С криминалния психологически трилър “Съмнение” от Джон Патрик Шанли започва програмата на тазгодишния Есенен театрален салон в Сливен на 24 септември, съобщиха от Драматичен театър “Стефан Киров” - Сливен.
Сатиричната комедия „Астория“ от Юра Зойфер, ще гостува в Общински драматичен театър Кюстендил, съобщават трупата. Пиесата се поставя за първи път в България и разглежда важни и актуални теми като дезинформацията и липсата на достатъчно критична мисъл у обществото ни, които са представени през хумора и гротеската.
Постановката ще се играе на 27 ноември.
Постановката е копродукция на сдружение "Транзит" и Драматичен театър "Апостол Карамитев" – Димитровград.
Кюстендил е последният град от турнето на спектакъла, което се осъществява с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“, програма „Разпространение“.
Спектакълът използва средствата на клоунадата, кукления и игровия театър, а жанрът му е сатирична комедия. Идеята на екипа е през хумора да се засегнат важни обществени теми.
Юра Зойфер разглежда п
Музей на изкуствата в САЩ продава картина на Лукас Кранах Стари - немски ренесансов художник, с която нейният еврейски собственик е бил принуден да се раздели заради нацисткото преследване през Втората световна война, предаде ДПА.
Приходите ще бъдат поделени между Музея на изкуствата в Алънтаун, щата Пенсилвания, и наследниците на бившия собственик на картината Хенри Бромберг, съобщиха от институцията.
Президентът и главен изпълнителен директор на музея Макс Уайнтрауб каза, че картината "Портрет на Георг Брадати, херцог на Саксония" е била закупена от музея от нюйоркска галерия през 1961 г.
"Това произведение на изкуството се появи на пазара и в крайна сметка попадна в музея, само защото Хенри Бромберг трябваше да избяга от преследване от нацистка Германия", каза той.
"Моралният императив ни накара да действаме. Надяваме се, че този до
Реставрация на творбата „Нощна стража“, създадена през 1642 г. от нидерландския художник Рембранд ван Рейн, започна пред посетителите на музея „Райксмузеум“ в Амстердам, предаде Ройтерс .
Осем специалисти работят по една от най-известните картини на Рембранд, като използват различни техники и изкуствен интелект. Процесът се извършва пред посетителите на музея в остъклено пространство. Целта на експертите е да отстранят слой лак върху шедьовъра, за да разкрият оригиналния цвят.
„Рембранд рисува с много ясен контраст между светлината и сенките. Това обаче не е очевидно в картината „Нощна стража“. Затова смятам, че след като бъде реставрирана, тя ще придобие много по-голяма дълбочина и фигурите в картината ще оживеят“, каза директорът на музея Тако Дибиц.
Експертите започват да се подготвят да работата по карти
Белгийската група Hooverphonic идва за концерт в София, заедно със струнен квартет, за да отпразнува 25-годишнината от издаването на албума The Magnificent Tree.
Концертът е на 10 април в Joy Station, съобщават организаторите от BGTSC.
The Magnificent Tree е издаден през 2000 година и включва хитове като Mad About You и Vinegar & Salt.
„Комбинацията от трип-хоп, поп чувствителност и оркестралните елементи в албума завладяват публиката по целия свят, спечелвайки на групата широко признание от меломаните и много нови фенове. Като цяло, музикалното пътешествие на Hooverphonic, водещо до The Magnificent Tree, е белязано от иновации, артистичен растеж и отдаденост към разширяване на границите в областта на алтернативната и електронна музика. Албумът остава вечна класика, олицетворява
Групата Laibach идва отново в България догодина с нов спектакъл – на 6 март в залата на „Пиротска“ 5, съобщават организаторите от DS Music.
Събитието е част от турнето Opus Day Revisited Tour.
„След страхотния концерт от турнето The Coming Race Tour 2022, Laibach пристига с изцяло ново шоу, което обаче се връща към сензационния им първи албум Opus Dei. За почитателите на групата е ясно, че Revisited подсказва майсторска преработка на музиката и че както винаги при великите словенци ще има изненада във всичко. Феновете може да очакват не само нови аранжименти, но и невиждана провокация във визията, светлините и специалните ефекти“, коментират организаторите.
По думите им, както винаги, концертът ще бъде дълъг и с характерното за груп
Спектакълът е на Драматичният театър “Никола Вапцаров” - Благоевград с участието на актьорите Калин Врачански, Станка Калчева, Христина Джурова, Радена Вълканова. Режисьор е Стайко Мурджев, автор на музиката - Петър Дундаков.
В “Съмнение” зрителят е не просто публика, а едновременно свидетел и следовател, посочват от културния институт. Публиката ще попадне в центъра на свят, изграден от строги правила, морални норми и ред, които ще бъдат разбити на парчета. Калин Врачански е в ролята на свещеник, изповядващ добродетелта на съчувствието и взаимопомощта. В пиесата всичко е възможно, всеки е и престъпник, и светец, любовта се превръща в грях и мислите в поквара, истината е просто параван за лъжата.
Както съобщихме, тазгодишният Есенен театрален салон 2024 г. ще се състои от 24 септември до 17 октомври. Сред заглавията в културния афиш са още „Опасни връзки“ на Шодерло дьо Лакло, поставен от Младежки театър „Николай Бинев“, “Великденско вино” от Константин Илиев с режисьор Явор Гърдев, Театър 199 „Валентин Стойчев“, който ще представи „Оскар и розовата дама“ на Ерик- Еманюел Шмит и премиера на най-новия спектакъл на Драматичен театър “Стефан Киров” - “Пепеляшка” по Шарл Перо.
Художникът Цветан Казанджиев откри тази вечер в ямболската галерия LP-Art бутикова изложба.
С нея майсторът на четката прави реверанс към почитателите на неговото изкуство навръх своя 64-и рожден ден. Това каза Цветан Казанджиев.
В изложбата са подредени 54 творби, предимно миниатюри, които са непоказвани до момента.
„Форматът не е решаващ в случая, или пък по принцип. Заложих на техниката на визията, на композицията, на занаята – това, което мога и правя“, посочи художникът.
Експозицията е синтез от акварел, графика, рисунка и живопис. Могат да бъдат разгледани и негови графики от средата на 80-те години, които Казанджиев с усмивка нарече „изнамерени антики от моите папки“.
„Това са неща, с които съм участвал по национални изложби и такива в чужбина. Когато ги рамкирах върнах лентата назад, изплуваха неща, ко
Нина Димитрова поставя „Тортила Флет“. Това е и първата за този сезон премиера в „Театър 199“ – на 28 септември, съобщават от трупата.
Сценичната адаптация и постановката по едноименния роман на Джон Стайнбек е на Нина Димитрова. Нейна е и сценографията, заедно с Юлияна Войкова-Найман. Костюмите са на Юлияна Войкова-Найман.
Участват Денис Хаят, Венцеслав Димитров, Живко Джуранов, Ангел Калев, Тодор Лазаров и Ивелин Николов.
С „Тортила Флет“ започва сезон, с който „Театър 199“ отбелязва своята 60-годишнина и посвещава на своята дългогодишна директорка Анна Монова, казаха от театъра. Кулминацията на юбилея ще бъде на 12 юни 2025 г.
„ТОРТИЛА ФЛЕТ“
Нова документална поредица разказва историята на Ace of Base, една от най-популярните по света шведски поп групи на всички времена. Сериалът излиза на екран през зимата, съобщи „Билборд”.
Групата, която е сформирана в края на 80-те години, е сред успешните в класацията на „Билборд” за сингли редом с АББА и „Роксет”.
Сериалът включва непоказвани досега видеозаписи и интервюта с членове на формацията, с техния бизнес екип, с продуценти, артисти и критици.
Първият епизод от документалната поредица Ace of Base: All That She Wants ще се излъчи на 5 декември в стрийминг платформата Viaplay, която представя скандинавски и европейски телевизионни продукции и филми.
Шведският квартет в състав Улф Екберг и Йонас, Джени и Малин Бергрен достига до второ място в класацията на „Билборд” за сингли с All That She Wants, с
Камерен състав на Симфониета - Шумен ще изнесе концерт в къщата музей "Панчо Владигеров" в града на 31 октомври, съобщи концертмайсторът на музикалната формация Гергана Петрова. В изявата ще се включат трима музиканти, поясни тя.
"Ще бъдем трио - две цигулки и чело. Ще свирим с Теодора Юлкова и Галя Ушева. Това ще е нещо ново в концертния календар на Симфониета - Шумен. Правим концерти под различен надслов, част от различни цикли. Имаме цикъл "Рамо до рамо", цикъл "Настояще и бъдеще" и мисля, че сега поставяме началото на нов цикъл - "Камерна музика", каза Гергана Петрова.
По думите камерната музика е форма на класическа музика, която е композирана за малка група инструменти. Традиционно тази група може да се побере в дворцова зала или голяма стая. Разцветът на камерната музика е по време на Ренесанса, тя се е изпълнявала в дворци и домове на аристократи, каза концертм
Заключителният галаконцерт на 24-ия международен майсторски клас на Райна Кабаиванска ще се състои на 2 октомври в Софийската опера и балет, съобщават от Нов български университет (НБУ).
Тази година Райна Кабаиванска избра 14 млади оперни певци от пет държави – България, Грузия, Италия, Румъния и Южна Корея.
На събитието на лауреатите и тази година Райна Кабаиванска ще присъди на избрани млади изпълнители стипендии за обучение с нея в Италия.
От своето създаване през 2002 г. фонд „Райна Кабаиванска“ е присъдил повече от 100 стипендии на млади оперни певци от петте континента.
Събитието е в рамките на „Годината на Кабаиванска“ – поредица от събития в чест на голямата оперна актриса и е част от календа