NRD Начало
Събота, 23 Ноември 2024
Начало Цветни аспекти Аугустин Хаделих открива новия сезон на Софийската филхармония
2881
Цветни аспекти

Аугустин Хаделих открива новия сезон на Софийската филхармония

Носителят на „Грами“ Аугустин Хаделих открива новия сезон на Софийската филхармония. На 19 септември в зала „България“, заедно с цигуларя Готие Капюсон, той ще представи Концерта за цигулка и виолончело от Брамс. Диригент е маестро Найден Тодоров, съобщават от филхармонията. Обреден танц из „Саламбо“ на Веселин Стоянов и Недовършената симфония от Шуберт допълват програмата на вечерта

| 17 Септември 2024, 12:00 ч.
Аугустин Хаделих открива новия сезон на Софийската филхармония
Аугустин Хаделих открива новия сезон на Софийската филхармония
Снимка © DFA

Носителят на „Грами“ Аугустин Хаделих открива новия сезон на Софийската филхармония. На 19 септември в зала „България“, заедно с цигуларя Готие Капюсон, той ще представи Концерта за цигулка и виолончело от Брамс. Диригент е маестро Найден Тодоров, съобщават от филхармонията.

Етнографският музей в Разград се превръща в дом на четири древни цивилизации. Това ще стане в рамките на музейно-образователната програма „От Египет... до Скандинавия“, която ще се проведе в периода от 4 до 15 ноември, съобщиха от Регионалния исторически музей в Разград. 

В програмата ще бъдат представени четири от най-интересните цивилизации и култури в света: египетската, гръцката, римската и скандинавската. Според музейния педагог Христо Христов целта е по интересен и забавен начин да се обогати историческата култура на децата и да им се отвори вратата към древното минало, през която да се запознаят с различните народи. 

По време на посещението си в Етнографския музей децата ще научат любопитни факти за хората, населявали в миналото тези земи, техните бит, култура, вярвания, богове, както и с какво са допринесли за развитието на света до наши д

Изложба "Спомените на Стария бряст" е подредена в галерия „Седем“ в Сливен, съобщи в интервю авторът на изложбата Дора Куршумова. Картините са рисувани с техниката "батик с акрилни бои".

Експозицията включва 28 пейзажа, на които е изобразен емблематичният за Сливен Стар бряст, като на 27 от картините е показано дървото в цял ръст, а в една от картините е "Душата на Стария бряст" - хралупа на дървото в близък план, която прилича на лице.

Картините са свързани тематично - има триптих "Сезони през тунела", който представя поглед към дървото в "рамките" на тунел, образуван от подхода към единия от входовете на сградата на общината. Другият триптих е отвисоко, който включва хора с чадъри, преминаващи край Стария бряст. Има и няколко зимни картини, въпреки че зимата в Сливен не е често явление, но пък е много красива, когато я има, споделя художничката.

И

Четири артефакта от Археологически музей – Созопол са предоставени за предстоящата изложба "Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция" в музея "Гети" в Лос Анджелис, САЩ. Както информирахме, четиринадесет музея от България с над 150 предмета ще участват в експозицията. Те представляват над 90% от всички експонати, включени в изложбата, която ще продължи от 3 ноември до 3 март 2025 година. 

„Изложбата е еманация на политиката на културното ни министерство за популяризиране на културното наследство от античността и най-вече на тракийските съкровища. Созопол и в частност експонатите от древна Аполония винаги съпътстват тези съкровища. Защо? Защото това е най-древният град на територията на съвременна България. И още със създаването си в края на VII пр. Х. той изпълнява особена функция – през този град преминават елинските влиян

Две седмици след премиерата му по цял свят "Дедпул & Върколака" продължава да е лидер сред зрителския интерес и у нас. Забърканата с достатъчно пиперлив хумор история е вече с 88 127 зрители и 1 327 582 лева приходи от билетите им.

На втора позиция непоклатимо е "Аз, проклетникът 4", който е вече месец по екраните. С добавените от миналата седмица зрителите на пакостите на миньоните и новата работа на Гру са вече 147 502, а приходите от билети - 1 812 425 лева.

След тях, на трето място е "Отвътре навън 2", който пък е сред най-гледаните филми вече два месеца. Случващото се в главата на вече тийнейджърката Райли са гледали общо 175 281 зрители, а приходите са 2 153 295 лева.

Четвърта по ред е първата премиера от миналия петък - китайската анимация "Пазителя на дракони". Адаптацията на романа на Корол Уилкинсън е гледана от 4 236 зрители и има 47 086 лева при

"Любовта и щастието не са нещо, което можете да имате веднъж в живота, да ги сложите в джоба си и да кажете, че са там завинаги…Трябва да се грижите за всичко. Това е философия. Уважавате живота си, уважавате публиката и пеенето си. Всичко това ми позволи да оцелея дълго време", казва пред "Грийк рипортър" през 2018 г. певицата Нана Мускури. Днес тя отбелязва своя 90-и юбилей.

Изпълнителката, която на сцената винаги се появява с емблематичните си очила с черни рамки, има записани около 1500 песни на 12 езика в 200 албума. Продадени са над 300 млн. копия в цял свят. Мускури пее на гръцки, английски, немски, нидерландски, френски, италиански, каталонски, испански, иврит, мандарин, маорски. 

Певицата, чието рождено име е Йоанна, но още от детските си години е наричана Нана, се появява на този свят на 13 октомври 1934 г. в Ханя, остров Крит. Музикалният й талан

Обреден танц из „Саламбо“ на Веселин Стоянов и Недовършената симфония от Шуберт допълват програмата на вечерта.

Аугустин Хаделих е известен със своята феноменална техника, проникновени и убедителни интерпретации и завладяващ тон. Изявява се многократно по най-големите световни концертни сцени. Свирил е с всички големи американски оркестри, както и с Берлинската филхармония, Симфоничния оркестър на Баварското радио, Концертгебау, Лондонския филхармоничен оркестър, Симфоничния оркестър на NHK в Токио и много други изтъкнати формации.

През летния фестивален сезон на 2023 година изнася концерти на BBC Proms, в Аспен, Ла Хоя, Вербие, Цинандали, Букурещ и в Залцбург. На Залцбургския фестивал прави дългоочаквания си дебют с Виенската филхармония. Друг важен момент е резиденцията му в Концертхаус Берлин, където изследва различни концертни формати. За откриването на сезон 2023/24 г., в рамките на „Музикфест“ (Берлин), осъществява германската премиера на цигулковия концерт на Донаха Денехи, композиран за него, заедно с Концертхаус оркестър Берлин.

Аугустин Хаделих е солист на концертите за откриване на сезона на Националния оркестър на Франция и Чешката филхармония. Дебюти го отвеждат в Щаатскапеле Дрезден, Оркестра дел Академиа Национале ди Санта Чечиля, Оркестър Тонхале Цюрих, и NDR Radiophilharmonie. Следват покани за участие в симфоничните оркестри на Барселона, Датския национален симфоничен оркестър и Симфоничния оркестър на Финландското радио, Нидерландската филхармония и Брюкселската филхармония, Филхармония Цюрих и Тонкюнстлер-оркестър.

В Северна Америка свири с Кливландския оркестър, Оркестъра на Минесота, Оркестъра на Сейнт Люк, Камерния оркестър на Лос Анджелис, както и със симфоничните оркестри в Сан Франциско, Сейнт Луис, Сан Диего, Хюстън, Индианаполис, Ню Джърси и Ванкувър. В Азия той гостува на Симфоничния оркестър на NHK, Тайванската филхармония и Сеулската филхармония. Освен ангажиментите на оркестъра си, той изнася солови рецитали в Италия, Германия и САЩ.

Рапърът Травис Скот остава зад решетките след ареста в Парижки хотел заради спор с охранител, съобщи АФП, позовавайки се на Парижката прокуратура. 

В изявлението на прокуратурата се казва, че срокът за задържане на Скот в заповедта е удължен в петък вечер. Полицията все още разследва случая. Не се съобщават допълнителни подробности. Рапърът и неговият адвокат, както и говорителят на изпълнителя не отговориха на искането на АП за коментар. 

Травис Скот се намира във френската столица заради Олимпийските игри. Повод за задържането му стана свада между него и охранител в хотел "Джордж Пети". 

Концерт за София представя млади пианисти – на 18 септември в Националната музикална академия. „Проф. Панчо Владигеров“, съобщават организаторите от фондацията „Венцислав Янков“.

По думите им събитието е в синхрон с целите и духа на фондацията, която помага на млади талантливи български пианисти да покажат своите изпълнителски качества като солисти на оркестъра на „Софийски солисти“ с диригент Константин Добройков.

Виктор Василев, Филип Илиев, Михаела Михайлова и Ангел Ялъчков са избрани от майсторските класове, проведени през 2024 г., от френския пианист и преподавател в консерваторията на Версай – Франсоа Чаплин, и българския пианист проф. Людмил Ангелов.

„Денят на София съвпада с големия

Юбилейна изложба с творби на ямболския художник Тодор Ялъмов ще бъде открита на 27 септември, съобщиха организаторите от Художествена галерия (ХГ) „Жорж Папазов” - Ямбол. Експозицията е озаглавена „Русалката на Тунджа”, препращайки към наименованието на 3-метрова творба на автора, с която той участва на Световния симпозиум по скулптура в Китай през 2011 г.

Настоящата представителна изложба е посветена на 90-ия рожден ден на Тодор Ялъмов, който бе в края на миналата година, посочват от ХГ „Жорж Папазов”. Експозицията представя различни по характер произведения на автора, които очертават неговият творчески портрет, подчертано ориентиран към приложно-декоративните изкуства, допълват от галерията.

Тодор Ялъмов е име, познато на няколко поколения жители на Ямбол. Неговият жизнен и творчески път е свързан тясно с града и с развитието на из

Анна Нетребко ще включи в софийската оперна гала арии от още няколко от най-популярните опери на Пучини - „Бохеми”, „Мадам Бътерфлай”, „Турандот” и „Манон Леско”.

Това съобщават организаторите на концерта, припомняйки, че през август примата излезе на Арена ди Верона в „Тоска“ пред 10-хилядна публика, която дълго я аплодира, още преди да е запяла.

Нетребко започва своята кариера през 1994 г., за да достигне до най-престижните сцени. Тя е звездата на „Ла Скала“ в Милано, Виенската щатсопера, Метрополитън опера в Ню Йорк, Берлинската Staatsotera и Royal Opera House – Лондон.

Тя ще завърши годината с шест спектакъла в Миланската скала. През януари са предвидени четири спектакъла във Виенската щатспоера.

Дни на българското кино на открито започват на 20 август в Ловеч.

В три последователни вечери за гражданите ще има безплатни прожекции на съвременни филми, съобщават от общинската администрация. 

Първата лента, която ще бъде показана на 20 август, е трилърът „Борсови играчи“. На следващия ден зрителите ще видят драмата „Диада“, а на 22 август - „Пулсът на танца“. Прожекциите ще бъдат на площад „Тодор Кирков“ от девет вечерта.

Филмът „Борсови играчи“ е с режисьор Георги Костов, участват Александър Алексиев, Мариан Вълев, Радина Кърджилова, Дарин Ангелов, Димитър Баненкин, Боряна Братоева, Пламен Манасиев.

Режисьор на „Диада“ е Яна Титова, а участват Маргарита Стойкова, Петра Църноречка, Силвия Лулчева, Иван Бърнев, Васил Бинев, Цветан Алексиев, Ирмена Чичикова, Жаклин

Каталогът със записи на Хаделих обхваща широк спектър от цигулковата музикална литература. „Грами“ получава през 2016 г. в категорията „Най-добро класическо инструментално соло" за записа си на цигулковия концерт на Дютийо L`Arbre des songes.

През 2018 г. Warner Classics издава запис на „24 капричии“ на Паганини. Следват записи на концертите на Брамс и Лигети през 2019 г. – вторият му албум като ексклузивен артист за лейбъла. През 2021 г. той получава наградата „Опус класик“ за записа „Бохемски приказки“ с цигулковия концерт на Дворжак, записан със Симфоничния оркестър на Баварското радио. Записът му на сонати и партити на Бах също е възторжено приет от пресата и номиниран за „Грами“. В последния си запис, Recuerdos, той се посвещава на творби от Бритън, Прокофиев и Сарасате, заедно със Симфоничния оркестър на WDR.

Аугустин Хаделих, двоен гражданин на САЩ и Германия, е роден в Италия в германско семейство, учи при Джоел Смирноф в нюйоркското училище „Джулиард“. През 2006 отбелязва голям пробив в кариерата си, като печели Международния конкурс за цигулари в Индианаполис. Постиженията му продължават със стипендията за кариерно развитие „Ейвъри Фишър" през 2009 г., стипендия на тръста „Борлети-Буйтони“ през 2011 г., почетна докторска степен от Университета в Ексетър (Великобритания) през декември 2017 и обявяването му за „Инструменталист на годината“ от Мюзикъл Америка през 2018.

През юни 2021 Аугустин Хаделих е назначен за професор по цигулково изпълнителско майсторство в преподавателския състав на Музикалното училище в Йейл.

Свири на цигулка на Джузепе Гуарнери дел Джезу от 1744, известна като Leduc, ex Szeryng, предоставена назаем от тръста Таризио.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Красимира Друмева представя свои творби в ретроспективна изложба
Художникът, графичен дизайнер и университетски преподавател Красимира Друмева ще представи свои творби от последните 4 години в ретроспективна изложба. Експозицията ще бъде официа ...
Астория е като криво огледало насочено към обществото ни
Сатиричната комедия „Астория“ от Юра Зойфер, ще гостува в Общински драматичен театър Кюстендил, съобщават трупата. Пиесата се поставя за първи път в България и разглежд ...
Йордан Камджалов: Коледният ни концерт е поклон към будители, формирали облика на културата и музиката на XX век
В нашия коледен концерт на 19 декември ще звучи българският авангард на 20-и век, само от композитори, които честваме тази година. Това каза маестро Йордан Камджалов по повод осмот ...
Силистренският театър ще зарадва най-малките си зрители с нова премиера
Драматично-куклен театър в Силистра ще представи в неделя най-новото заглавие от своя репертоар – детската пиеса „Слънцето и снежните човечета“, съобщиха от култу ...
Белослава представя нов сингъл
Белослава представя нов сингъл на концерт, който ще се състои на 21 декември във Военния клуб. Премиерната песен „Харесвам те” ще звучи в компанията на джазмените JP3 и ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Антония Велева: Вярвам, че всеки може да се поучи за това как се обича България
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черупки" бяха представени тази вечер в Българския културно-информационен център в Скопие. „Вярвам ...
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Рядка картина на Караваджо, изтерзания гений на светлосянката (киароскуро), ще бъде изложена за първи път в музей в Рим, който я е получил като изключителен заем от частна колекция ...
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
„Несломен“ е първият трак от новия албум на Димитър & Христо. В него се смесва вече утвърдения стил на дуета с малко по-неочаквано амплоа, информират от SingSong So ...
Шопен и Лист звучат в рецитал на Людмил Ангелов от „Европейски музикален фестивал“
Клавирен рецитал на Людмил Ангелов е следващото събитие от 24-тия „Европейски музикален фестивал“ в София. На 30 ноември пианистът излиза на сцената на зала „Бълг ...
Съпруги бъркат мъжете си, слуги не познават господарите си
На 29 ноември е премиерата на „Комедия от грешки“. Представлението на театър „София“ ще се играе на сцената на „Театро отсам канала“, информират ...
Тикер в 16:00 ч.
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черу ...
Начало Цветни аспекти
2881
Цветни аспекти

Аугустин Хаделих открива новия сезон на Софийската филхармония

Носителят на „Грами“ Аугустин Хаделих открива новия сезон на Софийската филхармония.На 19 септември в зала „България“, заедно с цигуларя Готие Капюсон, той ще представи Концерта за цигулка и виолончело от Брамс. Диригент е маестро Найден Тодоров, съобщават от филхармонията.

| 17 Септември 2024, 12:00 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Аугустин Хаделих открива новия сезон на Софийската филхармония
Аугустин Хаделих открива новия сезон на Софийската филхармония
Снимка © DFA

Носителят на „Грами“ Аугустин Хаделих открива новия сезон на Софийската филхармония. На 19 септември в зала „България“, заедно с цигуларя Готие Капюсон, той ще представи Концерта за цигулка и виолончело от Брамс. Диригент е маестро Найден Тодоров, съобщават от филхармонията.

Обреден танц из „Саламбо“ на Веселин Стоянов и Недовършената симфония от Шуберт допълват програмата на вечерта.

Етнографският музей в Разград се превръща в дом на четири древни цивилизации. Това ще стане в рамките на музейно-образователната програма „От Египет... до Скандинавия“, която ще се проведе в периода от 4 до 15 ноември, съобщиха от Регионалния исторически музей в Разград. 

В програмата ще бъдат представени четири от най-интересните цивилизации и култури в света: египетската, гръцката, римската и скандинавската. Според музейния педагог Христо Христов целта е по интересен и забавен начин да се обогати историческата култура на децата и да им се отвори вратата към древното минало, през която да се запознаят с различните народи. 

По време на посещението си в Етнографския музей децата ще научат любопитни факти за хората, населявали в миналото тези земи, техните бит, култура, вярвания, богове, както и с какво са допринесли за развитието на света до наши д

Изложба "Спомените на Стария бряст" е подредена в галерия „Седем“ в Сливен, съобщи в интервю авторът на изложбата Дора Куршумова. Картините са рисувани с техниката "батик с акрилни бои".

Експозицията включва 28 пейзажа, на които е изобразен емблематичният за Сливен Стар бряст, като на 27 от картините е показано дървото в цял ръст, а в една от картините е "Душата на Стария бряст" - хралупа на дървото в близък план, която прилича на лице.

Картините са свързани тематично - има триптих "Сезони през тунела", който представя поглед към дървото в "рамките" на тунел, образуван от подхода към единия от входовете на сградата на общината. Другият триптих е отвисоко, който включва хора с чадъри, преминаващи край Стария бряст. Има и няколко зимни картини, въпреки че зимата в Сливен не е често явление, но пък е много красива, когато я има, споделя художничката.

И

Четири артефакта от Археологически музей – Созопол са предоставени за предстоящата изложба "Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция" в музея "Гети" в Лос Анджелис, САЩ. Както информирахме, четиринадесет музея от България с над 150 предмета ще участват в експозицията. Те представляват над 90% от всички експонати, включени в изложбата, която ще продължи от 3 ноември до 3 март 2025 година. 

„Изложбата е еманация на политиката на културното ни министерство за популяризиране на културното наследство от античността и най-вече на тракийските съкровища. Созопол и в частност експонатите от древна Аполония винаги съпътстват тези съкровища. Защо? Защото това е най-древният град на територията на съвременна България. И още със създаването си в края на VII пр. Х. той изпълнява особена функция – през този град преминават елинските влиян

Две седмици след премиерата му по цял свят "Дедпул & Върколака" продължава да е лидер сред зрителския интерес и у нас. Забърканата с достатъчно пиперлив хумор история е вече с 88 127 зрители и 1 327 582 лева приходи от билетите им.

На втора позиция непоклатимо е "Аз, проклетникът 4", който е вече месец по екраните. С добавените от миналата седмица зрителите на пакостите на миньоните и новата работа на Гру са вече 147 502, а приходите от билети - 1 812 425 лева.

След тях, на трето място е "Отвътре навън 2", който пък е сред най-гледаните филми вече два месеца. Случващото се в главата на вече тийнейджърката Райли са гледали общо 175 281 зрители, а приходите са 2 153 295 лева.

Четвърта по ред е първата премиера от миналия петък - китайската анимация "Пазителя на дракони". Адаптацията на романа на Корол Уилкинсън е гледана от 4 236 зрители и има 47 086 лева при

"Любовта и щастието не са нещо, което можете да имате веднъж в живота, да ги сложите в джоба си и да кажете, че са там завинаги…Трябва да се грижите за всичко. Това е философия. Уважавате живота си, уважавате публиката и пеенето си. Всичко това ми позволи да оцелея дълго време", казва пред "Грийк рипортър" през 2018 г. певицата Нана Мускури. Днес тя отбелязва своя 90-и юбилей.

Изпълнителката, която на сцената винаги се появява с емблематичните си очила с черни рамки, има записани около 1500 песни на 12 езика в 200 албума. Продадени са над 300 млн. копия в цял свят. Мускури пее на гръцки, английски, немски, нидерландски, френски, италиански, каталонски, испански, иврит, мандарин, маорски. 

Певицата, чието рождено име е Йоанна, но още от детските си години е наричана Нана, се появява на този свят на 13 октомври 1934 г. в Ханя, остров Крит. Музикалният й талан

Аугустин Хаделих е известен със своята феноменална техника, проникновени и убедителни интерпретации и завладяващ тон. Изявява се многократно по най-големите световни концертни сцени. Свирил е с всички големи американски оркестри, както и с Берлинската филхармония, Симфоничния оркестър на Баварското радио, Концертгебау, Лондонския филхармоничен оркестър, Симфоничния оркестър на NHK в Токио и много други изтъкнати формации.

През летния фестивален сезон на 2023 година изнася концерти на BBC Proms, в Аспен, Ла Хоя, Вербие, Цинандали, Букурещ и в Залцбург. На Залцбургския фестивал прави дългоочаквания си дебют с Виенската филхармония. Друг важен момент е резиденцията му в Концертхаус Берлин, където изследва различни концертни формати. За откриването на сезон 2023/24 г., в рамките на „Музикфест“ (Берлин), осъществява германската премиера на цигулковия концерт на Донаха Денехи, композиран за него, заедно с Концертхаус оркестър Берлин.

Рапърът Травис Скот остава зад решетките след ареста в Парижки хотел заради спор с охранител, съобщи АФП, позовавайки се на Парижката прокуратура. 

В изявлението на прокуратурата се казва, че срокът за задържане на Скот в заповедта е удължен в петък вечер. Полицията все още разследва случая. Не се съобщават допълнителни подробности. Рапърът и неговият адвокат, както и говорителят на изпълнителя не отговориха на искането на АП за коментар. 

Травис Скот се намира във френската столица заради Олимпийските игри. Повод за задържането му стана свада между него и охранител в хотел "Джордж Пети". 

Концерт за София представя млади пианисти – на 18 септември в Националната музикална академия. „Проф. Панчо Владигеров“, съобщават организаторите от фондацията „Венцислав Янков“.

По думите им събитието е в синхрон с целите и духа на фондацията, която помага на млади талантливи български пианисти да покажат своите изпълнителски качества като солисти на оркестъра на „Софийски солисти“ с диригент Константин Добройков.

Виктор Василев, Филип Илиев, Михаела Михайлова и Ангел Ялъчков са избрани от майсторските класове, проведени през 2024 г., от френския пианист и преподавател в консерваторията на Версай – Франсоа Чаплин, и българския пианист проф. Людмил Ангелов.

„Денят на София съвпада с големия

Юбилейна изложба с творби на ямболския художник Тодор Ялъмов ще бъде открита на 27 септември, съобщиха организаторите от Художествена галерия (ХГ) „Жорж Папазов” - Ямбол. Експозицията е озаглавена „Русалката на Тунджа”, препращайки към наименованието на 3-метрова творба на автора, с която той участва на Световния симпозиум по скулптура в Китай през 2011 г.

Настоящата представителна изложба е посветена на 90-ия рожден ден на Тодор Ялъмов, който бе в края на миналата година, посочват от ХГ „Жорж Папазов”. Експозицията представя различни по характер произведения на автора, които очертават неговият творчески портрет, подчертано ориентиран към приложно-декоративните изкуства, допълват от галерията.

Тодор Ялъмов е име, познато на няколко поколения жители на Ямбол. Неговият жизнен и творчески път е свързан тясно с града и с развитието на из

Анна Нетребко ще включи в софийската оперна гала арии от още няколко от най-популярните опери на Пучини - „Бохеми”, „Мадам Бътерфлай”, „Турандот” и „Манон Леско”.

Това съобщават организаторите на концерта, припомняйки, че през август примата излезе на Арена ди Верона в „Тоска“ пред 10-хилядна публика, която дълго я аплодира, още преди да е запяла.

Нетребко започва своята кариера през 1994 г., за да достигне до най-престижните сцени. Тя е звездата на „Ла Скала“ в Милано, Виенската щатсопера, Метрополитън опера в Ню Йорк, Берлинската Staatsotera и Royal Opera House – Лондон.

Тя ще завърши годината с шест спектакъла в Миланската скала. През януари са предвидени четири спектакъла във Виенската щатспоера.

Дни на българското кино на открито започват на 20 август в Ловеч.

В три последователни вечери за гражданите ще има безплатни прожекции на съвременни филми, съобщават от общинската администрация. 

Първата лента, която ще бъде показана на 20 август, е трилърът „Борсови играчи“. На следващия ден зрителите ще видят драмата „Диада“, а на 22 август - „Пулсът на танца“. Прожекциите ще бъдат на площад „Тодор Кирков“ от девет вечерта.

Филмът „Борсови играчи“ е с режисьор Георги Костов, участват Александър Алексиев, Мариан Вълев, Радина Кърджилова, Дарин Ангелов, Димитър Баненкин, Боряна Братоева, Пламен Манасиев.

Режисьор на „Диада“ е Яна Титова, а участват Маргарита Стойкова, Петра Църноречка, Силвия Лулчева, Иван Бърнев, Васил Бинев, Цветан Алексиев, Ирмена Чичикова, Жаклин

Аугустин Хаделих е солист на концертите за откриване на сезона на Националния оркестър на Франция и Чешката филхармония. Дебюти го отвеждат в Щаатскапеле Дрезден, Оркестра дел Академиа Национале ди Санта Чечиля, Оркестър Тонхале Цюрих, и NDR Radiophilharmonie. Следват покани за участие в симфоничните оркестри на Барселона, Датския национален симфоничен оркестър и Симфоничния оркестър на Финландското радио, Нидерландската филхармония и Брюкселската филхармония, Филхармония Цюрих и Тонкюнстлер-оркестър.

В Северна Америка свири с Кливландския оркестър, Оркестъра на Минесота, Оркестъра на Сейнт Люк, Камерния оркестър на Лос Анджелис, както и със симфоничните оркестри в Сан Франциско, Сейнт Луис, Сан Диего, Хюстън, Индианаполис, Ню Джърси и Ванкувър. В Азия той гостува на Симфоничния оркестър на NHK, Тайванската филхармония и Сеулската филхармония. Освен ангажиментите на оркестъра си, той изнася солови рецитали в Италия, Германия и САЩ.

Каталогът със записи на Хаделих обхваща широк спектър от цигулковата музикална литература. „Грами“ получава през 2016 г. в категорията „Най-добро класическо инструментално соло" за записа си на цигулковия концерт на Дютийо L`Arbre des songes.

През 2018 г. Warner Classics издава запис на „24 капричии“ на Паганини. Следват записи на концертите на Брамс и Лигети през 2019 г. – вторият му албум като ексклузивен артист за лейбъла. През 2021 г. той получава наградата „Опус класик“ за записа „Бохемски приказки“ с цигулковия концерт на Дворжак, записан със Симфоничния оркестър на Баварското радио. Записът му на сонати и партити на Бах също е възторжено приет от пресата и номиниран за „Грами“. В последния си запис, Recuerdos, той се посвещава на творби от Бритън, Прокофиев и Сарасате, заедно със Симфоничния оркестър на WDR.

Аугустин Хаделих, двоен гражданин на САЩ и Германия, е роден в Италия в германско семейство, учи при Джоел Смирноф в нюйоркското училище „Джулиард“. През 2006 отбелязва голям пробив в кариерата си, като печели Международния конкурс за цигулари в Индианаполис. Постиженията му продължават със стипендията за кариерно развитие „Ейвъри Фишър" през 2009 г., стипендия на тръста „Борлети-Буйтони“ през 2011 г., почетна докторска степен от Университета в Ексетър (Великобритания) през декември 2017 и обявяването му за „Инструменталист на годината“ от Мюзикъл Америка през 2018.

През юни 2021 Аугустин Хаделих е назначен за професор по цигулково изпълнителско майсторство в преподавателския състав на Музикалното училище в Йейл.

Свири на цигулка на Джузепе Гуарнери дел Джезу от 1744, известна като Leduc, ex Szeryng, предоставена назаем от тръста Таризио.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Красимира Друмева представя свои творби в ретроспективна изложба
Астория е като криво огледало насочено към обществото ни
Йордан Камджалов: Коледният ни концерт е поклон към будители, формирали облика на културата и музиката на XX век
Силистренският театър ще зарадва най-малките си зрители с нова премиера
Белослава представя нов сингъл
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Антония Велева: Вярвам, че всеки може да се поучи за това как се обича България
Творчески отражения
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Под прожектора
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.