Единадесетото издание на Международния фестивал на популярната песен „Есенни шуменски вечери“ ще се състои в областния град на 28 и 29 септември, съобщиха от Народно читалище “Добри Войников -1856“, което организира събитието с финансовата подкрепа на община Шумен и със съдействието на Министерството на културата.
Европейски художници от Ренесанса до модерно изкуство са представени в изложбата „Европейска живопис“, която бе открита днес в залите на Регионалната библиотека „Н. Вранчев“ в Смолян.
Експозицията е част от програмата, с която библиотеката се включва в инициативата Европейски дни на наследството.
Избраните репродукции от фонда на отдел „Изкуство“ на библиотеката показват различни стилове и епохи, посочи при откриването Василена Георгиева от отдел „Изкуство“.
Представени са творби на Ван Гог, Рембранд, Гоя, Тициан, Дюрер, Климт, Владимир Димитров-Майстора, Цанко Лавренов. Наред с репродукциите са показани албуми и литература за известни европейски художници.
Регионалната библиотека представя четири тематични изложби по повод Европейските дни на наследството, които тази година са с водеща тема „
Традиционният есенен панаир „Карабаа“ в Харманли тази година ще се проведе в седмицата от 30 септември до 6 октомври в парк „Димана Данева“, съобщиха от пресслужбата на общинска администрация.
Едно от първите събития в културната програма е на втори октомври, когато в художествената галерия на Културен център – Харманли ще бъде открита изложба с произведения на Дружеството на хасковските художници, в което членуват и автори от Харманли, сред които Тамер Халил.
В Харманли ще гостуват със свои произведения и председателят на групата на хасковските художници Неделчо Кучков, заместникът му – карикатуристът Борислав Данев- Борку, директорът на градската художествена галерия в Хасково „Атанас Шаренков“ и галерия „Форум“ Татяна Форева, Камелия Кехайова, Надежда Стойнева, скулпторът Иван Парасков, Диана Вълчева, Ралиц
Българският павилион на Венецианското биенале на изкуствата тази година се радва на голям успех сред международните журналисти и посетители. Това каза комисарят на павилиона д-р Надежда Джакова.
За нас е огромно признание да бъдем отличени като един от павилионите, задължителни за посещение, което е безспорен успех за всички, отбеляза тя.
В 60-ото издание на биеналето страната ни се представя с проекта „Съседите“. Автори на инсталацията са Лилия Топузова, Джулиан Шехирян и Красимира Буцева, а куратор е Васил Владимиров. Павилионът бе официално открит на 20 април и може да бъде разгледан до края на Биеналето – на 24 ноември.
БЪЛГАРСКИЯТ ПАВИЛИОН – „ОТКРИТИЕТО НА ТАЗГОДИШНОТО БИЕНАЛЕ“
Д-р Надежда Джакова обясни, че от 17 до 19 април павилионът е посетен само от акредитирани от биеналето лица – кур
Изложба на първите 19 космически обекта, заснети с новия 1,5-метров телескоп в Националната астрономическа обсерватория (НАО) в Рожен, беше открита днес в централното фоайе на Младежки център – Хасково.
Изложбата гостува в Хасково по покана на Астрономическата обсерватория към местния Младежки център и е в рамките на Международната космическа седмица, която се провежда от четвърти до 10 октомври и Глобалния проект на Международния астрономически съюз „100 часа Астрономия“.
Учениците от гимназиите в Хасково бяха първите посетители при откриването и имаха възможност да се запознаят с техния автор - астрономът от Института по астрономия към БАН гл. ас. д-р Милен Минев. Обработката на снимките е направена от известният оперен изпълнител и астроном Емил Иванов.
Фотосите са тестови изображения, чиято цел е учените да си обяснят възможностите н
Шоуто тази вечер ще е като мост между миналото и това, което предстои да се случи, каза Алюн Уейд малко преди да излезе на сцената на „Банско джаз фестивал“. Уейд поставя финал на тазгодишното издание на фестивала.
Тази вечер ще изсвирим няколко парчета от последния ни албум „Султан“, както и нови парчета от новия проект, разказа Уейд. Той допълни, че това е последното му шоу за този сезон, като ще бъде като мост между миналото и това, което предстои да се случи. За нас това, което ще правим тази вечер, е много важно, каза сенегалският бас виртуоз, композитор и певец.
Алюн Уейд излиза тази вечер на сцената с пианиста Седрик Дюшеман, Аликс Гофик, Камий Пасери, Хари Аонлонсу, Карл – Анри Мусе. Те ще изсвирят и пиеси, които все още не са записани, а публиката в Банско ще има привилегията да ги чуе, каза Алюн Уейд.
Оттам отбелязват, че всички, които желаят да се включат в конкурсната програма, трябва да подадат документи за участие до 25 септември на адреса на читалището в Шумен (пл. „Възраждане“ №4) или на имейл: dvfestivals@gmail.com.
Участниците ще се състезават в два раздела. Първият ще е конкурс за изпълнители в две категории - съвременна забавна музика и популярна градска песен, а вторият - конкурс за авторска песен.
В конкурса за изпълнители на съвременна забавна музика участниците ще са разпределени в няколко възрастови групи – до 13, от 14 до 17 и над 18 години. В категорията за популярни градски песни могат да се включат индивидуални изпълнители, дуети, групи и др. В направлението за авторска песен всеки изпълнител може да се представи само с една песен с времетраене до четири минути, която да не е публично изпълнявана или излъчвана, да не е записвана и тиражирана на носители и да не е класирана на други конкурси и фестивали. В това направление могат да участват и рок състави, припомнят от Народно читалище “Добри Войников -1856“.
Оттам уточниха, че и през тази година фестивалът ще се състои в концертната зала на Народно читалище “Добри Войников -1856“ в Шумен.
Заявки за участие в десетото му издание имаше от всички краища на България и от Украйна. Деветото издание на Международния фестивал на популярната песен „Есенни шуменски вечери” събира повече от сто изпълнители.
Световноизвестният диригент Даниел Орен, носителката на наградата „Пучини“ – Анна Пироци, и награденият като най-добър оперен изпълнител в Испания – Хорхе де Леон, откриват сезона на Софийската опера и балет, съобщават от трупата.
В юбилейната годината на Джакомо Пучини националната опера открива новия сезон на 27 и 29 септември с „Турандот“.
Даниел Орен пристига за първи път в България по покана на директора Пламен Карталов, както и двамата солисти – Анна Пироци, която ще бъде Турандот, и Хорхе де Леон – Калаф. Карталов и Орен са работили заедно за постановките на „Аида“ и „Бохеми“ в Салерно през 2023 и 2024 г.
„Беше ми много приятно да получа поканата от генералния директор на Софийската опера
Филхармония „Пионер” гостува днес на Международния музикален фестивал „Варненско лято“. Концертът ще се състои не в Археологическия музей, както бе обявено, а в Градската художествена галерия заради очакваните валежи.
В настоящия състав на младежкия оркестър има шестдесет души, съобщи диригентът Любомир Денев-син. Те са представители на музикалните училища в София, Пловдив, Варна, Бургас, Плевен, но и студенти и деца от школи и клубове, уточни той. От десет дни са на творчески лагер в село Кранево, където подготвят своята програма. Снощи изнесоха концерт и в курортния комплекс Албена. Всяка година младежката филхармония „Пионер“ прави такъв летен лагер, посочи диригентът. През септември стартира и учебната година на оркестъра в Националния дворец на децата в София. Тогава в състава участват предимно ученици от столицата.
Н
Седмият по ред филм от поредицата "Пришелецът" - "Пришелецът: Ромул" застана начело на зрителския интерес, сочат обобщените данни от киносалоните у нас.
Развиващото се действие между това от филмите от 1979 и 1986, в което космически колонисти срещат враждебни същества, докато чистят изоставена космическа станция, са гледали вече 11 037 зрители и приходите са 160 822 лева.
На втора позиция след три седмици начело е "Дедпул & Върколака". Забърканият с много пиперлив хумор филм с Райън Рейнолдс и Хю Джакман в главните роли е гледан вече от 133 260 зрители и има 1 976 054 лева от билети.
Трето място заема драмата "Никога повече", създадена по бестселъра на Колийн Хувър. Представянето на домашното насилие по провокативен начин, през любовта, саможертвата и себепознаването с
Живопис на Десислава Минчева и фотография на Сандро Арабян се представени в две експозиции. „Намибия/природата" ще продължи от 9 до 28 септември в галерията на ул. „Шипка“ 6, и „Намибия/хората" – от 11 до 24 септември в галерия „Арте“, съобщават организаторите.
„Ако изобщо има случайности в нашия живот, то ние отидохме в Намибия именно така – случайно. После, в рамките на два месеца заминахме и втори път. Пътувахме заедно със сина ми. Ще пиша в първо лице, единствено число, защото е възможно усещанията ни с него да се разминават, въпреки, че по-скоро мисля обратното. Още в началото знаех вътрешно, че трябва да запазя в картини (не само в снимки) това усещане за величието на природата и се надявам с поредица от изложби проектът ни да с
Камбоджа празнува връщането на произведения на изкуството от периода на кхмерската империя, които досега са били в музея "Метрополитън" в Ню Йорк, САЩ, съобщи АФП.
Министърът на културата Пхоеанг Сакона нарече артефактите "съкровища", подчертавайки, че има още такива предмети в хранилищата на "Метрополитън".
Сред изложените в четвъртък в националния музей в Пномпен предмети има каменна скулптура на богиня от 10-и век, бронзова статуя на Буда, датирана ок. 10-12-и в.
"Метрополитън", който е сред най-престижните музеи в света, обяви през декември 2023 г. връщането на произведенията на изкуството след действия на правосъдните органи в САЩ, свързани с борбата срещу международния трафик на артефакти. Прокуратурата на Ню Йорк вече върна 30 предмета в Камбоджа през август 2022 г.
Според американското правосъдие хиляди статуи, скулптури и фронтони