Конфискувани препарирани животни от мъж от Разград са предадени на музея в Русе, съобщиха от пресцентъра на Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) в Русе. Иззетите в полза на държавата над 30 броя препарирани екземпляри или части от тях са предадени на Регионалния исторически музей в Русе за препариране или попълване на музейната сбирка.
С това приключва случаят, който датира от 2021 г., когато бяха установени участници в нерегламентиран лов на територията на резервата "Воден". При извършен обиск от страна на служители на Областната дирекция на МВР в Разград са конфискувани в полза на държавата установените защитени птици и бозайници – мъртви и препарирани. Сред тях преобладават ловни и пойни видове птици, видри, дива котка, дива коза, ловни трофеи и др. От страна на Районна прокуратура – Разград срещу лицето са предприети процесуално-следствени действия за незаконен лов на територията на Държавно ловно стопанство „Воден“.
Националният политехнически музей ще се включи за пореден път в Европейските дни на наследството (ЕДН). На 21 септември музеят ще бъде с вход свободен, уведомяват организаторите.
Освен постоянната експозиция и обогатената с новопостъпили експонати изложба „310 години пишеща машина“, гостите ни ще имат възможност да разгледат и фотоизложбата „София, уловена във времето“ – фотографска разходка из емблематичните сгради на столицата. Тя е дело на Елина Нинова“, разказват от екипа.
Европейски дни на наследството в София се организират от Столична община и Френски институт в България. Инициативата е част от Календара на културните събития на Столична община и от програма „София празнува 17 септември“.
/ВСР
Общо 13 хорови състава, с над 330 хористи от Румъния и България, от градовете Нови пазар, Шумен, Варна, Ловеч, Трявна, Тервел и Гюргево, участват в започналия днес Международен хоров фестивал „Земя на славни предци” в Нови пазар, съобщи секретарят на Народно читалище (НЧ) „Христо Ботев – 1872“ в града Наталия Неделчева.
Във фестивалната програма са предвидени четири концерта, по два на 5 и 6 октомври.
Международният хоров фестивал се организира от Община Нови пазар и НЧ „Христо Ботев - 1872“, под патронажа на Министерството на културата и кмета на общината, по идея на Милка Данаилова - диригент с дългогодишен опит в ръководенето на училищни и читалищни хорове от Нови пазар, в момента ръководител на дамска хорова формация „Лира“ към читалището.
Вчера бяха отбелязани и 45 години от основа
Деветото издание на фестивала на стъклото „Стъклена плетеница“ започна днес в Музея на архитектурно-историческия резерват (МАИР) „Боженци“.
Той ще продължи до 4 август.
На територията на МАИР „Боженци“ са разположени три обекта. Под навеса на менгема е ателието на Деница Венкова, която представя гравиране върху стъкло. Експериментиращата в сферите стъклопис, керамика и арт фотография Неда Личева посреща почитателите на рисуването наопаки в двора на къщата музей „Баба Райна”. Работилницата за класически витраж е разположена в изложбената зала на Старото школо.
„Интересът към фестивала е голям. През годините се увеличава броят на посетителите“, каза Анастасия Тонкова, част от екипа в работилницата за класически витраж. Според нея няма предпочитания между трите обекта и всички са еднакво ангажирани.
„За девета година сме участници във фестивала. За то
Андре Рийо ще представи ново шоу в „Арена 8888 София“ на 12 март 2025 г. Това съобщават организаторите от „БГ саунд стейдж“.
Концертът в България е част от турнето, с което през 2025г. нидерландският цигулар ще обиколи Европа и ще достигне до Бахрейн. „Много съм щастлив, че се връщам отново в София! Топлината и страстта на българската публика винаги ме удивляват, отново и отново. Нямам търпение да споделя новото си шоу с моите почитатели. Нека да създадем незабравими спомени заедно”, казва по повод поредното си завръщане в България Андре Рийо, цитиран от „БГ саунд стейдж“.
Музикантът е имал четири посещения и осем концерта у нас досега. „Андре Рийо е обичан от публиката по целия свят, поради способността си да съчетава красиви мелодии с приповдигната атмосфера, приказни костюми, цветни феерии. Всяко негово изпълнени
Джазът не е само музика, а и преживяване. Това заяви кметът на Русе Пенчо Милков на откриването на джаз фестивала в крайдунавския град тази вечер.
Двудневното събитие в Голямата зала на Доходното здание се организира от Общината, с подкрепата на общинското предприятие „Русе арт“, Клуба на дейците на културата в града, „Дунарит“ АД, вестник „Утро“, Шлагер радио, УниКо ООД, Русенска джаз колегия и Макс клуб.
Кметът Милков добави, че задачата на организаторите е била смела и трудна, защото е трябвало „да влязат в следите на хора, правили големи крачки с тежки стъпки и да продължат джаз феста, да бъде магнетичен“.
Директорът на общинското предприятие „Русе Арт“ Мариан Савов благодари на участниците, организаторите и публиката, която беше изпълнила залата.
„Това е зала, която дава много живот
РИОСВ-Русе състави акт и издаде наказателно постановление за нарушение за Закона за биологичното разнообразие, който категорично забранява умишлено улавяне или убиване на екземпляри с каквито и да е уреди, средства и методи, преследване и обезпокояване, особено през периодите на размножаване, отглеждане на малките, презимуване и миграция, унищожаване или вземане на яйца, притежаване, отглеждане, пренасяне, превозване, изнасяне зад граница, търговия и предлагане за продажба или размяна на взети от природата екземпляри и др., уточниха от пресцентъра на инспекцията.
Решение на Административен съд – Разград от тази година потвърди решението на предходна инстанция, с което е намален размерът на издаденото наказателно постановление на РИОСВ-Русе от пет хиляди лева на две хиляди лв. В същото време, лицето е длъжно да заплати обезщетение в размер на 7,84 хил. лв., определено по тарифа на Министерския съвет в нарушение на разпоредба на Закона за биологичното разнообразие, за нанесени щети срещу някои растения и животни. Решението на съда е окончателно и не подлежи на обжалване, отбелязаха от пресцентъра на инспекцията.
Концерт на гръцката звезда Ирини Пападопулу утре вечер във Враца ще сложи край на тазгодишното издание на Врачанския есенен панаир и ще постави началото на инициативата „Калимера Враца“.
Инициативата се организира от Община Враца и е втора от поредицата, които общината планува да реализира през следващите месеци, обясни кметът Калин Каменов. Първата под надслов „Бонджорно, Враца“ се проведе в края на август.
„Тя изненада всички, дори и мен, колегите, търговците, ресторантьорите, кафенетата и магазините. Показахме как с почти никакво финансиране можем да се обедним всички и да направим нещо, което никой не е предполагал, че може да се случи. И да напълним града с хора, колкото и на първи юни не е имало“, каза Калин Каменов и допълни, че всички са спечелили от събитието, затова подобни ще се провеждат всеки месец, в няколко дни.
<
Гийом Кане няма да оглави журито в конкурса за пълнометражен игрален филм на десетото издание на „Синелибри“, съобщи днес Жаклин Вагенщайн – създател, президент, арт директор и селекционер на фестивала.
По думите й една от най-ярките звезди на съвременното френско кино в последния момент е отказал участието си, след като вече е бил потвърдил.
В журито остават обявените вече – писателката Кристин Льоненс, актрисата Ан Кюсак и писателят Даниел Келман, както и Мария Бакалова.
Новият член е Игнасио Серикио – италианско-аржентински актьор с над 40 роли, популярен от „Доктор Хаус“, „Кости“, „Вещиците от Ийст Енд“, „Изгубени в космоса“, както и с партньорств
Регионалният исторически музей във Варна отбелязва Международния ден на Черно море - 31 октомври, с фотоизложба и прожекция в памет на българския археолог проф. Михаил Лазаров по повод 90-годишнината от неговото рождение, съобщават от институцията. Инициативата е на уредника в отдел „Нова история на Варна“ Теодор Роков.
Изложбата илюстрира българската подводна археология и е подготвена от Центъра за морска история и подводна археология в Созопол. Тя ще остане във Варненския музей до края на месец ноември.
По-късно днес в Учебния музей ще бъде прожектиран документалният филм „На прага на цивилизацията“, заснет от екип на БНТ.
Проф. Михаил Лазаров е роден на 13 октомври 1934 г. в село Темниско, Великотърновско.
Завършва специалност История, археология и музейно дело в Софийския университет „Св. Климент Охридски”, след к
Концерт на музикантите от „Гергана Попова трио“ предстои в Свищов.
Той ще се състои на 11 септември в салона на Първо българско народно читалище (ПБНЧ) „Еленка и Кирил Д. Аврамови - 1856“, съобщиха от свищовското читалище.
„Гергана Попова трио“ е млад проект, който съществува от месец юни 2024 г. В него участват виртуозът на китарата Тобиас Фаулхамер, родената в Свищов художничка и певица Гергана Попова и мултиинструменталистът Юрген Ротенщайнер.
В концертната си програма музикантите от триото ще се концентрират върху испанската и италианската музика. В основата на техните изпълнения са забравени и не толкова познати композиции, които са интерпретирани, подчертавайки специфичното звучене и оригиналната стилистика на триото. Пред публиката в Свищов те ще представят различни комбинации от инструменти с двугласово пеене.&n
Част от диамантена огърлица, свързана с френската кралица Мария Антоанета, беше продадена за 4,8 млн. британски лири на търг в Женева, съобщи Би Би Си.
Смята се, че именно т.нар. афера с огърлицата става причина за сриване на репутацията на Мария Антоанета.
Продадената през тази седмица огърлица, чийто дизайн включва два пискюли, е изработена от 500 диаманта. Смята се, че останалите части от оригинала, който е съдържал 650 диаманта, са разпродадени на части на черния пазар.
Цената, на която е закупена частта с двата пискюла, е двойна спрямо първоначално обявената от аукционната къща "Сотбис". Представител на компанията обяви, че купувачът е жена.
Настоящото бижу е носено от маркизата на Ангълси по време на коронацията на кралица Елизабет Втора през 1953 г.
Огърлицата с двата пискюла е била част от колекцията скъпоце