NRD Начало
Неделя, 13 Октомври 2024
Начало Под прожектора Близо 50 души участваха в тридневни майсторски класове по рисуване, писане и музика
2478
Под прожектора

Близо 50 души участваха в тридневни майсторски класове по рисуване, писане и музика

Близо 50 души участваха в тридневни майсторски класове по рисуване, писане и свирене във Велико Търново. Проектът на Сдружение “Клубът“ е финансиран по програма „Култура“ на Община Велико Търново, съобщи Елена Стоева от управителния съвет на сдружението. Петя Танева, Камелия Кондова и Благородна Танева ръководиха курсовете в читалище "Надежда". Близо десет художници се включиха в класа на Петя Танева - майстор на акварела, специалист по дизайн и художествена фотография

| 15 Септември 2024, 16:42 ч.
Близо 50 души участваха в тридневни майсторски класове по рисуване, писане и музика
Близо 50 души участваха в тридневни майсторски класове по рисуване, писане и музика
Снимка © БТА

Близо 50 души участваха в тридневни майсторски класове по рисуване, писане и свирене във Велико Търново.

Дигитални колажи, конструирани от авторски фотографии на архитектурни обекти, са част от изложбата „Постройки и пейзажи“.

Експозицията е на Сибила Керелезова и ще бъде представена от 19 септември до 4 октомври в столичната галерия Depoo.

„Постройки и пейзажи“ е серия от дигитални колажи, конструирани от авторски фотографии на архитектурни обекти, в които градът е преустроен в декор на цветен следобеден сън. Елементите на еклектичната градска среда в София се обединяват във физически неосъществими постройки и сцени, които стоят на границата на действителността“, разказват от екипа.

Сибила Керелезова е родена през 1997 в гр. Кърджали. Тя е графичен дизайнер и художник, живее и работи в София. През 2020 г. завършва специалност „Инженерен дизайн“ в Технически университет - София, а през 2022 г. - магистърска степен в НХ

Легендата за Невястата, пресъздадена в различните изкуства, е представена в изложба, която бе открита днес в Регионалната библиотека в Смолян. Изложбата е включена в инициативите на библиотеката за отбелязване на Европейските дни на наследството.

Легендата за Невястата има много версии, представени са 4 от тях, заяви Цвета Станишева, библиотекар. Експозицията показва литературни творби на смолянски автори, посветени на най-вълнуващата легенда, свързана с историята на Смолян. Представен е Тома Попратилов -  Садукей, който първи пише за тази легенда.

В изложбата присъства и „Невястата“ на поета Никола Гигов и „Монолог на Невястата“ на Елена Хайтова. Включена е една емблематична картина на големия родопски художник Анастас Стайков - „Турлука Невястата“,  допълни Цвета Станишева. Според нея изложбата обединява нашето съвремие и

В Регионалната библиотека „Пейо Яворов“ в Бургас бе открита фотоизложбата „Родопско-морски срещи с природата“. Тя е дело на родения в Кърджали, но живеещ в Бургас фотограф Тенчо Петков. Експозицията, включваща общо 30 фотографии, представя красотата и разнообразието на природата в Източните Родопи и бреговете на Черно море през творческата призма на автора.

Фотоизложбата обединява Бургаския регион и Източните Родопи, и по-точно област Кърджали, каза авторът на експозицията Тенчо Петков, който вече 20 години живее край морето. По думите му кадрите показват познати и не толкова известни за широката общественост места. Надявам се да предизвикам интереса у хората да посетят тези локации, сподели фотографът.

Идеята на фотоизложбата е да стимулира хората да опазват и да се грижат за околната среда, посочи Петков. Той сподели, че голяма част от местата, които е посетил и е з

Спектакълът "Елизабет или кралицата девственица" от Кристиан Симеон е втората премиера на Драматичен театър - Пловдив, част от фестивала "Сцена на кръстопът".

Режисьор на представлението е Маргарита Мачева, а в ролята на една от най-великите личности - кралица Елизабет I, влиза Койна Русева. Премиерата е тази вечер в Камерна зала „Стефан Данаилов”.

Преводът е на Наташа Колевска-Куртева, сценографията и костюмите на Ванина Цандева, музиката на Христо Намлиев. Актьорският състав включва още Ивана Крумова, Венелин Методиев, Борис Кръстев и Мартин Раков.

Авторът е измислил история, която се базира на реални личности, а отношенията между тях се развиват по много емоционален начин, посочи режисьорът Маргарита Мачева. Тя подчерта, че това е история-фикция и спектакълът няма претенция за историческа достоверност. В него кралицата се влюбва в един много по-м

В Бърно, Чехия, започва международният фестивал за криминални сериали Serial Killer, съобщи „Ческе новини“.  На форума ще бъдат представени трийсет заглавия от цяла Европа.

Фестивалът на криминалните сериали ще продължи до 29 септември, а прожекциите ще бъдат в няколко театъра и в института за телевизия в града. 

Фестивалът ще бъде открит с чешкия минисериал „Кладенецът“, чийто сценарий е базиран на действителен случай от 1968 г. 

Serial Killer е първият подобен фестивал в Централна и Източна Европа. Обичайно в рамките на форума се показват първите два епизода от съответните продукции, включени в програмата.

Проектът на Сдружение “Клубът“ е финансиран по програма „Култура“ на Община Велико Търново, съобщи Елена Стоева от управителния съвет на сдружението.

Петя Танева, Камелия Кондова и Благородна Танева ръководиха курсовете в читалище "Надежда".

Близо десет художници се включиха в класа на Петя Танева - майстор на акварела, специалист по дизайн и художествена фотография. Всеки художник има стил, създаден с много часове работа, а това да го покажеш на други, които се занимават с акварел, за да продължат тези техники и да се развиват във времето, е необходимост, коментира Петя Танева.

„В моя случай това не е его, а именно необходимост да предам това, което аз самата съм научила, като обучаем в майсторски класове. Всъщност в това изкуство няма възраст, аз самата започнах да се занимавам с акварел преди 10 години и така всеки ден, защото акварелът е трудна техника, която изисква ежедневна работа", допълни тя.

Петя Танева поема първи майсторски курс тук, във Велико Търново и споделя, че нейният първи учител е Атанас Мацурев. Дали той е видял нещо в моя инстинкт към акварела или аз съм поискала да повярвам на големия майстор, не знам, разказа Петя Танева. Докато дълго рисуваш една акварелна картина, през цялото време има напрежение и съмнение дали процесът ще бъде завършен както трябва, разказа тя и благодари на всички творци, участвали в курса.

Картина, останала скрита около 400 години, преди да бъде открита през 2019 г., е отпечатана на обложка на нов албум, съобщи Би Би Си.

Специалисти откриха произведението при изследване с рентген на картина, собственост на музея "Боус" в замъка "Барнард" в Дърам, Англия, докато се опитваха да установят дали дървената й рамка е увредена. Под картината, изобразяваща обезглавяването на Йоан Кръстител, експертите откриват друга картина, изобразяваща рождественска сцена.

Музикантът Ханк Съливант, бивш концертиращ китарист с американската рок група MGMT, използва скритата доскоро картина за обложката на новия си албум The Color of Heaven.

Специалистите смятат, че картината на Йоан Кръстител е на около 400 години и вероятно е била част от олтар. Авторът на картината, както и на скритото под нея произведение, не е известен. Скритата картина изобразява бебе в ясли, ангели

Художникът Георги Златев беше отличен с голямата награда на „Есенен салон“ 2024 по време на тържествена церемония в изложбена зала „Байер“.

Форумът се провежда ежегодно на 5 октомври – Празникът на Стара Загора, като събра художници, творци и почитатели на изкуството. 

„Хората на духа, хората на изкуството, на културата, са във фундамента на успеха на нашия град. Така е било назад в годините, години трудни, години на възстановяване. Така е и днес благодарение на всички вас“, приветства присъстващите заместник-кметът Милена Желева.

Тя подчерта, че „през дните и годините, в които живеем, тези неща сякаш не ги усещаме, но те са факт. Когато погледнем назад виждаме едно натрупване и с това Стара Загора може да се гордее“, посочи още Желева.

„Изключително се радвам да открием тази изложба всяка

Музей на изкуствата в САЩ продава картина на Лукас Кранах Стари - немски ренесансов художник, с която нейният еврейски собственик е бил принуден да се раздели заради нацисткото преследване през Втората световна война, предаде ДПА. 

Приходите ще бъдат поделени между Музея на изкуствата в Алънтаун, щата Пенсилвания, и наследниците на бившия собственик на картината Хенри Бромберг, съобщиха от институцията. 

Президентът и главен изпълнителен директор на музея Макс Уайнтрауб каза, че картината "Портрет на Георг Брадати, херцог на Саксония" е била закупена от музея от нюйоркска галерия през 1961 г.

"Това произведение на изкуството се появи на пазара и в крайна сметка попадна в музея, само защото Хенри Бромберг трябваше да избяга от преследване от нацистка Германия", каза той. 

"Моралният императив ни накара да действаме. Надяваме се, че този до

Прожекция на открито на първата част на анимацията „Отвътре навън“ ще се състои на 12 юли в Самоков, на мотополигон „Ридо“, съобщи главният организатор на инициативата Миролюба Ташова. 

Тя отбеляза, че освен любителите на футбола, са решили да зарадват и най- малките фенове на киното под звездите. 

Първата част на продукцията разказва историята за тъгата и стреса в живота на децата, а главна героиня е Райли, на която й се налага да напусне родното място и приятелите си, за да живее в Сан Франциско със семейството си. 

Наскоро излезе и втора част на анимацията, която е и в киносалоните у нас. 

Главните женски роли в 100-те най-печеливши филма са намалели до 30 на сто през 2023 г., съобщи електронното издание "Скрийн дейли", като цитира проучване. 

Изследването е на инициативата Annenberg Inclusion и основателката й Стейси Л. Смит.

Данните сочат, че нивото на главните женски роли е спаднало с 14 процента спрямо 2022 г. Малък напредък е постигнат по отношение на броя на герои момичета или жени, които използват гласа си в продукциите. Те вече са 32 на сто в сравнение с 30 на сто през 2007 г., когато започва проучването.

Авторите са обхванали 1700 от най-касовите продукции и са оценили 75 328 роли, за да проучат представителството по пол, раса/етническа принадлежност, ЛГБТК+ идентичност и герои с увреждания, отбелязва "Скрийн дейли".

Според данните в около 11 на сто от историите през 2023 г. има баланс между половете или момичета и жени са 4

За втори път поетесата Камелия Кондова ръководи майсторски клас по писане във Велико Търново. През тази година желаещите да се включат са два пъти повече от миналата, при това от различни възрасти, каза Камелия Кондова. "Това е хем сложно, хем е песен", подчерта тя.

Сложно е, защото те са на различни нива, а аз не съм Господ, който да казва кой е добър, кой не, длъжна съм от моето изходно положение да ги застраховам от опитите им да подражават, разказа за своята концепция на преподаване Кондова.

Много е важно в тези класове хората да се слушат един друг, във втория ден те се запознаха, започнаха да се саморедактират, да си предлагат заглавия. Нека не звучи носталгично, но преди много години имаше една форма, наречена кръжок, в нея пишещите хора се събираха, за да се усетят като общност, защото писането е общуване, посочи тя.

Камелия Кондова коментира, че българският книжен пазар е залят от български издания, но българската литература е малко. Тя посочи, че истинските зрънца могат да бъдат открити на принципа „проба-грешка“. Четенето възпитава, защото търсиш автора, който вече си открил, в голямото информационно море, което ни залива, допълни тя.

Най-ценното за човек, който се е утвърдил в своята професия, е да предаде наученото на следващите поколения, за да има развитие, каза Благородна Танева, един от утвърдените преподаватели по цигулка.

Талантливи деца се раждат навсякъде и винаги, но има все по-малко знаещи и отговорни преподаватели, допълни тя.

Изграждането на един музикант изисква години работа, а за да се получат големите резултати, са важни три компонента – талантливо дете, знаещ преподавател и отговорни родители. Талантът е необходим, но не е определящ, определящ е трудът, постоянството, дисциплината и интелигентността, каза преподавателката.

"Имала съм случаи, в които деца без блестящ природен талант, но със самодисциплина и труд, са постигнали върхове, докато други – природно надарени, при липса на тези качества, потънаха", каза Танева.

Днес сме в състояние да чуем най-големите постижения в музиката, без да пътуваме до дадената държава, но обучение през интернет не може да се осъществява. В обучението на музиканта има методика и последователност. Винаги съветвам моите ученици да слушат световнопризнатите изпълнители, а най-ценното е да чуят едно произведение, изпълнено от различни майстори, за да усетят разликата в интерпретацията, разказа тя. 

Нека учещите се артисти се обогатяват, да усвояват техниките, но да не копират, за да запазят собствения си стил, посъветваха ръководителите на майсторските класове.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Изложбата „Артистични антоними“ ще представи избрани творби на български художници от частна колекция в галерия „Жорж Папазов“
Изложбата „Артистични антоними“ ще представи избрани творби на български художници в Художествената галерия „Жорж Папазов“ в Ямбол на 15 октомври. Експозици ...
Микола Дядюра: Музиката е нашето оръжие
Да свирим музика е нашето оръжие, каза пред АФП диригентът на оркестъра на Националната опера на Украйна Микола Дядюра, който е във Франция за концерт. В оркестъра има няколко войн ...
Концертно изпълнение на операта „Бохеми“ е част от програмата на Лауреатски дни „Катя Попова“
Концертно изпълнение на операта „Бохеми“ от Джакомо Пучини е част от програмата на Международния музикален фестивал Лауреатски дни „Катя Попова“. То ще бъде ...
Лили Иванова за Кирил Маричков: Твоето творчество остава
Поклон пред паметта на големия български музикант, певец и композитор Кирил Маричков!, написа Лили Иванова в профила си във Фейсбук. „Почивай в мир, приятелю! Твоето творчест ...
Бунтар и свободен човек, Кирил Маричков спечели сърцата на поколения
Отиде си легенда на българската рок музика! Бунтар и свободен човек, Кирил Маричков спечели сърцата на поколения почитатели. Това написаха от Министерския съвет на официалната си с ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Как южнокорейската култура завладя света?
Филмите й печелят "Оскар", телевизионните й сериали и кей-поп звезди обикалят света, а един от нейните автори току-що спечели Нобелова награда за литература...Как Южна Корея се утв ...
Изложбата „Артистични антоними“ ще представи избрани творби на български художници от частна колекция в галерия „Жорж Папазов“
Изложбата „Артистични антоними“ ще представи избрани творби на български художници в Художествената галерия „Жорж Папазов“ в Ямбол на 15 октомври. Експозици ...
Графити фестивал "Пристанище на 60 корабни статуи" ще събере визуални артисти
Графити фестивал на тема "Пристанище на 60 корабни статуи" ще се състои в Русе от 15-и до 19-и октомври тази година. Това съобщиха организаторите от сдружение "Екоарт" в града.&nbs ...
Изложбата „Цветни спомени от музея“ представя творби от фонда за изкуство и култура „Ангел Симеонов“
Изложбата „Цветни спомени от музея“ представя в творби от фонда за изкуство и култура „Ангел Симеонов“. Вернисажът е на 15 октомври в музея-галерия „ ...
Светослав Лобошки: Обичам усмихнатите песни, каза композиторът
Има песни, които са със сериозна тема, със сериозно послание, но има и такива, които са за настроение, за концерт, да развеселиш публиката. Всяка песен си има своето предназначение ...
Тикер в 19:00 ч.
Филмите й печелят "Оскар", телевизионните й сериали и кей-поп звезди обикалят св ...
Начало Под прожектора
2478
Под прожектора

Близо 50 души участваха в тридневни майсторски класове по рисуване, писане и музика

Близо 50 души участваха в тридневни майсторски класове по рисуване, писане и свирене във Велико Търново.Проектът на Сдружение “Клубът“ е финансиран по програма „Култура“ на Община Велико Търново, съобщи Елена Стоева от управителния съвет на сдружението.

| 15 Септември 2024, 16:42 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Близо 50 души участваха в тридневни майсторски класове по рисуване, писане и музика
Близо 50 души участваха в тридневни майсторски класове по рисуване, писане и музика
Снимка © БТА

Близо 50 души участваха в тридневни майсторски класове по рисуване, писане и свирене във Велико Търново.

Проектът на Сдружение “Клубът“ е финансиран по програма „Култура“ на Община Велико Търново, съобщи Елена Стоева от управителния съвет на сдружението.

Дигитални колажи, конструирани от авторски фотографии на архитектурни обекти, са част от изложбата „Постройки и пейзажи“.

Експозицията е на Сибила Керелезова и ще бъде представена от 19 септември до 4 октомври в столичната галерия Depoo.

„Постройки и пейзажи“ е серия от дигитални колажи, конструирани от авторски фотографии на архитектурни обекти, в които градът е преустроен в декор на цветен следобеден сън. Елементите на еклектичната градска среда в София се обединяват във физически неосъществими постройки и сцени, които стоят на границата на действителността“, разказват от екипа.

Сибила Керелезова е родена през 1997 в гр. Кърджали. Тя е графичен дизайнер и художник, живее и работи в София. През 2020 г. завършва специалност „Инженерен дизайн“ в Технически университет - София, а през 2022 г. - магистърска степен в НХ

Легендата за Невястата, пресъздадена в различните изкуства, е представена в изложба, която бе открита днес в Регионалната библиотека в Смолян. Изложбата е включена в инициативите на библиотеката за отбелязване на Европейските дни на наследството.

Легендата за Невястата има много версии, представени са 4 от тях, заяви Цвета Станишева, библиотекар. Експозицията показва литературни творби на смолянски автори, посветени на най-вълнуващата легенда, свързана с историята на Смолян. Представен е Тома Попратилов -  Садукей, който първи пише за тази легенда.

В изложбата присъства и „Невястата“ на поета Никола Гигов и „Монолог на Невястата“ на Елена Хайтова. Включена е една емблематична картина на големия родопски художник Анастас Стайков - „Турлука Невястата“,  допълни Цвета Станишева. Според нея изложбата обединява нашето съвремие и

В Регионалната библиотека „Пейо Яворов“ в Бургас бе открита фотоизложбата „Родопско-морски срещи с природата“. Тя е дело на родения в Кърджали, но живеещ в Бургас фотограф Тенчо Петков. Експозицията, включваща общо 30 фотографии, представя красотата и разнообразието на природата в Източните Родопи и бреговете на Черно море през творческата призма на автора.

Фотоизложбата обединява Бургаския регион и Източните Родопи, и по-точно област Кърджали, каза авторът на експозицията Тенчо Петков, който вече 20 години живее край морето. По думите му кадрите показват познати и не толкова известни за широката общественост места. Надявам се да предизвикам интереса у хората да посетят тези локации, сподели фотографът.

Идеята на фотоизложбата е да стимулира хората да опазват и да се грижат за околната среда, посочи Петков. Той сподели, че голяма част от местата, които е посетил и е з

Спектакълът "Елизабет или кралицата девственица" от Кристиан Симеон е втората премиера на Драматичен театър - Пловдив, част от фестивала "Сцена на кръстопът".

Режисьор на представлението е Маргарита Мачева, а в ролята на една от най-великите личности - кралица Елизабет I, влиза Койна Русева. Премиерата е тази вечер в Камерна зала „Стефан Данаилов”.

Преводът е на Наташа Колевска-Куртева, сценографията и костюмите на Ванина Цандева, музиката на Христо Намлиев. Актьорският състав включва още Ивана Крумова, Венелин Методиев, Борис Кръстев и Мартин Раков.

Авторът е измислил история, която се базира на реални личности, а отношенията между тях се развиват по много емоционален начин, посочи режисьорът Маргарита Мачева. Тя подчерта, че това е история-фикция и спектакълът няма претенция за историческа достоверност. В него кралицата се влюбва в един много по-м

В Бърно, Чехия, започва международният фестивал за криминални сериали Serial Killer, съобщи „Ческе новини“.  На форума ще бъдат представени трийсет заглавия от цяла Европа.

Фестивалът на криминалните сериали ще продължи до 29 септември, а прожекциите ще бъдат в няколко театъра и в института за телевизия в града. 

Фестивалът ще бъде открит с чешкия минисериал „Кладенецът“, чийто сценарий е базиран на действителен случай от 1968 г. 

Serial Killer е първият подобен фестивал в Централна и Източна Европа. Обичайно в рамките на форума се показват първите два епизода от съответните продукции, включени в програмата.

Петя Танева, Камелия Кондова и Благородна Танева ръководиха курсовете в читалище "Надежда".

Близо десет художници се включиха в класа на Петя Танева - майстор на акварела, специалист по дизайн и художествена фотография. Всеки художник има стил, създаден с много часове работа, а това да го покажеш на други, които се занимават с акварел, за да продължат тези техники и да се развиват във времето, е необходимост, коментира Петя Танева.

Картина, останала скрита около 400 години, преди да бъде открита през 2019 г., е отпечатана на обложка на нов албум, съобщи Би Би Си.

Специалисти откриха произведението при изследване с рентген на картина, собственост на музея "Боус" в замъка "Барнард" в Дърам, Англия, докато се опитваха да установят дали дървената й рамка е увредена. Под картината, изобразяваща обезглавяването на Йоан Кръстител, експертите откриват друга картина, изобразяваща рождественска сцена.

Музикантът Ханк Съливант, бивш концертиращ китарист с американската рок група MGMT, използва скритата доскоро картина за обложката на новия си албум The Color of Heaven.

Специалистите смятат, че картината на Йоан Кръстител е на около 400 години и вероятно е била част от олтар. Авторът на картината, както и на скритото под нея произведение, не е известен. Скритата картина изобразява бебе в ясли, ангели

Художникът Георги Златев беше отличен с голямата награда на „Есенен салон“ 2024 по време на тържествена церемония в изложбена зала „Байер“.

Форумът се провежда ежегодно на 5 октомври – Празникът на Стара Загора, като събра художници, творци и почитатели на изкуството. 

„Хората на духа, хората на изкуството, на културата, са във фундамента на успеха на нашия град. Така е било назад в годините, години трудни, години на възстановяване. Така е и днес благодарение на всички вас“, приветства присъстващите заместник-кметът Милена Желева.

Тя подчерта, че „през дните и годините, в които живеем, тези неща сякаш не ги усещаме, но те са факт. Когато погледнем назад виждаме едно натрупване и с това Стара Загора може да се гордее“, посочи още Желева.

„Изключително се радвам да открием тази изложба всяка

Музей на изкуствата в САЩ продава картина на Лукас Кранах Стари - немски ренесансов художник, с която нейният еврейски собственик е бил принуден да се раздели заради нацисткото преследване през Втората световна война, предаде ДПА. 

Приходите ще бъдат поделени между Музея на изкуствата в Алънтаун, щата Пенсилвания, и наследниците на бившия собственик на картината Хенри Бромберг, съобщиха от институцията. 

Президентът и главен изпълнителен директор на музея Макс Уайнтрауб каза, че картината "Портрет на Георг Брадати, херцог на Саксония" е била закупена от музея от нюйоркска галерия през 1961 г.

"Това произведение на изкуството се появи на пазара и в крайна сметка попадна в музея, само защото Хенри Бромберг трябваше да избяга от преследване от нацистка Германия", каза той. 

"Моралният императив ни накара да действаме. Надяваме се, че този до

Прожекция на открито на първата част на анимацията „Отвътре навън“ ще се състои на 12 юли в Самоков, на мотополигон „Ридо“, съобщи главният организатор на инициативата Миролюба Ташова. 

Тя отбеляза, че освен любителите на футбола, са решили да зарадват и най- малките фенове на киното под звездите. 

Първата част на продукцията разказва историята за тъгата и стреса в живота на децата, а главна героиня е Райли, на която й се налага да напусне родното място и приятелите си, за да живее в Сан Франциско със семейството си. 

Наскоро излезе и втора част на анимацията, която е и в киносалоните у нас. 

Главните женски роли в 100-те най-печеливши филма са намалели до 30 на сто през 2023 г., съобщи електронното издание "Скрийн дейли", като цитира проучване. 

Изследването е на инициативата Annenberg Inclusion и основателката й Стейси Л. Смит.

Данните сочат, че нивото на главните женски роли е спаднало с 14 процента спрямо 2022 г. Малък напредък е постигнат по отношение на броя на герои момичета или жени, които използват гласа си в продукциите. Те вече са 32 на сто в сравнение с 30 на сто през 2007 г., когато започва проучването.

Авторите са обхванали 1700 от най-касовите продукции и са оценили 75 328 роли, за да проучат представителството по пол, раса/етническа принадлежност, ЛГБТК+ идентичност и герои с увреждания, отбелязва "Скрийн дейли".

Според данните в около 11 на сто от историите през 2023 г. има баланс между половете или момичета и жени са 4

„В моя случай това не е его, а именно необходимост да предам това, което аз самата съм научила, като обучаем в майсторски класове. Всъщност в това изкуство няма възраст, аз самата започнах да се занимавам с акварел преди 10 години и така всеки ден, защото акварелът е трудна техника, която изисква ежедневна работа", допълни тя.

Петя Танева поема първи майсторски курс тук, във Велико Търново и споделя, че нейният първи учител е Атанас Мацурев. Дали той е видял нещо в моя инстинкт към акварела или аз съм поискала да повярвам на големия майстор, не знам, разказа Петя Танева. Докато дълго рисуваш една акварелна картина, през цялото време има напрежение и съмнение дали процесът ще бъде завършен както трябва, разказа тя и благодари на всички творци, участвали в курса.

За втори път поетесата Камелия Кондова ръководи майсторски клас по писане във Велико Търново. През тази година желаещите да се включат са два пъти повече от миналата, при това от различни възрасти, каза Камелия Кондова. "Това е хем сложно, хем е песен", подчерта тя.

Сложно е, защото те са на различни нива, а аз не съм Господ, който да казва кой е добър, кой не, длъжна съм от моето изходно положение да ги застраховам от опитите им да подражават, разказа за своята концепция на преподаване Кондова.

Много е важно в тези класове хората да се слушат един друг, във втория ден те се запознаха, започнаха да се саморедактират, да си предлагат заглавия. Нека не звучи носталгично, но преди много години имаше една форма, наречена кръжок, в нея пишещите хора се събираха, за да се усетят като общност, защото писането е общуване, посочи тя.

Камелия Кондова коментира, че българският книжен пазар е залят от български издания, но българската литература е малко. Тя посочи, че истинските зрънца могат да бъдат открити на принципа „проба-грешка“. Четенето възпитава, защото търсиш автора, който вече си открил, в голямото информационно море, което ни залива, допълни тя.

Най-ценното за човек, който се е утвърдил в своята професия, е да предаде наученото на следващите поколения, за да има развитие, каза Благородна Танева, един от утвърдените преподаватели по цигулка.

Талантливи деца се раждат навсякъде и винаги, но има все по-малко знаещи и отговорни преподаватели, допълни тя.

Изграждането на един музикант изисква години работа, а за да се получат големите резултати, са важни три компонента – талантливо дете, знаещ преподавател и отговорни родители. Талантът е необходим, но не е определящ, определящ е трудът, постоянството, дисциплината и интелигентността, каза преподавателката.

"Имала съм случаи, в които деца без блестящ природен талант, но със самодисциплина и труд, са постигнали върхове, докато други – природно надарени, при липса на тези качества, потънаха", каза Танева.

Днес сме в състояние да чуем най-големите постижения в музиката, без да пътуваме до дадената държава, но обучение през интернет не може да се осъществява. В обучението на музиканта има методика и последователност. Винаги съветвам моите ученици да слушат световнопризнатите изпълнители, а най-ценното е да чуят едно произведение, изпълнено от различни майстори, за да усетят разликата в интерпретацията, разказа тя. 

Нека учещите се артисти се обогатяват, да усвояват техниките, но да не копират, за да запазят собствения си стил, посъветваха ръководителите на майсторските класове.

Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Изложбата „Артистични антоними“ ще представи избрани творби на български художници от частна колекция в галерия „Жорж Папазов“
Микола Дядюра: Музиката е нашето оръжие
Концертно изпълнение на операта „Бохеми“ е част от програмата на Лауреатски дни „Катя Попова“
Лили Иванова за Кирил Маричков: Твоето творчество остава
Бунтар и свободен човек, Кирил Маричков спечели сърцата на поколения
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Октомври
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Цветни аспекти
Как южнокорейската култура завладя света?
Под прожектора
Изложбата „Артистични антоними“ ще представи избрани творби на български художници от частна колекция в галерия „Жорж Папазов“
Цветни аспекти
Графити фестивал "Пристанище на 60 корабни статуи" ще събере визуални артисти
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.