С изпълнение на Меса в си минор от Й. С. Бах във Варна се откри 42-рият Международен хоров конкурс „Проф. Георги Димитров“.
Събитието е съвместна проява с Международния музикален фестивал „Варненско лято“ с участието на Фестивален бароков оркестър, Камерен хор Preludiu - Voicu Enchescu от Румъния с диригент Андрей Станкулеску, солистите Хедър Нюхаус - сопран, Хермине Хазелбьок - алт, Франц Гюртелшмид - тенор, и Клеменс Сандер – бас, под диригентството на Мартин Зигхарт.
Акварели на Николай Петков, рисувани през 2020 година, ще бъдат представени в столичната галерия „Аросита“. Експозицията е озаглавена „Инструменти на волята“ и ще бъде изложена от от 28 октомври до 11 ноември, съобщават организаторите.
„Защото инструментите на волята са така съществени от 2020 г. Изложбата включва 31 акварела с размери между 24 и 40 см, рисувани през 2020 г. и назовани „Инструменти на волята“ А, В, „Условна дистанция“, „Напряко до пролетта“, „Час по география“, „Студен фронт“, „Мек натиск“, „Делници“ А, В, „Нощна стража“, „Улови падаща звезда“, „Подчертано червено“, „Златна броня“, „Райска градина“, „Условен баланс“, „Пауза“, „Чертеж“, „Възли в няк
Авторският спектакъл "Петък вечер" ще бъде представен в Перник на сцената на Общинския драматичен театър "Боян Дановски".
За това съобщават организаторите на комедийното представление в официалната му страница във Фейсбук.
В ролите са известните актьори Павел Иванов, Стоян Дойчев, Филип Буков и Христо Пъдев.
Героите на пиесата са четирима млади мъже, на които все по-рядко се удава възможността да се забавляват. Петък вечер за тях се е превърнала в една от най-смелите им мечти. Четиримата актьори влизат в различни роли, през които показват как може да мине една петък вечер - от подготовката за излизането до намирането на вратата на дома и уцелването на ключалката на следващата сутрин.
Режисьор на спектакъла е Ивайло Ненов. Автори са Ваня Георгиева и Николай Ангелов. Александър Деянов-Skiller е композитор на музиката и аудио еф
Театралната миниатюра на Държавен куклен театър (ДКТ) - Габрово „Грамотното мишле“ ще бъде представена на 11 септември в залата за събития и срещи на Детския отдел на Регионалната библиотека (РБ) „Априлов-Палаузов“-Габрово, съобщават от трупата.
Автор на постановката е Радостина Андреева, актьор в театъра.
Екипът на ДКТ–Габрово ще запознае посетителите с вълшебството на буквите и приключенията на едно малко мишленце. Представлението е част от проекта на габровската библиотека „В началото бе Словото…” - от глаголицата до съвременното изкуство”, който е съфинансиран по програма „Култура“ на Община Габрово за 2024 година.
"Грамотното мишле" е театрална миниатюра в интерактивна форма и музика на живо. Тя е предназначена за деца в предучилищна възраст“, каза Радостина Андреева. Тя д
Изложба с творби на художника Бочо Донев е подредена в троянската галерия „Серякова къща“.
Експозицията със заглавие „Художник от бъдещето“ е посветена на 120-ата годишнина от рождението на именития творец. В нея са включени общо 45 рисунки и живописни платна, повечето от които са част от фондовете на Музея на занаятите в Троян.
Специално за изложбата, картини предоставят и троянското читалище „Наука – 1870 г.“ и Средно училище „Свети Климент Охридски“. Част от творбите за пръв път се показват пред публика.
Бочо Донев е един от първите троянски художници, получил академично образование, разказа Мария Минковска, уредник на фонд „Изобразително изкуство“ към Музея на народните художествени занаяти и приложни изкуства в Троян.
Той оставя своята следа в Троян освен с творбите си и
Австралийската актриса Кейт Бланшет сподели в интервю за американското предаване Watch What Happens Live, че е получила „безплатни сандвичи“, но не е и добър хонорар за участието си във „Властелинът на пръстените", предаде ДПА.
„Шегуваш ли се с мен? Не, на никого не са платили нищо“, отговаря актрисата на въпроса на водещия Анди Коен кой филм й е донесъл най-много пари.
На последващ въпрос на Коен дали е получила процент от печалбата, 55-годишната Бланшет отговаря, че не е.
„Исках да работя с Питър Джаксън. Това, което получих за ролята бяха безплатни сандвичи и ми дадоха да задържа ушите на елф. Всъщност, това не е малко, тъй като те ме хранеха. На никой не беше платено“. Бланшет добави, че на жените не се плаща толкова много, колкото хората си мислят.
Актрисата каза, че ако бъде помолена, би играла отново в предстоящото продължение на „Властелин
Месата в си минор се определя като най-внушителното хорово произведение, писано някога. Бах я композира в продължение на 25 години като преработва, добавя и променя фрагменти от свои по-ранни кантати. Завършва я през 1749 г., в самия край на живота си, но тя не е изпълнена цялостно до 1859 г., когато прозвучава в Дрезден.
Ръкописът е обявен за световно документално културно наследство от ЮНЕСКО. По думите на артистичния директор на фестивала „Варненско лято“ проф. Марио Хосен, изпълнението на произведението е кулминация в програмата на форума тази година.
Кънтри групата Lilly of the West издава нов албум за Коледа. Идеята за Christmas with Lilly of the West е на Лили Друмева, която казва, че след 12 албума с групата й в стил кънтри, суинг или блус, е време и за първа коледна селекция.
Празничният репертоар включва обичани евъргрийни като Joy to the World, White Christmas, Winter Wonderland, Silver Bells, Jingle Bells, Rockin’ around the Christmas Tree и други, поднесени с нови аранжименти.
Има също немски и френски класики като Minuit, chretiens на Адолф Адам и Stille Nacht на Франц Ксавер Грубер, госпъл химна Go Tell it on the Mountain, както и емблематичната песен на канадския композитор Леонард Коен – Hallelujah. Записите се осъществяват от Станислав Донев (ст
Песен, посветена на бебето хипопотам джудже Му Денг, бе издадена на четири езика, предаде Асошиейтед прес.
Оптимистичната 50-секундна песен се нарича Moodeng Moodeng. Налична е на тайландски, английски, китайски и японски, а музикално видео към нея включва кратки клипове на бебето хипопотам, което подскача, играе с гледача си или е при майка си Джона.
Името Му Денг в буквален превод означава „подскачащо прасенце”. Хипопотамчето джудже се превърна в глобален феномен само месец след като бе представено във Фейсбук от зоологическата градина „Као Као” в южната провинция Чонбури в Тайланд. Му Денг обича да подскача, а нейните игри се превърнаха в сензация в социалните мрежи.
Му Денг е вече на четири месеца. Животното привлече огромно количество посетители в зоопарка, който се намира на около два часа път с кола от столицата Банкок.
Пространствена инсталация на Юлиян Табаков, озаглавена „Водна кула“, ще бъде изложена в столичната Галерия +359. Вернисажът на експозицията е на 15 август и ще продължи до 15 септември, информират организаторите.
Юлиан Табаков работи в областта на визуалните и сценичните изкуства, киното и илюстрацията. Завършил е „Сценография“ в Националната художествена академия (НХА) и изящни изкуства в ENS des Beaux в Париж. През 2012 г. завършва документалния филм „Цветанка“, който получава 13 награди и е част от официалната програма на фестивали като DocFothnight – MoMA Annual International Festival of Nonfiction Film, Doc Leipzig, CPH:DOCS.
След 1998 прави над 60 сценографски и костюмографски решения на продукции в областта на театъра, операта и киното както и илюстрации за детски книги.
Носител е на отличие „Златен век“ за принос в развитието на българската
Еминем обяви в музикалното видео към песента Temporary, че ще става дядо, предаде Асошиейтед прес.
Видеоклипът към песента Temporary излезе в четвъртък, 3 октомври. В него има трогателни сцени, които показват дъщерята на рапъра, Хейли Джейд, как пораства от малко момиченце до вече дипломирана дама. Освен това са включени и кадри от нейната сватба, която се състоя тази година. Във видеото се преплитат различните моменти от миналото и настоящето, като в един от тях се вижда как Джейд дава на Еминем синя фланелка, на гърба на която е изписана цифрата 1 и „Дядо“. Тя му подава и снимки на ултразвук, а изпълнителят изглежда шокиран.
Джейд потвърди новината за бременността си и в социалните мрежи часове след публикуването на музикалното видео.
Песента Temporary е от последния албум на Еминем - The Death of Slim Shady (Coup de Grace). Тя е посветена н
Селекция на наградени творби от единадесетото издание на Международен фото салон Пловдив 2024г. ще бъде представена тази вечер в арт галерия „Кръг“ в Кърджали, каза галеристът Галина Димова.
Тя припомни кърджалийската следа на фото салона – негови организатори са брат и сестра от родопския град – Антон и Любка Савови, които ще присъстват и на откриването на изложбата. След 10 проведени издания на Международния фото салон, двамата са удостоени със сребърен плакет на Международната федерация за фотографско изкуство (FIAP).
Кърджали е първата спирка на пътуващата фото експозиция, а събитието е част от програмата за Деня на Кърджали – 21 октомври.
В Международен фото салон Пловдив 2024 г. са участвали над 5 хиляди фотографии на 350 автори от 37 държави.
„Голямата новина за българската фотография е, че купата н
Кметът на Варна Благомир Коцев откри 42-рия Международен хоров конкурс „Проф. Георги Димитров“ преди изпълнението на Месата.
Това е едно чудесно събитие, което радва всички нас тази вечер и определя града ни като истинска културна дестинация. Богатата програма, която видяхме това лято, ще продължи и занапред. Смятам, че всяка година ще можем да показваме все повече такива класни събития, добави кметът и благодари на Марио Хосен и на организатора на конкурса маестро Ганчо Ганчев.
До 15 септември осем формации от Словения, Италия, България, Ирландия, Латвия, Индонезия, Филипините и Хонконг ще се състезават в конкурса във Варна, който ще се състои в зала „Юнашки салон“ и Фестивалния и конгресен център.
Изнесени изпълнения ще има и на открити сцени в централната част на града.
Тази година Варна домакинства и връчването на Голямата награда на Европа за хорово пеене.
Надпреварата за нея ще се състои на 14 септември с участието на четири хорови формаци - Камерен хор на Торино, Младежки хор на Мадрид, „Сухар коруа“ от Доностия и „Зеро 8“ от Стокхолм.
Ежегодните издания на конкурса се провеждат на ротационен принцип последователно в Арецо (Италия), Дебрецен (Унгария), Варна (България), Толоса (Испания), Марибор (Словения), в Тур (Франция) до 2023 г. и в Юрмала (Латвия) от тази година.