NRD Начало
Четвъртък, 19 Септември 2024
Начало Тонът на времето Елина Нинова и емблематичните сгради на столицата
1766
Тонът на времето

Елина Нинова и емблематичните сгради на столицата

От 17 септември Националният политехнически музей (НПТМ) ще бъде домакин на новата фотографска изложба „София, уловена във времето“. Тя е създадена от Елина Нинова – фотограф и журналист и представя някои от най-емблематичните здания на София, построени през вековете и оцелели до наши дни, съобщиха от екипа на музея. В експозицията са включени предимно снимки на обществени, търговски и жилищни сгради, построени в периода след Освобождението, когато има значителен растеж в строителната индустрия и столицата бързо придобива модерен европейски вид. Не са пропуснати и архитектурни паметници от предходни епохи, като раннохристиянската базилика "Св

| 16 Септември 2024, 10:43 ч.
Елина Нинова и емблематичните сгради на столицата
Елина Нинова и емблематичните сгради на столицата
Снимка © НПТМ 

От 17 септември Националният политехнически музей (НПТМ) ще бъде домакин на новата фотографска изложба „София, уловена във времето“. Тя е създадена от Елина Нинова – фотограф и журналист и представя някои от най-емблематичните здания на София, построени през вековете и оцелели до наши дни, съобщиха от екипа на музея.

The Eastern Quartet от Цюрих, Швейцария, гостува на 25 юни в София, съобщават от Арт център „Сити марк“, домакин на събитието.

Формацията се състои от четирима професионалисти, идващи от различни части на Европа. Това са Атанас Маринов (България), Сорин Спасиновичи (Румъния), Серафим фон Вера (Швейцария) и Доминик Блум (Швейцария). По думите им основната цел на The Eastern Quartet е да свърже различни музикални жанрове по уникален начин, използвайки тяхната изобретателност, музикални умения и културен опит, който всеки от тях притежава.

„Класически квалифицирани, The Eastern Quartet преминава всички граници със своя полиглотен музикален език. Обобщаването на специалното качество на техните аранжиментите с няколко думи не е лесна задача: те са паралелни

Симфоничният оркестър на БНР с диригент Константин Илиевски открива 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“ в Созопол , което започва на 28 август и ще продължи до 7 септември. 

Сред участниците във фестивала ще бъдат Васил Петров, „Фондацията“, Пловдивската филхармония и Хилда Казасян, съобщават организаторите.

Официалното откриване ще е на 29 август. Тогава на сцената със Симфоничния оркестър на БНР ще се изяви и Светлина Стоянова – мецосопран. Сред музикалните изпълнители, които ще зарадват публиката, са също Стефан Вълдобрев и Обичайните заподозрени, Влади Ампов – Графа, Белослава и много други.

„За нас е огромна радост и гордост Празниците на изкуствата „Аполония“ да се състоят за четиридесети път в Созопол. През далечната 1984 г., когато направихме първия фестивал, никой от нас, организаторите, не е предполагал, че тези празници ще дадат

Алфонсо Куарон е първият режисьор, който признава, че не знае как да снима телевизионен сериал, съобщи Асошиейтед прес.

Може би дори е твърде възрастен за това, както каза той.

Режисьорът, носител на награда "Оскар", технически вече е създал сериал, поредицата от седем епизода Disclaimer за AppleTV+. Премиерата на четири от тези епизоди бе на кинофестивала във Венеция в четвъртък. Той го е заснел по свой начин - като игрален филм.

Сериалът Disclaimer, чийто сценарий е по едноименния роман на Рене Найт от 2015 г., е психологически трилър за доументалистката и журналист Катрин Рейвънкрофт (Кейт Бланшет), която открива, че е герой в роман, който разкрива най-мрачните й тайни.

Куарон, Бланшет и Кевин Клайн дойдоха на кинофестивала в Италия, за да представят сериала, преди да започне излъчването му на 11 октомври.

"Четях книгата и незабавно в ума си

Центърът „Помпиду“ за съвременно изкуство в Париж разкри имената на тримата архитекти, отговорни за преустройството на културната институция, която трябва да бъде затворена за ремонт през септември 2025 г., предаде АФП. 

Французинът Никола Моро и японецът Хироко Кусуноки ще бъдат водещите архитекти на този проект, заедно с мексиканската архитектка Фрида Ескобедо. Моро и Кусуноки проектираха централния павилион в кампуса на престижната гимназия Sciences Po Paris през 2021 г. От своя страна Ескобедо бе избрана да обнови крилото в музея на изкуството „Метрополитън“ в Ню Йорк, през 2022 г. 

Открит преди почти половин век, центърът „Помпиду“ ще бъде затворен за посетители от септември 2025 г. до 2030 г. за мащабно премахване на азбест и ремонтни дейности. Разходите за тази техническа работа се оценяват на 262 млн. евро и се финансират от френското правителство.

През септември трупата на Драматичен театър „Борис Луканов“ в Ловеч ще изнесе две представления на сцената на Ловешка средновековна крепост. Това съобщи на пресконференция в Националния пресклуб в Ловеч Цветан Тодоров от театъра.

Той уточни, че "Зимните навици на зайците" с Асен Блатечки и Николай Урумов ще се играе на 5 септимври (четвъртък) от 20:00 часа.

Класиката "Българи от старо време", също с участието на Николай Урумов, е на 13 септември.

През този месец театърът включва в репертоара и друго от новите си заглавия - "Дъхът на дявола". Продължават представленията на "Българи от старо време" и "Малката книжарница".  

Припомняме, че със средства от капиталова програма на Министерството на културата се извършва ремонт на големия салон на театъра. Предвижда се монтиране на нови седалки, електроакустика, подмяна на подовите настилки, и

В експозицията са включени предимно снимки на обществени, търговски и жилищни сгради, построени в периода след Освобождението, когато има значителен растеж в строителната индустрия и столицата бързо придобива модерен европейски вид. Не са пропуснати и архитектурни паметници от предходни епохи, като раннохристиянската базилика "Св. София", дала името на града и др.

Работата на Елина Нинова подчертава разнообразието от архитектурни стилове, представени в града. Особен интерес предизвикват изображенията на обектите, съчетаващи европейските стилове с типично български и неовизантийски елементи. Такива са Централните градски хали, Централната минерална баня, Духовната семинария и Синодалната палата.

"Сградите, сътворени в периода от Освобождението до 40-те години на ХХ век, остават ненадминати в своето многообразие и пищна фасадна декорация. Те продължават да вдъхновяват жителите на София и нейните гости със своята романтична атмосфера и допринасят значително за цялостната естетика на централния район на града. Посетителите на изложбата ще имат възможност да се насладят на красивите изображения на сградите, да ги открият или преоткрият", казаха от екипа на НПТМ.

Фотографските интереси на Елина Нинова са свързани с търсене на прекрасното, независимо дали то е в архитектура, пейзажи, събития или персонажи. Снимките впечатляват навсякъде, където са показвани – в Българското посолство във Вашингтон, в Български културен център в Будапеща, в частна галерия „Джинджър“ (Братислава), на Българския арт фестивал в Торонто, Канада и др. Преобладаващата част от фотографиите са посветени на любимия роден град, поради което тя има най-много реализирани проекти и самостоятелни изложби, осъществени съвместно със Столична община. Елина Нинова има публикувани и мнoжество фoтoпътeпиcи във в. „168 чaca”, в eлeтpoннoтo apxитeтypнo издaниe „DеZоnа” и дp. Heйни фoтoгpaфии ca пyблиyвaни и са пeчeлили мeceчни нaгpaди в cп. „Фoтoмaния”. Тя е носител и на първа награда в oнypca „Дo Πapиж и нaзaд c фoтoaпapaт”, opгaнизиpaн oт GАLАRDО RЕАL ЕЅТАТЕ, cъc cъдeйcтвиeтo нa АІR FRАNСЕ (2012).

Шоуто C’est la Magie ще има два допълнителни спектакъла в София – на 5 и 6 октомври, на обяд, в зала 1 на НДК, след като билетите за първоначално обявените спектакли се изчерпват за рекордно кратко време, съобщават организаторите. 

„Вълнуваме се от срещата си с българската публика и сме нетърпеливи да представим невиждани трикове, за които сме сигурни, че ще се говори дълго. Надяваме се да вдъхновим публиката, за да погледне към света по един нов, различен и магически начин", казва канадският илюзионист Дарси Оук.

„C’est la Magie е преживяване, в което реалността флиртува с необикновеното и невъзможното – спектакъл, който съчетава грандиозна илюзия, хумор, музика, специални ефекти и модерни технологии. Екип от над сто души пристига в София след старта на европейското турне на шо

Йоанна Русева – цигулка, и Гийом Венсан – пиано, ще свирят на 22 юни в камерна зала "България", в рамките на 55-ото издание на "Софийски музикални седмици", съобщават от екипа на фестивала.

По думите им музикантите ще поднесат разнообразна музикална програма, изпълнена с виртуозност и осезаема емоционалност, посветена на жените композиторки и изследваща уникалния стил и изказ на Клара Шуман, с необичайния й хармоничен език и оригинален почерк. Поетиката на Алма Малер е следващият обект.

Втората част проследява пътя на няколко големи авторки от ХХ век – Галина Устволская и Адриана Хьолски с български премиери на творбите им.

Изложбата "Между черно и бяло - графика и рисунка" на Веселин Дамянов - Ves ще бъде представена в Художествена галерия - Добрич (ХГ) на 1 август. 

Любителите на българското графично изкуство ще имат възможността да надникнат във вълнуващия „пъстър“, между черното и бялото свят на художника, който той пресъздава чрез експериментиране и смесване на различни графични техники, посочват от културния институт.

Творчеството на Веселин Дамянов - Ves е познато на добричката публика от участието му в пленер „Хартия и цвят“ 2021 и мащабната изложба по повод 60-тата годишнина на галерията през 2023 година. Негови творби са представени и в постоянната експозиция на Художествената галерия в Добрич, казват още оттам.

Веселин Дамянов - Ves е роден на 30 май 1977 г. в град Сливен. През 1996 г. завършва Средно художествено училище по приложни изкуства „Димитър Добрович”

Посланието да ценим корените и крилете, завещани от прадедите ни, отправя с изложбата си исперихската художничка Теодора Николова.

Експозицията под наслов „С криле към корените“ ще бъде открита на 9 септември в зала 1 на Народно читалище „Съзнание – 1891“ в родния й град.

Това е 16-ата й самостоятелна изложба, а от началото на тази година - трета поред, каза авторката.

Преди един от най-светлите християнски празници – Великден, тя подари на почитателите на приложното и на изобразителното изкуство в Разград късче надежда, феерия от цветове и пролетно усещане с изложбата базар „Пролетна феерия“. През юни нейни творби бяха експонирани в Художествената галерия в Балчик под надслов "В хармония с природата". 

В настоящата й изложба ще бъдат показани живописни платна и творби от сферата на техниката асамблаж

Във Варна започва 42-рото издание на Фестивала на българския игрален филм „Златна роза“. В конкурсната програма ще се състезават 15 пълнометражни, 20 късометражни филма и пет сериала. 

Откриването е тази вечер във Фестивалния и конгресен център с прожекция на „Човекът, който не можеше повече да мълчи“. Копродукцията на Хърватия, България, Франция и Словения получи тази година „Златна палма“ за най-добър късометражен филм на фестивала в Кан. Неин сценарист и режисьор е Небойша Слиепчевич, участват Горан Богдан, Алексис Маненти, Драган Миканович, Силвио Мумелаш. Сюжетът ни връща в периода на етническото прочистване през 1993 г. в Босна и Херцеговина.

Сред заглавията в конкурса за пълнометражни филми са „Гражданинът светец“ на Тинатин Кайришвили с оператор Крум Родригес, „Безветрие“ на Павел Г. Веснаков, &bd

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Спартак Атанасов: Петринел Гочев направи една коренно различна изложба
Една коренно различна изложба на Петринел Гочев - така кураторът Спартак Атанасов определя експозицията, подредена в столичната галерия nOva art space. Тя може да бъде разгледана д ...
Лео Зограф представя изложба със светлинна фотография „Танцуващият с фотоапарат“
Немският творец Аксел Зомер, с псевдонима Лео Зограф, представя в Ловеч изложба със светлинна фотография, която е нарекъл „Танцуващият с фотоапарат“. В художествена га ...
Международен фестивал по фойерверки
В продължение на три дни – 20, 21 и 22 септември, в Панагюрище ще се проведе поредното издание на Международния фестивал по фойерверки. Във всяка една от вечерите ще има и ко ...
Виенският ансамбъл „Паганини“ и квартет „Кукал“ от Чехия гостуват на „Европейски музикален фестивал“
Есенното, 24-о издание на столичния „Европейски музикален фестивал“ представя поредица от събития през следващите три месеца, съобщават от „Кантус фирмус“. ...
Драгомир Костадинов пресъздава разпада на обществото
Инсталация, пресъздаваща разпада на обществото, ще бъде позиционирана в „Квадрат 500“. Автор на произведението „Фрагментация“ е Драгомир Костадинов – ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
Световни и български утвърдени визуални артисти ще създават съвременно изкуство заедно с 30 млади участници от русенски училища в „Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни ...
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Актьорът Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“. Автор на поредицата е Димитрина Събчева, съобщават от „Сторител“. Аудиосериалът разк ...
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Националният политехнически музей ще се включи за пореден път в Европейските дни на наследството (ЕДН). На 21 септември музеят ще бъде с вход свободен, уведомяват организаторите. ...
Повелителката на глината
Регионалният исторически музей в Разград ще представи в специална изложба „Повелителката на глината“ творчеството на известната керамичка Ели Неделчева, съобщиха от кул ...
Спартак Атанасов: Петринел Гочев направи една коренно различна изложба
Една коренно различна изложба на Петринел Гочев - така кураторът Спартак Атанасов определя експозицията, подредена в столичната галерия nOva art space. Тя може да бъде разгледана д ...
Тикер в 20:00 ч.
Световни и български утвърдени визуални артисти ще създават съвременно изкуство ...
Начало Тонът на времето
1766
Тонът на времето

Елина Нинова и емблематичните сгради на столицата

От 17 септември Националният политехнически музей (НПТМ) ще бъде домакин на новата фотографска изложба „София, уловена във времето“.Работата на Елина Нинова подчертава разнообразието от архитектурни стилове, представени в града. Особен интерес предизвикват изображенията на обектите, съчетаващи европейските стилове с типично български и неовизантийски елементи.

| 16 Септември 2024, 10:43 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Елина Нинова и емблематичните сгради на столицата
Елина Нинова и емблематичните сгради на столицата
Снимка © НПТМ 

От 17 септември Националният политехнически музей (НПТМ) ще бъде домакин на новата фотографска изложба „София, уловена във времето“. Тя е създадена от Елина Нинова – фотограф и журналист и представя някои от най-емблематичните здания на София, построени през вековете и оцелели до наши дни, съобщиха от екипа на музея.

В експозицията са включени предимно снимки на обществени, търговски и жилищни сгради, построени в периода след Освобождението, когато има значителен растеж в строителната индустрия и столицата бързо придобива модерен европейски вид. Не са пропуснати и архитектурни паметници от предходни епохи, като раннохристиянската базилика "Св. София", дала името на града и др.

The Eastern Quartet от Цюрих, Швейцария, гостува на 25 юни в София, съобщават от Арт център „Сити марк“, домакин на събитието.

Формацията се състои от четирима професионалисти, идващи от различни части на Европа. Това са Атанас Маринов (България), Сорин Спасиновичи (Румъния), Серафим фон Вера (Швейцария) и Доминик Блум (Швейцария). По думите им основната цел на The Eastern Quartet е да свърже различни музикални жанрове по уникален начин, използвайки тяхната изобретателност, музикални умения и културен опит, който всеки от тях притежава.

„Класически квалифицирани, The Eastern Quartet преминава всички граници със своя полиглотен музикален език. Обобщаването на специалното качество на техните аранжиментите с няколко думи не е лесна задача: те са паралелни

Симфоничният оркестър на БНР с диригент Константин Илиевски открива 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“ в Созопол , което започва на 28 август и ще продължи до 7 септември. 

Сред участниците във фестивала ще бъдат Васил Петров, „Фондацията“, Пловдивската филхармония и Хилда Казасян, съобщават организаторите.

Официалното откриване ще е на 29 август. Тогава на сцената със Симфоничния оркестър на БНР ще се изяви и Светлина Стоянова – мецосопран. Сред музикалните изпълнители, които ще зарадват публиката, са също Стефан Вълдобрев и Обичайните заподозрени, Влади Ампов – Графа, Белослава и много други.

„За нас е огромна радост и гордост Празниците на изкуствата „Аполония“ да се състоят за четиридесети път в Созопол. През далечната 1984 г., когато направихме първия фестивал, никой от нас, организаторите, не е предполагал, че тези празници ще дадат

Алфонсо Куарон е първият режисьор, който признава, че не знае как да снима телевизионен сериал, съобщи Асошиейтед прес.

Може би дори е твърде възрастен за това, както каза той.

Режисьорът, носител на награда "Оскар", технически вече е създал сериал, поредицата от седем епизода Disclaimer за AppleTV+. Премиерата на четири от тези епизоди бе на кинофестивала във Венеция в четвъртък. Той го е заснел по свой начин - като игрален филм.

Сериалът Disclaimer, чийто сценарий е по едноименния роман на Рене Найт от 2015 г., е психологически трилър за доументалистката и журналист Катрин Рейвънкрофт (Кейт Бланшет), която открива, че е герой в роман, който разкрива най-мрачните й тайни.

Куарон, Бланшет и Кевин Клайн дойдоха на кинофестивала в Италия, за да представят сериала, преди да започне излъчването му на 11 октомври.

"Четях книгата и незабавно в ума си

Центърът „Помпиду“ за съвременно изкуство в Париж разкри имената на тримата архитекти, отговорни за преустройството на културната институция, която трябва да бъде затворена за ремонт през септември 2025 г., предаде АФП. 

Французинът Никола Моро и японецът Хироко Кусуноки ще бъдат водещите архитекти на този проект, заедно с мексиканската архитектка Фрида Ескобедо. Моро и Кусуноки проектираха централния павилион в кампуса на престижната гимназия Sciences Po Paris през 2021 г. От своя страна Ескобедо бе избрана да обнови крилото в музея на изкуството „Метрополитън“ в Ню Йорк, през 2022 г. 

Открит преди почти половин век, центърът „Помпиду“ ще бъде затворен за посетители от септември 2025 г. до 2030 г. за мащабно премахване на азбест и ремонтни дейности. Разходите за тази техническа работа се оценяват на 262 млн. евро и се финансират от френското правителство.

През септември трупата на Драматичен театър „Борис Луканов“ в Ловеч ще изнесе две представления на сцената на Ловешка средновековна крепост. Това съобщи на пресконференция в Националния пресклуб в Ловеч Цветан Тодоров от театъра.

Той уточни, че "Зимните навици на зайците" с Асен Блатечки и Николай Урумов ще се играе на 5 септимври (четвъртък) от 20:00 часа.

Класиката "Българи от старо време", също с участието на Николай Урумов, е на 13 септември.

През този месец театърът включва в репертоара и друго от новите си заглавия - "Дъхът на дявола". Продължават представленията на "Българи от старо време" и "Малката книжарница".  

Припомняме, че със средства от капиталова програма на Министерството на културата се извършва ремонт на големия салон на театъра. Предвижда се монтиране на нови седалки, електроакустика, подмяна на подовите настилки, и

Работата на Елина Нинова подчертава разнообразието от архитектурни стилове, представени в града. Особен интерес предизвикват изображенията на обектите, съчетаващи европейските стилове с типично български и неовизантийски елементи. Такива са Централните градски хали, Централната минерална баня, Духовната семинария и Синодалната палата.

"Сградите, сътворени в периода от Освобождението до 40-те години на ХХ век, остават ненадминати в своето многообразие и пищна фасадна декорация. Те продължават да вдъхновяват жителите на София и нейните гости със своята романтична атмосфера и допринасят значително за цялостната естетика на централния район на града. Посетителите на изложбата ще имат възможност да се насладят на красивите изображения на сградите, да ги открият или преоткрият", казаха от екипа на НПТМ.

Шоуто C’est la Magie ще има два допълнителни спектакъла в София – на 5 и 6 октомври, на обяд, в зала 1 на НДК, след като билетите за първоначално обявените спектакли се изчерпват за рекордно кратко време, съобщават организаторите. 

„Вълнуваме се от срещата си с българската публика и сме нетърпеливи да представим невиждани трикове, за които сме сигурни, че ще се говори дълго. Надяваме се да вдъхновим публиката, за да погледне към света по един нов, различен и магически начин", казва канадският илюзионист Дарси Оук.

„C’est la Magie е преживяване, в което реалността флиртува с необикновеното и невъзможното – спектакъл, който съчетава грандиозна илюзия, хумор, музика, специални ефекти и модерни технологии. Екип от над сто души пристига в София след старта на европейското турне на шо

Йоанна Русева – цигулка, и Гийом Венсан – пиано, ще свирят на 22 юни в камерна зала "България", в рамките на 55-ото издание на "Софийски музикални седмици", съобщават от екипа на фестивала.

По думите им музикантите ще поднесат разнообразна музикална програма, изпълнена с виртуозност и осезаема емоционалност, посветена на жените композиторки и изследваща уникалния стил и изказ на Клара Шуман, с необичайния й хармоничен език и оригинален почерк. Поетиката на Алма Малер е следващият обект.

Втората част проследява пътя на няколко големи авторки от ХХ век – Галина Устволская и Адриана Хьолски с български премиери на творбите им.

Изложбата "Между черно и бяло - графика и рисунка" на Веселин Дамянов - Ves ще бъде представена в Художествена галерия - Добрич (ХГ) на 1 август. 

Любителите на българското графично изкуство ще имат възможността да надникнат във вълнуващия „пъстър“, между черното и бялото свят на художника, който той пресъздава чрез експериментиране и смесване на различни графични техники, посочват от културния институт.

Творчеството на Веселин Дамянов - Ves е познато на добричката публика от участието му в пленер „Хартия и цвят“ 2021 и мащабната изложба по повод 60-тата годишнина на галерията през 2023 година. Негови творби са представени и в постоянната експозиция на Художествената галерия в Добрич, казват още оттам.

Веселин Дамянов - Ves е роден на 30 май 1977 г. в град Сливен. През 1996 г. завършва Средно художествено училище по приложни изкуства „Димитър Добрович”

Посланието да ценим корените и крилете, завещани от прадедите ни, отправя с изложбата си исперихската художничка Теодора Николова.

Експозицията под наслов „С криле към корените“ ще бъде открита на 9 септември в зала 1 на Народно читалище „Съзнание – 1891“ в родния й град.

Това е 16-ата й самостоятелна изложба, а от началото на тази година - трета поред, каза авторката.

Преди един от най-светлите християнски празници – Великден, тя подари на почитателите на приложното и на изобразителното изкуство в Разград късче надежда, феерия от цветове и пролетно усещане с изложбата базар „Пролетна феерия“. През юни нейни творби бяха експонирани в Художествената галерия в Балчик под надслов "В хармония с природата". 

В настоящата й изложба ще бъдат показани живописни платна и творби от сферата на техниката асамблаж

Във Варна започва 42-рото издание на Фестивала на българския игрален филм „Златна роза“. В конкурсната програма ще се състезават 15 пълнометражни, 20 късометражни филма и пет сериала. 

Откриването е тази вечер във Фестивалния и конгресен център с прожекция на „Човекът, който не можеше повече да мълчи“. Копродукцията на Хърватия, България, Франция и Словения получи тази година „Златна палма“ за най-добър късометражен филм на фестивала в Кан. Неин сценарист и режисьор е Небойша Слиепчевич, участват Горан Богдан, Алексис Маненти, Драган Миканович, Силвио Мумелаш. Сюжетът ни връща в периода на етническото прочистване през 1993 г. в Босна и Херцеговина.

Сред заглавията в конкурса за пълнометражни филми са „Гражданинът светец“ на Тинатин Кайришвили с оператор Крум Родригес, „Безветрие“ на Павел Г. Веснаков, &bd

Фотографските интереси на Елина Нинова са свързани с търсене на прекрасното, независимо дали то е в архитектура, пейзажи, събития или персонажи. Снимките впечатляват навсякъде, където са показвани – в Българското посолство във Вашингтон, в Български културен център в Будапеща, в частна галерия „Джинджър“ (Братислава), на Българския арт фестивал в Торонто, Канада и др. Преобладаващата част от фотографиите са посветени на любимия роден град, поради което тя има най-много реализирани проекти и самостоятелни изложби, осъществени съвместно със Столична община. Елина Нинова има публикувани и мнoжество фoтoпътeпиcи във в. „168 чaca”, в eлeтpoннoтo apxитeтypнo издaниe „DеZоnа” и дp. Heйни фoтoгpaфии ca пyблиyвaни и са пeчeлили мeceчни нaгpaди в cп. „Фoтoмaния”. Тя е носител и на първа награда в oнypca „Дo Πapиж и нaзaд c фoтoaпapaт”, opгaнизиpaн oт GАLАRDО RЕАL ЕЅТАТЕ, cъc cъдeйcтвиeтo нa АІR FRАNСЕ (2012).

Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Спартак Атанасов: Петринел Гочев направи една коренно различна изложба
Лео Зограф представя изложба със светлинна фотография „Танцуващият с фотоапарат“
Международен фестивал по фойерверки
Виенският ансамбъл „Паганини“ и квартет „Кукал“ от Чехия гостуват на „Европейски музикален фестивал“
Драгомир Костадинов пресъздава разпада на обществото
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
Цветни аспекти
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Цветни аспекти
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.