NRD Начало
Неделя, 13 Октомври 2024
Начало Тонът на времето Виенският ансамбъл „Паганини“ и квартет „Кукал“ от Чехия гостуват на „Европейски музикален фестивал“
2849
Тонът на времето

Виенският ансамбъл „Паганини“ и квартет „Кукал“ от Чехия гостуват на „Европейски музикален фестивал“

Есенното, 24-о издание на столичния „Европейски музикален фестивал“ представя поредица от събития през следващите три месеца, съобщават от „Кантус фирмус“. Финалът е планиран с голям юбилеен концерт по повод 30-годишнината от създаването на единственото ефирно радио за класическа музика в България. Откриването е на 4 октомври във Военния клуб с гостуване на чешкия квартет „Кукал“, ансамбъл, който преди няколко години печели награда на музикалния конкурс „Пражка пролет“ и оттогава неговата репутация бързо нараства. Съставът е основан през есента на 2020 г

| 17 Септември 2024, 15:39 ч.
Виенският ансамбъл „Паганини“ и квартет „Кукал“ от Чехия гостуват на „Европейски музикален фестивал“
Виенският ансамбъл „Паганини“ и квартет „Кукал“ от Чехия гостуват на „Европейски музикален фестивал“
Снимка © DFA

Есенното, 24-о издание на столичния „Европейски музикален фестивал“ представя поредица от събития през следващите три месеца, съобщават от „Кантус фирмус“.

В Регионалната библиотека „Пейо Яворов“ в Бургас бе открита фотоизложбата „Родопско-морски срещи с природата“. Тя е дело на родения в Кърджали, но живеещ в Бургас фотограф Тенчо Петков. Експозицията, включваща общо 30 фотографии, представя красотата и разнообразието на природата в Източните Родопи и бреговете на Черно море през творческата призма на автора.

Фотоизложбата обединява Бургаския регион и Източните Родопи, и по-точно област Кърджали, каза авторът на експозицията Тенчо Петков, който вече 20 години живее край морето. По думите му кадрите показват познати и не толкова известни за широката общественост места. Надявам се да предизвикам интереса у хората да посетят тези локации, сподели фотографът.

Идеята на фотоизложбата е да стимулира хората да опазват и да се грижат за околната среда, посочи Петков. Той сподели, че голяма част от местата, които е посетил и е з

Музикален маратон ще се проведе в румънския град Клуж-Напока от 8 до 11 август. Над 250 артисти, сред които Лени Кравиц и Сам Смит, ще се включат в летния фестивал Untold, съобщиха организаторите.

“Интересът към събитието е огромен и не сме изненадани от това, защото наскоро Untold бе избран на трето място в списъка на най-ценените и обичани фестивали по света”, разказва един от организаторите Едуард Кережи.

Лени Кравиц, изпълнителят, който държи рекорд с четири награди "Грами" в четири поредни години за най-добър изпълнител, идва за първи път на фестивала. Легендарната рок звезда, която наскоро навърши 60 години и получи и звезда на Алеята на славата в Холивуд, ще зарадва феновете с песните си Fly Away, American Woman, I Belong to You и др.

Британският певец Сам Смит, носител на награди "Оскар", "Златен глобус" и пет награди "Грами", идва за първи път в Румън

Директорът на Драматичен театър (ДТ) „Боян Дановски“в Перник - Екатерина Кънчева, заедно с нейния заместник Таня Тошева, проведоха за първи път театрална работилница в град Брезник, съобщи Кънчева.

Двете се превъплътиха в ролите на Катето и Танчето, за да потопят в магията на изкуството малките жители на областния град.

Със съдействието на Общински исторически музей, в експозиционната зала, децата направиха първи стъпки в театър чрез четенето на приказка, изработването и воденето на кукли.

„Ние им показахме как любимите герои, които създаваме, могат да оживеят в куклено-театрално представление“, каза още Екатерина Кънчева.

Малките участници в работилницата са имали възможност сами да нарисуват куклите – момиче от четвърти „а“ клас и момче от четвърти „б“ клас. Импровизирали са в различни сцени от люб

Деветото издание на фестивала „Опера на върховете“ ще продължи три седмици. От 2 до 18 август ще бъдат представени четири оперни продукции и мюзикъла „Мамма миа!“, съобщават организаторите от Софийската опера и балет.

За първи път на фестивала ще има гостуващи певци във всеки спектакъл.

Събитието отбелязва Годината на Пучини (165 години от рождението и 100 години от смъртта му) с три от неговите творби – „Тоска“, „Мадам Бътерфлай“ и „Турандот“, написани в началото на 20 век, в рамките на 24 години.

В „Тоска“ на 2 август ще участват Радостина Николаева (Тоска), грузинският тенор Михаил Шешаберидзе (Марио Каварадоси), Веселин Михайлов (барон Скарпия), както и децата от Детски комплекс - град Белоградчик с директор Таня Тодорова. Участват и оркестърът и хорът на Софийската опера с диригент италиан

Извършва се консервация, реставрация и аварийно укрепване на част от обект „Крепостни стени на турско кале“ – висока тераса, ниска тераса и подход, във Видин. 

Имотът е публична държавна собственост и се намира непосредствено до крепостта „Баба Вида“. Обектът е обявен за паметник на културата от национално значение и е със статут на недвижима културна ценност, съобщиха от Областна администрация (ОА) Видин.

Консервационно–реставрационните и аварийно-укрепителни дейности имат за цел да предотвратят разрушителните процеси по градежните структури и да възстановят вече разрушените участъци. Поради естеството на обекта не е възможно той да бъде напълно изолиран от проникване на влага, но този процес е възможно да бъде значително намален, обясниха от ОА - Видин.

Мотивите за осъществяване на проекта са свързани с отрицателната оценка за настоящото състояние на обек

Финалът е планиран с голям юбилеен концерт по повод 30-годишнината от създаването на единственото ефирно радио за класическа музика в България.

Откриването е на 4 октомври във Военния клуб с гостуване на чешкия квартет „Кукал“, ансамбъл, който преди няколко години печели награда на музикалния конкурс „Пражка пролет“ и оттогава неговата репутация бързо нараства.

Съставът е основан през есента на 2020 г. от Елишка Кукалова (цигулка), Клара Лешкова (цигулка), Даниел Махо (виола) и Филип Руфер (виолончело).

Квартетът носи името на известния чешки съвременен композитор Ондржей Кукал и негова музика ще звучи за първи път у нас в изпълнение на състава. В програмата са още камерни композиции на Сметана – Квартет №1 „Из моя живот“ и Струнен квартет №14 от А. Дворжак. Партньор за концерта е Чешкият център по повод 75-годишнина на института и като част от програмата „Година на чешката музика“.

На 14 октомври е майсторският клас по цигулка на Димитър Иванов, концертмайстор на оркестъра на Франкфуртската опера. Заниманията ще се в къщата-музей „Панчо Владигеров“. 

Британската рок група "Колдплей" се готви да издаде новия си албум Moon Music през октомври, но вместо да тръгне на традиционно турне в негова подкрепа, проучва алтернативни варианти, за да намали въглеродния си отпечатък, съобщи Мюзик нюз. 

Това според Крис Мартин и компания може да стане с изнасянето на поредица от концерти на едно място, като в случая целта им е стадион "Уембли". 

Източник, цитиран от таблоида "Сън" казва, че от "Колдплей" са обсъждали идеята да изнесат 10 концерта на прочутия стадион, вместо да тръгнат на турне във Великобритания. 

Това означава, че групата ще може да свири пред почти един милион почитатели, като същевременно намали въглеродния си отпечатък.

По време на последното си турне групата се постара да намали въздействието от дейността си върху околната среда.

Изнасяйки концерти на едно и също място,

Представлението на Драматичен театър - Пловдив "Едип и пророците" по текст на Александър Секулов с режисьор Диана Добрева е част от конкурсната програма на 21-то  издание на Международния фестивал за антична драма „Стоби” 2024 във Велес.  

Фестивалът е открит снощи с „Цар Едип“ на Националния театър - Сараево (Босна и Херцеговина), а в програмата му тази година са включени пет представления.

Освен постановката на пловдивския театър, зрителите ще могат да видят представленията „Пенелопедия” на театър „Младип” от Унгария, "Мир" на театър от Южна Корея, с „Нерон“ ще се представят актьорите от „Частна продукция“, в копродукция с младежки културен център-Скопие, а античната драма „Монолози и сцени“ на Университета за аудиовизуални изкуства „Европа Прима“ е единственото

Гостуващият спектакъл "Поетите Live" изпълни с почитатели на поезията Летния театър във Велико Търново.

В него участваха актьорите Владимир Пенев, Захари Бахаров, Юлиан Вергов, Теодора Духовникова, Бойко Кръстанов, Малин Кръстев, Весела Бабинова, Иван Бърнев и Луиза Григорова-Макариев. Те представиха популярния български проект, посветен на поезията, в който прозвучаха много български стихове на различни автори под съпровода на маестро Антони Дончев. Актьорите изпълниха творби на Христо Ботев, Петко Славейков, Елисавета Багряна, Петя Дубарова, Христо Фотев, Дамян Дамянов, Стефан Цанев, Борис Христов, Блага Димитрова. Публиката чу и стихотворения на Георги Господинов, Станка Пенчева, Любомир Левчев и Валери Петров. Много аплодисменти предизвика изпълнението на Владимир Пенев на песента "Синева" по текст на Павел Матев, при което стотици фенерчета на телефони осветиха Летния теат

„Златният лъв“ на испанското кино Педро Алмодовар знае как се правят филми и как се печелят филмови награди. В интервю за британския в. „Гардиън“ той разказва случка от детството му, когато бедната му, но образована майка е четяла писмата на съгражданите си в малко градче в областта Естрамадура, в което те живеели по онова време. Малкият Педро, който също по онова време можел да чете, установил, че майка му променя понякога съдържанието на писмата, докато ги чете. Ако в дадено писмо внуците са забравили за баба си, тя им казвала, че те питат как е тя и й пращат поздрави. Ако думите в писмото били по-груби, тя ги заменяла с по-нежни. Когато Педро я попитал защо заблуждава читателите по този начин, майка му казала, че така реалността става по-поносима за хората.

Магическата формула: „Животът се нуждае от фантазия, за да бъде по-поносим“, науче

Румяна Карастамова представя изложбата Neon Flowers в столичната галерия „Аросита“. 

Експозицията ще бъде показана от 19 до 31 юли, съобщават организаторите. 

„Изображенията в тази изложба са банални – цветя и жилищен блок. Но не е ли баналността едно от най-големите препятствия в живота? Колко лесно се свиква с еднообразието и битовизма? Можем ли да намерим наслада по пътя от работното място до дома? Какво е наистина да усещаш живота, да се потопиш в него напълно и осъзнато? Отговорът на тези въпроси се опитах да потърся в собственото си динамично, но еднообразно ежедневие. Рисувах един и същи обект многократно – блокът, който виждам през прозореца на кухнята. Гледам го сутрин, докато си правя кафето, по обяд, следобяд, привечер, нощем“, разказва авторката.

Тя отбелязва, че опитала да улови на хартия не само как се променят цветовете му в различните ча

На 15 ноември в аулата на Софийския университет „Св. Климент Охридски“) е концертът на младите надежди Лора Маркова (цигулка) и Сион Найман (виолончело). Те ще представят творби за цигулка и виолончело от Ранхолд Глиер,  Моцарт, Золтан Кодай и Адриен-Франсоа/Юбер Леонар. 

Виенският ансамбъл „Паганини“ е съставен от Марио Хосен (цигулка), Марта Потулска (виола), Лиляна Кехайова (виолончело) и Александър Свете (китара). Те се посвещават на активна изследователска музикална дейност, откривайки за широката публика непознатото камерно творчество на Паганини. Премиерни за България изпълнения на негови композиции ще звучат на 19 ноември във Военния клуб. В програмата са включени още произведения от Ференц Лист и българския композитор Георги Арнаудов.

Признат като един от големите съвременни интерпретатори на Шопен, пианистът Людмил Ангелов отново ще покаже своето майсторство на 30 ноември в зала „България“ с клавирен рецитал. Този път той съчетава в програмата творби от Фредерик Шопен, Ференц Лист и Бах/Феручо Бузони.

На 7 декември, отново в зала „България“, е юбилейният концерт „30 години класика в ефира“. Единственото ефирно радио за класическа музика в България е създадено през 1994 година под името Classic FM и вече три десетилетия негов продуцент е Васил Димитров, изпълнителен директор на „Кантус фирмус“.  До края на 2022 г. Classic FM излъчва на вълните на радио „Алма матер“ на Софийския университет, а от началото на 2023 г. това партньорство бива продължено от радио „Алма матер – Класик А“, част от „Фреш радио груп“.

Юбилейният концерт с оркестър „Кантус фирмус“ ще събере на една сцена изявени български класически музиканти, които през годините имат принос за историята на радиото, а техните записи звучат ежедневно в програмите на медията. Това са Людмил Ангелов (пиано), Марио Хосен (цигулка), Георги Черкин (пиано), Атанас Кръстев (виолончело), Гергана Николаева (мецосопран). Ще се включат и млади таланти от Националното музикално училище „Любомир Пипков“, а на диригентския пулт ще застане опитният маестро Григор Паликаров.

Планираното участие на цигуларката Мила Георгиева в юбилейния концерт няма да се състои поради травма на ръката, която не позволява да поеме сериозни концертни ангажименти. Концертът на камерния оркестър на Баварското радио, планиран за 28 септември, се отлага за следващото издание на форума, като новата дата на концерта е 14 април 2025 година. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Светослав Лобошки: Обичам усмихнатите песни, каза композиторът
Има песни, които са със сериозна тема, със сериозно послание, но има и такива, които са за настроение, за концерт, да развеселиш публиката. Всяка песен си има своето предназначение ...
"Колдплей" оглави британската класация за албуми с най-силен дебют за последните три години
Група "Колдплей" си осигури най-силния дебют за последните три години във Великобритания с постъпленията за първата седмица от десетия си студиен албум Moon Music, който оглави бри ...
Рок музиканти за Кирил Маричков: Той беше лидер, икона в рок музиката, песните и посланията му ще останат
Кирил Маричков беше лидер, икона в рок музиката, песните и посланията му ще останат, казаха рок музикантите Емил Анчев, вокалист на група „Конкурент", и Васил Георгиев (Васко ...
Музей в Испания предлага пътешествие по следите на първата експедиция на Христофор Колумб
Как Христофор Колумб се подготвя за експедицията, при която на 12 октомври 1492 г. е открито първото късче от земите, наречени по-късно Америка? Какви са били корабите, с които отп ...
Васил Терзиев за Кирил Маричков: Силните души, които не се огъват пред нищо, не изчезват
Силните души, които не се огъват пред нищо, не изчезват, написа кметът на София Васил Терзиев в профила си във Фейсбук.  „Кирил Маричков ни показа какво означава да ост ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Стотици китаристи свирят „Клетва“ в чест на Кирил Маричков
Стотици китаристи свириха песента „Клетва“ от филма „Вчера“ в чест на Кирил Маричков, който си отиде в петък вечерта. Инициативата бе част от Sofia Gui ...
Как южнокорейската култура завладя света?
Филмите й печелят "Оскар", телевизионните й сериали и кей-поп звезди обикалят света, а един от нейните автори току-що спечели Нобелова награда за литература...Как Южна Корея се утв ...
Изложбата „Артистични антоними“ ще представи избрани творби на български художници от частна колекция в галерия „Жорж Папазов“
Изложбата „Артистични антоними“ ще представи избрани творби на български художници в Художествената галерия „Жорж Папазов“ в Ямбол на 15 октомври. Експозици ...
Графити фестивал "Пристанище на 60 корабни статуи" ще събере визуални артисти
Графити фестивал на тема "Пристанище на 60 корабни статуи" ще се състои в Русе от 15-и до 19-и октомври тази година. Това съобщиха организаторите от сдружение "Екоарт" в града.&nbs ...
Изложбата „Цветни спомени от музея“ представя творби от фонда за изкуство и култура „Ангел Симеонов“
Изложбата „Цветни спомени от музея“ представя в творби от фонда за изкуство и култура „Ангел Симеонов“. Вернисажът е на 15 октомври в музея-галерия „ ...
Тикер в 20:00 ч.
Стотици китаристи свириха песента „Клетва“ от филма „Вчера&ldq ...
Начало Тонът на времето
2849
Тонът на времето

Виенският ансамбъл „Паганини“ и квартет „Кукал“ от Чехия гостуват на „Европейски музикален фестивал“

Есенното, 24-о издание на столичния „Европейски музикален фестивал“ представя поредица от събития през следващите три месеца, съобщават от „Кантус фирмус“.Финалът е планиран с голям юбилеен концерт по повод 30-годишнината от създаването на единственото ефирно радио за класическа музика в България.

| 17 Септември 2024, 15:39 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Виенският ансамбъл „Паганини“ и квартет „Кукал“ от Чехия гостуват на „Европейски музикален фестивал“
Виенският ансамбъл „Паганини“ и квартет „Кукал“ от Чехия гостуват на „Европейски музикален фестивал“
Снимка © DFA

Есенното, 24-о издание на столичния „Европейски музикален фестивал“ представя поредица от събития през следващите три месеца, съобщават от „Кантус фирмус“.

Финалът е планиран с голям юбилеен концерт по повод 30-годишнината от създаването на единственото ефирно радио за класическа музика в България.

В Регионалната библиотека „Пейо Яворов“ в Бургас бе открита фотоизложбата „Родопско-морски срещи с природата“. Тя е дело на родения в Кърджали, но живеещ в Бургас фотограф Тенчо Петков. Експозицията, включваща общо 30 фотографии, представя красотата и разнообразието на природата в Източните Родопи и бреговете на Черно море през творческата призма на автора.

Фотоизложбата обединява Бургаския регион и Източните Родопи, и по-точно област Кърджали, каза авторът на експозицията Тенчо Петков, който вече 20 години живее край морето. По думите му кадрите показват познати и не толкова известни за широката общественост места. Надявам се да предизвикам интереса у хората да посетят тези локации, сподели фотографът.

Идеята на фотоизложбата е да стимулира хората да опазват и да се грижат за околната среда, посочи Петков. Той сподели, че голяма част от местата, които е посетил и е з

Музикален маратон ще се проведе в румънския град Клуж-Напока от 8 до 11 август. Над 250 артисти, сред които Лени Кравиц и Сам Смит, ще се включат в летния фестивал Untold, съобщиха организаторите.

“Интересът към събитието е огромен и не сме изненадани от това, защото наскоро Untold бе избран на трето място в списъка на най-ценените и обичани фестивали по света”, разказва един от организаторите Едуард Кережи.

Лени Кравиц, изпълнителят, който държи рекорд с четири награди "Грами" в четири поредни години за най-добър изпълнител, идва за първи път на фестивала. Легендарната рок звезда, която наскоро навърши 60 години и получи и звезда на Алеята на славата в Холивуд, ще зарадва феновете с песните си Fly Away, American Woman, I Belong to You и др.

Британският певец Сам Смит, носител на награди "Оскар", "Златен глобус" и пет награди "Грами", идва за първи път в Румън

Директорът на Драматичен театър (ДТ) „Боян Дановски“в Перник - Екатерина Кънчева, заедно с нейния заместник Таня Тошева, проведоха за първи път театрална работилница в град Брезник, съобщи Кънчева.

Двете се превъплътиха в ролите на Катето и Танчето, за да потопят в магията на изкуството малките жители на областния град.

Със съдействието на Общински исторически музей, в експозиционната зала, децата направиха първи стъпки в театър чрез четенето на приказка, изработването и воденето на кукли.

„Ние им показахме как любимите герои, които създаваме, могат да оживеят в куклено-театрално представление“, каза още Екатерина Кънчева.

Малките участници в работилницата са имали възможност сами да нарисуват куклите – момиче от четвърти „а“ клас и момче от четвърти „б“ клас. Импровизирали са в различни сцени от люб

Деветото издание на фестивала „Опера на върховете“ ще продължи три седмици. От 2 до 18 август ще бъдат представени четири оперни продукции и мюзикъла „Мамма миа!“, съобщават организаторите от Софийската опера и балет.

За първи път на фестивала ще има гостуващи певци във всеки спектакъл.

Събитието отбелязва Годината на Пучини (165 години от рождението и 100 години от смъртта му) с три от неговите творби – „Тоска“, „Мадам Бътерфлай“ и „Турандот“, написани в началото на 20 век, в рамките на 24 години.

В „Тоска“ на 2 август ще участват Радостина Николаева (Тоска), грузинският тенор Михаил Шешаберидзе (Марио Каварадоси), Веселин Михайлов (барон Скарпия), както и децата от Детски комплекс - град Белоградчик с директор Таня Тодорова. Участват и оркестърът и хорът на Софийската опера с диригент италиан

Извършва се консервация, реставрация и аварийно укрепване на част от обект „Крепостни стени на турско кале“ – висока тераса, ниска тераса и подход, във Видин. 

Имотът е публична държавна собственост и се намира непосредствено до крепостта „Баба Вида“. Обектът е обявен за паметник на културата от национално значение и е със статут на недвижима културна ценност, съобщиха от Областна администрация (ОА) Видин.

Консервационно–реставрационните и аварийно-укрепителни дейности имат за цел да предотвратят разрушителните процеси по градежните структури и да възстановят вече разрушените участъци. Поради естеството на обекта не е възможно той да бъде напълно изолиран от проникване на влага, но този процес е възможно да бъде значително намален, обясниха от ОА - Видин.

Мотивите за осъществяване на проекта са свързани с отрицателната оценка за настоящото състояние на обек

Откриването е на 4 октомври във Военния клуб с гостуване на чешкия квартет „Кукал“, ансамбъл, който преди няколко години печели награда на музикалния конкурс „Пражка пролет“ и оттогава неговата репутация бързо нараства.

Съставът е основан през есента на 2020 г. от Елишка Кукалова (цигулка), Клара Лешкова (цигулка), Даниел Махо (виола) и Филип Руфер (виолончело).

Британската рок група "Колдплей" се готви да издаде новия си албум Moon Music през октомври, но вместо да тръгне на традиционно турне в негова подкрепа, проучва алтернативни варианти, за да намали въглеродния си отпечатък, съобщи Мюзик нюз. 

Това според Крис Мартин и компания може да стане с изнасянето на поредица от концерти на едно място, като в случая целта им е стадион "Уембли". 

Източник, цитиран от таблоида "Сън" казва, че от "Колдплей" са обсъждали идеята да изнесат 10 концерта на прочутия стадион, вместо да тръгнат на турне във Великобритания. 

Това означава, че групата ще може да свири пред почти един милион почитатели, като същевременно намали въглеродния си отпечатък.

По време на последното си турне групата се постара да намали въздействието от дейността си върху околната среда.

Изнасяйки концерти на едно и също място,

Представлението на Драматичен театър - Пловдив "Едип и пророците" по текст на Александър Секулов с режисьор Диана Добрева е част от конкурсната програма на 21-то  издание на Международния фестивал за антична драма „Стоби” 2024 във Велес.  

Фестивалът е открит снощи с „Цар Едип“ на Националния театър - Сараево (Босна и Херцеговина), а в програмата му тази година са включени пет представления.

Освен постановката на пловдивския театър, зрителите ще могат да видят представленията „Пенелопедия” на театър „Младип” от Унгария, "Мир" на театър от Южна Корея, с „Нерон“ ще се представят актьорите от „Частна продукция“, в копродукция с младежки културен център-Скопие, а античната драма „Монолози и сцени“ на Университета за аудиовизуални изкуства „Европа Прима“ е единственото

Гостуващият спектакъл "Поетите Live" изпълни с почитатели на поезията Летния театър във Велико Търново.

В него участваха актьорите Владимир Пенев, Захари Бахаров, Юлиан Вергов, Теодора Духовникова, Бойко Кръстанов, Малин Кръстев, Весела Бабинова, Иван Бърнев и Луиза Григорова-Макариев. Те представиха популярния български проект, посветен на поезията, в който прозвучаха много български стихове на различни автори под съпровода на маестро Антони Дончев. Актьорите изпълниха творби на Христо Ботев, Петко Славейков, Елисавета Багряна, Петя Дубарова, Христо Фотев, Дамян Дамянов, Стефан Цанев, Борис Христов, Блага Димитрова. Публиката чу и стихотворения на Георги Господинов, Станка Пенчева, Любомир Левчев и Валери Петров. Много аплодисменти предизвика изпълнението на Владимир Пенев на песента "Синева" по текст на Павел Матев, при което стотици фенерчета на телефони осветиха Летния теат

„Златният лъв“ на испанското кино Педро Алмодовар знае как се правят филми и как се печелят филмови награди. В интервю за британския в. „Гардиън“ той разказва случка от детството му, когато бедната му, но образована майка е четяла писмата на съгражданите си в малко градче в областта Естрамадура, в което те живеели по онова време. Малкият Педро, който също по онова време можел да чете, установил, че майка му променя понякога съдържанието на писмата, докато ги чете. Ако в дадено писмо внуците са забравили за баба си, тя им казвала, че те питат как е тя и й пращат поздрави. Ако думите в писмото били по-груби, тя ги заменяла с по-нежни. Когато Педро я попитал защо заблуждава читателите по този начин, майка му казала, че така реалността става по-поносима за хората.

Магическата формула: „Животът се нуждае от фантазия, за да бъде по-поносим“, науче

Румяна Карастамова представя изложбата Neon Flowers в столичната галерия „Аросита“. 

Експозицията ще бъде показана от 19 до 31 юли, съобщават организаторите. 

„Изображенията в тази изложба са банални – цветя и жилищен блок. Но не е ли баналността едно от най-големите препятствия в живота? Колко лесно се свиква с еднообразието и битовизма? Можем ли да намерим наслада по пътя от работното място до дома? Какво е наистина да усещаш живота, да се потопиш в него напълно и осъзнато? Отговорът на тези въпроси се опитах да потърся в собственото си динамично, но еднообразно ежедневие. Рисувах един и същи обект многократно – блокът, който виждам през прозореца на кухнята. Гледам го сутрин, докато си правя кафето, по обяд, следобяд, привечер, нощем“, разказва авторката.

Тя отбелязва, че опитала да улови на хартия не само как се променят цветовете му в различните ча

Квартетът носи името на известния чешки съвременен композитор Ондржей Кукал и негова музика ще звучи за първи път у нас в изпълнение на състава. В програмата са още камерни композиции на Сметана – Квартет №1 „Из моя живот“ и Струнен квартет №14 от А. Дворжак. Партньор за концерта е Чешкият център по повод 75-годишнина на института и като част от програмата „Година на чешката музика“.

На 14 октомври е майсторският клас по цигулка на Димитър Иванов, концертмайстор на оркестъра на Франкфуртската опера. Заниманията ще се в къщата-музей „Панчо Владигеров“. 

На 15 ноември в аулата на Софийския университет „Св. Климент Охридски“) е концертът на младите надежди Лора Маркова (цигулка) и Сион Найман (виолончело). Те ще представят творби за цигулка и виолончело от Ранхолд Глиер,  Моцарт, Золтан Кодай и Адриен-Франсоа/Юбер Леонар. 

Виенският ансамбъл „Паганини“ е съставен от Марио Хосен (цигулка), Марта Потулска (виола), Лиляна Кехайова (виолончело) и Александър Свете (китара). Те се посвещават на активна изследователска музикална дейност, откривайки за широката публика непознатото камерно творчество на Паганини. Премиерни за България изпълнения на негови композиции ще звучат на 19 ноември във Военния клуб. В програмата са включени още произведения от Ференц Лист и българския композитор Георги Арнаудов.

Признат като един от големите съвременни интерпретатори на Шопен, пианистът Людмил Ангелов отново ще покаже своето майсторство на 30 ноември в зала „България“ с клавирен рецитал. Този път той съчетава в програмата творби от Фредерик Шопен, Ференц Лист и Бах/Феручо Бузони.

На 7 декември, отново в зала „България“, е юбилейният концерт „30 години класика в ефира“. Единственото ефирно радио за класическа музика в България е създадено през 1994 година под името Classic FM и вече три десетилетия негов продуцент е Васил Димитров, изпълнителен директор на „Кантус фирмус“.  До края на 2022 г. Classic FM излъчва на вълните на радио „Алма матер“ на Софийския университет, а от началото на 2023 г. това партньорство бива продължено от радио „Алма матер – Класик А“, част от „Фреш радио груп“.

Юбилейният концерт с оркестър „Кантус фирмус“ ще събере на една сцена изявени български класически музиканти, които през годините имат принос за историята на радиото, а техните записи звучат ежедневно в програмите на медията. Това са Людмил Ангелов (пиано), Марио Хосен (цигулка), Георги Черкин (пиано), Атанас Кръстев (виолончело), Гергана Николаева (мецосопран). Ще се включат и млади таланти от Националното музикално училище „Любомир Пипков“, а на диригентския пулт ще застане опитният маестро Григор Паликаров.

Планираното участие на цигуларката Мила Георгиева в юбилейния концерт няма да се състои поради травма на ръката, която не позволява да поеме сериозни концертни ангажименти. Концертът на камерния оркестър на Баварското радио, планиран за 28 септември, се отлага за следващото издание на форума, като новата дата на концерта е 14 април 2025 година. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Светослав Лобошки: Обичам усмихнатите песни, каза композиторът
"Колдплей" оглави британската класация за албуми с най-силен дебют за последните три години
Рок музиканти за Кирил Маричков: Той беше лидер, икона в рок музиката, песните и посланията му ще останат
Музей в Испания предлага пътешествие по следите на първата експедиция на Христофор Колумб
Васил Терзиев за Кирил Маричков: Силните души, които не се огъват пред нищо, не изчезват
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Октомври
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Цветни аспекти
Стотици китаристи свирят „Клетва“ в чест на Кирил Маричков
Цветни аспекти
Как южнокорейската култура завладя света?
Под прожектора
Изложбата „Артистични антоними“ ще представи избрани творби на български художници от частна колекция в галерия „Жорж Папазов“
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.