NRD Начало
Неделя, 13 Октомври 2024
Начало Тонът на времето В Плевенската панорама е подредена изложба за 120 години на Скобелев парк-музей
2907
Тонът на времето

В Плевенската панорама е подредена изложба за 120 години на Скобелев парк-музей

Изложба по повод 120 години от първата копка на Скобелев парк-музей е подредена в Панорама "Плевенска епопея 1877 г.". Изложбата бе официално открита днес.  На специално изработени 18 табла е представена историята на парка с оригинални снимки и документи от фонда на музея, проследява се неговото изграждане и мемориализация

| 11 Септември 2024, 13:32 ч.
В Плевенската панорама е подредена изложба за 120 години на Скобелев парк-музей
В Плевенската панорама е подредена изложба за 120 години на Скобелев парк-музей
Снимка © БТА

Изложба по повод 120 години от първата копка на Скобелев парк-музей е подредена в Панорама "Плевенска епопея 1877 г.".

Ново арт кафе и модерен посетителски център, който обаче ще запази духа на времето в къщата музей на Владимир Димитров-Майстора в село Шишковци, създават в двора на музея от художествената галерия в Кюстендил, носеща името на големия български художник. Къщата музей в селото представя житейския и творчески път на художника, акцентирайки основно върху периода от близо 29-те години, в които Майстора е работил в селото.

Новата реконструкция в двора на музея цели пространството изцяло да отговори на съвременните представи за културен туризъм.

Към къщата музей има изключително голям интерес и това ни мотивира да работим още по-добре. Сега опитваме да върнем нещата във вида, в който са съществували, когато Майстора е пребивавал тук, каза директорът на галерията в Кюстендил, под чиято „шапка“ е и музеят в Шишковци, проф. Валентин Господинов.

Стопански

В „Медея“ зрителите ще бъдат на самата сцена, докато актьорите играят сред тях.

Това информират от Народния театър по повод предстоящите премиерни представления – на 9, 10, 11 и 12 октомври.

Световноизвестният театрален режисьор Деклан Донелан и сценографът Ник Ормерод представят своята интерпретация на античната трагедия от Еврипид. 

Местата за спектакъла са ограничени – на всяка от датите на сцената ще има до 100 души, които ще бъдат правостоящи, за да могат да се потопят напълно в действието.  

Спектакълът не се препоръчва за лица под 16 години.

„Името на Медея лесно извиква образа на крещящо чудовище-убиец от античността. Но истината е, че Еврипид пренася преживяването на Медея неловко близо до всеки от нас. Неговата Медея е съвсем реа

В хода на значителни промени в ръководството студио "Уолт Дисни Анимейшън Стюдиос" назначи сценариста и носител на "Оскар" Джаред Буш за нов главен творчески директор, предаде Ройтерс.

Назначението влиза в сила незабавно.

Буш - творческата сила зад анимационни филми като "Енканто", "Зоотрополис" и сценарист на номинирания за "Оскар" хит "Смелата Ваяна", поема ръководството от Дженифър Лий, която ще се заеме с управлението на изключително успешния франчайз "Замръзналото кралство".

Лий се присъедини към "Уолт Дисни Анимейшън Стюдиос" през 2011 г. като съсценарист на "Ралф разбива интернета" и сценарист на "Замръзналото кралство". След като изпълняваше длъжността главен оперативен директор от 2018 г., сега тя ще се съсредоточи върху режисурата и сценария на "Замръзналото кралство 3" и съавторството на сценария заедно с Марк Смит на "Замръзналото кралство 4".

Община Пловдив и фондация „Пловдив 2019“ ще отбележат 10 години от обявяването на града за титуляр и 5 години от провеждането в него на инициативата Европейска столица на културата (ЕСК) с концерт на 5 септември и фестивал "Улица Станционна".

Той ще се проведе от 5-ти до 8-ми септември на улица „Иван Вазов“, каза в интервю заместник-кметът по „Култура, археология и туризъм“ на Пловдив Пламен Панов. 

Пловдив спечели титлата през 2014 година и заедно с град Матера в Италия имаше пет години за подготовката и реализирането на стотици събития.

През 2019 година се организираха над 350 проекта, включващи 900 събития. Средствата за цялата програма за подготовка и реализация на Европейската столица на културата бяха около 16 млн. лева.

През 2019 г. в града се откриха две нови галерии, реновира се изцяло градския

Музикантът Роджър Уотърс отхвърля идеята "Пинк Флойд" да се съберат отново на сцената, казвайки, че е "зает с други неща", включително с работа по нов албум и писане на мемоари, предаде Ройтерс.

В интервю за агенцията китаристът, певец и текстописец споделя, че е харесвал времето, прекарано в рок групата, на която е съосновател през 1965 г., но не планира да свири отново с двамата си бивши живи колеги - барабаниста Ник Мейсън и китариста Дейвид Гилмор.

Уотърс, творческата сила зад албуми като "The Dark Side of the Moon" и "The Wall", напусна "Пинк Флойд" през 1985 г. след лични и творчески разногласия.

Роджър Уотърс беше въвлечен в правни спорове относно използването на името на групата, тъй като бившите му колеги продължиха без него.

Двамата с Гилмор са в конфликт от години в една от най-известните вражди в рока, като наскоро се конфронтираха в социалн

Изложбата бе официално открита днес. 

На специално изработени 18 табла е представена историята на парка с оригинални снимки и документи от фонда на музея, проследява се неговото изграждане и мемориализация.

Експонирани са и оригинални документи от създаването на парка, лични вещи на воини – кутийка с детски къдрици, нагръдни икони, кръстчета, намерени на бойното поле и други. Акцент в изложбата са евангелие със сребърен обков, подарено от полк. Николай Матерно на плевенския храм "Свети Николай" с молба всяка година на 11 септември да се отслужва панихида в памет на загиналите воини в Третия щурм за освобождението на Плевен по време на Руско-турската война (1877 – 1878 г.). Един от тези воини е неговият син. 

Сред експонатите е и статуя на самодива, чийто скулптор е французинът Антоан Мерсие. Първоначално е отлята от алуминий, а през 1986 г. е изработена наново от бронз поради повреди. Тя е красяла езерото в Скобелев парк и е привличала вниманието на посетителите.

Даниела Дерешка, вр.и.д. ръководител на отдел "Научно-експозиционни фондове и научен архив" в Регионален военно-исторически музей (РВИМ) в Плевен припомни историята на парка. Той е част от структурата на Военноисторическите музеи в България, създадени в началото на XX в. по инициатива на Комитета "Цар Освободител Александър Втори" с председател Стоян Заимов.

Ретроспективна експозиция на Бистра Льошевалие представя за първи път у нас изкуството на авторката. Изложбата ще бъде подредена от куратора Яна Братанова от 16 юли до 20 октомври в „Квадрат 500“, съобщават организаторите.

„Националната галерия продължава своята мисия и политика да запознава публиката с автори от български произход, получили професионално признание извън границите на страната. Бистра Льошевалие е сред малцината съвременни концептуални творци с международно присъствие“, отбелязват от Националната галерия. 

Те посочват, че свободата е първостепенен код за Бистра Льошевалие. Първите й композиции „Полет на птици“ (1964), емблематичната серия „Прозорци“ („Блокиран прозорец“, „Изгорял прозорец“, „Бял прозорец“) и „Болни столове“ от 1970-те са израз на нейното непреодолимо желание да бъде свободна.

„Създаденото от Бистра Льошевалие е мощна машина

За поредна година жителите и гостите на Банско ще се пренесат в света на планинарското, екстремно и приключенско кино с тазгодишното издание на „Лятна филмомания под звездите“. 

В три вечери – от 25 до 27 юли, на централния площад в Банско ще бъдат прожектирани най-добрите ленти от международния фестивал за планинарско и екстремно кино, каза директорът на фестивала Натали Петрова. 

Всяка година след края на ноември, когато се провежда фестивалът, предприемаме един тур с представителна извадка от най-добрите, от наградените филми в различни точки на страната и логично този тур завършва в Банско, посочи Петрова. Това са филми, които няма къде другаде да бъдат видени, отделно на кинофестивала прожектираме над 80 продукции от 50 държави, така че е трудно физически да бъдат изгледани всички, каза още Натали Петрова. 

Тази година в селекцията са 11 лент

С концерт-изповед и много гост певци започна турнето на група "СкандаУ". Първата вечер от " СкандаУ Тур 2024" бе в Летния театър във Велико Търново и продължи близо 3 часа. Тя предложи много изненади както за публиката, така и за двамата изпълнители от групата - Йонислав Йотов - ТоТо и Лъчезар Евтимов - Лъчо.

Още съвсем в началото на техните изпълнения ТоТо със сълзи на очи каза, че не се чувства добре и не е сигурен, че ще успее да продължи. Той седна на ръба на сцената пред учудените погледи на Лъчо, музикантите, балета и публиката, и изказа опасенията си, че няма да може да предложи на почитателите си това, за което са дошли. ТоТо обясни, че дължи емоциите си не само на вълненията си от срещата със зрителите, но и на дълго потискана тежест в себе си. "Незаменимо е човек да усети подкрепа и любов", каза той и благодари за топлото посрещане.

След продължилата дълго изпо

Стефан Качаков подрежда в изложба картини, които показват красотата на българската природа. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и ще бъде разположена в галерия „Стойчев“ от 19 септември до 5 октомври, съобщават организаторите.

„Тази изключителна колекция представя интензивното изразително майсторство на Качаков, чийто акварели са изпълнени с уникален нюанс на спокойствие и размисъл. Темата на изложбата „Тишина“ разглежда вътрешния мир и търсене на равновесие чрез деликатните и ефимерни техники на акварелната живопис“, разказват от екипа.

Стефан Качаков е роден на 10 февруари 1958 година в Ямбол. Завършил е художествената гимназия в Казанлък. Висшето си образование придобива във ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий” – специалност „Изобразително изкуство – графика и

Доайенът на ямболските художници Тодор Ялъмов подреди представителна изложба в Художествената галерия „Жорж Папазов“ в града.

Експозицията е посветена и на 90-годишния юбилей на художника, който той отбеляза в края на миналата година. Озаглавена е „Русалката на Тунджа“ – както триметровата творба на Тодор Ялъмов, с която той участва на Световния симпозиум по скулптура в Китай през 2011 г. 

В изложбата са подредени пластични творби от дърво, керамика, мозайка, както и живопис, рисунка, графика. Почитатели на изкуството на Тодор Ялъмов, общественици, приятели и десетки художници, които са негови ученици, присъстваха в залата на галерията. Изложбата откриха директорът на галерията – скулпторът Петко Йорданов, и председателят на Дружеството на писателите в Ямбол – поетът Тенко Тенев.

Тодор Ялъмов не скри вълнението си.

Първата мемориализация на бойното поле и зараждане на идеята за създаване на парк възниква още през 1878-1879 г., когато на юг от Плевен се издигат първите паметници – братски могили на загинали руски воини в Третия щурм за града.

На 12 април 1904 г. е направена първата копка на бъдещия Скобелев парк-музей. На 3 септември 1907 г. той е тържествено открит и осветен в присъствието на княз Фердинанд и официални гости от България и Русия. От 1908 до 1932 г. в къща в парка живее и работи създателят и пръв директор на Военно-историческите музеи в България – Стоян Заимов.  След смъртта му къщата е превърната в музей.

През годините Скобелевият парк се посещава от различни гости от страната и чужбина. Последната мемориализация на парка е свързана със 100-годишнината от освобождението на Плевен през 1977 г. Променен е изцяло интериорът на Костницата, в западната част на парка е издигната Панорама "Плевенска епопея 1877 г.".

Изложбата "История на Скобелев парк-музей" може да бъде разгледана до 15 ноември.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Светослав Лобошки: Обичам усмихнатите песни, каза композиторът
Има песни, които са със сериозна тема, със сериозно послание, но има и такива, които са за настроение, за концерт, да развеселиш публиката. Всяка песен си има своето предназначение ...
"Колдплей" оглави британската класация за албуми с най-силен дебют за последните три години
Група "Колдплей" си осигури най-силния дебют за последните три години във Великобритания с постъпленията за първата седмица от десетия си студиен албум Moon Music, който оглави бри ...
Рок музиканти за Кирил Маричков: Той беше лидер, икона в рок музиката, песните и посланията му ще останат
Кирил Маричков беше лидер, икона в рок музиката, песните и посланията му ще останат, казаха рок музикантите Емил Анчев, вокалист на група „Конкурент", и Васил Георгиев (Васко ...
Музей в Испания предлага пътешествие по следите на първата експедиция на Христофор Колумб
Как Христофор Колумб се подготвя за експедицията, при която на 12 октомври 1492 г. е открито първото късче от земите, наречени по-късно Америка? Какви са били корабите, с които отп ...
Васил Терзиев за Кирил Маричков: Силните души, които не се огъват пред нищо, не изчезват
Силните души, които не се огъват пред нищо, не изчезват, написа кметът на София Васил Терзиев в профила си във Фейсбук.  „Кирил Маричков ни показа какво означава да ост ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Стотици китаристи свирят „Клетва“ в чест на Кирил Маричков
Стотици китаристи свириха песента „Клетва“ от филма „Вчера“ в чест на Кирил Маричков, който си отиде в петък вечерта. Инициативата бе част от Sofia Gui ...
Как южнокорейската култура завладя света?
Филмите й печелят "Оскар", телевизионните й сериали и кей-поп звезди обикалят света, а един от нейните автори току-що спечели Нобелова награда за литература...Как Южна Корея се утв ...
Изложбата „Артистични антоними“ ще представи избрани творби на български художници от частна колекция в галерия „Жорж Папазов“
Изложбата „Артистични антоними“ ще представи избрани творби на български художници в Художествената галерия „Жорж Папазов“ в Ямбол на 15 октомври. Експозици ...
Графити фестивал "Пристанище на 60 корабни статуи" ще събере визуални артисти
Графити фестивал на тема "Пристанище на 60 корабни статуи" ще се състои в Русе от 15-и до 19-и октомври тази година. Това съобщиха организаторите от сдружение "Екоарт" в града.&nbs ...
Изложбата „Цветни спомени от музея“ представя творби от фонда за изкуство и култура „Ангел Симеонов“
Изложбата „Цветни спомени от музея“ представя в творби от фонда за изкуство и култура „Ангел Симеонов“. Вернисажът е на 15 октомври в музея-галерия „ ...
Тикер в 20:00 ч.
Стотици китаристи свириха песента „Клетва“ от филма „Вчера&ldq ...
Начало Тонът на времето
2907
Тонът на времето

В Плевенската панорама е подредена изложба за 120 години на Скобелев парк-музей

На специално изработени 18 табла е представена историята на парка с оригинални снимки и документи от фонда на музея, проследява се неговото изграждане и мемориализация.Сред експонатите е и статуя на самодива, чийто скулптор е французинът Антоан Мерсие.

| 11 Септември 2024, 13:32 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
В Плевенската панорама е подредена изложба за 120 години на Скобелев парк-музей
В Плевенската панорама е подредена изложба за 120 години на Скобелев парк-музей
Снимка © БТА

Изложба по повод 120 години от първата копка на Скобелев парк-музей е подредена в Панорама "Плевенска епопея 1877 г.".

Изложбата бе официално открита днес. 

Ново арт кафе и модерен посетителски център, който обаче ще запази духа на времето в къщата музей на Владимир Димитров-Майстора в село Шишковци, създават в двора на музея от художествената галерия в Кюстендил, носеща името на големия български художник. Къщата музей в селото представя житейския и творчески път на художника, акцентирайки основно върху периода от близо 29-те години, в които Майстора е работил в селото.

Новата реконструкция в двора на музея цели пространството изцяло да отговори на съвременните представи за културен туризъм.

Към къщата музей има изключително голям интерес и това ни мотивира да работим още по-добре. Сега опитваме да върнем нещата във вида, в който са съществували, когато Майстора е пребивавал тук, каза директорът на галерията в Кюстендил, под чиято „шапка“ е и музеят в Шишковци, проф. Валентин Господинов.

Стопански

В „Медея“ зрителите ще бъдат на самата сцена, докато актьорите играят сред тях.

Това информират от Народния театър по повод предстоящите премиерни представления – на 9, 10, 11 и 12 октомври.

Световноизвестният театрален режисьор Деклан Донелан и сценографът Ник Ормерод представят своята интерпретация на античната трагедия от Еврипид. 

Местата за спектакъла са ограничени – на всяка от датите на сцената ще има до 100 души, които ще бъдат правостоящи, за да могат да се потопят напълно в действието.  

Спектакълът не се препоръчва за лица под 16 години.

„Името на Медея лесно извиква образа на крещящо чудовище-убиец от античността. Но истината е, че Еврипид пренася преживяването на Медея неловко близо до всеки от нас. Неговата Медея е съвсем реа

В хода на значителни промени в ръководството студио "Уолт Дисни Анимейшън Стюдиос" назначи сценариста и носител на "Оскар" Джаред Буш за нов главен творчески директор, предаде Ройтерс.

Назначението влиза в сила незабавно.

Буш - творческата сила зад анимационни филми като "Енканто", "Зоотрополис" и сценарист на номинирания за "Оскар" хит "Смелата Ваяна", поема ръководството от Дженифър Лий, която ще се заеме с управлението на изключително успешния франчайз "Замръзналото кралство".

Лий се присъедини към "Уолт Дисни Анимейшън Стюдиос" през 2011 г. като съсценарист на "Ралф разбива интернета" и сценарист на "Замръзналото кралство". След като изпълняваше длъжността главен оперативен директор от 2018 г., сега тя ще се съсредоточи върху режисурата и сценария на "Замръзналото кралство 3" и съавторството на сценария заедно с Марк Смит на "Замръзналото кралство 4".

Община Пловдив и фондация „Пловдив 2019“ ще отбележат 10 години от обявяването на града за титуляр и 5 години от провеждането в него на инициативата Европейска столица на културата (ЕСК) с концерт на 5 септември и фестивал "Улица Станционна".

Той ще се проведе от 5-ти до 8-ми септември на улица „Иван Вазов“, каза в интервю заместник-кметът по „Култура, археология и туризъм“ на Пловдив Пламен Панов. 

Пловдив спечели титлата през 2014 година и заедно с град Матера в Италия имаше пет години за подготовката и реализирането на стотици събития.

През 2019 година се организираха над 350 проекта, включващи 900 събития. Средствата за цялата програма за подготовка и реализация на Европейската столица на културата бяха около 16 млн. лева.

През 2019 г. в града се откриха две нови галерии, реновира се изцяло градския

Музикантът Роджър Уотърс отхвърля идеята "Пинк Флойд" да се съберат отново на сцената, казвайки, че е "зает с други неща", включително с работа по нов албум и писане на мемоари, предаде Ройтерс.

В интервю за агенцията китаристът, певец и текстописец споделя, че е харесвал времето, прекарано в рок групата, на която е съосновател през 1965 г., но не планира да свири отново с двамата си бивши живи колеги - барабаниста Ник Мейсън и китариста Дейвид Гилмор.

Уотърс, творческата сила зад албуми като "The Dark Side of the Moon" и "The Wall", напусна "Пинк Флойд" през 1985 г. след лични и творчески разногласия.

Роджър Уотърс беше въвлечен в правни спорове относно използването на името на групата, тъй като бившите му колеги продължиха без него.

Двамата с Гилмор са в конфликт от години в една от най-известните вражди в рока, като наскоро се конфронтираха в социалн

На специално изработени 18 табла е представена историята на парка с оригинални снимки и документи от фонда на музея, проследява се неговото изграждане и мемориализация.

Експонирани са и оригинални документи от създаването на парка, лични вещи на воини – кутийка с детски къдрици, нагръдни икони, кръстчета, намерени на бойното поле и други. Акцент в изложбата са евангелие със сребърен обков, подарено от полк. Николай Матерно на плевенския храм "Свети Николай" с молба всяка година на 11 септември да се отслужва панихида в памет на загиналите воини в Третия щурм за освобождението на Плевен по време на Руско-турската война (1877 – 1878 г.). Един от тези воини е неговият син. 

Ретроспективна експозиция на Бистра Льошевалие представя за първи път у нас изкуството на авторката. Изложбата ще бъде подредена от куратора Яна Братанова от 16 юли до 20 октомври в „Квадрат 500“, съобщават организаторите.

„Националната галерия продължава своята мисия и политика да запознава публиката с автори от български произход, получили професионално признание извън границите на страната. Бистра Льошевалие е сред малцината съвременни концептуални творци с международно присъствие“, отбелязват от Националната галерия. 

Те посочват, че свободата е първостепенен код за Бистра Льошевалие. Първите й композиции „Полет на птици“ (1964), емблематичната серия „Прозорци“ („Блокиран прозорец“, „Изгорял прозорец“, „Бял прозорец“) и „Болни столове“ от 1970-те са израз на нейното непреодолимо желание да бъде свободна.

„Създаденото от Бистра Льошевалие е мощна машина

За поредна година жителите и гостите на Банско ще се пренесат в света на планинарското, екстремно и приключенско кино с тазгодишното издание на „Лятна филмомания под звездите“. 

В три вечери – от 25 до 27 юли, на централния площад в Банско ще бъдат прожектирани най-добрите ленти от международния фестивал за планинарско и екстремно кино, каза директорът на фестивала Натали Петрова. 

Всяка година след края на ноември, когато се провежда фестивалът, предприемаме един тур с представителна извадка от най-добрите, от наградените филми в различни точки на страната и логично този тур завършва в Банско, посочи Петрова. Това са филми, които няма къде другаде да бъдат видени, отделно на кинофестивала прожектираме над 80 продукции от 50 държави, така че е трудно физически да бъдат изгледани всички, каза още Натали Петрова. 

Тази година в селекцията са 11 лент

С концерт-изповед и много гост певци започна турнето на група "СкандаУ". Първата вечер от " СкандаУ Тур 2024" бе в Летния театър във Велико Търново и продължи близо 3 часа. Тя предложи много изненади както за публиката, така и за двамата изпълнители от групата - Йонислав Йотов - ТоТо и Лъчезар Евтимов - Лъчо.

Още съвсем в началото на техните изпълнения ТоТо със сълзи на очи каза, че не се чувства добре и не е сигурен, че ще успее да продължи. Той седна на ръба на сцената пред учудените погледи на Лъчо, музикантите, балета и публиката, и изказа опасенията си, че няма да може да предложи на почитателите си това, за което са дошли. ТоТо обясни, че дължи емоциите си не само на вълненията си от срещата със зрителите, но и на дълго потискана тежест в себе си. "Незаменимо е човек да усети подкрепа и любов", каза той и благодари за топлото посрещане.

След продължилата дълго изпо

Стефан Качаков подрежда в изложба картини, които показват красотата на българската природа. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и ще бъде разположена в галерия „Стойчев“ от 19 септември до 5 октомври, съобщават организаторите.

„Тази изключителна колекция представя интензивното изразително майсторство на Качаков, чийто акварели са изпълнени с уникален нюанс на спокойствие и размисъл. Темата на изложбата „Тишина“ разглежда вътрешния мир и търсене на равновесие чрез деликатните и ефимерни техники на акварелната живопис“, разказват от екипа.

Стефан Качаков е роден на 10 февруари 1958 година в Ямбол. Завършил е художествената гимназия в Казанлък. Висшето си образование придобива във ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий” – специалност „Изобразително изкуство – графика и

Доайенът на ямболските художници Тодор Ялъмов подреди представителна изложба в Художествената галерия „Жорж Папазов“ в града.

Експозицията е посветена и на 90-годишния юбилей на художника, който той отбеляза в края на миналата година. Озаглавена е „Русалката на Тунджа“ – както триметровата творба на Тодор Ялъмов, с която той участва на Световния симпозиум по скулптура в Китай през 2011 г. 

В изложбата са подредени пластични творби от дърво, керамика, мозайка, както и живопис, рисунка, графика. Почитатели на изкуството на Тодор Ялъмов, общественици, приятели и десетки художници, които са негови ученици, присъстваха в залата на галерията. Изложбата откриха директорът на галерията – скулпторът Петко Йорданов, и председателят на Дружеството на писателите в Ямбол – поетът Тенко Тенев.

Тодор Ялъмов не скри вълнението си.

Сред експонатите е и статуя на самодива, чийто скулптор е французинът Антоан Мерсие. Първоначално е отлята от алуминий, а през 1986 г. е изработена наново от бронз поради повреди. Тя е красяла езерото в Скобелев парк и е привличала вниманието на посетителите.

Даниела Дерешка, вр.и.д. ръководител на отдел "Научно-експозиционни фондове и научен архив" в Регионален военно-исторически музей (РВИМ) в Плевен припомни историята на парка. Той е част от структурата на Военноисторическите музеи в България, създадени в началото на XX в. по инициатива на Комитета "Цар Освободител Александър Втори" с председател Стоян Заимов.

Първата мемориализация на бойното поле и зараждане на идеята за създаване на парк възниква още през 1878-1879 г., когато на юг от Плевен се издигат първите паметници – братски могили на загинали руски воини в Третия щурм за града.

На 12 април 1904 г. е направена първата копка на бъдещия Скобелев парк-музей. На 3 септември 1907 г. той е тържествено открит и осветен в присъствието на княз Фердинанд и официални гости от България и Русия. От 1908 до 1932 г. в къща в парка живее и работи създателят и пръв директор на Военно-историческите музеи в България – Стоян Заимов.  След смъртта му къщата е превърната в музей.

През годините Скобелевият парк се посещава от различни гости от страната и чужбина. Последната мемориализация на парка е свързана със 100-годишнината от освобождението на Плевен през 1977 г. Променен е изцяло интериорът на Костницата, в западната част на парка е издигната Панорама "Плевенска епопея 1877 г.".

Изложбата "История на Скобелев парк-музей" може да бъде разгледана до 15 ноември.

Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Светослав Лобошки: Обичам усмихнатите песни, каза композиторът
"Колдплей" оглави британската класация за албуми с най-силен дебют за последните три години
Рок музиканти за Кирил Маричков: Той беше лидер, икона в рок музиката, песните и посланията му ще останат
Музей в Испания предлага пътешествие по следите на първата експедиция на Христофор Колумб
Васил Терзиев за Кирил Маричков: Силните души, които не се огъват пред нищо, не изчезват
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Октомври
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Цветни аспекти
Стотици китаристи свирят „Клетва“ в чест на Кирил Маричков
Цветни аспекти
Как южнокорейската култура завладя света?
Под прожектора
Изложбата „Артистични антоними“ ще представи избрани творби на български художници от частна колекция в галерия „Жорж Папазов“
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.