Инсталация, пресъздаваща разпада на обществото, ще бъде позиционирана в „Квадрат 500“. Автор на произведението „Фрагментация“ е Драгомир Костадинов – PXRN. То може да бъде разгледано от 19 септември до 6 октомври, съобщават от Националната галерия.
„Мистерията на българските гласове“ ще участва в концерта на „Молец“, на 21 ноември в „Арена 8888 София“, съобщават организаторите.
Хорът и дуетът ще представят съвместна нова песен, наречена „Вятъра“.
Спектакълът, неречен „Молец – последното – 21.11.“, ще включва живи инструменти, повече танцьори и нови изненади. Ще звучат няколко неиздадени нови песни, както и познати песни с нови аранжименти.
Групата Trigaida, която преплита българския фолклор със съвременната електронна музика, отново ще подгрява публиката с обновена програма.
Турнето на „Молец“ премина през Пловдив, Варна и Велико Търново.
Фестивалът „Реките на София“ започва днес в София и отключва нова локация на брега на Перловската река в Южния парк, съобщават организаторите от „Колективът“.
Предвидени са над 50 културни събития. Един от акцентите е международната изложба „Реките на града 2050”, която ще представи визиите за бъдещето на градските реки на 12 финалиста от международния артистичен конкурс.
„Въпреки че София няма своята голяма Сена или Темза, пресичаща центъра , през територията на града преминават над 30 малки реки – рядко срещано богатство за пейзажа на една европейска столица. Във всеки квартал на София има река, която извира чиста от планините около града и се спуска надолу, за да се срещне с проблемите на градската среда”, казва Мартин Янков, ландшафтен архит
Варненската галерия „Графит“ представя изложба на Михалис Гарудис (1940-2021) с творби от последните две десетилетия от живота на художника.
Изключителен шанс е да видим три самостоятелни изложби на Гарудис във Варна за краткото време от дванадесетина години, каза галеристът Ненко Чернев.
Той подчерта, че авторът и неговата съпруга Ева, която присъства на откриването, са били винаги сърдечни и са ги допускали до неговия творчески свят, съдействайки им да направят значими събития за изобразителното изкуство.
Изложбата представи Нина Локмаджиева, която я определи като врата към последното пътуване на художника. По думите й темите в картините са белязани от респекта към Средиземно море и цивилизационните маркери, които то оставя в европейската същност.
Той ни въвлича в една оптическа игра на реално и изобразено, на двуизмерно и трии
Филмът "Седемте самураи" на Акира Куросава празнува 70-ата си годишнина тази година, съобщи Асошиейтед прес. Независимо от възрастта си, епосът на Куросава все още спира дъха с виталността си.
Да го гледаш пак означава да бъдеш увлечен, отново и отново, от действието и дълбочината на визията. "Седемте самураи" се разгръща бързо и решително, с темпото на ронина Камбей Шимада, с което той се впуска в битка. Филмът прелита над оризови полета и по горски пътеки. Камерата на Куросава не се опитва да предугади къде се развива действието, а го следва стремглаво.
За повечето от почитателите си "Седемте самураи" също е вид преследване. И не защото филмът на Куросава е изплъзващ се, всъщност той е сравнително ясна приказка, разказана и заявяваща ясно посланието си. Мистерията в него е по-скоро като тази, запазената за велик монумент, чието съществуване е колкото необозримо, толк
Ретроспективната изложба на Стефанка Стойчева „Погледни ме“ ще бъде открита в Художествената галерия в Казанлък на 17 юли, съобщи директорът на културния институт д-р Пламен Петров, който е и куратор на експозицията. Тя ще бъде разгърната в четири различни пространства в централната сграда на галерията и в нейните филиали - къща музей „Дечко Узунов“ и къща музей „Ненко Балкански“. Изложбата ще открие председателят на Съюза българските художници Любен Генов.
Това е първият по рода си опит за цялостно оглеждане на творчеството на едно от най-ярките живи артистични присъствия в Долината на розите, имащо вече своето място в разказа за историята на българското изкуство през последните пет десетилетия, посочи д-р Петров. В експозицията са включени творби от фондовете на Националната галерия в столицата, Софийска градска галерия, Национален парк-музей „Шипка – Бузлуджа“, галериите в
„Инсталацията пресъздава разпада на обществото, неговата фрагментация чрез „разцепване” на Аз-а между противоположни ценности и емоции. Човешкото лутане в крайностите, махалото на лична и групова емоция се оглежда в „специалното” огледало на безкрайността. Две полуглави, полулица в огледална камера-куб представят две полярни емоции. Двете пластики, изрязани наполовина и поставени една до друга, пресъздават радост и гняв. Отражението им ги прави цели. Зрителят вижда в безкрайното огледало себе си сред тях. Заедно те се превръщат в тълпа с редуващи се до безкрай емоции“, разказват от екипа.
По думите им експериментът на автора при използването на подобен калейдоскопичен подход е опит да надгради собствения си стил. „До момента той е работил главно в сферата на скулптурата и с този проект прави крачка към инсталацията. „Фрагментация" може да бъде приобщена към всички онези съвременни произведения, много по-значими от техния краен облик и в които водещо е преживяването“, разказват още организаторите на събитието.
Проектите на Драгомир Костадинов – PXRN е член на платформата за съвременно визуално изкуство Advertising Artists от нейното създаване през 2015 към сдружението с нестопанска цел „Синергия“. Те повдигат темите за творчеството, за човешките страхове и фобии, за възможностите, за ограниченията, които сами си налагаме, но за които често сме склонни да обвиняваме околната среда, обществото, изкуствения интелект.
/ВСР
Жителите на Добрич се събраха в градския парк “Св. Георги”, за да отбележат празника на града на 25 септември. С концерта на групата C-Block завърши тридневният “Добрич фест”.
Рапърът Робърт Пийл (Роб Мъни) и певицата Жанин Лав (Лейди Лав) излязоха на сцената, за да изпълнят песните So Strung Out, Time Is Tickin` Away, Keep Movin, Summertime и други.
Роб Мъни отправи послание към публиката, като призова всички да бъдат по-обединени и сплотени.
По-рано програмата си представи и рапърът 100 кила.
А предишните две вечери добричлии слушаха концерт на Lady B, Краси Радков и Васко Кръпката с “Подуене блус бенд”.
Кралевското златно съкровище ще представя Търговище и България на изложба в Лос Анджелис. Експозицията в музея „Джон Пол Гети“ е посветена на древна Тракия. Те ще бъде открита в началото на ноември и ще остане достъпна за публиката в САЩ в продължение на шест месеца, каза директорът на Регионалния исторически музей в Търговище Магдалена Жечева.
Със своята красота и изящество Кралевското златно съкровище вече 45 години впечатлява хората у нас и по света. В края на юли 1979 г. търговищкият археолог Георги Гинев се натъква на каменен гроб, докато проучва тракийски могилен некропол до търговищкото село Кралево. С късмета на истински откривател той разкрива гроб на знатен тракиец, в който проблясват златни и сребърни гробни дарове, предмети-символи на царско потекло.
Находката е датирана от първата половина на 3 век. пр. н. е. От находките се отличават две групи, кои
Представлението "Пияните", което ще изиграем на девети септември, поставя началото на новия сезон и е много вълнуващо за нас.
Това е една постановка, която провокира, каза актрисата Детелина Стойчева, която е част от актьорския състав на проекта на Драматично- куклен театър "Константин Величков" - Пазарджик.
Текстът е на Иван Вирипаев, режисьор е Десислава Шпатова, добави още актрисата, като поясни, че актьорският състав включва Тодор Танчев, Алекс Иванов, Ахмед Юмер, Кристиян Стоичков, Тодор Кайков, Гроздан Даскалов, Петко Венелинов, Венцислав Стоянов, Людмила Даскалова, Ива Огнянова, Елена Замяркова, Ралица Стоянова и Стиляна Маркова.
Основната идея на театъра е да те вдъхновява, да те вълнува, да провокира размисли. Зрителите няма как да останат безучастни, каза още актрисата, която добави, че работата й в театъра е нейна сбъдната мечта.
Сюжетът пред
Изложба "Модата на Българското средновековие" ще бъде открита утре в Историческия музей в Оряхово, каза директорът Евгения Найденова. Експозицията е по проект на музея, финансиран от Обществен дарителски фонд "Участвам-дарявам-променям"- Оряхово и в нея са включени две ушити реплики на средновековни мъжки и женски костюми. Техен автор е д-р Калина Атанасова.
Мъжкият костюм е по запазен стенопис на неизвестен болярин от църквата в с. Станичене (1331-1332). Женската дреха е реплика на облеклото на болярска дъщеря, чийто портрет е запазен в стенопис в църквата при с. Долна Каменица (1323-1330 г.).
Директорът обясни, че посетителите ще могат да разгледат и десет табла със средновековни костюми на различни представители на българското общество от времето на Второто българско царство, също предоставени от д-р Атанасова. Те показват запазени средновековни стенописи
Премиера на фестивалния оркестър „Аполония“ е акцент в програмата на шестия ден на Празниците на изкуствата „Аполония“. Събитието ще се състои тази вечер в амфитеатъра в Созопол.
„В продължение на всички тези години сме представяли не само най-успелите български изпълнители, но и сме подкрепяли младите и талантливи творци във всички жанрове. Но музиката винаги е имала особено значение за созополските празници, тя има и специално място в художествената програма на фестивала“, отбелязват от екипа.
В концерта ще се изявят Албена Данаилова (цигулка – концертмайстор на Виенската филхармония), Светлин Русев (цигулка – концертмайстор на Филхармонията на Романска Швейцария, на Филхармонията в Сеул (2007/2015) и на Филхармоничния оркестър на Радио Франс (2005/2017), Лия Петрова (цигулка – солис