NRD Начало
Събота, 23 Ноември 2024
Начало Калейдоскоп В Рим откриват самостоятелна изложба с творби на Никола Гюзелев
2853
Калейдоскоп

В Рим откриват самостоятелна изложба с творби на Никола Гюзелев

Самостоятелна изложба с творби на Никола Гюзелев ще бъде открива на 20 септември в галерия „България“ в Рим в сътрудничество с Българския културен институт, съобщават организаторите. По-рано тази година, на 30 май в Сполето (Италия), в една от централните галерии в града на изкуствата, бяха изложени картини на прочутия оперен бас и академичен художник. На 30 септември, отново в Сполето, в рамките на „Менотти арт фестивал“ на Никола Гюзелев и неговото изкуство ще бъде посветена престижната в музикалния свят награда на името на Томас Шиперс. Публиката ще може да чуе незабравими негови изпълнения на видео от златния фонд на театро „Реджо“ в Парма

| 16 Септември 2024, 15:35 ч.
В Рим откриват самостоятелна изложба с творби на Никола Гюзелев
В Рим откриват самостоятелна изложба с творби на Никола Гюзелев
Снимка © DFA

Самостоятелна изложба с творби на Никола Гюзелев ще бъде открива на 20 септември в галерия „България“ в Рим в сътрудничество с Българския културен институт, съобщават организаторите.

Екипът на Музикално-драматичен театър „Константин Кисимов“ (МДТ) във Велико Търново започва новия творчески сезон с две премиерни заглавия и турне в четири града, съобщиха от пресцентъра на културната институция.

През септември артистите ще гостуват на сцени в Бургас, Пловдив, Радомир и Етрополе.

Първите премиерни спектакли за сезона са на операта „Сватбата на Фигаро“ на Моцарт и на пиесата „През октомври без теб“ на Константин Илиев.

Септемврийското турне на Великотърновския театър стартира с мюзикъла „Криворазбраната цивилизация“, който ще бъде представен в Летния театър в Бургас на 9 септември.

Спектакълът е създаден по оригиналния текст на Добри Войников и музиката на Дечо Таралежков. Негов режисьор е Борис Дюлгеров, който е автор и на сценария, а диригент е Васил Вълчев.

Артистите от МДТ "Конс

С изпълнение на Меса в си минор от Й. С. Бах във Варна се откри 42-рият Международен хоров конкурс „Проф. Георги Димитров“.

Събитието е съвместна проява с Международния музикален фестивал „Варненско лято“ с участието на Фестивален бароков оркестър, Камерен хор Preludiu - Voicu Enchescu от Румъния с диригент Андрей Станкулеску, солистите Хедър Нюхаус - сопран, Хермине Хазелбьок - алт, Франц Гюртелшмид - тенор, и Клеменс Сандер – бас, под диригентството на Мартин Зигхарт. 

Месата в си минор се определя като най-внушителното хорово произведение, писано някога. Бах я композира в продължение на 25 години като преработва, добавя и променя фрагменти от свои по-ранни кантати. Завършва я през 1749 г., в самия край на живота си, но тя не е изпълнена цялостно до 1859 г., когато прозвучава в Дрезден.

Ръкописът е обявен за световно докумен

Симфониета Видин представя три поредни концерта „Вагнер и вагнериантсво“.

Събитието се осъществява със съдействието на катедра "Музика и мултимедийни технологии" към Софийския университет "Св. Климент Охридски", каза диригентът Петър Димитров.

Амбицията ни е да покажем различните лица на Вагнер. За повечето хора неговата музика звучи тежко, скучно, маниакално. Напротив, някой от музикалните му страници са толкова сърдечни и топли.

Искаме да покажем многото лица на Вагнер, уточни маестро Димитров. Още повече, че Рихард Вагнер чисто звуково развива оркестъра, като включва много медни духови инструменти и разширява темброво изразните му възможности. Вагнер променя музиката и предначертава всички музикални явления през 20 век, уточни той.

В програмата на концертите са включени оркестрови фрагменти от оперите „Валкюра“, „Танхойз

Хората се плашат от срещата със съвременната музика, защото тя е трудна за слушане. Тя е отишла толкова напред в професионално отношение, ползвайки изразни средства, които непрекъснато еволюират, че само професионалистите могат да я изследват. Класическият и романтичен репертоар все още „храни“ публиката в днешно време. Има интерес и към стари произведения, които се откриват от различни музиканти в Европа. Такова мнение изрази в интервю музиковедът, журналист и композитор Венециела Найденова, която гостува във Варна, за да представи проект с авторски творби. От 1991 г. тя живее в Швейцария, където развива и преподавателска дейност. 

По думите й в Европа има фестивали и концерти за нова музика, но те пак се посещават предимно от професионалисти. „Въпросът е как тя да стигне до всички хора и това е дело на всеки музикант. Той трябва най-напред да я познава

След 17 години без издаден албум френско-испанският певец Ману Чао се завръща в петък с Viva Tu и своето латино звучене, съживявайки хубавите спомени на цяло едно поколение, което на свой ред предава "вируса" на потомството си, предаде АФП.

"Щедър" на сцената и "автентичен", в очите на зрителите, Чао е известен от Европа до Латинска Америка и Азия.

Новият албум Viva Tu - призив да повярваш в себе си, всъщност не е точно завръщане - на 63 години Хосе Мануел Томас Артуро Чао Ортега, известен като Ману Чао, не е изчезнал напълно от музикалния пейзаж. Той избягва медиите, но продължава да изнася концерти в малки зали, където сам следи за цените на билетите. 

С новия албум Ману Чао предлага както характерното си звучене, така и не толкова типични, но все така ангажирани парчета като Vecinos en el mar

По-рано тази година, на 30 май в Сполето (Италия), в една от централните галерии в града на изкуствата, бяха изложени картини на прочутия оперен бас и академичен художник.

На 30 септември, отново в Сполето, в рамките на „Менотти арт фестивал“ на Никола Гюзелев и неговото изкуство ще бъде посветена престижната в музикалния свят награда на името на Томас Шиперс. Публиката ще може да чуе незабравими негови изпълнения на видео от златния фонд на театро „Реджо“ в Парма.

На 5 октомври в Софийската опера е юбилейният концерт, на който ще бъдат връчени петите международни награди „Никола Гюзелев“ – за оперно-изпълнителско и изобразително изкуство. Новите лауреати са сопраното Александрина Пендачанска, басът Бисер Георгиев, мецосопраното Даниела Дякова и диригентът Найден Тодоров.

На 3 декември в галерия „Средец“ се открива софийската изложба с творбите на Гюзелев.

„Живот, посветен на изкуството – така накратко и точно може да бъде представена личната живописна изложба на световноизвестния оперен певец Никола Гюзелев, който е бил и академичен художник. Рисунката и живописта са още един талант на големия художник, който през цялата му професионална кариера му дава възможност майсторски да изразява емоции и характери, провокиращи фината му чувствителност“, разказват организаторите.

„Национални кино дни“ ще има за първи път – на 14 и 15 септември, съобщават организаторите от Асоциацията на българските киносалони.

По думите им събитието ще се състои в избрани киносалони в цялата страна, а инициативата е насочена към популяризиране на киното като най-масовото изкуство.

„Това ще е ежегодно събитие, с което искаме да дадем възможността на масовия зрител да посети любимия си киносалон на невероятно атрактивна цена. Подобни събития се провеждат в цяла Европа и преминават при огромен успех. Българската асоциация на кината пренася опита на европейските колеги в България, като се надяваме това да зарадва зрителите и да даде един силен старт на предстоящия много интересен есенно-зимен сезон, когато ни очаква изключително силна филмова програма. За този сезон кината в цялата страна са подготвили много

Държавният културен институт (ДКИ) към Министъра на външните работи на Република България представя международната изложба „Екосъзнание“, организирана в партньорство с Българския културно-информационен център в Скопие (БКИЦ).

Експозицията ще бъде открита в галерия „Мисията“ в София на 12 ноември и ще може да бъде разгледана до 10 януари 2025 г., съобщиха от екипа на ДКИ.

Подбраните произведения от куратора и изкуствовед д-р Ана Франговска, включени в изложбата, са създадени през последните четири сесии на „Международната художествена колония Галичник“ и включват участвали художници в Колонията през изминалите четири години - съвременни творци от осем държави.

Изложбата „Екосъзнание“ бе открита в Българския културно-информационен център в Скопие през юни 2024 г. в присъствието на министъра на външните работи г-н Ив

Вайола Дейвис ще получи почетната награда "Сесил Б. Демил", предаде Асошиейтед прес. Отличието ще й бъде връчено на 82-рата годишна церемония за наградите "Златен глобус" на 5 януари.

Дейвис спечели похвали за поредица от завладяващи персонажи във филми като "Прегради", "Майката на блуса", "Жената воин", като същевременно завладява телевизионната аудитория чрез юридическата драма "Как да ни се размине за убийство".

Президентът на наградите "Златен глобус" Хелън Хоун нарече Дейвис "светило" и изрази възхищението си от отдадеността на актрисата на занаята и влиянието й върху индустрията. "Смелостта на Вайола да пресъздава сложни и силни персонажи преодолява бариери и проправя нови пътища, което я превръща в емблема на съвършенството и идеален носител на тази престижна награда", каза Хоун. 

Наградата "Сесил Б. Демил" е присъждана на 69 от най-големите та

Повече от 50 местни творци с над 150 произведения участват тази година в 24-ото издание на Есенния салон в Казанлък. Те могат да бъдат разгледани в изложбена зала „Иван Милев“ в Културно-информационния център, а носител на голямата награда на Община Казанлък стана Володя Зарчев. Отличието на Художествената галерия в Казанлък получи Антон Радулов, а на Литературно-художествен музей (ЛХМ) „Чудомир“ – Иван Гайдаров. Наградата за млад автор получи Георги Гечев. 

Победителите бяха определени от жури с председател Сребра Касева, зам.-кмет по хуманитарни политики. Членове бяха директорът на ЛХМ „Чудомир“ Добрина Матова и директорът на Художествената галерия д-р Пламен Петров, който откри експозицията. 

Той напомни, че освен град на рози и траки, Казанлък е и град на художниците. Тук действително има имена, които заслужават в

Световноизвестният цигулар и диригент Андре Рийо споделя, че с удоволствие би изнесъл концерт пред пирамидите в Египет, съобщи Мюзик нюз. 

В списъка на 74-годишния маестро са останали доста места, на които желае да свири - включително едно от седемте чудеса на древния свят в Гиза.

"Винаги изследваме нови страни. Тази година бяхме за първи път в Абу Даби и Гърция, а миналата година - в Бахрейн и Малта. Местата, на които свирим, наистина са основното предизвикателство. Имам нужда от зала, която може да побере около 10 000 души. Бих желал да изнеса концерт в Египет, може би пред пирамидите или може би в Индия! Кой знае! Предстоят ни много изненади!", споделя Андре Рийо в интервю. 

Звездата на класическата музика казва още, че е отворена и за сътрудничество с поп звезди, подобно на това между италианския тенор Андреа Бочели и британския певец и автор на п

По думите им изложбата представя негови творби от различни периоди от творческата му кариера и очертава израза на четката и цвета, чрез които Никола Гюзелев постига силен и емоционален контакт с публиката – както на сцената, така и в изложбената зала. Куратор е д-р Олга Босева, а слово на откриването ще произнесе критикът и издател д-р Мария Пиа Чаги.

Никола Гюзелев е роден в Павликени на 17 август 1936 г. Още първите години от живота му са белязани със знака на музиката и живописта. Започва да пее от съвсем малък. На 11-годишна възраст изпълнява главната роля в оперната постановка „Малкият цигулар" в родния си град. На същата възраст осъзнава, че има и дарба на художник. Така започва да рисува, да пее и да свири, като в различни периоди от детството си вярва, че ще бъде велик художник, ненадминат певец или бъдещ Паганини.

Когато е на 15 г., веднъж чува по радиото изпълнение, което го кара да „замръзне" - монологът на Борис от операта „Борис Годунов" на Мусоргски в изпълнение на Едмонд Косовски. Това пробужда в него любовта към операта. През 1951 г. семейството му се премества да живее в София. Започва да посещава оперни и театрални спектакли, в училищни концерти изпълнява ролите на княз Игор, Иван Сусанин и тореадора от „Кармен". Не спира и с рисуването, печели конкурси в училище. Приет е в художествената академия, в специалността „Живопис". Като студент се отличава с ярка дарба и отлична техника на портретист.

По време на следването си учи и пеене при Цветана Събева и Илия Йосифов и става солист в Ансамбъла за песни и танци при Министерство на вътрешните работи. Явява се на конкурс за нови членове на академичния хор „Георги Димитров", където изпълнява ария на Иван Сусанин и печели конкурса. Участва в редица концерти и фестивали в Москва, Виена, Хелзинки (1962), където е отличен със златен медал като солист.

През 1960 г., когато с отличие завършва висшето си художествено образование, му предлагат договор за работа в операта в Берлин и той се подготвя да замине. По това време Гюзелев се среща с оперния певец и музикален педагог Христо Бръмбаров, и взима решение да остане в България и да учи пеене при него. Завинаги остава благодарен на учителя си, за когото през целия си живот говори с много обич и почитание.

През 1960 г. Гюзелев става стажант в Софийската народна опера. Година и половина по-късно, дебютира в ролята на Тимур, в премиерния спектакъл „Турандот". През 1961 г. става и редовен артист в Народната опера. Следват ролите на Миха от „Продадена невеста" и отец Гавраил от операта на Константин Илиев „Боянският майстор".

През 1963 г. в ролята на Филип Втори от „Дон Карлос" печели първа награда и златен медал на втория Международен конкурс за млади оперни певци в София. Успехът идва само след два сезона на професионалната сцена. През 1968 г. за пръв път стъпва на сцената на театър „Реджо" в Парма, Италия, и грабва сърцата на публиката. Той изпълнява ролята на Атила от едноименната опера на Верди.

Никола Гюзелев пее на големите оперни сцени в Европа, Северна и Южна Америка, Австралия, Япония. Негови партньори на сцената са били Борис Христов, Николай Гяуров, Гена Димитрова, Ана Томова-Синтова, Владимир Атлантов, Евгений Нестеренко, Елена Образцова, Франко Корели, Джоан Съдърланд, Лучано Паваротти, Пласидо Доминго, Пиеро Капучили, Ренато Брузон, Катя Ричарели, Грейс Бъмбри, Лео Нучи.

Никола Гюзелев е носител на най-високи отличия на България, Италия и целия оперен свят. През 1994-1996 г. е официалното начало на неговата педагогическа дейност, когато е директор на българската академия за култура в Рим, на името на ’Борис Христов, и подготвя два курса млади талантливи певци.

През 2021 г. се чества неговата 85-годишнина и 60 години от дебюта му на сцената на Софийска опера, заедно с други събития в негова памет – в Рим, Страсбург, Павликени.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Съпруги бъркат мъжете си, слуги не познават господарите си
На 29 ноември е премиерата на „Комедия от грешки“. Представлението на театър „София“ ще се играе на сцената на „Театро отсам канала“, информират ...
Христо Божков: Това са майстори на четката, улавяли психологизма в образите
Изложби по повод годишнини от рождението на двама известни български художници бяха открити днес в Регионалния исторически музей (РИМ) във Враца. Първата е подредена в художествен ...
Дилиана Перфанов: Харесвам реализма, но за да стигна до него, първо рисувах комикси и илюстрации
Близо 20  картини представя в своята първа самостоятелна изложба 18-годишната Дилиана Перфанов във Велико Търново. В интервю дванайсетокласничката от Хуманитарната гимназия & ...
Виена отново е в ритъма на валса
Карнавалната традиция във Виена и до днес е жива. Всяка година в австрийската столица се провеждат повече от 450 бала, съобщи община Виена. Началото на балния сезон беше както вин ...
„Предстоящо откриване“ - театър на сенките 35 години след падането на Берлинската стена
Инсталацията „Предстоящо откриване“ е театър на сенките с горе-долу всичко, което се случва в нашите глави и в главите на много хора наоколо 35 години след падането на ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Антония Велева: Вярвам, че всеки може да се поучи за това как се обича България
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черупки" бяха представени тази вечер в Българския културно-информационен център в Скопие. „Вярвам ...
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Рядка картина на Караваджо, изтерзания гений на светлосянката (киароскуро), ще бъде изложена за първи път в музей в Рим, който я е получил като изключителен заем от частна колекция ...
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
„Несломен“ е първият трак от новия албум на Димитър & Христо. В него се смесва вече утвърдения стил на дуета с малко по-неочаквано амплоа, информират от SingSong So ...
Шопен и Лист звучат в рецитал на Людмил Ангелов от „Европейски музикален фестивал“
Клавирен рецитал на Людмил Ангелов е следващото събитие от 24-тия „Европейски музикален фестивал“ в София. На 30 ноември пианистът излиза на сцената на зала „Бълг ...
Съпруги бъркат мъжете си, слуги не познават господарите си
На 29 ноември е премиерата на „Комедия от грешки“. Представлението на театър „София“ ще се играе на сцената на „Театро отсам канала“, информират ...
Тикер в 16:00 ч.
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черу ...
Начало Калейдоскоп
2853
Калейдоскоп

В Рим откриват самостоятелна изложба с творби на Никола Гюзелев

Самостоятелна изложба с творби на Никола Гюзелев ще бъде открива на 20 септември в галерия „България“ в Рим в сътрудничество с Българския културен институт, съобщават организаторите.По-рано тази година, на 30 май в Сполето (Италия), в една от централните галерии в града на изкуствата, бяха изложени картини на прочутия оперен бас и академичен художник.

| 16 Септември 2024, 15:35 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
В Рим откриват самостоятелна изложба с творби на Никола Гюзелев
В Рим откриват самостоятелна изложба с творби на Никола Гюзелев
Снимка © DFA

Самостоятелна изложба с творби на Никола Гюзелев ще бъде открива на 20 септември в галерия „България“ в Рим в сътрудничество с Българския културен институт, съобщават организаторите.

По-рано тази година, на 30 май в Сполето (Италия), в една от централните галерии в града на изкуствата, бяха изложени картини на прочутия оперен бас и академичен художник.

Екипът на Музикално-драматичен театър „Константин Кисимов“ (МДТ) във Велико Търново започва новия творчески сезон с две премиерни заглавия и турне в четири града, съобщиха от пресцентъра на културната институция.

През септември артистите ще гостуват на сцени в Бургас, Пловдив, Радомир и Етрополе.

Първите премиерни спектакли за сезона са на операта „Сватбата на Фигаро“ на Моцарт и на пиесата „През октомври без теб“ на Константин Илиев.

Септемврийското турне на Великотърновския театър стартира с мюзикъла „Криворазбраната цивилизация“, който ще бъде представен в Летния театър в Бургас на 9 септември.

Спектакълът е създаден по оригиналния текст на Добри Войников и музиката на Дечо Таралежков. Негов режисьор е Борис Дюлгеров, който е автор и на сценария, а диригент е Васил Вълчев.

Артистите от МДТ "Конс

С изпълнение на Меса в си минор от Й. С. Бах във Варна се откри 42-рият Международен хоров конкурс „Проф. Георги Димитров“.

Събитието е съвместна проява с Международния музикален фестивал „Варненско лято“ с участието на Фестивален бароков оркестър, Камерен хор Preludiu - Voicu Enchescu от Румъния с диригент Андрей Станкулеску, солистите Хедър Нюхаус - сопран, Хермине Хазелбьок - алт, Франц Гюртелшмид - тенор, и Клеменс Сандер – бас, под диригентството на Мартин Зигхарт. 

Месата в си минор се определя като най-внушителното хорово произведение, писано някога. Бах я композира в продължение на 25 години като преработва, добавя и променя фрагменти от свои по-ранни кантати. Завършва я през 1749 г., в самия край на живота си, но тя не е изпълнена цялостно до 1859 г., когато прозвучава в Дрезден.

Ръкописът е обявен за световно докумен

Симфониета Видин представя три поредни концерта „Вагнер и вагнериантсво“.

Събитието се осъществява със съдействието на катедра "Музика и мултимедийни технологии" към Софийския университет "Св. Климент Охридски", каза диригентът Петър Димитров.

Амбицията ни е да покажем различните лица на Вагнер. За повечето хора неговата музика звучи тежко, скучно, маниакално. Напротив, някой от музикалните му страници са толкова сърдечни и топли.

Искаме да покажем многото лица на Вагнер, уточни маестро Димитров. Още повече, че Рихард Вагнер чисто звуково развива оркестъра, като включва много медни духови инструменти и разширява темброво изразните му възможности. Вагнер променя музиката и предначертава всички музикални явления през 20 век, уточни той.

В програмата на концертите са включени оркестрови фрагменти от оперите „Валкюра“, „Танхойз

Хората се плашат от срещата със съвременната музика, защото тя е трудна за слушане. Тя е отишла толкова напред в професионално отношение, ползвайки изразни средства, които непрекъснато еволюират, че само професионалистите могат да я изследват. Класическият и романтичен репертоар все още „храни“ публиката в днешно време. Има интерес и към стари произведения, които се откриват от различни музиканти в Европа. Такова мнение изрази в интервю музиковедът, журналист и композитор Венециела Найденова, която гостува във Варна, за да представи проект с авторски творби. От 1991 г. тя живее в Швейцария, където развива и преподавателска дейност. 

По думите й в Европа има фестивали и концерти за нова музика, но те пак се посещават предимно от професионалисти. „Въпросът е как тя да стигне до всички хора и това е дело на всеки музикант. Той трябва най-напред да я познава

След 17 години без издаден албум френско-испанският певец Ману Чао се завръща в петък с Viva Tu и своето латино звучене, съживявайки хубавите спомени на цяло едно поколение, което на свой ред предава "вируса" на потомството си, предаде АФП.

"Щедър" на сцената и "автентичен", в очите на зрителите, Чао е известен от Европа до Латинска Америка и Азия.

Новият албум Viva Tu - призив да повярваш в себе си, всъщност не е точно завръщане - на 63 години Хосе Мануел Томас Артуро Чао Ортега, известен като Ману Чао, не е изчезнал напълно от музикалния пейзаж. Той избягва медиите, но продължава да изнася концерти в малки зали, където сам следи за цените на билетите. 

С новия албум Ману Чао предлага както характерното си звучене, така и не толкова типични, но все така ангажирани парчета като Vecinos en el mar

На 30 септември, отново в Сполето, в рамките на „Менотти арт фестивал“ на Никола Гюзелев и неговото изкуство ще бъде посветена престижната в музикалния свят награда на името на Томас Шиперс. Публиката ще може да чуе незабравими негови изпълнения на видео от златния фонд на театро „Реджо“ в Парма.

На 5 октомври в Софийската опера е юбилейният концерт, на който ще бъдат връчени петите международни награди „Никола Гюзелев“ – за оперно-изпълнителско и изобразително изкуство. Новите лауреати са сопраното Александрина Пендачанска, басът Бисер Георгиев, мецосопраното Даниела Дякова и диригентът Найден Тодоров.

„Национални кино дни“ ще има за първи път – на 14 и 15 септември, съобщават организаторите от Асоциацията на българските киносалони.

По думите им събитието ще се състои в избрани киносалони в цялата страна, а инициативата е насочена към популяризиране на киното като най-масовото изкуство.

„Това ще е ежегодно събитие, с което искаме да дадем възможността на масовия зрител да посети любимия си киносалон на невероятно атрактивна цена. Подобни събития се провеждат в цяла Европа и преминават при огромен успех. Българската асоциация на кината пренася опита на европейските колеги в България, като се надяваме това да зарадва зрителите и да даде един силен старт на предстоящия много интересен есенно-зимен сезон, когато ни очаква изключително силна филмова програма. За този сезон кината в цялата страна са подготвили много

Държавният културен институт (ДКИ) към Министъра на външните работи на Република България представя международната изложба „Екосъзнание“, организирана в партньорство с Българския културно-информационен център в Скопие (БКИЦ).

Експозицията ще бъде открита в галерия „Мисията“ в София на 12 ноември и ще може да бъде разгледана до 10 януари 2025 г., съобщиха от екипа на ДКИ.

Подбраните произведения от куратора и изкуствовед д-р Ана Франговска, включени в изложбата, са създадени през последните четири сесии на „Международната художествена колония Галичник“ и включват участвали художници в Колонията през изминалите четири години - съвременни творци от осем държави.

Изложбата „Екосъзнание“ бе открита в Българския културно-информационен център в Скопие през юни 2024 г. в присъствието на министъра на външните работи г-н Ив

Вайола Дейвис ще получи почетната награда "Сесил Б. Демил", предаде Асошиейтед прес. Отличието ще й бъде връчено на 82-рата годишна церемония за наградите "Златен глобус" на 5 януари.

Дейвис спечели похвали за поредица от завладяващи персонажи във филми като "Прегради", "Майката на блуса", "Жената воин", като същевременно завладява телевизионната аудитория чрез юридическата драма "Как да ни се размине за убийство".

Президентът на наградите "Златен глобус" Хелън Хоун нарече Дейвис "светило" и изрази възхищението си от отдадеността на актрисата на занаята и влиянието й върху индустрията. "Смелостта на Вайола да пресъздава сложни и силни персонажи преодолява бариери и проправя нови пътища, което я превръща в емблема на съвършенството и идеален носител на тази престижна награда", каза Хоун. 

Наградата "Сесил Б. Демил" е присъждана на 69 от най-големите та

Повече от 50 местни творци с над 150 произведения участват тази година в 24-ото издание на Есенния салон в Казанлък. Те могат да бъдат разгледани в изложбена зала „Иван Милев“ в Културно-информационния център, а носител на голямата награда на Община Казанлък стана Володя Зарчев. Отличието на Художествената галерия в Казанлък получи Антон Радулов, а на Литературно-художествен музей (ЛХМ) „Чудомир“ – Иван Гайдаров. Наградата за млад автор получи Георги Гечев. 

Победителите бяха определени от жури с председател Сребра Касева, зам.-кмет по хуманитарни политики. Членове бяха директорът на ЛХМ „Чудомир“ Добрина Матова и директорът на Художествената галерия д-р Пламен Петров, който откри експозицията. 

Той напомни, че освен град на рози и траки, Казанлък е и град на художниците. Тук действително има имена, които заслужават в

Световноизвестният цигулар и диригент Андре Рийо споделя, че с удоволствие би изнесъл концерт пред пирамидите в Египет, съобщи Мюзик нюз. 

В списъка на 74-годишния маестро са останали доста места, на които желае да свири - включително едно от седемте чудеса на древния свят в Гиза.

"Винаги изследваме нови страни. Тази година бяхме за първи път в Абу Даби и Гърция, а миналата година - в Бахрейн и Малта. Местата, на които свирим, наистина са основното предизвикателство. Имам нужда от зала, която може да побере около 10 000 души. Бих желал да изнеса концерт в Египет, може би пред пирамидите или може би в Индия! Кой знае! Предстоят ни много изненади!", споделя Андре Рийо в интервю. 

Звездата на класическата музика казва още, че е отворена и за сътрудничество с поп звезди, подобно на това между италианския тенор Андреа Бочели и британския певец и автор на п

На 3 декември в галерия „Средец“ се открива софийската изложба с творбите на Гюзелев.

„Живот, посветен на изкуството – така накратко и точно може да бъде представена личната живописна изложба на световноизвестния оперен певец Никола Гюзелев, който е бил и академичен художник. Рисунката и живописта са още един талант на големия художник, който през цялата му професионална кариера му дава възможност майсторски да изразява емоции и характери, провокиращи фината му чувствителност“, разказват организаторите.

По думите им изложбата представя негови творби от различни периоди от творческата му кариера и очертава израза на четката и цвета, чрез които Никола Гюзелев постига силен и емоционален контакт с публиката – както на сцената, така и в изложбената зала. Куратор е д-р Олга Босева, а слово на откриването ще произнесе критикът и издател д-р Мария Пиа Чаги.

Никола Гюзелев е роден в Павликени на 17 август 1936 г. Още първите години от живота му са белязани със знака на музиката и живописта. Започва да пее от съвсем малък. На 11-годишна възраст изпълнява главната роля в оперната постановка „Малкият цигулар" в родния си град. На същата възраст осъзнава, че има и дарба на художник. Така започва да рисува, да пее и да свири, като в различни периоди от детството си вярва, че ще бъде велик художник, ненадминат певец или бъдещ Паганини.

Когато е на 15 г., веднъж чува по радиото изпълнение, което го кара да „замръзне" - монологът на Борис от операта „Борис Годунов" на Мусоргски в изпълнение на Едмонд Косовски. Това пробужда в него любовта към операта. През 1951 г. семейството му се премества да живее в София. Започва да посещава оперни и театрални спектакли, в училищни концерти изпълнява ролите на княз Игор, Иван Сусанин и тореадора от „Кармен". Не спира и с рисуването, печели конкурси в училище. Приет е в художествената академия, в специалността „Живопис". Като студент се отличава с ярка дарба и отлична техника на портретист.

По време на следването си учи и пеене при Цветана Събева и Илия Йосифов и става солист в Ансамбъла за песни и танци при Министерство на вътрешните работи. Явява се на конкурс за нови членове на академичния хор „Георги Димитров", където изпълнява ария на Иван Сусанин и печели конкурса. Участва в редица концерти и фестивали в Москва, Виена, Хелзинки (1962), където е отличен със златен медал като солист.

През 1960 г., когато с отличие завършва висшето си художествено образование, му предлагат договор за работа в операта в Берлин и той се подготвя да замине. По това време Гюзелев се среща с оперния певец и музикален педагог Христо Бръмбаров, и взима решение да остане в България и да учи пеене при него. Завинаги остава благодарен на учителя си, за когото през целия си живот говори с много обич и почитание.

През 1960 г. Гюзелев става стажант в Софийската народна опера. Година и половина по-късно, дебютира в ролята на Тимур, в премиерния спектакъл „Турандот". През 1961 г. става и редовен артист в Народната опера. Следват ролите на Миха от „Продадена невеста" и отец Гавраил от операта на Константин Илиев „Боянският майстор".

През 1963 г. в ролята на Филип Втори от „Дон Карлос" печели първа награда и златен медал на втория Международен конкурс за млади оперни певци в София. Успехът идва само след два сезона на професионалната сцена. През 1968 г. за пръв път стъпва на сцената на театър „Реджо" в Парма, Италия, и грабва сърцата на публиката. Той изпълнява ролята на Атила от едноименната опера на Верди.

Никола Гюзелев пее на големите оперни сцени в Европа, Северна и Южна Америка, Австралия, Япония. Негови партньори на сцената са били Борис Христов, Николай Гяуров, Гена Димитрова, Ана Томова-Синтова, Владимир Атлантов, Евгений Нестеренко, Елена Образцова, Франко Корели, Джоан Съдърланд, Лучано Паваротти, Пласидо Доминго, Пиеро Капучили, Ренато Брузон, Катя Ричарели, Грейс Бъмбри, Лео Нучи.

Никола Гюзелев е носител на най-високи отличия на България, Италия и целия оперен свят. През 1994-1996 г. е официалното начало на неговата педагогическа дейност, когато е директор на българската академия за култура в Рим, на името на ’Борис Христов, и подготвя два курса млади талантливи певци.

През 2021 г. се чества неговата 85-годишнина и 60 години от дебюта му на сцената на Софийска опера, заедно с други събития в негова памет – в Рим, Страсбург, Павликени.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Съпруги бъркат мъжете си, слуги не познават господарите си
Христо Божков: Това са майстори на четката, улавяли психологизма в образите
Дилиана Перфанов: Харесвам реализма, но за да стигна до него, първо рисувах комикси и илюстрации
Виена отново е в ритъма на валса
„Предстоящо откриване“ - театър на сенките 35 години след падането на Берлинската стена
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Антония Велева: Вярвам, че всеки може да се поучи за това как се обича България
Творчески отражения
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Под прожектора
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.