„Заклеваш ли се в децата?“ е първото представление, което ще се играе на 17 септември в театър Artvent.
Корейското дуо „Олот“ ще изнесе концерт в Троян на 15 септември, съобщи Тереза Георгиева, главен специалист „Култура“ към общинската администрация.
Двете половинки на дуото - Хангул Ким и Санчан Ю се определят като мултиинструментални изпълнители. Те ще представят новаторска минималистична музика, изпълнена с корейски народни инструменти. Творчеството им се базира на традиционната корейска музика, с фокус върху звуковите експерименти, разказа тя.
Входът за концерта, който ще се проведе в парка пред Туристическия информационен център в Троян, е безплатен.
Концертът се организира с подкрепата на Държавната фондация за Корейски традиционни сценични изкуства, Хана Арт Нетуърк и Община Троян.
Емблематични творби на романтичната музика за пиано, цигулка и виолончело от Брамс, Франк и Владигеров звучат в концерта „Романтични съкровища“. Събитието е на 23 октомври в камерната зала „България“, съобщават организаторите.
По думите им изпълненията на Мартина Табакова – пиано, Стоимен Пеев – цигулка, и Атанас Кръстев – виолончело, е част от турнето на триото, което започва от София, като част от концертния цикъл „Музикални вторници“, но този път – в сряда. На 21 ноември музикантите гостуват във Варна, а на 22 ноември – в Бургас.
Сред творбите са Соната за цигулка и пиано от Цезар Франк, в рядко изпълнявания аранжимент за виолончело и пиано , Соната No.3 за цигулка и
Румънски скулптор създаде метална рокля с тегло приблизително 55 килограма, направена от 4-милиметрови стоманени жици, заварени една с друга, и метален костюм, вдъхновени от 3-годишната му дъщеря, предаде румънската агенция Аджерпрес.
Двете творби символизират среща в бъдещето между бащата и неговата 18-годишна дъщеря на бал.
Роклята и костюмът са изработени от скулптора Андрей Ръзван Гицъ по поръчка на румънски хотел.
„Повечето от моите скулптури са по поръчка на клиенти и тази е за мой клиент, който искаше място, където хората да могат да правят красиви снимки за Instagram. Разбрахме се да направим рокля и костюм, а творбите посветих на дъщеря си. Дъщеря ми сега е на 3 години и 8 месеца. Аз съм създателят на тези творби, но ги посвещавам на хората, които са ми скъпи, това е моята тайна. Представих си, че дъщеря ми навършва 18 години и отивам с нея
Изложба живопис на Нина Панчева-Киркова и Милена Стефанова ще бъде подредена в галерия „Контраст“ от 22 октомври до 3 ноември, съобщават организаторите.
Експозицията се организира от галерия „Контраст“ и „КупиИзкуство.БГ“.
„Целта на изложбата е да представи в галерия „Контраст“ две художнички, които са имали много различни пътища на развитие, достигайки до впечатляващи резултати. Съвременното изкуство, което представят в галерията, е еманация на два подхода, които могат да породят полемики, но най-вече да привлекат голям интерес“, казват от екипа.
Нина Панчева-Киркова работи в областта на живописта и арт инсталациите. През 2015 г. защитава докторска степен в Университета на Саутхамптън, Великобритания. Изследването е посветено на връзките между съвременното българско изкуство и изкуството преди 198
Изложба, наречена „Рок легенди – за момчетата с дългите коси“, бе открита в Регионална библиотека „Гео Милев“ в Монтана.
Показани са картини на известни рок певци и рок групи от близкото минало. Автор на творбите е художникът Иван Каменов, за който настоящата изложба е седма самостоятелна.
От картините на Каменов оживяват музикантите от Metalica, Led Zeppelin, Rainbow, Accept, Queen и други известни харo-рок и хеви-метъл групи. Той ги е нарисувал със своето усещане за музиката и с емоцията, която предизвикват те у него. Като крал с мантия и корона е представен фронтменът на английската рок група Queen Фреди Меркюри.
При откриването Каменов сподели, че общото между всички, нарисувани от него музиканти, е, че свирят на една и съща честота от 432 херца, която е най-възприемливата за човека.
В изложбата са показани
Това съобщават от екипа на новото място за култура, което се намира в сградата на Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ) в София.
До края на месеца на сцената ще могат да се гледат още „Неделя сутрин“ – 19 септември, „Петък вечер“ – 23 септември, „От всички страни“ – 26 септември, „Отчаяни съпрузи“ – 27 септември, „Чамкория“ – 28 септември, „Извънредно неудобно“ – 29 септември.
Инициативата театрално пространство да бъде разположено в академична институция се реализира за първи път и е част от стремежа на продуцентската компания да предоставя на публиката театрално съдържание и преживяване на възможно най-високо професионално ниво, коментират от Artvent.
„Благодарим на ректора на УАСГ – доц. д-р арх. Гичка Кутова-Каменова, и на цялото ръководство, за това, че видяха в нашата идея възможност за обединяване на изкуството, образованието и науката на едно място. Убедени сме, че няма по-подходящ дом за театър от мястото, което възпитава хората, които утре ще създават, ще развиват, ще правят света около нас по-добър“, допълват от Artvent.
„Щастливи сме да посрещнем театър Artvent в сградата на УАСГ. Вярваме, че с това ще дадем допълнителна стойност на всичко, което правим като академична общност. Ще вдъхновим студентите, преподавателите и всички хора около нас заедно да ценим и да обръщаме повече внимание на образованието, науката, изкуството и културата“, коментира доц. д-р арх. Гичка Кутова-Каменова.
Кюстендилската художничка Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“, подредена в Пирговата кула.
Показаните снимки са част от най-награждаваните ми фотоси, каза Сърбинска. Тя допълни че скулптурите не са показвани досега пред публика, а акварелите са последната слабост.
„Те са моята почивка, защото скулптурата е трудоемък процес, от нея болят ръцете, болят и очите. На големите празници моята почивка са акварелите. Те са вдъхновени от любимите ми поетични творби“, каза Сърбинска.
Тя уточни, че рисунките не са илюстративни, а по-скоро интуитивни, каквито ги вижда в съзнанието си. За Теодора Сърбинска изкуството е най-вече свобода, щастие и спокойствие, а творческия процес е огромен дар.
Изложбата е със свободен вход и може да се види до 5 октомври.
Близо 50 души участваха в тридневни майсторски класове по рисуване, писане и свирене във Велико Търново.
Проектът на Сдружение “Клубът“ е финансиран по програма „Култура“ на Община Велико Търново, съобщи Елена Стоева от управителния съвет на сдружението.
Петя Танева, Камелия Кондова и Благородна Танева ръководиха курсовете в читалище "Надежда".
Близо десет художници се включиха в класа на Петя Танева - майстор на акварела, специалист по дизайн и художествена фотография. Всеки художник има стил, създаден с много часове работа, а това да го покажеш на други, които се занимават с акварел, за да продължат тези техники и да се развиват във времето, е необходимост, коментира Петя Танева.
„В моя случай това не е его, а именно необходимост да предам това, което аз самата съм научила, като обучаем в майсторски класове. Всъщност в то
В началото изобщо не можах да повярвам какво ми се случва, казва Мария Илиева по повод дуета й с Джо Лин Търнър.
„Той е световна звезда, истинско вдъхновение за мен и милиони меломани. Огромна чест за мен е такъв изпълнител да обърне внимание на изкуството ми и да ме покани да запишем дует. Това е сбъдната мечта. Безкрайно се вълнувам и нямам търпение да ви представим Forever“, коментира българската певица.
„Гордея се да обявя колаборацията ми с невероятната българска изпълнителка и истинска суперзвезда – Мария Илиева. От много време се възхищавам на таланта и се надявах, че един ден ще можем да работим заедно. Ето, че този ден дойде. Не можех да избера по-добър партньор, с който да разпространим любов и обединение в свят, който има нужда от това сега, повече от всякога”, написа Дж
За втора поредна година в Художествена галерия "Илия Бешков" в Плевен е подредена изложбата "Млади плевенски художници". В нея са представени 14 автори с 28 творби, каза кураторът на експозицията Емил Иванов, който е и един от участниците в нея.
Показани са живописни картини, рисунка, графика, керамика, творби от пластена вълна.
Възрастта на авторите е от 18 до 35 години.
Един от младите участници е завършил тази година Националното училище по изкуствата "Панайот Пипков" в Плевен. За мен това е изключително важно, защото така се създава връзката между току-що завършилите своето образование млади художници и най-голямата плевенска галерия, каза Емил Иванов.
Той отбеляза, че в настоящото издание участват по-малко автори, спрямо миналата година. Това според него се дължи на факта, че трудно се свиква, че такава изложба ще се организира всяка година и
„Изкуството е значимо!“ е слоганът на първото издание на международното изложение за съвременно изкуство Sofia Art Fair.
Форумът ще се проведе от 3 до 6 октомври във форум „Джон Атанасов“ в София Тех Парк, съобщават организаторите.
По думите на екипа слоганът изразява мисията на проекта – „Да отключи изключителния потенциал на съвременното изкуство да провокира мисълта и сетивата, да изкушава, да образова, да формира отношение към актуалните теми от заобикалящия ни свят. Sofia Art Fair да допринесе за израстването на европейския културен облик на столицата ни“.
В събитието ще участват галерии и колективи, които представляват над 70 автори, творящи в най-разнообразни художествени стилове. Всички произведения ще бъдат разположени в над 4500 кв. м. площ. Всички участници са селектирани от петчленно междунар
Целта на това партньорство е да обогати театралния живот на столицата, като съчетава традицията с актуалните тенденции в едно уникално за града културно пространство. За да се случи това, компанията инвестира в подобрения на залата, с които да осигури на зрителите пълноценна театрална обстановка и комфорт.
На сцената ще бъдат представени също „Чамкория“, „Това не го казвай!“, „Отчаяни съпрузи“, „Петък вечер“, „Неделя сутрин“, „Съседите отгоре“, „Премахни от приятели“, „Извънредно положение“, „Извънредно любовно“, „Извънредно неудобно“, „Всяка първа сряда“, „От всички страни“.
Предстоят и премиерите на още няколко представления до края на годината.