Галерия „Аросита“ ще бъде домакин на изложбата „Невинни игри“.
През лятото всяка седмица има музикален фестивал някъде из Обединеното кралство.
В някои части на света обаче няма възможности за танцуване с приятели насред някое поле, с бира в ръка и с припяване към музика на живо.
Именно на такова място Дуа Липа и баща Дукаджин Липа искаха да променят това, като поставиха началото на фестивала „Съни Хил“ в родния си град Прищина, Косово – част на света, където малко международни творци са правили турнета.
„Искам да променя реториката на това как хората мислят за Косово и за това, че то е разкъсвано от война“, каза Дуа по-рано тази година. „Когато живеех в Косово, никой от изпълнителите, които исках да видя, не идваше там“.
Дуа е родена в Обединеното кралство, но се премества в Прищина като дете, след като войната в края на 1990-те години причинява над 10 000 жертви, докато Косово се бори за независимост от Сърбия.<
Американският рапър Тейлър дъ Криейтър е начело на британската класация за албуми с продукцията си Chromakopia, съобщи на сайта си официалната компания, която следи продажбите и съставя чартовете.
Това е осмият студиен албум на изпълнителя от Калифорния, който се изявява и като музикален продуцент. За първи път Тейлър дъ Криейтър успя да стъпи на върха на британската класация за албуми. Chromakopia излезе на пазара на 28 октомври.
Втората позиция в подреждането е за групата "Кортийнърс" и продукцията им, озаглавена Pink Cactus Cafe. Това е седмият албум на британската формацията и още с дебюта си в чарта стъпи на второ място.
Трета тази седмица се нарежда американската певица и актриса Сабрина Карпентър и нейната дебютна продукция Short N’ Sweet. Първият й албум излезе през месец август. Миналата седмица тя беше начело на британската класация за алб
Новият албум на Ринго Стар Look Up (“Вдигни очи”) ще излезе през януари и е съвместен проект с маестрото на класическото кънтри Ти Боун Бърнет, съобщава АП.
Обръщането към кънтри музиката не е нещо ново за бившия член на „Битълс“. „Направил съм 20 албума и във всеки от тях винаги има песен, която е кънтри“, каза 84-годишният Ринго неотдавна пред Асошиейтед прес.
Любовта му към музиката започва още в детството, заедно с привързаността му към блуса, суинга и всичко останало, което идва в родния му град.
„Ливърпул е столицата на кънтри музиката в Англия“, казва Ринго и допълва: „Дължи се на това, че е пристанище, а причината за физическата поява на рокендрол музиката в Англия е, че момчетата от корабите отиваха в Америка, в Египет, навсякъде, но те внасяха и музика.“
Много от ориг
Националният исторически музей на Румъния участва с 14 артефакта в предстоящата изложба „Древна Тракия и античният свят.Съкровища от България, Румъния и Гърция“ в музея „Гети“ в Лос Анджелис, Съединените щати.
Изпратените отвъд Океана експонати са от съкровището от Аджигьол, съобщи директорът на културната институция Ернест Оберлендер.
Артефактите
Сред обектите, с които Румъния ще участва в изложбата, е сребърен параден шлем, украсен с военни и ловни сцени, но и с очи на челото. “Счита се, че тези очи пазели носителя на шлема от лоши погледи и плашели врага в битка”, разказва Ернест Оберлендер.
В изложбата в музея “Гети” ще бъде показана и кнемида (наколенник) със сребърна позлата, украсена с изображението на медуза Горгона - митологично създание от гръцката митология, което също паз
Петър Сибинович, Милорад Панич и Стефан Иванов се събират в обща изложба.
Експозицията е озаглавена „Хибридни форми“ и ще бъде показана в столичната галерия „+359“ от 31 октомври до 22 ноември, съобщават организаторите.
„Изложбата „Хибридни форми“ в галерия „+359“ е следствие на дългогодишния професионален и приятелски контакт между скулпторите Петър Сибинович (Сърбия), Милорад Панич (Сърбия) и Стефан Иванов (България). Тримата автори излизат от комфорта на собственото си амплоа като защитена зона на индивидуализъм и себеизразяване, за да срещнат личните си творчески търсения в контекста на настоящия проект“, разказват от екипа.
По думите им на публиката умишлено са показани не докрай завършени произведения, а експериментални процеси и наративи с отворен край. „Общото в подходите и на тримата е с
Неин автор е художничката Лина Бо, която ще представи там творбите си в периода 19 септември - 3 октомври, съобщават организаторите.
От екипа отбелязват, че артистичният път на авторката минава през Лондон и Ню Йорк.
„Невинни игри“ е експозиция, подбрана специално за пространството на галерия „Аросита“. С нея Лина Бо се откроява като артист, който смело предизвиква установените норми и отстоява женската независимост и свобода. Нейните картини са наситени с многопластова символика и разкриват жена, която не се подчинява на наложените стереотипи и отстоява своята идентичност“, разказват от галерията.
Те посочват, че Лина Бо използва своя образ, за да представи трансформацията на жената – от скритите й желания до нейната непокорна същност.
По думите им експозицията в галерия „Аросита“ разкрива впечатляваща селекция от голямоформатни платна и цикъл акварелни рисунки, които елегантно допълват основната серия.
Концерти, изложба и спортен празник са включени в програмата за празника на Твърдица - Петковден, съобщиха от пресцентъра на общинската администрация.
Празничните прояви ще започнат на 11 октомври на градския стадион, където ще се състои спортен празник "Децата на Твърдица спортуват" с участието на ученици от Средно училище "Неофит Рилски" и деца от детските градини "Щастливо детство" и "Васил Левски".
На 12 октомври в читалище "Св.Св. Кирил и Методий" ще бъде открита археологическа изложба "Богатства от могилата" на Исторически музей - Твърдица. В читалището ще бъде представен концерт "Обич и песен" с участието на Силвия Кацарова, Мая Нешкова, Йорданка Христова, Мими Иванова и Развигор Попов.
Празничният Петковден ще започне с литургия в храм "Св. Петка", на централния площад "Свобода" сутринта ще отвори врати базар на изкуствата, а в следобедните часове на пл
Концерт-спектакълът Live on Broadway на Рафи Бохосян и Държавна опера-Русе ще бъде представен в Ямбол на 26 септември, в Зрителната зала на Общината.
Ще звучат едни от най-емблематичните творби от жанровете на мюзикъла и филмовата музика, съобщават организаторите.
Спектакълът е по идея и сценарий на Рафи Бохосян, под диригентската палка маестра Вилиана Вълчева. Аранжиментите са на Вихрен Урумов. Участват хор и оркестър на Държавна опера- Русе, както и солистите Даниела Караиванова и Борис Луков.
Включени са популярни откъси от "Цар Лъв", "Коса", "Ах, този Джаз", "Фантомът на операта", "Уестсайдска история”, ”Мамма Миа”, “Красавицата и Звярът”, познати от изпълненията на Елтън Джон, Queen, Франки Вали, ABBA и много други, посочват организаторите.
Самостоятелна живописна изложба на художника Васил Василев представя варненската галерия „Папийон“. Тя е озаглавена „Вдъхновено“.
Вдъхновението е от картината „Изворът“ на френския представител на неокласицизма Енгър, каза Василев. Той е изобразил четири извора, като названията на картините са внимателно обмислени.
Според художника хората трябва задължително да се усмихват и затова той ги подтиква да го правят с имена, с които самият той се забавлява, като „Извор на една много дълга река“, „Дом до извор на голямо езеро“ (на който свети червен фенер), „Извор, който е у дома си или позира на художника“. Няма да убегне на зрителя, че изворът в тези творби се асоциира с жената.
Попитан има ли все още в наше време чисти извори, от които да пием, художникът каза, че най-големият извор
Изложбата "90 години Ротари в България" ще бъде официално открита на 11 ноември в Музея на фотографията в Казанлък, съобщиха от културния институт.
Представени ще бъдат както фотографии, така и разкази и прожекция на филма "Изтръгнати от корен".
Паната от изложбата "90 години Ротари България“ гостуват в Казанлък след представянето им в други градове на страната, посочиха още от музея.
Изложбата е посветена на 90 годишнината от основаването на първия Ротари клуб в София и представя портретите с кратка информация за първите ротарианци у нас - изключителни личности, лидери и щедри дарители.
Филмът „Отскубнати до корен“ се посвещава на паметта на проф. Димитър Атанасов, последният президент на Ротари клуб в София преди принудителното му закриване. Драматичният сюжет на тази фамилна история съживява факти от биографията на един забеле
Фотографията е моят начин да пресъздам усещанията си.
Това каза в интервю директорът на Музея на фотографията в Казанлък Стоянка Кънчева по повод изложбата си „На село“, която може да бъде разгледана до 10 ноември в залата на културния институт.
Едни от любимите ми моменти са, когато успея да уловя как светлината си проправя път и рисува, посочи тя.
Според авторката фотографията и селото имат обща черта – за нея те са опора. В забързаното екранно ежедневие, в което живеем, селото е своеобразно връщане към земното, мост към нормалността. А фотографията, както и селото, може да бъде дом, отбеляза Кънчева.
Фотоизложбата „На село“ е разказ в снимки за едно обикновено или не съвсем обикновено ежедневие през четирите сезона на годината, разказа авторката и подчерта, че това ежедневие е съвсем истинско. От общо 33 кадъ
„Tези произведения са част от по-голям проект, разработван през последните години. Лина Бо ни представя фигуративни композиции, близки до класическата живопис, умело съчетани със съвременни технологии, като дигитален принт“, разказват още домакините на експозицията.
Лина Бо е завършила е „Живопис” в НХА – София, като работи предимно в областта на живописта и пърформанса. Участвала е изложби в България и чужбина. Сред местата, на които е излагала свои творби, са София, Лондон (Великобритания), Матера (Италия).
/ВСР