Носителят на „Грами“ Аугустин Хаделих открива новия сезон на Софийската филхармония. На 19 септември в зала „България“, заедно с цигуларя Готие Капюсон, той ще представи Концерта за цигулка и виолончело от Брамс. Диригент е маестро Найден Тодоров, съобщават от филхармонията.
Етнографският музей в Разград се превръща в дом на четири древни цивилизации. Това ще стане в рамките на музейно-образователната програма „От Египет... до Скандинавия“, която ще се проведе в периода от 4 до 15 ноември, съобщиха от Регионалния исторически музей в Разград.
В програмата ще бъдат представени четири от най-интересните цивилизации и култури в света: египетската, гръцката, римската и скандинавската. Според музейния педагог Христо Христов целта е по интересен и забавен начин да се обогати историческата култура на децата и да им се отвори вратата към древното минало, през която да се запознаят с различните народи.
По време на посещението си в Етнографския музей децата ще научат любопитни факти за хората, населявали в миналото тези земи, техните бит, култура, вярвания, богове, както и с какво са допринесли за развитието на света до наши д
Изложба "Спомените на Стария бряст" е подредена в галерия „Седем“ в Сливен, съобщи в интервю авторът на изложбата Дора Куршумова. Картините са рисувани с техниката "батик с акрилни бои".
Експозицията включва 28 пейзажа, на които е изобразен емблематичният за Сливен Стар бряст, като на 27 от картините е показано дървото в цял ръст, а в една от картините е "Душата на Стария бряст" - хралупа на дървото в близък план, която прилича на лице.
Картините са свързани тематично - има триптих "Сезони през тунела", който представя поглед към дървото в "рамките" на тунел, образуван от подхода към единия от входовете на сградата на общината. Другият триптих е отвисоко, който включва хора с чадъри, преминаващи край Стария бряст. Има и няколко зимни картини, въпреки че зимата в Сливен не е често явление, но пък е много красива, когато я има, споделя художничката.
И
Четири артефакта от Археологически музей – Созопол са предоставени за предстоящата изложба "Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция" в музея "Гети" в Лос Анджелис, САЩ. Както информирахме, четиринадесет музея от България с над 150 предмета ще участват в експозицията. Те представляват над 90% от всички експонати, включени в изложбата, която ще продължи от 3 ноември до 3 март 2025 година.
„Изложбата е еманация на политиката на културното ни министерство за популяризиране на културното наследство от античността и най-вече на тракийските съкровища. Созопол и в частност експонатите от древна Аполония винаги съпътстват тези съкровища. Защо? Защото това е най-древният град на територията на съвременна България. И още със създаването си в края на VII пр. Х. той изпълнява особена функция – през този град преминават елинските влиян
Две седмици след премиерата му по цял свят "Дедпул & Върколака" продължава да е лидер сред зрителския интерес и у нас. Забърканата с достатъчно пиперлив хумор история е вече с 88 127 зрители и 1 327 582 лева приходи от билетите им.
На втора позиция непоклатимо е "Аз, проклетникът 4", който е вече месец по екраните. С добавените от миналата седмица зрителите на пакостите на миньоните и новата работа на Гру са вече 147 502, а приходите от билети - 1 812 425 лева.
След тях, на трето място е "Отвътре навън 2", който пък е сред най-гледаните филми вече два месеца. Случващото се в главата на вече тийнейджърката Райли са гледали общо 175 281 зрители, а приходите са 2 153 295 лева.
Четвърта по ред е първата премиера от миналия петък - китайската анимация "Пазителя на дракони". Адаптацията на романа на Корол Уилкинсън е гледана от 4 236 зрители и има 47 086 лева при
"Любовта и щастието не са нещо, което можете да имате веднъж в живота, да ги сложите в джоба си и да кажете, че са там завинаги…Трябва да се грижите за всичко. Това е философия. Уважавате живота си, уважавате публиката и пеенето си. Всичко това ми позволи да оцелея дълго време", казва пред "Грийк рипортър" през 2018 г. певицата Нана Мускури. Днес тя отбелязва своя 90-и юбилей.
Изпълнителката, която на сцената винаги се появява с емблематичните си очила с черни рамки, има записани около 1500 песни на 12 езика в 200 албума. Продадени са над 300 млн. копия в цял свят. Мускури пее на гръцки, английски, немски, нидерландски, френски, италиански, каталонски, испански, иврит, мандарин, маорски.
Певицата, чието рождено име е Йоанна, но още от детските си години е наричана Нана, се появява на този свят на 13 октомври 1934 г. в Ханя, остров Крит. Музикалният й талан
Обреден танц из „Саламбо“ на Веселин Стоянов и Недовършената симфония от Шуберт допълват програмата на вечерта.
Аугустин Хаделих е известен със своята феноменална техника, проникновени и убедителни интерпретации и завладяващ тон. Изявява се многократно по най-големите световни концертни сцени. Свирил е с всички големи американски оркестри, както и с Берлинската филхармония, Симфоничния оркестър на Баварското радио, Концертгебау, Лондонския филхармоничен оркестър, Симфоничния оркестър на NHK в Токио и много други изтъкнати формации.
През летния фестивален сезон на 2023 година изнася концерти на BBC Proms, в Аспен, Ла Хоя, Вербие, Цинандали, Букурещ и в Залцбург. На Залцбургския фестивал прави дългоочаквания си дебют с Виенската филхармония. Друг важен момент е резиденцията му в Концертхаус Берлин, където изследва различни концертни формати. За откриването на сезон 2023/24 г., в рамките на „Музикфест“ (Берлин), осъществява германската премиера на цигулковия концерт на Донаха Денехи, композиран за него, заедно с Концертхаус оркестър Берлин.
Аугустин Хаделих е солист на концертите за откриване на сезона на Националния оркестър на Франция и Чешката филхармония. Дебюти го отвеждат в Щаатскапеле Дрезден, Оркестра дел Академиа Национале ди Санта Чечиля, Оркестър Тонхале Цюрих, и NDR Radiophilharmonie. Следват покани за участие в симфоничните оркестри на Барселона, Датския национален симфоничен оркестър и Симфоничния оркестър на Финландското радио, Нидерландската филхармония и Брюкселската филхармония, Филхармония Цюрих и Тонкюнстлер-оркестър.
В Северна Америка свири с Кливландския оркестър, Оркестъра на Минесота, Оркестъра на Сейнт Люк, Камерния оркестър на Лос Анджелис, както и със симфоничните оркестри в Сан Франциско, Сейнт Луис, Сан Диего, Хюстън, Индианаполис, Ню Джърси и Ванкувър. В Азия той гостува на Симфоничния оркестър на NHK, Тайванската филхармония и Сеулската филхармония. Освен ангажиментите на оркестъра си, той изнася солови рецитали в Италия, Германия и САЩ.
Рапърът Травис Скот остава зад решетките след ареста в Парижки хотел заради спор с охранител, съобщи АФП, позовавайки се на Парижката прокуратура.
В изявлението на прокуратурата се казва, че срокът за задържане на Скот в заповедта е удължен в петък вечер. Полицията все още разследва случая. Не се съобщават допълнителни подробности. Рапърът и неговият адвокат, както и говорителят на изпълнителя не отговориха на искането на АП за коментар.
Травис Скот се намира във френската столица заради Олимпийските игри. Повод за задържането му стана свада между него и охранител в хотел "Джордж Пети".