„Театър 199“ открива тази вечер юбилейния си 60-и сезон. Първото представление е „Хаос“ от Мика Миляхо, съобщават от театъра.
Първата премиера за сезона е планирана за 28 септември – „Тортила Флет“ по едноименния роман на Джон Стайнбек, съвместна продукция с театър „Кредо“. Както информирахме, автор на сценичната адаптация и режисьор на спектакъла е Нина Димитрова, позната на зрителите у нас и по света със знаковите си спектакли „Шинел“ по Гогол, „Каквото направи дядо, все е хубаво“ по Андерсен, „Ревизорът“ по Гогол и „Дневникът на един луд“ по Гогол.
Множество звезди на Холивуд ще присъстват на тазгодишния филмов фестивал във Венеция, който ще бъде открит в сряда, предаде Ройтерс.
Миналата година изданието на едно от най-дългоочакваните кино събития бе по-слабо поради стачките на сценаристите и актьорите в Холивуд.
Събитието ще продължи 11 дни.
Филмовият фестивал във Венеция представя едни от най-добрите филми на Холивуд, които по-късно по традиция успяват да съберат множество награди „Оскар“.
Само през последните три години на събитието в Италия са представени филми, които получиха 77 номинации за престижната награда на Американската академия за кинематографично изкуство и наука и спечелиха съответно 14 статуетки.
Сред водещите звезди, които се очакват във Венеция тази година, са Брад Пит, Джордж Клуни, Лейди Гага, Хоакин Финикс, Анджелина Джоли, Даниел Крейг, Никол Кидман, Майк
Орлин Горанов заедно с оркестъра и солистите на Музикално-драматичния театър “Константин Кисимов” във Велико Търново ще представят концерта “Дихание” на разградска сцена.
Музикалният спектакъл е на 25 ноември в Общинския културен център, съобщи организаторът Петър Петров.
Концертът обединява в програмата си мюзикъл, оперета и български музикални шедьоври. Програмата включва произведения от Йохан Щраус (син), Имре Калман, Мич Лий, Фредерик Лоу, Алън Менкен, Ленард Бърнстейн, Андрю Лойд Уебър, които ще звучат под диригентската палка на Васил Вълчев.
Орлин Горанов ще изненада публиката с изпълнения на обичани дуети от оперетата „Царицата на чардаша” на Калман, песен и дует от мюзикъла „Човекът от Ла Манча”, както и с популярни песни от своя репертоар. В дуетните превъплъщения негови партньори на сцената ще бъда
Шестнайсет портрета на жени, променили хода на историята и оказали огромно влияние върху българското общество, ще бъдат представени в изложбата „Будителките“.
Експозицията е изложена в столично кафене и ще остане там до 15 септември.
Събитието е част от деветото издание на фестивала „КвАРТал“ и ще продължи до 15 септември. Темата е „Духът на стара София”.
Фокус на фестивала ще бъде периодът на създаване на квартала в началото на ХХ век, докъдето е стигала емблематичната улица „Търговска“. Районът е известен като търговския и бохемски квартал с множество сгради-паметници на културата, построени от видни българи за домовете на писатели и поети, лекари, книжари, фотографи, търговци и царски гости между булевардите „Дондуков“, „Мария Луиза“, „Сливница и „Васил Левски
Европейската асоциация за независими изпълнителски изкуства осъжда откритото ограничаване на свободата на художественото изразяване, което се случи вечерта на 7 ноември пред Народния театър „Иван Вазов“ в София, се казва в позиция на асоциацията.
„Група крайнодесни активисти се опитаха да окупират сградата и да предотвратят премиерата на спектакъла „Оръжията и човекът“ от Джордж Бърнард Шоу, режисиран от Джон Малкович, под претекста, че постановката подиграва българската национална гордост и обижда българския национален дух. Полицията и местните власти почти не предприеха действия за овладяване на агресията, в резултат на което възникна опасна и напълно хаотична ситуация. Публиката не беше допусната да влезе в сградата, а хора бяха ударяни, плюти и обиждани“, се казва в
Етнографски музей в следосвобожденска къща има вече в Болярово.
Музеят се помещава в реставрираната автентична къща в града на поп Атанас Николов, на която бе извършен ремонт на стойност 56 500 лева, съобщиха от Общината.
Откриването на музея е част от събитията, посветени на празника на Болярово.
Средствата за реставрацията са осигурени по Програмата за развитие на селските райони, чрез Местната инициативна група Елхово – Болярово, посочи кметът Христо Христов.
„Наш ангажимент остава да пазим културните ни ценности, за да знае и помни поколението историята ни“, добави той.
В старата пашакьойска къща (б. а. – Пашакьой е старото име на Болярово) е подредена богата етонграфска сбирка, показваща бита на местните хора в миналото. Могат да бъдат разгледани традиционни народни носии, сандък с чеиз на невестата, бебешка люлка, о
Най-новото заглавие от репертоарния афиш на театъра е на 18 септември – „Шишарки“ от Екатерина Георгиева.
От октомври в програмата са включени представленията за деца на театъра, които зрителите могат да посетят всяка събота и неделя. От ноември започват традиционните дневни представления.
Акварели на Николай Петков, рисувани през 2020 година, ще бъдат представени в столичната галерия „Аросита“. Експозицията е озаглавена „Инструменти на волята“ и ще бъде изложена от от 28 октомври до 11 ноември, съобщават организаторите.
„Защото инструментите на волята са така съществени от 2020 г. Изложбата включва 31 акварела с размери между 24 и 40 см, рисувани през 2020 г. и назовани „Инструменти на волята“ А, В, „Условна дистанция“, „Напряко до пролетта“, „Час по география“, „Студен фронт“, „Мек натиск“, „Делници“ А, В, „Нощна стража“, „Улови падаща звезда“, „Подчертано червено“, „Златна броня“, „Райска градина“, „Условен баланс“, „Пауза“, „Чертеж“, „Възли в няк
В Историческия музей в Карлово се открива изложбата „Евлогий и Христо Георгиеви – големите дарители на България“, която е организирана съвместно с община Карлово, по повод 205 години от рождението на Евлогий Георгиев и 200 години от рождението на брат му Христо Георгиев.
Това съобщи д-р Мария Деянова – директор на музея.
Изложбата е осъществена с финансовата подкрепа на Министерството на културата, като част от музейната експозиция по проект на Историческия музей, реализиран тази година. В 10 пана, разположени в банери експозицията представя основни моменти от живота, стопанската, обществената и благотворителната им дейност. Акцент в изложбата е дарителството на братя Георгиеви за родното Карлово, поясни Деянова.
Живели десетилетия в чужбина, най-богатите българи в онази епоха никога не престават да милеят за своя роден
В Самоков ще бъдат отбелязани 140 години от рождението на художника Павел Францалийски, съобщиха от Историческия музей - Самоков.
Акварелната изложба ще бъде официално открита на 19 август (понеделник) в Художествена галерия „Проф. Васил Захариев“.
Събитието е част от празника на планинската община. Същата вечер по-късно пред културната институция ще се състои и традиционната „Вечер в музея“, с концерт на Орлин Павлов, Еделина Кънева и Видинската филхармония.
От музея ще представят и издание от „Галерия Самоковски художници“. Това е каталог, който от музея периодично посвещават на самоковски художник.
Както информира, тази година календар, който Община Самоков издаде, бе посветен на Павел Францалийски.
Павел Францалийски е роден на 18 януари 1884 година в Самоков. Любовта
Певицата Тейлър Суифт се завърна на първото място в класацията на "Билборд" за албуми с The Tortured Poets Department, съобщи сайтът на изданието.
От албума за едноседмичния период на отчитане са продадени 71 000 еквивалентни единици.
Оглавявайки отново чарта, Тейлър Суифт отбелязва 13-а непоследователна седмица на върху му.
Последният албум, прекарам минимум 13 седмици начело, беше One Thing at a Time на кънтри певеца Морган Уолън. Тавата отбеляза общо 19 непоследователните седмици на върха в класацията Билборд 200.
За последен път жена е оглавявала албумния чарт в продължение на минимум 13 седмици през 2011-2012 година, когато Адел отбеляза 24 непоследователни седмици на върха с 21.
Тейлър Суифт вече има общо 82 седмици начело в класацията на "Билборд" за албуми, с което подобрява собствения си реко
„Бебе на борда“ от Кристофър Дюранг ще има премиера в Народния театър „Иван Вазов“ на 13 и 14 септември, съобщават от трупата.
По думите им това е съвременна пиеса – комедия с елементи на „черен хумор“.
Действието се развива на ръба на абсурда, при сблъсъка на младите герои с реалността, за която те са абсолютно неподготвени. Съвсем сами и безпомощни с новороденото си бебе, те чувстват, че любовта им е под заплаха.
Импровизацията, свойствена на Дюранг – и като писател, и като актьор, е заложена в пиесата, която тръгва от познати житейски ситуации и стереотипни представи, за да ги разруши или надгради по непредсказуем начин, разказват от екипа.
Постановката на режисьора Василена Радева се движи между реално и нереално, истинско и сънуванo, фарс и сати
Кулминацията на честванията по случай юбилея на театъра е на 12 юни 2025 г., когато преди 60 години е била първата премиера. Екипът на театъра посвещава театралния сезон, премиерните спектакли и аплодисментите на Анна Монова – дългогодишен директор на театъра, която си отиде през август.