Китара, принадлежала на Ноел Галахър, един от членовете на групата „Оейзис“, които наскоро обявиха турне, беше продадена за 156 000 евро (132 000 паунда) на търг на „Сотбис“ в Лондон, съобщава АФП.
Фондация „Жоан Миро“ в Барселона и музеят „Матис“ в Ница, Франция, организират съвместна изложба, изследваща връзката между двамата художници, съобщава сайтът на музея „Матис“.
Изложбата е ситуирана в музея "Матис" и може да бъде разгледана до 29 септември.
На пръв поглед връзката между двамата художници изглежда парадоксална – те принадлежат към различни поколения (Анри Матис е роден през 1868 г., а Жоан Миро – през 1893 г.) и се асоциират с различни течения в изкуството.
Матис принадлежи към фовизма, а Миро е сюрреалист.
Естетическите им търсения също са различни – Матис се интересува от декоративната хармония, докато Миро се вълнува от необичайното и неочакваното.
Известна е близостта между Миро и Пабло Пикасо, но не връзката с Матис, коментира в. "Монд" по повод изложбата.
„Мистерията на българските гласове“ ще участва в концерта на „Молец“, на 21 ноември в „Арена 8888 София“, съобщават организаторите.
Хорът и дуетът ще представят съвместна нова песен, наречена „Вятъра“.
Спектакълът, неречен „Молец – последното – 21.11.“, ще включва живи инструменти, повече танцьори и нови изненади. Ще звучат няколко неиздадени нови песни, както и познати песни с нови аранжименти.
Групата Trigaida, която преплита българския фолклор със съвременната електронна музика, отново ще подгрява публиката с обновена програма.
Турнето на „Молец“ премина през Пловдив, Варна и Велико Търново.
С обявяването на Нобеловата награда за физиология или медицина днес в Стокхолм започва Нобеловата седмица, съобщи сайтът nobelprize.org.
Носителят или носителите на Нобеловата награда за физика ще бъдат огласени на 8 октомври, за химия - на 9 октомври. На 10 октомври ще бъде присъдена Нобеловата награда за литература.
В петък - 11 октомври в Осло ще бъде обявена Нобеловата награда за мир, а на 14 октомври в Стокхолм ще бъде обявена Нобеловата награда за икономика.
По желание на Алфред Нобел (1833 - 1896) учредените от него награди са за най-важните открития в областта на физиката, химията, физиологията или медицината, за забележителни литературни постижения, за дейност в интерес на световния мир.
Първата Нобелова награда е връчена в Сен Тропе през 1901 г. - пет години след смъртта на Алфред Нобел. Церемониите в Стокхолм и Осло,
Боливийският художник Сидней Калдерон представя изложбата Baila Comingo.
Експозицията ще бъде открита тази вечер в „Арт галерия 158“, съобщават организаторите.
Сиднеи Калдерон завършва Националната академия за изящни изкуства в гр. Ла Пас, столицата на Боливия. Реализирал е изложби на три континента.
Негови творби са притежание на частни колекции в Мексико, Аржентина, Боливия, Венецуела, САЩ, Италия, Испания, Германия и България. В периода 1988 – 2006 г. работи и живее в Италия. Понастоящем живее и твори в София.
/ВСР
Камелия Тодорова и Васил Петров, с Биг бенда на Националната музикална академия с ръководител Михаил Йосифов, дадоха старт на 27-ото издание на „Банско джаз фестивал“ с концерта „Джаз и легенди“.
Тази година във фестивала участват над 130 изпълнители от 18 държави, а концертите в рамките на осемте фестивални дни са 23.
В първата вечер на сцената излизат още „Мишел Сахрауи трио“ и носителят на няколко награди „Грами“ Джейсън Майлс със своя „Лисабонски електрик 4тет“.
Фестивалът откри официално кметът на планинския град Стойчо Баненски, който преди началото на тазгодишните джаз концерти каза пред журналисти, че и тази година програмата е разнообразна и богата, с редица акценти.
Банско е не само пазител на традициите, но и създател на такива, каза Баненски и допълни, че това включва и джаз фестивала. Една от тях е всяка година в рамките н
Първоначалната оценка от близо 95 000 евро за солокитарата Epiphone Les Paul Standard беше надмината значително по време на наддаването на търга.
Въпросната китара е използвана във видеоклипа и на обложката на първия сингъл на „Оейзис“ - Supersonic, се казва в прессъобщението.
На търга бяха продадени и две други китари, използвани от Галахър.
Групата „Оейзис“, основана в Манчестър през 1991 г., се разпадна през 2009 г., след неспирни спорове между двамата братя Галахър, които оттогава продължиха да правят солова кариера.
Съобщението за преформатирането на групата предизвика вълна от ентусиазъм сред феновете, които на 31 август се втурнаха към уебсайтовете за билети за обявеното ново турне.
С музиката си се стараем да предадем позитивно послание на младите хора. Това каза рапърът I.N.I по повод Международния ден на младежта, който бе отбелязан тази вечер с хип-хоп концерт в столичния район Банкя.
Рапърът обясни, че около хип-хоп изпълнителите има стереотипи, затова неговата цел е да помогне в разчупването им и да промени общественото мнение относно тяхното творчество.
„Тази вечер отбелязваме деня на младите в Банкя“, каза заместник-кметът на Банкя Александра Александрова. Тази вечер има хип-хоп парти, част от проекта „Слушай Банкя“, който е по програмата „София – град на младите и активните“ на Столична община, обясни тя. Александрова добави, че идеята за проекта е на актрисата Маргарита Костова, която беше един от участниците в събитието тази вечер. Сред останалите артисти на концерта бяха рапърът I.N.I
Двама души, осъдени за кражба на скъпоценности от музея „Грюнес Гевьолбе“ в източния германски град Дрезден, засега са на свобода, след като не се явиха в затвора в поставенния им краен срок във вторник, предаде ДПА.
Обирът в известния музей в Саксония се случи на 25 ноември 2019 г. и е една от най-зрелищните кражби на произведения на изкуството в Германия.
Крадците откраднаха 21 бижута, съхранявани в Дрезденския кралски дворец - дом на една от най-големите колекции от съкровища в Европа. Нанесените щети възлизат на над 1 млн. евро, отчасти защото крадците подпалиха една от колите си за бягство в подземен паркинг на жилищна сграда.
Окръжният съд в Дрезден отмени някои от заповедите за арест, но постави определени условия, като част от споразумение. То включва връщането на по-голямата част от откраднатите скъпоценности.
Говори
Авторите на продукцията „Джон Уик“ подготвят нов сериал, озаглавен John Wick: Under the High Table, съобщи „Холивуд репортър“.
Киану Рийвс, който изигра главната роля в четирите филма, и режисьорът Чад Стахелски са сред изпълнителните продуцентите на сериала, по който работи студио „Лайънсгейт“. Робърт Ливайн, един от създателите на сериала The Old Man с Джеф Бриджис, е сценарист на проекта.
Стахелски, който е режисьор на четирите игрални филма за „Джон Уик“, ще режисира пилотния епизод на новата продукция.
John Wick: Under the High Table ще бъде вторият телевизионен сериал от поредицата „Джон Уик“. През 2023 г. се излъчи предисторията на поредицата в минисериала The Continental: From the World of John Wick.
Описанието на новия сериал обещава съчетание на ново и старо, както и да позиционира вселената на Уик в нова епоха.
Евгени Генчев посвещава песента „Докога ще продължаваш?" на борбата с вътрешните демони. Процесът на писане започва в края на лятото, когато артистът се вдъхновява от сюитата „Пер Гинт“ на Григ.
„Там се разказва за борбата с вътрешните демони на главния герой и това да се изправиш пред себе си. Използвахме този мотив както като музика, така и като драматургия в песента“, казва Евгени Генчев.
Музиката е създадена съвместно с Йоан Николаев (L Padr3), който е помогнал за оформянето на стила и звученето на песента. Текстът е на Ваня Щерева.
„В миналото си имах момент, в който изпаднах в една от най-дълбоките дупки, в които съм бил някога. Спал съм по чужди подове половин година. Бях в безтегловност. Чувствах се безсилен. Най-близките ми ме виждаха като разочарова
Концерт на музикантите от „Гергана Попова трио“ предстои в Свищов.
Той ще се състои на 11 септември в салона на Първо българско народно читалище (ПБНЧ) „Еленка и Кирил Д. Аврамови - 1856“, съобщиха от свищовското читалище.
„Гергана Попова трио“ е млад проект, който съществува от месец юни 2024 г. В него участват виртуозът на китарата Тобиас Фаулхамер, родената в Свищов художничка и певица Гергана Попова и мултиинструменталистът Юрген Ротенщайнер.
В концертната си програма музикантите от триото ще се концентрират върху испанската и италианската музика. В основата на техните изпълнения са забравени и не толкова познати композиции, които са интерпретирани, подчертавайки специфичното звучене и оригиналната стилистика на триото. Пред публиката в Свищов те ще представят различни комбинации от инструменти с двугласово пеене.&n