NRD Начало
Четвъртък, 19 Септември 2024
Начало Тонът на времето В Плевенската панорама е подредена изложба за 120 години на Скобелев парк-музей
2902
Тонът на времето

В Плевенската панорама е подредена изложба за 120 години на Скобелев парк-музей

Изложба по повод 120 години от първата копка на Скобелев парк-музей е подредена в Панорама "Плевенска епопея 1877 г.". Изложбата бе официално открита днес.  На специално изработени 18 табла е представена историята на парка с оригинални снимки и документи от фонда на музея, проследява се неговото изграждане и мемориализация

| 11 Септември 2024, 13:32 ч.
В Плевенската панорама е подредена изложба за 120 години на Скобелев парк-музей
В Плевенската панорама е подредена изложба за 120 години на Скобелев парк-музей
Снимка © БТА

Изложба по повод 120 години от първата копка на Скобелев парк-музей е подредена в Панорама "Плевенска епопея 1877 г.".

Юбилейна изложба на Николай Янакиев ще бъде представена в музей-галерия „Анел“ в София. Експозицията „Безгранично“ е курирана от Пламена Димитрова-Рачева. Тя ще бъде подредена от 27 юни до 21 юли, съобщават организаторите.

За своята юбилейна изложба „Безгранично“ Николай Янакиев представя серия живописни картини върху хартия, които са тематично подбрани така, че да ни дадат символичния ключ към идеите в изкуството му. Това е тайнството на любовта и сътворението на живота – чрез женското „Голо тяло“, връзката на човечеството с космичните сили и безсмъртието на духа – чрез „Пирамидите“. Това също е Питагорейската символика на числата и геометрията – „В квадрат“, единството и красотата на земния и небесния свят в „Терени“. Като най-внушителна е серията „Безкрайност“, олицетворение на Вечността, Красотата и на безкрайния стремеж на човешкия дух към себепознание и познание на косми

Fun Lovin‘ Criminals (FLC) ще има нов концерт в София тази есен. Американската група гостува на 22 октомври в City Stage, съобщават организаторите от Fest Team. 

Публиката ще може да чуе последното EP на FLC – The Capistrano Sessions, и много от любимите хитове на бандата.

„Последният концерт на криминалните от Ню Йорк се превърна в ярко, шумно парти, което още се помни в София и бандата побърза да обяви нов концерт у нас, този път - клубен гиг на 22 oктомври в City Stage. Заразителен микс от кинематографичен хип-хоп, рокендрол, блус, джаз и латино соул, елегантни костюми и любопитни текстове с криминални, но и комични истории от Ню Йорк за наркотици, престъпност и екзистенциална досада. Това са Fun Lovin’ Criminals, които България познава и обича“, коментират от Fest Team. 

Това е една от най-великолепните оперети – и като музика, и като сюжет, и като прекрасна любовна история. Но тази любовна история не е на първи план, нещата са доста по-дълбоки. Има едно противопоставяне на двата свята – Запад и Изток, с всичките им традиции, обичаи, вярвания, религии и една непреодолима пропаст. Това казва режисьорът проф. д-р Виолета Горчева по повод премиерата на „Страната на усмивките“ от Франц Лехар.

Творбата, която не е играна на софийска сцена от почти 30 години, се поставя от учебния оперен театър на Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ (НМА) в партньорство с „Кантус фирмус“ и Националния музикален театър, на чиято сцена се играе. Събитието е част от програмата на „Европейски музикален фестивал“.

Решихме да направим това за

За шестнадесети път подножието на древното светилище на Орфей край момчилградското село Татул ще се превърне в сцена на музикалния фестивал "Нощта на Орфей", съобщават от общинската администрация.

Специален гост тази година ще бъде Йорданка Христова. Тя ще изпълни за публиката най-добрите хитове в 60-годишната си кариера. 

Входът за фестивала, който тази година е на 22 юни е безплатен, а всеки един от публиката ще получи по чаша вино, за да почувства мистиката на мястото в топлата юнска нощ, споделят от общината. И допълват, че и тази година е осигурен безплатен транспорт от сградата на общината до светилището.

Освен Йорданка Христова, публиката ще се наслади и на изпълнения на младите таланти от Общинския детски комплекс в Момчилград, както и на огнено шоу.

По традиция, музикалният фестивал ще бъде предшестван от велопоход до археологическия компл

Организацията на ООН за образование, наука и култура (ЮНЕСКО) включи манастира "Свети Иларион" в ивицата Газа в Списъка на застрашеното световно наследство заради войната между "Хамас" и Израел, започнала след изненадващото нападение на радикалната палестинска групировка на 7 октомври м.г.,  предаде АФП. 

Решението беше взето на 46-ата сесия на Комитета за световно наследство, който заседава в индийската столица Делхи.

"С това решение се признава както изключителната универсална стойност на този обект, така и задължението за неговото опазване пред лицето на непосредствените опасности", посочва ЮНЕСКО в съобщение за медиите.
    
Кандидатурата на обекта за включване в списъка беше разгледана от участниците в сесията в спешен и опростен порядък, като бяха взети предвид продължаващите военни операции в региона. 

Съгласно решение

Изложбата бе официално открита днес. 

На специално изработени 18 табла е представена историята на парка с оригинални снимки и документи от фонда на музея, проследява се неговото изграждане и мемориализация.

Експонирани са и оригинални документи от създаването на парка, лични вещи на воини – кутийка с детски къдрици, нагръдни икони, кръстчета, намерени на бойното поле и други. Акцент в изложбата са евангелие със сребърен обков, подарено от полк. Николай Матерно на плевенския храм "Свети Николай" с молба всяка година на 11 септември да се отслужва панихида в памет на загиналите воини в Третия щурм за освобождението на Плевен по време на Руско-турската война (1877 – 1878 г.). Един от тези воини е неговият син. 

Сред експонатите е и статуя на самодива, чийто скулптор е французинът Антоан Мерсие. Първоначално е отлята от алуминий, а през 1986 г. е изработена наново от бронз поради повреди. Тя е красяла езерото в Скобелев парк и е привличала вниманието на посетителите.

Даниела Дерешка, вр.и.д. ръководител на отдел "Научно-експозиционни фондове и научен архив" в Регионален военно-исторически музей (РВИМ) в Плевен припомни историята на парка. Той е част от структурата на Военноисторическите музеи в България, създадени в началото на XX в. по инициатива на Комитета "Цар Освободител Александър Втори" с председател Стоян Заимов.

За четвърта поредна година Международният документален „Родопи филм фест“ (RIFE) ще се проведе в Смолян от 11 до 14 юли, съобщи Михаела Люцканова, отговаряща за връзка с медиите. Програмата ще направи преглед на 36 заглавия от България и света, като входът е свободен.

Избрани филми са включени за първа година в платформата Nettera.TV. Основният акцент на фестивала е поставен върху музикалните филми, за това и мотото тази година е „Слушай музиката!“

Откриването ще е на 11 юли на амфитеатъра пред Регионална библиотека „Николай Вранчев“ с филма „Раят може да почака“ на Свен Халфар. Лентата е портрет на хамбургския хор, в който всички певци са на преклонна възраст, но имат смелостта да застанат пред публика и да разкрият частица от душата си.

В музикалната секция е включен и филмът "32 звука" на номинирания за „Оскар“ Сам Грийн, който ще бъде представен премиерно з

Никол Кидман се завръща на филмовия фестивал във Венеция за световната премиера на филма Babygirl в петък вечер, 30 август, съобщава АП. 

Еротичната драма разказва за влиятелна изпълнителна директорка, която застрашава кариерата и семейния си живот, като започва любовна връзка с по-млад стажант.

Babygirl е дело на Халина Рейн, режисьорка и на филма „Убийствена игра“ (с Мария Бакалова). Рейн черпи вдъхновение от любовта си към еротичните трилъри на режисьори като Пол Верховен и Ейдриън Лайн. Антонио Бандерас играе съпруга на героинята на Кидман, а Харис Дикинсън е в ролята на младия стажант.

Babygirl участва в конкурсната програма на Венеция, заедно с филми като „Мария“ на Пабло Лараин и предстоящите премиери на The Next Door на Педро Алмодовар, Queer на Лука Гуаданино и „Жокера: Лудост за двама“ на Тод Филипс. Победители

Тези, които ще видят изложбата „Пътувания: острови, морета", ще усетят мириса на смокинов лист, омаята от малките улички на Аполония, всичко това, с което Аполония по някакъв начин винаги ни по някакъв начин ни приласкава.

Надявам се зрителите да участват в този вятър на усещания и на вълнения.„

Това каза Греди Асса, който тази вечер представи в Созопол платна, специално създадени за Празниците на изкуството „Аполония“. 

„Зад тези острови стои един труд на фондация „Аполония“, в който аз се чувствам толкова благодарен, че съм имал възможност да участвам“, каза художникът.

Той отбелязва, че е участвал в поне пет издания на форума.

„Сега правя вече една огромна изложба, която е посветена на морето, на островите, на копнежите на хората, на утопията, която винаги съществува в нашето под

Съвместна  изложба на художниците Енчо Ганковски и Василена Ганковска се открива в троянската галерия „Серякова къща“ на 11 юни, съобщи Мариела Шошкова, уредник в галерията.

„Общото в изложбата между Василена и Енчо Ганковски е, че и двамата ще се представят основно с керамика. Енчо отдавна е познат със своите керамични пана и декоративни чинии и форми, в които освен модерно звучене намира отзвук и естетиката на народното изкуство. Василена ще представи и няколко от своите урбанистични пейзажи, в които се занимава с различните аспекти на градския живот, свободното време и работата в техните пространства“, разказа Шошкова.

Енчо Ганковски е дългогодишен преподавател в средното художествено училище по приложни изкуства  в Троян, учител на поколения троянски художници-керамици и почетен гражданин на Троян. Ганковски е и дългогодишен председател на Дружеството на

Варненската галерия „Ларго“ представя за пореден път самостоятелна изложба на Юлиан Йорданов. Тя е подготвена специално за пространството и се нарича „Монохромни съчинения“.

В нея известният български график експериментира с живопис, изпълнена с акрил и смесена техника върху картон, базирана на извличане на конкретни форми от абстрактни петна. 

Използвах това по-особено заглавие, защото всичко започна без предварителен план и се съчинява по време на работа. Реших да се изненадам и да поиграя, пускайки свободни форми в пространството, след което търся композиция и строя изображението, каза авторът .

Той дълго формулирал наименованието, минавайки през варианти като „импровизации“ и „приказки“, но се спира на думата съчинения като най-подходяща, защото я свързва с фразата и разказа и я сблъсква с различната кате

Първата мемориализация на бойното поле и зараждане на идеята за създаване на парк възниква още през 1878-1879 г., когато на юг от Плевен се издигат първите паметници – братски могили на загинали руски воини в Третия щурм за града.

На 12 април 1904 г. е направена първата копка на бъдещия Скобелев парк-музей. На 3 септември 1907 г. той е тържествено открит и осветен в присъствието на княз Фердинанд и официални гости от България и Русия. От 1908 до 1932 г. в къща в парка живее и работи създателят и пръв директор на Военно-историческите музеи в България – Стоян Заимов.  След смъртта му къщата е превърната в музей.

През годините Скобелевият парк се посещава от различни гости от страната и чужбина. Последната мемориализация на парка е свързана със 100-годишнината от освобождението на Плевен през 1977 г. Променен е изцяло интериорът на Костницата, в западната част на парка е издигната Панорама "Плевенска епопея 1877 г.".

Изложбата "История на Скобелев парк-музей" може да бъде разгледана до 15 ноември.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще участват на фестивала „Хасково джаз“
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще вземат участие на тазгодишното издание на фестивала „Хасково джаз“, съобщиха от пресслужбата на общинска администрация -Хас ...
Спартак Атанасов: Петринел Гочев направи една коренно различна изложба
Една коренно различна изложба на Петринел Гочев - така кураторът Спартак Атанасов определя експозицията, подредена в столичната галерия nOva art space. Тя може да бъде разгледана д ...
Лео Зограф представя изложба със светлинна фотография „Танцуващият с фотоапарат“
Немският творец Аксел Зомер, с псевдонима Лео Зограф, представя в Ловеч изложба със светлинна фотография, която е нарекъл „Танцуващият с фотоапарат“. В художествена га ...
Международен фестивал по фойерверки
В продължение на три дни – 20, 21 и 22 септември, в Панагюрище ще се проведе поредното издание на Международния фестивал по фойерверки. Във всяка една от вечерите ще има и ко ...
Виенският ансамбъл „Паганини“ и квартет „Кукал“ от Чехия гостуват на „Европейски музикален фестивал“
Есенното, 24-о издание на столичния „Европейски музикален фестивал“ представя поредица от събития през следващите три месеца, съобщават от „Кантус фирмус“. ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще участват на фестивала „Хасково джаз“
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще вземат участие на тазгодишното издание на фестивала „Хасково джаз“, съобщиха от пресслужбата на общинска администрация -Хас ...
"Златка - златното момиче" е новият спектакъл на Държавен куклен театър "Дора Габе"
Най-новото заглавие в репертоара на Държавен куклен театър „Дора Габе“ – Добрич (ДКТ) е спектакълът ,,Златка – Златното момиче”. Официалната премиера ...
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
След 17 години без издаден албум френско-испанският певец Ману Чао се завръща в петък с Viva Tu и своето латино звучене, съживявайки хубавите спомени на цяло едно поколение, което ...
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
Световни и български утвърдени визуални артисти ще създават съвременно изкуство заедно с 30 млади участници от русенски училища в „Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни ...
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Актьорът Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“. Автор на поредицата е Димитрина Събчева, съобщават от „Сторител“. Аудиосериалът разк ...
Тикер в 20:00 ч.
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще вземат участие на тазгодишното изда ...
Начало Тонът на времето
2902
Тонът на времето

В Плевенската панорама е подредена изложба за 120 години на Скобелев парк-музей

На специално изработени 18 табла е представена историята на парка с оригинални снимки и документи от фонда на музея, проследява се неговото изграждане и мемориализация.Сред експонатите е и статуя на самодива, чийто скулптор е французинът Антоан Мерсие.

| 11 Септември 2024, 13:32 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
В Плевенската панорама е подредена изложба за 120 години на Скобелев парк-музей
В Плевенската панорама е подредена изложба за 120 години на Скобелев парк-музей
Снимка © БТА

Изложба по повод 120 години от първата копка на Скобелев парк-музей е подредена в Панорама "Плевенска епопея 1877 г.".

Изложбата бе официално открита днес. 

Юбилейна изложба на Николай Янакиев ще бъде представена в музей-галерия „Анел“ в София. Експозицията „Безгранично“ е курирана от Пламена Димитрова-Рачева. Тя ще бъде подредена от 27 юни до 21 юли, съобщават организаторите.

За своята юбилейна изложба „Безгранично“ Николай Янакиев представя серия живописни картини върху хартия, които са тематично подбрани така, че да ни дадат символичния ключ към идеите в изкуството му. Това е тайнството на любовта и сътворението на живота – чрез женското „Голо тяло“, връзката на човечеството с космичните сили и безсмъртието на духа – чрез „Пирамидите“. Това също е Питагорейската символика на числата и геометрията – „В квадрат“, единството и красотата на земния и небесния свят в „Терени“. Като най-внушителна е серията „Безкрайност“, олицетворение на Вечността, Красотата и на безкрайния стремеж на човешкия дух към себепознание и познание на косми

Fun Lovin‘ Criminals (FLC) ще има нов концерт в София тази есен. Американската група гостува на 22 октомври в City Stage, съобщават организаторите от Fest Team. 

Публиката ще може да чуе последното EP на FLC – The Capistrano Sessions, и много от любимите хитове на бандата.

„Последният концерт на криминалните от Ню Йорк се превърна в ярко, шумно парти, което още се помни в София и бандата побърза да обяви нов концерт у нас, този път - клубен гиг на 22 oктомври в City Stage. Заразителен микс от кинематографичен хип-хоп, рокендрол, блус, джаз и латино соул, елегантни костюми и любопитни текстове с криминални, но и комични истории от Ню Йорк за наркотици, престъпност и екзистенциална досада. Това са Fun Lovin’ Criminals, които България познава и обича“, коментират от Fest Team. 

Това е една от най-великолепните оперети – и като музика, и като сюжет, и като прекрасна любовна история. Но тази любовна история не е на първи план, нещата са доста по-дълбоки. Има едно противопоставяне на двата свята – Запад и Изток, с всичките им традиции, обичаи, вярвания, религии и една непреодолима пропаст. Това казва режисьорът проф. д-р Виолета Горчева по повод премиерата на „Страната на усмивките“ от Франц Лехар.

Творбата, която не е играна на софийска сцена от почти 30 години, се поставя от учебния оперен театър на Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ (НМА) в партньорство с „Кантус фирмус“ и Националния музикален театър, на чиято сцена се играе. Събитието е част от програмата на „Европейски музикален фестивал“.

Решихме да направим това за

За шестнадесети път подножието на древното светилище на Орфей край момчилградското село Татул ще се превърне в сцена на музикалния фестивал "Нощта на Орфей", съобщават от общинската администрация.

Специален гост тази година ще бъде Йорданка Христова. Тя ще изпълни за публиката най-добрите хитове в 60-годишната си кариера. 

Входът за фестивала, който тази година е на 22 юни е безплатен, а всеки един от публиката ще получи по чаша вино, за да почувства мистиката на мястото в топлата юнска нощ, споделят от общината. И допълват, че и тази година е осигурен безплатен транспорт от сградата на общината до светилището.

Освен Йорданка Христова, публиката ще се наслади и на изпълнения на младите таланти от Общинския детски комплекс в Момчилград, както и на огнено шоу.

По традиция, музикалният фестивал ще бъде предшестван от велопоход до археологическия компл

Организацията на ООН за образование, наука и култура (ЮНЕСКО) включи манастира "Свети Иларион" в ивицата Газа в Списъка на застрашеното световно наследство заради войната между "Хамас" и Израел, започнала след изненадващото нападение на радикалната палестинска групировка на 7 октомври м.г.,  предаде АФП. 

Решението беше взето на 46-ата сесия на Комитета за световно наследство, който заседава в индийската столица Делхи.

"С това решение се признава както изключителната универсална стойност на този обект, така и задължението за неговото опазване пред лицето на непосредствените опасности", посочва ЮНЕСКО в съобщение за медиите.
    
Кандидатурата на обекта за включване в списъка беше разгледана от участниците в сесията в спешен и опростен порядък, като бяха взети предвид продължаващите военни операции в региона. 

Съгласно решение

На специално изработени 18 табла е представена историята на парка с оригинални снимки и документи от фонда на музея, проследява се неговото изграждане и мемориализация.

Експонирани са и оригинални документи от създаването на парка, лични вещи на воини – кутийка с детски къдрици, нагръдни икони, кръстчета, намерени на бойното поле и други. Акцент в изложбата са евангелие със сребърен обков, подарено от полк. Николай Матерно на плевенския храм "Свети Николай" с молба всяка година на 11 септември да се отслужва панихида в памет на загиналите воини в Третия щурм за освобождението на Плевен по време на Руско-турската война (1877 – 1878 г.). Един от тези воини е неговият син. 

За четвърта поредна година Международният документален „Родопи филм фест“ (RIFE) ще се проведе в Смолян от 11 до 14 юли, съобщи Михаела Люцканова, отговаряща за връзка с медиите. Програмата ще направи преглед на 36 заглавия от България и света, като входът е свободен.

Избрани филми са включени за първа година в платформата Nettera.TV. Основният акцент на фестивала е поставен върху музикалните филми, за това и мотото тази година е „Слушай музиката!“

Откриването ще е на 11 юли на амфитеатъра пред Регионална библиотека „Николай Вранчев“ с филма „Раят може да почака“ на Свен Халфар. Лентата е портрет на хамбургския хор, в който всички певци са на преклонна възраст, но имат смелостта да застанат пред публика и да разкрият частица от душата си.

В музикалната секция е включен и филмът "32 звука" на номинирания за „Оскар“ Сам Грийн, който ще бъде представен премиерно з

Никол Кидман се завръща на филмовия фестивал във Венеция за световната премиера на филма Babygirl в петък вечер, 30 август, съобщава АП. 

Еротичната драма разказва за влиятелна изпълнителна директорка, която застрашава кариерата и семейния си живот, като започва любовна връзка с по-млад стажант.

Babygirl е дело на Халина Рейн, режисьорка и на филма „Убийствена игра“ (с Мария Бакалова). Рейн черпи вдъхновение от любовта си към еротичните трилъри на режисьори като Пол Верховен и Ейдриън Лайн. Антонио Бандерас играе съпруга на героинята на Кидман, а Харис Дикинсън е в ролята на младия стажант.

Babygirl участва в конкурсната програма на Венеция, заедно с филми като „Мария“ на Пабло Лараин и предстоящите премиери на The Next Door на Педро Алмодовар, Queer на Лука Гуаданино и „Жокера: Лудост за двама“ на Тод Филипс. Победители

Тези, които ще видят изложбата „Пътувания: острови, морета", ще усетят мириса на смокинов лист, омаята от малките улички на Аполония, всичко това, с което Аполония по някакъв начин винаги ни по някакъв начин ни приласкава.

Надявам се зрителите да участват в този вятър на усещания и на вълнения.„

Това каза Греди Асса, който тази вечер представи в Созопол платна, специално създадени за Празниците на изкуството „Аполония“. 

„Зад тези острови стои един труд на фондация „Аполония“, в който аз се чувствам толкова благодарен, че съм имал възможност да участвам“, каза художникът.

Той отбелязва, че е участвал в поне пет издания на форума.

„Сега правя вече една огромна изложба, която е посветена на морето, на островите, на копнежите на хората, на утопията, която винаги съществува в нашето под

Съвместна  изложба на художниците Енчо Ганковски и Василена Ганковска се открива в троянската галерия „Серякова къща“ на 11 юни, съобщи Мариела Шошкова, уредник в галерията.

„Общото в изложбата между Василена и Енчо Ганковски е, че и двамата ще се представят основно с керамика. Енчо отдавна е познат със своите керамични пана и декоративни чинии и форми, в които освен модерно звучене намира отзвук и естетиката на народното изкуство. Василена ще представи и няколко от своите урбанистични пейзажи, в които се занимава с различните аспекти на градския живот, свободното време и работата в техните пространства“, разказа Шошкова.

Енчо Ганковски е дългогодишен преподавател в средното художествено училище по приложни изкуства  в Троян, учител на поколения троянски художници-керамици и почетен гражданин на Троян. Ганковски е и дългогодишен председател на Дружеството на

Варненската галерия „Ларго“ представя за пореден път самостоятелна изложба на Юлиан Йорданов. Тя е подготвена специално за пространството и се нарича „Монохромни съчинения“.

В нея известният български график експериментира с живопис, изпълнена с акрил и смесена техника върху картон, базирана на извличане на конкретни форми от абстрактни петна. 

Използвах това по-особено заглавие, защото всичко започна без предварителен план и се съчинява по време на работа. Реших да се изненадам и да поиграя, пускайки свободни форми в пространството, след което търся композиция и строя изображението, каза авторът .

Той дълго формулирал наименованието, минавайки през варианти като „импровизации“ и „приказки“, но се спира на думата съчинения като най-подходяща, защото я свързва с фразата и разказа и я сблъсква с различната кате

Сред експонатите е и статуя на самодива, чийто скулптор е французинът Антоан Мерсие. Първоначално е отлята от алуминий, а през 1986 г. е изработена наново от бронз поради повреди. Тя е красяла езерото в Скобелев парк и е привличала вниманието на посетителите.

Даниела Дерешка, вр.и.д. ръководител на отдел "Научно-експозиционни фондове и научен архив" в Регионален военно-исторически музей (РВИМ) в Плевен припомни историята на парка. Той е част от структурата на Военноисторическите музеи в България, създадени в началото на XX в. по инициатива на Комитета "Цар Освободител Александър Втори" с председател Стоян Заимов.

Първата мемориализация на бойното поле и зараждане на идеята за създаване на парк възниква още през 1878-1879 г., когато на юг от Плевен се издигат първите паметници – братски могили на загинали руски воини в Третия щурм за града.

На 12 април 1904 г. е направена първата копка на бъдещия Скобелев парк-музей. На 3 септември 1907 г. той е тържествено открит и осветен в присъствието на княз Фердинанд и официални гости от България и Русия. От 1908 до 1932 г. в къща в парка живее и работи създателят и пръв директор на Военно-историческите музеи в България – Стоян Заимов.  След смъртта му къщата е превърната в музей.

През годините Скобелевият парк се посещава от различни гости от страната и чужбина. Последната мемориализация на парка е свързана със 100-годишнината от освобождението на Плевен през 1977 г. Променен е изцяло интериорът на Костницата, в западната част на парка е издигната Панорама "Плевенска епопея 1877 г.".

Изложбата "История на Скобелев парк-музей" може да бъде разгледана до 15 ноември.

Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще участват на фестивала „Хасково джаз“
Спартак Атанасов: Петринел Гочев направи една коренно различна изложба
Лео Зограф представя изложба със светлинна фотография „Танцуващият с фотоапарат“
Международен фестивал по фойерверки
Виенският ансамбъл „Паганини“ и квартет „Кукал“ от Чехия гостуват на „Европейски музикален фестивал“
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Тонът на времето
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще участват на фестивала „Хасково джаз“
Калейдоскоп
"Златка - златното момиче" е новият спектакъл на Държавен куклен театър "Дора Габе"
Творчески отражения
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.