Българи спечелиха медали на световния шампионат по сценични изкуства в Рим.
Общо 16 акварелни творби на Мариана Петкова под наслов "Импресии" представят знакови места от някогашната шуменска улица „Араста“, с тяхната историческа и архитектурна ценност, с личности от възрожденската история на града и с фигурални композиции от съвременния Шумен.
Картините ще бъдат подредени във фоайето на концертната зала на местното читалище „Добри Войников-1856“, като откриването ще е в следобедните часове на 26 октомври, съобщиха от културната институция.
„Колажната техника обединява част от творбите около идеята за първосъздателите – едно от първите читалища в България (което е „Добри Войников“ – б.а.), първия български оркестър (създаден в Шумен- б.а.) и първото театрално представление у нас (състояло се в града – б.а.), а живописните цветове въздействат с експресивност и наситеност. В експоз
Симфоничният оркестър в Сливен открива своя 92-ри творчески сезон 2024/2025г. с програмата Concerto grosso. Това каза днес в Пресклуба в Сливен директорът на културния институт Кремена Оксенкруг, на която й предстои да излезе в майчинство и ще бъде замествана от досегашния концертмайстор на оркестъра - Марта Бонева. Откриването ще бъде на 3 октомври в зала "Сливен".
"Ще чуете една фантастична и рядка барокова програма Concerto grosso, която ще проследи развитието на музикалната форма през XVIII век в цяла Европа", каза Кремена Оксенкруг. "Това е един инструментален музикален жанр, зародил се в Италия, който за кратко време придобива широка популярност. Представлява оркестрова творба, в която, като отблясъци, се появяват солови партии на инструменти, най-вече на първа и втора цигулка". Тя се пошегува, че избраните произведения в концерта са някогашните "хитове" от Вивалди,
Мюзикълът „Здравей! Как си, приятелю?“ на Националния музикален театър „Стефан Македонски“ гостува в Летния театър на Велико Търново.
Той бе част от програмата на Летен оперен сезон „Сцена на вековете“ и завладя публиката с 23 популярни и обичани песни на композитора Стефан Диомов.
Със спектакъла беше закрита основната програма на най-стария оперен фестивал на открито в България, който е носител на престижния лейбъл „Европа за фестивалите, фестивалите за Европа“, припомни в приветствието си към публиката заместник-кметът на Велико Търново Нейко Генчев.
Той допълни, че заедно с Arbanassi Summer Music, „Сцена на вековете“ е причина Велико Търново да носи престижния Печат на Европейската фестивална асоциация.
„След малко ще се потопите в едно преживяване, което ще ви помогне да забравите вси
Човек трябва да бяга от свободата, защото и тя писва. Свободата е територия за безхаберковците. Това казва в интервю Анри Кулев през 2019 г. Днес големият български режисьор, художник, аниматор, сценарист и продуцент отбелязва своята 75-годишнина. „Няма по-голямо условие от свободата, защото това са безсмислени приказки, ако не съществува вътре в теб. Свободата трябва да бъде възпитавана, тя трябва да се преподава в семейството и училището“, казва още той.
„Ние първо се разпаднахме, а след това се затворихме. После се намразихме, защото не се познаваме. Киното също се разпадна. Едно време също имаше омраза, но тя беше концентрирана към ръководството и затова бяхме обединени. В момента, в който общият враг изчезна, ние се превърнахме в условни врагове на себе си. Изведнъж малкото пари сблъскаха главите на поколенията. Младите мислят, че старите им взимат
Артисти от три континента и български майстори на занаятите си дават среща във второто издание на Jazz and Art Festival в троянското село Орешак.
От 11 до 14 юли музиканти от Куба, Сърбия, България, Аржентина, Бразилия, Китай и Франция делят една сцена сред откритите площи на Националното изложение на художествените занаяти и изкуствата в Орешак. През първите две вечери за публиката свириха и пяха бразилецът Уил Сант, Джазтет-Троян, сърбинът Матея Йездич и неговия бенд, Mike Sax & Key и кубинската група Septeto Nabori.
„Идеята за този фест дойде от това, че красивата музика и изкуството винаги вървят ръка за ръка. Нашата програма ще продължи с Биг бенда на Велико Търново, Морова, Карен Соуза и великият Васил Петров“, каза Камен Хасъмски, създател на фестивала.
Част от програмата на фестивала са и разнообразни работилници, свързани с характерни за региона з
Елмира Маринова-Elma участва в шампионата и влиза в X-Factor – Италия, а Симеон Славеев от „Гласът на България“ стана абсолютен шампион, разказват от Directo Agency.
Общо 40 български таланти са в италианската столица, за да се състезават с представители от цял свят. Кастингът в България бе през април в София и на него се явиха над 400 кандидати. Международно жури селектира талантите, които сега представят страната ни с индивидуални и дуетни изпълнения.
Още в първите дни на своето представяне, български участници донесоха награди за България. Тимъти Атков вече е със златен медал в дисциплината „Актьорско майсторство“, а Джовани Ганчев, Грейс Аткова и Ивайла Николова – съответно със златен, сребърен и бронзов медал в категория „Пеене“.
Отличени в пеенето са 15-годишната Рая Атанасова и 11-годишната Рая Пеева, а пианистките Ивайла Белчева и Сияна Буркхард са впечатлили журито със своето представяне и също са на челни места.
Надпреварата продължава до 16 септември, а нашите таланти ще премерят сили с представители на Швейцария, Белгия, Малта, Северна Македония, Италия, Мексико, Аржентина, Испания, Румъния, Албания, Сан Марино Тунис, Алжир, Бразилия. Състезателните дисциплини са по пеене, актьорско майсторство, танци, цирково и танцово изкуство и комплексни изпълнители.
Община Пловдив и фондация „Пловдив 2019“ ще отбележат 10 години от обявяването на града за титуляр и 5 години от провеждането в него на инициативата Европейска столица на културата (ЕСК) с концерт на 5 септември и фестивал "Улица Станционна".
Той ще се проведе от 5-ти до 8-ми септември на улица „Иван Вазов“, каза в интервю заместник-кметът по „Култура, археология и туризъм“ на Пловдив Пламен Панов.
Пловдив спечели титлата през 2014 година и заедно с град Матера в Италия имаше пет години за подготовката и реализирането на стотици събития.
През 2019 година се организираха над 350 проекта, включващи 900 събития. Средствата за цялата програма за подготовка и реализация на Европейската столица на културата бяха около 16 млн. лева.
През 2019 г. в града се откриха две нови галерии, реновира се изцяло градския
Общинският драматичен театър "Апостол Карамитев" в Димитровград подготвя забавни инициативи за малките си зрители, съобщиха от пресслужбата на общинска администрация.
Половин час преди всяко куклено представление във фоайето на театъра домакините ще посрещат децата с музикални изпълнения, с кътове за рисуване, където те ще могат да се изявяват на белия лист заедно с актьорите и с възможност за включване в работилници за създаване на кукли от чорапчета.
Освен преди постановките, изненадите за малките зрители ще продължат и след тях, допълниха организаторите. Екипът на димитровградския театър се е погрижил децата да имат близки срещи с актьорите и да разгледат куклите от представлението, както и да си направят снимки с тях във фоайето.
А накрая на театралния ден всеки малък зрител ще си тръгне от театъра със специален балон, като подарък със спомен от прежи
С концерт на група Б.Т.Р. бе дадено началото на XV Международната среща на момчилградчани "Момчилград винаги в сърцето ми". Тази година тя е в дните от 22 до 27 юли.
„Международната среща е посветена на всички наши момчилградчани, които животът е накарал да напуснат родния си край, защото в това време, в този глобализиран свят съвсем естествено е човек да смени родното си място. Но друго е по-важно – да не забравя от къде е тръгнал, да не забравя корените си и да се завръща в родния си край“, каза пред присъстващите кметът Илкур Кязим.
Програмата на земляческата среща включва разнородни прояви – от спортни събития, през занимания за най-малките до културни прояви и музикални развлечения. В утрешния ден Тото и Лъчо от СкандаУ ще изнесат концерт в градския парк "Нури Адалъ". Семейният фестивал „Лятно театро 2024“ гостува на децата на Момчилград на 25 юли.
З
Започва второто издание на Международния балетен конкурс „Сара-Нора Прима“ в Бургас, на името на примабалерината и дългогодишен директор на балетната трупа на Софийската опера и балет Сара-Нора Кръстева, съобщиха организаторите. Състезанието се организира от Международна балетна асоциация „Сара-Нора Прима“ и Държавна опера – Бургас, с подкрепата на Община Бургас и Министерството на културата.
От днес до 5 юли в Бургаската държавна опера ще се провеждат конкурсните вечери с начало от 18:00 ч. Очаква се да пристигнат около 140 млади балетисти от няколко континента. Галаконцертът ще бъде на 6 юли, от 19:00 ч.
Успоредно с конкурса като съпътстващо събитие отново ще бъде организирана и академия "Сара-Нора Мастър", която ще продължи от 1 до 9 юли и ще включва майсторски класове и подготовка по репертоар и съвременни техники.
Тази година в състава на журито отн
Джаз фестивалът в швейцарския град Монтрьо, известен с емблематичните си музикални изпълнения на живо от 1967 г. насам, поддържа живи музикалното си наследство и аудио-визуалната си колекция, чрез дигитализация, предаде Синхуа.
Колекциите, чието създаване започва с първия фестивал през 1967 г., включват както видео, така и аудиоформати.
До момента са записани над 6000 концерта, като са натрупани повече от 11 000 часа видео и 6000 часа аудио. Освен това са дигитализирани 200 000 професионални снимки.
От фондацията "Клод Нобс" казват, че това се равнява на 14 000 магнитни ленти, тежащи 30 тона и заемащи 600 метра рафтове, с 12 петабайта за съхранение на всички копия.
"Дигитализирахме всичко в продължение на почти 15 години", казва Ален Дуфо, оперативен директор на Центъра за културно наследство и иновации към Швейцарския федерален
Оценките са дават от жури, в което влизат диригентът на фестивала „Санремо“ – Джузепе Весикио, кастинг директорите на „Гласът на Италия“, X-Factor и популярното италианско шоу „Амичи“ – известният италиански режисьор Габриеле Мучино, Антонио Вандони – музикален директор на радио „Италия“, датският хореограф Джон Нини, бродуейският хореограф, актьор и певец Гарисън Рошел. Сред журито ще бъде и българската гордост в европейския музикален живот, доц. Дарияна Куманова, но тя е без право да оценява представителите от България.