Изложбата „Хоризонти“ с творби на художника Георги Баев (1924-2007) бе открита тази вечер в художествена галерия „Дечко Узунов“, филиал на Софийската градска художествена галерия (СГХГ).
Мариела Гемишева представя инсталация-пърформанс за концептуалната мода.
Проектът „Изглеждам и съм“ ще бъде презентиран на 18 октомври в галерия „Структура“, съобщават организаторите.
„Проектът „Изглеждам и съм” е замислен като форма на представяне и „консумация“ на концептуална мода извън традиционната конвенция и функция на модния дизайн. Тук модата присъства едновременно като медия и като експериментално поле, където облеклото е само средство за игра със собствената личност или за своеобразно изследване на взаимоотношенията между личност и облекло“, разказват от екипа.
По думите на организаторите „Изглеждам и съм“ представлява пърформанс или скулптурна композиция от живи модели, облечени в последната модна колекция на авторката от 11 силуета в една единствена конструкция с име „ска
Близо 50 души участваха в тридневни майсторски класове по рисуване, писане и свирене във Велико Търново.
Проектът на Сдружение “Клубът“ е финансиран по програма „Култура“ на Община Велико Търново, съобщи Елена Стоева от управителния съвет на сдружението.
Петя Танева, Камелия Кондова и Благородна Танева ръководиха курсовете в читалище "Надежда".
Близо десет художници се включиха в класа на Петя Танева - майстор на акварела, специалист по дизайн и художествена фотография. Всеки художник има стил, създаден с много часове работа, а това да го покажеш на други, които се занимават с акварел, за да продължат тези техники и да се развиват във времето, е необходимост, коментира Петя Танева.
„В моя случай това не е его, а именно необходимост да предам това, което аз самата съм научила, като обучаем в майсторски класове. Всъщност в то
Mузикалният фестивал Varna Breeze by Exit ще се проведе за първи път във Варна тази година. Това съобщиха на пресконференция кметът на града Благомир Коцев и организаторът Борислав Миланов.
Проявата се осъществява съвместно с фестивала Exit, който събира ежегодно стотици хиляди души на 40 сцени край Нови Сад в Сърбия.
Идеята ни е Breeze да стане най-големият международен фестивал в България, тъй като в момента такъв няма. Има много форуми, но те са локални, посочи Миланов.
Пилотното издание на Breeze ще бъде между 14 и 18 август и ще обхване празника на Варна 15 август, когато всички концерти ще бъдат безплатни.
Форумът ще има две зони с няколко сцени. Едната е около Пантеона в Морската градина. Там всички събития ще бъдат със свободен достъп и ще се случват между шест и единадесет часа вечерта.
След това дейст
Творбата на Банкси върху щора на входа на Лондонската зоологическа градина е премахната за "съхранение", предаде Пи Ей мидия/ДПА.
След отстраняването й популярната атракция ще може да използва целия си вход през натоварения летен период.
Произведението на загадъчния стрийт артист, изобразяващо горила, която вдига щората и позволява на няколко птици и тюлен да избягат, е заменена с реплика.
Наблизо е поставен надпис Banksy woz ere (Банкси беше тук) и са поднесени извинения на всички разочаровани фенове на уличния художник.
Картината на входа на зоологическата градина беше деветата и последна творба от поредица на Банкси с изображения на животни, които се появиха в Лондон.
"Това беше невероятна изненада и ние, честно казано, сме развълнувани, че той избра нас за големия финал на тази серия, за която толкова се говори", каза Ребека Бланча
Севар Иванов е отличен за ролята си в моноспектакъла „Кученцето се засмя“ с наградата за най-добър актьор – на театралния фестивал в Улан Батор, съобщават от Spam Studios.
За осма поредна година се организира международният фестивал на монодрамата „Парад на победителите” в монголската столица. В продължение на почти една седмица, артисти от Косово, Италия, Албания, Република Тува и домакините от Монголия представиха свои спектакли. В програмата е селектирано и българското представление на режисьорката Ана Батева.
С първото българско участие в историята на фестивала е открита състезателната програма, като представленията се бореха за три отличия – най-добър актьор, най-добър режисьор и гран при. Спектаклите са оценявани от
Ние правим най-различни изследвания и проекти живота и творчеството на Дечко Узунов. Тази година един от проектите е за един от неговите студенти - Георги Баев, каза Аделина Филева, директор на Софийската градска художествена галерия.
Тя отбеляза, че тази година се навършват сто години от рождението на Баев.
„Надявах се да се направи голяма ретроспекция“, посочи тя.
И тъй като до този момент никой не е поискал картините на Баев, които са притежание на СГХГ, екипът на галерията е решил да ги подреди в своя експозиция.
По думите на Филева, макар и малка, изложбата почита художника.
Боян Дановски търси винаги изненадите, една от любимите му думи е обрат.
Ако един спектакъл ти стане ясен още в първите десет минути, можеш като зрител вече да си вървиш, няма нужда да изчакваш края. Ако една фигура на сцената, една човешка биография изглежда прекалено гладка и логична – значи нещо в нея е пропуснато. В центъра на всяка негова постановка са актьорите.
Това казва режисьорът Владимир Дановски за своя баща Боян Дановски.
„В работата си с актьорите беше безкомпромисен, понякога дори жесток. Целта му беше да ги доведе до максимален резултат, да ги накара да надминат себе си. Не приемаше хора, които се задоволяваха с първия резултат, с най-лесното, които разчитаха само на данните си. Не можеше да се примири с това, че българските актьори, по-талантливи от много други, често играят под възможност
Ние, като музиканти, се чувстваме много извисени, защото да имаш съпровод от 40 класически музиканти, води до голяма радост. Това казва Йордан Караджов от „Сигнал“ по повод концерта „Сигнал Symphonic“.
Събитието е на 11 декември в зала 1 на НДК, където на една сцена се събират рок групата и Филхармония - Враца.
„Врачанската филхармония, дирижирана от талантливия маестро Димитър Косев, много ни помага да успокоим нашите рок страсти и да предизвикаме публиката да остане доволна и от аранжиментите, и от нашите изпълнения. Ще представим до болка познати песни, но изсвирени и изпети по съвършено различен начин, което прави интересен този концерт“, допълва Караджов.
„Досега нашите почитатели са ни слушали като типична рок група. На този концерт по безпогрешен
Българският художник Живко Тенев - Gissen представя новата си изложба „Квадратурата на самотата“. Експозицията може да бъде разгледана в дигиталната платформа Музея на Gissen, съобщават организаторите.
„Целият процес на създаване на изкуството е обгърнат в самота - самотата на твореца. „Това е нещо много лично, то не се казва, с него не се парадира, това е нещо сакрално. Нещо, което е седяло на тъмно години наред и го е виждал само автора“, разказва авторът.
Според него има неща които могат да бъдат нарисувани за много хора, но има и такива, които са създадени за да докоснат само един единствен човек. „И тук си задаваме въпроса кой от двата подхода е правилният. Отговорът е – няма такъв. Какво е измерението на самотата, след като човек може да бъде самотен и на площад пълен с хора. Тук можем да си зададем и въпроса - тогава докъде се простира самотата и каква е нейната
На 17 януари 2025 г. е българската премиера на „Човекът-вълк“, съобщават от „Форум филм“.
След „Невидимият“, продуцентът Джейсън Блум и косъздателят на поредицата „Убийствен пъзел“ – режисьорът Лий Уанел, отново обединяват сили, за да възкресят на големия екран едно от класическите чудовища на „Юнивърсъл“ – човекът-вълк. Вдъхновен от едноименната класика от 1941 г. и множеството продължения и интерпретации през годините, „Човекът-вълк“ разказва оригинална самостоятелна история, която разглежда темата за съзряването, двойствената природа и неконтролируемата агресия на първичните инстинкти.
„Човекът-вълк“ разказва историята на Блейк (Кристофър Абът) – съпруг и бащ
Художествената галерия "Ротенберг-Узунов" и "Александру Ръдулеску" от Букурещ подредиха изложба в Държавен културен институт "Културен център "Двореца" - Балчик. Експозицията "Балчик: свят на изкуството, 100 години по-късно" е свързана с румънското междувоенно изкуство, съобщават от културния институт.
Тя включва петдесет и две творби, снимки и документи, уловили забележителни моменти от „черноморската художествена школа“ - термин, въведен през 1923 г. от историка на изкуството и теоретика Анри Фосийон.
Гала Галактион описва „Белия град“, наречен така заради белите варовикови скали, които опасват Балчик, като „прекрасно селище на библейска медитация“. Неслучайно споменава духовното измерение на това място, тъй като в района са построени едни от най-старите християнски базилики. Румънската кралица Мария се влюбва в неукротимия дух на мястото и неговия тих ри
Аделина Филева отбеляза, че творбите, които СГХГ притежава, са много знакови, всяка от тях е с различен колорит.
От 16 творби, които галерията притежава, са показани девет. Директорът на СГХГ посочи, че изложбата е не само интересна, но е станала и по-богата с говора на Георги Баев благодарение на филма, който Недялко Йорданов е предоставил. Изложбата може да бъде видяна до 16 ноември, посочи още Аделина Филева.
Изложбите на Георги Баев са истинско събитие още от първата му изложба през 1964 г, припомни Мила Старейшинска-Ангелова.
Тя отбеляза, че още след първата изложба критиката определя експозицията на Баев като „лична, особена и необикновена“. Критиката пише обстойни статии за всичките му изложби, разказа още тя.
В рамките на събитието бе представен и филмът на Недялко Йорданов „Георги Баев – Джурлата“ (1989).
Изложбата „Георги Баев. Хоризонти“ и е част от програма „Поколения“ на галерия „Дечко Узунов“. Нейната цел е да популяризира живота, творческото и преподавателската дейност на Дечко Узунов, чийто ученик е Георги Баев. Експозицията включва живописни творби на автора, създадени в периода на 60-те, 70-те и 80-те години на ХХ век.