NRD Начало
Събота, 23 Ноември 2024
Начало Под прожектора Близо 50 души участваха в тридневни майсторски класове по рисуване, писане и музика
2506
Под прожектора

Близо 50 души участваха в тридневни майсторски класове по рисуване, писане и музика

Близо 50 души участваха в тридневни майсторски класове по рисуване, писане и свирене във Велико Търново. Проектът на Сдружение “Клубът“ е финансиран по програма „Култура“ на Община Велико Търново, съобщи Елена Стоева от управителния съвет на сдружението. Петя Танева, Камелия Кондова и Благородна Танева ръководиха курсовете в читалище "Надежда". Близо десет художници се включиха в класа на Петя Танева - майстор на акварела, специалист по дизайн и художествена фотография

| 15 Септември 2024, 16:42 ч.
Близо 50 души участваха в тридневни майсторски класове по рисуване, писане и музика
Близо 50 души участваха в тридневни майсторски класове по рисуване, писане и музика
Снимка © БТА

Близо 50 души участваха в тридневни майсторски класове по рисуване, писане и свирене във Велико Търново.

„Филмаутор“ отбелязва 45 години от премиерата на филма „От нищо нещо“ с прожекция в „Одеон“ тази вечер, съобщават от сдружението. Събитието е част от фестивала за българско класическо кино „24 през 2024“.

Зрителите помнят Никола Рударов и с чудесната му роля на учителя по математика от филма „Вчера", който беше прожектиран в рамките на миналогодишния фестивал „30 вечери с 30 класики“, припомнят организаторите.

Премиерата на „От нищо нещо“ е на 9 юли 1979 г. Сценарист е Николай Никифоров, оператор - Георги Георгиев, художник - Владимир Лекарски, костюми – Елиана Стоянова, музика - Борис Карадимчев. Ролите изпълняват Анета Сотирова, Асен Кисимов, Стефан Данаилов, Стефан Костов, Анна Пенчева, Иван Сав

Ямболският Камерен оркестър (КО) „Дианополис” подготвя концерт с участието на германския диригент Валтер Хилгерс. Музикалното събитие е планирано за 17 ноември в залата на Културно-информационен център „Безистен” в Ямбол, съобщиха от оркестъра.

В програмата на концерта са включени Симфония № 3 в до мажор и Симфония № 5 в си минор от Карл Филип Емануел Бах, Концерт за цигулка и струнен оркестър от Ян Тегтмайер и Сюита за струнен оркестър от Леош Яначек.

Солист ще бъде Красимира Султанова – цигулка, която е художествен ръководител и концертмайстор на „Дианополис”.

Гост-диригентът проф. Валтер Хилгерс е концертирал по целия свят като оркестров музикант (туба), солист, преподавател по академична музика, аранжор и диригент. През годините е дирижирал концерти в десетки европейски градове, както и в Южна Америка. Преподавал е

Документалният спектакъл "Няма" на режисьора Неда Соколовска ще има премиера на 17 септември в Драматично-кукления театър "Васил Друмев" в Шумен. Участват актьорите Антония Велева, Калин Пачеръзки, Янислава Линкова, Кольо Стайков, Веселин Бърборков, Петар Андреев, Силвия Болярска. Той поставя на сцената проблема с безводието.

На пресконференция в шуменския театър Соколовска припомни, че спектакълът е роден в екстериорна среда, в уъркшоп по време на фестивала "Друмеви театрални празници". Тя подчерта, че това е важно за неговото създаване.

"Другото най-важно нещо е, че той е създаден от истински истории на шуменци, които събирахме това лято. Това, което питахме, беше свързано с водата, с непрекъснатите аварии, с отсъствието на вода в домовете им, с това как хората се справят с този проблем. Това е ситуация, която от много години мъчи гражданите", добави Соколовска.

Фестивалът на френския филм (15-30 ноември) почита 150-годишнината от рождението на френския композитор Морис Равел и „Болеро“ – последна негова композиция от 1928 г., представена на 22 ноември същата година в парижката опера „Гарние“ от балерината Ида Рубинщайн, на която е посветена. Това разказват от Френския институт по повод откриването на фестивала, който е в рамките на „Киномания“. 

„На музиката ще бъде оказана чест и чрез великолепния Шарл Азнавур, чиято стогодишнина от рождението отбелязваме тази година с филма „Господин Азнавур“, пресъздаден отчасти от Гран Кор Малад – също музикант“, коментират организаторите. Лентата проследява жизнения път на този син на арменски емигранти, композирал пове

Четирима артисти представят творбите си в павилиона на Венеция на Венецианското биенале на изкуствата тази година. Като град домакин на престижния форум, Венеция има свой отделен павилион за показване на изкуство в рамките на биеналето. Тази година със свои творби в него се представят  Сафет Зек, Пиетро Руфо, Виторио Марела и Франко Арминио.

ИДЕЯТА

По думите на организаторите Венецианският павилион има за цел да изследва състояние, което не е географско, не e езиково, не e социално, а емоционално, в търсене на себе си и неговата сантиментална пълнота.

„Да си у дома несъмнено е чувство, свързано с едно или няколко места, където се чувстваш свободен да бъдеш себе си. Проектът избира езиците на поезията и живописта, в които посетителите могат да се потопят: както в реалния живот, всеки детайл има своя собствена причина. Навлизането в из

Проектът на Сдружение “Клубът“ е финансиран по програма „Култура“ на Община Велико Търново, съобщи Елена Стоева от управителния съвет на сдружението.

Петя Танева, Камелия Кондова и Благородна Танева ръководиха курсовете в читалище "Надежда".

Близо десет художници се включиха в класа на Петя Танева - майстор на акварела, специалист по дизайн и художествена фотография. Всеки художник има стил, създаден с много часове работа, а това да го покажеш на други, които се занимават с акварел, за да продължат тези техники и да се развиват във времето, е необходимост, коментира Петя Танева.

„В моя случай това не е его, а именно необходимост да предам това, което аз самата съм научила, като обучаем в майсторски класове. Всъщност в това изкуство няма възраст, аз самата започнах да се занимавам с акварел преди 10 години и така всеки ден, защото акварелът е трудна техника, която изисква ежедневна работа", допълни тя.

Петя Танева поема първи майсторски курс тук, във Велико Търново и споделя, че нейният първи учител е Атанас Мацурев. Дали той е видял нещо в моя инстинкт към акварела или аз съм поискала да повярвам на големия майстор, не знам, разказа Петя Танева. Докато дълго рисуваш една акварелна картина, през цялото време има напрежение и съмнение дали процесът ще бъде завършен както трябва, разказа тя и благодари на всички творци, участвали в курса.

Филм с кауза тръгва по кината от 1 ноември. „Училище за надежда“ представя дейността на училище „Димитър Екимов“ – единственото в България, което спасява деца от крайно бедни семейства, като им осигурява качествено образование, възпитание и грижа напълно безплатно, разказват от екипа на продукцията.

През 2014 г. актьорите Анимари Димитрова и Златко Златков създават училището-пансион в село Русаля, Великотърновско. В него дават шанс на деца от крайно бедни семейства да получат достъп до качествено образование, грижа и възпитание напълно безплатно. Осигуряват всичко нужно за децата чрез дарения.

„Създадохме училището и пансиона преди повече от десет години. Ценим и най-скромното дарение, защото ни помага да нахраним и облечем нашите ученици, да покрием сметките си, да възнаградим труда

За втора поредна година се организира Международният хоров фестивал „Земя на славни предци” в Нови пазар, съобщи Наталия Неделчева, секретар на Народно читалище (НЧ) „Христо Ботев – 1872“.

Тя каза, че участие са заявили общо 13 хорови състава, с над 350 хористи от Румъния и България, от градовете Нови пазар, Шумен, Варна, Ловеч, Трявна, Тервел и Гюргево.

Във фестивалната програма са предвидени четири концерта, два на 5 октомври и два на 6 октомври.

„Тази година общините Шумен, Каспичан, Плиска ни съдействат по места, тъй като ще има два фестивални концерта в Мадара, на входа на музея, и в Плиска, в Голямата базилика", допълни Неделчева.

Тя каза още, че на 5 октомври програмата започва сутринта с концерт в храм „Св. Параскева" в Нови пазар, в първата категория на фестивала - църковнославянски песнопения.

Премиерата на филма "Ръжда" (Rust), на чиято снимачна площадка актьорът Алек Болдуин случайно застреля операторката Халина Хъчинс, ще бъде на Международния фестивал за операторско майсторство EnergaCamerimage в полския град Торун през ноември, съобщи "Варайъти".

Близо три години след трагичната смърт на родената в Украйна операторка Халина Хъчинс, която беше част от семейството на фестивала, Camerimage възнамерява да почете паметта й и да напомни на света за нейното наследство. На тазгодишното издание на фестивала EnergaCamerimage ще бъде организирана специална прожекция за световната премиера на филма "Ръжда", се посочва на фестивалния сайт.

Тазгодишното издание на проявата ще бъде открито на 16 ноември и ще продължи до 23 ноември. 

Точната дата на премиерата не е посочена. 

През 2021 г. на снимачната площадка на уестърна "Ръжда" актьорът Але

Комедията „Горката Франция“ ще бъде представена на сцена в град Септември на 13 ноември, съобщават от Общински театър "Възраждане".

В представлението участват Александър Кадиев, Александър Дойнов, Фахрадин Фахрадинов, Катерина Евро, Анелия Луцинова. Това е комедия за сблъсъка на поколения, сексуална ориентация, ценностни стойности, идеали и любов. Любов в различните й проявления, форми и измерения, разказват повече за сюжета от театъра.

Комедията е изиграна над 450 пъти, като през юни гостува и в Троян.

През октомври в културната институция в град Септември беше представена постановката "Вечеря с приятели" с участието на Асен Блатечки, посочват още от театъра.

Вайола Дейвис ще получи почетната награда "Сесил Б. Демил", предаде Асошиейтед прес. Отличието ще й бъде връчено на 82-рата годишна церемония за наградите "Златен глобус" на 5 януари.

Дейвис спечели похвали за поредица от завладяващи персонажи във филми като "Прегради", "Майката на блуса", "Жената воин", като същевременно завладява телевизионната аудитория чрез юридическата драма "Как да ни се размине за убийство".

Президентът на наградите "Златен глобус" Хелън Хоун нарече Дейвис "светило" и изрази възхищението си от отдадеността на актрисата на занаята и влиянието й върху индустрията. "Смелостта на Вайола да пресъздава сложни и силни персонажи преодолява бариери и проправя нови пътища, което я превръща в емблема на съвършенството и идеален носител на тази престижна награда", каза Хоун. 

Наградата "Сесил Б. Демил" е присъждана на 69 от най-големите та

За втори път поетесата Камелия Кондова ръководи майсторски клас по писане във Велико Търново. През тази година желаещите да се включат са два пъти повече от миналата, при това от различни възрасти, каза Камелия Кондова. "Това е хем сложно, хем е песен", подчерта тя.

Сложно е, защото те са на различни нива, а аз не съм Господ, който да казва кой е добър, кой не, длъжна съм от моето изходно положение да ги застраховам от опитите им да подражават, разказа за своята концепция на преподаване Кондова.

Много е важно в тези класове хората да се слушат един друг, във втория ден те се запознаха, започнаха да се саморедактират, да си предлагат заглавия. Нека не звучи носталгично, но преди много години имаше една форма, наречена кръжок, в нея пишещите хора се събираха, за да се усетят като общност, защото писането е общуване, посочи тя.

Камелия Кондова коментира, че българският книжен пазар е залят от български издания, но българската литература е малко. Тя посочи, че истинските зрънца могат да бъдат открити на принципа „проба-грешка“. Четенето възпитава, защото търсиш автора, който вече си открил, в голямото информационно море, което ни залива, допълни тя.

Най-ценното за човек, който се е утвърдил в своята професия, е да предаде наученото на следващите поколения, за да има развитие, каза Благородна Танева, един от утвърдените преподаватели по цигулка.

Талантливи деца се раждат навсякъде и винаги, но има все по-малко знаещи и отговорни преподаватели, допълни тя.

Изграждането на един музикант изисква години работа, а за да се получат големите резултати, са важни три компонента – талантливо дете, знаещ преподавател и отговорни родители. Талантът е необходим, но не е определящ, определящ е трудът, постоянството, дисциплината и интелигентността, каза преподавателката.

"Имала съм случаи, в които деца без блестящ природен талант, но със самодисциплина и труд, са постигнали върхове, докато други – природно надарени, при липса на тези качества, потънаха", каза Танева.

Днес сме в състояние да чуем най-големите постижения в музиката, без да пътуваме до дадената държава, но обучение през интернет не може да се осъществява. В обучението на музиканта има методика и последователност. Винаги съветвам моите ученици да слушат световнопризнатите изпълнители, а най-ценното е да чуят едно произведение, изпълнено от различни майстори, за да усетят разликата в интерпретацията, разказа тя. 

Нека учещите се артисти се обогатяват, да усвояват техниките, но да не копират, за да запазят собствения си стил, посъветваха ръководителите на майсторските класове.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
„Несломен“ е първият трак от новия албум на Димитър & Христо. В него се смесва вече утвърдения стил на дуета с малко по-неочаквано амплоа, информират от SingSong So ...
Мая Бежанска: Темата за геройството и достойнството ги няма в нашето общество, а хората имат нужда от тях
Премиерата на спектакъла „Тримата мускетари“ ще се състои на 24 ноември в Драматично-куклен театър (ДКТ)„Васил Друмев“, обяви директорът на шуменския театър ...
Изложба представя непоказвани досега творби на над 15 български художници от 20-и век
Изложба в галерия „Ракурси“ представя непоказвани досега творби на над 15 български художници, творили през 20-и век, съобщават организаторите. Експозицията ще може да ...
Коледната благотворителна кампания "Елхите на таланта" на фондация “Стоян Камбарев” ще се състои за шеста поредна година
Коледната благотворителна кампания "Елхите на таланта" на фондация “Стоян Камбарев” ще се състои за шеста поредна година, съобщиха от екипа й. Тази година близо 50 веч ...
Бет Харт идва отново в България през лятото на 2025 година
Бет Харт, наричана „музикалното чудо Бет”, „преродената Джанис Джоплин” и „огнената кралица на блус и рок музиката“, идва отново в България на 2 ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Антония Велева: Вярвам, че всеки може да се поучи за това как се обича България
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черупки" бяха представени тази вечер в Българския културно-информационен център в Скопие. „Вярвам ...
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Рядка картина на Караваджо, изтерзания гений на светлосянката (киароскуро), ще бъде изложена за първи път в музей в Рим, който я е получил като изключителен заем от частна колекция ...
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
„Несломен“ е първият трак от новия албум на Димитър & Христо. В него се смесва вече утвърдения стил на дуета с малко по-неочаквано амплоа, информират от SingSong So ...
Шопен и Лист звучат в рецитал на Людмил Ангелов от „Европейски музикален фестивал“
Клавирен рецитал на Людмил Ангелов е следващото събитие от 24-тия „Европейски музикален фестивал“ в София. На 30 ноември пианистът излиза на сцената на зала „Бълг ...
Съпруги бъркат мъжете си, слуги не познават господарите си
На 29 ноември е премиерата на „Комедия от грешки“. Представлението на театър „София“ ще се играе на сцената на „Театро отсам канала“, информират ...
Тикер в 17:00 ч.
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черу ...
Начало Под прожектора
2506
Под прожектора

Близо 50 души участваха в тридневни майсторски класове по рисуване, писане и музика

Близо 50 души участваха в тридневни майсторски класове по рисуване, писане и свирене във Велико Търново.Проектът на Сдружение “Клубът“ е финансиран по програма „Култура“ на Община Велико Търново, съобщи Елена Стоева от управителния съвет на сдружението.

| 15 Септември 2024, 16:42 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Близо 50 души участваха в тридневни майсторски класове по рисуване, писане и музика
Близо 50 души участваха в тридневни майсторски класове по рисуване, писане и музика
Снимка © БТА

Близо 50 души участваха в тридневни майсторски класове по рисуване, писане и свирене във Велико Търново.

Проектът на Сдружение “Клубът“ е финансиран по програма „Култура“ на Община Велико Търново, съобщи Елена Стоева от управителния съвет на сдружението.

„Филмаутор“ отбелязва 45 години от премиерата на филма „От нищо нещо“ с прожекция в „Одеон“ тази вечер, съобщават от сдружението. Събитието е част от фестивала за българско класическо кино „24 през 2024“.

Зрителите помнят Никола Рударов и с чудесната му роля на учителя по математика от филма „Вчера", който беше прожектиран в рамките на миналогодишния фестивал „30 вечери с 30 класики“, припомнят организаторите.

Премиерата на „От нищо нещо“ е на 9 юли 1979 г. Сценарист е Николай Никифоров, оператор - Георги Георгиев, художник - Владимир Лекарски, костюми – Елиана Стоянова, музика - Борис Карадимчев. Ролите изпълняват Анета Сотирова, Асен Кисимов, Стефан Данаилов, Стефан Костов, Анна Пенчева, Иван Сав

Ямболският Камерен оркестър (КО) „Дианополис” подготвя концерт с участието на германския диригент Валтер Хилгерс. Музикалното събитие е планирано за 17 ноември в залата на Културно-информационен център „Безистен” в Ямбол, съобщиха от оркестъра.

В програмата на концерта са включени Симфония № 3 в до мажор и Симфония № 5 в си минор от Карл Филип Емануел Бах, Концерт за цигулка и струнен оркестър от Ян Тегтмайер и Сюита за струнен оркестър от Леош Яначек.

Солист ще бъде Красимира Султанова – цигулка, която е художествен ръководител и концертмайстор на „Дианополис”.

Гост-диригентът проф. Валтер Хилгерс е концертирал по целия свят като оркестров музикант (туба), солист, преподавател по академична музика, аранжор и диригент. През годините е дирижирал концерти в десетки европейски градове, както и в Южна Америка. Преподавал е

Документалният спектакъл "Няма" на режисьора Неда Соколовска ще има премиера на 17 септември в Драматично-кукления театър "Васил Друмев" в Шумен. Участват актьорите Антония Велева, Калин Пачеръзки, Янислава Линкова, Кольо Стайков, Веселин Бърборков, Петар Андреев, Силвия Болярска. Той поставя на сцената проблема с безводието.

На пресконференция в шуменския театър Соколовска припомни, че спектакълът е роден в екстериорна среда, в уъркшоп по време на фестивала "Друмеви театрални празници". Тя подчерта, че това е важно за неговото създаване.

"Другото най-важно нещо е, че той е създаден от истински истории на шуменци, които събирахме това лято. Това, което питахме, беше свързано с водата, с непрекъснатите аварии, с отсъствието на вода в домовете им, с това как хората се справят с този проблем. Това е ситуация, която от много години мъчи гражданите", добави Соколовска.

Фестивалът на френския филм (15-30 ноември) почита 150-годишнината от рождението на френския композитор Морис Равел и „Болеро“ – последна негова композиция от 1928 г., представена на 22 ноември същата година в парижката опера „Гарние“ от балерината Ида Рубинщайн, на която е посветена. Това разказват от Френския институт по повод откриването на фестивала, който е в рамките на „Киномания“. 

„На музиката ще бъде оказана чест и чрез великолепния Шарл Азнавур, чиято стогодишнина от рождението отбелязваме тази година с филма „Господин Азнавур“, пресъздаден отчасти от Гран Кор Малад – също музикант“, коментират организаторите. Лентата проследява жизнения път на този син на арменски емигранти, композирал пове

Четирима артисти представят творбите си в павилиона на Венеция на Венецианското биенале на изкуствата тази година. Като град домакин на престижния форум, Венеция има свой отделен павилион за показване на изкуство в рамките на биеналето. Тази година със свои творби в него се представят  Сафет Зек, Пиетро Руфо, Виторио Марела и Франко Арминио.

ИДЕЯТА

По думите на организаторите Венецианският павилион има за цел да изследва състояние, което не е географско, не e езиково, не e социално, а емоционално, в търсене на себе си и неговата сантиментална пълнота.

„Да си у дома несъмнено е чувство, свързано с едно или няколко места, където се чувстваш свободен да бъдеш себе си. Проектът избира езиците на поезията и живописта, в които посетителите могат да се потопят: както в реалния живот, всеки детайл има своя собствена причина. Навлизането в из

Петя Танева, Камелия Кондова и Благородна Танева ръководиха курсовете в читалище "Надежда".

Близо десет художници се включиха в класа на Петя Танева - майстор на акварела, специалист по дизайн и художествена фотография. Всеки художник има стил, създаден с много часове работа, а това да го покажеш на други, които се занимават с акварел, за да продължат тези техники и да се развиват във времето, е необходимост, коментира Петя Танева.

Филм с кауза тръгва по кината от 1 ноември. „Училище за надежда“ представя дейността на училище „Димитър Екимов“ – единственото в България, което спасява деца от крайно бедни семейства, като им осигурява качествено образование, възпитание и грижа напълно безплатно, разказват от екипа на продукцията.

През 2014 г. актьорите Анимари Димитрова и Златко Златков създават училището-пансион в село Русаля, Великотърновско. В него дават шанс на деца от крайно бедни семейства да получат достъп до качествено образование, грижа и възпитание напълно безплатно. Осигуряват всичко нужно за децата чрез дарения.

„Създадохме училището и пансиона преди повече от десет години. Ценим и най-скромното дарение, защото ни помага да нахраним и облечем нашите ученици, да покрием сметките си, да възнаградим труда

За втора поредна година се организира Международният хоров фестивал „Земя на славни предци” в Нови пазар, съобщи Наталия Неделчева, секретар на Народно читалище (НЧ) „Христо Ботев – 1872“.

Тя каза, че участие са заявили общо 13 хорови състава, с над 350 хористи от Румъния и България, от градовете Нови пазар, Шумен, Варна, Ловеч, Трявна, Тервел и Гюргево.

Във фестивалната програма са предвидени четири концерта, два на 5 октомври и два на 6 октомври.

„Тази година общините Шумен, Каспичан, Плиска ни съдействат по места, тъй като ще има два фестивални концерта в Мадара, на входа на музея, и в Плиска, в Голямата базилика", допълни Неделчева.

Тя каза още, че на 5 октомври програмата започва сутринта с концерт в храм „Св. Параскева" в Нови пазар, в първата категория на фестивала - църковнославянски песнопения.

Премиерата на филма "Ръжда" (Rust), на чиято снимачна площадка актьорът Алек Болдуин случайно застреля операторката Халина Хъчинс, ще бъде на Международния фестивал за операторско майсторство EnergaCamerimage в полския град Торун през ноември, съобщи "Варайъти".

Близо три години след трагичната смърт на родената в Украйна операторка Халина Хъчинс, която беше част от семейството на фестивала, Camerimage възнамерява да почете паметта й и да напомни на света за нейното наследство. На тазгодишното издание на фестивала EnergaCamerimage ще бъде организирана специална прожекция за световната премиера на филма "Ръжда", се посочва на фестивалния сайт.

Тазгодишното издание на проявата ще бъде открито на 16 ноември и ще продължи до 23 ноември. 

Точната дата на премиерата не е посочена. 

През 2021 г. на снимачната площадка на уестърна "Ръжда" актьорът Але

Комедията „Горката Франция“ ще бъде представена на сцена в град Септември на 13 ноември, съобщават от Общински театър "Възраждане".

В представлението участват Александър Кадиев, Александър Дойнов, Фахрадин Фахрадинов, Катерина Евро, Анелия Луцинова. Това е комедия за сблъсъка на поколения, сексуална ориентация, ценностни стойности, идеали и любов. Любов в различните й проявления, форми и измерения, разказват повече за сюжета от театъра.

Комедията е изиграна над 450 пъти, като през юни гостува и в Троян.

През октомври в културната институция в град Септември беше представена постановката "Вечеря с приятели" с участието на Асен Блатечки, посочват още от театъра.

Вайола Дейвис ще получи почетната награда "Сесил Б. Демил", предаде Асошиейтед прес. Отличието ще й бъде връчено на 82-рата годишна церемония за наградите "Златен глобус" на 5 януари.

Дейвис спечели похвали за поредица от завладяващи персонажи във филми като "Прегради", "Майката на блуса", "Жената воин", като същевременно завладява телевизионната аудитория чрез юридическата драма "Как да ни се размине за убийство".

Президентът на наградите "Златен глобус" Хелън Хоун нарече Дейвис "светило" и изрази възхищението си от отдадеността на актрисата на занаята и влиянието й върху индустрията. "Смелостта на Вайола да пресъздава сложни и силни персонажи преодолява бариери и проправя нови пътища, което я превръща в емблема на съвършенството и идеален носител на тази престижна награда", каза Хоун. 

Наградата "Сесил Б. Демил" е присъждана на 69 от най-големите та

„В моя случай това не е его, а именно необходимост да предам това, което аз самата съм научила, като обучаем в майсторски класове. Всъщност в това изкуство няма възраст, аз самата започнах да се занимавам с акварел преди 10 години и така всеки ден, защото акварелът е трудна техника, която изисква ежедневна работа", допълни тя.

Петя Танева поема първи майсторски курс тук, във Велико Търново и споделя, че нейният първи учител е Атанас Мацурев. Дали той е видял нещо в моя инстинкт към акварела или аз съм поискала да повярвам на големия майстор, не знам, разказа Петя Танева. Докато дълго рисуваш една акварелна картина, през цялото време има напрежение и съмнение дали процесът ще бъде завършен както трябва, разказа тя и благодари на всички творци, участвали в курса.

За втори път поетесата Камелия Кондова ръководи майсторски клас по писане във Велико Търново. През тази година желаещите да се включат са два пъти повече от миналата, при това от различни възрасти, каза Камелия Кондова. "Това е хем сложно, хем е песен", подчерта тя.

Сложно е, защото те са на различни нива, а аз не съм Господ, който да казва кой е добър, кой не, длъжна съм от моето изходно положение да ги застраховам от опитите им да подражават, разказа за своята концепция на преподаване Кондова.

Много е важно в тези класове хората да се слушат един друг, във втория ден те се запознаха, започнаха да се саморедактират, да си предлагат заглавия. Нека не звучи носталгично, но преди много години имаше една форма, наречена кръжок, в нея пишещите хора се събираха, за да се усетят като общност, защото писането е общуване, посочи тя.

Камелия Кондова коментира, че българският книжен пазар е залят от български издания, но българската литература е малко. Тя посочи, че истинските зрънца могат да бъдат открити на принципа „проба-грешка“. Четенето възпитава, защото търсиш автора, който вече си открил, в голямото информационно море, което ни залива, допълни тя.

Най-ценното за човек, който се е утвърдил в своята професия, е да предаде наученото на следващите поколения, за да има развитие, каза Благородна Танева, един от утвърдените преподаватели по цигулка.

Талантливи деца се раждат навсякъде и винаги, но има все по-малко знаещи и отговорни преподаватели, допълни тя.

Изграждането на един музикант изисква години работа, а за да се получат големите резултати, са важни три компонента – талантливо дете, знаещ преподавател и отговорни родители. Талантът е необходим, но не е определящ, определящ е трудът, постоянството, дисциплината и интелигентността, каза преподавателката.

"Имала съм случаи, в които деца без блестящ природен талант, но със самодисциплина и труд, са постигнали върхове, докато други – природно надарени, при липса на тези качества, потънаха", каза Танева.

Днес сме в състояние да чуем най-големите постижения в музиката, без да пътуваме до дадената държава, но обучение през интернет не може да се осъществява. В обучението на музиканта има методика и последователност. Винаги съветвам моите ученици да слушат световнопризнатите изпълнители, а най-ценното е да чуят едно произведение, изпълнено от различни майстори, за да усетят разликата в интерпретацията, разказа тя. 

Нека учещите се артисти се обогатяват, да усвояват техниките, но да не копират, за да запазят собствения си стил, посъветваха ръководителите на майсторските класове.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
Мая Бежанска: Темата за геройството и достойнството ги няма в нашето общество, а хората имат нужда от тях
Изложба представя непоказвани досега творби на над 15 български художници от 20-и век
Коледната благотворителна кампания "Елхите на таланта" на фондация “Стоян Камбарев” ще се състои за шеста поредна година
Бет Харт идва отново в България през лятото на 2025 година
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Антония Велева: Вярвам, че всеки може да се поучи за това как се обича България
Творчески отражения
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Под прожектора
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.