NRD Начало
Събота, 23 Ноември 2024
Начало Калейдоскоп Над 90 проекта са кандидатствали за сцената на Централните хали
4287
Калейдоскоп

Над 90 проекта са кандидатствали за сцената на Централните хали

Над 90 проекта са кандидатствали за сцената на Централните хали след отворената покана за културни проекти, която бе обявена през май, съобщават инициаторите от Kaufland. Проектите са били оценени от обществен съвет в лицето на проф. д-р арх. Йорданка Кандулкова – архитект и преподавател в УАСГ, доц

| 13 Септември 2024, 17:28 ч.
Над 90 проекта са кандидатствали за сцената на Централните хали
Над 90 проекта са кандидатствали за сцената на Централните хали
Снимка © „Кауфланд“

Над 90 проекта са кандидатствали за сцената на Централните хали след отворената покана за културни проекти, която бе обявена през май, съобщават инициаторите от Kaufland.

През лятото всяка седмица има музикален фестивал някъде из Обединеното кралство.

В някои части на света обаче няма възможности за танцуване с приятели насред някое поле, с бира в ръка и с припяване към музика на живо.

Именно на такова място Дуа Липа и баща Дукаджин Липа искаха да променят това, като поставиха началото на фестивала „Съни Хил“ в родния си град Прищина, Косово – част на света, където малко международни творци са правили турнета.

„Искам да променя реториката на това как хората мислят за Косово и за това, че то е разкъсвано от война“, каза Дуа по-рано тази година. „Когато живеех в Косово, никой от изпълнителите, които исках да видя, не идваше там“.

Дуа е родена в Обединеното кралство, но се премества в Прищина като дете, след като войната в края на 1990-те години причинява над 10 000 жертви, докато Косово се бори за независимост от Сърбия.<

Десетки деца от няколко училища и Общинския детски комплекс във Велико Търново се включиха в 37-ото издание на международния конкурс на Lions Clubs International за детска рисунка “Плакат на мира”. Тази година темата беше “Мир без граници”, а всеки участник можеше да се съревновава само с една лична творба, защото не се допускаха колективни произведения, съобщи президентът на Лайънс клуб-Велико Търново Янтар - Мирослава Радонова.

На първо място в конкурса се класира 12-годишната Алина Игнатикова от Основно училище „Св. Патриарх Евтимий“, втора стана Ана Върбанова (на 13 години) от Основно училище „Димитър Благоев“, а трета се нареди Дария Ангелова (на 11 години) от Център за подкрепа на личностното развитие – Общински детски комплекс.

Поощрителни награди бяха присъдени на 13-годишната Елица Атанасова от Средно учили

Започна новото издание на кампанията „Българските посланици на културата“, съобщават инициаторите от Българското национално радио (БНР).

Проектът започва през 2021 г. и се фокусира върху постиженията на изтъкнати писатели, поети, драматурзи, художници, актьори, певци, композитори, кинодейци и представители на танцовото изкуство, които с творчество си са надскочили границата на страната и са я направили разпознаваема в световното културно пространство.

Целта на кампанията е да укрепва българската културна идентичност, като представя през цялата следваща година постиженията на отличените творци пред българите в страната и в чужбина, уточняват от БНР.

До 25 ноември всеки може да изпрати номинация с името на твореца и кратка аргументация. Жури ще избере дванайсет финалисти, чиито имена ще бъдат обявени

Фотоизложбата "Чудото и тайните на граовските лековити кладенчета, бунари и чешми" представят в Брезник.

Експозицията е дело на краеведа от града Аниела Асенова. През лятото на тази година тя е обиколила десетки населени места в региона на Брезнишко, документирайки местни водоизточници чрез снимков материал. Асенова се е срещнала и с хора по места, които са разказали повече за водните обекти.

Идеята на изложбата е да акцентира върху тези своеобразни исторически и културни паметници, някои от които съградени преди близо век с доброволен труд и желание от местното население. Проявата цели още да припомни, че водата е най-ценният ресурс, който от хилядолетия до наши дни е важен за хората.

Авторката на изложбата казва, че някои от старинните чешми в Граовско са с доста интересна и характерна орнаментика и надписи. Същите не са напълно изследвани, но биха могли да с

Свободата е най-важното в картината. Когато имам идея за работа, влизам в ателието, пускам си музика и вдъхновението идва. В голяма степен нещата стават в импровизацията, в свободното творчество. Ако се съобразяваш, не се получава. Това сподели художникът Иван Обретенов при гостуването си на творческите срещи, организирани от фотографа Гаро Кешишян във „Фото Синтезис“ във Варна.

Събитието посетиха композиторът Асен Масларски, поетесата Елица Виденова, писателят Красимир Машев, колекционерът Иван Ненков.

Гаро Кешишян познава Обретенов от времето, когато е играл в детския състав при Варненския театър. Той изтъкна, че гостът му не е учил в Художествената академия, но това не му е попречило да стане изключителен живописец. „Сънуваш сън, когато гледаш портретите на Иван“, каза той. 

Иван Обретенов е учил в Софийския университет, но си сп

Проектите са били оценени от обществен съвет в лицето на проф. д-р арх. Йорданка Кандулкова – архитект и преподавател в УАСГ, доц. д-р Венета Ханджийка-Янкулова – директор на Регионалния исторически музей в София, журналистите Даниел Ненчев и Константин Вълков, съоснователят на Free Sofia Tour – Стефан Огнянов и културният мениджър Петър Димитров. 

Общо 71 проекта ще бъдат реализирани в най-новото градско пространство до края на 2024 г. и през 2025 г. с комуникационна, техническа и логистична подкрепа от сцената домакин. 

Най-много предложения са получени в тематичните категории културно наследство, култура и изкуство и детска сцена. В тези три категории, най-високо оценените три проекта ще получават и допълнителна финансова подкрепа в размер на 5000 лева. Тя може да бъде използвана в предстоящата реализация на проекта или да бъде вложена в развитието на бъдещи инициативи на организацията. 

В категорията „Културно наследство“ най-много точки е получил проекта „Турнири – исторически настолни игри“. Негов автор е сдружение „Център за неформално образование и културна дейност Алос“. В продължение на четири години сдружението, съвместно с историци и археолози от 11 музея в цялата страна, изследва свидетелства за настолни игри, играни в България през древността, Античността и Средновековието. След това изработват ръчно автентични кожени възстановки на 10 древни игри, с които провокират участниците в тях да учат по интерактивен и забавен начин бита на българите в историческите епохи.

Сцената на Централните хали ще бъде домакин на девет безплатни турнира с различни антични настолни игри с акцент върху античността и древна Сердика, които са подходящи за родители и деца на 4-годишна възраст. Така участниците в тях ще имат възможността да се пренесат назад във времето, седейки в близост до северната крепостна стена на древна Сердика. 

Джони Джоели и българската група „Еридан“ ще са основните участници във втория ден от 16-ото издание на „Грийн Рок Фест“ в Русе. 

Това съобщи Мария Атанасова, управител на едноименната асоциация, която организира традиционната музикална проява в крайдунавския град. 

Припомняме, че американският рок изпълнител трябваше да бъде специален гост на форума миналата година, но заради заболяване участието му беше отложено и фестивалът беше закрит от бившия вокалист на „Рейнбоу“ Рони Ромеро.

Събитието през тази година ще бъде на 7 и 8 септември на централния площад „Свобода“ със свободен вход. 

То се организира с подкрепата на Община Русе и на общинската фондация „Русе - град на свободния дух“.

Основен акцент в тазгодишното издание ще бъдат семейните групи. Именно две такава ще открият програмата на 7 септември, събота. 

От 18:00 ч

Първият англоезичен филм на Педро Алмодовар ще има премиера у нас, броени дни след премиерата си във Венеция.

„Съседната стая“ ще има прожекция след церемонията по награждаването на международния кино-литературен фестивал „Синелибри“ – на 25 октомври, в зала 1 на НДК, в присъствието на международното жури, съобщават организаторите.

По думите им испанско-американската камерна драма е изключително поетична и просветляваща история за смисъла на живота и смъртта, за стойността на приятелството и емпатията в критични моменти. Главните роли са поверени на носителките на „Оскар“ Джулиан Мур („Краят на аферата“, „Часовете“) и Тилда Суинтън („Орландо“, „Майкъл Клейтън“).

Адаптация по роман на

Всичко хубаво предстои, но и досега беше много хубаво, казва цигуларят Иван Пенчев. Преди почти двадесет години той е един от основателите на камерната формация Quarto, заедно с Татяна Тодорова – виола, и Светлана Станчева – цигулка.

В началото с тях е и Стоян Божков – виолончело, но след две години идва Димитър Тенчев, водач на „Софийски солисти“. Пианистката Дарина Василева остава в Белгия  след едно от турнетата. Във формацията на нейно място работят Христо Казаков, Лора Чекоратова, Людмил Ангелов, Надежда Цанова...  

„Радвам се, че Quarto стана като емблема към Софийската филхармония. Хората ни познават и ни търсят, което е фантастично. Аз не съм се и надявал на подобно

Найджъл Кенеди ще има концерти на 13 февруари в София, в зала 1 на НДК, и на 15 февруари – във Варна (Дворец на културата и спорта), съобщават от „София мюзик ентърпрайсис“ (СМЕ).

По думите им българската публика ще има уникалната възможност отново да преживее магията на Найджъл Кенеди:

„Той е музикален новатор и истински феномен в света на класическата музика. Признат за един от най-талантливите и експресивни цигулари на нашето време, Кенеди е артист, който не се страхува да излезе извън рамките и да вдъхне нов живот на класическите произведения. Кенеди е не само изпълнител, но и композитор с ясно изразен почерк, който залага на мелодични линии и ритмична структура, позволяваща на всяка нота да докосне слушателя“.

„Музиката е място, където душите ни се среща

Пламена Мангова (пиано) и Райнер Хонек (цигулка), концертмайстор на Виенската филхармония, свирят със „Софийски солисти“ на 6 ноември в зала „България“, съобщават организаторите от общинския културен институт „Красно село“. 

Диригент е Константин Добройков.

В първата част на вечерта ще звучат вариации върху тема на Франк Бридж, оп. 10 - творбата, която носи на Бенджамин Бритън международна слава. Тя е написана по поръчка на диригента Бойд Нийл. Във втората част за първи път на сцената на зала „България“ ще излезе Райнер Хонек заедно с известната българска пианистка Пламена Мангова. Те ще изпълнят Концерт за пиано, цигулка и струнен оркестър (1823) на Менделсон Бартолди.

Райнер Хонек е род

Най-високо оценен в категория „Култура и изкуства“ е проектът Sur /The Squad на мултидисциплинарната компания от танцови артисти „Каракашян и артисти". Това е съвременен танцов спектакъл с режисьор и хореограф талантливата Александра Тальокова. Sur /The Squad изследва концепцията за приятелството в съвременния живот и потапя зрителите в динамичен свят, в който енергиите се преплитат с тези на хората около нас, бушувайки под въздействието на влечения, желания и фантазии. Проектът ще бъде представен в рамките на 3 вечери през пролетта на 2025 г., като към него ще бъдат добавени два уъркшопа – по съвременен танц за деца и по синтез на сетивата, който комбинира съвременен танц и кулинария, ръководен от Александра Тальокова и Александър Цеков. 

В категория „Детска сцена“ с най-много точки има проекта „Книгите оживяват“. Зад него стои издателство “Тат криейтив”, познато с интерактивната поредица книги с образователни игри „Туй-онуй“. Книгите ще бъдат представени по мултимедиен начин на децата, като самите посетители на събитията ще играят част от игрите включени в тях. Анимирани дигитални книги са със собствен саундтрак и озвучени от едни от известните български артисти.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Съпруги бъркат мъжете си, слуги не познават господарите си
На 29 ноември е премиерата на „Комедия от грешки“. Представлението на театър „София“ ще се играе на сцената на „Театро отсам канала“, информират ...
Христо Божков: Това са майстори на четката, улавяли психологизма в образите
Изложби по повод годишнини от рождението на двама известни български художници бяха открити днес в Регионалния исторически музей (РИМ) във Враца. Първата е подредена в художествен ...
Дилиана Перфанов: Харесвам реализма, но за да стигна до него, първо рисувах комикси и илюстрации
Близо 20  картини представя в своята първа самостоятелна изложба 18-годишната Дилиана Перфанов във Велико Търново. В интервю дванайсетокласничката от Хуманитарната гимназия & ...
Виена отново е в ритъма на валса
Карнавалната традиция във Виена и до днес е жива. Всяка година в австрийската столица се провеждат повече от 450 бала, съобщи община Виена. Началото на балния сезон беше както вин ...
„Предстоящо откриване“ - театър на сенките 35 години след падането на Берлинската стена
Инсталацията „Предстоящо откриване“ е театър на сенките с горе-долу всичко, което се случва в нашите глави и в главите на много хора наоколо 35 години след падането на ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Антония Велева: Вярвам, че всеки може да се поучи за това как се обича България
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черупки" бяха представени тази вечер в Българския културно-информационен център в Скопие. „Вярвам ...
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Рядка картина на Караваджо, изтерзания гений на светлосянката (киароскуро), ще бъде изложена за първи път в музей в Рим, който я е получил като изключителен заем от частна колекция ...
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
„Несломен“ е първият трак от новия албум на Димитър & Христо. В него се смесва вече утвърдения стил на дуета с малко по-неочаквано амплоа, информират от SingSong So ...
Шопен и Лист звучат в рецитал на Людмил Ангелов от „Европейски музикален фестивал“
Клавирен рецитал на Людмил Ангелов е следващото събитие от 24-тия „Европейски музикален фестивал“ в София. На 30 ноември пианистът излиза на сцената на зала „Бълг ...
Съпруги бъркат мъжете си, слуги не познават господарите си
На 29 ноември е премиерата на „Комедия от грешки“. Представлението на театър „София“ ще се играе на сцената на „Театро отсам канала“, информират ...
Тикер в 17:00 ч.
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черу ...
Начало Калейдоскоп
4287
Калейдоскоп

Над 90 проекта са кандидатствали за сцената на Централните хали

Над 90 проекта са кандидатствали за сцената на Централните хали след отворената покана за културни проекти, която бе обявена през май, съобщават инициаторите от Kaufland.Проектите са били оценени от обществен съвет в лицето на проф. д-р арх. Йорданка Кандулкова – архитект и преподавател в УАСГ, доц. д-р Венета Ханджийка-Янкулова – директор на Регионалния исторически музей в София, журналистите Даниел Ненчев и Константин Вълков, съоснователят на Free Sofia Tour – Стефан Огнянов и културният мениджър Петър Димитров.

| 13 Септември 2024, 17:28 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Над 90 проекта са кандидатствали за сцената на Централните хали
Над 90 проекта са кандидатствали за сцената на Централните хали
Снимка © „Кауфланд“

Над 90 проекта са кандидатствали за сцената на Централните хали след отворената покана за културни проекти, която бе обявена през май, съобщават инициаторите от Kaufland.

Проектите са били оценени от обществен съвет в лицето на проф. д-р арх. Йорданка Кандулкова – архитект и преподавател в УАСГ, доц. д-р Венета Ханджийка-Янкулова – директор на Регионалния исторически музей в София, журналистите Даниел Ненчев и Константин Вълков, съоснователят на Free Sofia Tour – Стефан Огнянов и културният мениджър Петър Димитров. 

През лятото всяка седмица има музикален фестивал някъде из Обединеното кралство.

В някои части на света обаче няма възможности за танцуване с приятели насред някое поле, с бира в ръка и с припяване към музика на живо.

Именно на такова място Дуа Липа и баща Дукаджин Липа искаха да променят това, като поставиха началото на фестивала „Съни Хил“ в родния си град Прищина, Косово – част на света, където малко международни творци са правили турнета.

„Искам да променя реториката на това как хората мислят за Косово и за това, че то е разкъсвано от война“, каза Дуа по-рано тази година. „Когато живеех в Косово, никой от изпълнителите, които исках да видя, не идваше там“.

Дуа е родена в Обединеното кралство, но се премества в Прищина като дете, след като войната в края на 1990-те години причинява над 10 000 жертви, докато Косово се бори за независимост от Сърбия.<

Десетки деца от няколко училища и Общинския детски комплекс във Велико Търново се включиха в 37-ото издание на международния конкурс на Lions Clubs International за детска рисунка “Плакат на мира”. Тази година темата беше “Мир без граници”, а всеки участник можеше да се съревновава само с една лична творба, защото не се допускаха колективни произведения, съобщи президентът на Лайънс клуб-Велико Търново Янтар - Мирослава Радонова.

На първо място в конкурса се класира 12-годишната Алина Игнатикова от Основно училище „Св. Патриарх Евтимий“, втора стана Ана Върбанова (на 13 години) от Основно училище „Димитър Благоев“, а трета се нареди Дария Ангелова (на 11 години) от Център за подкрепа на личностното развитие – Общински детски комплекс.

Поощрителни награди бяха присъдени на 13-годишната Елица Атанасова от Средно учили

Започна новото издание на кампанията „Българските посланици на културата“, съобщават инициаторите от Българското национално радио (БНР).

Проектът започва през 2021 г. и се фокусира върху постиженията на изтъкнати писатели, поети, драматурзи, художници, актьори, певци, композитори, кинодейци и представители на танцовото изкуство, които с творчество си са надскочили границата на страната и са я направили разпознаваема в световното културно пространство.

Целта на кампанията е да укрепва българската културна идентичност, като представя през цялата следваща година постиженията на отличените творци пред българите в страната и в чужбина, уточняват от БНР.

До 25 ноември всеки може да изпрати номинация с името на твореца и кратка аргументация. Жури ще избере дванайсет финалисти, чиито имена ще бъдат обявени

Фотоизложбата "Чудото и тайните на граовските лековити кладенчета, бунари и чешми" представят в Брезник.

Експозицията е дело на краеведа от града Аниела Асенова. През лятото на тази година тя е обиколила десетки населени места в региона на Брезнишко, документирайки местни водоизточници чрез снимков материал. Асенова се е срещнала и с хора по места, които са разказали повече за водните обекти.

Идеята на изложбата е да акцентира върху тези своеобразни исторически и културни паметници, някои от които съградени преди близо век с доброволен труд и желание от местното население. Проявата цели още да припомни, че водата е най-ценният ресурс, който от хилядолетия до наши дни е важен за хората.

Авторката на изложбата казва, че някои от старинните чешми в Граовско са с доста интересна и характерна орнаментика и надписи. Същите не са напълно изследвани, но биха могли да с

Свободата е най-важното в картината. Когато имам идея за работа, влизам в ателието, пускам си музика и вдъхновението идва. В голяма степен нещата стават в импровизацията, в свободното творчество. Ако се съобразяваш, не се получава. Това сподели художникът Иван Обретенов при гостуването си на творческите срещи, организирани от фотографа Гаро Кешишян във „Фото Синтезис“ във Варна.

Събитието посетиха композиторът Асен Масларски, поетесата Елица Виденова, писателят Красимир Машев, колекционерът Иван Ненков.

Гаро Кешишян познава Обретенов от времето, когато е играл в детския състав при Варненския театър. Той изтъкна, че гостът му не е учил в Художествената академия, но това не му е попречило да стане изключителен живописец. „Сънуваш сън, когато гледаш портретите на Иван“, каза той. 

Иван Обретенов е учил в Софийския университет, но си сп

Общо 71 проекта ще бъдат реализирани в най-новото градско пространство до края на 2024 г. и през 2025 г. с комуникационна, техническа и логистична подкрепа от сцената домакин. 

Най-много предложения са получени в тематичните категории културно наследство, култура и изкуство и детска сцена. В тези три категории, най-високо оценените три проекта ще получават и допълнителна финансова подкрепа в размер на 5000 лева. Тя може да бъде използвана в предстоящата реализация на проекта или да бъде вложена в развитието на бъдещи инициативи на организацията. 

Джони Джоели и българската група „Еридан“ ще са основните участници във втория ден от 16-ото издание на „Грийн Рок Фест“ в Русе. 

Това съобщи Мария Атанасова, управител на едноименната асоциация, която организира традиционната музикална проява в крайдунавския град. 

Припомняме, че американският рок изпълнител трябваше да бъде специален гост на форума миналата година, но заради заболяване участието му беше отложено и фестивалът беше закрит от бившия вокалист на „Рейнбоу“ Рони Ромеро.

Събитието през тази година ще бъде на 7 и 8 септември на централния площад „Свобода“ със свободен вход. 

То се организира с подкрепата на Община Русе и на общинската фондация „Русе - град на свободния дух“.

Основен акцент в тазгодишното издание ще бъдат семейните групи. Именно две такава ще открият програмата на 7 септември, събота. 

От 18:00 ч

Първият англоезичен филм на Педро Алмодовар ще има премиера у нас, броени дни след премиерата си във Венеция.

„Съседната стая“ ще има прожекция след церемонията по награждаването на международния кино-литературен фестивал „Синелибри“ – на 25 октомври, в зала 1 на НДК, в присъствието на международното жури, съобщават организаторите.

По думите им испанско-американската камерна драма е изключително поетична и просветляваща история за смисъла на живота и смъртта, за стойността на приятелството и емпатията в критични моменти. Главните роли са поверени на носителките на „Оскар“ Джулиан Мур („Краят на аферата“, „Часовете“) и Тилда Суинтън („Орландо“, „Майкъл Клейтън“).

Адаптация по роман на

Всичко хубаво предстои, но и досега беше много хубаво, казва цигуларят Иван Пенчев. Преди почти двадесет години той е един от основателите на камерната формация Quarto, заедно с Татяна Тодорова – виола, и Светлана Станчева – цигулка.

В началото с тях е и Стоян Божков – виолончело, но след две години идва Димитър Тенчев, водач на „Софийски солисти“. Пианистката Дарина Василева остава в Белгия  след едно от турнетата. Във формацията на нейно място работят Христо Казаков, Лора Чекоратова, Людмил Ангелов, Надежда Цанова...  

„Радвам се, че Quarto стана като емблема към Софийската филхармония. Хората ни познават и ни търсят, което е фантастично. Аз не съм се и надявал на подобно

Найджъл Кенеди ще има концерти на 13 февруари в София, в зала 1 на НДК, и на 15 февруари – във Варна (Дворец на културата и спорта), съобщават от „София мюзик ентърпрайсис“ (СМЕ).

По думите им българската публика ще има уникалната възможност отново да преживее магията на Найджъл Кенеди:

„Той е музикален новатор и истински феномен в света на класическата музика. Признат за един от най-талантливите и експресивни цигулари на нашето време, Кенеди е артист, който не се страхува да излезе извън рамките и да вдъхне нов живот на класическите произведения. Кенеди е не само изпълнител, но и композитор с ясно изразен почерк, който залага на мелодични линии и ритмична структура, позволяваща на всяка нота да докосне слушателя“.

„Музиката е място, където душите ни се среща

Пламена Мангова (пиано) и Райнер Хонек (цигулка), концертмайстор на Виенската филхармония, свирят със „Софийски солисти“ на 6 ноември в зала „България“, съобщават организаторите от общинския културен институт „Красно село“. 

Диригент е Константин Добройков.

В първата част на вечерта ще звучат вариации върху тема на Франк Бридж, оп. 10 - творбата, която носи на Бенджамин Бритън международна слава. Тя е написана по поръчка на диригента Бойд Нийл. Във втората част за първи път на сцената на зала „България“ ще излезе Райнер Хонек заедно с известната българска пианистка Пламена Мангова. Те ще изпълнят Концерт за пиано, цигулка и струнен оркестър (1823) на Менделсон Бартолди.

Райнер Хонек е род

В категорията „Културно наследство“ най-много точки е получил проекта „Турнири – исторически настолни игри“. Негов автор е сдружение „Център за неформално образование и културна дейност Алос“. В продължение на четири години сдружението, съвместно с историци и археолози от 11 музея в цялата страна, изследва свидетелства за настолни игри, играни в България през древността, Античността и Средновековието. След това изработват ръчно автентични кожени възстановки на 10 древни игри, с които провокират участниците в тях да учат по интерактивен и забавен начин бита на българите в историческите епохи.

Сцената на Централните хали ще бъде домакин на девет безплатни турнира с различни антични настолни игри с акцент върху античността и древна Сердика, които са подходящи за родители и деца на 4-годишна възраст. Така участниците в тях ще имат възможността да се пренесат назад във времето, седейки в близост до северната крепостна стена на древна Сердика. 

Най-високо оценен в категория „Култура и изкуства“ е проектът Sur /The Squad на мултидисциплинарната компания от танцови артисти „Каракашян и артисти". Това е съвременен танцов спектакъл с режисьор и хореограф талантливата Александра Тальокова. Sur /The Squad изследва концепцията за приятелството в съвременния живот и потапя зрителите в динамичен свят, в който енергиите се преплитат с тези на хората около нас, бушувайки под въздействието на влечения, желания и фантазии. Проектът ще бъде представен в рамките на 3 вечери през пролетта на 2025 г., като към него ще бъдат добавени два уъркшопа – по съвременен танц за деца и по синтез на сетивата, който комбинира съвременен танц и кулинария, ръководен от Александра Тальокова и Александър Цеков. 

В категория „Детска сцена“ с най-много точки има проекта „Книгите оживяват“. Зад него стои издателство “Тат криейтив”, познато с интерактивната поредица книги с образователни игри „Туй-онуй“. Книгите ще бъдат представени по мултимедиен начин на децата, като самите посетители на събитията ще играят част от игрите включени в тях. Анимирани дигитални книги са със собствен саундтрак и озвучени от едни от известните български артисти.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Съпруги бъркат мъжете си, слуги не познават господарите си
Христо Божков: Това са майстори на четката, улавяли психологизма в образите
Дилиана Перфанов: Харесвам реализма, но за да стигна до него, първо рисувах комикси и илюстрации
Виена отново е в ритъма на валса
„Предстоящо откриване“ - театър на сенките 35 години след падането на Берлинската стена
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Антония Велева: Вярвам, че всеки може да се поучи за това как се обича България
Творчески отражения
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Под прожектора
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.