Непрекъснато търся фрагменти, които по някакъв начин да отговарят на моята представа за настроение, за цвят, за емоция и изживяване, което да предам на зрителя.
Три артефакта представя археологическата експозиция към Регионален исторически музей Бургас в предстоящата изложба "Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция" в музея "Гети“ в Лос Анджелис, САЩ. Както информирахме, четиринадесет музея от България с над 150 предмета ще участват в експозицията. Те представляват над 90% от всички експонати, включени в изложбата, която ще продължи от 3 ноември до 3 март 2025 година.
"Нашият черноморски район е изключително богат на археология и при нас има изключително много находки от класическата епоха. Да не забравяме, че големите селища в района като Месембрия, Поморие, Созопол, Ахтопол са имали основно гръцко, но и сериозно тракийско население. Във всеки един от тях тази класическа епоха, а след това и елинизмът, са силно отразени", заяви каза в интервю уредникът на Археологическата експозиция към Рег
През лятото всяка седмица има музикален фестивал някъде из Обединеното кралство.
В някои части на света обаче няма възможности за танцуване с приятели насред някое поле, с бира в ръка и с припяване към музика на живо.
Именно на такова място Дуа Липа и баща Дукаджин Липа искаха да променят това, като поставиха началото на фестивала „Съни Хил“ в родния си град Прищина, Косово – част на света, където малко международни творци са правили турнета.
„Искам да променя реториката на това как хората мислят за Косово и за това, че то е разкъсвано от война“, каза Дуа по-рано тази година. „Когато живеех в Косово, никой от изпълнителите, които исках да видя, не идваше там“.
Дуа е родена в Обединеното кралство, но се премества в Прищина като дете, след като войната в края на 1990-те години причинява над 10 000 жертви, докато Косово се бори за независимост от Сърбия.<
Общо 16 акварелни творби на Мариана Петкова под наслов "Импресии" представят знакови места от някогашната шуменска улица „Араста“, с тяхната историческа и архитектурна ценност, с личности от възрожденската история на града и с фигурални композиции от съвременния Шумен.
Картините ще бъдат подредени във фоайето на концертната зала на местното читалище „Добри Войников-1856“, като откриването ще е в следобедните часове на 26 октомври, съобщиха от културната институция.
„Колажната техника обединява част от творбите около идеята за първосъздателите – едно от първите читалища в България (което е „Добри Войников“ – б.а.), първия български оркестър (създаден в Шумен- б.а.) и първото театрално представление у нас (състояло се в града – б.а.), а живописните цветове въздействат с експресивност и наситеност. В експоз
Международният конкурс за млади цигулари постави началото на 49-ото издание на Музикалните дни „Проф. Недялка Симеонова“ в Хасково.
Музикалният форум, който се провежда в театър „Иван Димов“, откри кметът на града Станислав Дечев. Той поздрави участниците в конкурса и им пожела успех, а след приключване на Музикалните дни - да разказват за красивия град Хасково по всички точки на света.
По традиция жребият за поредността на участниците в конкурса изтегли най-малкият цигулар тази година в конкурса - седемгодишната Калина Борисова от Пловдив.
Конкурсната програма е в четири възрастови групи. Тази година участват общо 13 цигулари. Те са оценявани от жури с председател проф. Гинка Гичкова - преподавател по цигулка в НМА „Проф. Панчо Владигеров“, София, и членове: проф. Пламен Джуров, проф. Кремена Оксенкруг, доц. д-р Галина Койче
Американската рок група "Линкин парк" обяви, че се завръща на музикалната сцена с нови попълнения в състава си и албум, предаде Асошиейтед прес.
Това се случва седем години след смъртта на вокалиста Честър Бенингтън.
В предаване в канала на бандата в "Ютуб един от основателите й - Майк Шинода, представи новите членове Колин Бритън, барабани, и вокалистката Емили Армстронг.
Бандата изпълни и новата си песен The Emptiness Machine, която ще е включена в предстоящия албум From Zero. Продукцията ще излезе на 15 ноември.
Групата е основана през 1996 г. Спечелила е две награди "Грами". Формацията има седем студийни албума, от които са продадени общо над 70 милиона копия.
През лятото на 2017 г. вокалисът Честър Бенингтън, който беше на 41 години, се самоуби след излизането на последния албум на групата One More Light, припомня Асошиейтед пре
Това каза художничката Силви Басева, която откри новата си изложба живопис „Фрагменти“ в галерия „Неси“.
Това е първата самостоятелна експозиция в Бургас.
Авторката показва 18 произведения с градски и природни пейзажи, чийто запаметен образ е прехвърлен от обектива върху платното. Картините в специално подбраната за бургаската публика селекция изобразяват места от средиземноморските страни. По думите в творбите преобладава градската обстановка на Италия. „Италия ми дава най-много материал за размисъл и поле за творческо въображение“, обясни тя.
Басева сподели, че спонтанно избира обекта, запечатан във фотография, който да прехвърли на платното. „Когато човек обикаля, той събира впечатленията си в кадри. Вече на спокойствие в ателието, разглеждам и избирам това, което изглежда интересно“, каза тя. По думите се опитва чрез четката да предаде същата емоция на зрителя, която тя е изпитала в момента на заснемането чрез обектива.
Синьото е преобладаващ част в картините на Басева. „Синьото присъства винаги, защото цветът на небето е една основа, върху която всичко се крепи. Като че ли останалите цветове звънят по-ярко около синьото“, каза художничката. По думите присъствието на златистото в творбите показва красотата на слънцето, което прави сенките и очертава цветовите контрасти.
Поредицата „Ново перуанско кино” представя три съвременни игрални филма от 2020 и 2022 година, съобщават организаторите от института „Сервантес“, в сътрудничество с посолството на Перу в Гърция.
По думите им целта на тази инициатива е да доближи най-актуалната перуанска филмова индустрия до българската публика.
Прожекциите ще се в пространство „Сервантес“, в София, в оригинална версия, със субтитри на български език.
„Най-добрите семейства“ (2020), с режисьор Хавиер Фуентес-Леон, на 7 ноември, е една тръпчива комедия, която описва интригите на две заможни семейства в съвременна Лима. Лентата е номинирана за най-добър филм на фестивала в Малага за 2021 г. в официалната програма.
Лузмила и Пета са две сестри, които работят к
Британският скулптор Антъни Гормли, който от днес показва свои творби в галерия в Пекин, заяви пред АФП, че е загрижен за "тъмните аспекти" на държавния контрол в Китай.
Творецът, който е на 74 години, възприема изкуството като сила за разбирателство между обществата. Той казва, че иска да продължи да излага творбите си в азиатската страна.
"Това е абсолютно необходимо, защото изкуството е мост между сърцата и умовете, както и между хора, които идват от напълно различни идеологии, но и от съвсем различни места", добави Гормли.
Изложбата, озаглавена Body Buildings, ще продължи от днес до средата на април в галерия в квартал "798" в Пекин. Това е четиринадесетата експозиция на скулптора в страната, която той посещава редовно от средата на 90-те години на миналия век, отбелязва АФП.
Сред творбите е "Място за почивка II" от 132 човешки фигури в реален разме
Концертът на хор „Чиксерда“ (Csíkszerda) от Унгария по случай Деня на българско-унгарското приятелство и унгарското председателство на Съвета на Европейския съюз ще се състои в аулата на Софийския университет. Събитието е на 19 октомври, съобщават от Унгарския културен институт.
По думите им за хористите хор „Чиксреда“ означава не само пеене, а и споделения опит при организирането на концерти, програми и фестивали: „Чиксерда“ е импровизационен любителски хор, затова, освен че разширяват обичайните рамки на хоровото пеене, те превръщат в неизменна част от концертите си и играта със звука и движенията. Съставът гради репертоара си, черпейки от различни музикални традиции, използва с удоволствие средствата на хоровата импровизация, посредством които чест
Още със самото ми появяване не знаеха откъде съм, кой съм. Винаги съм бил много различен и съм се стремял към това. Това ми носи колкото щастие, толкова и негативи, човек трябва да показва характер и да отстоява позиции, каза художникът Греди Асса, който е носител на Националната награда за живопис „Захарий Зограф“ за 2023 година.
Художникът получи официално наградата си на церемония в Художествена галерия „Проф. Васил Захариев“ в Самоков.
Кметът на община Самоков инж. Ангел Джоргов връчи на Асса статуетка с образа на Захарий Зограф, дело на скулптора Георги Чапкънов, парична награда в размер на 4000 лева и почетна грамота на Община Самоков.
Носителят на наградата посочи, че е много изненадан и щастлив, защото от известно време не се интересува за така наречения „художествен живот“.
Той каза, че се надява
С концерт на група „Молец“ приключи мирното шествие срещу трафика на хора с цел трудова и сексуална експлоатация в София. Организатори на международната инициатива „Поход за свобода“, която се провежда у нас от 2014 г., са „Кампания А21“. Поводът е Европейският ден за борба с трафика на хора – 18 октомври. На сцената пред Народния театър „Иван Вазов“ участие взеха още Ернесто Венесуела, Крисия Тодорова и Детска вокална група „Бонбон“.
„Походът за свобода“ е едно много мощно оръжие, което ни обединява с ясното послание, че трафикът на хора, което е съвременното робство, не трябва да бъде толерирано, каза Моника Николова, изпълнителен директор на „Кампания А21“. „Изпълнена съм с надежда, че виждам толкова много млади хора, които дават гласност на този проблем. Свободата е основно
С творбите си художничката се опитва да потопи зрителя в „едно оптимистично, откривателско и любопитно настроение“. „Да накарам хората да погледнат какво има зад ъгъла, какво има зад старите фасади, разказват ли те истории, нашепва ли нещо“, каза Басева.
Изложбата „Фрагменти“ може да бъде разгледана в галерия „Неси“ в Бургас до 30 септември.
Силвия Басева е родена 22 ноември 1967 г. в Ловеч. Завършва Художествената гимназия за приложни изкуства „Свети Лука“ през 1986 г. По-късно следва специалност „Стенопис“ в Националната художествена академия в София при проф. Мито Гановски, където се дипломира през 1992 г. Работи в областта на живописта, стенописа, витража и текстила. Има 30 самостоятелни изложби в страната и множество участия в съвместни изложби в България, Италия, Ирландия, Австрия, Германия, Мароко, Гърция и Русия. През 2004 г. става носител на наградата по живопис на конкурса „Философия на виното и живота“. Член е на Съюза на българските художници.