Китара, принадлежала на Ноел Галахър, един от членовете на групата „Оейзис“, които наскоро обявиха турне, беше продадена за 156 000 евро (132 000 паунда) на търг на „Сотбис“ в Лондон, съобщава АФП.
Китайският етно ансамбъл Ih Tsetsn (Их тачин) изнесе концерт в рамките на съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“. Пред публиката, изпълнила двора на Археологическия музей във Варна, петимата музиканти предложиха изпълнения на моринхур и ударни инструменти и демонстрираха двете направления в традиционното монголско гърлено пеене хоомей и long song, които са включени в представителния списък на ЮНЕСКО за нематериално културно наследство.
Концертът им предизвика възторжени аплодисменти. Зрителите пригласяха на виковете в песните, водени от музикантите, пляскаха в такт и научиха как звучи характерната монголска мелодия за наздравица. В края на вечерта ансамбълът подари и един бис на варненци. „Уникално преживяване“, „напълниха ми душата“, споделиха гости на концерта след края му.
Името на състава означава „широк, мъдър“. Инс
Reverend Beat-Man ще има концерт за Деня на София, десет години след първата си визита в столицата, съобщават организаторите от „Аларма пънк джаз“.
След тях ще има техно-рейв-пънк афтърпарти със Serotonine. Събитието е на 17 септември в клуб „Сингълс“ (НДК).
„Примитивен рокендрол и госпъл-блус-траш. Сюрреалистичен подход към темата за кръвосмешението, без оглед на резултатите. Вътрешни диалози с дявола и покаяние под отблясъка на швейцарско джобно ножче... Надали съществуват думи, които да опишат съприкосновението с музиката на Reverend Beat-Man. И тук не става дума просто за един странен и страшен човек със свещеническа якичка, налудничав поглед и още по-налудничави истории, претворени в двуминутни хитове. Тази музика си има послание. И, ако трябва да цитираме самия Beat-Man, обяснен
Япония се представя на 60-ото издание на Венецианското биенале на изкуството с инсталация, озаглавена Compose. Вдъхновена от течове в метрото в Токио, авторката Юко Мори пресъздава този проблем в творбата си и след това опитва да ги поправи, импровизирайки с различни предмети, налични в магазини във Венеция, за да изгради кинетична скулптура.
Проектът е куриран от Сук-Кюн Лий - директор на художествената галерия "Уитуърт" в Манчестър. Това е първият път в историята, когато чуждестранен куратор работи по Японския павилион, отбелязва изданието Tokyo Art Beat.
СМЕСИЦА ОТ ЗВУЦИ, АРОМАТИ И ЗРЕЕЩИ ПЛОДОВЕ
Юко Мори използва предмети като чадъри, пластмасови контейнери, тръби или дървени мебели, опитвайки се да изследва пространството, което заемат, както и изместването, предизвикано от движението им. Пресни плодове с преминаващи през тях диоди допълва
Ревю на кимона, изложби на калиграфия, съвременно японско изкуство и икебана са сред първите събития в тазгодишната програма на „Дни на японската култура в България“. Тази есен в програмата предстоят 23 събития в седем града на страната – София, Пловдив, Варна, Велико Търново, Плевен, Стара Загора, Казанлък, съобщават организаторите.
Юбилейната програма отбелязват три годишнини в двустранните отношения между Япония и България през 2024 г. – 115 години от първите официални контакти между двете държави, 85 години от установяване на дипломатически отношения и 65 години от тяхното възстановяване. За много от събитията ще гостуват изтъкнати японски артисти, което ще позволи на българите да се докоснат до очарованието на японската култура по най-автентичен начин, посочват организаторите от посол
С представление на операта „Тоска“ започна летният фестивал "Опера на върховете – Белоградчишки скали". За девети път Белоградчишката крепост се превръща в музикална сцена за любителите на оперното изкуство.
Създаването на фестивала “Опера на върховете – Белоградчишки скали“ е желание операта да се слее с природата. Така се получи едно истинско съчетание със самата природа на оперното изкуство - музика, театър, слово, игра, балет, танц, каза маестро Пламен Карталов. Тези божествени скали вдъхновяват и дават импулс на нещо, което е неповторимо. Много хора казват, че по целия свят няма такава среда, в която да се играе оперен спектакъл, допълни той.
За първи път на фестивала има гостуващи певци във всеки спектакъл.
Със събитието Софийската опера и балет отбелязва Годината на Пучини - 165 години от рождението на композитора и
Първоначалната оценка от близо 95 000 евро за солокитарата Epiphone Les Paul Standard беше надмината значително по време на наддаването на търга.
Въпросната китара е използвана във видеоклипа и на обложката на първия сингъл на „Оейзис“ - Supersonic, се казва в прессъобщението.
На търга бяха продадени и две други китари, използвани от Галахър.
Групата „Оейзис“, основана в Манчестър през 1991 г., се разпадна през 2009 г., след неспирни спорове между двамата братя Галахър, които оттогава продължиха да правят солова кариера.
Съобщението за преформатирането на групата предизвика вълна от ентусиазъм сред феновете, които на 31 август се втурнаха към уебсайтовете за билети за обявеното ново турне.
Филмът на Парк Чанг-ук – „Решение за раздяла“, отличен с награда за най-добър режисьор на фестивала в Кан през 2022 г., ще има единствена прожекция на 26 септември в кино „Одеон“, съобщават от корейското посолството у нас.
„Решение за раздяла“ е филм, в който пътищата на любовта са по-мистериозни от тези на разплитане на една криминална загадка. Съвременният класик на корейското кино Парк Чан-ук, който стои и зад култовия филм „Олдбой“, сега преплита специфичното си чувство за хумор с неустоимостта на неизказаните емоции като демонстрира впечатляващо боравене с цветовете и светлината“, разказват организаторите.
„Мигът, в който ми каза, че ме обичаш, това бе краят на твоята любов и началото на моята“, казва Сонг Со-ре, жената, която е в център
Осем камбани се завръщат в "Нотр Дам" три месеца преди откриването на възстановената катедрала, съобщи АФП. Сред тях са над четиритонната "Габриел" и малката, едва 782-килограмова "Жан-Мари".
След петгодишния мащабен ремонт, ангажирал 250 компании и стотици занаятчии, катедралата трябва да отвори официално вратите си на 7 декември.
Пожарът, който опустоши катедралата, избухна на 15 април 2019 г.
Осемте камбани носят имената на хора със значение за "Нотр Дам" - "Жан-Мари" е посветена на Жан-Мари Люстиже, архиепископ на Париж от 1981 г. до 2005 г. Те бяха преместени през юли 2023 г., за да се улесни ремонтът на северната кула и са почистени от оловния прах.
В Самоков ще бъдат отбелязани 140 години от рождението на художника Павел Францалийски, съобщиха от Историческия музей - Самоков.
Акварелната изложба ще бъде официално открита на 19 август (понеделник) в Художествена галерия „Проф. Васил Захариев“.
Събитието е част от празника на планинската община. Същата вечер по-късно пред културната институция ще се състои и традиционната „Вечер в музея“, с концерт на Орлин Павлов, Еделина Кънева и Видинската филхармония.
От музея ще представят и издание от „Галерия Самоковски художници“. Това е каталог, който от музея периодично посвещават на самоковски художник.
Както информира, тази година календар, който Община Самоков издаде, бе посветен на Павел Францалийски.
Павел Францалийски е роден на 18 януари 1884 година в Самоков. Любовта
Група „Колдплей“ издаде 10-ия си студиен албум Moon Music, който породи смесени рецензии, но феновете им остават верни.
Албумът съдържа 10 песни, предимно оптимистичен поп, примесен с фънк, електро и афробийт. Темите са главно любовни, като се намесва космическо измерение. Те са ефирни и мечтателни, с дълги инструментални части.
Moon Music започва с едноименната песен, която е с артистичната атмосфера от ранните им хитове, като прераства в нежна пиано балада. Следва водещият сингъл feelslikeimfallinginlove, типичен поп, напомнящ за A Sky Full of Stars от 2014 г. и Something Just Like This от 2017 г. Jupiter и Good Feelings са жизнеутвърждаващи химни.
Професионалните отзиви за Moon Music са предимно със забележки. Най-позитивни са на „Ню мюзикъл експрес“, според които албумът демонстрира „силата на музиката да преодолява бурите в жи
Държавната опера в Стара Загора ще представи мюзикъла „Ромео и Жулиета“ и операта „Ловци на бисери“ на откритата сцена на язовир „Копринка“. Това съобщиха от пресцентъра на Община Казанлък. Събитията са част от програмата на „Празници в долината на тракийските царе“. Двете представления ще са на 31 август и на 1 септември.
Двете музикални творби са обединени от непреходната тема за любовта -„Ромео и Жулиета“ в музикалната интерпретация на Жерар Пресгюрвик, и източната приказка в операта „Ловци на бисери“. Гостите и жителите на Казанлък ще имат възможността да се потопят както в природната и историческа забележителност на района, така и в музикалните преживявания на световното класическо и съвременно изкуство. Събитията са обединени под символичното заглавие в духа на тракийските празници „Н