NRD Начало
Неделя, 13 Октомври 2024
Начало Авансцена Започва деветото издание на „КвАРТал“
4531
Авансцена

Започва деветото издание на „КвАРТал“

Днес започва деветото издание на фестивала „КвАРТал“ и ще продължи до 15 септември. Темата е „Духът на стара София”. Осем пешеходни зони ще има за първи път в стария софийски център по време на събитието. „Улица „Екзарх Йосиф", от пожарната до „Дом на киното“, ще ни води по по-малките и пешеходни участъци през целия стар исторически център с много изложби, арт инсталации, музика, кинопрожекции, градски турове, творчески работилници, с които ще се пренесем в началото на миналия век, ще извадим архивите, снимките, историите, ще влезем в домовете, ще чуем разказите от първо лице и се насладим на културната програма, преразказваща историите на квартала , а атмосферата ще ни пренесе в някогашния бохемски квартал и духа на стара София“, разказват организаторите

| 13 Септември 2024, 11:25 ч.
Започва деветото издание на „КвАРТал“
Започва деветото издание на „КвАРТал“
Снимка © DFA

Днес започва деветото издание на фестивала „КвАРТал“ и ще продължи до 15 септември. Темата е „Духът на стара София”.

Премиерата на новия спектакъл „Както ви харесва“ от Шекспир, в превод на Валери Петров, във Варненския драматичен театър „Стоян Бъчваров“ е на 17 октомври, съобщиха от Театрално-музикалния продуцентски център.

Постановката е първата в България на румънския режисьор Габор Томпа, който е президент на Съюза на театрите в Европа.

В историята на Варненския театър „Както ви харесва“ се появява за трети път, припомнят от трупата. За първи път комедията на Шекспир се играе в града на 3 юни 1948 г. в интерпретация на режисьора Иван Иванов и художника Владимир Мисин, претворили много творби от световната и българска драматургия за театралната сцена в града. Преводът на пиесата е на Руси Русев. Музикален ръководител на постановката е Стефан Марчинков, който е концертмайстор виолончели в оркестъра на Варненската опера и баща на естрадния певец Й

Варненската галерия „Ларго“ представя за пореден път самостоятелна изложба на Юлиан Йорданов. Тя е подготвена специално за пространството и се нарича „Монохромни съчинения“.

В нея известният български график експериментира с живопис, изпълнена с акрил и смесена техника върху картон, базирана на извличане на конкретни форми от абстрактни петна. 

Използвах това по-особено заглавие, защото всичко започна без предварителен план и се съчинява по време на работа. Реших да се изненадам и да поиграя, пускайки свободни форми в пространството, след което търся композиция и строя изображението, каза авторът .

Той дълго формулирал наименованието, минавайки през варианти като „импровизации“ и „приказки“, но се спира на думата съчинения като най-подходяща, защото я свързва с фразата и разказа и я сблъсква с различната кате

„Тоя талант не бива да се губи“. Това казал Владимир Димитров-Майстора, виждайки творбите на едва 15-годишния Стоян Венев. Той пръв открива таланта на даровития младеж и го насочва към училище в София. Днес отбелязваме 120 години от рождението на това „талантливо момче“, чието име днес се нарежда сред най-именитите художници.

ОТБЕЛЯЗВАНЕ НА 120-ГОДИШНИНАТА

Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ представя изложба „120 години от рождението на Стоян Венев – български художник, живописец, карикатурист и график“. Експозицията ще бъде открита на 23 септември и може да бъде разгледана до 23 октомври.

Юбилейна изложба по повод 120 години от рождението на Стоян Венев бе открита снощи в художествената галерия „Владимир Димитров – Майстора“ в Кюстендил.

РАБО

Актрисата Моника Белучи получи наградата на Асоциацията на чуждестранната преса в Италия за цялостни постижения, съобщи ДПА. 

Петдесет и девет годишната Белучи, която стана известна с ролите си в "Матрицата" и "Спектър", получи приза "Глобо д`Оро" (итал. "Златен глобус") на церемония в Рим повече от четвърт век, след като получи първия си "Глобо д`Оро" за най-добра актриса през 1998 г. в L`ultimo capodanno ("Последната новогодишна нощ"). 

На церемонията във Вила Масимо Белучи беше придружена от партньора си - американския режисьор Тим Бъртън. 

Наградата "Глобо д`Оро" за най-добър филм беше присъдена на италианската режисьорка Паола Кортелези за "Все още има утре”. Най-добър документален филм е "Ода за Неапол" на Труди Стайлър, съпруга на британския изпълнител Стинг. 

Наградите "Глобо д"Оро" се връчват от Асоциацията на чуждестранна

Родената в България и израснала в Клиши-су-Боа, Франция, Силви живее сред музика още от детските си години - баща й и дядо й са музиканти. Когато пораства, под влияние на брат си започва да слуша джаз.

Живях в България до шестата си година, казва Вартан в интервю, публикувано в „Телерама“ по повод 80-ия й рожден ден. Описва семейството си като много грижовно и любящо. Баща й е франкофон, работещ във френското посолство в София. На седем години бъдещата звезда пристига в Париж. Цели четири години семейството живее в хотел, преди да може да си позволи къща. Бъдещата певица тръгва на училище и научава френски „на терен“. Оттогава, по думите й, остава извънредно срамежлива. 

Когато семейството вече може да си позволи къща, първата вещ, която купува баща й, е пиано. 

Влиза за първи път в легендарната зала „Олимпия&ld

Осем пешеходни зони ще има за първи път в стария софийски център по време на събитието.

„Улица „Екзарх Йосиф", от пожарната до „Дом на киното“, ще ни води по по-малките и пешеходни участъци през целия стар исторически център с много изложби, арт инсталации, музика, кинопрожекции, градски турове, творчески работилници, с които ще се пренесем в началото на миналия век, ще извадим архивите, снимките, историите, ще влезем в домовете, ще чуем разказите от първо лице и се насладим на културната програма, преразказваща историите на квартала , а атмосферата ще ни пренесе в някогашния бохемски квартал и духа на стара София“, разказват организаторите.

Пешеходни зони ще са паркингът пред НАГ – между улиците „Сердика” и „Искър”, ул. „Триадица", ул. „Сердика“ – в частта между улиците „Триадица" и „Искър", ул. „Сердика" – в частта между улиците „Цар Симеон" и „Струма", ул. „Будапеща" – в частта между бул. „Дондуков" и ул. „Искър", ул. „Веслец" – в частта между улиците „Екзарх Йосиф" и „Цар Симеон", ул. „Екзарх Йосиф" – в частта между ул. „Сердика" и Пожарната, и площад „Бански" 1. 

Фокус на фестивала ще бъде периодът на създаване на квартала в началото на ХХ век, докъдето е стигала емблематичната улица „Търговска“, и известен като търговския и бохемски квартал с множество сгради-паметници на културата, построени от видни българи за домовете на писатели и поети, лекари, книжари, фотографи, търговци и царски гости между булевардите „Дондуков“, „Мария Луиза“, „Сливница и „Васил Левски“. 

Акценти в програмата са изложбите „Истории зад фасадите" в Централните софийски хали, в партньорство с Регионалния исторически музей – София, петъчният градски тур „Сградите разказват”, изложбата „Дигитална реставрация на табели от Стара София” с дизайнерите Лора Щиркова и Венцислав Джоков – в кафето на „Московска“ 3, „Любопитната София” в Столична библиотека – филиал София на ул. „Сердика“ 1 и експозицията, разположена по стълбището на същата историческа къща към горния етаж на Асоциацията за развитие на София – „Из първите софийски галерии“ на кураторите Ина Бостанджиева и Благовеста Иванова.

„Бебе на борда“ от Кристофър Дюранг ще има премиера в Народния театър „Иван Вазов“ на 13 и 14 септември, съобщават от трупата.

По думите им това е съвременна пиеса – комедия с елементи на „черен хумор“.

Действието се развива на ръба на абсурда, при сблъсъка на младите герои с реалността, за която те са абсолютно неподготвени. Съвсем сами и безпомощни с новороденото си бебе, те чувстват, че любовта им е под заплаха. 

Импровизацията, свойствена на Дюранг – и като писател, и като актьор, е заложена в пиесата, която тръгва от познати житейски ситуации и стереотипни представи, за да ги разруши или надгради по непредсказуем начин, разказват от екипа.

Постановката на режисьора Василена Радева се движи между реално и нереално, истинско и сънуванo, фарс и сати

Още със самото ми появяване не знаеха откъде съм, кой съм. Винаги съм бил много различен и съм се стремял към това. Това ми носи колкото щастие, толкова и негативи, човек трябва да показва характер и да отстоява позиции, каза художникът Греди Асса, който е носител на Националната награда за живопис „Захарий Зограф“ за 2023 година. 

Художникът получи официално наградата си на церемония в Художествена галерия „Проф. Васил Захариев“ в Самоков.

Кметът на община Самоков инж. Ангел Джоргов връчи на Асса статуетка с образа на Захарий Зограф, дело на скулптора Георги Чапкънов, парична награда в размер на 4000 лева и почетна грамота на Община Самоков. 

Носителят на наградата посочи, че е много изненадан и щастлив, защото от известно време не се интересува за така наречения „художествен живот“.

Той каза, че се надява

Deep Zone Project събира всичките си вокали през годините – Надя, Нелина, Ева Мария, Йоанна Драгнева, Айа и Камен Во.

Събитието е на 15 ноември в залата на ул. „Пиротска“ 5, съобщават организаторите.

Групата ще празнува и 50-ия рожден ден на DJ Dian Solo.

„Това е покана към всички, които са били част от нашите партита и са си тръгвали с усмивка и мускулна треска от танци. Нека тяхното присъствие на това специално събитие да е подарък за моя юбилей. А ние ще се погрижим да си изкарат чудесно“, казва той.

През годините Deep Zone Project е имала и хитови колаборации с някои от най-успешните български артисти, сред които са Миро, Криско, ToTo H, Деси Добрева, 100 Кила, Bisera & Lidia, кубинската изпълнителка Долорес Естрада. Част от тях също ще бъдат част о

Кураторът Любен Домозетски подрежда изложба, посветена на отраженията на европейските художествени течения върху българското следосвобожденско изкуство.

Експозицията е озаглавена „Европа в България“ и ще бъде в Софийската градска художествена галерия от 17 октомври до 16 февруари 2025 г., съобщават организаторите.

„Диалогът между България и Европа в разглеждания период е изключително динамичен, многостранен, непрекъснат. Разкрива се сложна и силно преплетена мрежа от връзки между личности, събития, художествени центрове, тенденции, произведения, явления“, разказват от екипа.

Експозицията включва творби на едни от най-значимите автори в българското изкуство: Никола Петров, Никола Танев, Гошка Дацов, Борис Георгиев, Иван Милев, Николай Райнов, Иван Лазаров, Кирил Цонев, Иван Ненов, Сирак Скитник и др. В изложбата са представени произведени

„Обществен враг“ по Хенрик Ибсен е първата за новия сезон премиера в Малък градски театър „Зад канала“.

Следващите представления са на 19 и 27 октомври, съобщават от екипа на театъра.

По думите им пиесата от създателя на модерната драма добива важно значение и нов контекст през последните години в Европа: „С елементи на политически трилър и семейна драма, тя поставя неразрешимия казус за липсата на свобода и истина в едно демократично общество“.

Участват Мак Маринов, Леонид Йовчев, Малин Кръстев, Стоян Младенов, Мартина Тодорова, Богдан Бухалов и Александър Карасански.

Режисьор е Крис Шарков. „Обществен враг“ разглежда добрата стара тема за личността срещу системата, но в света на постистината, медийната манипулация и необратимия стремеж н

„Ще се потопим в шоурума за техника и материали с 8 мм филми с „Киноклуб Супер 8“ в Neda Art на ул. „Дунав“ 42, а по трамвая ще спрем на „Спирка София ’70” и архива на Панайот Бърнев, част от „Български визуален архив“ в DOT Sofia на ул. „Братя Миладинови“ 46. Специален акцент ще бъдат и разговорите в лобито на „Дом на киното“ – „На пъпа на София, къщи, интериори и истории за цар Борис Трети“ с късометражния филм за стария център и разговор за това как софиянци от това време са украсявали домовете си, какви са били мебелите, които са изграждали всекидневието на хората, какви предмети са ползвали с художника-реставратор Борис Делчев и философа Димитър Божков. Разговорът ще прелее в беседа с писателя и документалист Михаил Кунчев, който ще представи забравени епизоди от личния живот на цар Борис Трети“, разказват от екипа на фестивала.

Кварталната беседа „Дигитална историческа седянка“ с „Моята българска история“ на площада пред НАГ е в събота, в подножието на черницата, растяща там вече 650 години. Ще разкажем за спомена за османското нашествие и превземането на града от Лала Шахин, допълват организаторите.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Катедралата "Нотр Дам" в Париж ще бъде достъпна за посетители от началото на декември
Парижката катедрала "Нотр Дам" ще бъде достъпна за посетители от 8 декември тази година, но само с предварителни резервации, групите ще трябва да почакат до февруари следващата год ...
Драматичният театър „Боян Дановски“ ще отбележи 105-ата си годишнина със спектакъл-изненада
Пернишкият Драматичен театър (ДТ) „Боян Дановски“ ще отбележи своята 105-а годишнина на 1 ноември, съобщи директорът Екатерина Кънчева. По този повод ръководството на ...
Български филм е с номинация в полски фестивал за кинематография
Филмът „Лазар” на оператора Веселин Менкаджиев е номиниран в конкурса за студентски филми етюди на 32-рото издание на полския фестивал за кинематография в EnergaCamerim ...
Големият египетски музей ще бъде отворен пробно през октомври
Големият египетски музей в Гиза ще бъде отворен пробно на 16 октомври по разпореждане на президента на страната Абдел Фатах Ас Сиси, обяви премиерът Мостафа Мадбули, цитиран от в. ...
„Мистерията на българските гласове“ участва в концерта на „Молец“
„Мистерията на българските гласове“ ще участва в концерта на „Молец“, на 21 ноември в „Арена 8888 София“, съобщават организаторите. Хорът ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Как южнокорейската култура завладя света?
Филмите й печелят "Оскар", телевизионните й сериали и кей-поп звезди обикалят света, а един от нейните автори току-що спечели Нобелова награда за литература...Как Южна Корея се утв ...
Изложбата „Артистични антоними“ ще представи избрани творби на български художници от частна колекция в галерия „Жорж Папазов“
Изложбата „Артистични антоними“ ще представи избрани творби на български художници в Художествената галерия „Жорж Папазов“ в Ямбол на 15 октомври. Експозици ...
Графити фестивал "Пристанище на 60 корабни статуи" ще събере визуални артисти
Графити фестивал на тема "Пристанище на 60 корабни статуи" ще се състои в Русе от 15-и до 19-и октомври тази година. Това съобщиха организаторите от сдружение "Екоарт" в града.&nbs ...
Изложбата „Цветни спомени от музея“ представя творби от фонда за изкуство и култура „Ангел Симеонов“
Изложбата „Цветни спомени от музея“ представя в творби от фонда за изкуство и култура „Ангел Симеонов“. Вернисажът е на 15 октомври в музея-галерия „ ...
Светослав Лобошки: Обичам усмихнатите песни, каза композиторът
Има песни, които са със сериозна тема, със сериозно послание, но има и такива, които са за настроение, за концерт, да развеселиш публиката. Всяка песен си има своето предназначение ...
Тикер в 19:00 ч.
Филмите й печелят "Оскар", телевизионните й сериали и кей-поп звезди обикалят св ...
Начало Авансцена
4531
Авансцена

Започва деветото издание на „КвАРТал“

Днес започва деветото издание на фестивала „КвАРТал“ и ще продължи до 15 септември.Темата е „Духът на стара София”.

| 13 Септември 2024, 11:25 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Започва деветото издание на „КвАРТал“
Започва деветото издание на „КвАРТал“
Снимка © DFA

Днес започва деветото издание на фестивала „КвАРТал“ и ще продължи до 15 септември. Темата е „Духът на стара София”.

Осем пешеходни зони ще има за първи път в стария софийски център по време на събитието.

Премиерата на новия спектакъл „Както ви харесва“ от Шекспир, в превод на Валери Петров, във Варненския драматичен театър „Стоян Бъчваров“ е на 17 октомври, съобщиха от Театрално-музикалния продуцентски център.

Постановката е първата в България на румънския режисьор Габор Томпа, който е президент на Съюза на театрите в Европа.

В историята на Варненския театър „Както ви харесва“ се появява за трети път, припомнят от трупата. За първи път комедията на Шекспир се играе в града на 3 юни 1948 г. в интерпретация на режисьора Иван Иванов и художника Владимир Мисин, претворили много творби от световната и българска драматургия за театралната сцена в града. Преводът на пиесата е на Руси Русев. Музикален ръководител на постановката е Стефан Марчинков, който е концертмайстор виолончели в оркестъра на Варненската опера и баща на естрадния певец Й

Варненската галерия „Ларго“ представя за пореден път самостоятелна изложба на Юлиан Йорданов. Тя е подготвена специално за пространството и се нарича „Монохромни съчинения“.

В нея известният български график експериментира с живопис, изпълнена с акрил и смесена техника върху картон, базирана на извличане на конкретни форми от абстрактни петна. 

Използвах това по-особено заглавие, защото всичко започна без предварителен план и се съчинява по време на работа. Реших да се изненадам и да поиграя, пускайки свободни форми в пространството, след което търся композиция и строя изображението, каза авторът .

Той дълго формулирал наименованието, минавайки през варианти като „импровизации“ и „приказки“, но се спира на думата съчинения като най-подходяща, защото я свързва с фразата и разказа и я сблъсква с различната кате

„Тоя талант не бива да се губи“. Това казал Владимир Димитров-Майстора, виждайки творбите на едва 15-годишния Стоян Венев. Той пръв открива таланта на даровития младеж и го насочва към училище в София. Днес отбелязваме 120 години от рождението на това „талантливо момче“, чието име днес се нарежда сред най-именитите художници.

ОТБЕЛЯЗВАНЕ НА 120-ГОДИШНИНАТА

Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ представя изложба „120 години от рождението на Стоян Венев – български художник, живописец, карикатурист и график“. Експозицията ще бъде открита на 23 септември и може да бъде разгледана до 23 октомври.

Юбилейна изложба по повод 120 години от рождението на Стоян Венев бе открита снощи в художествената галерия „Владимир Димитров – Майстора“ в Кюстендил.

РАБО

Актрисата Моника Белучи получи наградата на Асоциацията на чуждестранната преса в Италия за цялостни постижения, съобщи ДПА. 

Петдесет и девет годишната Белучи, която стана известна с ролите си в "Матрицата" и "Спектър", получи приза "Глобо д`Оро" (итал. "Златен глобус") на церемония в Рим повече от четвърт век, след като получи първия си "Глобо д`Оро" за най-добра актриса през 1998 г. в L`ultimo capodanno ("Последната новогодишна нощ"). 

На церемонията във Вила Масимо Белучи беше придружена от партньора си - американския режисьор Тим Бъртън. 

Наградата "Глобо д`Оро" за най-добър филм беше присъдена на италианската режисьорка Паола Кортелези за "Все още има утре”. Най-добър документален филм е "Ода за Неапол" на Труди Стайлър, съпруга на британския изпълнител Стинг. 

Наградите "Глобо д"Оро" се връчват от Асоциацията на чуждестранна

Родената в България и израснала в Клиши-су-Боа, Франция, Силви живее сред музика още от детските си години - баща й и дядо й са музиканти. Когато пораства, под влияние на брат си започва да слуша джаз.

Живях в България до шестата си година, казва Вартан в интервю, публикувано в „Телерама“ по повод 80-ия й рожден ден. Описва семейството си като много грижовно и любящо. Баща й е франкофон, работещ във френското посолство в София. На седем години бъдещата звезда пристига в Париж. Цели четири години семейството живее в хотел, преди да може да си позволи къща. Бъдещата певица тръгва на училище и научава френски „на терен“. Оттогава, по думите й, остава извънредно срамежлива. 

Когато семейството вече може да си позволи къща, първата вещ, която купува баща й, е пиано. 

Влиза за първи път в легендарната зала „Олимпия&ld

„Улица „Екзарх Йосиф", от пожарната до „Дом на киното“, ще ни води по по-малките и пешеходни участъци през целия стар исторически център с много изложби, арт инсталации, музика, кинопрожекции, градски турове, творчески работилници, с които ще се пренесем в началото на миналия век, ще извадим архивите, снимките, историите, ще влезем в домовете, ще чуем разказите от първо лице и се насладим на културната програма, преразказваща историите на квартала , а атмосферата ще ни пренесе в някогашния бохемски квартал и духа на стара София“, разказват организаторите.

Пешеходни зони ще са паркингът пред НАГ – между улиците „Сердика” и „Искър”, ул. „Триадица", ул. „Сердика“ – в частта между улиците „Триадица" и „Искър", ул. „Сердика" – в частта между улиците „Цар Симеон" и „Струма", ул. „Будапеща" – в частта между бул. „Дондуков" и ул. „Искър", ул. „Веслец" – в частта между улиците „Екзарх Йосиф" и „Цар Симеон", ул. „Екзарх Йосиф" – в частта между ул. „Сердика" и Пожарната, и площад „Бански" 1. 

„Бебе на борда“ от Кристофър Дюранг ще има премиера в Народния театър „Иван Вазов“ на 13 и 14 септември, съобщават от трупата.

По думите им това е съвременна пиеса – комедия с елементи на „черен хумор“.

Действието се развива на ръба на абсурда, при сблъсъка на младите герои с реалността, за която те са абсолютно неподготвени. Съвсем сами и безпомощни с новороденото си бебе, те чувстват, че любовта им е под заплаха. 

Импровизацията, свойствена на Дюранг – и като писател, и като актьор, е заложена в пиесата, която тръгва от познати житейски ситуации и стереотипни представи, за да ги разруши или надгради по непредсказуем начин, разказват от екипа.

Постановката на режисьора Василена Радева се движи между реално и нереално, истинско и сънуванo, фарс и сати

Още със самото ми появяване не знаеха откъде съм, кой съм. Винаги съм бил много различен и съм се стремял към това. Това ми носи колкото щастие, толкова и негативи, човек трябва да показва характер и да отстоява позиции, каза художникът Греди Асса, който е носител на Националната награда за живопис „Захарий Зограф“ за 2023 година. 

Художникът получи официално наградата си на церемония в Художествена галерия „Проф. Васил Захариев“ в Самоков.

Кметът на община Самоков инж. Ангел Джоргов връчи на Асса статуетка с образа на Захарий Зограф, дело на скулптора Георги Чапкънов, парична награда в размер на 4000 лева и почетна грамота на Община Самоков. 

Носителят на наградата посочи, че е много изненадан и щастлив, защото от известно време не се интересува за така наречения „художествен живот“.

Той каза, че се надява

Deep Zone Project събира всичките си вокали през годините – Надя, Нелина, Ева Мария, Йоанна Драгнева, Айа и Камен Во.

Събитието е на 15 ноември в залата на ул. „Пиротска“ 5, съобщават организаторите.

Групата ще празнува и 50-ия рожден ден на DJ Dian Solo.

„Това е покана към всички, които са били част от нашите партита и са си тръгвали с усмивка и мускулна треска от танци. Нека тяхното присъствие на това специално събитие да е подарък за моя юбилей. А ние ще се погрижим да си изкарат чудесно“, казва той.

През годините Deep Zone Project е имала и хитови колаборации с някои от най-успешните български артисти, сред които са Миро, Криско, ToTo H, Деси Добрева, 100 Кила, Bisera & Lidia, кубинската изпълнителка Долорес Естрада. Част от тях също ще бъдат част о

Кураторът Любен Домозетски подрежда изложба, посветена на отраженията на европейските художествени течения върху българското следосвобожденско изкуство.

Експозицията е озаглавена „Европа в България“ и ще бъде в Софийската градска художествена галерия от 17 октомври до 16 февруари 2025 г., съобщават организаторите.

„Диалогът между България и Европа в разглеждания период е изключително динамичен, многостранен, непрекъснат. Разкрива се сложна и силно преплетена мрежа от връзки между личности, събития, художествени центрове, тенденции, произведения, явления“, разказват от екипа.

Експозицията включва творби на едни от най-значимите автори в българското изкуство: Никола Петров, Никола Танев, Гошка Дацов, Борис Георгиев, Иван Милев, Николай Райнов, Иван Лазаров, Кирил Цонев, Иван Ненов, Сирак Скитник и др. В изложбата са представени произведени

„Обществен враг“ по Хенрик Ибсен е първата за новия сезон премиера в Малък градски театър „Зад канала“.

Следващите представления са на 19 и 27 октомври, съобщават от екипа на театъра.

По думите им пиесата от създателя на модерната драма добива важно значение и нов контекст през последните години в Европа: „С елементи на политически трилър и семейна драма, тя поставя неразрешимия казус за липсата на свобода и истина в едно демократично общество“.

Участват Мак Маринов, Леонид Йовчев, Малин Кръстев, Стоян Младенов, Мартина Тодорова, Богдан Бухалов и Александър Карасански.

Режисьор е Крис Шарков. „Обществен враг“ разглежда добрата стара тема за личността срещу системата, но в света на постистината, медийната манипулация и необратимия стремеж н

Фокус на фестивала ще бъде периодът на създаване на квартала в началото на ХХ век, докъдето е стигала емблематичната улица „Търговска“, и известен като търговския и бохемски квартал с множество сгради-паметници на културата, построени от видни българи за домовете на писатели и поети, лекари, книжари, фотографи, търговци и царски гости между булевардите „Дондуков“, „Мария Луиза“, „Сливница и „Васил Левски“. 

Акценти в програмата са изложбите „Истории зад фасадите" в Централните софийски хали, в партньорство с Регионалния исторически музей – София, петъчният градски тур „Сградите разказват”, изложбата „Дигитална реставрация на табели от Стара София” с дизайнерите Лора Щиркова и Венцислав Джоков – в кафето на „Московска“ 3, „Любопитната София” в Столична библиотека – филиал София на ул. „Сердика“ 1 и експозицията, разположена по стълбището на същата историческа къща към горния етаж на Асоциацията за развитие на София – „Из първите софийски галерии“ на кураторите Ина Бостанджиева и Благовеста Иванова.

„Ще се потопим в шоурума за техника и материали с 8 мм филми с „Киноклуб Супер 8“ в Neda Art на ул. „Дунав“ 42, а по трамвая ще спрем на „Спирка София ’70” и архива на Панайот Бърнев, част от „Български визуален архив“ в DOT Sofia на ул. „Братя Миладинови“ 46. Специален акцент ще бъдат и разговорите в лобито на „Дом на киното“ – „На пъпа на София, къщи, интериори и истории за цар Борис Трети“ с късометражния филм за стария център и разговор за това как софиянци от това време са украсявали домовете си, какви са били мебелите, които са изграждали всекидневието на хората, какви предмети са ползвали с художника-реставратор Борис Делчев и философа Димитър Божков. Разговорът ще прелее в беседа с писателя и документалист Михаил Кунчев, който ще представи забравени епизоди от личния живот на цар Борис Трети“, разказват от екипа на фестивала.

Кварталната беседа „Дигитална историческа седянка“ с „Моята българска история“ на площада пред НАГ е в събота, в подножието на черницата, растяща там вече 650 години. Ще разкажем за спомена за османското нашествие и превземането на града от Лала Шахин, допълват организаторите.

Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Катедралата "Нотр Дам" в Париж ще бъде достъпна за посетители от началото на декември
Драматичният театър „Боян Дановски“ ще отбележи 105-ата си годишнина със спектакъл-изненада
Български филм е с номинация в полски фестивал за кинематография
Големият египетски музей ще бъде отворен пробно през октомври
„Мистерията на българските гласове“ участва в концерта на „Молец“
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Октомври
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Цветни аспекти
Как южнокорейската култура завладя света?
Под прожектора
Изложбата „Артистични антоними“ ще представи избрани творби на български художници от частна колекция в галерия „Жорж Папазов“
Цветни аспекти
Графити фестивал "Пристанище на 60 корабни статуи" ще събере визуални артисти
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.