NRD Начало
Четвъртък, 19 Септември 2024
Начало Калейдоскоп Тотю Христов: Фалшификациите са съществували в цялата човешка история
4692
Калейдоскоп

Тотю Христов: Фалшификациите са съществували в цялата човешка история

Фалшификациите не са нещо, което е характерно само за наши дни, а нещо, което е съществувало в цялата човешка история. В който и период ние да се вгледаме, ще намерим фалшификати. Това каза Тотю Христов от Националния етнографски музей - БАН по повод гостуващата изложба от Брюксел Fake (f)or Real („Истина или лъжа“). Над сто предмета от човешката история, показващи и развенчаващи лъжи, митове и постистини, са част от експозицията, дело на Дома на европейската история към Европейския парламент

| 12 Септември 2024, 10:30 ч.
Тотю Христов: Фалшификациите са съществували в цялата човешка история
Тотю Христов: Фалшификациите са съществували в цялата човешка история
Снимка © Димитрина Иванова / БТА

Фалшификациите не са нещо, което е характерно само за наши дни, а нещо, което е съществувало в цялата човешка история. В който и период ние да се вгледаме, ще намерим фалшификати. Това каза Тотю Христов от Националния етнографски музей - БАН по повод гостуващата изложба от Брюксел Fake (f)or Real („Истина или лъжа“).

В галерия "Седем" в Сливен бе открита фотоизложба, илюстрираща 17-те глобални цели за устойчиво развитие на ООН. Това съобщи Дора Куршумова от "Обществен дарителски фонд Сливен" (ОДФ).

Изложбата е част от кампанията на Фонда "За да действаш, трябва да разбираш", чиято цел е да убеди сливенската общественост, че е изключително важно всички хора да участват в реализирането на глобалните цели и превръщането на планетата в по-добро място за живеене. 

Автор на снимките е Лили Корнитска, която е направила фотосите в Сливен и региона. Техните сюжети са свързани с бедността и глада, климатичните промени, запазване на екосистемата на планетата.

На откриването присъстваха директори и представители на сливенски професионални гимназии, които получиха по един комплект от 18 рамкирани фотоса, които да окачат на подходящи места в училищата. Смятаме, че това е начин за в

Ямболският драматичен театър "Невена Коканова" започна репетиции на ново заглавие – поетичен спектакъл "Читалнята", който е по текстове на петима ямболски писатели, съобщиха от културния институт.

Премиерата ще бъде на 11 октомври в Художествената галерия "Жорж Папазов" в града.

Какво може да се случи в една читалня, какво може да бъде открито там и с какви  провокации ще се сблъскат актьори, автори и публика? Отговорите на тези въпроси ще дадат актьорите от Драматичен театър "Невена Коканова" Димитър Димитров, Радослава Донева и Георги Ружичка.

В "Читалнята" ще прозвучат произведения на Илко Капелев, Тенко Тенев, Антон Кабрански, Иван Газдов и Христо Карастоянов. Музиката е на Андон Балахуров. Ръководител на театралния проект е Димитър Димитров. Това е вторият поетичен спектакъл на театъра след "Отключено време", в който бяха представени седем ямбол

Посланието да ценим корените и крилете, завещани от прадедите ни, отправя с изложбата си исперихската художничка Теодора Николова.

Експозицията под наслов „С криле към корените“ ще бъде открита на 9 септември в зала 1 на Народно читалище „Съзнание – 1891“ в родния й град.

Това е 16-ата й самостоятелна изложба, а от началото на тази година - трета поред, каза авторката.

Преди един от най-светлите християнски празници – Великден, тя подари на почитателите на приложното и на изобразителното изкуство в Разград късче надежда, феерия от цветове и пролетно усещане с изложбата базар „Пролетна феерия“. През юни нейни творби бяха експонирани в Художествената галерия в Балчик под надслов "В хармония с природата". 

В настоящата й изложба ще бъдат показани живописни платна и творби от сферата на техниката асамблаж

Концерт по повод празника на Монтана „Свети Дух“ ще изнесе на 24 юни в Монтана певицата Михаела Филева, съобщиха от общината в Монтана.

Концертът ще е на централния площад „Жеравица“ и ще бъде безплатен за публиката.

Изпълнителката ще представи своите най-популярни хитове, сред които са „Опасно близки“, „Обсебен“, „Бойкот“, “Bésame, mi amor”. 

На финала на концерта ще прозвучи и нова й песен „La música“, чиято премиера беше миналия месец по време на Годишните музикални награди на БГ Радио. 

Заедно с Михаела Филева на сцената в Монтана ще бъдат атрактивният китарист Васил Крумов и балетът RiO Crew, които са единствените наши танцьори, представяли България на световното първенство по хип-хоп танци „HHI Las Vegas” в две поредни години.

Преди концерта на Михаела Филева ще има концерт на местни и гостуващи фолклорни състави, уточниха о

Когато Алесандра Фери, една от най-прочутите драматични балерини, ще излезе довечера на сцената на "Метрополитън опера", за да се превъплъти във Вирджиния Улф, логиката подсказва, че това ще бъде последната й изява, предаде Асошиейтед прес.

Причината не е само в това, че тя вече е на 61 години - макар и да танцува изящно. Предстои да започне нова вълнуващ период като художествен директор на Виенския държавен балет и планира да се посвети "200 процента" на тази задача.

Логиката обаче не е играла особена роля в изумителната кариера на Фери. Тя се е пенсионирала и преди - през 2007 г. от Американския балетен театър (АБТ) , с фанфари, блестящи конфети и безброй букети. Според логиката щеше да остане в пенсия, но през 2015 г. тя създаде ролята на Улф в "Улф работи" на Уейн Макгрегър, която тази седмица ще повтори с АБТ. А през 2016 г. тя танцува Жулиета - нейната характерна

Над сто предмета от човешката история, показващи и развенчаващи лъжи, митове и постистини, са част от експозицията, дело на Дома на европейската история към Европейския парламент. 

„Изложбата проследява линията на фалшификациите в исторически контекст. Има много предмети, които са свързани с конкретните фалшификации, но имаме и много предмети, които по-скоро подкрепят историята за фалшифициране“, казва Христов.

ЕКСПОНАТИТЕ

Сред експонатите има произведения на изкуството, фотографии, документи и карти, описания на магии, подправени биографии на християнски светци, фалшифицирани произведения на изкуството, потребителски стоки. 

Един от тях е Константиновият дар - фалшификат, който католическата църква използва в продължение на столетия, за да обяснява своята политическа власт над управляващите централно- и западноевропейските държави. Има редица копия - това, което ние тук сме показали, е от IX век, обяснява Христов.

Il Volo идват с новата си програма Ad Astra. Концертът е на 2 ноември в зала 1 на НДК, съобщават организаторите от „БГ саунд стейдж“. Гостуването у нас е част от световно турне, чието начало бе поставено с концерт в Рим, на Термите (баните) на Каракала, в началото на юни.

Ad Astra е първият албум на триото с изцяло нови авторски песни, с изключение на Who Wants to Live Forever. Той излезе в края на март, след тяхното участие в 74-ото издание на конкурса „Сан Ремо“ с песента им Capolavoro, отбелязваща кулминацията на тяхната 15-годишна кариера.

„Ad Astra е истински шедьовър, съчетал трите различни и допълващи се личности на Джанлука Джинобле, Пиеро Бароне и Иняцио Боскето. Това е уникален звукозаписен проект, създаден от едни от най-известните авто

В Регионалната библиотека „Пейо Яворов“ в Бургас поетът, писател и музикант Петър Вангелов представи своето творчество с подбрана социална и любовна поезия, съчетана с класическа музика.

Концерт-рециталът е озаглавен по едноименната книга на автора „Страници от дневника на новия век“.

„Както всеки поет отразява художествено реалността, така и аз искам да отразя всички реални събития с поезия. Продължавам да ги отразявам, но това, което си мечтая в 21-ви век, е да спрат насилието и мъките, и този век да започне с усмивка, мир и разбирателство. През миналия век се молехме новото столетие да започне с хармонична радост и любов. Така си го мечтаехме, защото имаше духовни учители, които го предрекоха още от началото на 20-и век“, каза Вангелов.

Поетът представи 14 от своите стихотворения, сред които „Социална поезия“,

Искам да живея за момента, каза в интервю за Си Би Ес миналата година актрисата Сандра Бълок. След кончината на партньора й Брайън Рандъл актрисата, каято днес навършва 60 години, обяви, че иска да си вземе почивка от професионалния живот. 

„Ще спра работата пред камера. Нямам представа за колко дълго. Искам просто да съм си у дома. Защото през всички тези години тичах като луда от един проект на друг. А сега искам да живея за момента и да поема своите отговорности към децата ми“.  

Сандра Бълок е сред най-популярните холивудски актриси, участва в десетки филми, номинирана е 182 пъти за различни награди и има 76 отличия, включително и „Оскар“ за най-добра актриса за филма „Невидима зона“.

Бълок е родена на 26.07.1964 г. в Арлингтън, Вирджиния. Баща , Джон Бълок, служи в армията на Съединените американски щати, а майка , Хелга Г. Майер, е германска оперн

Японското краутрок психеделик постпънк дуо Heavenphetamine идва за първи път в България – в три български града: Пловдив – 23 юни, София – 24 юни (Singles, НДК), и Велико Търново – 25 юни, съобщават организаторите от „Аларма пънк джаз“

По думите им Хироки (клавири/вокали) и Сара Ода (барабани/вокали) са необикновена двойка музиканти от Токио, които от три години живеят в Тбилиси (Грузия) и създават музика, повлияна от краут и психеделик рока, постпънка, J-попа, минимализма и нойз-жанровете. 

Групата е формирана още в Япония, в края на миналото десетилетие, откъдето пътуват на турнета в Австралия и Нова Зеландия, но истинското разгръщане на творческия капацитет започва именно между Грузия (където основно живеят, свирят и записват) и Укра

Петдесетото представление на „Неведение“ ще се състои на 17 септември, на голямата сцена на Народния театър. Своеобразния юбилей на своя моноспектакъл актрисата Албена Ставрева посвещава на всички служители в българските театри, които са важна част от театралния процес, но винаги остават скрити зад завесата.

„Тъй нежен и снежен е тоя снежен човек и той ще живее чак... до пролетта. Така усещам театралните спектакли – нежен снежен човек. И за да се случи спектакълът, зад кулисите стоят толкова много хора. На тях посвещавам 50-ото „Неведение“ – те правят снега за нежния снежен човек. Железари, тапицери, шивачи, осветители, озвучители, асистент-режисьори, администрация, гримьори, реквизитори, хигиенисти и още, и още. На всички тези правачи на сняг за нашия нежен снежен човек. Благодаря&ldq

Друг пример е книгата на Джордж Салманазар, която отново е фалшификат, изработен в началото на XVIII век. Той цели да убеди английското общество за съществуването на култура в днешен Тайван, която всъщност тогава не съществува, разказва още експертът.

АКЦЕНТИТЕ

Експозицията е организирана в няколко подтеми - „Власт и молитви“, „Опознаване на света“, „Обединяване и разединяване“, „Борба с войната“, „Фалшификати и богатства“, „Епоха на „постистината“.

„Бих казал, че има няколко акцента. Смисълът на тази изложба е посетителят да мине от нейното начало, да се запознае, да кажем, с периода на Римската империя, след това да мине в последващия средновековен период, великите географски открития, свързаните с тях отново фалшификати и да отиде в днешно време, където живеем във времето на постистината, във времето, където много лесно се фабрикуват фалшиви новини. Но отново технологиите днес го позволяват. Едно време не е имало същото количество фалшива информация, както е днес, но е съществувала такава по начините, които да убеждават тогавашните общества в определени митове“, обяснява екскурзоводът.

БЪЛГАРСКИЯТ ПРИНОС

Българският принос е в две линии. Първата е с фалшиви новини, циркулиращи в България в последните години, и в които доста хора днес вярват и не поставят под съмнение. „Обикновено държа да кажа, че те са свързани със създаване на големи абстрактни полета - тип Запада или Изтока, като това са едни понятия, които всъщност значат много и същевременно не значат нищо. Целта им е да бъдат използвани като манипулация“, казва Христов.

Той отбелязва, че другият български принос се свежда и до място, където е дадена трибуна на хора, преживели лагера в Белене. „Нещо, което е факт, случил се по време на комунистическия режим в България. Но същевременно все още не е тема, която се дискутира изключително сериозно, и като че ли мисля, че не е тема, с която много хора са запознати в България, макар да е нещо, което е ясно още преди падането на комунистическия режим. Особено 90-те години се използва изключително активно и влиза в обръщение в обществения живот. Но в един момент като че ли има едно подценяване на факти“, обяснява Тотю Христов.

В последната част от изложбата е поставен екран, показващ хора, преживели лагера в Белене. „Нещо, което е изключително докосващо, доколкото са представени с техните истински истории и битието им във въпросния лагер“, казва Христов.

Според него няма „замитане под килима“ на темата за лагера в Белене, а по-скоро, се представя като маловажно. „Има някаква форма на релативизация – щом е съществувало някъде другаде, значи в България е редно да съществуват и няма нищо нередно в това. А всъщност не е така. Където и да е съществувал този или подобен тип лагер, те трябва да бъдат осъдени“, казва екскурзоводът.

КУЛТ КЪМ ЛИЧНОСТИ И ПРЕДМЕТИ

Обърнато е внимание и на култа към личности  и предмети. Сред експонатите е рамка с коса, която се предполага, че е принадлежала на принцеса Даяна, и нейният подпис.

Този пример е показателен, че все още има култа към личност. Едно време хората са вярвали във вещи, които са свързани със светци, разказва Тотю Христов. До нея са поставени религиозните предмети, за които на много места се е спекулирало, даже се е твърдяло, че са принадлежали на конкретен светец, което обаче не е много вероятно. „Подобен процес виждаме и с предполагаемата коса на Даяна, която кураторите на изложбата от Дома на Европа са поставили именно за да покажат, че подобен култ към предмети съществува и днес. И много хора са готови да „се покланят" пред тях, обяснява той.

ГЕОГРАФИЯ ЗА МАНИПУЛАЦИЯ

Посетителите на изложбата „Истина или лъжа“ могат да видят през лупа фалишификат на карта на Източна Азия, която е представяна в средата на XVI и началото на XVII век, удостоверяваща, че Източна Азия е близо до Северна Америка. „Тази карта е била използвана тогава от испански пътешественици с цел да убеждават испанския крал да им дава пари за техните изследователски нужди. Самите те всъщност са знаели, че това разстояние е изключително голямо. Тази карта тук е използвана изключително удобно с цел манипулация на монархията тогава. Нещо, което така или иначе тогава не им се получава“, разказва Христов.  

Сред експонатите е и електронна книга, разказваща историите на Джордж Салманазар – „един много умел манипулатор от началото на XVIII век, който обяснявал на английското общество, че идва от острова на днешния Тайван и, че той е първият жител, посетил европейския континент. 

ПОДПРАВЯНЕ НА НАУКАТА

Друга важна част от експозицията е свързана с подправяне на науката. Конкретно случаят, който е показан, е пилтдаунският човек, който е изобретение на Чарлз Доусън. В продължение на десетилетия наред се е вярвало, че въпросният пилтдаунски човек е една от стъпките в развитието на хомо сапиенс, отбелязва екскурзоводът.

В изложбата е показана и статия, свързваща ваксините с аутизма. „Нещо, което в последствие е развенчано, но е показателно, че за определен период от време е възможно науката да твърди неща, които са неверни. И всъщност проблемът тук произтича, от това, че впоследствие въпросното първо невярно твърдение влиза в обръщение в обществото и се използва десетилетия наред, макар да е опровергано“, казва Христов.

ФАЛШИФИЦИРАНО ИЗКУСТВО

Сред най-показателните примери за фалшификации е историята на холандския художник Хан ван Меегерен. В продължение на години той се подвизава като художник без някакъв особен статут в холандското общество. „В продължение на десетилетия той фалшифицира картини, които представя като картини на Вермер, и които висят на стените на галерии и музеи в Холандия. В изложбата са показани примери и методология, както и някои факти за случая“, разказва Тотю Христов.

ФАЛШИФИКАТИТЕ В СЪВРЕМЕННИЯ СВЯТ

„Тъй като днешното общество произвежда и купува изключително много продукти, една огромна част от тях са фалшификати. В изложбата са показани няколко примера в три категории фалшификати: истински (направени да изглеждат като оригиналните), очевидни (при които е видимо, че са имитация) и етични (свързани с предмети, които хората искат да притежават, но не искат да бъдат убивани животни, например)“, обяснява Христов.

Той уточнява, че екипът на изложбата е трябвало да поиска за всеки един от предметите разрешение от фирмата, която го произвежда. „Можем да се замислим колко е „лесно“ на една фирма, която произвежда фалшификати, да каже: Да, да няма никакъв проблем да сложите наш продукт. Но така или иначе се справят с този проблем и в момента имаме няколко много хубави примера за истински фалшификати“, казва той.

РОЛЯТА НА СОЦИАЛНИТЕ МРЕЖИ

Аватар, който следи движенията на ръцете на посетителя и събира цветни балони, циркулиращи около него, е друг интерактивен обект в изложбата. „Една от последните зали е свързана с много актуален проблем, тъй като ние всички под някаква форма сме свързани със социалните мрежи днес. Но това, което се случва е, че голяма част от нещата, с които сме заобиколени, са такива, каквито ние искаме да чуем, а не информация, на която по някакъв начин целта е да ни опровергае. И по такъв начин ние се поставяме в балон със сходни интереси“, разказва експертът. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
"Златка - златното момиче" е новият спектакъл на Държавен куклен театър "Дора Габе"
Най-новото заглавие в репертоара на Държавен куклен театър „Дора Габе“ – Добрич (ДКТ) е спектакълът ,,Златка – Златното момиче”. Официалната премиера ...
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
Световни и български утвърдени визуални артисти ще създават съвременно изкуство заедно с 30 млади участници от русенски училища в „Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни ...
След Рим, Стокхолм, Осло, Копенхаген и Прага изложбата "България и мозайките" гостува в галерия „Кирил Майски“
Изложбата "България и мозайките" гостува в Попово. Експозицията е подредена в галерия „Кирил Майски“ на Историческия музей в града, съобщи директорът на културната инст ...
„Решение за раздяла“ на Парк Чанг-ук с единствена прожекция в кино „Одеон“
Филмът на Парк Чанг-ук – „Решение за раздяла“, отличен с награда за най-добър режисьор на фестивала в Кан през 2022 г., ще има единствена прожекция на 26 септемвр ...
Галерия Doza ще бъде домакин на международен търг с произведения на изкуството
Повече от 40 съвременни български художници и над 60 актуални произведения на изкуството ще бъдат предложени на международен търг на живо в галерия Doza и онлайн на британската пла ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
"Златка - златното момиче" е новият спектакъл на Държавен куклен театър "Дора Габе"
Най-новото заглавие в репертоара на Държавен куклен театър „Дора Габе“ – Добрич (ДКТ) е спектакълът ,,Златка – Златното момиче”. Официалната премиера ...
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
След 17 години без издаден албум френско-испанският певец Ману Чао се завръща в петък с Viva Tu и своето латино звучене, съживявайки хубавите спомени на цяло едно поколение, което ...
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
Световни и български утвърдени визуални артисти ще създават съвременно изкуство заедно с 30 млади участници от русенски училища в „Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни ...
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Актьорът Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“. Автор на поредицата е Димитрина Събчева, съобщават от „Сторител“. Аудиосериалът разк ...
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Националният политехнически музей ще се включи за пореден път в Европейските дни на наследството (ЕДН). На 21 септември музеят ще бъде с вход свободен, уведомяват организаторите. ...
Тикер в 20:00 ч.
Най-новото заглавие в репертоара на Държавен куклен театър „Дора Габе&ldqu ...
Начало Калейдоскоп
4692
Калейдоскоп

Тотю Христов: Фалшификациите са съществували в цялата човешка история

Фалшификациите не са нещо, което е характерно само за наши дни, а нещо, което е съществувало в цялата човешка история.В който и период ние да се вгледаме, ще намерим фалшификати.

| 12 Септември 2024, 10:30 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Тотю Христов: Фалшификациите са съществували в цялата човешка история
Тотю Христов: Фалшификациите са съществували в цялата човешка история
Снимка © Димитрина Иванова / БТА

Фалшификациите не са нещо, което е характерно само за наши дни, а нещо, което е съществувало в цялата човешка история. В който и период ние да се вгледаме, ще намерим фалшификати. Това каза Тотю Христов от Националния етнографски музей - БАН по повод гостуващата изложба от Брюксел Fake (f)or Real („Истина или лъжа“).

Над сто предмета от човешката история, показващи и развенчаващи лъжи, митове и постистини, са част от експозицията, дело на Дома на европейската история към Европейския парламент. 

В галерия "Седем" в Сливен бе открита фотоизложба, илюстрираща 17-те глобални цели за устойчиво развитие на ООН. Това съобщи Дора Куршумова от "Обществен дарителски фонд Сливен" (ОДФ).

Изложбата е част от кампанията на Фонда "За да действаш, трябва да разбираш", чиято цел е да убеди сливенската общественост, че е изключително важно всички хора да участват в реализирането на глобалните цели и превръщането на планетата в по-добро място за живеене. 

Автор на снимките е Лили Корнитска, която е направила фотосите в Сливен и региона. Техните сюжети са свързани с бедността и глада, климатичните промени, запазване на екосистемата на планетата.

На откриването присъстваха директори и представители на сливенски професионални гимназии, които получиха по един комплект от 18 рамкирани фотоса, които да окачат на подходящи места в училищата. Смятаме, че това е начин за в

Ямболският драматичен театър "Невена Коканова" започна репетиции на ново заглавие – поетичен спектакъл "Читалнята", който е по текстове на петима ямболски писатели, съобщиха от културния институт.

Премиерата ще бъде на 11 октомври в Художествената галерия "Жорж Папазов" в града.

Какво може да се случи в една читалня, какво може да бъде открито там и с какви  провокации ще се сблъскат актьори, автори и публика? Отговорите на тези въпроси ще дадат актьорите от Драматичен театър "Невена Коканова" Димитър Димитров, Радослава Донева и Георги Ружичка.

В "Читалнята" ще прозвучат произведения на Илко Капелев, Тенко Тенев, Антон Кабрански, Иван Газдов и Христо Карастоянов. Музиката е на Андон Балахуров. Ръководител на театралния проект е Димитър Димитров. Това е вторият поетичен спектакъл на театъра след "Отключено време", в който бяха представени седем ямбол

Посланието да ценим корените и крилете, завещани от прадедите ни, отправя с изложбата си исперихската художничка Теодора Николова.

Експозицията под наслов „С криле към корените“ ще бъде открита на 9 септември в зала 1 на Народно читалище „Съзнание – 1891“ в родния й град.

Това е 16-ата й самостоятелна изложба, а от началото на тази година - трета поред, каза авторката.

Преди един от най-светлите християнски празници – Великден, тя подари на почитателите на приложното и на изобразителното изкуство в Разград късче надежда, феерия от цветове и пролетно усещане с изложбата базар „Пролетна феерия“. През юни нейни творби бяха експонирани в Художествената галерия в Балчик под надслов "В хармония с природата". 

В настоящата й изложба ще бъдат показани живописни платна и творби от сферата на техниката асамблаж

Концерт по повод празника на Монтана „Свети Дух“ ще изнесе на 24 юни в Монтана певицата Михаела Филева, съобщиха от общината в Монтана.

Концертът ще е на централния площад „Жеравица“ и ще бъде безплатен за публиката.

Изпълнителката ще представи своите най-популярни хитове, сред които са „Опасно близки“, „Обсебен“, „Бойкот“, “Bésame, mi amor”. 

На финала на концерта ще прозвучи и нова й песен „La música“, чиято премиера беше миналия месец по време на Годишните музикални награди на БГ Радио. 

Заедно с Михаела Филева на сцената в Монтана ще бъдат атрактивният китарист Васил Крумов и балетът RiO Crew, които са единствените наши танцьори, представяли България на световното първенство по хип-хоп танци „HHI Las Vegas” в две поредни години.

Преди концерта на Михаела Филева ще има концерт на местни и гостуващи фолклорни състави, уточниха о

Когато Алесандра Фери, една от най-прочутите драматични балерини, ще излезе довечера на сцената на "Метрополитън опера", за да се превъплъти във Вирджиния Улф, логиката подсказва, че това ще бъде последната й изява, предаде Асошиейтед прес.

Причината не е само в това, че тя вече е на 61 години - макар и да танцува изящно. Предстои да започне нова вълнуващ период като художествен директор на Виенския държавен балет и планира да се посвети "200 процента" на тази задача.

Логиката обаче не е играла особена роля в изумителната кариера на Фери. Тя се е пенсионирала и преди - през 2007 г. от Американския балетен театър (АБТ) , с фанфари, блестящи конфети и безброй букети. Според логиката щеше да остане в пенсия, но през 2015 г. тя създаде ролята на Улф в "Улф работи" на Уейн Макгрегър, която тази седмица ще повтори с АБТ. А през 2016 г. тя танцува Жулиета - нейната характерна

„Изложбата проследява линията на фалшификациите в исторически контекст. Има много предмети, които са свързани с конкретните фалшификации, но имаме и много предмети, които по-скоро подкрепят историята за фалшифициране“, казва Христов.

ЕКСПОНАТИТЕ

Il Volo идват с новата си програма Ad Astra. Концертът е на 2 ноември в зала 1 на НДК, съобщават организаторите от „БГ саунд стейдж“. Гостуването у нас е част от световно турне, чието начало бе поставено с концерт в Рим, на Термите (баните) на Каракала, в началото на юни.

Ad Astra е първият албум на триото с изцяло нови авторски песни, с изключение на Who Wants to Live Forever. Той излезе в края на март, след тяхното участие в 74-ото издание на конкурса „Сан Ремо“ с песента им Capolavoro, отбелязваща кулминацията на тяхната 15-годишна кариера.

„Ad Astra е истински шедьовър, съчетал трите различни и допълващи се личности на Джанлука Джинобле, Пиеро Бароне и Иняцио Боскето. Това е уникален звукозаписен проект, създаден от едни от най-известните авто

В Регионалната библиотека „Пейо Яворов“ в Бургас поетът, писател и музикант Петър Вангелов представи своето творчество с подбрана социална и любовна поезия, съчетана с класическа музика.

Концерт-рециталът е озаглавен по едноименната книга на автора „Страници от дневника на новия век“.

„Както всеки поет отразява художествено реалността, така и аз искам да отразя всички реални събития с поезия. Продължавам да ги отразявам, но това, което си мечтая в 21-ви век, е да спрат насилието и мъките, и този век да започне с усмивка, мир и разбирателство. През миналия век се молехме новото столетие да започне с хармонична радост и любов. Така си го мечтаехме, защото имаше духовни учители, които го предрекоха още от началото на 20-и век“, каза Вангелов.

Поетът представи 14 от своите стихотворения, сред които „Социална поезия“,

Искам да живея за момента, каза в интервю за Си Би Ес миналата година актрисата Сандра Бълок. След кончината на партньора й Брайън Рандъл актрисата, каято днес навършва 60 години, обяви, че иска да си вземе почивка от професионалния живот. 

„Ще спра работата пред камера. Нямам представа за колко дълго. Искам просто да съм си у дома. Защото през всички тези години тичах като луда от един проект на друг. А сега искам да живея за момента и да поема своите отговорности към децата ми“.  

Сандра Бълок е сред най-популярните холивудски актриси, участва в десетки филми, номинирана е 182 пъти за различни награди и има 76 отличия, включително и „Оскар“ за най-добра актриса за филма „Невидима зона“.

Бълок е родена на 26.07.1964 г. в Арлингтън, Вирджиния. Баща , Джон Бълок, служи в армията на Съединените американски щати, а майка , Хелга Г. Майер, е германска оперн

Японското краутрок психеделик постпънк дуо Heavenphetamine идва за първи път в България – в три български града: Пловдив – 23 юни, София – 24 юни (Singles, НДК), и Велико Търново – 25 юни, съобщават организаторите от „Аларма пънк джаз“

По думите им Хироки (клавири/вокали) и Сара Ода (барабани/вокали) са необикновена двойка музиканти от Токио, които от три години живеят в Тбилиси (Грузия) и създават музика, повлияна от краут и психеделик рока, постпънка, J-попа, минимализма и нойз-жанровете. 

Групата е формирана още в Япония, в края на миналото десетилетие, откъдето пътуват на турнета в Австралия и Нова Зеландия, но истинското разгръщане на творческия капацитет започва именно между Грузия (където основно живеят, свирят и записват) и Укра

Петдесетото представление на „Неведение“ ще се състои на 17 септември, на голямата сцена на Народния театър. Своеобразния юбилей на своя моноспектакъл актрисата Албена Ставрева посвещава на всички служители в българските театри, които са важна част от театралния процес, но винаги остават скрити зад завесата.

„Тъй нежен и снежен е тоя снежен човек и той ще живее чак... до пролетта. Така усещам театралните спектакли – нежен снежен човек. И за да се случи спектакълът, зад кулисите стоят толкова много хора. На тях посвещавам 50-ото „Неведение“ – те правят снега за нежния снежен човек. Железари, тапицери, шивачи, осветители, озвучители, асистент-режисьори, администрация, гримьори, реквизитори, хигиенисти и още, и още. На всички тези правачи на сняг за нашия нежен снежен човек. Благодаря&ldq

Сред експонатите има произведения на изкуството, фотографии, документи и карти, описания на магии, подправени биографии на християнски светци, фалшифицирани произведения на изкуството, потребителски стоки. 

Един от тях е Константиновият дар - фалшификат, който католическата църква използва в продължение на столетия, за да обяснява своята политическа власт над управляващите централно- и западноевропейските държави. Има редица копия - това, което ние тук сме показали, е от IX век, обяснява Христов.

Друг пример е книгата на Джордж Салманазар, която отново е фалшификат, изработен в началото на XVIII век. Той цели да убеди английското общество за съществуването на култура в днешен Тайван, която всъщност тогава не съществува, разказва още експертът.

АКЦЕНТИТЕ

Експозицията е организирана в няколко подтеми - „Власт и молитви“, „Опознаване на света“, „Обединяване и разединяване“, „Борба с войната“, „Фалшификати и богатства“, „Епоха на „постистината“.

„Бих казал, че има няколко акцента. Смисълът на тази изложба е посетителят да мине от нейното начало, да се запознае, да кажем, с периода на Римската империя, след това да мине в последващия средновековен период, великите географски открития, свързаните с тях отново фалшификати и да отиде в днешно време, където живеем във времето на постистината, във времето, където много лесно се фабрикуват фалшиви новини. Но отново технологиите днес го позволяват. Едно време не е имало същото количество фалшива информация, както е днес, но е съществувала такава по начините, които да убеждават тогавашните общества в определени митове“, обяснява екскурзоводът.

БЪЛГАРСКИЯТ ПРИНОС

Българският принос е в две линии. Първата е с фалшиви новини, циркулиращи в България в последните години, и в които доста хора днес вярват и не поставят под съмнение. „Обикновено държа да кажа, че те са свързани със създаване на големи абстрактни полета - тип Запада или Изтока, като това са едни понятия, които всъщност значат много и същевременно не значат нищо. Целта им е да бъдат използвани като манипулация“, казва Христов.

Той отбелязва, че другият български принос се свежда и до място, където е дадена трибуна на хора, преживели лагера в Белене. „Нещо, което е факт, случил се по време на комунистическия режим в България. Но същевременно все още не е тема, която се дискутира изключително сериозно, и като че ли мисля, че не е тема, с която много хора са запознати в България, макар да е нещо, което е ясно още преди падането на комунистическия режим. Особено 90-те години се използва изключително активно и влиза в обръщение в обществения живот. Но в един момент като че ли има едно подценяване на факти“, обяснява Тотю Христов.

В последната част от изложбата е поставен екран, показващ хора, преживели лагера в Белене. „Нещо, което е изключително докосващо, доколкото са представени с техните истински истории и битието им във въпросния лагер“, казва Христов.

Според него няма „замитане под килима“ на темата за лагера в Белене, а по-скоро, се представя като маловажно. „Има някаква форма на релативизация – щом е съществувало някъде другаде, значи в България е редно да съществуват и няма нищо нередно в това. А всъщност не е така. Където и да е съществувал този или подобен тип лагер, те трябва да бъдат осъдени“, казва екскурзоводът.

КУЛТ КЪМ ЛИЧНОСТИ И ПРЕДМЕТИ

Обърнато е внимание и на култа към личности  и предмети. Сред експонатите е рамка с коса, която се предполага, че е принадлежала на принцеса Даяна, и нейният подпис.

Този пример е показателен, че все още има култа към личност. Едно време хората са вярвали във вещи, които са свързани със светци, разказва Тотю Христов. До нея са поставени религиозните предмети, за които на много места се е спекулирало, даже се е твърдяло, че са принадлежали на конкретен светец, което обаче не е много вероятно. „Подобен процес виждаме и с предполагаемата коса на Даяна, която кураторите на изложбата от Дома на Европа са поставили именно за да покажат, че подобен култ към предмети съществува и днес. И много хора са готови да „се покланят" пред тях, обяснява той.

ГЕОГРАФИЯ ЗА МАНИПУЛАЦИЯ

Посетителите на изложбата „Истина или лъжа“ могат да видят през лупа фалишификат на карта на Източна Азия, която е представяна в средата на XVI и началото на XVII век, удостоверяваща, че Източна Азия е близо до Северна Америка. „Тази карта е била използвана тогава от испански пътешественици с цел да убеждават испанския крал да им дава пари за техните изследователски нужди. Самите те всъщност са знаели, че това разстояние е изключително голямо. Тази карта тук е използвана изключително удобно с цел манипулация на монархията тогава. Нещо, което така или иначе тогава не им се получава“, разказва Христов.  

Сред експонатите е и електронна книга, разказваща историите на Джордж Салманазар – „един много умел манипулатор от началото на XVIII век, който обяснявал на английското общество, че идва от острова на днешния Тайван и, че той е първият жител, посетил европейския континент. 

ПОДПРАВЯНЕ НА НАУКАТА

Друга важна част от експозицията е свързана с подправяне на науката. Конкретно случаят, който е показан, е пилтдаунският човек, който е изобретение на Чарлз Доусън. В продължение на десетилетия наред се е вярвало, че въпросният пилтдаунски човек е една от стъпките в развитието на хомо сапиенс, отбелязва екскурзоводът.

В изложбата е показана и статия, свързваща ваксините с аутизма. „Нещо, което в последствие е развенчано, но е показателно, че за определен период от време е възможно науката да твърди неща, които са неверни. И всъщност проблемът тук произтича, от това, че впоследствие въпросното първо невярно твърдение влиза в обръщение в обществото и се използва десетилетия наред, макар да е опровергано“, казва Христов.

ФАЛШИФИЦИРАНО ИЗКУСТВО

Сред най-показателните примери за фалшификации е историята на холандския художник Хан ван Меегерен. В продължение на години той се подвизава като художник без някакъв особен статут в холандското общество. „В продължение на десетилетия той фалшифицира картини, които представя като картини на Вермер, и които висят на стените на галерии и музеи в Холандия. В изложбата са показани примери и методология, както и някои факти за случая“, разказва Тотю Христов.

ФАЛШИФИКАТИТЕ В СЪВРЕМЕННИЯ СВЯТ

„Тъй като днешното общество произвежда и купува изключително много продукти, една огромна част от тях са фалшификати. В изложбата са показани няколко примера в три категории фалшификати: истински (направени да изглеждат като оригиналните), очевидни (при които е видимо, че са имитация) и етични (свързани с предмети, които хората искат да притежават, но не искат да бъдат убивани животни, например)“, обяснява Христов.

Той уточнява, че екипът на изложбата е трябвало да поиска за всеки един от предметите разрешение от фирмата, която го произвежда. „Можем да се замислим колко е „лесно“ на една фирма, която произвежда фалшификати, да каже: Да, да няма никакъв проблем да сложите наш продукт. Но така или иначе се справят с този проблем и в момента имаме няколко много хубави примера за истински фалшификати“, казва той.

РОЛЯТА НА СОЦИАЛНИТЕ МРЕЖИ

Аватар, който следи движенията на ръцете на посетителя и събира цветни балони, циркулиращи около него, е друг интерактивен обект в изложбата. „Една от последните зали е свързана с много актуален проблем, тъй като ние всички под някаква форма сме свързани със социалните мрежи днес. Но това, което се случва е, че голяма част от нещата, с които сме заобиколени, са такива, каквито ние искаме да чуем, а не информация, на която по някакъв начин целта е да ни опровергае. И по такъв начин ние се поставяме в балон със сходни интереси“, разказва експертът. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
"Златка - златното момиче" е новият спектакъл на Държавен куклен театър "Дора Габе"
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
След Рим, Стокхолм, Осло, Копенхаген и Прага изложбата "България и мозайките" гостува в галерия „Кирил Майски“
„Решение за раздяла“ на Парк Чанг-ук с единствена прожекция в кино „Одеон“
Галерия Doza ще бъде домакин на международен търг с произведения на изкуството
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
"Златка - златното момиче" е новият спектакъл на Държавен куклен театър "Дора Габе"
Творчески отражения
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
Калейдоскоп
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.