Българското MP-Studio е сред петте студиа, поканени за участие в най-голямото събитие за видеомапинг в света – iMapp, в Букурещ. Негово произведение ще преобрази втората най-голяма по площ сграда в света – Двореца на парламента, тази събота (21 септември), разказват от MP-Studio.
Петият Sofia Summer Fest започва на 18 юли с концерт на Васил Найденов, съобщават организаторите на фестивала и обявяват пълната си програма. По думите им, в продължение на 30 дни ще има много театър, stand-up комедии, кино и детска програма.
В театралния афиш са представления, сред които „Ало, ало” – 19 юли, „От всички страни“ – 20 юли, „Това не го казвай” с Теодора Духовникова и Захари Бахаров – 27 юли, „Премахни от приятели” – 30 юли, „Жена ми се казва Борис” – 23 юли, „Баща ми се казва Мария” – 22 юли, „Игра за двама” с Александър Кадиев и София Бобчева – 1 август, „Заклеваш ли се в децата?” с Весела Бабинова и Владимир Зомбори – 15 август, „Горката Франц
В средата на годината вече се очертават някои тенденции в музиката - има глобален ръст на стрийминга, латино музиката е най-бързо развиващият се жанр в стрийминга в САЩ, увеличение бележи и издаването на албуми на различни физически носители, съобщи Асошиейтед прес.
Глобалната музикална индустрия премина прага от един трилион стрийма с най-бързото темпо досега в рамките на календарна година, установи докладът до средата на 2024 г. на Luminate, компания за анализ и данни за развлекателната индустрия. През 2023 г. този праг е достигнат десет дни по-късно.
Глобалният стрийминг е нараснал с 15,1 на сто до 2,29 трилиона аудио стрийминга on-demand, докато по същото време миналата година този показател е бил 1,99 трилиона.
Навсякъде по света хората стриймват повече музика, а в САЩ латино музиката се е превърнала в най-бързо нарастващия стрийминг жанр, с 15,1 на сто ръ
Започва събирането на художествени творби за ежегодния "Есенен салон", организиран от Община Казанлък. Това съобщават от общинския пресцентър.
Творби се приемат в културно-информационния център до 21 октомври, а журирането им ще се осъществи до три дни след крайния срок.
Право на участие имат всички художници, които са родени, живели са или живеят на територията на община Казанлък.
Всеки автор може да участва с не повече от три произведения в разделите "Живопис", "Графика", "Скулптура". Творбите трябва да бъдат оригинални и да са създадени през предходната година.
Есенният салон в Казанлък е ежегодна проява в културния календар на града и се открива традиционно в навечерието на Деня на народните будители.
През 2023 година отличието на Община Казанлък спечели Емилия Милчева, а наградата за млад автор получи Мария Колчева.
Нагр
Аз считам, че творчеството е огледало на личността. В такъв смисъл и моята музика сигурно напълно изявява това, което представлявам – не само като творец, но и като човек. Мисля, че творческата дейност на един автор най-малко може да прикрие недостатъците му или пък да преувеличи неговите качества. С една дума, при творчеството скрито-покрито няма, там всичко лъсва наяве, казва Васил Казанджиев.
Днес големият български композитор, диригент и педагог празнува своята 90-годишнина.
Той е роден на 10 септември 1934 г. в Мартен, Русенска област, в семейството на интелектуалци с музикални интереси.
„Родителите ми имаха решаващо значение за това формиране в такъв смисъл, че първи те се сетиха да ме насочат към музиката. А всъщност това стана много случайно. Аз започнах на китара още съвсем малък, може би седемгодишен, и от
Художникът Иван Веселинов казва за него: „Беше изключително почтен творец с изтънчено чувство за хумор“. Думите са за Георги Чавдаров – художник, карикатурист, сценарист и режисьор на анимационни филми. Днес се навършват 90 години от рождението му.
Георги Чавдаров е роден на 29 юли 1934 г. в с. Гълъбник, община Радомир. Има икономическо образование. От 1952 до 1955 г. работи в Завод за захарни изделия, след което започва да рисува за вестник „Земеделско знаме“.
12 АНИМАЦИОННИ ФИЛМА, 10 000 КАРИКАТУРИ
От 1960 до 1969 г. е художник в отдела за мултипликационни филми към студията за игрални филми „Бояна“. През 1967 г. е аниматор на филма „Стрелци“, а две години по-късно режисира първият си анимационен филм – „Злополучният ловец“. Художникът създава и режисира общо 12 анимационни филма – „Зайко и Байко“ от 1970 г.,
Темата на тазгодишното издание на iMapp е „Наследство” (Legacy) и предизвиква най-добрите видео мапинг студиа в света да представят богатството на своята култура и легендите, които я съпътстват.
Участието в така наречената Лига на шампионите става единствено със специална покана до артисти, спечелили първо място в конкурси за видеомапинг от цял свят. MP-Studio е част от състезанието като победител в пилотното издание на международния конкурс за светлинно изкуство в 30-милионния град Чонгкинг, в Китай, през 2023 г.
Останалите четирима участници са победители в най-престижните конкурси в Япония, Франция, Германия и Унгария. Петимата финалисти в iMapp ще имат възможност да покажат своите произведения върху фасадата, с площ от 23 000 квадратни метра.
Българските артисти ще представят 3-минутно шоу, главната роля, в което, играе Юлиан Костов. В шоуто, носещо името „Орис“, българският актьор, покорил Холивуд и звезда в предстоящия трети сезон на хитовия сериал „Белият лотос”, се превъплъщава в герой от родния фолклор. Със своята актьорска игра той ще поведе публиката на пътешествие между реалността и подсъзнанието, в измерение на кукери, самодиви и други митологични образи от българските предания. Героят и публиката ще бъдат изправени пред собствените си страхове, в търсене на частица от себе си. Провокативното изживяване е съчетано с въздействаща музика, създадена от Христо Намлиев и глас зад кадър – една от отличителните характеристики на творбите, създавани от артистите от българското студио, разказват от MP-Studio.
Видеомапинг шоуто на MP-Studio, което грабна златното отличие в Китай и осигури на артистите възможността за участие в предстоящото издание на iMapp, носи името Metamorph. Спектакълът беше вдъхновен от „Метаморфозата“ на Франц Кафка и проектиран върху фасада на една от основните забележителности в града – улицата за графити изкуство Huangjueping. Шоуто беше сред четиридесетте финалисти в конкурса, селектирани от цял свят, за да бъдат показани пред публиката на живо, а журито беше в състав от над 30 артисти.
Британската пънк група "Инглиш тичър" спечели музикалната награда "Мъркюри" за 2024 г. с дебютния си албум This Could Be Texas, предадоха АФП и Ройтерс.
Церемонията се състоя в лондонското студио "Аби роуд".
Групата от Лийдс, Северна Англия, спечели приза, като за фаворитка сред претендентите за тазгодишното отличие "Мъркюри" беше смятана певицата и авторка на песни Чарли Екс Си Екс с нейния албум Brat, отбелязва АФП.
Според журито албумът на "Инглиш тичър" - This Could Be Texas, “разкрива нови дълбочини с всяко слушане: това е белегът на една бъдеща класика“.
Създадена през 2020 г. групата все още е сравнително непозната на широката публика, отбелязва АФП. Първият хит - парчето R&B, е издаден през 2021 г.
"Инглиш тичър" взе наградата от 25 000 британски лири в края на церемонията, излъчена по Би Би Си, но без изпълне
Рядка диамантена огърлица, вероятно свързана с френска кралица Мария-Антоанета, ще бъде продадена на търг през ноември, като се очаква цената й да стигне между 1,8 млн. и 2,8 млн. щатски долара, предадоха Ройтерс и АФП.
300-каратовото бижу е от 18-и век и е изработено през десетилетието преди избухването на Френската революция през 1789 г. За последен път огърлицата е видяна публично през 1973 г., след което е станала част от азиатска частна колекция, отбелязва Ройтерс.
Изработена е от три реда диаманти. Творението беше показано публично за първи път от 50 години в лондонските зали на аукционната къща "Сотбис".
„Диамантите… в мините в Голконда в Индия са изчезнали в края на 17-и век и при повечето бижута от 18-и век… са били начупвани“, казва пред Ройтерс Андрес Уайт Корийл от представителството на "Сотбис" за Европа и Близкия изток. "
Това са неща около селото, в което работя и живея от 25 години... Обикновени пейзажи от Северна България.
Така художникът Милко Божков описа картините от най-новата си изложба живопис, която бе открита в бургаската галерия "Пролет".
Местата, които го заобикалят и изпълват творбите му, преминават и през сърцето му, казва той. "Мисля, че един художник трябва да рисува онова, което е преминало през сърцето му не само като хрумване, но и като преживяване. А тези места са ми най-близки", заяви художникът.
"За мен е закон да рисувам онова, което искам, а не да се съобразявам с публиката, защото, съобразявайки се с публиката, идва един момент, в който не усещаш, че си преминал границата и си се превърнал в някой, даже в никой, а си изгубил и себе си", коментира още Милко Божков.
Според него по този начин публиката също губи един художник.
Избрани творби от XVII Международен фотографски салон са подредени на входа на Морската градина във Варна до 27 юли.
Наред с фотоси на автори от Европа, Канада и Австралия, има и на участници от Саудитска Арабия, Китай, Индия, Оман, Катар, Макао, Индонезия, Малайзия. Представени са общо 124 кадъра, съобщиха организаторите от Варна Оупън Арт.
Те са подбрани между над 6000 кандидатури на 373 автори от 56 държави. Оценявани са от международно жури, в което влизат Адела Лия Русо от Румъния, Харжанто Сумауан от Индонезия и Мирослав Момински от България.
Международният фотографски салон във Варна е най-старият международен фотографски конкурс в България, припомниха организаторите. Всяка година в него се показват творбите на световни творци, подбрани според критерии и в партньорството на най-големите световни фотографски организации - като FIAP (Federation Interna
Днес жителите на Берковица отбелязват 174 години от рождението на патриарха на българската литература Иван Вазов.
Представители на сдружение "Народни будители" в града се събраха тази сутрин пред къщата - музей "Иван Вазов". Членовете на сдружението слушаха беседа за Вазов, след което разгледаха изложбата "Величковият род".
Тази година по повод Вазовите дни в града, които се отбелязват ежегодно около рождения ден на патриарха на българската литература, бяха организирани две културни прояви - Изложба „Величковият род“ и „Уредник за един ден“.
Вазов е живял, работил и творил в Берковица в периода от 7 март 1879 година до 18 септември 1880 година. Като млад, но вече известен поет, Иван Вазов пристига в града, за да поеме поста председател на окръжния съд. По това време той създава едни от най-силните си творби – стихотворенията „На Ком“ и „Малини“, поемата „