Осем камбани се завръщат в "Нотр Дам" три месеца преди откриването на възстановената катедрала, съобщи АФП. Сред тях са над четиритонната "Габриел" и малката, едва 782-килограмова "Жан-Мари".
Американската звукозаписна академия номинира за една от четирите най-престижни категории на наградите „Грами“ - „Най-добър нов изпълнител“ Бенсън Буун, Шабузи, Теди Суимс, Рей, Сабрина Карпентър, рапърката Доучи, триото "Крънбин" и Чапъл Роан.
Макар и това да е първото признание от Американската звукозаписна академия за тях, повечето са в развлекателната индустрия от доста време.
Звездата на телевизия "Дисни" Сабрина Карпентър, която е на 25 години, издава първия си албум Eyes Wide Open през 2015 г., но в поп принцеса се превръща едва през 2022 г. с песента Nonsense, последвана от хитовете Espresso и Please Please Please от шестия й студиен албум Short n` Sweet, издаден тази година. Тя подгряваше концерти от турнето Eras на Тейлър Суифт. А сега Сабрина Карпентър получи общо шест номинации за наградите „Грами", сред които още дв
Художникът и режисьор Джон Акомфра е авторът на проекта на Великобритания в 60-ото издание на Венецианското биенале. Инсталацията Listening All Night To The Rain е отворена по структура и разказва истории за мигрантски диаспори във Великобритания.
АВТОРЪТ
„Огромна привилегия и чест е да бъда поканен да представя Великобритания на 60-ото Венецианско биенале – това без съмнение е една от най-вълнуващите възможности, които могат да бъдат предоставени на един художник. Приемам тази покана като признание и платформа за всички, с които съм си сътрудничил през десетилетията и които продължават да правят работата ми възможна. Благодарен съм, че ми беше даден момент да изследвам сложната история и значението на тази институция и нацията, която представлява, както и нейния архитектурен дом във Венеция – с всички истории, които е разказвала и ще
Арфистката проф. Сузана Клинчарова изпълни премиерното за България произведение на френския композитор и майстор на арфата Алфонс Хаселманс (1845-1912) - "Балада", в Археологическия музей в Созопол.
Концертът бе част от музикалната програма на 40-ите Празници на изкуствата "Аполония" в крайморския град.
По време на рецитала изпълнителният директор на фондацията за изкуство "Аполония“ Маргарита Димитрова връчи на проф. Клинчарова знака на "Аполония“, който се дава на музиканти и артисти, участвали през 40-те години на фестивала. Димитрова посочи, че Сузана Клинчарова е участвала в първото издание на Празниците на изкуствата и вече 40 години активно участва на "Аполония“.
В Деня на Съединението на Княжество България с Източна Румелия - 6 септември, публиката имаше възможност да чуе рецитал на арфа, специално подбран за юбилейното 40-о издание на
Тези, които ще видят изложбата „Пътувания: острови, морета", ще усетят мириса на смокинов лист, омаята от малките улички на Аполония, всичко това, с което Аполония по някакъв начин винаги ни по някакъв начин ни приласкава.
Надявам се зрителите да участват в този вятър на усещания и на вълнения.„
Това каза Греди Асса, който тази вечер представи в Созопол платна, специално създадени за Празниците на изкуството „Аполония“.
„Зад тези острови стои един труд на фондация „Аполония“, в който аз се чувствам толкова благодарен, че съм имал възможност да участвам“, каза художникът.
Той отбелязва, че е участвал в поне пет издания на форума.
„Сега правя вече една огромна изложба, която е посветена на морето, на островите, на копнежите на хората, на утопията, която винаги съществува в нашето под
Ако не пея, съм никой. Операта е между публиката и артиста. Нашата връзка е Бога, казва Камен Чанев.
Днес се навършват 60 години от рождението на именития оперен певeц.
Той е роден на 27 август 1964 г. в Сливен, където завършва гимназията с преподаване на западни езици „Захари Стоянов“.
Още преди да тръгне на училище, Камен започва да пее в детския хор „Дружна песен“ – Сливен, под ръководството на Методи Григоров. След 7-и клас пее в смесения хор „Добри Чинтулов“. В последния клас на гимназията започва да ходи на уроци при проф. Сима Иванова. Всяка събота и неделя пътува с кола от Сливен до София за тези уроци. След това пее в ансамбъла на Строителните войски при Валентин Бобевски.
Камен Чанев учи в Националната музикална академия &b
След петгодишния мащабен ремонт, ангажирал 250 компании и стотици занаятчии, катедралата трябва да отвори официално вратите си на 7 декември.
Пожарът, който опустоши катедралата, избухна на 15 април 2019 г.
Осемте камбани носят имената на хора със значение за "Нотр Дам" - "Жан-Мари" е посветена на Жан-Мари Люстиже, архиепископ на Париж от 1981 г. до 2005 г. Те бяха преместени през юли 2023 г., за да се улесни ремонтът на северната кула и са почистени от оловния прах.
Варненският драматичен театър „Стоян Бъчваров“ гостува на 9-ото издание на международния фестивал „Интерференции“ (Interferences) в Клуж-Напока в Румъния.
По думите на Виолета Тончева от екипа на институцията спектакълът „Както ви харесва“ по Шекспир с режисьор Габор Томпа е впечатлил зрителите с динамиката си и със съвременния прочит, в който действието се развива на няколко нива. Това е комедия, която режисьорът е прочел в разсъдъчен, философски и донякъде трагичен ключ и това много се понрави на румънската публика, отбеляза тя.
Фестивалът се провежда на две години, организиран от Унгарския театър в града. В него участват членове на Съюза на театрите в Европа, чийто президент е Габор Томпа. Тази година е имало спектакли от Словения, Словакия, Белгия, Украйна, както и от Румънския национален театър и Унгарския театър в Клуж-Напока.
Отиде си легенда на българската рок музика! Бунтар и свободен човек, Кирил Маричков спечели сърцата на поколения почитатели. Това написаха от Министерския съвет на официалната си страница във Фейсбук.
„Остава завинаги с нас чрез песните си. Светла му памет!“, се посочва още в публикуваната информация по повод кончината на българския музикант.
Кирил Маричков почина по-рано тази вечер на 79-годишна възраст в село Селановци, община Оряхово, област Враца, където тази вечер трябваше да има концерт, съобщи кметът на община Оряхово Росен Добрев.
По време на подготовката на концерт на "Фондацията" Маричков е паднал, извикана е линейка. Музикантът е починал в линейката, каза още Добрев.
Никога човек не е готов за тръгването на такива хора, върху тях се гради българската популярна култура, каза служебният министър на култур
Творби от движението "Арте повере" са събрани в изложбеното пространство на Търговската борса в Париж, съобщи АФП.
"Арте повера" (бедняшко изкуство, итал., бел ред.) се заражда в Италия през 60-те години на 20-и век като опозиция на артистичната хегемония от страна на САЩ и на консуматорското общество като цяло. Материалите, които използват художниците, са плат, дърво, растения, камък, стъкло, въглища, стари дрехи.
Над 250 творби са представени в изложбата в Търговската борса. Те кореспондират със съвременното изкуство, което се помещава в историческата сграда. Понастоящем там се намира част от колекцията на бизнесмена Франсоа Пино.
Главните представители на движението "Арте повера", представени в изложбата, са Джовани Анселмо, Алигиеро Боети, Пиерпаоло Калцолари, Лучано Фабро, Мариса Мерц, Джулио Паолини, Пино Паскали, Джузепе Пеноне, Микеланджело
Художниците са медиатор. Те са връзка между духовното и материалното. В художника е заложено изначално да си мечтае това, което прави, не само да има стойност, а и някаква мисия, по-голяма ценност, идея, която ще остане и ще се пренесе в бъдещето. В наше време обаче все повече се усложнява моята задача да убедя младите хора, че в това има смисъл, път, бъдеще, че всички световни музеи излагат живописни произведения и те са ценни и днес.
Това каза в интервю проф. Здравка Василева, която е преподавател и ръководител на катедра "Живопис" в Националната художествена академия (НХА) в София.
Тя гостува със своя самостоятелна изложба във варненската галерия „Ларго“.
По думите й не може да отричаме съвременния живот или да го смятаме за по-лош отпреди. Но изкуството има механизма да ни одухотворява, да ни извисява и свързва с по-духовни категории, с це
С филма „Партенопа“ на Паоло Сорентино във Варна започна гостуването на 10-тото издание на кино-литературния фестивал „Синелибри“.
Кинотворбата с участието на Стефания Сандрели, Гари Олдман, Челесте Дала Порта, Луиза Раниери, Изабела Ферари, Силвио Орландо напълни до краен предел залата на Фестивалния комплекс. Филмът „Партенопа“ ни връща в родния град на режисьора Неапол, но дали е преклонение пред него, зрителите разбират накрая. Той е изпълнен с много красота и поезия, зареден с носталгичен копнеж по младостта, но е преди всичко апотеоз на свободата, каза преди прожекцията Юлия Петкова от екипа на организаторите на форума.
Тя припомни, че тази година честваме годишнини на едни от най-големите гении на поетическо изкуство като Пиер дьо Ронсар, Джордж Байрон, Оскар Уайлд, Октавио Пас, Пабло Неруда, Атанас Далчев и от това е по