Фотодокументална изложба „Призванието да бъдеш кмет“ ще бъде представена по повод 90 години от назначаването на инж. Иван Иванов за кмет на София.
Последният концерт от инициативата на читалище "Братство 1869" – "Музикален четвъртък", ще бъде представен на 29 август в парка пред читалището в Кюстендил.
На сцената ще се изяви вокална формация „Неразделни” с ръководител Веселка Петрова, съобщават от Народно читалище "Братство 1869".
В музикалната програма са включени авторски, български хорови и популярни песни. Концертът ще продължи един час. Във формацията участват над 25 певици с различни професии, каза ръководителят на читалището Иван Андонов.
След концерта в четвъртък вокална формация "Неразделни" заминава на турне в Хърватия.
Формацията е създадена през 1975 г. по инициатива на група учителки по руски език начело с Виктория Димитрова и на кюстендилския общественик Камен Очипалски.
За ръководител на групата е поканен музикалният педагог Ангелина Милева.
От 1986
Холивудската актриса Ева Лонгория обяви, че семейството й няма да живее в "американската дистопия" и ще поделя времето си между Испания и Мексико, съобщи Би Би Си.
В интервю за френското списание "Мари Клер" Лонгория каза, че решението е взето поради промяната в обществените настроения след епидемията от КОВИД-19, както и заради многото бездомници, високите данъци в Калифорния и преизбирането на Доналд Тръмп. Актрисата изтъкна, че нейното семейство е привилегировано, тъй като има възможност да се премести, но "много американци нямат този късмет и са обречени да живеят в американската дистопия".
Актрисата, станала известна с участието си в сериала "Отчаяни съпруги", е сред агитиращите жените и латиноамериканските избиратели за гласуване в полза на Демократическата партия.
Ако той спази обещанията си, Америка ще стане страшно място, каза още Лон
Фестивалът „Реките на София“ започва днес в София и отключва нова локация на брега на Перловската река в Южния парк, съобщават организаторите от „Колективът“.
Предвидени са над 50 културни събития. Един от акцентите е международната изложба „Реките на града 2050”, която ще представи визиите за бъдещето на градските реки на 12 финалиста от международния артистичен конкурс.
„Въпреки че София няма своята голяма Сена или Темза, пресичаща центъра , през територията на града преминават над 30 малки реки – рядко срещано богатство за пейзажа на една европейска столица. Във всеки квартал на София има река, която извира чиста от планините около града и се спуска надолу, за да се срещне с проблемите на градската среда”, казва Мартин Янков, ландшафтен архит
Публиката в Истанбул бе във възторг от концерта на Хосе Карерас и съпровождащите го музиканти от Националния музикален театър във вечерта на 20 септември в Истанбул, Турция, съобщиха от екипа на театъра.
Оркестърът на Националния музикален театър изпълни програмата на концерта в Истанбул от прощалното световно турне (The Farewell Tour) на великия испански тенор Хосе Карерас.
На диригентския пулт бе маестро Давид Хименес. Оркестърът беше избран лично от самия Хосе Карерас и Давид Хименес - поредно потвърждение за високата професионална класа на изпълнителите от Националния музикален театър.
Концертът се състоя в зала Ülker Sports and Events Hall. Той бе доста по-различен от обичайните концерти, защото бе под формата на мултимедийно шоу с гигантски екрани, върху които бяха п
Жители и гости на Стара Загора посрещнаха днес на крака любимката на поколения българи Лили Иванова.
Тя пя на най-голямата сцена на открито в Стара Загора, тази на Летния театър в сърцето на парк „Митрополит Методий Кусев“.
Певицата беше посрещната с бурни овации и викове "Браво!" и "Лили!".
В началото примата на българската естрада представи песните „Сълза“, „Ако спра да те обичам“ и „Искам те“. На всяка песен публиката ръкопляскаше в такт с акомпанимента на музикантите от LI Orchesta – Ангел Дюлгеров, Орлин Цветанов, Огнян Енев, Иван Йорданов-Чери, Росен Ватев и Христо Михалков, както и вокалното трио LaTiDa.
Няколко пъти певицата каза, че на сцената е студено, поради времето. Но призова присъстващите да пеят заедно с нея. Заедно с публиката тя изпълни емблематичните хитове „Щурче“, &bd
Откриването е на 16 септември в Столичната библиотека, съобщават организаторите.
Експозицията е в партньорство с Държавна агенция „Архиви“ и представя различни аспекти от дейността на инж. Иванов като кмет, както и политиките му в сферата на културата, образованието, здравеопазването и градоустройството.
В изложбата са включени карикатурни ескизи от вестниците „Дневник“, „Заря“, „Утро“ и др. от 1938 г., които показват отзвука от присъединяването на околните села към София и сформирането на Столична голяма община, разказват от библиотеката.
По думите им интерес представляват автентичните документи от фонда на библиотеката на София - „Отчети и бюджети на Столичната община“ и илюстрованото списание на Софийската община – „Сердика“.
Негов цифров формат е достъпен за потребители на дигитална платформа „Сердика“.
В Плевен тази вечер започна Международният музикален фестивал Лауреатски дни "Катя Попова".
За 32-и път Плевен се превръща в столица на музикалното изкуство с над 600 участници, с повече от 60 лауреати от престижни конкурси от Европа и цял свят.
За първи път Лауреатски дни "Катя Попова" са с по-голям мащаб, имайки предвид продължителността на фестивала и броя на участниците, което за нас е чест, каза при откриване на фестивала заместник-кметът с ресор "Хуманитарни дейности" в Община Плевен Елина Димитрова.
Тя подчерта, че реализацията на фестивала е в резултат от общите усилия и партньорство на Министерството на културата, Община Плевен и Плевенска филхармония.
"Община Плевен винаги ще подкрепя събития, които просвещават и възпитават младите хора, позволяват на гражданите и гостите на Плевен да се докоснат до магията на класическата музика,
Криско разпродаде „Арена 8888 София“ пет месеца преди концерта си в най-голямата зала в България, съобщават организаторите.
„Безкрайно съм благодарен за любовта и подкрепата на моите фенове. „Да разпродадем такова голямо събитие в този срок е нещо историческо и нямам търпение да ви разкрия всички изненади, които сме подготвили“, коментира Криско.
Събитието е на 1 март 2025 г., а билетите бяха пуснати на рождения ден на артиста – 11 май. Изкупени са над 14 000 билета.
Криско обещава не само изненади в списъка с гостуващи изпълнители, но и шоу на световно ниво. Както информирахме, сред специалните гости са звездите на трапа Voyage & Nucci, а видео стената ще бъде с размерите на 4-етажна сграда.
Обща изложба на Георги Янков, Трейси Емин и Пол Бени е подредена в столичната One Gallery.
Експозицията е озаглавена „Срещу времето“ и продължава до 4 септември, съобщават домакините на събитието.
„Времето е основен аспект на нашето съществуване и неизменен спътник в живота ни. То ни предоставя рамката, в която живеем, работим и се развиваме. Въпреки това времето често се възприема като враг - непрекъснато напомнящо ни за собствената ни смъртност, за неизбежността на промяната и за бързото изчезване на моменти, които искаме да задържим завинаги“, казва кураторът Десислава Зафирова.
По думите й изобилието може да бъде илюзия, която ни кара да мислим, че щастието е пряко свързано с количеството на материалните неща или преживяванията, които натрупваме. „Потребителската култура често ни подтиква към стремеж за повече - от последния модел на смартфон
„Някъде тук“ е заглавието на изложбата, която Десислава Денева - Деде подрежда в столичната галерия „Българи“.
Експозицията ще бъде открита на 17 октомври, съобщават домакините на експозицията.
По думите на изкуствоведа Аксиния Джурова „Крештяща тишина“ , „Желязна луна“ , „Някъде тук“ не са случайни названия на част от картините на Деси Денева, нито пък циклите „Метаморфози“ и „Оксиморони“. Не са и резултат от прилагане на ефекта на изненадата от авторката, или възможностите да погледне на явленията от тяхната необичайна страна, отбелязва тя.
„Платната, които тя излага в галерия „Българи“ са правени между 2019 и 2024 г. – времето, в което ковид пандемията ни изкара от „зоната на комфорта“, както самата Деси Денева казва, за да открие истинския
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център.
Изложба с „говорещи” картини на Чудомир, творчески ателиета и концерт на Ивайло Колев бяха част от програмата на честването.
Посетителите на "Безистена" имаха възможност да разгледат гостуващата изложба „Оживелите нашенци“ на Литературно -художествения музей „Чудомир“ в Казанлък.
С помощта на мобилно приложение картините на писателя и художник Димитър Чорбаджийски – Чудомир, „проговарят“, като представят изобразените герои в характерни за тях ситуации, монолози и диалози от разказите и анекдотите му.
Експозицията, включваща 20 платна с добавена реалност, ще остане в залата на "Безистена" до 4 ноември.
В следобедните часове пространството около емблематичната
Колекция „Наградата на София“, част от фонд „Краезнание“ на библиотеката, представя подкрепата на столичния кмет инж. Иван Иванов към българските автори и художници, тяхното творчество и учредената от него през 1942 г. награда за литература и изобразително изкуство „София в книги и картини”.
Първи носител на наградата е българският писател и общественик Тодор Влайков за мемоарната му книга „Преживяното”.
В същия ден е предвидено да се проведе и тематична кръгла маса с участието на изследователи на управлението на инж. Иванов. Сред тях са проф. Кирил Топалов, проф. Вили Лилков, Снежана Ракова, която е съпруга на внука на инж. Иван Иванов, д-р Ивайло Начев, Станислав Колев, който е автор на книгата „Кметът на София: инж. Иван Иванов“, доц. Юлия Йорданова-Панчева, Марио Мишев, както и авторите на единствения филм за инж. Иван Иванов „Кметът“ –Адела Пеева и Антоний Дончев.
Модератор на събитието ще бъде литературната историчка и писателка Катя Зографова.
В рамките на събитието ще бъде прожектиран филмът „Кметът“ (2010).