Корейският мултиинструментален дует Olot ще има поредица от концерти в страната, съобщават организаторите от Jam On The River.
Британската полиция обяви, че нищо не подсказва планираното нападение срещу концерт на американската певица Тейлър Суифт във Виена да повлияе на нейните изяви на стадион "Уембли" в Лондон идната седмица, предаде Ройтерс.
Трите концерта на световната поп звезда в австрийската столица тази седмица, на които се очакваха общо 195 000 зрители, бяха отменени, след като се разбра за заплахата.
"Нищо не подсказва, че предметът на разследване на австрийските власти ще даде отражение върху предстоящите събития тук, в Лондон", заяви говорител на лондонската полиция, цитиран от Ройтерс.
Седмото издание на Sofia Impro Fest ще се състои между 25 и 29 септември с участието на най-изявените майстори в жанра от цял свят, съобщават организаторите от „ШиЗи импро театър”.
Тазгодишната тема на фестивала е „Дълбоко потапяне“ (Deep Dive). Участниците ще навлязат в четири различни аспекта на импровизационното изкуство – емоции, тъмнина, игри и физическа изразност. На камерната сцена на театър „Сълза и смях“ ще се изявят както утвърдени международни артисти, така и местни таланти.
„Sofia Improv Fest е едновременно вдъхновяващо и забавно събитие. Ще посрещнем най-забавните импровизационни артисти в света и ще създадем впечатляващи моменти на сцената“, коментират организаторите. Сред звездите е Сюзън Месинг, комик с над 38 години опит, завър
Три артефакта представя археологическата експозиция към Регионален исторически музей Бургас в предстоящата изложба "Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция" в музея "Гети“ в Лос Анджелис, САЩ. Както информирахме, четиринадесет музея от България с над 150 предмета ще участват в експозицията. Те представляват над 90% от всички експонати, включени в изложбата, която ще продължи от 3 ноември до 3 март 2025 година.
"Нашият черноморски район е изключително богат на археология и при нас има изключително много находки от класическата епоха. Да не забравяме, че големите селища в района като Месембрия, Поморие, Созопол, Ахтопол са имали основно гръцко, но и сериозно тракийско население. Във всеки един от тях тази класическа епоха, а след това и елинизмът, са силно отразени", заяви каза в интервю уредникът на Археологическата експозиция към Рег
На 20 септември в галерия „Гъбенски“ на Националния дарителски фонд (НДФ) „13 века България“ в Трявна предстои откриването на първата постоянна експозиция с част от творбите от колекцията на Международното биенале на стъклото, собственост на Сдружение ART REAL K.L.M., съобщиха от екипа на фонда.
Колекцията на Международното биенале на стъклото (IBG) съдържа около 200 произведения на изкуството от стъкло, дело на художници от цял свят, които са участвали в различни издания на биеналето през годините. Тази сбирка е уникална за България, като представя спектър от стилове, техники и творчески визии.
Изложбата включва селекция от 100 произведения, дарени от автори от 45 държави, които са участвали в изданията на биеналето от 2017 до 2023 г. Всяка творба е част от живата история на този значим международен проект и отразява индивидуалните артист
В Индия процъфтява нискобюджетна филмова индустрия, наречена от местните медии „Моливуд“.
Нейният център е градчето Малегаон, в близост до Мумбай, където се появяват масово индийски филмови таланти, които постигат успехите си далеч от блясъка на Боливуд - при това с нищожни бюджети, предаде АФП.
Сред тях е и Шаикх Насир, независим режисьор, който е пионер в индустрията. „Киното винаги е било, нашето бягство от ежедневието и житейските ни трудности“, каза той.
На 50-годишна възраст Насир скоро ще види своя филм, вдъхновен от собствената му история, на голям международен екран. Но в родния си град режисьорът вече е суперзвезда.
Роден в Малегаон, Насир се прочува с излезлия през 2008 г. филм Malegaon Ka Superman, който разказва историята на супергерой, борещ се срещу тютюнопушенето.
Той е трябвало да прояви и
На 13 септември музикантите гостуват в галерия „УниАрт“, София, на 15 септември – в Троян, на 17 септември – в Широка лъка, и на 18 септември – в Пловдив.
Събитието в столицата е част от международния фестивал „Софийски музикални седмици“.
Създаден през 2020 г., Olot се състои от Хангил Ким (изпълнител на пири/кенгхуан) и Сонгьонг Ю (изпълнител на хегум/янгум). Името на дуета произлиза от корейската дума olot-i, която означава напълно или цялостно, отразявайки стремежа на артистите да предадат музиката в най-чистата й форма. Те създават медитативен и съзерцателен звук, използвайки разнообразие от традиционни корейски инструменти.
„Вярваме, че това пътуване до България ще ни позволи да разширим своите артистични хоризонти и да допринесем за смислено сливане на корейската и българската култура. С нетърпение очакваме срещата с българската публика", казват музикантите.
„Щастлива съм, че за първи път можем да се докоснем до такъв вид музика от Южна Корея. След три неуспешни опита за финансиране, най-накрая успяха да осъществят пътуването си до България. Olot са млади изпълнители, които съчетават традицията и модерността в свой собствен музикален стил – минимализъм и като нюанс – дзен. За тях това е първият им концерт в чужбина и те избраха България. Надявам се, да бъдат уникални артистични изживявания за българската публика“, казва Суми Ким. Тя е инициатор на турнето.
Родената в България и израснала в Клиши-су-Боа, Франция, Силви живее сред музика още от детските си години - баща й и дядо й са музиканти. Когато пораства, под влияние на брат си започва да слуша джаз.
Живях в България до шестата си година, казва Вартан в интервю, публикувано в „Телерама“ по повод 80-ия й рожден ден. Описва семейството си като много грижовно и любящо. Баща й е франкофон, работещ във френското посолство в София. На седем години бъдещата звезда пристига в Париж. Цели четири години семейството живее в хотел, преди да може да си позволи къща. Бъдещата певица тръгва на училище и научава френски „на терен“. Оттогава, по думите й, остава извънредно срамежлива.
Когато семейството вече може да си позволи къща, първата вещ, която купува баща й, е пиано.
Влиза за първи път в легендарната зала „Олимпия&ld
На 30 септември започва седмото издание на фестивала „Царско село“, съобщават организаторите от Нов симфоничен оркестър.
Откриването е с концерт на квартет Quarto и арфистката Деница Димитрова. Те ще представят произведения за струни и арфа – от Алфонс Хаселманс, Марсел Турние, Воън Уилямс, Камий Сен-Санс и Клод Дебюси. Ще има световната премиера на специално написаното за състава произведение – Las Puertas del Sueño от композитора Георги Арнаудов.
На 9 октомври гостува квартет „Мартину“ от Чехия с изцяло чешка програма и музика на Дворжак, Яначек, Сметана.
На 17 октомври музиканти от Нов симфоничен оркестър ще представят емблематични камерни творби от световната класика.
Диана Добрева разказва за „Казанова“ в шестото издание на инициативата „Представленията, които ни създадоха“, съобщават организаторите от Yalta Art Room.
В спектакъла, чиято премиера е през 2009 г., участват актьорите Владимир Карамазов – в образа на Казанова, Биляна Петринска, Десислава Пашова, Жана Илиева, Вилма Карталска, Анели Пино, Диана Спасова, Асен Левов, Венелин Методиев, Даниел Рашев, Симона Костова, Ален Добрев.
„Казанова“ е един от най-емблематичните и успешни спектакли на българския театър през последните 20 години. Играл се е на сцената на театър „Сълза и смях“. Също така е гостувал на фестивала в Авиньон и на сцените на The Fort Antoine Theatre Festival в Монако, и на Théâtre Durance, Франция. „Казанова“ е ном
Театърът е термометър на времето си. Това се вижда по възобновения наплив на зрители на спектакли в Румъния, а ние всички знаем, че хората се завръщат към това изкуство в най-трудните времена.
Това каза в интервю режисьорът Габор Томпа, който постави във Варненския драматичен театър „Стоян Бъчваров“ пиесата „Както ви харесва“ от Уилям Шекспир в превод на Валери Петров.
Премиерите на спектакъла са днес и утре. През ноември трупата ще участва с постановката на международния фестивал Interferences в Клуж.
Томпа сподели, че пиесата не е написана от Шекспир за конкретно време и затова в неговата версия действието не е ситуирано в епохата на драматурга.
„Считам, че няма смисъл да се опитваме да я възстановяваме в този исторически период. Вярвам, че по-скоро трябва да се занимаваме с това какво текстът може да каже на съвременния
Документалният спектакъл "Няма" на режисьора Неда Соколовска ще има премиера на 17 септември в Драматично-кукления театър "Васил Друмев" в Шумен. Участват актьорите Антония Велева, Калин Пачеръзки, Янислава Линкова, Кольо Стайков, Веселин Бърборков, Петар Андреев, Силвия Болярска. Той поставя на сцената проблема с безводието.
На пресконференция в шуменския театър Соколовска припомни, че спектакълът е роден в екстериорна среда, в уъркшоп по време на фестивала "Друмеви театрални празници". Тя подчерта, че това е важно за неговото създаване.
"Другото най-важно нещо е, че той е създаден от истински истории на шуменци, които събирахме това лято. Това, което питахме, беше свързано с водата, с непрекъснатите аварии, с отсъствието на вода в домовете им, с това как хората се справят с този проблем. Това е ситуация, която от много години мъчи гражданите", добави Соколовска.