Имената на 12 артисти, които ще заминат за двумесечен творчески престой в „Сите де-з-ар“ (Cité internationale des arts) - Париж, ще бъдат обявени на 19 септември. Тогава ще бъде и откриването на изложбата на ул. „Шипка“ 6 с творби на кандидатите за творческата резиденция, съобщават от СБХ.
Творците, които журито ще избере, ще заминат през 2025 година. В условията за участие в конкурса за „Сите де-з-ар“ е посочено, че могат да участват автори, които не са пребивавали досега или са пребивавали в ателиетата преди 2015 включително.
Режисьорът Франсис Форд Копола и групата "Грейтфул дед" са сред тазгодишните носители на наградата на Центъра за сценични изкуства "Джон Ф. Кенеди", предаде Асошиейтед прес.
Те ще бъдат отличени за цялостно творчество в областта на изкуството, заедно с джаз тромпетиста Артуро Сандовал, блус легендата Бони Рейт и театъра "Аполо", поставил началото на кариерите на поколения чернокожи артисти.
Отличията ще бъдат връчени на специална церемония на 8 декември в Центъра за сценични изкуства "Джон Ф. Кенеди" във Вашингтон. Тя ще бъде излъчена по телевизионния канал Си Би Ес на 23 декември.
Започвайки като фолклорен квинтет в Сан Франциско през 60-те години на миналия век, групата "Грейтфул дед" постепенно се превръща в културен феномен и в една от най-успешните концертни формации на всички времена, отбелязва Асошиейтед прес.
Франсис Форд
Британската рок група "Оейзис" се събира отново след 15 години, като братята Ноел и Лиъм Галахър планират серия от концерти през 2025 г., съобщават световните осведомителни агенции.
Групата, чийто дебютен албум Definitely Maybe беше издаден преди 30 години, се раздели през 2009 г., когато китаристът и основен автор на песни Ноел каза преди концерт в Париж, че повече не може да работи със своя брат и фронтмен на "Оейзис" Лиъм.
Още преди разпадането братята отдавна бяха в обтегнати отношения и според съобщения не са си говорили години наред след като групата се раздели.
Въпреки че оттогава Лиъм и Ноел Галахър не са свирили заедно, двамата редовно изпълняват песни на "Оейзис" на соловите си концерти. Освен това всеки от тях не пропускаше да отправя критики към другия в пресата.
"Това е, случва се", написа групата в социалната мрежа Екс, обявявайки, ч
Аз считам, че творчеството е огледало на личността. В такъв смисъл и моята музика сигурно напълно изявява това, което представлявам – не само като творец, но и като човек. Мисля, че творческата дейност на един автор най-малко може да прикрие недостатъците му или пък да преувеличи неговите качества. С една дума, при творчеството скрито-покрито няма, там всичко лъсва наяве, казва Васил Казанджиев.
Днес големият български композитор, диригент и педагог празнува своята 90-годишнина.
Той е роден на 10 септември 1934 г. в Мартен, Русенска област, в семейството на интелектуалци с музикални интереси.
„Родителите ми имаха решаващо значение за това формиране в такъв смисъл, че първи те се сетиха да ме насочат към музиката. А всъщност това стана много случайно. Аз започнах на китара още съвсем малък, може би седемгодишен, и от
Световна премиера на документалния филм The making of Nostradamus с участието на Николо Коцев ще се състои на 27 септември в София, съобщават от Арт център „Сити марк“, домакин на събитието.
Ще бъде представена и книгата с либрето на рокоперата „Нострадамус“. Предвидена е и изложба, която представя създаването и реализацията на музикалната творба.
Пред ноември 2017 година в Русе е световната премиера на рокоперата, написана от Николо Коцев. Режисьор на постановката е Орлин Дяков, диригент е Найден Тодоров, а сценограф - Иван Иванов-Йоаний. Дизайнер на костюмите е Николай Бузов, а музикален директор е Николо Коцев. Участват оркестър, хор и балет на Държавната опера в Русе, както и група „Кикимор
„Завряна в ъгъла (бъдеща) изложба №4“ на Недко Солаков се удължава до 27 октомври. Експозицията е представена в Двореца, информират от Националната галерия.
От екипа на галерията припомнят, че проектът „Завряна в ъгъла самостоятелна изложба“ (‘A Cornered Solo Show’) започва още през 2021, когато авторът се обръща към директори и главни куратори на известни музеи с молбата да му предоставят „незначителен“ ъгъл в сградите на техните институции – ъгъл, който никога не е използван за изложби, но публиката има достъп до него.
„Досега са реализирани три „ъгъла“ в големи европейски музеи: №1 – в MUDAM, Музея за модерно изкуство на Великия херцог Жан в Люксембург (2021), №2 – в MAXXI – Националния музей на изкуството на ХХI век в Рим (2022), и в Горно Белведере във Виена, където „За
Както информирахме, Cite internationale des art в Париж съществува от 1965 година. Създадено е от семейство Брюно. Съюзът на българските художници е един от учредителите и още същата година изпраща свои представители. Всяка година Съюзът на българските художници обявява конкурс, за да избере 12 художници за двумесечен престой. През годините над 600 от най-изявените български художници са били там. Сред тях са Дечко Узунов, Олга Вълнарова, Йоан Левиев, Димитър Лалев, Теофан Сокеров, Димитър Бойков, Симеон Венов, Димитър Киров, Найден Петков, Милка Пейкова, Ванко Урумов, Енчо Пиронков, Любен Зидаров, Ясен Гюзелев, Юлиан Табаков.
/ВСР
Институтът за съвременно изкуство – София (ИСИ - София) представя изложбата „Спътници в живота“ - инсталация на Джихан Ел-Тахри и Радостин Седевчев. Куратори на експозицията са Катя Ангелова и Лукреция Чипители. Творбите може да бъдат разгледани от 27 септември до 25 октомври в галерия ИСИ-София, съобщават организаторите.
„Третата глава на „Живот заедно“ (Living Together), озаглавена „Разказване“ (Narrating), разсъждава върху концепцията за общност през гледната точка на общности, които се невидими и чийто глас не се чува. „Спътници в историята“, специфичната за мястото инсталация на Джихан Ел-Тахри и Радостин Седевчев в галерията на ИСИ-София, е заключителното събитие на трилогията „Живот заедно“, разказват от екипа.
Работата на двамата артисти - Джихан се занимава с материалността и движещите се
С представление „Кральо Портальо“ канят малчуганите на сцената на троянското бар-вариете „Нюанси“ на 13 октомври, съобщи Теодора Вачкова от екипа на театрална школа „Нюанси“.
Интерактивното представление е кръстено на едноименната народна игра „Кральо Портальо“ и е подходящо за деца над 5 години. „Важно е да се отбележи, че децата тук не са само пасивни зрители, но и активни участници“, посочи тя.
Чрез участието си в представлението малките зрители могат да научат различни фолклорни митове, песни, игри, гатанки и обичаи и да се потопят в света на народното творчество с гласа на Нина Николина и актьорите Димитра Попова и Георги-Маноел Димитров.
Постановката на спектакъла е дело на Любомира Костова и Гьорги Георгиев – Антика, асистент-режисьор е Симона Атанасова, а сценограф – Наталия Д
Българските фотографи трудно представят своята работа извън страната, защото това е свързано с лобита и финансиране. Има много талантливи хора, които работят друго, за да преживяват. Може да се каже, че изкуството в България е хоби за артистите. От друга страна, архивите с художествена фотография се пазят от частни организации и не са достъпни нито в музеи, нито във виртуалната среда.Това мнение изрази Надежда Павлова, която е куратор в галерия „Синтезис“, преподавател в Наци оналната художествена академия и Нов български университет и член на управителния съвет на Българската фотографска академия.
Тя гостува във Варна на творческите срещи, организирани във „Фотосинтезис“. Павлова има поглед върху тази сфера от културната сцена от 15 години.
По думите й изяви на нашите фотографи излизат трудно извън страната, защото както и в другите изкуства има лобита, в кои
Кукленият театър в Русе ще постави началото на новия си творчески сезон със спектакъла "Маша и Мечока", който ще бъде представен на 11 септември тази година. Това съобщи пиарът на културния институт Ивелин Пъшев.
По думите му програмата през идния месец включва разнообразие от представления. Те са насочени както към децата, така и към техните семейства.
Второто представление ще бъде на 12 септември - "Момче и вятър". Постановката е предназначена за възрастни зрители и семейна публика с деца над пет години.
Пъшев информира, че спектаклите за деца ще се играят всяка сряда и неделя. Всеки четвъртък театърът ще представя авангардни куклени постановки за възрастни, насочени към ценителите на качествени театрални истории, тийнейджъри и по-големи деца.
Акцент в септемврийската програма е и гостуването на Държавния куклен театър в Търговищ
Изложба „Небето, риза нетъкана” на студента по трансмедийни изкуства във Виена Александър Габровски се откри в галерия „A&G Art Meeting“ във Варна.
Творбите на младия автор, който е родом от Варна, са посветени на тъканта на реалността и нишките, които изплитат всичко около нас. Той представя маслена живопис, керамика, фотографски колажи, поезия. На откриването авторът прочете свои лирични творби и участва в 15-минутен пърформанс заедно с танцьорката Звезделина Станева и Калоян Васев.
В своето представление тримата чрез танц и песен събраха три разноцветни нишки, в които след това оплетоха и публиката. Танцът бе придружен и от четене на поетични творби и диалози. „Аз не танцувам, аз рисувам във въздуха. Не, аз не рисувам, а изписвам букви и изречения с тялото си. Не, аз не пиша с тялото си, аз танцувам“, изрече авторът по време на своя танц. Той бе облечен в