Легендата за Невястата, пресъздадена в различните изкуства, е представена в изложба, която бе открита днес в Регионалната библиотека в Смолян. Изложбата е включена в инициативите на библиотеката за отбелязване на Европейските дни на наследството.
Художествени произведения на млади творци от Националната художествена академия, чрез които споделят своето виждане по темата за трансформациите за устойчиво бъдеще, ще бъдат представени в столичната галерия Nova Art Space. Експозицията ще бъде открита на 29 октомври и ще остане там до 10 ноември, съобщават организаторите.
Изложбата „Трансформации за по-устойчиво утре“ е съвместно събитие на „Промени картинката“ - информационната кампания на „Филип Морис“ - България и „Орбико“ - България. „Гостите на изложбата ще могат да се запознаят и с фактите за сериозния проблем със замърсяването на околната среда с неправилно изхвърлени фасове и други отпадъци и да разберат как могат да „променят картинката“ чрез интерактивната видео инсталация на кампанията“, отбелязват от екипа.
„Филип Морис&ldquo
Музикантът Косьо Кучев ще бъде гост в „Музейко“ на 20 октомври.
Денят ще бъде посветен на най-малките, а темата този месец е „Празнични игри“, съобщават от екипа.
По думите на организаторите Косьо Кучев ще се разходи в музикален такт измежду изложбите, карайки посетителите да ги изживеят по един различен начин. Заедно под формата на игра ще развием своята музикалност, пеейки любимите си песни, отбелязват още от екипа на детския музей.
„В дейността „Забавна демонстрация: Гейзер“ ще изследваме какво представлява този природен феномен. Създавайки един вълнуващ експеримент, за който дълго ще разказваме, ще открием можем ли сами да си направим такъв.
Причудливи маски ще създадем, забърквайки солено тесто по рецепта, в дейността Маски от солено тесто. А после ще ги украсим с есенно вдъхновение, много фантазия и м
Изложба на Иван Шишков – Шишо ще бъде представена в столичната галерия Heritage. Експозицията „Лятно цветосъбиране“ ще бъде разположена там от 17 до 30 септември, съобщават организаторите.
По думите на екипа това и „забележителна експозиция живопис на знаковия пловдивски художник Иван Шишков (Shisho), събрала в себе си пъстротата и магията на лятото“.
„Най-голямата загадка за мнозина от почитателите на художника Иван Шишков – Шишо е откъде идва привлекателната прелест на картините му... За част от разбирачите това е магията на техния колорит, за други познавачи на натуралната психология – тайната е в екологичната енергия на автора. Трети твърдят, че дискретното им обаяние се дължи на свободната игра между пространствата, които обитава душата му“, казва Румен Леонидов. По думите му и в трите мне
Британската фолк пънк рокендрол група The Singing Loins открива есенния сезон на „Аларма пънк джаз“. Събитието е на 14 септември в клуб „Сингълс“ (НДК), съобщават организаторите.
По думите им музикантите от Рочестър са определяни най-често като „автентична сурова фолк банда от делтата на Медуей“. Групата е създадена официално през 1990 г., а неофициално – в края на 80-те, от поета, автор на песни, писател и пънкар Крис Бродерик и китариста и настоящ фронтмен (след смъртта на Бродерик през 2022 г.) – Крис Артър Алън. През последните две десетилетия (след разпадането им през 1999 г. и повторното им събиране през 2005 г.) ключов член е и Роб Шепард – на банджо и мандолина.
„В началото бяха само Крис и Крис“, казва Р
Наследниците на Ленард Коен са издали съдебно ограничително писмо до Доналд Тръмп, след като на негов предизборен митинг е използван кавър на хита Hallelujah на канадския певец, съобщи ДПА.
Изпълнителят на кавъра Руфъс Уейнрайт също е направил изявление, че е „ужасен“ как неговият запис на хита от 1984 г. е бил използван на събитие от Тръмп.
На митинга, състоял се в Оукс, Пенсилвания, бившият президент на САЩ, който се кандидатира за втори мандат от Републиканската партия, застана пред своите поддръжници, докато чрез озвучителна система прозвуча въпросната песен.
В публикацията 51-годишният Уейнрайт заяви, че подкрепя кандидата на Демократическата партия Камала Харис на тазгодишните избори в САЩ, които ще се проведат на 5 ноември.
В изявлението си Уейнрайт казва още: „Песента Hallelujah на Ленард Коен се е превърнала в химн, посветен н
Легендата за Невястата има много версии, представени са 4 от тях, заяви Цвета Станишева, библиотекар. Експозицията показва литературни творби на смолянски автори, посветени на най-вълнуващата легенда, свързана с историята на Смолян. Представен е Тома Попратилов - Садукей, който първи пише за тази легенда.
В изложбата присъства и „Невястата“ на поета Никола Гигов и „Монолог на Невястата“ на Елена Хайтова. Включена е една емблематична картина на големия родопски художник Анастас Стайков - „Турлука Невястата“, допълни Цвета Станишева. Според нея изложбата обединява нашето съвремие и легендата за смелата млада българка, която жертвоготовно е запазила своята вяра и род.
Преданието за родопчанката, която е скочила от скалата, за да не предаде вярата си, е част от днешната еко пътека „Невястата“, от която се открива неповторима гледка към Смолян и Родопите.
В изложбата е представен и музикално-танцовият спектакъл „Невястата“ на ансамбъл „Родопа“, който пожъна огромен успех, допълни Станишева.
Библиотечната инициатива илюстрира и друга легенда - за това как се е появил Смолян. „Стара легенда разказва, че рано сутрин върху скалите на Турлука се явява ангел. Можел обаче да го види само чистият в сърцето човек, който върши добрини“, разказва преданието. Според легендата ангелът посочил къде да бъде Смолян.
Чрез работата си сме пазители на занаята и е нужно да го съхраним. С него са се занимавали хора, които вече са на преклонна възраст, а ние трябва оставим занаята като нематериално наследство и след нас. Това каза Боян Минчев, майстор шекерджия, кандидатурата на област Габрово за „Живи човешки съкровища – България“.
Той посочи, че е трето поколение майстор шекерджия. Този занаят е в семейството му от над 45 години, самият той се занимава със изработване на сладки по домашни рецепти, ръчно приготвени от почти 19 години. Минчев смята, че тънкостите в работата му трудно се усвояват. В семейството му се държи на традициите и затова той е бил 10 години чирак, след това 2 години - калфа и накрая станал майстор, след като положил изпит за правене на сусамки.
„Занаятът ме зарежда, носи ми много удоволствие и особено, когато има обратна връзка с хор
„Нощните рицари“ откриват новия сезон в компанията на Петър Дочев и Александър Сано. На събитието, на 7 октомври в Sofia Live Club, ще се присъедини и драматургът Яна Борисова, която ще се срещне с публиката след края на спектакъла, съобщават организаторите.
По думите им младите актьори говорят за любовта брутално, откровено, без цензура и без задръжки по начин, по който никой досега не е правил.
„Те са млади, талантливи, красиви и разказват за мъжката гледна точка на този емоционален водовъртеж, в който всички рано или късно попадаме. Хитовият спектакъл успява да ни развълнува, да ни разплаче и разсмее до сълзи, защото смисълът му е да освети всичко онова, което ни е срам да признаем в реалността“, коментират организаторите.
Яна Борисова припомня, че
Изложба живопис на волейболната легенда Георги Василев бе открита във фоайето на Дом-паметник „Йордан Йовков“ в Добрич.
Изложени са 65 картини, които могат да бъдат закупени от почитатели на изкуството.
Ключовата картина изобразява къщата на поп Дочо Чернаев в село Саръджа (днес Росица), а поп Дочо е прототип на едноименния герой на Йордан Йовков от повестта “Жътвари”. Той е и прадядо на Георги Василев.
“Аз и моето семейство разбрахме този факт на смъртното легло на баща ми. Поп Дочо Чернаев е неговият дядо, тоест на майка му е баща. Никой не знаеше този факт по простата причина, че той остава сирак, роден в село, в тази къща. Признавам си, че ръката ми трепереше, когато рисувах това, защото той е играл на тази поляна, както я виждате на картината, в такъв вид е в момента къщата”, каза Георги Василев на откриването на изложба
Цигуларката Лидия Байч и световнопризнатият маестро Томас Зандерлинг гостуват на 25 септември, на Софийската филхармония.
Програмата на вечерта включва Първия концерт за цигулка на Брух и Четвърта симфония от Брамс, съобщават от филхармонията.
Събитието е в зала „България“.
Байч свири на цигулка, изработена от Жан Батист Вийом, през 1860 г.
Лидия Байч е родена 29 ноември 1981 г. в Санкт Петербург, Русия. Смятана за една от най-универсалните изпълнителки на нашето съвремие. На 8 години печели първия си международен конкурс, последван от множество други първи награди. На 16-годишна възраст печели Гран при на „Евровизия“, както и наградата „Европейски музикант на годината“, връчена от лорд Йехуди Менухин. Работи с диригенти като Лорин Ма
Днес се навършват 100 години от рождението на художника Йордан Георгиев Николов - Шмайзера (1924-1992).
Той е роден е на 15 август 1924 г. в Шумен. През 1947 г. завършва живопис във Висшия институт за изобразително изкуство „Николай Павлович“ (дн. Национална художествена академия) при проф. Илия Петров.
След дипломирането си започва да работи в областта на карикатурата и сатиричния плакат.
ПЕЧАТА КАРИКАТУРИ В ПОЧТИ ВСИЧКИ ВЕСТНИЦИ И СПИСАНИЯ
Първата си карикатура той печата през 1944 г. във вестник „Труд“. Йордан Николов работи като художник във вестник „Вечерни новини“, където през 1954 г. създава хумористичната страница „Добър вечер“. До 1967 г. работи като художник във вестник „Труд“, където заедно с Мирон Иванов създават хумористична страница. Йордан Николов
Експозицията показва, че темата за „Невястата“ би могла да се превърне в културен проект, който да представи по интересен начин минало и настояще на Смолян и региона, смята Цвета Станишева.