Имената на 12 артисти, които ще заминат за двумесечен творчески престой в „Сите де-з-ар“ (Cité internationale des arts) - Париж, ще бъдат обявени на 19 септември. Тогава ще бъде и откриването на изложбата на ул. „Шипка“ 6 с творби на кандидатите за творческата резиденция, съобщават от СБХ.
Дебютният албум на групата "Оейзис", озаглавен Definitely, Maybe, се завърна на върха на британската класация 30 години след издаването му, предадоха Ройтерс и АФП.
Това се случва, след като Ноел и Лиъм Галахър обявиха, че ще се съберат отново за серия от концерти през следващата година и предизвикаха силно вълнение сред почитателите си.
Когато излезе през 1994 г., Definitely, Maybe стигна директно до първата позиция в чарта. Сега отново е на върха, подкрепен от луксозно издание по случай 30-ата му годишнина.
От компанията, която съставя британските класации, заявиха, че интересът към Definitely, Maybe е довел до "408% ръст на седмична база", а продукцията на "Оейзис" оглавява подреждането за винилови албуми, като повече от половината от седмичния резултат е в резултат на продажбата на албума на този носител, отбелязва Ройтерс.
Групата заема също трето
Ретроспективната изложба на Стефанка Стойчева „Погледни ме“ представя творчеството на едно от най-ярките живи присъствия в художествения живот на Казанлъшката долината. Това каза директорът на местната Художествена галерия и куратор на изложбата д-р Пламен Петров. Експозицията е разгърната в четири пространства на културния институт – в централната сграда и във филиалите къща музей „Ненко Балкански“ и къща музей „Дечко Узунов“, а според куратора апелът „Погледни ме“ не е молба, не е ласкателство, не е вик, а е плавно желание, което авторката излъчва в своята работа и в артистичното си присъствие на българската художествена сцена.
Според д-р Петров присъствието на Стефанка Стойчева на тази сцена е толкова ярко не само заради творбите, които показва, а и заради нейния висок дух. Интензивната работа по експозицията е започнала през март т.г., като оттогава двамата са
Българският художник Живко Тенев - Gissen представя новата си изложба „Квадратурата на самотата“. Експозицията може да бъде разгледана в дигиталната платформа Музея на Gissen, съобщават организаторите.
„Целият процес на създаване на изкуството е обгърнат в самота - самотата на твореца. „Това е нещо много лично, то не се казва, с него не се парадира, това е нещо сакрално. Нещо, което е седяло на тъмно години наред и го е виждал само автора“, разказва авторът.
Според него има неща които могат да бъдат нарисувани за много хора, но има и такива, които са създадени за да докоснат само един единствен човек. „И тук си задаваме въпроса кой от двата подхода е правилният. Отговорът е – няма такъв. Какво е измерението на самотата, след като човек може да бъде самотен и на площад пълен с хора. Тук можем да си зададем и въпроса - тогава докъде се простира самотата и каква е нейната
Цирк, театър, огнено изкуство, танци и младежки работилници за улични изкуства ще представи в първото си бургаско издание Фестивалът за улични изкуства 6Fest (Шестфест), който ще се проведе на 11 и 12 октомври, съобщават организаторите.
Началото на 6Fest в Бургас ще постави танцов флашмоб „Заедно“ на местната танцова школа от Бургас „Дюн“ с хореограф Петя Стойкова. Той ще се проведе на т.нар. Компас на ул. "Алексндаровска" в петък и организаторите приканват публиката да се включи в него.
Вторият фестивален ден ще предложи няколко работилници и спектакли. Техен домакин ще е Международният младежки културен център.
Първите две събития са обучителни работилници за младежи, насочени към придобиване на умения в цирковите и огнените изкуства. Обучители в тях са актьори от пътуващ театър „Скрин“, а участието е след предв
На 15 ноември е българската премиера на „Гладиатор 2“, съобщават от „Форум филм“.
През 2000 г. режисьорът Ридли Скот покори света с мегахита „Гладиатор“, станал вторият най-касов филми за годината. Получи дванадесет номинации за „Оскар“ (от които спечели пет, включително за най-добър филм и най-добра мъжка роля на Ръсел Кроу). Тази година Скот отново „надява туниката“ и се завръща на територията на Рим и арената на Колизея.
Действието се развива няколко десетилетия след събитията в първия филм. Луций – внук на бившия император на Рим Марк Аврелий и син на Луцила, живее със съпругата и детето си в Нумидия. Когато римски войници, начело с генерал Марк Акаций, нахлуват в берберското царство, за да го присъединят към империята, Луций е взет в робство. Воден от нестихващата си ярост и вдъхновен от историята
Творците, които журито ще избере, ще заминат през 2025 година. В условията за участие в конкурса за „Сите де-з-ар“ е посочено, че могат да участват автори, които не са пребивавали досега или са пребивавали в ателиетата преди 2015 включително.
Както информирахме, Cite internationale des art в Париж съществува от 1965 година. Създадено е от семейство Брюно. Съюзът на българските художници е един от учредителите и още същата година изпраща свои представители. Всяка година Съюзът на българските художници обявява конкурс, за да избере 12 художници за двумесечен престой. През годините над 600 от най-изявените български художници са били там. Сред тях са Дечко Узунов, Олга Вълнарова, Йоан Левиев, Димитър Лалев, Теофан Сокеров, Димитър Бойков, Симеон Венов, Димитър Киров, Найден Петков, Милка Пейкова, Ванко Урумов, Енчо Пиронков, Любен Зидаров, Ясен Гюзелев, Юлиан Табаков.
/ВСР
Филмът „Силна вода“ открива този петък, 20 септември, есенното издание на фестивала за българско класическо кино „24 през 2024“.
Вечерта в кино „Одеон“ е посветена на 90-годишнината от рождението на режисьора Иван Терзиев, посочват организаторите.
Фестивалът е по идея на „Филмаутор“, със съдействието на Националния филмов център и Българската национална филмотека.
Сценарист на „Силна вода“ е Боян Папазов по мотиви от романа „Лош ден“ на Генчо Стоев, оператор - Пламен Вагенщайн, художник - Боянка Ахрянова, музика - Кирил Цибулка. Участват актьорите Иван Григоров, Кирил Кавадарков, Филип Трифонов, Велко Кънев, Мариана Димитрова, Меглена Попова, Иван Йорданов
„Силна вода&ld
За тринадесета година Видин ще бъде домакин на фестивала на изкуствата „Дунавски вълни“. Програмата му е наситена с интересни и разнообразни събития.
Официалното откриване е днес с концерта "Музикален букет" на Градския духов оркестър и специалното участие на певческите групи "Божурите" и "Дунавия". Това каза заместник-кметът на община Видин Борислава Борисова.
Фестивалът се превърна в традиция, като тази година ще се проведе на различна локация. По-голямата част от организираните мероприятия са съсредоточени в парк „Владикина бахча“, други от тях ще бъдат в Културен център "Жул Паскин" и в Крайдунавския парк, допълни Борисова. Тя уточни, че от 22 юли до 27 юли фестивалната програма предлага на малки и големи музика, театрални представления, литературни вечери, беседи, творчески работилници, модно ревю, забавления и още изненади.
Тази година във фестивала
Директорът на дирекция „Култура и културно наследство“ в община Свищов д-р Росен Маринов открои проблемите на българските музеи на Националната конференция „Музеи на бъдещето. Бъдещето на музеите", съобщиха от пресцентъра на общинската администрация.
Събитието се състоя в рамките на Международното изложение „Културен туризъм“ във Велико Търново, което бе открито от служебния министър на туризма Евтим Милошев.
По време на конференцията участниците представиха вижданията си относно състоянието на българските музеи и възможностите за развитие, а гледната точка на общините бе предмет в изказването на д-р Маринов.
Пред аудиторията той постави въпроси за дискусия, свързани с актуалните проблеми на българските музеи. Росен Маринов отбеляза, че българската реалност е далеч от световната, а предложението му беше фокусът на конференция
Недко Солаков представя изложбата „Случайна шарения“ в столичната галерия „Сариева“.
Експозицията се открива на 11 октомври в пространството на Sareiva/Gallery в София.
„След „Сантиментална изложба“ (заедно с Димитър Солаков и Митьо Солаков), 2013, „Природа“, 2016 и „(почти) Картини“, 2019, това е четвъртата експозиция, която Недко Солаков прави заедно с галерията и първата в пространството в София. Художникът е участвал в редица други инициативи и изложби на галерията и е представляван от нея от 2014 г. Макар галеристите добре да познават подхода, работата и контекста около Солаков, се оказва, че той винаги има с какво да ги изненада“, разказват домакините на изложбата.
Те посочват, че Недко Солаков е прочут в света на съвременното изкуство със своите истории, които разказва чрез ри
Певецът, пианист, тромпетист и композитор Боби Вълчев подари на хиляди пловдивчани и гости на града джаз концерт в Античния театър, който премина под светлината на общо 17 000 свещи. Публиката наброяваше няколко хиляди души, а Вълчев и музикантите от Биг Бенд - Пловдив изпълниха за тях световноизвестни джаз произведения на Франк Синатра, Майкъл Бубле, Луис Армстронг и много други.
Концертът беше открит с песента "Cry me a river" и продължи с други познати джаз класики като "Sway" и "Fly me to the moon". Към някои от песните Боби Вълчев добави авторски акцент, като засвири на тромпет заедно с Биг Бенд - Пловдив. Комбинацията от джаз музика и инсталацията от хиляди свещи превърна вечерта във визуален спектакъл.
Според организаторите на събитието идеята за изявата на свещи се ражда в Дубай, като подобни концерти с толкова голям брой свещи са рядкост. Към м