NRD Начало
Събота, 23 Ноември 2024
Начало Под прожектора Летният оперен сезон "Сцена на вековете" във Велико Търново завърши с разходка из историята на мюзикъла
5104
Под прожектора

Летният оперен сезон "Сцена на вековете" във Велико Търново завърши с разходка из историята на мюзикъла

С концерт-спектакъла Live on Broadway на Рафи Бохосян и Държавна опера - Русе завърши програмата на тазгодишния Летен оперен сезон "Сцена на вековете" във Велико Търново. В залата на Музикално-драматичен театър "Константин Кисимов“ в старата столица прозвучаха изпълнения от най-великите мюзикъли на всички времена, а публиката през цялото време възнаграждаваше с бурни аплодисменти певците и музикантите. Бохосян, който е създател и сценарист на спектакъла, поведе зрителите през историята на мюзикъла – жанр, който обединява всякакви стилове музика. Под акомпанимента на оркестъра на Държавна опера – Русе с диригент Вилиана Вълчева той пя джаз, рок и поп, а Даниела Караиванова и Борис Луков му партнираха в някои от изпълненията

| 11 Септември 2024, 23:26 ч.
Летният оперен сезон
Летният оперен сезон "Сцена на вековете" във Велико Търново завърши с разходка из историята на мюзикъла
Снимка © БТА

С концерт-спектакъла Live on Broadway на Рафи Бохосян и Държавна опера - Русе завърши програмата на тазгодишния Летен оперен сезон "Сцена на вековете" във Велико Търново.

Обща изложба на Радосвета Желязкова и Ангел Веселинов ще бъде представена в галерия „Контраст“. Експозицията ще бъде открита на 10 октомври като част от серията изложби „Нови имена в изкуството“.

Инициативата е на галерия „Контраст“ и онлайн галерията „КупиИзкуство.БГ“. „Целта им е да представят автори, които живеят и работят в България, имат сериозно онлайн присъствие и продажби в чужбина, но творчеството им не е широко познато на българската публика. Общото между авторите е, че рисуват реалистично маслена живопис – нещо все по-рядко срещано в България“, разказват от екипа.

Радосвета Желязкова живее и работи в София. Завършила е „Живопис и рисуване“ в Художествена академия „Риачи“ във Флоренция и специалност „Живопис“ в Националната художествена академия

Елементи от „Пустоно лудо и младо“ звучат в припева на новата песен „Демон“ на Диа, съобщават от екипа на младата изпълнителка.

Музиката е нейна и на Алекс Нушев. Текстът е на самата Диа (Димана Мирчева).

„Песента представя мой сън, в който аз жената, съм демонът. Моят глас разказва за история между мен и мъж, който желае да бъда негова жена. Той вижда в мен не тъмната, а светлата част. Демонът за него е светлина, въздух и вода. Без своя демон той не може да живее. Но аз бягам от него, защото съм свръхестествено създание и не мога да бъда до смъртен. Даже хората ме сочат с пръст и казват: „Тъмнината тя е! Демон там витае“, разказва певицата. 

Видеото е снимано в 100-годишната сграда на бивша керамична фабрика със специалното участие на Явор

Картата на лондонското метро е представена в нова изложба, която проследява развитието на емблематичния й дизайн, вдъхновил гидовете на транспортните мрежи по целия свят, предаде Ройтерс.

Окачена в станциите, във влаковете и на листовките за пътници, картата остава популярен начин за планиране на пътуванията из британската столица дори и в ерата на смартфоните.

В анкета на Би Би Си от 2006 г. британците избраха картата на метрото за втория любим местен дизайн на 20-и век след самолета "Конкорд", изпреварвайки изтребителя "Спитфайър" и червената телефонна кабина, припомня Ройтерс.

Експозицията "Картографиране на метрото: 1863-2023" се открива днес. В нея ще бъдат показани и продадени редки карти и плакати на метрото, включително ръкопис на автора на картата Хари Бек от 1933 г., чиято цена е 75 000 британски лири.

Дизайнът, създаден от него, променя начин

Държавната опера в Бургас ще бъде домакин на първия концерт от поредицата „Български баси за Борис Христов“ на 11 октомври под диригентската палка на Деян Павлов, съобщават от културната институция в морския град.

Солисти на концерта в Бургас ще бъдат някои от изтъкнатите български баси: Деян Вачков, Делян Славов, Момчил Миланов, Петър Бучков, Пламен Кумпиков и Юлиян Константинов. 

Идеята, сценарият и режисурата на спектакъла са на Пламен Бейков, директор на операта в Русе. Събитието е посветено на 110-годишнината от рождението на световноизвестния български бас.

Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на Министерство на културата и ще премине през общо пет български града - Бургас, Русе, Пловдив, Варна, Стара Загора. В него участват оркестри, диригенти и солисти от някои от най-изявените български оперни театри. Негова основна движеща с

Един от най-старите фестивали в България, след „Варненско лято“ и „Аполония“, който се провежда в Харманли ежегодно, ще събере поети с китари от цялата страна в края на тази седмица отново, съобщиха от пресслужбата на общинска администрация.

Фестивалът „Поетични струни“ ще се състои на 11 и 12 октомври.

Това е неговото 28-о издание, за което в града на Белоногата се очаква да пристигнат близо 30 автори на песни от цялата страна, съобщи Мария Дамянова, която е съпруга на основателя на фестивала Гриша Трифонов и основен помощник на община Харманли в организация му и в момента.

Тя припомни любопитни факти от основаването на „Поетични струни“ през далечната 1986 година. Идеята Харманли да бъде средище на бардовете, се заражда по време на Културните празници на града, които се провеждат тогава. Сред участниците в тях е

В залата на Музикално-драматичен театър "Константин Кисимов“ в старата столица прозвучаха изпълнения от най-великите мюзикъли на всички времена, а публиката през цялото време възнаграждаваше с бурни аплодисменти певците и музикантите.

Бохосян, който е създател и сценарист на спектакъла, поведе зрителите през историята на мюзикъла – жанр, който обединява всякакви стилове музика. Под акомпанимента на оркестъра на Държавна опера – Русе с диригент Вилиана Вълчева той пя джаз, рок и поп, а Даниела Караиванова и Борис Луков му партнираха в някои от изпълненията.

Луков представи на публиката песен на свещника Люмиер от „Красавицата и звяра“, който дублира с гласа си в българския вариант на филма на "Дисни", а Караиванова се превъплъти в оперната прима Монсерат Кабайе, изпявайки с Рафи (в ролята на Фреди Меркюри) емблематичния дует „Барселона“. Бохосян изпълни и песента „Кабаре“, с която се превъплъти в ролята на Лайза Минели от участието си в телевизионното шоу „Като две капки вода“.

В ложата на Великотърновския театър беше и рожденикът Момчил Миланов - солист и заместник-директор на Държавна опера – Русе, на когото всички в залата заедно изпяха Happy Birthday.

Live on Broadway вече беше представен в 8 града на страната - Добрич, Разград, Варна, Силистра, Шумен, Русе, Пловдив и Созопол, а след Велико Търново турнето ще премине през Сливен, Ямбол, Габрово, Казанлък и София.

Актьорите Киану Рийвс и Алекс Уинтър, които изпълняват главните роли в трите филма „Бил и Тед“, се завръщат за нова съвместна работа - този път на Броудей , предаде Асошиейтед прес.

Двамата ще участват в пиесата „В очакване на Годо“

Премиерата е планирана за есента на 2025 г. Режисьор е Джейми Лойд, номиниран четири пъти за награда „Тони“. 

„В очакване на Годо“ е написана от драматурга Самюъл Бекет през 1949 г. В нея се разказва за Владимир и Естрагон, които очакват идването на мистериозния персонаж Годо, но той така и не пристига. Рийвс ще изиграе Естрагон, а Уинтър - Владимир.

Пиесата е представена за първи път на Бродуей през 1956 г. Оттогава е играна още три пъти, последно през 2013 г. с участието на Иън Маккелън и Патрик Стюарт.

С тази роля Киану Рийвс ще дебютира на Бродуей, докато Уинтър вече два пъти е участвал – през 70-те години н

Посетителите на природонаучен музей във Великобритания ще могат да провеждат двупосочни разговори с изложени "животни" с помощта на генеративен изкуствен интелект (ИИ), съобщи Би Би Си. 

Музеят по зоология към Кембриджския университет е избрал 13 екземпляра за разговорите, сред които изчезналата нелетяща птица додо, скелети на нарвал и син кит, червена панда и хлебарка.

Помощник-директорът Джак Ашби казва, че целта е хората да бъдат привлечени към света на природата, както и да се набави информация за това, което посетителите искат да знаят за експонатите.

Посетителите ще сканират с телефоните си QR код в близост до експозицията, за да започнат разговор с всеки екземпляр. Едномесечният експеримент започва във вторник.

"Любопитно ни е да разберем дали това ще сработи и дали разговорите с животните ще променят отношението на хората към тях - дали хле

Ана Аврамова-Пешева (Mano de Ana) представя новата си изложба „Амалгама“. Експозицията ще бъде показана в Cryptid Art Space в София от 11 до 23 ноември, съобщават организаторите.

„А-мал-га-ма - сплав от живак и други метали. Съвкупност, съчетаване на привидно несвързани компоненти. Колекция от спомени, създадени от интерес към естествознанието и мистицизма, които пряко повлияват цялата работа на Ана. Комбинация от събирани през годините причудливи форми, които намира през годините и работата й в различни медиуми - графика, илюстрация, фотографски техники“, разказват от екипа.

По думите им авторката изучава сливането, амалгамата между науката и мистичните ритуали, прилагани през вековете и тяхната изглеждаща далечна, но всъщност много тясна връзка.

Ана Аврамова-Пешева  е родена в София през 1992 г.. Преди пет години се запоз

Деветото издание на фестивала на стъклото „Стъклена плетеница“ ще се проведе на 3 и 4 август в Музея на архитектурно-историческия резерват (МАИР) „Боженци“ съобщават от Регионалното сдружение на общини (РСО) "Централна Стара планина“.

Под навеса на менгема в „Боженци“ ще бъде разположено ателието на Деница Венкова, която ще представи занаята „гравиране върху стъкло“. Експериментиращата в сферите стъклопис, керамика и арт фотография Неда Личева ще посрещне почитателите на рисуването наобратно в двора на къщата музей „Баба Райна”. Рисуването на изображение върху задната страна на стъклена повърхност изисква художникът да мисли в обратен ред, да започва с детайлите и да завършва с основния фон.

Преподаватели и студенти от катедра „Стенопис” на Факултета по изобразително изкуство на Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" ще запознаят гостите на фестивала с

Есенното издание на SoFest (14-17 ноември) завършва с два рок концерта в Sofia Live Club.

Първият е на Роберта, която е една от малкото световни изпълнителки, пели на двумилионна публика, пред „Бранденбургската врата“, посочват организаторите.

„С уникалния си глас и личен стил на вокални интерпретации, музикалната дива ще припомни защо е спечелила славата на изпълнител с широка гама репертоар.

На 16 ноември певицата ще представи своя, напълно нова интерпретация на най-емблематичните песни, на неповторимата Дженис Джоплин. Ще се насладим на парчета на една рок дива оставила следа както в световния блус и рок, така и във формирането на много артисти след нея“, допълват организаторите.

Заедно с Роберта, на сцената излизат музикантите Филип Александров - клавири,

Спектакълът бе част от съпътстващата програма на "Сцена на вековете", която включваше още концертите "Музикална магия" на Плевенската филхармония и маестро Йордан Камджалов, The best of  Васил Петров на Васил Петров и Врачанската филхармония и „Вкусът на времето – 80 години Кирил Маричков“ на Държавна опера - Пловдив и група „Фондацията“.

Афишът на тазгодишното издание на Летен оперен сезон „Сцена на вековете“ включваше общо 15 български и чуждестранни спектакли. Сред тях бяха още продукцията на световноизвестната танцова група „Огънят на Анадола“, китайската кунчу опера "Среща сред цъфналите праскови", балетът „Кармен“. Програмата включваше концерт с филмова музика на Енио Мориконе, спектакъла “Песента на Солвейг” по произведението “Пер Гюнт” на Едвард Григ по текст на Хенрик Ибсен, „Ловци на бисери“ на Старозагорската опера и други заглавия.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
„Несломен“ е първият трак от новия албум на Димитър & Христо. В него се смесва вече утвърдения стил на дуета с малко по-неочаквано амплоа, информират от SingSong So ...
Мая Бежанска: Темата за геройството и достойнството ги няма в нашето общество, а хората имат нужда от тях
Премиерата на спектакъла „Тримата мускетари“ ще се състои на 24 ноември в Драматично-куклен театър (ДКТ)„Васил Друмев“, обяви директорът на шуменския театър ...
Изложба представя непоказвани досега творби на над 15 български художници от 20-и век
Изложба в галерия „Ракурси“ представя непоказвани досега творби на над 15 български художници, творили през 20-и век, съобщават организаторите. Експозицията ще може да ...
Коледната благотворителна кампания "Елхите на таланта" на фондация “Стоян Камбарев” ще се състои за шеста поредна година
Коледната благотворителна кампания "Елхите на таланта" на фондация “Стоян Камбарев” ще се състои за шеста поредна година, съобщиха от екипа й. Тази година близо 50 веч ...
Бет Харт идва отново в България през лятото на 2025 година
Бет Харт, наричана „музикалното чудо Бет”, „преродената Джанис Джоплин” и „огнената кралица на блус и рок музиката“, идва отново в България на 2 ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Ръкопис на Кафка се предлага за продажба на аукцион за 280 хил. евро
Ръкопис и писмо на писателя Франц Кафка се предлагат за продажба на аукцион от компанията "Кристиан Хесе" в Хамбург, Германия, за 280 хил. евро, съобщи "Ческе новини", позовавайки ...
Антония Велева: Вярвам, че всеки може да се поучи за това как се обича България
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черупки" бяха представени тази вечер в Българския културно-информационен център в Скопие. „Вярвам ...
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Рядка картина на Караваджо, изтерзания гений на светлосянката (киароскуро), ще бъде изложена за първи път в музей в Рим, който я е получил като изключителен заем от частна колекция ...
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
„Несломен“ е първият трак от новия албум на Димитър & Христо. В него се смесва вече утвърдения стил на дуета с малко по-неочаквано амплоа, информират от SingSong So ...
Шопен и Лист звучат в рецитал на Людмил Ангелов от „Европейски музикален фестивал“
Клавирен рецитал на Людмил Ангелов е следващото събитие от 24-тия „Европейски музикален фестивал“ в София. На 30 ноември пианистът излиза на сцената на зала „Бълг ...
Тикер в 18:00 ч.
Ръкопис и писмо на писателя Франц Кафка се предлагат за продажба на аукцион от к ...
Начало Под прожектора
5104
Под прожектора

Летният оперен сезон "Сцена на вековете" във Велико Търново завърши с разходка из историята на мюзикъла

С концерт-спектакъла Live on Broadway на Рафи Бохосян и Държавна опера - Русе завърши програмата на тазгодишния Летен оперен сезон "Сцена на вековете" във Велико Търново.В залата на Музикално-драматичен театър "Константин Кисимов“ в старата столица прозвучаха изпълнения от най-великите мюзикъли на всички времена, а публиката през цялото време възнаграждаваше с бурни аплодисменти певците и музикантите.

| 11 Септември 2024, 23:26 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Летният оперен сезон
Летният оперен сезон "Сцена на вековете" във Велико Търново завърши с разходка из историята на мюзикъла
Снимка © БТА

С концерт-спектакъла Live on Broadway на Рафи Бохосян и Държавна опера - Русе завърши програмата на тазгодишния Летен оперен сезон "Сцена на вековете" във Велико Търново.

В залата на Музикално-драматичен театър "Константин Кисимов“ в старата столица прозвучаха изпълнения от най-великите мюзикъли на всички времена, а публиката през цялото време възнаграждаваше с бурни аплодисменти певците и музикантите.

Обща изложба на Радосвета Желязкова и Ангел Веселинов ще бъде представена в галерия „Контраст“. Експозицията ще бъде открита на 10 октомври като част от серията изложби „Нови имена в изкуството“.

Инициативата е на галерия „Контраст“ и онлайн галерията „КупиИзкуство.БГ“. „Целта им е да представят автори, които живеят и работят в България, имат сериозно онлайн присъствие и продажби в чужбина, но творчеството им не е широко познато на българската публика. Общото между авторите е, че рисуват реалистично маслена живопис – нещо все по-рядко срещано в България“, разказват от екипа.

Радосвета Желязкова живее и работи в София. Завършила е „Живопис и рисуване“ в Художествена академия „Риачи“ във Флоренция и специалност „Живопис“ в Националната художествена академия

Елементи от „Пустоно лудо и младо“ звучат в припева на новата песен „Демон“ на Диа, съобщават от екипа на младата изпълнителка.

Музиката е нейна и на Алекс Нушев. Текстът е на самата Диа (Димана Мирчева).

„Песента представя мой сън, в който аз жената, съм демонът. Моят глас разказва за история между мен и мъж, който желае да бъда негова жена. Той вижда в мен не тъмната, а светлата част. Демонът за него е светлина, въздух и вода. Без своя демон той не може да живее. Но аз бягам от него, защото съм свръхестествено създание и не мога да бъда до смъртен. Даже хората ме сочат с пръст и казват: „Тъмнината тя е! Демон там витае“, разказва певицата. 

Видеото е снимано в 100-годишната сграда на бивша керамична фабрика със специалното участие на Явор

Картата на лондонското метро е представена в нова изложба, която проследява развитието на емблематичния й дизайн, вдъхновил гидовете на транспортните мрежи по целия свят, предаде Ройтерс.

Окачена в станциите, във влаковете и на листовките за пътници, картата остава популярен начин за планиране на пътуванията из британската столица дори и в ерата на смартфоните.

В анкета на Би Би Си от 2006 г. британците избраха картата на метрото за втория любим местен дизайн на 20-и век след самолета "Конкорд", изпреварвайки изтребителя "Спитфайър" и червената телефонна кабина, припомня Ройтерс.

Експозицията "Картографиране на метрото: 1863-2023" се открива днес. В нея ще бъдат показани и продадени редки карти и плакати на метрото, включително ръкопис на автора на картата Хари Бек от 1933 г., чиято цена е 75 000 британски лири.

Дизайнът, създаден от него, променя начин

Държавната опера в Бургас ще бъде домакин на първия концерт от поредицата „Български баси за Борис Христов“ на 11 октомври под диригентската палка на Деян Павлов, съобщават от културната институция в морския град.

Солисти на концерта в Бургас ще бъдат някои от изтъкнатите български баси: Деян Вачков, Делян Славов, Момчил Миланов, Петър Бучков, Пламен Кумпиков и Юлиян Константинов. 

Идеята, сценарият и режисурата на спектакъла са на Пламен Бейков, директор на операта в Русе. Събитието е посветено на 110-годишнината от рождението на световноизвестния български бас.

Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на Министерство на културата и ще премине през общо пет български града - Бургас, Русе, Пловдив, Варна, Стара Загора. В него участват оркестри, диригенти и солисти от някои от най-изявените български оперни театри. Негова основна движеща с

Един от най-старите фестивали в България, след „Варненско лято“ и „Аполония“, който се провежда в Харманли ежегодно, ще събере поети с китари от цялата страна в края на тази седмица отново, съобщиха от пресслужбата на общинска администрация.

Фестивалът „Поетични струни“ ще се състои на 11 и 12 октомври.

Това е неговото 28-о издание, за което в града на Белоногата се очаква да пристигнат близо 30 автори на песни от цялата страна, съобщи Мария Дамянова, която е съпруга на основателя на фестивала Гриша Трифонов и основен помощник на община Харманли в организация му и в момента.

Тя припомни любопитни факти от основаването на „Поетични струни“ през далечната 1986 година. Идеята Харманли да бъде средище на бардовете, се заражда по време на Културните празници на града, които се провеждат тогава. Сред участниците в тях е

Бохосян, който е създател и сценарист на спектакъла, поведе зрителите през историята на мюзикъла – жанр, който обединява всякакви стилове музика. Под акомпанимента на оркестъра на Държавна опера – Русе с диригент Вилиана Вълчева той пя джаз, рок и поп, а Даниела Караиванова и Борис Луков му партнираха в някои от изпълненията.

Луков представи на публиката песен на свещника Люмиер от „Красавицата и звяра“, който дублира с гласа си в българския вариант на филма на "Дисни", а Караиванова се превъплъти в оперната прима Монсерат Кабайе, изпявайки с Рафи (в ролята на Фреди Меркюри) емблематичния дует „Барселона“. Бохосян изпълни и песента „Кабаре“, с която се превъплъти в ролята на Лайза Минели от участието си в телевизионното шоу „Като две капки вода“.

Актьорите Киану Рийвс и Алекс Уинтър, които изпълняват главните роли в трите филма „Бил и Тед“, се завръщат за нова съвместна работа - този път на Броудей , предаде Асошиейтед прес.

Двамата ще участват в пиесата „В очакване на Годо“

Премиерата е планирана за есента на 2025 г. Режисьор е Джейми Лойд, номиниран четири пъти за награда „Тони“. 

„В очакване на Годо“ е написана от драматурга Самюъл Бекет през 1949 г. В нея се разказва за Владимир и Естрагон, които очакват идването на мистериозния персонаж Годо, но той така и не пристига. Рийвс ще изиграе Естрагон, а Уинтър - Владимир.

Пиесата е представена за първи път на Бродуей през 1956 г. Оттогава е играна още три пъти, последно през 2013 г. с участието на Иън Маккелън и Патрик Стюарт.

С тази роля Киану Рийвс ще дебютира на Бродуей, докато Уинтър вече два пъти е участвал – през 70-те години н

Посетителите на природонаучен музей във Великобритания ще могат да провеждат двупосочни разговори с изложени "животни" с помощта на генеративен изкуствен интелект (ИИ), съобщи Би Би Си. 

Музеят по зоология към Кембриджския университет е избрал 13 екземпляра за разговорите, сред които изчезналата нелетяща птица додо, скелети на нарвал и син кит, червена панда и хлебарка.

Помощник-директорът Джак Ашби казва, че целта е хората да бъдат привлечени към света на природата, както и да се набави информация за това, което посетителите искат да знаят за експонатите.

Посетителите ще сканират с телефоните си QR код в близост до експозицията, за да започнат разговор с всеки екземпляр. Едномесечният експеримент започва във вторник.

"Любопитно ни е да разберем дали това ще сработи и дали разговорите с животните ще променят отношението на хората към тях - дали хле

Ана Аврамова-Пешева (Mano de Ana) представя новата си изложба „Амалгама“. Експозицията ще бъде показана в Cryptid Art Space в София от 11 до 23 ноември, съобщават организаторите.

„А-мал-га-ма - сплав от живак и други метали. Съвкупност, съчетаване на привидно несвързани компоненти. Колекция от спомени, създадени от интерес към естествознанието и мистицизма, които пряко повлияват цялата работа на Ана. Комбинация от събирани през годините причудливи форми, които намира през годините и работата й в различни медиуми - графика, илюстрация, фотографски техники“, разказват от екипа.

По думите им авторката изучава сливането, амалгамата между науката и мистичните ритуали, прилагани през вековете и тяхната изглеждаща далечна, но всъщност много тясна връзка.

Ана Аврамова-Пешева  е родена в София през 1992 г.. Преди пет години се запоз

Деветото издание на фестивала на стъклото „Стъклена плетеница“ ще се проведе на 3 и 4 август в Музея на архитектурно-историческия резерват (МАИР) „Боженци“ съобщават от Регионалното сдружение на общини (РСО) "Централна Стара планина“.

Под навеса на менгема в „Боженци“ ще бъде разположено ателието на Деница Венкова, която ще представи занаята „гравиране върху стъкло“. Експериментиращата в сферите стъклопис, керамика и арт фотография Неда Личева ще посрещне почитателите на рисуването наобратно в двора на къщата музей „Баба Райна”. Рисуването на изображение върху задната страна на стъклена повърхност изисква художникът да мисли в обратен ред, да започва с детайлите и да завършва с основния фон.

Преподаватели и студенти от катедра „Стенопис” на Факултета по изобразително изкуство на Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" ще запознаят гостите на фестивала с

Есенното издание на SoFest (14-17 ноември) завършва с два рок концерта в Sofia Live Club.

Първият е на Роберта, която е една от малкото световни изпълнителки, пели на двумилионна публика, пред „Бранденбургската врата“, посочват организаторите.

„С уникалния си глас и личен стил на вокални интерпретации, музикалната дива ще припомни защо е спечелила славата на изпълнител с широка гама репертоар.

На 16 ноември певицата ще представи своя, напълно нова интерпретация на най-емблематичните песни, на неповторимата Дженис Джоплин. Ще се насладим на парчета на една рок дива оставила следа както в световния блус и рок, така и във формирането на много артисти след нея“, допълват организаторите.

Заедно с Роберта, на сцената излизат музикантите Филип Александров - клавири,

В ложата на Великотърновския театър беше и рожденикът Момчил Миланов - солист и заместник-директор на Държавна опера – Русе, на когото всички в залата заедно изпяха Happy Birthday.

Live on Broadway вече беше представен в 8 града на страната - Добрич, Разград, Варна, Силистра, Шумен, Русе, Пловдив и Созопол, а след Велико Търново турнето ще премине през Сливен, Ямбол, Габрово, Казанлък и София.

Спектакълът бе част от съпътстващата програма на "Сцена на вековете", която включваше още концертите "Музикална магия" на Плевенската филхармония и маестро Йордан Камджалов, The best of  Васил Петров на Васил Петров и Врачанската филхармония и „Вкусът на времето – 80 години Кирил Маричков“ на Държавна опера - Пловдив и група „Фондацията“.

Афишът на тазгодишното издание на Летен оперен сезон „Сцена на вековете“ включваше общо 15 български и чуждестранни спектакли. Сред тях бяха още продукцията на световноизвестната танцова група „Огънят на Анадола“, китайската кунчу опера "Среща сред цъфналите праскови", балетът „Кармен“. Програмата включваше концерт с филмова музика на Енио Мориконе, спектакъла “Песента на Солвейг” по произведението “Пер Гюнт” на Едвард Григ по текст на Хенрик Ибсен, „Ловци на бисери“ на Старозагорската опера и други заглавия.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
Мая Бежанска: Темата за геройството и достойнството ги няма в нашето общество, а хората имат нужда от тях
Изложба представя непоказвани досега творби на над 15 български художници от 20-и век
Коледната благотворителна кампания "Елхите на таланта" на фондация “Стоян Камбарев” ще се състои за шеста поредна година
Бет Харт идва отново в България през лятото на 2025 година
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Ръкопис на Кафка се предлага за продажба на аукцион за 280 хил. евро
Авансцена
Антония Велева: Вярвам, че всеки може да се поучи за това как се обича България
Творчески отражения
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.