NRD Начало
Събота, 12 Октомври 2024
Начало Калейдоскоп Над 90 проекта са кандидатствали за сцената на Централните хали
4290
Калейдоскоп

Над 90 проекта са кандидатствали за сцената на Централните хали

Над 90 проекта са кандидатствали за сцената на Централните хали след отворената покана за културни проекти, която бе обявена през май, съобщават инициаторите от Kaufland. Проектите са били оценени от обществен съвет в лицето на проф. д-р арх. Йорданка Кандулкова – архитект и преподавател в УАСГ, доц

| 13 Септември 2024, 17:28 ч.
Над 90 проекта са кандидатствали за сцената на Централните хали
Над 90 проекта са кандидатствали за сцената на Централните хали
Снимка © „Кауфланд“

Над 90 проекта са кандидатствали за сцената на Централните хали след отворената покана за културни проекти, която бе обявена през май, съобщават инициаторите от Kaufland.

В Стара Загора ще бъде отбелязана на 31 юли 147-ата годишнина от боевете за защитата на града по време на кръвопролитните сражения през 1877 г. Това съобщават на официалния сайт на местната администрация.

От 9:30 часа в знак на почит и признателност към героизма на загиналите за свободата едновременно ще бъдат поднесени венци пред Паметник на Трета опълченска дружина и подп. Калитин, Паметник на защитниците на Стара Загора 19 юли 1877 г., Паметник на загиналите във войните старозагорци, Паметник на участниците в Старозагорското въстание, Мавзолей – костница 19 юлий 1877 г., Паметник на загиналите българи и руси в Старозагорския и Джуранлийския бой 19/31 юли 1877 г.

Точно в 10:00 часа на мемориален комплекс „Бранителите на Стара Загора“ ще започне тържествен общоградски ритуал със заупокойна молитва и поднасяне на венци и цветя в памет на знайните и незн

В Кнежа предстои второто международно издание на фестивала "Джаз в парка". То ще се състои на 29 и 30 август на открита сцена в парк "Ахтирка", съобщи Искра Цанкова, председател на читалище "Борба 1869". 

В програмата на тазгодишното издание на "Джаз в парка" ще се представят четири джаз формации, подготвени са творчески работилници за деца и младежи, арт базар на традиционни занаяти и изкуства, съпътстващи концертни програми, джем сешън и изложба на местни художници. 

Участие във фестивала ще вземе вокалистът Брус Джонсън (САЩ) с Кристиан Желев квартет в състав Димитър Льолев - саксофон, Николай Костадинов - пиано, Даниеле Феббо - контрабас и Кристиан Желев - барабани, както и кубинската група Septeto Nabori. 

В програмата е включен и проектът за симфоничен джаз на Васил Петров с Врачанска филхармония, допълни Цанкова.

Част от програмат

Пепа Николова-Пеша представя дебютната си изложба „Гората, която създадохме?“ – изследване на устойчивостта и връзката ни с природата. Това съобщават от галерия „Сердика“, домакин на събитието от 13 септември до 5 октомври. 

С концепция, разработена от Валентин Бакърджиев, изложбата предлага уникално многосензорно преживяване, което съчетава изкуство и екологично съзнание, коментират организаторите.

Авторката, макар и нешироко известна в художествените среди, има богат опит като сценограф и костюмограф, работейки повече от 30 години в театъра и киното. През този период е създавала костюми и декори за други сценографи и костюмографи, но сега, на 54 години, решава да излезе на преден план.

„Гората, която създадохме?“ представя &bdquo

Фестивалът "Джаз под звездите" в село Камен бряг, община Каварна, тази година ще се проведе на 19 и 20 юли. 

За това съобщават от местната администрация и допълват, че това е негово десето издание.  

В първата вечер на сцената ще се изявят саксофонистката Галатея Мутафова, певицата Кристина Жечкова и Eliya & Live Band.  

Втората вечер жителите и гостите на селото ще могат да чуят изпълненията на певицата и актриса Волена Апостолова, която освен че гради музикална кариера в джаза, участва и в мюзикълите на държавната опера във Варна. След нея ще се качи проф. Веселин Койчев - Трио, известен сред любителите на поп и джаз музиката, заедно с дъщеря си Светлина. Хедлайнери на вечерта ще бъдат музикантите от „Керана и Космонавтите“.

Водещи на програмата ще бъдат момичетата от Трио Сопрано. Организатор на фестивала е община Каварна.&

Дъщерята на покойния колумбийски художник и скулптор Фернандо Ботеро е помогнала за превръщането на улици и площади в Рим в музей на открито, където са изложени осем от известните обемни и причудливи скулптури на баща й, предаде Асошиейтед прес. 

Изложбата е организирана в знак на почит към Ботеро, който почина на 15 септември 2023 г. на 91 години в Монако, където имаше ателие.

Художникът е живял дълги години и в италианския град Пиетрасанта в област Тоскана, където е погребан до третата си съпруга, художничката София Вари.

"Сигурна съм, че баща ми щеше да бъде много развълнуван, защото Италия винаги е била като втора родина за него", каза дъщеря му Лина Ботеро пред частната италианска телевизия TV2000.

Всички статуи, представени в изложбата, са създадени от Фернандо Ботеро в Италия. Привързаността му към страната се дължи отчасти и на творческия м

Проектите са били оценени от обществен съвет в лицето на проф. д-р арх. Йорданка Кандулкова – архитект и преподавател в УАСГ, доц. д-р Венета Ханджийка-Янкулова – директор на Регионалния исторически музей в София, журналистите Даниел Ненчев и Константин Вълков, съоснователят на Free Sofia Tour – Стефан Огнянов и културният мениджър Петър Димитров. 

Общо 71 проекта ще бъдат реализирани в най-новото градско пространство до края на 2024 г. и през 2025 г. с комуникационна, техническа и логистична подкрепа от сцената домакин. 

Най-много предложения са получени в тематичните категории културно наследство, култура и изкуство и детска сцена. В тези три категории, най-високо оценените три проекта ще получават и допълнителна финансова подкрепа в размер на 5000 лева. Тя може да бъде използвана в предстоящата реализация на проекта или да бъде вложена в развитието на бъдещи инициативи на организацията. 

В категорията „Културно наследство“ най-много точки е получил проекта „Турнири – исторически настолни игри“. Негов автор е сдружение „Център за неформално образование и културна дейност Алос“. В продължение на четири години сдружението, съвместно с историци и археолози от 11 музея в цялата страна, изследва свидетелства за настолни игри, играни в България през древността, Античността и Средновековието. След това изработват ръчно автентични кожени възстановки на 10 древни игри, с които провокират участниците в тях да учат по интерактивен и забавен начин бита на българите в историческите епохи.

Сцената на Централните хали ще бъде домакин на девет безплатни турнира с различни антични настолни игри с акцент върху античността и древна Сердика, които са подходящи за родители и деца на 4-годишна възраст. Така участниците в тях ще имат възможността да се пренесат назад във времето, седейки в близост до северната крепостна стена на древна Сердика. 

Есенното издание на „Софийски музикални седмици" продължава с международни гости, именити музиканти и изгряващи таланти, съобщават от екипа на фестивала.

Ще прозвучат премиерни творби, ще има представяне на книги и юбилей на маестро Васил Казанджиев.

Първото събитие е на 13 септември с гости от Република Южна Корея, които ще представят с минималистична музика за традиционни източни инструменти в галерия „Униарт“.

Следващото събитие е на 21 септември в камерна зала „България“ – с акордеонна фиеста, с Ангел Маринов и неговите ученици.

Мандолинен квинтет „София“ ще има концерт на 24 септември със солисти Анна Карадимитрова – сопран, Преслав Петков – кларинет, и китариста от „Б.Т.Р.“ – Сла

„Съединението прави силата“ е темата на фотоконкурса, обявен от Община Приморско по повод Деня на Съединението на Княжество България с Източна Румения, който отбелязваме на 6 септември. Това съобщиха от общинската администрация на официалната си фейсбук страница.

Всеки желаещ да се включи трябва да изпрати своите авторски снимки в срок до 7 септември на посочения от организаторите имейл адрес. В периода от 8-ми до 10 септември ще се проведе публично гласуване във фейсбук страницата на Община Приморско, където ще бъдат публикувани снимките. Печелившата снимка ще бъде определена на база най-голям брой събрани харесвания.

Кметът на Община Приморско Иван Гайков ще награди победителя във фотоконкурса, който ще бъде обявен на 11 септември, посочиха от общинската администрация.

Допълнителна информация може да бъде намерена на фейсбук страницата на Община П

Часовници, ювелирно изработени златни брошки, игли и медальони с вензелите на цар Борис III и царица Йоанна са сред акцентите на изложбата „Цар Борис III. Личност и държавник“, която бе открита в Националния исторически музей (НИМ).

„Юбилейната изложба е опит да очертае обективно и безпристрастно сложната и многостранна личност на цар Борис III“, казват от екипа на музея.

На откриването присъстваха Симеон Сакскобургготски и синът му Борис, министърът на културата Найден Тодоров, доц. д-р Пламен Славов, секретар по култура и духовенство на президента, Евтим Милошев, министър на туризма, Снежана Петкова – Владимирова, директор на Централния държавен архив и д-р Екатерина Цекова, директор на Националния политехнически музей, съобщават от екипа на НИМ.

„В изложбата са експонирани разкошни поздравителни адреси, калиграфски изписан

Ямболският Камерен оркестър „Дианополис” открива творческия си сезон с концерт на 6 октомври, съобщиха от формацията. При новата среща с публиката ще гостуват двама млади инструменталисти, носители на международни отличия – Виктор Теодосиев, валдхорна и Михаил Богданов, обой.

В програмата са включени произведения от Волфганг Амадеус Моцарт (Дивертименто Ре мажор и Концерт № 2 за валдхорна и оркестър Ми бемол мажор), от Алесандро Марчело – Концерт за обой и оркестър, както и Сюита за струнен оркестър от Кристофър Уилсън.

Ямболският струнен оркестър очаква своята публика в зала „Съвременност” на Културно-информационен център „Безистен”.

Скулптури, създадени в тазгодишното издание на Националното биенале по скулптура „Шуменско плато“, са показани в „Сцената" в шуменския парк „Кьошкове“. 

Те са съчетани с временна изложба, включваща произведения на автори от приключилия Национален пленер по фотография „Шумен познат и непознат“. 

Ще бъдат представени официално на кратка церемония преди началото на концерта на група „Акага" тази вечер. Пред публиката ще бъде изложен и скулптурен портрет на Антонин Горчев, изработен от Калоян Тодоров.

Темата на биеналето по скулптура в Шумен беше "Оттука започва България", по химна на Шумен, създаден от поета Антонин Горчев. Автори от различни градове, всеки със собствена стилистика се включиха, съобщи Калоян Тодоров.

„Бехчет Данаджъ е изобразил в камък първия владетел на България хан Аспарух. Дарин Ганчев е събрал в работата си всички символи на пле

Най-високо оценен в категория „Култура и изкуства“ е проектът Sur /The Squad на мултидисциплинарната компания от танцови артисти „Каракашян и артисти". Това е съвременен танцов спектакъл с режисьор и хореограф талантливата Александра Тальокова. Sur /The Squad изследва концепцията за приятелството в съвременния живот и потапя зрителите в динамичен свят, в който енергиите се преплитат с тези на хората около нас, бушувайки под въздействието на влечения, желания и фантазии. Проектът ще бъде представен в рамките на 3 вечери през пролетта на 2025 г., като към него ще бъдат добавени два уъркшопа – по съвременен танц за деца и по синтез на сетивата, който комбинира съвременен танц и кулинария, ръководен от Александра Тальокова и Александър Цеков. 

В категория „Детска сцена“ с най-много точки има проекта „Книгите оживяват“. Зад него стои издателство “Тат криейтив”, познато с интерактивната поредица книги с образователни игри „Туй-онуй“. Книгите ще бъдат представени по мултимедиен начин на децата, като самите посетители на събитията ще играят част от игрите включени в тях. Анимирани дигитални книги са със собствен саундтрак и озвучени от едни от известните български артисти.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Драматичен театър "Апостол Карамитев" подготвя за децата забавни инициативи
Общинският драматичен театър "Апостол Карамитев" в Димитровград подготвя забавни инициативи за малките си зрители, съобщиха от пресслужбата на общинска администрация. Половин час ...
Отраженията на европейските художествени течения върху българското следосвобожденско изкуство
Кураторът Любен Домозетски подрежда изложба, посветена на отраженията на европейските художествени течения върху българското следосвобожденско изкуство. Експозицията е озаглавена ...
Боряна Венциславова в разговор с водата
Боряна Венциславова представя изложбата „В разговор с водата“. Експозицията ще бъде открита днес в столичната галерия Depoo и ще продължи до 25 октомври, съобщават орг ...
Картина на Лорънс Стивън Лоури ще бъде предложена за продажба на аукцион
Картина на британския художник Лорънс Стивън Лоури, изобразяваща улица в Мерипорт, графство Къмбрия, Великобритания, ще бъде предложена за продажба на аукцион през следващия месец, ...
Лондонският панаир за съвременно изкуство се открива днес
Лондонският панаир за съвременно изкуство (Frieze Art Fair) се открива днес, съобщи АФП. За първи път изданието за 2024 г. посвещава секция на художниците керамици от Южна Америка ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Лили Иванова за Кирил Маричков: Твоето творчество остава
Поклон пред паметта на големия български музикант, певец и композитор Кирил Маричков!, написа Лили Иванова в профила си във Фейсбук. „Почивай в мир, приятелю! Твоето творчест ...
Бунтар и свободен човек, Кирил Маричков спечели сърцата на поколения
Отиде си легенда на българската рок музика! Бунтар и свободен човек, Кирил Маричков спечели сърцата на поколения почитатели. Това написаха от Министерския съвет на официалната си с ...
Васил Терзиев за Кирил Маричков: Силните души, които не се огъват пред нищо, не изчезват
Силните души, които не се огъват пред нищо, не изчезват, написа кметът на София Васил Терзиев в профила си във Фейсбук.  „Кирил Маричков ни показа какво означава да ост ...
Маестро Шейтанов: Всичко, което правим, без вас няма смисъл!
Градският Духов оркестър на Ямбол изнесе тази вечер концерт, посветен на първия международен джаз фестивал в България, състоял се в града преди 50 години. В зрителната общинска за ...
Екатерина Кънчева: Показваме любимите герои, които създаваме, как могат да оживеят в представление
Директорът на Драматичен театър (ДТ) „Боян Дановски“в Перник - Екатерина Кънчева, заедно с нейния заместник Таня Тошева, проведоха за първи път театрална работилница в ...
Тикер в 05:00 ч.
Поклон пред паметта на големия български музикант, певец и композитор Кирил Мари ...
Начало Калейдоскоп
4290
Калейдоскоп

Над 90 проекта са кандидатствали за сцената на Централните хали

Над 90 проекта са кандидатствали за сцената на Централните хали след отворената покана за културни проекти, която бе обявена през май, съобщават инициаторите от Kaufland.Проектите са били оценени от обществен съвет в лицето на проф. д-р арх. Йорданка Кандулкова – архитект и преподавател в УАСГ, доц. д-р Венета Ханджийка-Янкулова – директор на Регионалния исторически музей в София, журналистите Даниел Ненчев и Константин Вълков, съоснователят на Free Sofia Tour – Стефан Огнянов и културният мениджър Петър Димитров.

| 13 Септември 2024, 17:28 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Над 90 проекта са кандидатствали за сцената на Централните хали
Над 90 проекта са кандидатствали за сцената на Централните хали
Снимка © „Кауфланд“

Над 90 проекта са кандидатствали за сцената на Централните хали след отворената покана за културни проекти, която бе обявена през май, съобщават инициаторите от Kaufland.

Проектите са били оценени от обществен съвет в лицето на проф. д-р арх. Йорданка Кандулкова – архитект и преподавател в УАСГ, доц. д-р Венета Ханджийка-Янкулова – директор на Регионалния исторически музей в София, журналистите Даниел Ненчев и Константин Вълков, съоснователят на Free Sofia Tour – Стефан Огнянов и културният мениджър Петър Димитров. 

В Стара Загора ще бъде отбелязана на 31 юли 147-ата годишнина от боевете за защитата на града по време на кръвопролитните сражения през 1877 г. Това съобщават на официалния сайт на местната администрация.

От 9:30 часа в знак на почит и признателност към героизма на загиналите за свободата едновременно ще бъдат поднесени венци пред Паметник на Трета опълченска дружина и подп. Калитин, Паметник на защитниците на Стара Загора 19 юли 1877 г., Паметник на загиналите във войните старозагорци, Паметник на участниците в Старозагорското въстание, Мавзолей – костница 19 юлий 1877 г., Паметник на загиналите българи и руси в Старозагорския и Джуранлийския бой 19/31 юли 1877 г.

Точно в 10:00 часа на мемориален комплекс „Бранителите на Стара Загора“ ще започне тържествен общоградски ритуал със заупокойна молитва и поднасяне на венци и цветя в памет на знайните и незн

В Кнежа предстои второто международно издание на фестивала "Джаз в парка". То ще се състои на 29 и 30 август на открита сцена в парк "Ахтирка", съобщи Искра Цанкова, председател на читалище "Борба 1869". 

В програмата на тазгодишното издание на "Джаз в парка" ще се представят четири джаз формации, подготвени са творчески работилници за деца и младежи, арт базар на традиционни занаяти и изкуства, съпътстващи концертни програми, джем сешън и изложба на местни художници. 

Участие във фестивала ще вземе вокалистът Брус Джонсън (САЩ) с Кристиан Желев квартет в състав Димитър Льолев - саксофон, Николай Костадинов - пиано, Даниеле Феббо - контрабас и Кристиан Желев - барабани, както и кубинската група Septeto Nabori. 

В програмата е включен и проектът за симфоничен джаз на Васил Петров с Врачанска филхармония, допълни Цанкова.

Част от програмат

Пепа Николова-Пеша представя дебютната си изложба „Гората, която създадохме?“ – изследване на устойчивостта и връзката ни с природата. Това съобщават от галерия „Сердика“, домакин на събитието от 13 септември до 5 октомври. 

С концепция, разработена от Валентин Бакърджиев, изложбата предлага уникално многосензорно преживяване, което съчетава изкуство и екологично съзнание, коментират организаторите.

Авторката, макар и нешироко известна в художествените среди, има богат опит като сценограф и костюмограф, работейки повече от 30 години в театъра и киното. През този период е създавала костюми и декори за други сценографи и костюмографи, но сега, на 54 години, решава да излезе на преден план.

„Гората, която създадохме?“ представя &bdquo

Фестивалът "Джаз под звездите" в село Камен бряг, община Каварна, тази година ще се проведе на 19 и 20 юли. 

За това съобщават от местната администрация и допълват, че това е негово десето издание.  

В първата вечер на сцената ще се изявят саксофонистката Галатея Мутафова, певицата Кристина Жечкова и Eliya & Live Band.  

Втората вечер жителите и гостите на селото ще могат да чуят изпълненията на певицата и актриса Волена Апостолова, която освен че гради музикална кариера в джаза, участва и в мюзикълите на държавната опера във Варна. След нея ще се качи проф. Веселин Койчев - Трио, известен сред любителите на поп и джаз музиката, заедно с дъщеря си Светлина. Хедлайнери на вечерта ще бъдат музикантите от „Керана и Космонавтите“.

Водещи на програмата ще бъдат момичетата от Трио Сопрано. Организатор на фестивала е община Каварна.&

Дъщерята на покойния колумбийски художник и скулптор Фернандо Ботеро е помогнала за превръщането на улици и площади в Рим в музей на открито, където са изложени осем от известните обемни и причудливи скулптури на баща й, предаде Асошиейтед прес. 

Изложбата е организирана в знак на почит към Ботеро, който почина на 15 септември 2023 г. на 91 години в Монако, където имаше ателие.

Художникът е живял дълги години и в италианския град Пиетрасанта в област Тоскана, където е погребан до третата си съпруга, художничката София Вари.

"Сигурна съм, че баща ми щеше да бъде много развълнуван, защото Италия винаги е била като втора родина за него", каза дъщеря му Лина Ботеро пред частната италианска телевизия TV2000.

Всички статуи, представени в изложбата, са създадени от Фернандо Ботеро в Италия. Привързаността му към страната се дължи отчасти и на творческия м

Общо 71 проекта ще бъдат реализирани в най-новото градско пространство до края на 2024 г. и през 2025 г. с комуникационна, техническа и логистична подкрепа от сцената домакин. 

Най-много предложения са получени в тематичните категории културно наследство, култура и изкуство и детска сцена. В тези три категории, най-високо оценените три проекта ще получават и допълнителна финансова подкрепа в размер на 5000 лева. Тя може да бъде използвана в предстоящата реализация на проекта или да бъде вложена в развитието на бъдещи инициативи на организацията. 

Есенното издание на „Софийски музикални седмици" продължава с международни гости, именити музиканти и изгряващи таланти, съобщават от екипа на фестивала.

Ще прозвучат премиерни творби, ще има представяне на книги и юбилей на маестро Васил Казанджиев.

Първото събитие е на 13 септември с гости от Република Южна Корея, които ще представят с минималистична музика за традиционни източни инструменти в галерия „Униарт“.

Следващото събитие е на 21 септември в камерна зала „България“ – с акордеонна фиеста, с Ангел Маринов и неговите ученици.

Мандолинен квинтет „София“ ще има концерт на 24 септември със солисти Анна Карадимитрова – сопран, Преслав Петков – кларинет, и китариста от „Б.Т.Р.“ – Сла

„Съединението прави силата“ е темата на фотоконкурса, обявен от Община Приморско по повод Деня на Съединението на Княжество България с Източна Румения, който отбелязваме на 6 септември. Това съобщиха от общинската администрация на официалната си фейсбук страница.

Всеки желаещ да се включи трябва да изпрати своите авторски снимки в срок до 7 септември на посочения от организаторите имейл адрес. В периода от 8-ми до 10 септември ще се проведе публично гласуване във фейсбук страницата на Община Приморско, където ще бъдат публикувани снимките. Печелившата снимка ще бъде определена на база най-голям брой събрани харесвания.

Кметът на Община Приморско Иван Гайков ще награди победителя във фотоконкурса, който ще бъде обявен на 11 септември, посочиха от общинската администрация.

Допълнителна информация може да бъде намерена на фейсбук страницата на Община П

Часовници, ювелирно изработени златни брошки, игли и медальони с вензелите на цар Борис III и царица Йоанна са сред акцентите на изложбата „Цар Борис III. Личност и държавник“, която бе открита в Националния исторически музей (НИМ).

„Юбилейната изложба е опит да очертае обективно и безпристрастно сложната и многостранна личност на цар Борис III“, казват от екипа на музея.

На откриването присъстваха Симеон Сакскобургготски и синът му Борис, министърът на културата Найден Тодоров, доц. д-р Пламен Славов, секретар по култура и духовенство на президента, Евтим Милошев, министър на туризма, Снежана Петкова – Владимирова, директор на Централния държавен архив и д-р Екатерина Цекова, директор на Националния политехнически музей, съобщават от екипа на НИМ.

„В изложбата са експонирани разкошни поздравителни адреси, калиграфски изписан

Ямболският Камерен оркестър „Дианополис” открива творческия си сезон с концерт на 6 октомври, съобщиха от формацията. При новата среща с публиката ще гостуват двама млади инструменталисти, носители на международни отличия – Виктор Теодосиев, валдхорна и Михаил Богданов, обой.

В програмата са включени произведения от Волфганг Амадеус Моцарт (Дивертименто Ре мажор и Концерт № 2 за валдхорна и оркестър Ми бемол мажор), от Алесандро Марчело – Концерт за обой и оркестър, както и Сюита за струнен оркестър от Кристофър Уилсън.

Ямболският струнен оркестър очаква своята публика в зала „Съвременност” на Културно-информационен център „Безистен”.

Скулптури, създадени в тазгодишното издание на Националното биенале по скулптура „Шуменско плато“, са показани в „Сцената" в шуменския парк „Кьошкове“. 

Те са съчетани с временна изложба, включваща произведения на автори от приключилия Национален пленер по фотография „Шумен познат и непознат“. 

Ще бъдат представени официално на кратка церемония преди началото на концерта на група „Акага" тази вечер. Пред публиката ще бъде изложен и скулптурен портрет на Антонин Горчев, изработен от Калоян Тодоров.

Темата на биеналето по скулптура в Шумен беше "Оттука започва България", по химна на Шумен, създаден от поета Антонин Горчев. Автори от различни градове, всеки със собствена стилистика се включиха, съобщи Калоян Тодоров.

„Бехчет Данаджъ е изобразил в камък първия владетел на България хан Аспарух. Дарин Ганчев е събрал в работата си всички символи на пле

В категорията „Културно наследство“ най-много точки е получил проекта „Турнири – исторически настолни игри“. Негов автор е сдружение „Център за неформално образование и културна дейност Алос“. В продължение на четири години сдружението, съвместно с историци и археолози от 11 музея в цялата страна, изследва свидетелства за настолни игри, играни в България през древността, Античността и Средновековието. След това изработват ръчно автентични кожени възстановки на 10 древни игри, с които провокират участниците в тях да учат по интерактивен и забавен начин бита на българите в историческите епохи.

Сцената на Централните хали ще бъде домакин на девет безплатни турнира с различни антични настолни игри с акцент върху античността и древна Сердика, които са подходящи за родители и деца на 4-годишна възраст. Така участниците в тях ще имат възможността да се пренесат назад във времето, седейки в близост до северната крепостна стена на древна Сердика. 

Най-високо оценен в категория „Култура и изкуства“ е проектът Sur /The Squad на мултидисциплинарната компания от танцови артисти „Каракашян и артисти". Това е съвременен танцов спектакъл с режисьор и хореограф талантливата Александра Тальокова. Sur /The Squad изследва концепцията за приятелството в съвременния живот и потапя зрителите в динамичен свят, в който енергиите се преплитат с тези на хората около нас, бушувайки под въздействието на влечения, желания и фантазии. Проектът ще бъде представен в рамките на 3 вечери през пролетта на 2025 г., като към него ще бъдат добавени два уъркшопа – по съвременен танц за деца и по синтез на сетивата, който комбинира съвременен танц и кулинария, ръководен от Александра Тальокова и Александър Цеков. 

В категория „Детска сцена“ с най-много точки има проекта „Книгите оживяват“. Зад него стои издателство “Тат криейтив”, познато с интерактивната поредица книги с образователни игри „Туй-онуй“. Книгите ще бъдат представени по мултимедиен начин на децата, като самите посетители на събитията ще играят част от игрите включени в тях. Анимирани дигитални книги са със собствен саундтрак и озвучени от едни от известните български артисти.

Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Драматичен театър "Апостол Карамитев" подготвя за децата забавни инициативи
Отраженията на европейските художествени течения върху българското следосвобожденско изкуство
Боряна Венциславова в разговор с водата
Картина на Лорънс Стивън Лоури ще бъде предложена за продажба на аукцион
Лондонският панаир за съвременно изкуство се открива днес
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Октомври
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Под прожектора
Лили Иванова за Кирил Маричков: Твоето творчество остава
Под прожектора
Бунтар и свободен човек, Кирил Маричков спечели сърцата на поколения
Тонът на времето
Васил Терзиев за Кирил Маричков: Силните души, които не се огъват пред нищо, не изчезват
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.