Моята идея и цел е да направя максимално истински нещата. Не се стремя да са модерни или шокиращи. Базирам творбите си на най-простите сюжети. Това каза художникът Красимир Желев, който подреди изложба живопис в Сарафската къща в Самоков.
Родената в България и израснала в Клиши-су-Боа, Франция, Силви живее сред музика още от детските си години - баща й и дядо й са музиканти. Когато пораства, под влияние на брат си започва да слуша джаз.
Живях в България до шестата си година, казва Вартан в интервю, публикувано в „Телерама“ по повод 80-ия й рожден ден. Описва семейството си като много грижовно и любящо. Баща й е франкофон, работещ във френското посолство в София. На седем години бъдещата звезда пристига в Париж. Цели четири години семейството живее в хотел, преди да може да си позволи къща. Бъдещата певица тръгва на училище и научава френски „на терен“. Оттогава, по думите й, остава извънредно срамежлива.
Когато семейството вече може да си позволи къща, първата вещ, която купува баща й, е пиано.
Влиза за първи път в легендарната зала „Олимпия&ld
Легендата за Невястата, пресъздадена в различните изкуства, е представена в изложба, която бе открита днес в Регионалната библиотека в Смолян. Изложбата е включена в инициативите на библиотеката за отбелязване на Европейските дни на наследството.
Легендата за Невястата има много версии, представени са 4 от тях, заяви Цвета Станишева, библиотекар. Експозицията показва литературни творби на смолянски автори, посветени на най-вълнуващата легенда, свързана с историята на Смолян. Представен е Тома Попратилов - Садукей, който първи пише за тази легенда.
В изложбата присъства и „Невястата“ на поета Никола Гигов и „Монолог на Невястата“ на Елена Хайтова. Включена е една емблематична картина на големия родопски художник Анастас Стайков - „Турлука Невястата“, допълни Цвета Станишева. Според нея изложбата обединява нашето съвремие и
Фестивалът на изкуствата „Фриндж“ в Единбург, който е сред най-популярните в Шотландия, започва с повече от 3500 представления, планирани през целия месец, предаде ДПА.
Събитието започва днес, 2 август, и ще продължи до 26 август, като в него участват артисти от 58 държави. Потвърдените представления са 3663, като това е с 346 повече от 3317 мероприятия, посочени в програмата на фестивала, отбелязва ДПА.
За 686 събития плащанията ще се извършват по модела „плати, колкото можеш“, а други 456 ще са безплатни.
„След месеци на планиране от хиляди хора, силно съм развълнувана да приветствам всички с добре дошли на Единбургския фестивал на изкуствата „Фриндж“, каза главният изпълнителен директор Шона Маккарти.
„Искам да изкажа огромни благодарности на всички, които работиха толкова усърдно, за да стигнем дотук, включително на артистите, продуцентите, сл
Първи национален гастрол с операта „Сватбата на Фигаро“ от Моцарт подготвя екипът на Музикално-драматичния театър „Константин Кисимов“ във Велико Търново, съобщиха от пресцентъра на културната институция.
На 28 ноември трупата ще гостува на сцената на Драматично-куклен театър „Иван Радоев“ в Плевен. На 3 декември великотърновският театър ще представи операта във Варна.
Втората премиера на спектакъла във Велико Търново ще бъде в голяма зала на МДТ „Константин Кисимов“ на 14 ноември.
В оперното заглавие участват солисти от Китай, Сърбия, Република Северна Македония, Русия и различни оперни театри в България заедно с оркестъра, хора и балета на великотърновския театър. Диригент-постановчик е маестро Георги Патриков, а гост-режисьор - Петко Бонев. Сценичният дизайн и костюмите са дело на Ася Стоименова, а
Родената в Симеоновград художничка, която от години твори в Исландия - Тихомира Толева - Тия подреди първата си изложба в България. Тя гостува на галерия „Форум“ в Хасково, където тази вечер се открива изложението. Картините й са обединени под заглавието "Исландия - над и отвъд".
Нейната първа изложба у нас е вдъхновена от природата на северната островна държава, където живее повече от 17 години. В някои от творбите си тя използва вулканичен материал, включително и такъв от наскоро изригналия вулкан Рейкянес, затова казва, че буквално в Хасково е донесла частица от Исландия. "Използвала съм застинала лава от вулкан, който се активира сега и постоянно изригва. Казват, че този вид вулкани могат да продължават със стотици години", разказа художничката за нестандартната си идея да вложи в част от картините си вулканична лава.
Тия добави, че след като вулк
Експозицията бе официално открита от самоковския художник Георги Георгиев, който е и куратор. Той поздрави Желев и посочи, че творбите му заслужават да бъдат видени.
Красимир Желев разказа още, че се стреми да достигне духовно излъчване в общото, което е присъщо на набизма (движение в изкуството).
Отскоро художникът твори и фигурални композиции и по думите му това е благодарение на житейския път, по който е тръгнал и заради вдъхновението, което е получил от разложкия край, където живее от няколко години.
Той припомни думите „половин час и 30 години преди това" отнема изработването дадена картина. За всяка е нужно различно време, важно е да „узрее“ идеята, каза Желев. Той подреди 36 творби и те ще могат да бъдат видени до края на този месец.
Изложбата се открива съвместно между самоковската „Ретро арт галерия“ и Национален дарителски фонд „13 века България“.
Димитър Павлов представя изложбата си „Писма и ноктюрни“ в галерия „Сердика“ в обновена част на Женския пазар в София. Експозицията може да бъде разгледана от 22 ноември до 14 декември, съобщават организаторите.
„Настоящата си изложба в галерия „Сердика“ озаглавих „Писма и ноктюрни“ по съвсем праволинейни подбуди, защото това са двете основни серии картини в експозицията“, разказва той. По думите му серията „Писма“ представя образи, които се появяват от повърхности, напомнящи листове хартия, огрени от слънцето по различен начин и композиционно следващи посоката на изписани редове.
„Вторият ми цикъл работи озаглавих „Ноктюрни“ от една страна, защото творбите следват минорната гама в живописта, т. нар. „тиха гама“, която силно ме вълнува. От друга страна, терм
Румяна Коцева отбелязва 45 години сценична дейност и кръгла житейска годишнина с концерт на 4 декември в вала „България“.
Певицата ще представи коледни класики в свой превод на български език и с оркестрации на Славил Димитров, като преди София, ще гостува на 2 декември в Шумен, разказват организаторите.
Специални участници в концертите са Васил Петров и Никола Попов, гост музиканти са Цветан Недялков – китара, Кристиан Илиев – пиано, и Ивайло Звездомиров – бас. На сцената излиза и детския хор на Националното музикално училище „Любомир Пипков“.
Славил Димитров ще дирижира ръководената от него Симфониета Шумен в концертните изпълнения.
Прем
Сингълът Love Somebody на Морган Уолън зае първо място в класацията Хот 100 на "Билборд", съобщи сайтът на изданието.
Песента, която излезе на 18 октомври, е третата, с която изпълнителят оглавява класацията.
Уолън обяви песента през месец май в ТикТок и я изпълняваше на концертите си в Европа от турнето One Night at a Time.
Шабузи отстъпи на втора позиция с A Bar Song след 15 седмици на върха на чарта.
Били Айлиш слиза от второ на трето място с Birds of a Feather.
Песента Espresso на Сабрина Карпентър, която миналата седмица заемаше трета позиция в класацията, слиза на пето място, а другото парче на певицата Taste отива на девета от осма позиция.
На четвърто място е Die With a Smile на Лейди Гага и Бруно Марс, който е и на осма позиция в чарта с APT.
Пост Малоун в сътрудничество с Морган Уолън слизат от пето на шесто място с I H
С клавирен рецитал на Алберт Мамриев тази вечер започва 14-ото издание на „Пиано екстраваганца”, съобщават от екипа на международния фестивал.
Пианистът, диригент и музикален продуцент Алберт Мамриев е роден в Дагестан. Учи при баща си – известният музикант Янкел Мамриев, при проф. Александър Бакулов и проф. Николай Костилев в Централното музикално училище на Московската консерватория „Чайковски“, както и при проф. Сергей Доренски, при професор Арие Варди в Музикалната академия „С. Рубин“ към университета в Тел Авив и в Хановерския университет за музика, драма и медии.
В Софийската градска художествена галерия той ще изпълни творби от Р. Вагнер/Ф. Лист – Feierlicher Marsch из „Парсифал“, Walhall из „Пръстенът на нибелунгите“, O du mein holder
Осемдесетгодишният вокалист на "Ху" Роджър Долтри каза, че "пее по-добре, отколкото от години" и че с рок групата му имат "какво още да покажат", предаде Пи Ей мидия/ДПА.
Долтри споделя, че догодина ще започне самостоятелно турне, тъй като ако не продължи да пее, гласът му ще "изчезне", както и че иска да "изследва музиката", подхождайки към познати песни по нов начин.
Говорейки за най-скорошните си изпълнения, Роджър Долтри каза пред Пи Ей мидия: "Чувствам, че пея може би по-добре, отколкото съм пял от години".
Визирайки изявите си с "Ху", музикантът споделя: "Нашата музика е много, много различна от повечето рок музика и трябва да продължим да я правим".
"За да го направя, трябва да продължа да пея в паузите между две шоута, защото тези паузи могат да бъдат доста дълги, а ако не бъде използван, човешкият глас може да изчезне", допълва Дол
Красимир Желев е роден на 27 февруари 1968 година в село Василево, област Добрич. Завършва Средно специално художествено училище (дн. Национална гимназия по пластични изкуства и дизайн „Академик Дечко Узунов“) в Казанлък и педагогика на пластичните изкуства в Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“ специалност – живопис, сочи справка на отдел „Справочна“ към . Красимир Желев от 1992 г. е член на Дружество на шуменските художници (ДШХ). Работи основно в областта на живописта и рисунката.