С изпълнение на Меса в си минор от Й. С. Бах във Варна се откри 42-рият Международен хоров конкурс „Проф. Георги Димитров“.
Събитието е съвместна проява с Международния музикален фестивал „Варненско лято“ с участието на Фестивален бароков оркестър, Камерен хор Preludiu - Voicu Enchescu от Румъния с диригент Андрей Станкулеску, солистите Хедър Нюхаус - сопран, Хермине Хазелбьок - алт, Франц Гюртелшмид - тенор, и Клеменс Сандер – бас, под диригентството на Мартин Зигхарт.
Изложбата „Жена с много лица“ с черно-бели фотографии отбелязва 90-годишнината на Татяна Лолова.
Откриването е на 20 август в градската градина пред Народния театър „Иван Вазов“, съобщават организаторите.
„По-голямата част от снимките са от личния архив на актрисата, предоставени от семейството й“, каза кураторът Георги Тошев, който заедно със Светослава Стоянова и дизайнерът Тодор Манолов са изградили фоторазказ за голямата актриса.
„Татяна обичаше да играе. Опитвам се да вървя по следите на живота й, използвам формата на игра от снимки в изложбата, които се опитват да нарисуват портрета на една жена с много лица, актриса, която умее да преминава с лекота от трагичното към смешното“, казва още Тошев.
Националнат
Батман - черният рицар с пелерина, който съществува от повече от 85 години, получи своя звезда Алея на славата в Холивуд, ставайки първият супергерой в историята, на когото е оказана подобна чест.
Звездата на популярния комиксов персонаж е 2790-ата на прочутата алея в Холивуд и се намира до тези на "телевизионния Батман" Адам Уест и на Боб Кейн - единият от авторите си.
Създаден за DC Comics от Кейн заедно с Бил Фингър, Батман се появява за първи път в Detective Comics #27 през 1939 г. и оттогава е символ на решителност, смелост и справедливост. Той е един от най-емблематичните измислени персонажи в света - самобитен супергерой, който се отличава не със своите свръхсили, а с интелигентност, решителност и технически умения.
Батман е разпознаваем по целия свят благодарение на образа си в комикси, телевизионни предавания, анимации и филми. От Адам Уест в едн
Десет са песните, избрани да достигнат до финала на тазгодишното 41-во издание на Националния конкурс "Бургас и морето", който ще се проведе тази вечер на сцената на Летния театър в Бургас.
Финалистите са избрани от комисия, съставена от изпълнителката Тони Димитрова, композиторите Стефан Диомов и Руслан Карагьозов, заместник-кмета по култура и вероизповедания Диана Саватева, генералния директор на Българска телеграфна агенция Кирил Вълчев, ръководителя на катедра „Музика и мултимедийни технологии“ в Софийския университет и заместник-директор на Бургаския филиал на университета д-р Адриан Георгиев, общинския съветник и част от комисията по култура към Общински съвет Бургас - Веселин Пренеров, поетесата Яна Вълчева, фронтмена на група „Горещ пясък“ Светослав Михайлов и директора на Общинско предприятие „Летен театър, фестивали и концерти“ Димитър Маджаров.
Сред изпълнит
С аудио-визуален спектакъл, концерт, комедийно шоу и много изложби започна общностният фестивал "48 часа "Варуша юг" във Велико Търново. Той се провежда в старата част на града и привлече много хора както от страната, така и от чужбина. Посетителите на общностното събитие могат да присъстват на над 100 различни прояви на повече от 120 участника, които се провеждат на близо 50 места.
Първите събития бяха открити още в ранните следобедни часове. В Изложбени зали "Рафаел Михайлов" посетителите можеха да разгледат изложбите "Мисли преди да пораснеш" и "Ако съдим книгата по корицата", а любителите на музиката да потанцуват на диджей парти на Самоводската чаршия. Малко по-късно израелският визуален артист, живеещ в Ирландия, Моран Бийн-нун се включи с уъркшоп и пърформанс, озаглавен "Това, което водата шепне". По същото време на плажа край река "Янтра" Йоана Стоянова
Проектът за "Център Помпиду" в "американски стил", който трябваше да отвори врати в Джърси Сити близо до Ню Йорк през 2027 г., е спрян, предаде АФП, позовавайки се на Музея за модерно изкуство в Париж, който потвърждава информации в американски медии.
Откриването на този първи в Северна Америка филиал на парижката културна институция, първоначално обявено за 2024 г., вече беше отложено за 2027 г. след забавяния, причинени по-специално от пандемията от КОВИД-19.
Според местния новинарски сайт Ню Джърси Монитор (New Jersey Monitor) властите на щата Ню Джърси са сметнали цената за твърде висока. Сайтът е публикувал официално писмо от щатските власти до президента на "Центъра Помпиду" Лоран льо Бон.
"Въпреки че за нас е чест, че Джърси Сити е избран да бъде първото място в Северна Америка, където да бъде разположен филиал на "Центъра Помпиду", ние решихме да
Месата в си минор се определя като най-внушителното хорово произведение, писано някога. Бах я композира в продължение на 25 години като преработва, добавя и променя фрагменти от свои по-ранни кантати. Завършва я през 1749 г., в самия край на живота си, но тя не е изпълнена цялостно до 1859 г., когато прозвучава в Дрезден.
Ръкописът е обявен за световно документално културно наследство от ЮНЕСКО. По думите на артистичния директор на фестивала „Варненско лято“ проф. Марио Хосен, изпълнението на произведението е кулминация в програмата на форума тази година.
Изложба "Македония в европейската етническа картография" за периода от средата на XIX в. до Балканските войни от 1912 - 1923 г. ще бъде открита на 15 юли в Културен дом НХК в Бургас от проф. Иван Илчев, ръководител на Центъра за върхови постижения „Наследство БГ“, съобщават от Регионалния историческия музей в града.
Експозицията представя десетки етнографски карти, правени предимно от европейски картографи. Включени са и такива, създадени в балканските страни. Организаторите на изложбата уточняват, че изложените карти са публикувани в периодичния печат, в широко разпространени памфлети и в училищни атласи. Именно те оказват силно въздействие върху обществените настроения и позволяват да се проследи какви са били основните нагласи към централната част на полуострова в периода от средата на XIX в. до Балканските войни 1912 – 1913 г.
Изложбата гостува в Бургас, след кат
Седмият по ред филм от поредицата "Пришелецът" - "Пришелецът: Ромул" застана начело на зрителския интерес, сочат обобщените данни от киносалоните у нас.
Развиващото се действие между това от филмите от 1979 и 1986, в което космически колонисти срещат враждебни същества, докато чистят изоставена космическа станция, са гледали вече 11 037 зрители и приходите са 160 822 лева.
На втора позиция след три седмици начело е "Дедпул & Върколака". Забърканият с много пиперлив хумор филм с Райън Рейнолдс и Хю Джакман в главните роли е гледан вече от 133 260 зрители и има 1 976 054 лева от билети.
Трето място заема драмата "Никога повече", създадена по бестселъра на Колийн Хувър. Представянето на домашното насилие по провокативен начин, през любовта, саможертвата и себепознаването с
Летният кинофестивал "Свети Влас филм фест" стартира своето трето издание на 3 юни.
Форумът, който се утвърди като акцент в културната програма на Свети Влас, се организира от "Диневи Груп", с подкрепата на Национален филмов център, Община Бургас, Община Несебър и кметство Свети Влас.
Кинофестът, който ще продължи до 7 юли, отдава почит на богатството и разнообразието на българското кино, съобщиха организаторите му.
Зрителите и гостите на фестивала ще имат възможността да се потопят в автентичния свят на българските филми, да се срещнат с любимите си актьори и да преживеят незабравими моменти.
Петима утвърдени кинотворци ще оценяват филмите в конкурсната програма. Председател на журито тази година е доц. д-р Деян Статулов, членове са Башар Рахал, Ники Илиев, Димитър Гочев и Иван Гарелов. Селекционери на фестивала са проф. д-р Нина Алтъпармаков
Актьорът Матю Макфейдън каза, че не му харесва ролята на мистър Дарси във филма „Гордост и предразсъдъци“ на режисьора Джо Райт от 2005г., пише „Холивуд рипортър“.
Сайтът цитира скорошно интервю на носителя на „Еми“ за телевизия Си Би Ес (CBS), в което той разказва защо не смята, че е бил подходящ за главната роля във филма.
„Наистина не ми хареса“, казва той. „Не ми е приятно да го кажа, но това е така. Разбира се, имаше моменти, в които се чувствах добре, но ми се иска да бях по-уверен по време на снимките и да не се притеснявах толкова много“.
Макфейдън добавя, че не смята, че е бил правилният избор за ролята на аристократа Дарси. „Чувствах, че не съм подходящ за ролята, тъй като не мислех, че съм достатъчно привлекателен. Въпреки това се получи“, казва актьорът. Филмът става изключително популярен и получава четири номинации за „Оскар“.
Европейски художници от Ренесанса до модерно изкуство са представени в изложбата „Европейска живопис“, която бе открита днес в залите на Регионалната библиотека „Н. Вранчев“ в Смолян.
Експозицията е част от програмата, с която библиотеката се включва в инициативата Европейски дни на наследството.
Избраните репродукции от фонда на отдел „Изкуство“ на библиотеката показват различни стилове и епохи, посочи при откриването Василена Георгиева от отдел „Изкуство“.
Представени са творби на Ван Гог, Рембранд, Гоя, Тициан, Дюрер, Климт, Владимир Димитров-Майстора, Цанко Лавренов. Наред с репродукциите са показани албуми и литература за известни европейски художници.
Регионалната библиотека представя четири тематични изложби по повод Европейските дни на наследството, които тази година са с водеща тема „
Кметът на Варна Благомир Коцев откри 42-рия Международен хоров конкурс „Проф. Георги Димитров“ преди изпълнението на Месата.
Това е едно чудесно събитие, което радва всички нас тази вечер и определя града ни като истинска културна дестинация. Богатата програма, която видяхме това лято, ще продължи и занапред. Смятам, че всяка година ще можем да показваме все повече такива класни събития, добави кметът и благодари на Марио Хосен и на организатора на конкурса маестро Ганчо Ганчев.
До 15 септември осем формации от Словения, Италия, България, Ирландия, Латвия, Индонезия, Филипините и Хонконг ще се състезават в конкурса във Варна, който ще се състои в зала „Юнашки салон“ и Фестивалния и конгресен център.
Изнесени изпълнения ще има и на открити сцени в централната част на града.
Тази година Варна домакинства и връчването на Голямата награда на Европа за хорово пеене.
Надпреварата за нея ще се състои на 14 септември с участието на четири хорови формаци - Камерен хор на Торино, Младежки хор на Мадрид, „Сухар коруа“ от Доностия и „Зеро 8“ от Стокхолм.
Ежегодните издания на конкурса се провеждат на ротационен принцип последователно в Арецо (Италия), Дебрецен (Унгария), Варна (България), Толоса (Испания), Марибор (Словения), в Тур (Франция) до 2023 г. и в Юрмала (Латвия) от тази година.