На церемония във Фестивалния и конгресен център във Варна бяха обявени отличените в 20-тото издание на Световния фестивал на анимационния филм. Голямата награда и призът за късометражен филм е за „Нощ в чакалнята“ на Саки Мурамото, който е впечатлил журито с майсторското изобразяване на атмосферата. Бяха премирани със специални дипломи и филмите „Красиви мъже“ и „В сянката на кипарис“.
В селекцията с пълнометражни ленти журито е предпочело „Мечтата на Султана“ на Изабел Ергера, а сред детските заглавия -„Невъзможни болести“ на Стефано Тамбелини.
Музиканти от САЩ и Франция ще партнират на Симфониета-Враца в първия концерт от цикъла „Месец на клавишите“, съобщиха от оркестъра.
Аймо Пажин е сред изявените френски пианисти на своето време, а на диригентския пулт ще бъде американският музикант и композитор – Александър Фрей, който ще замести първоначално избрания Маркус Хубер. Фрей вече е работил в България с Варненската опера, където е поставил "Уестсайдска история", но за първи път се среща със Симфониета-Враца. По думите му оркестърът е млад, но много гъвкав, музикантите в него дават всичко от себе си, независимо дали са уморени, ако преди това са репетирали и нещо друго.
В днешния концерт публиката ще чуе произведенията на Бедржих Сметана – „Вълтава“ и „Из чешките поля и гори“, както и „Концерт за пиано и оркeстър № 2“ на Йоханес Брамс.
П
С премиера на спектакъла “Масло от кипарис”, който за първи път се представя на театрална сцена, Драматичен театър „Гео Милев“ открива новия си творчески сезон. Това става ясно от програмата с предстоящи събития, представена от културната институция.
Постановката ще бъде представена пред публика утре, 10 октомври, на сцената на Културен център „Стара Загора“.
Автор и режисьор на спектакъла е Орлин Дяков.
„Ще разкажем една история за това, че не трябва да забравяме мечтите си, че голямата, истинска и единствена любов е някъде там, зад ъгъла, и не се интересува от годините, от мястото и от миналото. Ще я разкажат един полицай, който е искал да стане балетист, една счетоводителка, която е мечтала за големите оперни сцени, един мъж, който най-накрая среща любовта, едно момче, което вместо лекар е станало търговец, една жена
Изложба с творби от пленера „Вършец 2024“ беше показана на открито в двора на дома на Съюза на българските художници във Вършец.
В тазгодишното издание на пленера са участвали 15 майстори на четката и дърворезбата от София и северозападната част на България. В продължение на седмица те са рисували красотите на Стара планина край Вършец и на самия град.
В картините оживяват поляни с купи сено, стари къщи, красиви местности. Повечето от картините са пейзажи, рисувани с маслени бои, има и няколко фигурални композиции, портрети на местни хора и произведения на приложното изкуство.
В седмицата на пленера всеки художник си е намирал място в околностите на Вършец и е рисувал планината, черните пътища, гората, обитателите на тези места и т.н.
Пленерът е организиран от СБХ и дружеството на художниците „Тенец“ – Монтана.
Сред участниците са из
Актьорът Тимъти Шаламе - една от най-търсените звезди на Холивуд от по-младото поколение, се появи изненадващо на конкурс за свои двойници в Манхатън, Ню Йорк, предадоха Асошиейтед прес и АФП.
Около 20 млади мъже с изсечени челюсти и вълнообразна коса с цвят на лешник се бяха събрали в нюйоркския парк "Вашингтон скуеър", когато около 30 минути след началото на събитието актьорът от "Призови ме с твоето име" се появи за изненада на всички.
Тимъти Шаламе се промъкна през тълпата, скрит зад черна маска и бейзболна шапка, преди да се насочи към двама двойници, които позираха за снимки. След като застана помежду им, 28-годишният актьор свали маската си, а паркът беше оглушен от писъци. Моментът беше запечатан на снимки, които бързо се появиха в социалните мрежи. Не липсваха и скептици, които се чудеха дали това наистина е холивудската звезда или просто някой негов много добър
Темата на изложбата Fake Photo Exhibition е вдъхновението. И по-скоро липсата на вдъхновение. Това каза Елена Филипчева, която в четвъртък представи експозицията си в столичната галерия One.
„В изложбата на Елена Филипчева, която още в заглавието си задава свободата на интерпретацията като основно правило – Fake Photo Еxhibition, 22 фотографии в странна на пръв поглед комуникация с материи, рамки и обекти разказват за едно пътешествие в Тайланд, Камбоджа и Сингапур, с чувство за недостатъчност от докосване и емоция намерили своята добавъчна стойност от Париж. И така, както само изкуството може да събере в хармония необяснимото, и фотографиите на Елена Филипчева излизат извън ограниченията на традиционното възприемане на фотографията и добавят смело неочаквани провокации“, разказват организаторите на изложбата.
Всичко започнало с пътуване до Тайл
Най-високото признание сред българските продукции получи „Дъщерята на художника“ със сценарист, режисьор, художник и аниматор Димитър Димитров. В мотивите на журито бяха отбелязани зашеметяващите визии в историята за семейната връзка, базирана на разказ на руския писател Даниил Хармс.
Наградата за студентски филм отиде при „Петънцето“ на Бианка Скали, а в категорията за хорър филми - при „Патица“ на Ели Шапюи.
Испанският стенописен художник и график Гилем Фонт изобразява в стенопис в София характерни природни елементи от флората и фауната във Витоша.
Произведението ще бъде официално открито в присъствието на художника на 7 ноември в столичния кв. "Стрелбище", съобщават организаторите.
От екипа посочват, че художникът работи по стенописа от 28 октомври, а проектът по своеобразен начин отбелязва 90 години от създаването на Природен парк „Витоша“. „Избраната стена, която ще се превърне в картина на съвременното градско изкуство в началото на следващия месец, гледа към двора на Национална професионална гимназия по полиграфия и фотография (НПГПФ) в София“, казват от екипа.
Организаторите отбелязват, че като допълнение на художествения проект, финансиран по програма „Европа“ на Столичната община, художникът ще проведе работил
Живопис на Десислава Минчева и фотография на Сандро Арабян се представени в две експозиции. „Намибия/природата" ще продължи от 9 до 28 септември в галерията на ул. „Шипка“ 6, и „Намибия/хората" – от 11 до 24 септември в галерия „Арте“, съобщават организаторите.
„Ако изобщо има случайности в нашия живот, то ние отидохме в Намибия именно така – случайно. После, в рамките на два месеца заминахме и втори път. Пътувахме заедно със сина ми. Ще пиша в първо лице, единствено число, защото е възможно усещанията ни с него да се разминават, въпреки, че по-скоро мисля обратното. Още в началото знаех вътрешно, че трябва да запазя в картини (не само в снимки) това усещане за величието на природата и се надявам с поредица от изложби проектът ни да с
Испанският режисьор Педро Алмодовар сподели, че е "развълнуван до сълзи", получавайки почетната награда на кинофестивала в Сан Себастиан за творчеството си, което според организаторите се отличава с незабавно разпознаваем "визуален стил", предаде АФП.
"Киното ми е дало всичко", каза 75-годишният режисьор при получаването на наградата "Доностия" - едно от най-високите отличия на фестивала, който се провежда в Сан Себастиан от 1968 г.
"За мен киното е благословия или проклятие. Не мога да си представя друг вид живот, освен да пиша и да снимам непрестанно", добави Алмодовар на церемонията, на която присъства испанският министър-председател Педро Санчес.
Наградата "Доностия" е едно от малкото отличия, които липсваха на режисьора на "Всичко за майка ми" и "Говори с нея". Педро Алмодовар е носител на две награди "Оскар", пет "Гоя", ч
Град Гера в източната германска провинция Тюрингия ще почете един от най-известните художници на 20-и век - Ото Дикс, с голяма ретроспективна изложба, която ще бъде открита на 4 октомври, предаде ДПА.
Роденият в града през 1891 г. живописец и график е известен с това, че изобразява предизвикателствата на живота по време на Ваймарската република и бруталността на войната.
Заедно с Георг Грос и Макс Бекман той е смятан за един от най-важните художници от движението „Нова предметност“, възникнало през 20-те години на миналия век в Германия като реакция срещу експресионизма, припомня ДПА.
Макар че неговият стил се променя многократно през целия му живот, в основата на творчеството на Дикс винаги стои стремежът към реализъм.
В чест на 120-ата годишнина от рождението на твореца изложбата "Ото Дикс: Вярвай на очите си" ще включва оригинални т
Селекция най-нови български продукции бе представена на Световния фестивал на анимационния филм във Варна.
Сред тях бяха „Свързани“ на Симеон Сокеров, „Чеснова супа“ на Кристиян Захариев, „Дъщерята на артиста“ на Димитър Димитров, „Бразда“ на Найден Николов, „Сестри“ на Денислава Георгиева, Евгени Ганчев и Благослава Кирилова, „Да намериш дома“ на Мария Станишева и „Балада за самозвания рицар Желязко и огнедишащия дракон Димчо“ на Пенко Гелев.
Всички те са създадени през настоящата и миналата година. Някои от авторите гостуваха на форума и разказаха повече за процеса по заснемане на творбите.
Много положителни оценки събра 12-минутният филм „Свързани“, в който момичето Ана обитава свят, превзет от екраните и медиите, с обсебени от технологиите хора. На финала т
На анимационния фестивал във Варна бяха връчени и още две отличия. От Съюза на българските филмови дейци дадоха своето одобрение на българския филм „Свързани“ на Симеон Сокеров, създаден в съавторство със София Сокерова. Съюзът на българските художници награди „Чеснова супа“, дипломна работа на Кристиян Захариев от НАТФИЗ „Кр. Сарафов“. И двете заглавия получиха ласкави отзиви от критиката на фестивала.
На закриването на фестивала бяха прожектирани двете анимации, подготвени от деца и младежи в работилниците към фестивала. По-малките бяха експериментирали с образи от плакатите на миналите издания на форума, създавайки филм с название „Те са живи“. Техни ментори бяха Карин Миралес, Антон Жеков и Лилия Александрова. Връчвайки дипломи на децата, Антон Жеков отбеляза, че някои от тях посещават работилниците на фестивала вече за поредна година и има такива, които изявяват желание да се занимават с анимация в бъдеще. Творбата на по-големите бе озаглавена „Любовни писма“. Техни ръководители бяха Фернандо Галрито и проф. Радостина Нейкова.
По повод 20-тата годишнина на Световния фестивал на анимационния филм тази година журито бе съставено от носители на големи награди през годините. В него влизаха Леа Видакович, Пол Ма, Прийт Пярн, Борис Лабе, Йоана Атанасова.