Музикантите Керана, Владимир Михайлов и Николай Воденичаров – Никеца ще представят на бургаска сцена хитовата рок опера „Исус Христос Суперзвезда“ под режисурата на Веселка Кунчева, съобщиха от пресцентъра на Община Бургас.
В момента се работи по заснемането на късометражен филм по един от последните разкази на Алек Попов – „Пътят на охлюва“.
Това обяви в Созопол Деляна Манева, сценарист и негова съпруга, по време на среща разговор, посветена на творчеството му.
Срещата с надслов "В памет на Алек Попов" се проведе в рамките на 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“. Манева съобщи, че се работи и по екранизацията на романа „Мисия Туран“, както и по филмов проект на книгата „Сестри Палавееви“.
Тя разказа за работата на творческия тандем по екранизация на текстовете. „При адаптирането на творбите на Алек е много трудно да изхвърлиш нещо. Всичко се допълва. Ако премахнеш една част, все едно следващото губи своя смисъл“, каза тя. „За Алек беше важно едновременно да бъде верен на времето си, но
Нова изложба, представяща Пътя на коприната, се открива в Британския музей тази седмица, съобщи Ройтерс.
Експонати, сред които китайска керамика, византийски бижута и фигури за шах от периода на Ранното средновековие дават нова визия за търговските маршрути.
Вместо Пътя на коприната като една-единствена връзка между Изтока и Запада, показваме множество пътища, цяла мрежа, свързваща Азия, Африка и Европа, коментира кураторката на изложбата Сю Бранин.
"Не става въпрос само за коприна и подправки, а и за хора, предмети, идеи, изминаващи големи разстояния не само по суша, но и по море или по течението на реките".
Изложбата се открива днес, 25 септември, и може да бъде разгледана до февруари.
Момчил Цветков показва изложба пастел, малка пластика и керамика в галерия „Лик“.
Експозицията ще бъзе изложена от 16 октомври до 5 ноември, съобщават организаторите.
„Искам да отправя отново взор към твореца Момчил Цветков и неговите образи на жените. Любовта между мъжа и жената са сякаш архетипи в палитрата на вдъхновението му. Преплетени тела, обвързани в танца на любовта изплуват и от живописните му платна – „Еротика“, „Докосване“, „Първа любов“. Тези тела се появяват, както в бронза, така и в керамичната му скулптура“, казва Елена Виденова.
Момчил Цветков е роден през 1960 г. в гр. София. Завършва художествената академия през 1983 г., специалност „Керамика“ при проф. Венко Колев. В България има 12 самостоятелни изложби и участия в много общи. Има реализирани изложби в Дортмун
С изложбата Market of Desire: Women’s Market софийската галерия „Пунта“ в партньорство с лондонската галерия Cable Depot открива новата си локация на Женския пазар в София.
Груповата експозиция ще представи художествената продукция в рамките на 2025 г, съобщават организаторите.
Изложбата Market of Desire: Women’s Market включва творби на десет популярни на международната сцена български и чуждестранни визуални артисти, които двете галерии представляват - Лазар Лютаков, Викенти Комитски, Иван Мудов, Стефания Батоева, Цветомира Борисова, Лиз Елтън, Хуа Клерже, Стефан Лоа, Лоран Фарни, Амикам Торен. Творбите им са вдъхновени от контекста на Женския пазар в София.
Market of Desire: Women’s Market се занимава с широк спектър от теми - капиталистическия реализъм и неговото влияние върху традиционната култура и общностите, магазинит
Първите украиноезични аудиогидове в Белгия бяха официално пуснати днес по време на церемония в Кралските музеи на изящните изкуства на Белгия в Брюксел.
Инициативата е част от проект, ръководен от първата дама на Украйна Олена Зеленска, който вече доведе до пускането на 80 аудиогида на украински в 44 страни по света, предаде белгийската новинарска агенция Белга.
„Време е да направим изложбите в Кралските музеи на изящните изкуства по-достъпни за украинските посетители благодарение на тези аудиогидове“, заяви Олена Зеленска.
От 2020 г. съпругата на украинския президент Володимир Зеленски води проект за създаване на аудиогидове на украински език в най-големите музеи на света. Сред другите участващи музеи са Лувърът във Франция, Уестминстърското абатство във Великобритания, Колизеумът и галерия „Боргезе“ в Италия и замъкът „Албертина&
Публиката ще може да ги види на 17 септември на сцената на Летния театър в крайморския град.
Рок спектакълът е по музика на британския композитор сър Андрю Лойд Уебър и текст на английския писател Тим Райс. В мюзикъла участват солисти, хор, балет и оркестър на Държавна опера – Пловдив под палката на диригента Константин Добройков. Рок операта се изпълнява на английски език с български субтитри.
В образа на Исус се въплъщава Николай Воденичаров-Никеца, ролята на Юда Искариотски се изпълнява от Владимир Михайлов, а библейската героиня Мария Магдалена в спектакъла е Керана. Участие в постановката ще вземат още фронтменът на група „Ренегат“ Константин Кацаров, актьорът Цвети Пеняшки и солистите Марк Фаулър, Владимир Ников, Евгений Арабаджиев и Август Методиев.
За постановката Веселка Кунчева разказва: „Ще звучат едни от най- емблематичните рок хитове на нашето време, разказващи история за дълбока човешка емоция, изпълнена със страст, предателство и смърт. За да предаде пълнокръвност, Мариета Голомехова е подготвила впечатляваща сценография, включително подземен град-гробище, олицетворяващ "бездомието" на света и за сина Господен венец не от тръни, а от стъкло. Това, което виждам в тази рок опера не е просто болезнено въздействаща музика. В нея има пророчество, което ние като съвременни творци сме длъжни да видим“.
Припомняме, че спектакълът „Исус Христос Суперзвезда“ бе част от програмата за август месец на Opera Open в Пловдив.
Румен Статков подрежда нова изложба в галерия „Нирвана“.
Експозицията е озаглавена „Танц“ и ще бъде открита на 17 октомври, съобщават организаторите.
От екипа отбелязват, че експозицията е част от цикъла „Капризен вихър от щрихи".
„Уловени мигове от движението на фигури, съществуващи в мрежата. В нашето съзнание танцът и движението са неразривно свързани. Движението е нематериално състояние на материята. Миг от живота ни. И тъй като нещо, което се движи е живо - да го приемем, като знак за живот. Живот, който можем да превърнем в свой красив танц с ритъма на разума и любовта“, казват те.
Румен Статков е роден през 1961 г. в Бургас. Завършва Художествената гимназия в София, а през 1990 г. и Художествената академия при проф. Петър Чуклев. Рисува живопис, стенопис, стъклопис, графика, пастел, акварел, моли
Синът на писателя Николай Хайтов - Здравец Хайтов, откри изложба "резбовани приказки" в Пловдив по повод 105 години от рождението на баща си.
Откриването беше част от тазгодишното издание на Празници на Стария град, а експозицията може да бъде разгледана до 27 септември в Къщата на Верен Стамболян.
В изложбата са показани дърворезби, представящи „Диви разкази“ през погледа на студенти и ученици от Националното училище за изящни изкуства „Илия Петров“ – София, Професионална гимназия по горско стопанство и дървообработване (ПГГСД) "Николай Хайтов" - Варна и Националната художествена академия. Произведенията, които са изложени, са били избрани чрез конкурс.
"Това са дърворезбени илюстрации по "Диви разкази". Проведохме конкурс в ПГГСД "Николай Хайтов". В продължение на шест месеца учениците работиха върху дърворезбите, всеки си избра
Тази вечер след полунощ е прожекцията на българския филм „Триумф“ на Международния кинофестивал в Торонто, съобщи сайтът на форума Tiff.com.
Филмът е включен в състезателната секция на фестивала „Платформа“ заедно с още девет заглавия със световни премиери. „Триумф“ е българско-гръцка продукция с участието на Мария Бакалова. Филмът е последната част от трилогията на творческия тандем Кристина Грозева и Петър Вълчанов, включваща филмите „Урок“ (2014) и „Слава“ (2016). Бакалова е и продуцент на филма, чийто актьорски състав включва още Юлиан Костов, Маргита Гошева и Юлиан Вергов.
„Триумф“ е вдъхновен от действителни събития в България през 90-те години, когато след падането на комунистическото управление екип от високопоставени военни и психолози предприемат строго секретна операция
Искам да прегърна всеки един от вас, каза Кичка Бодурова на своите почитатели, изпълнили до краен предел зала 1 на НДК на 11 ноември вечера. С концерт, продължил над два часа и половина, обичаната изпълнителка отбеляза 50 години на сцената.
„След толкова години и след толкова изминати пътища, толкова далеч, от другата страна на планетата, искам да ви благодаря от всяка клетка на моето сърце. Написах следващата песен, когато бях далеч от вас. Тогава бях в една приказна градина и молех вятъра да ме доведе при вас. Благодаря ви, че сте с мен“, каза певицата.
Между изпълненията тя припомняше имената, с които се е срещнала през своята кариера: „Димитър Гетов е един от композиторите, с които съм работила много, както и Развигор Попов, с когото направихме цял албум“. На концерта прозвуча най-нова
Огромен екран с неясни същества и хипнотични картини, гоблени, скулптури и плетеници са сред акцентите в инсталацията на Франция на тазгодишното издание на Венецианското биенале. Тя е дело на карибско-френския скулптор Жулиен Крьозе.
АВТОРЪТ
Роден в Парижкото предградие Льо Блан Менил (Le Blanc Mesnil), Крьозе е израснал на френския остров Мартиника и описва работата си като опит да се бори със сложността на своята френско-карибска идентичност. Никога досега френският павилион не е бил представляван от френско-карибски художник, отбелязва изданието Artnews.
Авторът на материала отбелязва, че Жулиен Крьозе е млад скулптор, който често създава плетеници от метал, пластмаса и въжета, които са съчетани с дълги заглавия, загатващи за миграциите, които са се случвали в Карибите. Той често намира материалите, които използва, а те напомнят на отпадъци,
Постановката гостува в града на 21 август.