Една от най-известните картини на британския уличен художник Банкси - „Момиче с балон“, е намерена след кражбата от лондонска галерия миналата седмица, а двама мъже са обвинени, съобщава Ройтерс.
Националният фолклорен ансамбъл „Филип Кутев“ представя в зала 1 на НДК концерт-спектакъла „Ела се вие, превива" с участието на Симфониета (Враца) и над 140 души екип. Събитието е на 29 септември, съобщават организаторите.
Проектът е посветен на българската сватба. Ще бъдат представени музикално-танцови картини, пресъздаващи сватбени ритуали и пролетните празници от различни региони на България.
„След поредица от концерти в страната, продължава успешната симбиоза между фолклорен и симфоничен оркестър реализирана по време на целия концерт. Зрителите ще се насладят и усетят цялостното въздействие и звук с плътност, мащаб и обем, непознат и дори революционен за фолклорното ни изкуство“, разказват от екипа на ансамбъла.
По думите им водеща роля за тази музикална симбиоза има Калина Десподска от Велинград спечели голямата награда в шестото издание на националния конкурс за млади изпълнители на популярна песен "Дунавски звезди", който завърши днес в Силистра.
Организатори на проявата бяха местната община и музикалната компания "Сенс Мюзик". В конкурса участваха над 70 млади изпълнители, разпределени в пет възрастови групи. Тази година журито е с председател естрадната певица Мими Иванова и членове - композиторът Станислав Лобошки, журналистите Николай Текелиев и певците Дивна и Георги Дюлгеров.
Специалната награда на кмета на община Силистра бе присъдена на Преслава Тодорова от Добрич, а наградата за най-добър музикален педагог отиде при Мариета Жекова от Троян.
Основните цели на конкурса са свързани с възможностите за развитие и подпомагане на творчески надарени деца и талантливи млади хора, както и популяризиране на бъл
Роденият в Бургас скулптор Хари Арабян ще представи своя нова самостоятелна изложба скулптура, съобщават домакините от бургаската галерия "Пролет".
Експозицията ще бъде открита на 7 ноември и ще остане в галерията точно един месец. В нея авторът ще представи нови произведения, създадени от сребро, метал и мрамор.
Хари Арабян е роден през 1959 г. През 1992 г. завършва Националната художествена академия в специалност скулптура при проф. Любен Прахов и става член на Съюза на българските художници. През годините работи основно с камък, метал и стъкло.
В морския град той е познат с паметниците в памет на жертвите от арменския геноцид пред храма "Сурп Хач" в Бургас, както и на скулптурата в знак на признателност към българския народ от арменската общност в Морската градина.
Арабян е автор на монументална скулптура в парка на гр. Маиг
Италианците от Ricchi e Poveri ще имат концерт в София – на 30 ноември в зала 1 на НДК, съобщават организаторите от BGTSC.
Шоуто в София проследява над 50-годишната кариера на групата.
Звездният път на Ricchi e Poveri започва в Генуа през 1968 година и в момента продължават да са суперзвезди, сияещи на сцената, посочват организаторите.
Изпълнителите на Sarà perche ti amo, Che sarà, Made in Italy, Se m’innamoro, Mamma Maria, La prima cosa bella, Voulez-vous danser, Ma non tutto la vita и много други печелят неведнъж награди на фестивала „Санремо" и са най-често присъстващите в световните музикални класации италиански изпълнители.
„След големия успех на „Санремо“ в началото на тази година с песента Ma non tutto la vita ду
За поредна година фестивалът Open Buzludzha свързва култура, история и природа в незабравимо изживяване в подножието на връх “Бузлуджа” и на едноименния монумент. Това каза арх. Дора Иванова, председател на фондация “Проект Бузлуджа”, които са организатори на събитието.
Фестивалът ще бъде от осми до 11 август и ще включва концерти, 3D мапинг шоу и богата дневна програма.
По думите и тази година фестивалът ще бъде различен и още по-вдъхновяващ. На поляната пред хижа Бузлуджа и в подножието на самия монумент гостите могат да очакват три дни и три нощи редица известни български и чуждестранни групи, сред които "Керана и космонавтите" и Cool Den, както и над 20 DJ-я. Ще има и тематични партита, допълват организаторите. Събитието ще е на три музикални сцени сред природата, като освен с това фестивалът се отличава и с богата дневна програма.
Във фестивалната игра
На творбата е изобразено момиченце, което се протяга към отлитащ червен балон с форма на сърце, а в Лондон и на други места има няколко стенописа, изобразяващи същия сюжет.
Картината е била единственият предмет, откраднат на 8 септември, съобщиха от полицията и добавиха, че тя ще бъде върната на галерията.
Двама мъже, на възраст 47 и 53 години, бяха обвинени в кражба с взлом в четвъртък и остават в полицейския арест.
Те вече се явиха в съда, където бяха пуснати под гаранция, и ще се явят пред съдия на 9 октомври.
„Момиче с балон“ се появява за първи път по улиците на лондонския квартал Шордич през 2002 г. Банкси създава версии на картината в Саут Банк, Лондон, през 2004 г. и на бариерата на Израел на Западния бряг през 2005 г.
Международният проект „Колони на приятелството“ (Pillars of Friendship) на художника Златин Орлов беше представен днес в концептуално пространство „Дом" в София. Инициативата се осъществява в сътрудничество с Посолството на Албания в София.
Целта на „Колони на приятелството" е изграждане на публични скулптури, които да бъдат разположени в централните градски части на страните от Балканския полуостров.
Скулптурите представляват поставени един върху друг каменни квадри, които образуват деветметрова колона с квадратно сечение. Върху колоните има гравирани релефни изображения, като на втората подред квадра от земята нагоре е разположен двуезичен надпис “Колона на приятелството” и две приятелски ръкостиснати ръце, се посочва на официалния сайт на проекта.
Дарявайки по една колона на всяка от балканските държави, авторът на проекта ис
Камерен концерт в първо студио на БНР ще почете три годишнини, които се отбелязват през 2024 г. На 20 ноември, сряда, ще прозвучи музика по повод 100-годишнината на от рождението на Георги Тутев и Константин Илиев, както и на 90-годишнината на доайена сред българските композитори акад. Васил Казанджиев, информират от БНР.
По думите им на сцената ще са признати музиканти от различни генерации, обединени от идеята чрез авторската музика на тримата големи композитори да почетат значимия им принос за популяризирането на съвременната българска музика и съизмеримото им място в европейското и световно музикално творчество.
В концерта ще участват Надежда Цанова, Маргарита Илиева, Явор Желев, Мария Черноокова, Светлана Анчева, Негина Стоянова Теодора Атанасова, Магдалена Желева, Катерина Дякова и „Тайният оркестър
Американската попзвезда Тейлър Суифт бе увековечена със стенопис върху жилищна сграда в западногерманския град Гелзенкирхен, предаде ДПА.
Местният художник Бени Велтум, заедно с колегата си Левин Томала, създават огромен графит, за да уловят вълнението около концертите на Суифт, които се състояха по-рано тази година в Гелзенкирхен. Гелзенкирхен, който отдавна е известен сред германците като потиснат индустриален град, преживя прилив на енергия по време на турнето американската певица.
„Заразих се от еуфорията, която се усещаше по време на концертите на Тейлър Суифт“, каза Велтум пред ДПА и добави, че е искал да отрази с изкуството си „положителните вибрации и енергията“ в града.
Цветният графит на 34-годишната певица е висок 10 метра и широк 5 метра. „Трябваше да следвам интуицията си“, каза Велтум и допълни, че е
Концертът „Роден за музиката“ отбелязва 90-годишнината от рождението на проф. Георги Робев.
Събитието в първо студио на БНР е на 14 ноември, рождената дата на маестрото, посочват организаторите.
По думите им ще прозвучи майсторски подбран репертоар от най-вдъхновяващите хорови произведения, избрани и дирижирани в стила на маестрото, под ръководството на Нели Трошева, студентка в последния хорово-диригентски клас на проф. Робев.
55 изпълнители от академичния хор Българска хорова капела „Георги Робев“ ще се включат в концерта. Хорът, който носи името на Георги Робев, е сформиран преди пет години в чест на 85-годишнината на маестрото, и само след няколко години съществуване вече се превърна в един от водещите хорови състави в страната. Сега, на този юбилей, хорът отбелязва
Реставрираният мост на Кольо Фичето край Бяла ще посреща туристи със светлинно-визуални ефекти, а изграденият до съоръжението иновативен експо център ще потапя посетителите в света на възрожденския строител. Официалното откриване ще се състои на 23 август тази година. Дотогава ще сме напълно готови с оборудването на експо център "Уста Кольо Фичето", каза в интервю кметът на града Димитър Славов.
Мостът на Кольо Фичето е символ на Бяла и е паметник на културата от национално значение. Съоръжението е изградено преди повече от 150 години и се смята за постижение на българското възрожденско инженерно-строително и архитектурно изкуство. Работата по него започва през 1865 г. и завършва през 1867 г. Построен е по заповед на Мидхат паша.
Мостът е с дължина 276 метра и е широк девет метра. Неговите 14 свода с отвор 12 метра са украсени с релефни изображения на животни. Под