Русенската опера ще представи оперния спектакъл "Турнадот" - от Джакомо Пучини, на 15-и септември (неделя).
Това съобщи пиарът на културния институт в крайдунавския град Диана Димитрова.
„Дни на индийската култура“ ще бъдат закрити в София на 16 август, съобщават от индийското посолство у нас.
На лятната сцена в Борисовата градина ще гостува танцова трупа от Индийския съвет за културни отношения. „Трупата, ръководена от Арупа Лахири, е специализирана в индийския класически танц от Южна Индия – бхаратанатям, който се отличава със сложна игра на краката, изразителни жестове с ръце и пищни костюми, често изобразяващи истории от индуиската митология“, разказват организаторите от Индийския съвет за културни отношения и Индологическа фондация „Изток-Запад“.
По думите им танцът съчетава ритъм, музика и разказване на истории по високо стилизиран начин. Гарги Бябарта, Дидхита Сингха, Майури Шом, Срадхасри Брахмо, Сангита Банерджи и единственият мъж в трупата
Китаристът на група "Рейдиохед" Джони Грийнууд е приет вчера в болница, в спешно отделение, съобщи ДПА.
Музикантът, който е на 52 години, е бил на турне с група "Смайл" заедно с певеца от "Рейдиохед" Том Йорк и барабаниста Том Скинър. Групата вече прекъсна европейското си турне.
Група "Смайл" обясни, че Грийнууд е болен сериозно, но "скоро ще се прибере у дома". Лекарите обаче му препоръчват почивка. Всички, купили си билети за концертите, могат да получат обратно парите си.
"Преди няколко дни Джони разви сериозна инфекция, която наложи спешно болнично лечение, а част от него - в интензивното отделение", обясни група "Смайл" в социалната мрежа Екс. "За щастие той вече е вън от опасност и скоро ще се завърне у дома. Медицинският екип, който отговаря за грижите за Джони, ни инструктира да отменим всички ангажименти и той да има време да се възстанови напълн
Япония приветства рекордния брой трофеи, спечелени от драматичния сериал "Шогун" на телевизионните награди "Еми", като поредна победа за историята и културата на страната, които стават все по-популярни сред туристите и международната публика, предаде Ройтерс.
Историческият епос, чието действие се развива в императорска Япония, получи 18 награди - най-голям брой за шоу за един сезон, включително за най-добра драма и актьорска игра за изпълнителите на главните роли Хироюки Санада и Анна Савай.
Друга японска историческа творба, "Самурай със сини очи", спечели "Еми" за най-добра анимационна програма.
Правителството на Япония приветства постижението и отбеляза, че 70 процента от диалога в "Шогун" е на японски език и че Хироюки Санада, който играе главната роля на военачалника Йоши Торанага, е сред продуцентите на сериала.
"Бихме искали допълнително да
Националният музей „Земята и хората“ ще бъде домакин на XXXII Софийско изложение „Скъпоценни камъни, минерали и фосили“. Събитието ще се проведе от 11 до 13 октомври, съобщават от музея.
„Експозицията на раздел „Минерали на България“ се разшири с нова тематична изложба „Уникални минерални находки от България“ по проект, финансиран от Министерство на културата“, разказват от екипа.
По думите им в шест витрини са експонирани минерали с най-красиви кристали, редки цветове и форми, подбирани в продължение на десетки години от стотици геолози и колекционери от всички кътчета на България.
През 1991 год. Националният музей „Земята и хората“ провежда Първа софийска международна изложба на минерали. През годините изложенията на минерали прерастват в Дни на минералите, организирани три пъти годиш
Струнният квартет „Кукал“ представя премиерно в България Струнен квартет № 1, оп. 9 от Ондржей Кукал, създаден през 1988 година.
Събитието е на 4 октомври, в Централния военен клуб, в рамките на „Европейски музикален фестивал“, съобщават организаторите от „Кантус фирмус“.
Другите произведения в програмата са Струнен квартет №1 „Из моя живот“ от Сметана, който има автобиографичен характер, и Струнен квартет №14 от Дворжак, който е последният квартет на композитора.
Квартетът носи името на известния чешки съвременен композитор и диригент Ондржей Кукал.
Неговата дъщеря Елишка Кукалова е част от формацията. Тя привлича общественото внимание като дебютант на международния музикален фестивал „Дворжакова Прага&ld
Постановката е на Нина Найденова, а диригент ще бъде Вилиана Вълчева. Сценографията е на Борис Стойнов, костюмите са на Цветанка Петкова - Стойнова, а хореографията е на Боряна Сечанова.
Оперната прима Цветелина Василева ще се превъплъти в образа на китайската принцеса Турандот, принц Калаф ще бъде представен от Борис Луков, Теодора Чукурска ще бъде принцеса Лиу, а Момчил Миланов - сваленият от престола татарски цар Тимур.
С предпремиера на „Сватба“ ще бъде отбелязана 105-годишнината от рождението на Николай Хайтов (1919-2002). Юбилейните чествания ще продължат четири дни, а новият български филм по едноименния разказ ще открие тържествата, съобщават организаторите.
Официалната премиера на лентата е на 8 ноември 2024 г., а предпремиерната прожекция е на 13 септември в Cineland на бул. „България“.
„За всеки един кинотворец, който застава зад текст на Хайтов, е изпитание. Цялото му творчество е фокусирано върху човешките взаимоотношения, а той притежава уникалната способност да превръща обикновеното в приказно", казва режисьорът Магдалена Ралчева. Тя е позната с филмите „Още нещо за любовта“ и „12 А“.
Сценарист е Юрий Дачев, а оператор – Емил Христ
Проектът на Азербайджан на тазгодишното биенале на изкуството във Венеция е озаглавен „От Каспий до розовата планета: Тук съм“. Инсталацията черпи вдъхновение от темата на форума в това издание – „Чужденци навсякъде“ и е съвместна изложба на трима автори от различни поколения и с различен стил.
Идеята на авторите на проекта е, че човек може да присъства навсякъде - физически или психически. Силата на въображението и емпатията дават възможност на човек да се установи в непозната среда и да пусне корени там.
ТРИ ПОКОЛЕНИЯ
Изложбата е курирана съвместно от италианския изкуствовед Лука Беатриче и азербайджанския куратор Амина Меликова. Интерпретацията по темата е на трима художници от различни поколения - Вусала Агаразиева (р. 1990 г.), Рашад Алакбаров (р. 1979 г.) и Ирина Елдърова (р. 1955 г.). Вусала Агаразиева се занимава със скулптура и ж
Години наред се смяташе, че кооперативното движение и кооперациите са отречени, аз се радвам, че не само в България, но и в Европа те имат своя ренесанс. Това каза вицепрезидентът Илияна Йотова при откриването на документална изложба, посветена на 105-годишнината на Националния съюз на трудово-производителните кооперации в България (НС на ТПК), в сградата на Държавна агенция „Архиви“. Изложбата е под патронажа на вицепрезидента.
Особено след тежката икономическа финансова криза през 2008 г., от която смятам, че още не сме се отърсили, те показаха своята жизненост, каза още Йотова. По думите кооперациите имат изключително важна философия – на социалното и солидарността.
В тези години, в които живеем, в един доста объркан свят и нелека ситуация в страната, подбирате изложби сякаш казвате на взимащите решения: „Елате и ги вижте“, защото Държав
Уелската певица Шърли Беси каза, че е била по-нервна от оказаната й от крал Чарлз Трети чест, отколкото когато е пяла за него, докато е получавала последната си кралска награда в замъка Уиндзор в Англия, предаде Пи Ей мидия/ДПА.
В новогодишния списък на личностите, отличени за особени заслуги, 87-годишната Беси беше удостоена с титлата Кавалер на честта, след като през 1999 г. беше обявена за Дама-командор на Ордена на Британската империя.
Шърли Беси е удостоена с честта за заслугите си към музиката.
След като получи наградата във вторник, дейм Шърли сподели, че за първи път се среща с Чарлз като крал.
"Мисля, че е по-изнервящо да получиш награда от краля, отколкото да пееш пред него. Искам да кажа, че това е нещо ново, различно, докато пеенето го правя още от дете", казва Шърли Беси.
"Забравих да направя реверанс, но затова пък го х
Пленер „Вода, земя и огън“ събира български и китайски керамици в троянското село Дълбок дол, съобщи председателят на Дружеството на троянските художници (ДТХ) Цветан Донковски.
От 25 август до 1 септември професионални керамици и преподаватели ще творят в дома на Донковски в Дълбок дол.
В пленера ще вземат участие преподаватели по скулптура и керамика от Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и Нов български университет, членове на ДТХ и семейство керамици от Китай.
С участниците от Китай - Sophia Yu и Qi ZhenYu, Донковски установява връзка по време на керамичния пленер в Дзиндъджън (Китай).
Идеята за пленера, който се провежда за пети път, възниква спонтанно, след като артистичното семейство Донковски построява в двора на къщата си автентична пещ, в която по старинна технология керамичните произведения се
"Това е изключително важен дебют за мен. Преди всичко много отговорен, защото спектакълът е една от най-силните постановки на нашия театър", казва маестра Вилиана Вълчева.