с думи - трябва да се чуе. Има класика от цяла Европа с произведения на Паганини, Вивалди, Сарасате, Брамс. Ще бъдат изпълнени и руски романси, българска фолклорна музика, но също така джаз, суинг. Резултатът

Шекспирова компания "Петровден" представи "Дванайсета нощ" в крепостта "Перистера" в Пещера снощи.

Режисьор на продукцията е Тодор Димитров, а мениджър Инна Церовска.  Участват актьорите  Делян Илиев, Димитър Николов, Стефан Кондров, Мартин Раков, Георги Начов, Александър Григоров, Лана Гекова, Светлозар Начев, Адриана Димова, Ивана Церовска, Мадлен Йорданова и Гьорги Георгиев.

В „Дванайсета нощ“ стремежът на екипа е да постигне атмосфера, която да доближи зрителите, доколкото е възможно, до усещане за това, какво е представлявал Елизабетинският театър. 

Постановката силно се доближава до начина, по който са представяни пиесите в Театър „Глобус“ по времето на Шекспир. Музиката се състои от песни и мелодии, които са се използвали в „Дванайсета нощ“ по времето на Шекспир и се изпълнява на живо, каза Инна Церовска, мениджър на Шекспирова компания „Пе

Двудневен рок фест ще се проведе на крепостта "Кракра" в Перник. Музикалната проява е посветена на първия изгрев на месец юли, известен като Джулай морнинг, съобщиха от общинската администрация. Рок фестът се организира от Община Перник в партньорство с Club Maze JB. 

Музикалното събитие ще започне на 29 юни с концерт на групите Mal&Nov Crew, Strix, Sink Below, Baron Chameleon, "Фактор", Truth Be Told и Аlien Аcid Blood. 

Вторият концерт ще е на следващия ден и отново ще прикове вниманието на меломаните от миньорския град. На сцената на Пернишката крепост ще се изявят групите "Eкстаз", 12 Bar Band, Bad Citу, Smokey Mountain River Band, Tsunami , Casual Threesome и "Тангра". Двудневният рок фест е със свободен вход. 

Историята на рок музиката в Перник започва през 1962 г., когато в града се създава първата местна рок банда "Пернишки братя". Ше

„Ловци на бисери“ на Старозагорската опера е днешното заглавие в афиша на „Сцена на вековете“, съобщиха организаторите. Държавна опера - Стара Загора ще представи тази вечер операта от Жорж Бизе на откритата сцена на крепостта „Царевец“. 

Режисьор е Славчо Николов, който залага на приказна визия и драматичен разказ със сложни човешки взаимоотношения. Сюжетът е за съперничеството  между двама приятели, ловци на бисери Зурга и Надир, които са влюбени в красивата Лейла. Развива се на фона на екзотичните пейзажи на остров Цейлон /Шри Ланка/. И Лейла ще трябва да направи много по-труден избор - между дълга и любовта. Както в повечето романтични истории, любовта побеждава.

В ролята на Лейла на Царевец зрителите ще видят Емилия Терзиева. Румънският тенор Андрей Фермешану ще се превъплъти в Надир, Валери Турманов ще е Зурга, а Нурабад ще бъде Евгений Арабаджиев.

От 14 август до 4 септември на Лятното кино в Ямбол предстоят безплатни прожекции на девет български филма, съобщиха от общинския пресцентър. В програмата са включени родни кинокласики като „Опасен чар”, „Любимец 13”, също и нови заглавия, сред които „В сърцето на машината“, „Пулсът на танца“ и други. 

Инициативата е озаглавена „Летни вечери с любими филми на българското кино” и се провежда за поредна година в киносалона на открито в Градския парк. Организатор е местната Община. 

Програмата стартира с филма „Неочаквана ваканция” от 1981 година. Той ще бъде прожектиран в две вечери – на 14 и на 16 август. 

От „вечните“ ленти на българското кино жителите и гостите на Ямбол този път ще имат възможност да гледат на открито още „Опасен чар“ (1984 г.), „Любимец 13“ (1958 г.) и „Да обичаш на инат“ (1986 г.).

Съвременната родна кинематография ще

Финалът е планиран с голям юбилеен концерт по повод 30-годишнината от създаването на единственото ефирно радио за класическа музика в България.

Откриването е на 4 октомври във Военния клуб с гостуване на чешкия квартет „Кукал“, ансамбъл, който преди няколко години печели награда на музикалния конкурс „Пражка пролет“ и оттогава неговата репутация бързо нараства.

Съставът е основан през есента на 2020 г. от Елишка Кукалова (цигулка), Клара Лешкова (цигулка), Даниел Махо (виола) и Филип Руфер (виолончело).

Квартетът носи името на известния чешки съвременен композитор Ондржей Кукал и негова музика ще звучи за първи път у нас в изпълнение на състава. В програмата са още камерни композиции на Сметана – Квартет №1 „Из моя живот“ и Струнен квартет №14 от А. Дворжак. Партньор за концерта е Чешкият център по повод 75-годишнина на института и като част от програмата „Година на чешката музика“.

На 14 октомври е майсторският клас по цигулка на Димитър Иванов, концертмайстор на оркестъра на Франкфуртската опера. Заниманията ще се в къщата-музей „Панчо Владигеров“. 

Американският рапър Шон „Диди“ Кумс беше арестуван от полицията в Манхатън, след подадени жалби за сексуално посегателство, предадоха световните осведомителни агенции. Срещу него вече са повдигнати федерални обвинения в Ню Йорк, съобщи адвокатът.

Подробности за обвиненията не бяха обявени веднага от прокуратурата, но адвокатът на Кумс, Марк Агнифило, направи изявление, в което се казва: „Разочаровани сме от решението на прокуратурата на САЩ да обвини Кумс. Според нас това е несправедливо“. Той добави, че рапърът е пристигнал доброволно в Ню Йорк миналата седмица в очакване на повдигането на обвинения. „Той не е идеален човек, но не е престъпник“, каза още Агнифило.

Срещу 54-годишния Кумс са отправени няколко обвинения в сексуално посегателство. Миналата седмица певицата Доун Ричард подаде иск в Ню Йорк, в който обвинява музикалният изп

Варненската художничка и сценографка Лора Маринова се представя със самостоятелна изложба в Градската художествена галерия „Борис Георгиев”. 

Нейната маслена живопис третира теми, от които авторката се вдъхновява през годините. Зрителите ще видят градински и градски пейзажи, портрети, фигурални композиции, посветени на операта и митологията, казват от културния институт. 

В изложбата Маринова представя тринадесет платна, шест от които са създадени през настоящата година. Включена е и една от първите й работи след дипломирането, която е участвала в представителна изложба на варненските художници в София. 

И този път няма да учудя никого с търсене на нови пътища и начини на изразяване. Това, което правя, се движи в спокойния коловоз на традиционното наподобително изкуство. Оставам вярна на себе си и най-искрено споделям със зрителя това, което ме вълну

Музеят на мозайките в Девня обявява Ден на отворените врати в събота, 15 юни, съобщиха днес от Общината.

На тази дата се навършват и 38 години от откриването на културния институт. Музеят е построен по проект на архитект Камен Горанов върху останките на голяма късноримска сграда с мозайки. В древността сградата е заемала площта на цял квартал. Около вътрешния двор, настлан с каменни плочи, със зидан кладенец по средата и заобиколен от три страни с покрита галерия с варовикова колонада, са били разположени 21 жилищни, стопански и складови помещения с обща площ от 1 402 квадратни метра.

Пет от тях са покрити с многоцветни подови мозайки – едни от най-добрите образци на римското мозаечно изкуство от това време, открити в България. Три от мозайките са представени в музея на място в помещенията, където са открити, а останалите, след консервация и частична реставрация, са пр

В Самоков ще бъдат отбелязани 140 години от рождението на художника Павел Францалийски, съобщиха от Историческия музей - Самоков. 

Акварелната изложба ще бъде официално открита на 19 август (понеделник) в Художествена галерия „Проф. Васил Захариев“.

Събитието е част от празника на планинската община. Същата вечер по-късно пред културната институция ще се състои и традиционната „Вечер в музея“, с концерт на Орлин Павлов, Еделина Кънева и Видинската филхармония. 

От музея ще представят и издание от „Галерия Самоковски художници“. Това е каталог, който от музея периодично посвещават на самоковски художник. 

Както информира, тази година календар, който Община Самоков издаде, бе посветен на Павел Францалийски. 

Павел Францалийски е роден на 18 януари 1884 година в Самоков. Любовта

Американската певица Сабрина Карпентър оглави британската класация за албуми с Short n’ Sweet, съобщи на сайта си официалната компания, която следи продажбите и съставя чартовете.

Изпълнителката заема челните  три места в британската класация за сингли с песни си Taste, Please Please Please и Espresso. Това я прави първата изпълнителка, която едновременно е на върха в подреждането във Великобритания за албум и за сингъл. 

Второ място в британската класация за албуми заема ирландската пост пънк група „Фонтейнс Ди Си“ с продукцията си Romance.

Британската група „Оейзис“, която обяви своето завръщане миналата седмица, се позиционира на следващите три места. На трето място се класира албумът им от 2010 година - Time Flies... 1994–2009, на четвърто място е (What`s the Stor

На 15 ноември в аулата на Софийския университет „Св. Климент Охридски“) е концертът на младите надежди Лора Маркова (цигулка) и Сион Найман (виолончело). Те ще представят творби за цигулка и виолончело от Ранхолд Глиер,  Моцарт, Золтан Кодай и Адриен-Франсоа/Юбер Леонар. 

Виенският ансамбъл „Паганини“ е съставен от Марио Хосен (цигулка), Марта Потулска (виола), Лиляна Кехайова (виолончело) и Александър Свете (китара). Те се посвещават на активна изследователска музикална дейност, откривайки за широката публика непознатото камерно творчество на Паганини. Премиерни за България изпълнения на негови композиции ще звучат на 19 ноември във Военния клуб. В програмата са включени още произведения от Ференц Лист и българския композитор Георги Арнаудов.

Признат като един от големите съвременни интерпретатори на Шопен, пианистът Людмил Ангелов отново ще покаже своето майсторство на 30 ноември в зала „България“ с клавирен рецитал. Този път той съчетава в програмата творби от Фредерик Шопен, Ференц Лист и Бах/Феручо Бузони.

На 7 декември, отново в зала „България“, е юбилейният концерт „30 години класика в ефира“. Единственото ефирно радио за класическа музика в България е създадено през 1994 година под името Classic FM и вече три десетилетия негов продуцент е Васил Димитров, изпълнителен директор на „Кантус фирмус“.  До края на 2022 г. Classic FM излъчва на вълните на радио „Алма матер“ на Софийския университет, а от началото на 2023 г. това партньорство бива продължено от радио „Алма матер – Класик А“, част от „Фреш радио груп“.

Юбилейният концерт с оркестър „Кантус фирмус“ ще събере на една сцена изявени български класически музиканти, които през годините имат принос за историята на радиото, а техните записи звучат ежедневно в програмите на медията. Това са Людмил Ангелов (пиано), Марио Хосен (цигулка), Георги Черкин (пиано), Атанас Кръстев (виолончело), Гергана Николаева (мецосопран). Ще се включат и млади таланти от Националното музикално училище „Любомир Пипков“, а на диригентския пулт ще застане опитният маестро Григор Паликаров.

Планираното участие на цигуларката Мила Георгиева в юбилейния концерт няма да се състои поради травма на ръката, която не позволява да поеме сериозни концертни ангажименти. Концертът на камерния оркестър на Баварското радио, планиран за 28 септември, се отлага за следващото издание на форума, като новата дата на концерта е 14 април 2025 година. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Николай Караджов: Художникът е синоним на свобода
Художникът Николай Караджов за първи път се представя със самостоятелна изложба във варненската галерия „Папийон“. Неговата живописна колекция носи името „Знак о ...
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще участват на фестивала „Хасково джаз“
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще вземат участие на тазгодишното издание на фестивала „Хасково джаз“, съобщиха от пресслужбата на общинска администрация -Хас ...
Спартак Атанасов: Петринел Гочев направи една коренно различна изложба
Една коренно различна изложба на Петринел Гочев - така кураторът Спартак Атанасов определя експозицията, подредена в столичната галерия nOva art space. Тя може да бъде разгледана д ...
Лео Зограф представя изложба със светлинна фотография „Танцуващият с фотоапарат“
Немският творец Аксел Зомер, с псевдонима Лео Зограф, представя в Ловеч изложба със светлинна фотография, която е нарекъл „Танцуващият с фотоапарат“. В художествена га ...
Международен фестивал по фойерверки
В продължение на три дни – 20, 21 и 22 септември, в Панагюрище ще се проведе поредното издание на Международния фестивал по фойерверки. Във всяка една от вечерите ще има и ко ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 01:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Тонът на времето
2834
Тонът на времето

Виенският ансамбъл „Паганини“ и квартет „Кукал“ от Чехия гостуват на „Европейски музикален фестивал“

Есенното, 24-о издание на столичния „Европейски музикален фестивал“ представя поредица от събития през следващите три месеца, съобщават от „Кантус фирмус“.Финалът е планиран с голям юбилеен концерт по повод 30-годишнината от създаването на единственото ефирно радио за класическа музика в България.

| 17 Септември 2024, 15:39 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Виенският ансамбъл „Паганини“ и квартет „Кукал“ от Чехия гостуват на „Европейски музикален фестивал“
Виенският ансамбъл „Паганини“ и квартет „Кукал“ от Чехия гостуват на „Европейски музикален фестивал“
Снимка © DFA

Есенното, 24-о издание на столичния „Европейски музикален фестивал“ представя поредица от събития през следващите три месеца, съобщават от „Кантус фирмус“.

Финалът е планиран с голям юбилеен концерт по повод 30-годишнината от създаването на единственото ефирно радио за класическа музика в България.

Мистерията и свободата са двете основни неща, които винаги са ме интересували в изкуството. Изкуство, в което няма мистерия, свобода или дух, не може да докосва човешкото сърце. А ние излизаме на сцената точно за сърцето и душата. Това заяви в интервю диригентът Йордан Камджалов часове преди първата среща на новия му музикален спектакъл "Мистерия и свобода" с публиката на Бургас, която предстои тази вечер в Летния театър.  

"Мистерия и свобода" е описван като музикална смесица от класика, фолклор и романси, но Камджалов предпочита да определя съчетанието като органична спойка, в която всичко е съчетано по безпрецедентен начин. 

"Трудно е да се опише с думи - трябва да се чуе. Има класика от цяла Европа с произведения на Паганини, Вивалди, Сарасате, Брамс. Ще бъдат изпълнени и руски романси, българска фолклорна музика, но също така джаз, суинг. Резултатът

Шекспирова компания "Петровден" представи "Дванайсета нощ" в крепостта "Перистера" в Пещера снощи.

Режисьор на продукцията е Тодор Димитров, а мениджър Инна Церовска.  Участват актьорите  Делян Илиев, Димитър Николов, Стефан Кондров, Мартин Раков, Георги Начов, Александър Григоров, Лана Гекова, Светлозар Начев, Адриана Димова, Ивана Церовска, Мадлен Йорданова и Гьорги Георгиев.

В „Дванайсета нощ“ стремежът на екипа е да постигне атмосфера, която да доближи зрителите, доколкото е възможно, до усещане за това, какво е представлявал Елизабетинският театър. 

Постановката силно се доближава до начина, по който са представяни пиесите в Театър „Глобус“ по времето на Шекспир. Музиката се състои от песни и мелодии, които са се използвали в „Дванайсета нощ“ по времето на Шекспир и се изпълнява на живо, каза Инна Церовска, мениджър на Шекспирова компания „Пе

Двудневен рок фест ще се проведе на крепостта "Кракра" в Перник. Музикалната проява е посветена на първия изгрев на месец юли, известен като Джулай морнинг, съобщиха от общинската администрация. Рок фестът се организира от Община Перник в партньорство с Club Maze JB. 

Музикалното събитие ще започне на 29 юни с концерт на групите Mal&Nov Crew, Strix, Sink Below, Baron Chameleon, "Фактор", Truth Be Told и Аlien Аcid Blood. 

Вторият концерт ще е на следващия ден и отново ще прикове вниманието на меломаните от миньорския град. На сцената на Пернишката крепост ще се изявят групите "Eкстаз", 12 Bar Band, Bad Citу, Smokey Mountain River Band, Tsunami , Casual Threesome и "Тангра". Двудневният рок фест е със свободен вход. 

Историята на рок музиката в Перник започва през 1962 г., когато в града се създава първата местна рок банда "Пернишки братя". Ше

„Ловци на бисери“ на Старозагорската опера е днешното заглавие в афиша на „Сцена на вековете“, съобщиха организаторите. Държавна опера - Стара Загора ще представи тази вечер операта от Жорж Бизе на откритата сцена на крепостта „Царевец“. 

Режисьор е Славчо Николов, който залага на приказна визия и драматичен разказ със сложни човешки взаимоотношения. Сюжетът е за съперничеството  между двама приятели, ловци на бисери Зурга и Надир, които са влюбени в красивата Лейла. Развива се на фона на екзотичните пейзажи на остров Цейлон /Шри Ланка/. И Лейла ще трябва да направи много по-труден избор - между дълга и любовта. Както в повечето романтични истории, любовта побеждава.

В ролята на Лейла на Царевец зрителите ще видят Емилия Терзиева. Румънският тенор Андрей Фермешану ще се превъплъти в Надир, Валери Турманов ще е Зурга, а Нурабад ще бъде Евгений Арабаджиев.

От 14 август до 4 септември на Лятното кино в Ямбол предстоят безплатни прожекции на девет български филма, съобщиха от общинския пресцентър. В програмата са включени родни кинокласики като „Опасен чар”, „Любимец 13”, също и нови заглавия, сред които „В сърцето на машината“, „Пулсът на танца“ и други. 

Инициативата е озаглавена „Летни вечери с любими филми на българското кино” и се провежда за поредна година в киносалона на открито в Градския парк. Организатор е местната Община. 

Програмата стартира с филма „Неочаквана ваканция” от 1981 година. Той ще бъде прожектиран в две вечери – на 14 и на 16 август. 

От „вечните“ ленти на българското кино жителите и гостите на Ямбол този път ще имат възможност да гледат на открито още „Опасен чар“ (1984 г.), „Любимец 13“ (1958 г.) и „Да обичаш на инат“ (1986 г.).

Съвременната родна кинематография ще

Откриването е на 4 октомври във Военния клуб с гостуване на чешкия квартет „Кукал“, ансамбъл, който преди няколко години печели награда на музикалния конкурс „Пражка пролет“ и оттогава неговата репутация бързо нараства.

Съставът е основан през есента на 2020 г. от Елишка Кукалова (цигулка), Клара Лешкова (цигулка), Даниел Махо (виола) и Филип Руфер (виолончело).

Американският рапър Шон „Диди“ Кумс беше арестуван от полицията в Манхатън, след подадени жалби за сексуално посегателство, предадоха световните осведомителни агенции. Срещу него вече са повдигнати федерални обвинения в Ню Йорк, съобщи адвокатът.

Подробности за обвиненията не бяха обявени веднага от прокуратурата, но адвокатът на Кумс, Марк Агнифило, направи изявление, в което се казва: „Разочаровани сме от решението на прокуратурата на САЩ да обвини Кумс. Според нас това е несправедливо“. Той добави, че рапърът е пристигнал доброволно в Ню Йорк миналата седмица в очакване на повдигането на обвинения. „Той не е идеален човек, но не е престъпник“, каза още Агнифило.

Срещу 54-годишния Кумс са отправени няколко обвинения в сексуално посегателство. Миналата седмица певицата Доун Ричард подаде иск в Ню Йорк, в който обвинява музикалният изп

Варненската художничка и сценографка Лора Маринова се представя със самостоятелна изложба в Градската художествена галерия „Борис Георгиев”. 

Нейната маслена живопис третира теми, от които авторката се вдъхновява през годините. Зрителите ще видят градински и градски пейзажи, портрети, фигурални композиции, посветени на операта и митологията, казват от културния институт. 

В изложбата Маринова представя тринадесет платна, шест от които са създадени през настоящата година. Включена е и една от първите й работи след дипломирането, която е участвала в представителна изложба на варненските художници в София. 

И този път няма да учудя никого с търсене на нови пътища и начини на изразяване. Това, което правя, се движи в спокойния коловоз на традиционното наподобително изкуство. Оставам вярна на себе си и най-искрено споделям със зрителя това, което ме вълну

Музеят на мозайките в Девня обявява Ден на отворените врати в събота, 15 юни, съобщиха днес от Общината.

На тази дата се навършват и 38 години от откриването на културния институт. Музеят е построен по проект на архитект Камен Горанов върху останките на голяма късноримска сграда с мозайки. В древността сградата е заемала площта на цял квартал. Около вътрешния двор, настлан с каменни плочи, със зидан кладенец по средата и заобиколен от три страни с покрита галерия с варовикова колонада, са били разположени 21 жилищни, стопански и складови помещения с обща площ от 1 402 квадратни метра.

Пет от тях са покрити с многоцветни подови мозайки – едни от най-добрите образци на римското мозаечно изкуство от това време, открити в България. Три от мозайките са представени в музея на място в помещенията, където са открити, а останалите, след консервация и частична реставрация, са пр

В Самоков ще бъдат отбелязани 140 години от рождението на художника Павел Францалийски, съобщиха от Историческия музей - Самоков. 

Акварелната изложба ще бъде официално открита на 19 август (понеделник) в Художествена галерия „Проф. Васил Захариев“.

Събитието е част от празника на планинската община. Същата вечер по-късно пред културната институция ще се състои и традиционната „Вечер в музея“, с концерт на Орлин Павлов, Еделина Кънева и Видинската филхармония. 

От музея ще представят и издание от „Галерия Самоковски художници“. Това е каталог, който от музея периодично посвещават на самоковски художник. 

Както информира, тази година календар, който Община Самоков издаде, бе посветен на Павел Францалийски. 

Павел Францалийски е роден на 18 януари 1884 година в Самоков. Любовта

Американската певица Сабрина Карпентър оглави британската класация за албуми с Short n’ Sweet, съобщи на сайта си официалната компания, която следи продажбите и съставя чартовете.

Изпълнителката заема челните  три места в британската класация за сингли с песни си Taste, Please Please Please и Espresso. Това я прави първата изпълнителка, която едновременно е на върха в подреждането във Великобритания за албум и за сингъл. 

Второ място в британската класация за албуми заема ирландската пост пънк група „Фонтейнс Ди Си“ с продукцията си Romance.

Британската група „Оейзис“, която обяви своето завръщане миналата седмица, се позиционира на следващите три места. На трето място се класира албумът им от 2010 година - Time Flies... 1994–2009, на четвърто място е (What`s the Stor

Квартетът носи името на известния чешки съвременен композитор Ондржей Кукал и негова музика ще звучи за първи път у нас в изпълнение на състава. В програмата са още камерни композиции на Сметана – Квартет №1 „Из моя живот“ и Струнен квартет №14 от А. Дворжак. Партньор за концерта е Чешкият център по повод 75-годишнина на института и като част от програмата „Година на чешката музика“.

На 14 октомври е майсторският клас по цигулка на Димитър Иванов, концертмайстор на оркестъра на Франкфуртската опера. Заниманията ще се в къщата-музей „Панчо Владигеров“. 

На 15 ноември в аулата на Софийския университет „Св. Климент Охридски“) е концертът на младите надежди Лора Маркова (цигулка) и Сион Найман (виолончело). Те ще представят творби за цигулка и виолончело от Ранхолд Глиер,  Моцарт, Золтан Кодай и Адриен-Франсоа/Юбер Леонар. 

Виенският ансамбъл „Паганини“ е съставен от Марио Хосен (цигулка), Марта Потулска (виола), Лиляна Кехайова (виолончело) и Александър Свете (китара). Те се посвещават на активна изследователска музикална дейност, откривайки за широката публика непознатото камерно творчество на Паганини. Премиерни за България изпълнения на негови композиции ще звучат на 19 ноември във Военния клуб. В програмата са включени още произведения от Ференц Лист и българския композитор Георги Арнаудов.

Признат като един от големите съвременни интерпретатори на Шопен, пианистът Людмил Ангелов отново ще покаже своето майсторство на 30 ноември в зала „България“ с клавирен рецитал. Този път той съчетава в програмата творби от Фредерик Шопен, Ференц Лист и Бах/Феручо Бузони.

На 7 декември, отново в зала „България“, е юбилейният концерт „30 години класика в ефира“. Единственото ефирно радио за класическа музика в България е създадено през 1994 година под името Classic FM и вече три десетилетия негов продуцент е Васил Димитров, изпълнителен директор на „Кантус фирмус“.  До края на 2022 г. Classic FM излъчва на вълните на радио „Алма матер“ на Софийския университет, а от началото на 2023 г. това партньорство бива продължено от радио „Алма матер – Класик А“, част от „Фреш радио груп“.

Юбилейният концерт с оркестър „Кантус фирмус“ ще събере на една сцена изявени български класически музиканти, които през годините имат принос за историята на радиото, а техните записи звучат ежедневно в програмите на медията. Това са Людмил Ангелов (пиано), Марио Хосен (цигулка), Георги Черкин (пиано), Атанас Кръстев (виолончело), Гергана Николаева (мецосопран). Ще се включат и млади таланти от Националното музикално училище „Любомир Пипков“, а на диригентския пулт ще застане опитният маестро Григор Паликаров.

Планираното участие на цигуларката Мила Георгиева в юбилейния концерт няма да се състои поради травма на ръката, която не позволява да поеме сериозни концертни ангажименти. Концертът на камерния оркестър на Баварското радио, планиран за 28 септември, се отлага за следващото издание на форума, като новата дата на концерта е 14 април 2025 година. 

Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.