Малък градски театър „Зад канала“ от София гостува във Варна със спектакъла „Зимата на нашето недоволство“ по романа на Джон Стайнбек, адаптиран за сцена от Юрий Дачев и режисиран от Бина Харалампиева. Представлението е утре в Летния театър в града, съобщават от столичната трупа.
Група „Ръб“ е феномен в България. Тя е най-дълго съществувалата художествена група у нас, с много богата продукция. Не напразно сме заявили в стратегията за развитие на Пловдив да има музей на група „Ръб“. Затова не продаваме нищо от оригиналите, а някои творби, изгубени във времето, сме възстановили.
Това сподели в интервю художникът и член на формацията Емил Миразчиев, който гостува във Варна, за да представи мащабна изложба на групата в рамките на третия форум „Изкуството като противодействие“, който организира Варненската градска художествена галерия.
Група „Ръб” е създадена в Пловдив през 1989 г. от художниците Албена Михайлова, Венета Маринова, Димитър Келбечев, Димитър Митовски, Емил Миразчиев, Ивайло Григоров, Игор Будников, Кольо Карамфилов, Моника Роменска, Надя Генова, Павел Алберт, Румен Жеков.
Т
Националната опера и балет на Република Северна Македония представи „Набуко“ от Джузепе Верди в Софийската опера и балет тази вечер.
Спектакълът започна с едноминутно мълчание в памет на загиналите днес български летци.
Постановката на „Набуко“ е на италиански екип. Режисьор е Ренато Бонаюто, сценограф – Флавио Арбети, костюми – Артемио Кабаси. В главните роли бяха Марян Йованоски – Набуко, Злата Тошевска – Абигаиле, Николина Яневска – Фенена, Зоран Сотиров – Исмаел, Игор Дурловски – Захария. Диригент беше Бисера Чадловска.
Спектакълът беше гледан от президента на Република Северна Македония (РСМ) Гордана Силяновска-Давкова, служебният министър на културата на България Найден Тодоров, министърът на културата на РСМ Зоран Лютков, външният министър на югозападната ни съседка Тимчо Муцунски.
Изложба с над 50 произведения на художника Наум Хаджимладенов ще бъде показана в София по повод 130-годишнината от рождението му.
Експозицията ще бъде открита на 22 август в столичната галерия Artmark и може да бъде разгледана до 20 септември, съобщават домакините на събитието.
Идеята е да се направи обзор на творчеството на Наум Хаджимладенов, като в изложбата са включени картини от 1914 г до края на 70-те и началото на 80-те години на миналия век, казаха от екипа на галерията.
През юни произведения на Наум Хаджимладенов бяха изложени в Художествената галерия „Проф. Васил Захариев“ в Самоков, но столичната експозиция няма да повтори дословно предишната изложба. „Има и добавени произведения“, отбелязват от екипа.
По думите им експозицията включва разнообразие от произведения, обхващащи различни периоди о
Античният съд от бронзовата епоха, счупен от четиригодишно дете в Израел, е поправен и отново е изложен в музея в Хайфа, съобщи АП.
През миналия месец семейство от северната част на страната е посетило музея. Най-малкият им син е счупил вазата в изложбената зала.
Алекс Гелер, бащата на детето, каза, че синът му, най-малкият от трите деца в семейството, е извънредно любопитен.
Вазата се намира в изложбената зала в музея в Хайфа от 35 години без защитно стъкло според желанието на основателя на музея.
Експерти са използвали 3Д технология, видео с висока резолюция и специално лепило, за да реконструират съда. По-малко от две седмици, след като е бил счупен, съдът е изложен отново в музея. Лепенето е оставило малки пукнатини и има няколко липсващи парчета, но въпреки това вазата е все така впечатляваща.
Единствената разлика с
Румънски скулптор създаде метална рокля с тегло приблизително 55 килограма, направена от 4-милиметрови стоманени жици, заварени една с друга, и метален костюм, вдъхновени от 3-годишната му дъщеря, предаде румънската агенция Аджерпрес.
Двете творби символизират среща в бъдещето между бащата и неговата 18-годишна дъщеря на бал.
Роклята и костюмът са изработени от скулптора Андрей Ръзван Гицъ по поръчка на румънски хотел.
„Повечето от моите скулптури са по поръчка на клиенти и тази е за мой клиент, който искаше място, където хората да могат да правят красиви снимки за Instagram. Разбрахме се да направим рокля и костюм, а творбите посветих на дъщеря си. Дъщеря ми сега е на 3 години и 8 месеца. Аз съм създателят на тези творби, но ги посвещавам на хората, които са ми скъпи, това е моята тайна. Представих си, че дъщеря ми навършва 18 години и отивам с нея
Актьорският състав включва Асен Блатечки, Малин Кръстев, Светлана Янчева, Василена Атанасова, Меглена Караламбова, Христо Мутафчиев, Илка Зафирова, Иван Петрушинов. Сценографията и костюмите са на Свила Величкова, музиката е на Асен Аврамов, със специалното участие на Иван Лечев. Постановката е отличена с множество награди, посочват от театъра.
По думите им историята на Стайнбек е винаги актуална. Напрегнатият разказ е съсредоточен около Итън Алън Холи, който е представител на стар род от аристократична Нова Англия, но сега е продавач в бакалията, която преди е притежавал. Упрекван от жена си, в изпълнение на актрисата Светлана Янчева, че не съумява да набави на семейството онова, което им се полага по право, главният герой е изправен пред дилемата дали да запази своите морални устои или да предаде всичко, в което е вярвал.
Малин Кръстев влиза в ролята на пияницата Дани Тейлър, за която получи „Аскеер“. Илка Зафирова е лудата възрастна леля на Итън, а Василена Атанасова е Марджи Хънт в постановката.
Спектакълът гостува за първи път във Варна, съобщават от екипа.
Конкурсът за млади изпълнители на българска и популярна песен "Северно сияние" ще се състои от днес до 6-и октомври (неделя) в Доходното здание в Русе.
Това съобщиха организаторите от сдружение "Северно сияние", които са подкрепени от Община Русе и Общинския младежки дом.
Това е 28-ото издание на конкурса. В него ще се включат деца и младежи от цялата страна, които ще демонстрират своя певчески талант пред публика и ще бъдат оценявани от професионалисти в музикалната сфера.
Най-добрите участници ще бъдат наградени по време на галаконцерт на 6-и октомври (неделя), чието началото ще бъде поставено с рецитал на певицата Тони Димитрова.
Силвия Кацарова бе отличена за цялостно творчество от Sanremo Music Awards. Сред лауреатите на наградата са Тото Кутуньо, Пол Янг, Gipsy Kings, Ал Бано, Сара Брайтман, Matia Bazar, Боб Синклер. Това бе една от изненадите в концерта „70 нюанса любов“, състоял на 4 ноември вечерта в изпълнената до краен предел зала 1 на НДК, .
„Това са награди, които всяка година се провеждат на различни места по света и се излъчват в национален ефир“, разказа водещият Атанас Стоянов. „Това е огромна изненада. Нямам думи да изразя своята благодарност“, каза Силвия Кацарова. Статуетката й бе връчена от Паула Павлова–Ерилиен и от италианския певец с над 35-годишна актьорска и музикална кариера Франческо Гучини.
Българската звезда б
Художничка Кристина Вътова изследва крехкостта и силата на човешкия живот в изложбата „(Не)сигурност” от 10 до 28 септември в галерия „Нюанс“, съобщават от галерията.
„С фокус върху нежността на съществуването, Кристина Вътова изразява красотата на преходността. Изложбата разкрива вътрешните търсения на художничката, вдъхновена от стремежа на човека да съхрани себе си в свят, изпълнен с неопределеност. Тя разглежда начина, по който изграждаме защитни бариери около нашите уязвими части, опитвайки се да запазим целостта на своя вътрешен свят“, допълват от галерията.
„Една от главните цели на всеки от нас - през целия си живот се стремим към сигурна работа, сигурен дом, сигурна връзка, сигурно приятелство, подсигурени старини… Възможно ли е човек да до
Режисьорът Тим Бъртън разкри по време на откриване на изложба с негови творби в Лондон, че се страхува от изкуствения интелект (ИИ), предаде Асошиейтед прес.
Въображението на Бъртън създава духове и призраци, марсианци, чудовища и неудачници. Всички те са представени на експозицията, която се открива точно навреме за Хелоуин. Това обаче, от което се страхува режисьорът, е изкуственият интелект. Бъртън разказа, че е видял уебсайт, който е използвал изкуствен интелект, за да смеси негови рисунки с героите на Дисни. Това го е разтревожило изключително много.
Режисьорът сподели, че според него ИИ е неудържим, защото „щом един човек може да го направи, всички хора ще го направят“. Но той се засмя на въпроса дали би използвал технологията в своята работа. „И да превземе света?!“, каза той.
Изложбата разкрива Бъртън като аналогов художник
Трябва да подхождате към музиката с автентична уязвимост – и като слушател, и като изпълнител, за да отвори наистина пространството на своята сила, казва пианистът Торд Густавсен, броени часове преди концерта му в София.
Събитието е на 12 ноември в зала „България”, по покана на „Джаз плюс“.
Заедно със своето трио, в което са барабанистът Йарле Веспестад и басистът Стейнар Ракнес, Густавсен представя новия си албум The Seeing. Дълбочина, съзерцание, духовност, органичност и медитация са част от думите, които най-често има в отзивите за този нов проект. Норвежкият музикант го нарича „неподсладена красота“.
На въпроса чувствате ли се като поет зад пианото, отговаря: „Понякога да. Поет, свещеник, психолог, ученик, но