NRD Начало
Четвъртък, 19 Септември 2024
Начало Цветни аспекти Откриването на 20-ото издание на Световния фестивал на анимационния филм (СФАФ) във Варна
5181
Цветни аспекти

Откриването на 20-ото издание на Световния фестивал на анимационния филм (СФАФ) във Варна

Създаването на анимационен фестивал във Варна беше едно откровение за българските артисти и зрители. Той се оказа в престижната четворка на световната анимация сред форумите в Отава, Загреб и Анси и това беше едно изключително постижение. Това сподели проф. Анри Кулев на откриването на 20-ото издание на Световния фестивал на анимационния филм (СФАФ) във Варна

| 11 Септември 2024, 22:11 ч.
Откриването на 20-ото издание на Световния фестивал на анимационния филм (СФАФ) във Варна
Откриването на 20-ото издание на Световния фестивал на анимационния филм (СФАФ) във Варна
Снимка © БТА

Създаването на анимационен фестивал във Варна беше едно откровение за българските артисти и зрители. Той се оказа в престижната четворка на световната анимация сред форумите в Отава, Загреб и Анси и това беше едно изключително постижение.

Бюрхан Керим, Деян Ангелов - от Северна Македония, и Михаил Цанков са тримата финалисти в националния конкурс за млад театрален режисьор "Слави Шкаров 2024", организиран от Русенския театър. Това съобщи пиарът на културния институт Дидо Илиев. 

"Това са тримата финалисти, в чиито режисьорски експликации разпознавам духа на Слави Шкаров", каза при обявяването на финалистите селекционерът Ина Шкарова.

Те ще работят с трупата на Русенския драматичен театър и ще представят публично откъси от избраните проекти. Финалният етап от конкурса ще се състои от 18-и до 22-ри юни тази година. 

Бюрхан Керим е завършил режисура и актьорско майсторство в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". Той ще представи пиесата "През пустинния град" от Кинш ел Сар (по "Арабската нощ" от Роланд Шимелпфениг). 

Деян Ангелов от Северна Македония завършва режисура за драматичен театъ

Турският продуцент BKE създаде ремикс на песента Sad Girl Summer (Not Again), на Виктория. Днес е премиерата, съобщават от „Орфей мюзик“.

Билге Кан Етил (BKE), както е истинското му име, описва музиката си като платформа за свободно съжителство на всяка емоция, подчертавайки важността да се дават необходимото пространство и внимание на всяко чувство. Неговото творчество включва смесване на различни стилове, с цел създаване на нещо уникално. 

„Виктория е изпълнител с най-висок приоритет за Warner Music SEE (Югоизточна Европа). Новият сингъл има голям потенциал да се превърне в летен химн в Европа и извън нея. Оригиналният сингъл се излъчва по радиостанции в цяла Европа, с най-много ротации във Франция, Германия, Латвия и Обединеното кралство. Ремиксът на BKE ще бъ

Изложба в къщата музей „Анание Явашов“ в Разград разказва за живота и делото на журналиста, театрала и видния разградски общественик Григор Попов. Тя е организирана от Община Разград и Регионалния исторически музей като част от програмата на двудневния фестивал „Белите нощи на Разград“. Експозицията е посветена на 145 години от рождението на Григор Попов. 

Журналист, режисьор, редактор, участник в македонското революционно движение, Григор Попов оставя трайна следа в обществения и културен живот на Разград. Той е роден през 1879 г. в семейството на Никола Икономов и Станка Николица Спасо-Еленина. Неговият житейски път е разннобразен, разказа ръководителката на отдел „Нова и най-нова история“ в РИМ – Разград проф. д-р Росица Ангелова. Тя припомни, че едва 16-годишен Григор Попов постъпва в театралната група на читалище "Развитие" в Разград. Известно време той заема чиновни

Артисти от България и Република Северна Македония се обединяват в общ театрален проект. „Разговор безкраен. Проектът: Македония“ е представление, вдъхновено от актуалната обществена и политическа обстановка между двете държави, разказват продуцентите от „Арт офис“. Премиерата е на 16 юли в „Топлоцентрала“.

Участват Мартина Троанска и Марин Джишев.

„Публичният дебат по темата за българско-македонските взаимоотношения от едната и от другата страна на границата е винаги емоционален и често засягащ чувствителни места, които провокират нестихващи спорове. Как всичко това се отразява на обикновеното ни общуване, на приятелствата, работните контакти, творческите колаборации, изобщо взаимоотношенията ни като хора и съседи? Това са само част от, на пръв поглед простите въпроси, които екипът на

Изложбата „Тухлата“, показваща интерпретациите на тема "тухла" на 115 български съвременни художници, бе представена тази вечер в зала „Райко Алексиев“ на Съюза на българските художници. Творците са поканени от куратора Христина Бобокова с писмо и тухла.

„Ако държите това писмо с една ръка, а в другата държите тухла, то вие сте сред нашите избраници", пише в поканата. "Стотици художници, съвременни артисти в България получиха преди около две години писма, започващи по този начин. Писма-покани за участие в акция, наречена „Тухлата“ и примамливото предизвикателството да върнат тухлата под формата на произведение на изкуството“, каза председателят на Съюза на българските художници Любен Генов.

„Провеждането на тази акция се случва 30 години след акцията на изкуствоведа Димитър Грозданов“, каза изкуствоведът и куратор на изложбата Христина Бобокова. Към проекта е създаден

Това сподели проф. Анри Кулев на откриването на 20-ото издание на Световния фестивал на анимационния филм (СФАФ) във Варна.

Той върна публиката в 70-те години на ХХ век, когато по думите му българската анимация вече има сериозна физиономия в Европа и света, намерила е собствена ниша в езоповския език и подтекста. „Филмите на Тодор Динов, Доньо Донев, Иван Веселинов, Стоян Дуков, Зденка Дойчева, Христо Топузанов създадоха българска школа в анимацията. Тогава изведнъж се почувства остра нужда от разтваряне на ограничителните капаци в студията и се усети липсата на форум. Тези хора направиха огромни усилия, за да създадат този фестивал. Сега е лесно да се направи това, няма град без фестивал, но тогава беше много трудно. Той трябваше да бъде лицензиран през много международни организации. Тогава се появи Варна през 1979 г. Нямаше интернет, ние бяхме едно затворено общество и тези неща действаха изумително, ослепително. Помня спортната зала с пет хиляди зрители на крака да аплодират анимационни филми“, сподели развълнуван от сцената Анри Кулев.

Той добави, че към бащите на анимацията у нас трябва да се причислят и директорите на фестивала Орлин Филипов и Христо Цачев, които имат огромна заслуга за българската анимация. „Връщам този спомен, за да го предам и да го свържа с фестивала на бъдещето. Оттук нататък всичко е в ръцете на младите хора и студентите. Те са тези, които ще продължат фестивала на всяка цена и с много усилия“, завърши аниматорът, който е организатор на форума. 

Младите хора, които се включват в събитието, бяха поздравени и от вицепрезидента Илияна Йотова, която участва в откриването на анимационния фестивал във Варна. Тя изтъкна, че без тях форумът би бил невъзможен. Духът на анимацията е свобода и това изкуство събира свободни хора, които мечтаят заедно за нови идеи. Сигурна съм, че всеки път когато гледа анимационен филм, човек става по-мъдър, посочи вицепрезидентът.

Йотова изказа поздравления за всички, които са възстановили фестивала, защото организаторите и подкрепящите това изкуство преминават през много препятствия, а и понякога е по-трудно да възстановиш нещо, отколкото да го създадеш отначало. „В следващите дни ще се докоснем до едно голямо, но едновременно с това особено и много интересно изкуство. Тук ще има възможност за обмяна на опит, разговори за модерните виждания и за навлизането на най-новите технологии. Нашата задача обаче е да запазим в изкуството анимация човека и човещината“, каза още вицепрезидентът. 

Наличие на много и разнообразни моноспектакли се наблюдава в настоящия театрален сезон, което важи и за програмата на Международния театрален фестивал (МТФ) „Варненско лято“. Това каза в интервю театроведът и главен координатор на форума Асен Терзиев. 

Според него има две основни причини за явлението. Тази сценична форма е предизвикателство към изпълнителя и не всеки се осмелява да влезе в нея, но в същото време дава възможност да се покажат чисто актьорски умения на присъствие, които другите форми не позволяват. По думите му тя дава и огромна свобода, която артистите отговорно да понесат. На второ място според Терзиев моноспектакълът позволява по-директно обръщане към публиката, друг тип свързване със зрителя и заявяване на позиция от страна на изпълнителя. 

Той не смята, че пандемията от КОВИД-19 е „виновна“ за наличието на монодрами на сцените, защото про

Самодейният танцов състав на село Окоп, община Тунджа, завоюва първа награда на състоял се преди дни международен фестивал на изкуствата в област Верона, Италия.

Танцьорите са обрали овациите и вдигнали на крака публиката с „окопско инджексарлийско хоро“ от Тракийската фолклорна област и „тропанка“ от Добруджанския край, разказа Стела Петрова, секретар на читалище „Христо Ботев – 1929“ в селото.

Първата награда в една от възрастовите групи в категорията за народни танци им е присъдена единодушно от журито на международния фестивал „Звездите на Гардесано“, проведен край най-голямото италианско езеро – Гарда. В категорията са се съревновавали фолклорни състави от пет държави. Фестивалът обединява широк спектър от изкуства – народни танци, джаз пеене, опера, балет, изобразително изкуство, разказа още Петров

Fun Lovin‘ Criminals (FLC) ще има нов концерт в София тази есен. Американската група гостува на 22 октомври в City Stage, съобщават организаторите от Fest Team. 

Публиката ще може да чуе последното EP на FLC – The Capistrano Sessions, и много от любимите хитове на бандата.

„Последният концерт на криминалните от Ню Йорк се превърна в ярко, шумно парти, което още се помни в София и бандата побърза да обяви нов концерт у нас, този път - клубен гиг на 22 oктомври в City Stage. Заразителен микс от кинематографичен хип-хоп, рокендрол, блус, джаз и латино соул, елегантни костюми и любопитни текстове с криминални, но и комични истории от Ню Йорк за наркотици, престъпност и екзистенциална досада. Това са Fun Lovin’ Criminals, които България познава и обича“, коментират от Fest Team. 

Обявиха пълната програма на Sofia Live Festival. Събитието ще се състои от 21 до 23 юни на колодрума в Борисовата градина, припомнят организаторите.

В първия ден на главната сцена ще се представят Heptagram, Dub FX и Selah Sue, а Marten Roberto – на малката сцена.

На 22 юни, нидерландската култова изпълнителка Шарън Ковач пристига, за да се качи за първи път на българска сцена, след изпълненията на родните Woomb и Bulgarian Cartrader

Atmosphere и DJ Shadow ще закрият третия фестивален ден. Преди тях ще излязат Жлъч/Григовор/Гена, а плочите на малката сцена ще въртят Rawland и Phat Phillie.

„Тази година ще имаме удоволствието да усетим неповторимата атмосфера на Mish Mash Fest и тяхната специална

Tekashi 6ix9ine и NLE Choppa идват за първото издание на Menace To Society Festival в София, съобщават от „София мюзик ентърпрайсис“ (СМЕ).

След като трапът се превърна в един от най-популярните и най-слушани стилове в цял свят, беше въпрос на време кога такова събитие ще се организира и в България, коментират от СМЕ. Събитието ще се състои на 16 октомври в зала „Арена София“. Освен двамата хедлайнери на сцената ще излязат и над 10 родни трап артисти, групи и DJ-и.

Фестивалът е продукт на сътрудничеството на две европейски компании - J-Noah и Whoop Events, които през последните години доминират в Европа със събития, включващи артисти като Tyga, Gucci Mane, Offset, Quavo, DaBaby, Sean Paul, разказват от СМЕ. 

Дани Ернандес, или по-известен като Tekashi 6ix9ine

В церемонията се включи и заместник-кметът на Варна Павел Попов, който сподели, че винаги е харесвал много анимационното кино. По думите му то осигурява падането на границите на въображението и на ограниченията, които създава властта. „Аз съм много щастлив, че Варна е отново домакин на този фестивал, който е част от мечтата на настоящото управление да превърне Варна в културна столица и космополитен град, в който свободата е в силата си и всеки се чувства в своята творческа мощ с най-доброто, което може да предложи“, добави той. 

Световният фестивал на анимационния филм получи поздравителен адрес от министъра на културата Найден Тодоров, който отбелязва, че форумът събира най-доброто от българската и световната анимация и макар да има прекъсване в своята история, днес е доказателство, че изкуството е жизнено необходимо за нашето развитие като талантлив народ. Според министъра особено вълнуващо е, че участници тази година са кинотворци, взели участие в първото издание.  

Свои видео послания за 20-ото издание бяха изпратили аниматорите Бруно Бозето, спечелил първия Гран при на фестивала през 1979 г. с филма си „Алегро нон тропо“, както и Иржи Барта. На откриването публиката бе поздравена с изпълнение на актрисата Балена Ланджева на песента Over the Rainbow. Анимационният фестивал във Варна продължава до 15 септември с програма от над 70 заглавия в 7 програми. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Актьорът Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“. Автор на поредицата е Димитрина Събчева, съобщават от „Сторител“. Аудиосериалът разк ...
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Националният политехнически музей ще се включи за пореден път в Европейските дни на наследството (ЕДН). На 21 септември музеят ще бъде с вход свободен, уведомяват организаторите. ...
Повелителката на глината
Регионалният исторически музей в Разград ще представи в специална изложба „Повелителката на глината“ творчеството на известната керамичка Ели Неделчева, съобщиха от кул ...
D2, Михаела Филева и Владо Михайлов изпращат лятото с „Парк фест“
От 26 до 29 септември в столичния парк „Студентски“ ще продължи осмото издание на „Парк фест”, съобщават организаторите. Сред хедлайнерите на фестивала са ...
Без Гийом Кане, но с Ървин Уелш на „Синелибри“
Гийом Кане няма да оглави журито в конкурса за пълнометражен игрален филм на десетото издание на „Синелибри“, съобщи днес Жаклин Вагенщайн – създател, президент, ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще участват на фестивала „Хасково джаз“
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще вземат участие на тазгодишното издание на фестивала „Хасково джаз“, съобщиха от пресслужбата на общинска администрация -Хас ...
"Златка - златното момиче" е новият спектакъл на Държавен куклен театър "Дора Габе"
Най-новото заглавие в репертоара на Държавен куклен театър „Дора Габе“ – Добрич (ДКТ) е спектакълът ,,Златка – Златното момиче”. Официалната премиера ...
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
След 17 години без издаден албум френско-испанският певец Ману Чао се завръща в петък с Viva Tu и своето латино звучене, съживявайки хубавите спомени на цяло едно поколение, което ...
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
Световни и български утвърдени визуални артисти ще създават съвременно изкуство заедно с 30 млади участници от русенски училища в „Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни ...
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Актьорът Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“. Автор на поредицата е Димитрина Събчева, съобщават от „Сторител“. Аудиосериалът разк ...
Тикер в 20:00 ч.
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще вземат участие на тазгодишното изда ...
Начало Цветни аспекти
5181
Цветни аспекти

Откриването на 20-ото издание на Световния фестивал на анимационния филм (СФАФ) във Варна

Създаването на анимационен фестивал във Варна беше едно откровение за българските артисти и зрители.Той се оказа в престижната четворка на световната анимация сред форумите в Отава, Загреб и Анси и това беше едно изключително постижение.

| 11 Септември 2024, 22:11 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Откриването на 20-ото издание на Световния фестивал на анимационния филм (СФАФ) във Варна
Откриването на 20-ото издание на Световния фестивал на анимационния филм (СФАФ) във Варна
Снимка © БТА

Създаването на анимационен фестивал във Варна беше едно откровение за българските артисти и зрители. Той се оказа в престижната четворка на световната анимация сред форумите в Отава, Загреб и Анси и това беше едно изключително постижение.

Това сподели проф. Анри Кулев на откриването на 20-ото издание на Световния фестивал на анимационния филм (СФАФ) във Варна.

Бюрхан Керим, Деян Ангелов - от Северна Македония, и Михаил Цанков са тримата финалисти в националния конкурс за млад театрален режисьор "Слави Шкаров 2024", организиран от Русенския театър. Това съобщи пиарът на културния институт Дидо Илиев. 

"Това са тримата финалисти, в чиито режисьорски експликации разпознавам духа на Слави Шкаров", каза при обявяването на финалистите селекционерът Ина Шкарова.

Те ще работят с трупата на Русенския драматичен театър и ще представят публично откъси от избраните проекти. Финалният етап от конкурса ще се състои от 18-и до 22-ри юни тази година. 

Бюрхан Керим е завършил режисура и актьорско майсторство в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". Той ще представи пиесата "През пустинния град" от Кинш ел Сар (по "Арабската нощ" от Роланд Шимелпфениг). 

Деян Ангелов от Северна Македония завършва режисура за драматичен театъ

Турският продуцент BKE създаде ремикс на песента Sad Girl Summer (Not Again), на Виктория. Днес е премиерата, съобщават от „Орфей мюзик“.

Билге Кан Етил (BKE), както е истинското му име, описва музиката си като платформа за свободно съжителство на всяка емоция, подчертавайки важността да се дават необходимото пространство и внимание на всяко чувство. Неговото творчество включва смесване на различни стилове, с цел създаване на нещо уникално. 

„Виктория е изпълнител с най-висок приоритет за Warner Music SEE (Югоизточна Европа). Новият сингъл има голям потенциал да се превърне в летен химн в Европа и извън нея. Оригиналният сингъл се излъчва по радиостанции в цяла Европа, с най-много ротации във Франция, Германия, Латвия и Обединеното кралство. Ремиксът на BKE ще бъ

Изложба в къщата музей „Анание Явашов“ в Разград разказва за живота и делото на журналиста, театрала и видния разградски общественик Григор Попов. Тя е организирана от Община Разград и Регионалния исторически музей като част от програмата на двудневния фестивал „Белите нощи на Разград“. Експозицията е посветена на 145 години от рождението на Григор Попов. 

Журналист, режисьор, редактор, участник в македонското революционно движение, Григор Попов оставя трайна следа в обществения и културен живот на Разград. Той е роден през 1879 г. в семейството на Никола Икономов и Станка Николица Спасо-Еленина. Неговият житейски път е разннобразен, разказа ръководителката на отдел „Нова и най-нова история“ в РИМ – Разград проф. д-р Росица Ангелова. Тя припомни, че едва 16-годишен Григор Попов постъпва в театралната група на читалище "Развитие" в Разград. Известно време той заема чиновни

Артисти от България и Република Северна Македония се обединяват в общ театрален проект. „Разговор безкраен. Проектът: Македония“ е представление, вдъхновено от актуалната обществена и политическа обстановка между двете държави, разказват продуцентите от „Арт офис“. Премиерата е на 16 юли в „Топлоцентрала“.

Участват Мартина Троанска и Марин Джишев.

„Публичният дебат по темата за българско-македонските взаимоотношения от едната и от другата страна на границата е винаги емоционален и често засягащ чувствителни места, които провокират нестихващи спорове. Как всичко това се отразява на обикновеното ни общуване, на приятелствата, работните контакти, творческите колаборации, изобщо взаимоотношенията ни като хора и съседи? Това са само част от, на пръв поглед простите въпроси, които екипът на

Изложбата „Тухлата“, показваща интерпретациите на тема "тухла" на 115 български съвременни художници, бе представена тази вечер в зала „Райко Алексиев“ на Съюза на българските художници. Творците са поканени от куратора Христина Бобокова с писмо и тухла.

„Ако държите това писмо с една ръка, а в другата държите тухла, то вие сте сред нашите избраници", пише в поканата. "Стотици художници, съвременни артисти в България получиха преди около две години писма, започващи по този начин. Писма-покани за участие в акция, наречена „Тухлата“ и примамливото предизвикателството да върнат тухлата под формата на произведение на изкуството“, каза председателят на Съюза на българските художници Любен Генов.

„Провеждането на тази акция се случва 30 години след акцията на изкуствоведа Димитър Грозданов“, каза изкуствоведът и куратор на изложбата Христина Бобокова. Към проекта е създаден

Той върна публиката в 70-те години на ХХ век, когато по думите му българската анимация вече има сериозна физиономия в Европа и света, намерила е собствена ниша в езоповския език и подтекста. „Филмите на Тодор Динов, Доньо Донев, Иван Веселинов, Стоян Дуков, Зденка Дойчева, Христо Топузанов създадоха българска школа в анимацията. Тогава изведнъж се почувства остра нужда от разтваряне на ограничителните капаци в студията и се усети липсата на форум. Тези хора направиха огромни усилия, за да създадат този фестивал. Сега е лесно да се направи това, няма град без фестивал, но тогава беше много трудно. Той трябваше да бъде лицензиран през много международни организации. Тогава се появи Варна през 1979 г. Нямаше интернет, ние бяхме едно затворено общество и тези неща действаха изумително, ослепително. Помня спортната зала с пет хиляди зрители на крака да аплодират анимационни филми“, сподели развълнуван от сцената Анри Кулев.

Той добави, че към бащите на анимацията у нас трябва да се причислят и директорите на фестивала Орлин Филипов и Христо Цачев, които имат огромна заслуга за българската анимация. „Връщам този спомен, за да го предам и да го свържа с фестивала на бъдещето. Оттук нататък всичко е в ръцете на младите хора и студентите. Те са тези, които ще продължат фестивала на всяка цена и с много усилия“, завърши аниматорът, който е организатор на форума. 

Наличие на много и разнообразни моноспектакли се наблюдава в настоящия театрален сезон, което важи и за програмата на Международния театрален фестивал (МТФ) „Варненско лято“. Това каза в интервю театроведът и главен координатор на форума Асен Терзиев. 

Според него има две основни причини за явлението. Тази сценична форма е предизвикателство към изпълнителя и не всеки се осмелява да влезе в нея, но в същото време дава възможност да се покажат чисто актьорски умения на присъствие, които другите форми не позволяват. По думите му тя дава и огромна свобода, която артистите отговорно да понесат. На второ място според Терзиев моноспектакълът позволява по-директно обръщане към публиката, друг тип свързване със зрителя и заявяване на позиция от страна на изпълнителя. 

Той не смята, че пандемията от КОВИД-19 е „виновна“ за наличието на монодрами на сцените, защото про

Самодейният танцов състав на село Окоп, община Тунджа, завоюва първа награда на състоял се преди дни международен фестивал на изкуствата в област Верона, Италия.

Танцьорите са обрали овациите и вдигнали на крака публиката с „окопско инджексарлийско хоро“ от Тракийската фолклорна област и „тропанка“ от Добруджанския край, разказа Стела Петрова, секретар на читалище „Христо Ботев – 1929“ в селото.

Първата награда в една от възрастовите групи в категорията за народни танци им е присъдена единодушно от журито на международния фестивал „Звездите на Гардесано“, проведен край най-голямото италианско езеро – Гарда. В категорията са се съревновавали фолклорни състави от пет държави. Фестивалът обединява широк спектър от изкуства – народни танци, джаз пеене, опера, балет, изобразително изкуство, разказа още Петров

Fun Lovin‘ Criminals (FLC) ще има нов концерт в София тази есен. Американската група гостува на 22 октомври в City Stage, съобщават организаторите от Fest Team. 

Публиката ще може да чуе последното EP на FLC – The Capistrano Sessions, и много от любимите хитове на бандата.

„Последният концерт на криминалните от Ню Йорк се превърна в ярко, шумно парти, което още се помни в София и бандата побърза да обяви нов концерт у нас, този път - клубен гиг на 22 oктомври в City Stage. Заразителен микс от кинематографичен хип-хоп, рокендрол, блус, джаз и латино соул, елегантни костюми и любопитни текстове с криминални, но и комични истории от Ню Йорк за наркотици, престъпност и екзистенциална досада. Това са Fun Lovin’ Criminals, които България познава и обича“, коментират от Fest Team. 

Обявиха пълната програма на Sofia Live Festival. Събитието ще се състои от 21 до 23 юни на колодрума в Борисовата градина, припомнят организаторите.

В първия ден на главната сцена ще се представят Heptagram, Dub FX и Selah Sue, а Marten Roberto – на малката сцена.

На 22 юни, нидерландската култова изпълнителка Шарън Ковач пристига, за да се качи за първи път на българска сцена, след изпълненията на родните Woomb и Bulgarian Cartrader

Atmosphere и DJ Shadow ще закрият третия фестивален ден. Преди тях ще излязат Жлъч/Григовор/Гена, а плочите на малката сцена ще въртят Rawland и Phat Phillie.

„Тази година ще имаме удоволствието да усетим неповторимата атмосфера на Mish Mash Fest и тяхната специална

Tekashi 6ix9ine и NLE Choppa идват за първото издание на Menace To Society Festival в София, съобщават от „София мюзик ентърпрайсис“ (СМЕ).

След като трапът се превърна в един от най-популярните и най-слушани стилове в цял свят, беше въпрос на време кога такова събитие ще се организира и в България, коментират от СМЕ. Събитието ще се състои на 16 октомври в зала „Арена София“. Освен двамата хедлайнери на сцената ще излязат и над 10 родни трап артисти, групи и DJ-и.

Фестивалът е продукт на сътрудничеството на две европейски компании - J-Noah и Whoop Events, които през последните години доминират в Европа със събития, включващи артисти като Tyga, Gucci Mane, Offset, Quavo, DaBaby, Sean Paul, разказват от СМЕ. 

Дани Ернандес, или по-известен като Tekashi 6ix9ine

Младите хора, които се включват в събитието, бяха поздравени и от вицепрезидента Илияна Йотова, която участва в откриването на анимационния фестивал във Варна. Тя изтъкна, че без тях форумът би бил невъзможен. Духът на анимацията е свобода и това изкуство събира свободни хора, които мечтаят заедно за нови идеи. Сигурна съм, че всеки път когато гледа анимационен филм, човек става по-мъдър, посочи вицепрезидентът.

Йотова изказа поздравления за всички, които са възстановили фестивала, защото организаторите и подкрепящите това изкуство преминават през много препятствия, а и понякога е по-трудно да възстановиш нещо, отколкото да го създадеш отначало. „В следващите дни ще се докоснем до едно голямо, но едновременно с това особено и много интересно изкуство. Тук ще има възможност за обмяна на опит, разговори за модерните виждания и за навлизането на най-новите технологии. Нашата задача обаче е да запазим в изкуството анимация човека и човещината“, каза още вицепрезидентът. 

В церемонията се включи и заместник-кметът на Варна Павел Попов, който сподели, че винаги е харесвал много анимационното кино. По думите му то осигурява падането на границите на въображението и на ограниченията, които създава властта. „Аз съм много щастлив, че Варна е отново домакин на този фестивал, който е част от мечтата на настоящото управление да превърне Варна в културна столица и космополитен град, в който свободата е в силата си и всеки се чувства в своята творческа мощ с най-доброто, което може да предложи“, добави той. 

Световният фестивал на анимационния филм получи поздравителен адрес от министъра на културата Найден Тодоров, който отбелязва, че форумът събира най-доброто от българската и световната анимация и макар да има прекъсване в своята история, днес е доказателство, че изкуството е жизнено необходимо за нашето развитие като талантлив народ. Според министъра особено вълнуващо е, че участници тази година са кинотворци, взели участие в първото издание.  

Свои видео послания за 20-ото издание бяха изпратили аниматорите Бруно Бозето, спечелил първия Гран при на фестивала през 1979 г. с филма си „Алегро нон тропо“, както и Иржи Барта. На откриването публиката бе поздравена с изпълнение на актрисата Балена Ланджева на песента Over the Rainbow. Анимационният фестивал във Варна продължава до 15 септември с програма от над 70 заглавия в 7 програми. 

Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.