Регионалният исторически музей – София отбелязва Деня на София – 17 септември със специална програма и с безплатен достъп във филиалите на музея, съобщават организаторите.
Свободен ще е достъпът до Триъгълната кула на Сердика, АККК „Сердика“, Археологически парк „Западна порта на Сердика“, Археологическо ниво на базиликата Света София, посочват от екипа.
Националната галерия организира събитие с присъствие на Бистра Льошевалие.
Срещата ще се проведе на 11 октомври в „Квадрат 500“ с вход свободен, съобщават от екипа.
Мероприятието е част от изложбата „Бистра Льошевалие. Ретроспектива“.
В разговора ще участват Ярослава Бубнова – директор на Националната галерия, Йоахим Глием – Enseigne des Oudin, Fonds de Dotation, Париж и Ирина Недева – председател на Асоциацията на европейските журналисти, България. Модератор на срещата ще бъде Яна Братанова, куратор на изложбата. Ще бъде прожектиран ценен видео-архив, специално подготвен от Йоахим Глием, отбелязват организаторите.
Ретроспективна експозиция на Бистра Льошевалие представя за първи път у нас изкуството на авторката. Селекцията включва знакови скулптури, обекти, рисунки и инсталации от ателието на Бистра Льошев
В природата е заложена естетиката и ние трябва да я следваме. Това е важно за търсене и намиране на баланса и хармонията у всеки, каза художничката Мария Николова Отерстад, която подреди в хасковската галерия “Форум“ самостоятелната си изложба „Градината на мама“.
Родената в Хасково авторка е завършила Националната художествена академия- София със специалност „Художествен текстил“. Завръща се отново в България, след дългото си пребиваване в Норвегия, откъдето е съпругът й.
Днес тя е избрала за своя дом село Тънково, което се намира в община Стамболово. Преминаващите през населено място могат да срещнат табела с надпис „галерия“. Ако я последват, стигат именно до дома на Мария Николова. В селската си къща тя е отредила място, където всеки има възможност да се наслади на творчеството й. Авторката с радост помага и за
Най-старият професионален хърватски струнен квартет ще има концерт в София, на 16 септември, в камерната зала „България“, съобщават от посолството на Хърватия.
Основан като първи по рода си постоянен и професионален ансамбъл на хърватската музикална сцена, „Загреб квартет“ изнася първия си концерт на 25 април 1919 г. Освен в Европа, на няколко пъти има големи турнета в Съединените американски щати, бившия Съветски съюз, Русия, Канада, Австралия, Нова Зеландия. Рано започват и с практиката да си сътрудничат с други изявени музиканти-солисти.
„Репутацията на членовете на квартета се затвърждава от нови чуждестранни турнета и гостувания. Имат концерти в „Консертгебау“ – Амстердам, пражкия „Рудолфинум“ и лондонската концертна зала St. John`s Smith Square, пре
В Регионалната библиотека „Пейо Яворов“ в Бургас поетът, писател и музикант Петър Вангелов представи своето творчество с подбрана социална и любовна поезия, съчетана с класическа музика.
Концерт-рециталът е озаглавен по едноименната книга на автора „Страници от дневника на новия век“.
„Както всеки поет отразява художествено реалността, така и аз искам да отразя всички реални събития с поезия. Продължавам да ги отразявам, но това, което си мечтая в 21-ви век, е да спрат насилието и мъките, и този век да започне с усмивка, мир и разбирателство. През миналия век се молехме новото столетие да започне с хармонична радост и любов. Така си го мечтаехме, защото имаше духовни учители, които го предрекоха още от началото на 20-и век“, каза Вангелов.
Поетът представи 14 от своите стихотворения, сред които „Социална поезия“,
Ние, музикантите, носим отговорност да възпитаваме вкуса на публиката, да представяме и нещо различно, което ако на нас ни доставя удоволствие, бихме успели да го предадем и на самата публика, каза цигуларката Галина Койчева, която ще е солист в концерта „Майстори на цигулката“ със Симфониета-Враца.
За първи път публиката ще чуе Концерт за цигулка и оркестър, оп. 54 от Антон Аренски, за който няма информация да е свирен досега поне в последните над 30 години, обясни Койчева.
Тя допълни, че за нея този концерт е специален и е влюбена в неговото звучене вече 18 години.
„Тогава с колегите ми от Трио „Арденца“ изпълнявах друго произведение от същия композитор, изключително много ни хареса музиката и реших да проверя какви други произведения е имал“, разказа цигуларката.
Тя добави, че композиторът е бил ученик на Рим
„В празничния 17 септември в залата за Временни експозиции се открива изложбата „София“. Тя е посветена на 110-годишнината от рождението на художника Владимир Мански. Представя негови творби, свързани със столицата. Програмата включва традиционните творчески ателиета на Регионалния исторически музей – София за деца между 6 и 12 години. Този път се набляга на рисуване с иновативни материали и на техники за апликиране“, разказват още организаторите.
Предвидена е и обиколка с екскурзовод, която започва от археологическото ниво на базиликата „Света София“. Беседата продължава в църквата „Света София“, палатата „Света София“, Къщата с часовника, улица „Малко Търново“.
За първи път българските групи „Прегърнат облак“ и „Тиферет“ ще представят съвместен концерт в Бургас.
Събитието ще се проведе на 13 август в галерия „Георги Баев“, съобщиха от културното пространство.
Идеята за съвместно събитие възниква от музикална среща между композиторката на „Прегърнат облак“ Теодора Илиева и един от най-колоритните музиканти-импровизатори Константин Кучев, вокалист на „Тиферет“. По думите на организаторите замисълът на концерта е музикално сливане и споделяне на авторски песни, идеи и импровизация.
„Прегърнат облак“ (A Cloud Embraced Project) е музикална акустична група, създадена пред 2019 г. в Бургас. Стилът на песните е мелодичен рок с елементи на бардовата изпята поезия. Композитор и вокалист на бандата е Теодора Станчева, а за акомпанимента на перкусии, китара и чело отговарят музикантите Асен Хайдутов, Ивайло Нинчев и Евелина С
Певецът Ед Шийрън написа коледна песен за нов филм за платформата „Нетфликс“, съобщи Би Би Си.
Филмът се нарича That Christmas и е анимация, а действието се развива в Съфолк, Източна Англия.
Сценарист на филма е Ричард Къртис, който живее в Съфолк и е режисьор на филмите „Наистина любов“, „Нотинг Хил“ и „Четири сватби и едно погребение“. Носител е на множество награди, сред които са „Еми“, БАФТА, „Златен глобус“.
Шийрън каза пред Би Би Си, че филмът е много емоционален, вълнуващ и забавен. Певецът допълва, че според него липсват завладяващи анимационни детски коледни филми и че се радва на участието си в създаването на нещо, което децата му биха гледали. „Смятам, че това ще се превърне в основен празничен филм, поне в моя дом“, добави той.
Къртис сподели за Би Би Си, че е развълнуван да работи с Шийрън. „С него сме приятели от много години и
Театър „София“ обявява кастинг за ролята на Гупър в спектакъла „Котка върху горещ ламаринен покрив” от Тенеси Уилямс, съобщават от трупата.
Прослушването ще се състои на 9 септември. Могат да участват професионални актьори на възраст от 25 до 40 години.
Репетиционният период продължава от септември до ноември, посочват от театъра.
Както информирахме, Стайко Мурждев е режисьор на представлението по един от най-емблематичните текстове на американския театър, отличен с награда „Пулицър“ през 1955 година.
За началото на репетициите от театъра съобщиха през юни.
Сценографията е на Никола Налбантов, композитор е Петър Дундаков, преводът е на Иванка Димитрова.
В обявения през юни актьорски състав са Гринго-Богдан Григоров, Елеонора
Скулпторът проф. Кирил Мескин е тазгодишният носител на наградата „Свети Пимен Зографски“.
Отличието бе връчено тази вечер при откриване на традиционния Есенен салон на плевенските художници в Арт центъра в Градската градина.
За мен е голяма чест, че получавам тази награда на името на свети Пимен Зографски. Аз имам и други награди – и национални, и световни, но да получа точно тази - на един от най-великите български художници, основоположник на гилдията на нашите художници, за мен е голяма радост и чест, каза проф. Мескин.
Наградата се присъжда с решение на жури, в което влизат представители на Дружеството на плевенските художници и от Община Плевен. Тази година то бе в състав: Николай Неделчев, председател на плевенското дружество, живопис, Емил Иванов, графика, Мартин Митев, скулптура, който е директор на галерия „Борис Денев&ld
На 6 декември е премиерата на новия български филм „Без крила“, съобщават от bTV Studios.
Главната роля в лентата на режисьора и сценарист Ники Илиев е поверена на Наум Шопов-младши. Продуцент е Башар Рахал. Оператор е Симеон Кермекчиев, музиката е на Иван Тишев.
Участват още Леарт Докле, Иван Иванов, Стeфани Обадяру, Параскева Джукелова, Башар Рахал.
„Без крила“ е разказ за живота на Михаил Христов – параолимпийски световен шампион на дълъг скок, от момента, в който губи двете си ръце при инцидент с електрически ток и взима решението да се занимава професионално със спорт. Филмът проследява личната му борба както на психологическо ниво, така и на физическо.
В този ден Регионалният исторически музей – София си партнира с Централните хали в две инициативи. Първообразът на герба на столицата, притежание на Музея, се излага в експозиционното пространство на Халите. Освен това Халите са домакин на събитие, представящо изложбата „Истории зад фасадите“ и дискусия с екипа, отбелязват още организаторите.
„Археологическият парк „Западна порта на Сердика“ се превръща в сцена на визуалния танцов пърформанс „Граници на реалността“ на Derida Dance Center“, посочват още от екипа.
/ВСР