Изложбата „Хоризонти“ с творби на художника Георги Баев (1924-2007) бе открита тази вечер в художествена галерия „Дечко Узунов“, филиал на Софийската градска художествена галерия (СГХГ).
Фестивалът на американското кино в Довил, Франция, отбелязва 50-годишнината си със стил, след като бе разтърсен от спорове около отстраняването на френско-ливанския тромпетист Ибрахим Маалуф от журито, предаде АФП. През лятото Од Eсбер бе назначена за нова директорка на фестивала, след като замени Бруно Бард, който се оттегли след обвинения в сексуално посегателство, публикувани във френския разследващ сайт „Медиапар“.
Фестивалът започва в петък, 6 септември, и ще продължи до 15 септември. Председател на журито на кинофестивала в Довил ще бъде френският актьор Беноа Мажимел. Почетни награди ще получат Майкъл Дъглас, Натали Портман, Мишел Уилямс и Джеймс Грей.
Режисьорът Франсис Форд Копола ще представи най-новия си филм „Мегалополис“, а Шон Бейкър ще покаже продукцията „Анора“, тазгодишният победител на фестивала в Кан. Зрители
„Дойчес Шаушпилхаус“ в Хамбург (Deutsches Schauspielhaus) бе избран за театър на годината според списание „Театер хойте“ (Theater heute), цитиран от ДПА.
Признанието за хамбургския театър е резултат от проучване, проведено сред 46 критици, които оценяват най-важните моменти от театралния сезон в няколко категории.
Творческият директор Карин Байер, която ръководи „Дойчес Шаушпилхаус“ от сезон 2013/2014 г., е високо оценена за постиженията си. Според „Театер хойте“ нейната работа е „потопила Хамбург в изкуство“.
Сезон 2023/2024 бележи важен период за театъра, определян като тематична и драматургична кулминация от последните му проекти.
Театралната поредица за древността „Антрополис“ (Anthropolis), включваща пет части, получи полжителен отзвук от критиката. Лина Б
Ново арт кафе и модерен посетителски център, който обаче ще запази духа на времето в къщата музей на Владимир Димитров-Майстора в село Шишковци, създават в двора на музея от художествената галерия в Кюстендил, носеща името на големия български художник. Къщата музей в селото представя житейския и творчески път на художника, акцентирайки основно върху периода от близо 29-те години, в които Майстора е работил в селото.
Новата реконструкция в двора на музея цели пространството изцяло да отговори на съвременните представи за културен туризъм.
Към къщата музей има изключително голям интерес и това ни мотивира да работим още по-добре. Сега опитваме да върнем нещата във вида, в който са съществували, когато Майстора е пребивавал тук, каза директорът на галерията в Кюстендил, под чиято „шапка“ е и музеят в Шишковци, проф. Валентин Господинов.
Стопански
Виетнамистката Даяна Иванова ще открие фотографска изложба с кадри и разкази от Виетнам на 14 август във Варна.
Изложбата е със заглавие „Простор по виетнамски“, съобщават организаторите на събитието фондация „Амфора“.
Експозицията ще бъде подредена в пространството за култура и обучение „Аморфа“ до Адвокатската градинка във Варна, добавят организаторите.
На 15 август, Денят на Варна, от 16:00 часа посетителите на изложбата ще разберат защо „Виетнам е близо“ в среща-разговор с авторката Даяна Иванова, посочват още те.
По думите им Даяна Иванова представя документален разказ за годините, прекарани в изучаване на културата и езика на Виетнам.
Куратор на изложбата е българската фотографка Михаела Аройо, носител на международното отличие за фотография „Инге Морат&ldquo
„Заклеваш ли се в децата?“ е първото представление, което ще се играе на 17 септември в театър Artvent.
Това съобщават от екипа на новото място за култура, което се намира в сградата на Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ) в София.
До края на месеца на сцената ще могат да се гледат още „Неделя сутрин“ – 19 септември, „Петък вечер“ – 23 септември, „От всички страни“ – 26 септември, „Отчаяни съпрузи“ – 27 септември, „Чамкория“ – 28 септември, „Извънредно неудобно“ – 29 септември.
Инициативата театрално пространство да бъде разположено в академична институция се реализира за първи път
Ние правим най-различни изследвания и проекти живота и творчеството на Дечко Узунов. Тази година един от проектите е за един от неговите студенти - Георги Баев, каза Аделина Филева, директор на Софийската градска художествена галерия.
Тя отбеляза, че тази година се навършват сто години от рождението на Баев.
„Надявах се да се направи голяма ретроспекция“, посочи тя.
И тъй като до този момент никой не е поискал картините на Баев, които са притежание на СГХГ, екипът на галерията е решил да ги подреди в своя експозиция.
По думите на Филева, макар и малка, изложбата почита художника.
Общо 32 филма ще участват във фестивала за операторско майсторство „Златното око“ в Попово.
Те са подбрани от селекционна комисия, в чийто състав са режисьорът проф. д-р Михаил Мелтев, операторът Калоян Божилов и кинокритикът Людмила Дякова.
Допуснати до участие са седем игрални филма – пълнометражни и късометражни, 15 документални и десет студентски филма, съобщават от общинската администрация в Попово.
В XII-ото издание на фестивала за операторско майсторство „Златното око“ ще се проведе от 15 до 19 октомври в Попово.
Форумът се организира в памет на големия български оператор Димо Коларов.
В Попово ще бъдат представени продукции от съвременното национално киноизкуство с публичен показ от последните две години – от юли 2022 г. до юли 2024 г. Организатор е Община Попово, съорганизатор е Съюзът на българските
Смесен хор „Родна песен“ при Образцово народно читалище „Напредък – 1864“ в Търговище ще участва в международен хоров фестивал и конкурс в Китай, съобщи диригентът на формацията Красимира Коларова.
Поканата към музикалната формация е отправена от организационния комитет на 17-ия Международен китайски хоров фестивал и конкурс - China International Chorus Festival CICA, каза тя. Коларова поясни, че това се случва във връзка с многостранната дейност на хора за популяризиране на китайската култура в България, по повод 30-годишнината от създаването на сдружение "Приятели на Китай" в Търговище и 75 години от установяване на дипломатическите отношения между България и Китай.
Хор "Родна песен", със солист Валерия Пейчева, ще участва и в конкурсната, и във фестивалната програма на форума с разнороден репертоар. В него са включени изпълнения на обработен български фо
Днес, 20 септември, жителите на Букурещ отбелязват своеобразния рожден ден на града. Навършват се 565 години от първото писмено свидетелство за неговото съществуване.
По този повод в събота, 21 септември, ще се проведе най-голямото 3D мапинг шоу в света - светлинно и технологично представление на площ от 23 000 квадратни метра на фасадаta на втората по големина административна сграда в света - тази на румънския парламент.
Гостите и жителите на града ще могат да наблюдават шоуто напълно безплатно между 16:00 ч. и 23:00 ч. местно (и българско) време. Изкуствен интелект ще говори на зрителите от прожекционната повърхност. В събитието iMapp Bucharest ще участва и българското студио за визуални ефекти MP-Studio, които родната публика познава като организатори на фестивала на светлините Lunar.
В два поредни дни (събота и неделя) на “Площада на конституция
Изложбата „Робърт Лонго“, показана във виенския музей „Албертина“, включва 48 ключови работи от всички творчески етапи на американския художник.
Отправна точка за творбите на родения през 1953 година творец, обикновено са фотографии, които той пренася в голям формат като рисунки с въглен. Така той създава образи, които придават тежест на темата чрез своята монументалност.
Творбите са групирани тематично. Огнестрелни оръжия, чиито дула са насочени към зрителя, стоят редом с военни сцени, докато серията „Мъже в градовете“ от епохата на Рейгън показва хора в гротескни пози. Сред представените теми са „Машините на Бога“, с които Лонго се посвещава на монотеистичните световни религии, а цикълът „Унищожителят“ се занимава със събитията в световната политика.
Робърт Лонго е известен с монументалните си фоторе
Професор Станислав Памукчиев определи изложбата „Рефлексии“ на Валентин Дончевски като „органична рефлексия на неистовата страст на художника и обсесията му да рисува".
Той представи творбите на колегата си днес в сградата на Съюза на българските художници (СБХ).
„Валентин Дончевски е един от най-рисуващите художници“, каза проф. Станислав Памукчиев. Той определи творчеството на художника като феномен и гений. „Валентин Дончевски е обладан от енергия и огромна творческа виталност“, добави той.
Проф. Памукчиев отбеляза, че Валентин Дончевски има много лица като артист и зад всички тях се крие първопричината да ражда образи. „Във всичките му артистични проявления – живопис, поезия, музика, рисунката е първото очертание и обозначаване на опита да се хване неуловимото, същественото“, каза още той.
Аделина Филева отбеляза, че творбите, които СГХГ притежава, са много знакови, всяка от тях е с различен колорит.
От 16 творби, които галерията притежава, са показани девет. Директорът на СГХГ посочи, че изложбата е не само интересна, но е станала и по-богата с говора на Георги Баев благодарение на филма, който Недялко Йорданов е предоставил. Изложбата може да бъде видяна до 16 ноември, посочи още Аделина Филева.
Изложбите на Георги Баев са истинско събитие още от първата му изложба през 1964 г, припомни Мила Старейшинска-Ангелова.
Тя отбеляза, че още след първата изложба критиката определя експозицията на Баев като „лична, особена и необикновена“. Критиката пише обстойни статии за всичките му изложби, разказа още тя.
В рамките на събитието бе представен и филмът на Недялко Йорданов „Георги Баев – Джурлата“ (1989).
Изложбата „Георги Баев. Хоризонти“ и е част от програма „Поколения“ на галерия „Дечко Узунов“. Нейната цел е да популяризира живота, творческото и преподавателската дейност на Дечко Узунов, чийто ученик е Георги Баев. Експозицията включва живописни творби на автора, създадени в периода на 60-те, 70-те и 80-те години на ХХ век.