Русенската опера ще представи оперния спектакъл "Турнадот" - от Джакомо Пучини, на 15-и септември (неделя).
С шест нови заглавия през настоящата година и две предстоящи премиери ямболският Драматичен театър „Невена Коканова” чества 75 години от обявяването си за професионален културен институт.
Юбилейната дата отбелязваме днес, 8 октомври, а на 11 октомври, петък, очакваме нашите зрители за премиерата на „Читалнята”, обяви директорът Дияна Стоянова.
В празничната за театъра седмица трупата представя поетичния спектакъл по текстове на ямболски творци. Това е второ подобно представление след „Отключено време” със стихове на ямболски поетеси.
Форматът отразява търсенията за нови теми, пространства и структура на представленията, посочи Дияна Стоянова. И двата спектакъла са правени не от режисьори, а от актьори в театъра, познаващи добре както текстовете, така и самите автори.
Сцеичното представяне също е решено различно &ndash
Ретро компютри и български „ретро“ игри ще бъдат показани в изложбеното фоайе на Националния студентски дом. Експозицията „Ретро графични редактори, интерфейси и компютърни екрани“ може да бъде разгледана от 24 до 26 октомври, съобщават организаторите.
На 26 октомври ще се проведе семинар, съпровождащ изложбата, който ще представи по-подробно историята на експонатите и техните графични софтуери и дисплеи.
По думите на екипа изложбата показва гама от ретро компютри и техните дисплеи, които представят някои от ключовите моменти в историята и развитието на компютрите и компютърната графика, както от глобална, така и от регионална гледна точка.
„Няма как да не се обърне внимание на „Правец“ 82, който следвайки компютърната архитектура на Apple II, изиграва важна роля за въвеждането на персоналните компютри в Източна Е
Сунай Муратов ще дирижира операта „Кармен“ от Жорж Бизе, която ще постави финал на тазгодишното пето поред издание на фестивала "Опера на светилището" на 24 август на сцената на тракийското светилище Бегликташ, като билетите за него са вече изчерпани, съобщават от Държавна опера - Бургас.
В някои от главните роли публиката ще види и чуе мецосопраното Даниела Дяковa, тенора Даниел Дамянов, баритона Валери Турманов, сопраното Мария Цветкова-Маджарова. Басът Диман Панчев ще бъде Цунига, а като Фраскита ще се представи сопраното Мария Славова. Мецосопраното Мария Юрковская ще бъде в ролята на Мерседес, а баритонът Андрей Юрковский влиза дебютно в образа на Данкайро. Тенорът Яни Николов ще е Ремендадо, басът Костадин Мечков - Моралес.
Режисьор на постановката, адаптирана за откритата сцена в Бегликташ, е Александър Текелиев. Диригент на хора ще бъде Ал
Участие в престижния Балкански театрален фестивал в Благоевград и гостуване в Македония планира през ноември трупата на Врачанския театър, съобщиха от културната институция.
Турнето на трупата ще започне на 2-ри ноември в Благоевград, където ще бъде представен провокативния
Спектакъл „Добре дошли в България-2“, написан специално за ДКТ-Враца. Той е сред седемте селектирани постановки, включени в Балканския театрален фестивал. Акцент в програмата на театъра през ноември ще е и международното турне в Македония от 26 до 28 ноември, с комедията „Гимнастика за бременни“. То се осъществява с финансовата подкрепа на Министерството на културата, а целта е да се установят трайни културни отношения с театрите във Велес и Скопие, съобщават от театъра.
През следващия месец ДКТ-Враца ще продължи и с националното си турне. През настоящия трупата е пос
Българският филм "Гунди - Легенда за любовта", разказващ историята на футболиста Георги Аспарухов е четвърта седмица най-гледаният филм у нас, сочат обобщените данни от киносалоните. Общият брой на зрителите на филма надхвърли половин милион души, а приходите са 6 799 090 лева.
По този начин "Гунди – Легенда за любовта" стана първият филм в новата история на България, преминал границата от 500 000 зрители. Със своите 507 759 продадени билета, филмът за Георги Аспарухов се утвърждава не само като най-гледаното българско заглавие, но и като най-гледания филм в кината у нас след 10 ноември 1989 година, съобщиха от екипа на продукцията.
На втора позиция е първата премиера от миналия уикенд - "Код: Червено" с Дуейн Джонсън - Скалата в главната роля. Представянето на Коледа по нестандартен начин, а именно с издирването на дядо Коледа о
Това съобщи пиарът на културния институт в крайдунавския град Диана Димитрова.
Постановката е на Нина Найденова, а диригент ще бъде Вилиана Вълчева. Сценографията е на Борис Стойнов, костюмите са на Цветанка Петкова - Стойнова, а хореографията е на Боряна Сечанова.
Оперната прима Цветелина Василева ще се превъплъти в образа на китайската принцеса Турандот, принц Калаф ще бъде представен от Борис Луков, Теодора Чукурска ще бъде принцеса Лиу, а Момчил Миланов - сваленият от престола татарски цар Тимур.
"Това е изключително важен дебют за мен. Преди всичко много отговорен, защото спектакълът е една от най-силните постановки на нашия театър", казва маестра Вилиана Вълчева.
Музейните експозиции в Кюстендил ще са с безплатен вход за младежи до 29 години за Международния ден на младежта, съобщиха от музея.
Младежи безплатно ще приемат на 12 август археологическата зала "Асклепий", зала "Стримон" и временната изложба "В света на митологията и демонологията", както и музейният комплекс "Свети Георги".
На 13 август безплатно за младежи ще бъдат отворени изложбената зала в джамията "Ахмед Бей", Пирговата кула и къщата- музей "Ильо Войвода".
Международният ден на младежта се отбелязва за първи път на 12 август 2000 година. Обявен е с резолюция на Генералната асамблея на ООН на 17 декември 1999 г. по предложение на Всемирната конференция на министрите по делата на младежта, състояла се в Лисабон от 8 до 12 август 1998 година. В България празникът се чества от 2007 година. Чрез различни обществени и художествени прояви денят на
В новата си песен Прея пее за малките неща, които изграждат една връзка и я превръщат в истинска любовна история. Автори на музиката на „Всеки ден“ са певицата и Денис Попстоев, съобщават от „Орфей мюзик“.
По думите им песента е вдъхновена от нейния дългогодишен партньор, с когото това лято тя размени обети на интимна церемония, заобиколена от семейството и най-близките приятели: „Всеки ден“ улавя онези малки моменти, които често остават незабелязани. Това са малките неща, които изграждат една връзка и я превръщат в истинска любовна история. И тук, както в предишния си авторски проект „Диамант“, Прея показва новата си музикална посока — цветна комбинация от афро и поп звуци, гарнирани с елементи от българския фолклор, вплетени майсторски в
Имената на 12 артисти, които ще заминат за двумесечен творчески престой в „Сите де-з-ар“ (Cité internationale des arts) - Париж, ще бъдат обявени на 19 септември. Тогава ще бъде и откриването на изложбата на ул. „Шипка“ 6 с творби на кандидатите за творческата резиденция, съобщават от СБХ.
Творците, които журито ще избере, ще заминат през 2025 година. В условията за участие в конкурса за „Сите де-з-ар“ е посочено, че могат да участват автори, които не са пребивавали досега или са пребивавали в ателиетата преди 2015 включително.
Както информирахме, Cite internationale des art в Париж съществува от 1965 година. Създадено е от семейство Брюно. Съюзът на българските художници е един от учредителите и още същата година изпраща свои представители. Всяка година Съюзът на българските художници обявява конкурс, за д
Изложбата „Да се оцветим“ на Левент Море ще бъде открита в Художествената галерия в Казанлък на 26 октомври. Това съобщиха от културния институт в официалната си фейсбук страница. Специален гост на събитието ще бъде световнопризнатият архитект и приятел на художника арх. Волф Прикс.
Тази експозиция е първото творческо пристъпване на Левент Море в пространството на казанлъшката галерия след неговата самостоятелна изложба в родния му град от 1992 година и е създадена специално за пространствата на институцията.
Левент Море е от онези художници, чието изкуство трудно може да се въведе в рамки - не само в преносен, но и в буквален смисъл, посочват от галерията. Това е, както го определя изкуствоведът Аксиния Джурова, „Диво усещане за цвят. Свят на наслоени усещания, примамливи светове от природния кръговрат до апокалиптични прозрения, обсебващ
Обща изложба на Георги Янков, Трейси Емин и Пол Бени е подредена в столичната One Gallery.
Експозицията е озаглавена „Срещу времето“ и продължава до 4 септември, съобщават домакините на събитието.
„Времето е основен аспект на нашето съществуване и неизменен спътник в живота ни. То ни предоставя рамката, в която живеем, работим и се развиваме. Въпреки това времето често се възприема като враг - непрекъснато напомнящо ни за собствената ни смъртност, за неизбежността на промяната и за бързото изчезване на моменти, които искаме да задържим завинаги“, казва кураторът Десислава Зафирова.
По думите й изобилието може да бъде илюзия, която ни кара да мислим, че щастието е пряко свързано с количеството на материалните неща или преживяванията, които натрупваме. „Потребителската култура често ни подтиква към стремеж за повече - от последния модел на смартфон