NRD Начало
Четвъртък, 19 Септември 2024
Начало Тонът на времето Биография: Васил Казанджиев
2934
Тонът на времето

Биография: Васил Казанджиев

Аз считам, че творчеството е огледало на личността. В такъв смисъл и моята музика сигурно напълно изявява това, което представлявам – не само като творец, но и като човек. Мисля, че творческата дейност на един автор най-малко може да прикрие недостатъците му или пък да преувеличи неговите качества. С една дума, при творчеството скрито-покрито няма, там всичко лъсва наяве, казва Васил Казанджиев

| 10 Септември 2024, 12:04 ч.
Биография: Васил Казанджиев
Биография: Васил Казанджиев
Снимка © DFA

Аз считам, че творчеството е огледало на личността. В такъв смисъл и моята музика сигурно напълно изявява това, което представлявам – не само като творец, но и като човек. Мисля, че творческата дейност на един автор най-малко може да прикрие недостатъците му или пък да преувеличи неговите качества. С една дума, при творчеството скрито-покрито няма, там всичко лъсва наяве, казва Васил Казанджиев.

Иван Станев бе един вечен бунтар и авангардист, умеещ да режисира чрез текста. Този портрет на един от големите реформатори на сценичното изкуство у нас бе очертан на дискусионна среща, която се състоя в рамките на 32-рия театрален фестивал „Варненско лято“. В нея участваха Жанет Спасова, която работи със Станев почти във всичките му спектакли и се налага като знакова актриса на Фолксбюне в Берлин; режисьорът Явор Гърдев и културологът проф. Александър Кьосев. Водещ бе проф. Камелия Николова. 

Проф. Николова припомни, че на 29 юни Иван Станев щеше да навърши 65 години, ако не ни бе напуснал на 1 декември м.г. Според нея най-нерадостното за него би било всички да харесват представленията му, защото неговият театър, въпреки че изглежда като да не се интересува от зрителя, всъщност цели да го накара да се замисли и да го разтърси най-вече през стратегията на езика. 

Надявам се скоро да започна да свиря на „Гуарнери дел Джезу“ - цигулката, с която е свирила Стойка Миланова толкова дълго време. Това каза цигуларката Лия Петрова, която снощи получи ценния инструмент от министъра на културата Найден Тодоров. 

Цигуларката обясни, че не е очаквала комисията в Министерството на културата да избере нея, но се е сбъднала нейна детска мечта. Снощи бе обявено и че цигулката „Страдивариус“ на проф. Минчо Минчев отива в ръцете на Светлин Русев. 

„В момента, за жалост, ние не знаем точно кога ще можем физически да получим инструментите, тъй като има някои административни неща, които трябва да се уредят - застраховки и т.н. Не мога да ви кажа точна дата на това кога ще получа инструмента и съответно кога ще започна да свиря на него, но се надявам да е скоро“, каза тя.

Министър Найден Тодоров

Филмът на Брад Пит, посветен на Формула 1, ще носи заглавието "Ф1", съобщиха АП и ДПА. Очаква се лентата да се появи по кината през следващата година.

Седемкратният шампион от Формула 1 Луис Хамилтън е съпродуцент на филма, който е заснет на няколко от световните писти. Сред тях е британската "Силвърстоун" - пистата на Гран При във Великобритания, както и писти в Унгария, Белгия, Абу Даби, "Сузука" в Япония и т.н. 

Брад Пит играе ролята на бивш пилот, който се завръща във Формула 1. Партнира му роденият в Лондон актьор Дамсън Идрис. Режисьор е Джоузеф Косински. 

В изявление Формула 1 обяви, че филмът ще дебютира по кината на 1 юни следващата година, отбелязва АП.

В „Медея“ зрителите ще бъдат на самата сцена, докато актьорите играят сред тях.

Това информират от Народния театър по повод предстоящите премиерни представления – на 9, 10, 11 и 12 октомври.

Световноизвестният театрален режисьор Деклан Донелан и сценографът Ник Ормерод представят своята интерпретация на античната трагедия от Еврипид. 

Местата за спектакъла са ограничени – на всяка от датите на сцената ще има до 100 души, които ще бъдат правостоящи, за да могат да се потопят напълно в действието.  

Спектакълът не се препоръчва за лица под 16 години.

„Името на Медея лесно извиква образа на крещящо чудовище-убиец от античността. Но истината е, че Еврипид пренася преживяването на Медея неловко близо до всеки от нас. Неговата Медея е съвсем реа

„Шогун“ e фаворит за „Еми“ при драматичните сериали, а „Мечката“ отново ще се бори за приза при комедиите, след като вече го спечели веднъж.

Това съобщи Ройтерс в обзор на претендентите преди връчването на телевизионните награди в неделя в Лос Анджелис.

Големият въпрос е кой сериал ще наследи трикратния победител „Наследници“ като най-добра телевизионна драма. „Шогун“ е очакван избор, след като историята, чието действие се развива във феодална Япония, вече събра рекорден брой награди „Еми“ за един сезон на телевизионен сериал. „Шогун“ грабна 14 трофея на съпътстващите награди „Еми“ (Creative Arts Emmy), връчвани за технически постижения и на гостуващи актьори.

В надпреварата при комедиите изпълнената с напрежение история за чикагския ресторант „Мечката“ е

Днес големият български композитор, диригент и педагог празнува своята 90-годишнина.

Той е роден на 10 септември 1934 г. в Мартен, Русенска област, в семейството на интелектуалци с музикални интереси.

„Родителите ми имаха решаващо значение за това формиране в такъв смисъл, че първи те се сетиха да ме насочат към музиката. А всъщност това стана много случайно. Аз започнах на китара още съвсем малък, може би седемгодишен, и оттам се разбра, че имам такива наклонности. Скоро ми купиха пиано и изобщо решиха, че трябва да стана музикант“, разказва Васил Казанджиев.

От 10 годишна възраст той започва да свири на пиано, а от 12-годишен прави първите си композиционни опити. От 1948 до 1952 г. учи композиция при проф. Константин Илиев във Русе. След завършване на мъжката гимназия там през 1952 г. постъпва в Българската държавна консерватори в София, където следва композиция в класа на проф. Панчо Владигеров и дирижиране при проф. Влади Симеонов.

ЗА ВЛАДИГЕРОВ, ПИПКОВ, ХАДЖИЕВ

Община Панагюрище подготвя специална програма, посветена на 75-ата година от откриването на тракийското златно съкровище край средногорския град.

Честванията ще се проведат от 2 до 8 декември под патронажа на вицепрезидента Илияна Йотова, съобщи кметът на Община Панагюрище Желязко Гагов.

Той отбеляза, че подобно честване се организира за първи път, а идеята е тържествата да придобият национален мащаб. 

Обединяваме усилията на няколко културни института - местни, национални и международни, общината и местния бизнес. В началото на декември Панагюрище ще стане средище на тракологията, на знанието за траките - бит, обреди, въоръжение и бойни изкуства, начини за обработка на златото, посочи Гагов.

Програмата започва с Дионисиеви празници - фестивал на виното и изложение на вина. Кметът отбеляза, че в Панагюрския край има „прекрасни виноп

Девон Рос идва като специален гост на концерта на Лени Кравиц в Бургас на 6 август, съобщават организаторите от Fest Team.

23-годишната изгряваща актриса, модел, китарист и изпълнител пусна дебютното си EP Oxford Gardens, през февруари тази година. Записано е в Париж, смесено и мастерирано в Abbey Road Studios, в Лондон. Девон Рос е вдъхновена от легенди от 60-те и 70-те години като The Beatles, Rolling Stones, Пати Смит, Боб Дилън, The Stooges и Television. Романтика – да, но и пънк непослушание и гневът на младостта се промъкват в музиката и артистичното държание на хипнотичната Девон, която си партнира с любимия си Fender Mustang на сцената, коментират от Fest Team.

Както информирахме, Бургас е част от предстоящото турне на американския изпълнител Лени Кравиц <

Десетилетната любовна връзка на носителя на „Оскар“ Педро Алмодовар с Мадрид е представена в нова изложба в испанската столица, предаде АФП.

Името на експозията е „Мадрид, момичето на Алмодовар“ (Madrid, chica Almodovar). Тя ще може да бъде видяна до 20 октомври в културния център „Конде Дуке“ (Conde Duque) и представя 200 снимки от 23-те му филма, както и бележници, филмов реквизит и първата камера, която Алмодовар си купува.

„Историята на Педро Алмодовар и Мадрид е история на взаимна любов. Той е такъв, какъвто е, благодарение на Мадрид. Те са неразделни“, каза пред АФП кураторът на изложбата Педро Санчес, автор на книгата „Всичко за моя Мадрид“ (Todo sobre mi Madrid). Той добави, че за много чужденци първият контакт с испанската култура и Мадрид е чрез творбите на Алмодовар.

Огромна графика на изложбат

Сръбският рапър Михайло Веруович, известен като Voyage, е специален гост на концерта „Старият Криско в Арена София", на 1 март 2025 г., съобщават организаторите.

С над 400 милиона стрийма и над един милион слушатели в Spotify, Voyage e известен с хитовете си. „За мен е чест да бъда част от това невероятно събитие и да споделя сцената с артист, когото винаги съм адмирирал. За първи път ще бъда в София и разбрах, че „Арена София“ ще бъде препълнена. Нямам търпение най-после да избухнем с феновете в България, от които получавам толкова много съобщения в социалните мрежи“, казва Voyage.

Дипломантите от Националната художествена академия (НХА) от специалностите „Стенопис“ и „Индустриален дизайн“ показаха свои творби в изложби, открити тази вечер в Съюза на българските художници на „Шипка“ 6. 

„Нашите студенти са прекрасни млади хора и изложбите показват точно това“, каза проф. д-р Здравка Василева. Според нея тези експозиции демонстрират едно високо ниво на преподавателите и студентите на НХА. „Всичко това показва, че има смисъл и че нашият труд си заслужава“, отбеляза тя.

„Днес сме свидетели на може би най-светлия миг в живота на художника. И това е изложбата. И не каква да е изложба, а първата. Именно тази първа изложба бележи и дава началото на професионалния живот на художника. Аз съм горд пред вас да представя резултата от този преходен период, с който достигаме до професионализм

На въпрос за влиянията в творчеството си Васил Казанджиев отговаря: „Мога да кажа, че само от Владигеров съм изпитвал влияние. Е, като дете – от Парашкев Хаджиев. Имах някои съвсем бегло загатнати подражателни моменти. Но след това от Владигеров, и то пак по-скоро по отношение на изразните средства, в оркестрацията, в начина на конструиране на мисълта, на музикалната идея, на нейното развитие, някак си да върви спонтанно, плавно… Мисля, че това е най-важното, на което ме е научил той. Музиката да тече естествено, без препъвания, без излишно умуване, а всичко да бъде на място. Без да се нарушава нейната вътрешна организация и строга последователност“.

„Професор Владигеров беше немски възпитаник, перфекционист, цялото му творчество е такова. Тогава учехме с Милчо Левиев, и сега като се видим, само за професора говорим. Всичките му ученици го боготворят. Освен че беше взискателен, беше добър човек и имаше много силно чувство за хумор. Той ни осмисли следването. Голям музикант, но теоретично не можеше да ни обясни кое, защо и как става. Затова сядаше на пианото, импровизираше и показваше. Така разбирахме музиката“, разказва Казанджиев.

За Любомир Пипков допълва: „Винаги много съм го харесвал като автор и го считам и до днес за най-самобитния наш композитор, най-първичния, най-българския… Самородно явление, единствено по рода си, и затова няма и последователи, няма приемственост… Но лично мен Пипков винаги ме е удивлявал тъкмо с тая лаконичност, с тая простото, особено в първоначалните му идеи. Това е голямо качество и аз мисля, че ми е повлиял доста в тази насока“. 

СОФИЙСКАТА ОПЕРА, „СОФИЙСКИ СОЛИСТИ“, МУЗИКАЛНАТА АКАДЕМИЯ, БАН

След завършване на консерваторията през 1957 г. Васил Казанджиев е назначен като диригент в Софийската опера (1957-1964). В периода от 1962 до 1978 г. основава и ръководи Софийския камерен оркестър (дн. камерен ансамбъл „Софийски солисти“). Под неговото ръководство съставът се утвърждава като един от водещите оркестри на България и осъществява множество турнета в България и чужбина, участва на всички национални фестивали, утвърждава се на международна сцена. От 1979 до 1993 г. е главен диригент на Симфоничния оркестър при Българското национално радио.

В цялостната си музикантска изява той има голям принос за популяризирането на съвременната музика в България и изпълнението на български творби в чужбина. От 1960 г. преподава четене на партитури, от 1984 г. оркестрово дирижиране, от 1985 г. е професор по оперно и симфонично дирижиране в Българската държавна консерватория в София. Преподавател е в Национална музикална академия в София по „Четене и свирене на партитури“ (1957 – 1986), професор по „Оркестрово дирижиране“ (1986 – 2002) и хоноруван професор по оркестрово дирижиране в Южна Корея (1996 – 2002).

През 2005 г. е избран за член-кореспондент на Българската академия на науките, а през 2009 – за академик. 

От 1954 до 2007 г. Васил Казанджиев е член на Съюза на българските композитори, а от 1962 г. – на Съюза на българските филмови дейци.

ТВОРЧЕСТВО

Репертоарът му включва произведения на Йохан Себастиан Бах, Бела Барток, Бенджамин Бритън, Рихард Вагнер, Ектор Берлиоз, Лудвиг ван Бетховен. Йоханес Брамс и др., също така и на български автори, сред които Любомир Пипков, Веселин Стоянов, Константин Илиев, Панчо Владигеров, Лазар Николов, Александър Райчев и др.

Като композитор Васил Казанджиев започва да се изявява в началото на 50-те години на 20 век. Композитор е на 124 опуса – творби в различни жанрове: камерна музика, симфонична музика, театрална и филмова музика. Част от творчеството му са Симфониета за голям оркестър (1952), Малки сюити за обой, фагот и кларнет (1953), Дивертименто за малък оркестър (1957), увертюра „Септември 1923“ (1958), „Симфония на химните“ (1959), Концерт за оркестър, фортепиано и саксофон (1960), Концерт за цигулка и оркестър (1962), Първи струнен квартет „Перспективи“ (1964), Втора симфония на тембрите (1968), „Живите икони“ – възхвала на Софийската крипта“ (1970), „Картини от България“ (1971), празнична музика – псалми и ритуали за струнен оркестър (1972), епизоди за кларнет, арфа и ударни инструменти (1974), духов квартет „Апокалипсис“ (1976), „Илюминации“ (1977), клавирен квартет (1979), диалог за флейта и арфа (1980), Трета симфония (1982), симфония „Нирвана за хора и оркестър“ (2000). През 2022 г. е премиерата на камерния балет „Надежда за балет“. Той композира музиката за филмите: „Тютюн“ (1962), „Шибил“ (1967), „Боянският майстор“ (1980) и др.

Васил Казанджиев работи над редица български оперни произведения, сред които: „Хитър Петър“ на Веселин Стоянов, „Янините девет братя“ и „Антигона 43“ на Любомир Пипков, „Ивайло“ на Марин Големинов и др. 

Осъществява над 100 премиери и студийни записи на български и чужди произведения, включени в албуми на фирмите „Балкантон“, „Гега-ню“, Denon, Kibaton, Harmonia mundi.

ПРИЗНАНИЕ

През 1957 г. става лауреат на награда за модерна композиция на Шестия международен младежки фестивал за модерна композиция в Москва, с председател на журито Дмитрий Шостакович. През 1971 г. става лауреат на Димитровска награда. През 1972 г. получава званието „Заслужил артист“. През 1979 г. печели трета награда за големи музикални форми на Министерството на народната отбрана. През 1980 г. получава звание „Народен артист“. През 1984 г. става носител на орден „Народна република България“ – първа степен. През 1990 г. получава „Наградата на София“ за голяма музикална творба. През 2006 г. получава орден „Св. св. Кирил и Методий“ огърлие. През 2009 г. е награден със „Златно перо“. Носител е на наградата „Златен век“ – звезда на Министерството на културата (2014), на държавната награда „Паисий Хилендарски“ (2015). През 2016 г. получава „Кристална лира“ – специална награда на Съюза на българските музикални и танцови дейци (СБМТД) и Класик ФМ радио. Ноител е на Специалната награда на Столична община за изключителни постижения и принос в националната култура (2017).

 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще участват на фестивала „Хасково джаз“
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще вземат участие на тазгодишното издание на фестивала „Хасково джаз“, съобщиха от пресслужбата на общинска администрация -Хас ...
Спартак Атанасов: Петринел Гочев направи една коренно различна изложба
Една коренно различна изложба на Петринел Гочев - така кураторът Спартак Атанасов определя експозицията, подредена в столичната галерия nOva art space. Тя може да бъде разгледана д ...
Лео Зограф представя изложба със светлинна фотография „Танцуващият с фотоапарат“
Немският творец Аксел Зомер, с псевдонима Лео Зограф, представя в Ловеч изложба със светлинна фотография, която е нарекъл „Танцуващият с фотоапарат“. В художествена га ...
Международен фестивал по фойерверки
В продължение на три дни – 20, 21 и 22 септември, в Панагюрище ще се проведе поредното издание на Международния фестивал по фойерверки. Във всяка една от вечерите ще има и ко ...
Виенският ансамбъл „Паганини“ и квартет „Кукал“ от Чехия гостуват на „Европейски музикален фестивал“
Есенното, 24-о издание на столичния „Европейски музикален фестивал“ представя поредица от събития през следващите три месеца, съобщават от „Кантус фирмус“. ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще участват на фестивала „Хасково джаз“
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще вземат участие на тазгодишното издание на фестивала „Хасково джаз“, съобщиха от пресслужбата на общинска администрация -Хас ...
"Златка - златното момиче" е новият спектакъл на Държавен куклен театър "Дора Габе"
Най-новото заглавие в репертоара на Държавен куклен театър „Дора Габе“ – Добрич (ДКТ) е спектакълът ,,Златка – Златното момиче”. Официалната премиера ...
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
След 17 години без издаден албум френско-испанският певец Ману Чао се завръща в петък с Viva Tu и своето латино звучене, съживявайки хубавите спомени на цяло едно поколение, което ...
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
Световни и български утвърдени визуални артисти ще създават съвременно изкуство заедно с 30 млади участници от русенски училища в „Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни ...
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Актьорът Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“. Автор на поредицата е Димитрина Събчева, съобщават от „Сторител“. Аудиосериалът разк ...
Тикер в 20:00 ч.
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще вземат участие на тазгодишното изда ...
Начало Тонът на времето
2934
Тонът на времето

Биография: Васил Казанджиев

Аз считам, че творчеството е огледало на личността.В такъв смисъл и моята музика сигурно напълно изявява това, което представлявам – не само като творец, но и като човек. Мисля, че творческата дейност на един автор най-малко може да прикрие недостатъците му или пък да преувеличи неговите качества.

| 10 Септември 2024, 12:04 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Биография: Васил Казанджиев
Биография: Васил Казанджиев
Снимка © DFA

Аз считам, че творчеството е огледало на личността. В такъв смисъл и моята музика сигурно напълно изявява това, което представлявам – не само като творец, но и като човек. Мисля, че творческата дейност на един автор най-малко може да прикрие недостатъците му или пък да преувеличи неговите качества. С една дума, при творчеството скрито-покрито няма, там всичко лъсва наяве, казва Васил Казанджиев.

Днес големият български композитор, диригент и педагог празнува своята 90-годишнина.

Иван Станев бе един вечен бунтар и авангардист, умеещ да режисира чрез текста. Този портрет на един от големите реформатори на сценичното изкуство у нас бе очертан на дискусионна среща, която се състоя в рамките на 32-рия театрален фестивал „Варненско лято“. В нея участваха Жанет Спасова, която работи със Станев почти във всичките му спектакли и се налага като знакова актриса на Фолксбюне в Берлин; режисьорът Явор Гърдев и културологът проф. Александър Кьосев. Водещ бе проф. Камелия Николова. 

Проф. Николова припомни, че на 29 юни Иван Станев щеше да навърши 65 години, ако не ни бе напуснал на 1 декември м.г. Според нея най-нерадостното за него би било всички да харесват представленията му, защото неговият театър, въпреки че изглежда като да не се интересува от зрителя, всъщност цели да го накара да се замисли и да го разтърси най-вече през стратегията на езика. 

Надявам се скоро да започна да свиря на „Гуарнери дел Джезу“ - цигулката, с която е свирила Стойка Миланова толкова дълго време. Това каза цигуларката Лия Петрова, която снощи получи ценния инструмент от министъра на културата Найден Тодоров. 

Цигуларката обясни, че не е очаквала комисията в Министерството на културата да избере нея, но се е сбъднала нейна детска мечта. Снощи бе обявено и че цигулката „Страдивариус“ на проф. Минчо Минчев отива в ръцете на Светлин Русев. 

„В момента, за жалост, ние не знаем точно кога ще можем физически да получим инструментите, тъй като има някои административни неща, които трябва да се уредят - застраховки и т.н. Не мога да ви кажа точна дата на това кога ще получа инструмента и съответно кога ще започна да свиря на него, но се надявам да е скоро“, каза тя.

Министър Найден Тодоров

Филмът на Брад Пит, посветен на Формула 1, ще носи заглавието "Ф1", съобщиха АП и ДПА. Очаква се лентата да се появи по кината през следващата година.

Седемкратният шампион от Формула 1 Луис Хамилтън е съпродуцент на филма, който е заснет на няколко от световните писти. Сред тях е британската "Силвърстоун" - пистата на Гран При във Великобритания, както и писти в Унгария, Белгия, Абу Даби, "Сузука" в Япония и т.н. 

Брад Пит играе ролята на бивш пилот, който се завръща във Формула 1. Партнира му роденият в Лондон актьор Дамсън Идрис. Режисьор е Джоузеф Косински. 

В изявление Формула 1 обяви, че филмът ще дебютира по кината на 1 юни следващата година, отбелязва АП.

В „Медея“ зрителите ще бъдат на самата сцена, докато актьорите играят сред тях.

Това информират от Народния театър по повод предстоящите премиерни представления – на 9, 10, 11 и 12 октомври.

Световноизвестният театрален режисьор Деклан Донелан и сценографът Ник Ормерод представят своята интерпретация на античната трагедия от Еврипид. 

Местата за спектакъла са ограничени – на всяка от датите на сцената ще има до 100 души, които ще бъдат правостоящи, за да могат да се потопят напълно в действието.  

Спектакълът не се препоръчва за лица под 16 години.

„Името на Медея лесно извиква образа на крещящо чудовище-убиец от античността. Но истината е, че Еврипид пренася преживяването на Медея неловко близо до всеки от нас. Неговата Медея е съвсем реа

„Шогун“ e фаворит за „Еми“ при драматичните сериали, а „Мечката“ отново ще се бори за приза при комедиите, след като вече го спечели веднъж.

Това съобщи Ройтерс в обзор на претендентите преди връчването на телевизионните награди в неделя в Лос Анджелис.

Големият въпрос е кой сериал ще наследи трикратния победител „Наследници“ като най-добра телевизионна драма. „Шогун“ е очакван избор, след като историята, чието действие се развива във феодална Япония, вече събра рекорден брой награди „Еми“ за един сезон на телевизионен сериал. „Шогун“ грабна 14 трофея на съпътстващите награди „Еми“ (Creative Arts Emmy), връчвани за технически постижения и на гостуващи актьори.

В надпреварата при комедиите изпълнената с напрежение история за чикагския ресторант „Мечката“ е

Той е роден на 10 септември 1934 г. в Мартен, Русенска област, в семейството на интелектуалци с музикални интереси.

„Родителите ми имаха решаващо значение за това формиране в такъв смисъл, че първи те се сетиха да ме насочат към музиката. А всъщност това стана много случайно. Аз започнах на китара още съвсем малък, може би седемгодишен, и оттам се разбра, че имам такива наклонности. Скоро ми купиха пиано и изобщо решиха, че трябва да стана музикант“, разказва Васил Казанджиев.

Община Панагюрище подготвя специална програма, посветена на 75-ата година от откриването на тракийското златно съкровище край средногорския град.

Честванията ще се проведат от 2 до 8 декември под патронажа на вицепрезидента Илияна Йотова, съобщи кметът на Община Панагюрище Желязко Гагов.

Той отбеляза, че подобно честване се организира за първи път, а идеята е тържествата да придобият национален мащаб. 

Обединяваме усилията на няколко културни института - местни, национални и международни, общината и местния бизнес. В началото на декември Панагюрище ще стане средище на тракологията, на знанието за траките - бит, обреди, въоръжение и бойни изкуства, начини за обработка на златото, посочи Гагов.

Програмата започва с Дионисиеви празници - фестивал на виното и изложение на вина. Кметът отбеляза, че в Панагюрския край има „прекрасни виноп

Девон Рос идва като специален гост на концерта на Лени Кравиц в Бургас на 6 август, съобщават организаторите от Fest Team.

23-годишната изгряваща актриса, модел, китарист и изпълнител пусна дебютното си EP Oxford Gardens, през февруари тази година. Записано е в Париж, смесено и мастерирано в Abbey Road Studios, в Лондон. Девон Рос е вдъхновена от легенди от 60-те и 70-те години като The Beatles, Rolling Stones, Пати Смит, Боб Дилън, The Stooges и Television. Романтика – да, но и пънк непослушание и гневът на младостта се промъкват в музиката и артистичното държание на хипнотичната Девон, която си партнира с любимия си Fender Mustang на сцената, коментират от Fest Team.

Както информирахме, Бургас е част от предстоящото турне на американския изпълнител Лени Кравиц <

Десетилетната любовна връзка на носителя на „Оскар“ Педро Алмодовар с Мадрид е представена в нова изложба в испанската столица, предаде АФП.

Името на експозията е „Мадрид, момичето на Алмодовар“ (Madrid, chica Almodovar). Тя ще може да бъде видяна до 20 октомври в културния център „Конде Дуке“ (Conde Duque) и представя 200 снимки от 23-те му филма, както и бележници, филмов реквизит и първата камера, която Алмодовар си купува.

„Историята на Педро Алмодовар и Мадрид е история на взаимна любов. Той е такъв, какъвто е, благодарение на Мадрид. Те са неразделни“, каза пред АФП кураторът на изложбата Педро Санчес, автор на книгата „Всичко за моя Мадрид“ (Todo sobre mi Madrid). Той добави, че за много чужденци първият контакт с испанската култура и Мадрид е чрез творбите на Алмодовар.

Огромна графика на изложбат

Сръбският рапър Михайло Веруович, известен като Voyage, е специален гост на концерта „Старият Криско в Арена София", на 1 март 2025 г., съобщават организаторите.

С над 400 милиона стрийма и над един милион слушатели в Spotify, Voyage e известен с хитовете си. „За мен е чест да бъда част от това невероятно събитие и да споделя сцената с артист, когото винаги съм адмирирал. За първи път ще бъда в София и разбрах, че „Арена София“ ще бъде препълнена. Нямам търпение най-после да избухнем с феновете в България, от които получавам толкова много съобщения в социалните мрежи“, казва Voyage.

Дипломантите от Националната художествена академия (НХА) от специалностите „Стенопис“ и „Индустриален дизайн“ показаха свои творби в изложби, открити тази вечер в Съюза на българските художници на „Шипка“ 6. 

„Нашите студенти са прекрасни млади хора и изложбите показват точно това“, каза проф. д-р Здравка Василева. Според нея тези експозиции демонстрират едно високо ниво на преподавателите и студентите на НХА. „Всичко това показва, че има смисъл и че нашият труд си заслужава“, отбеляза тя.

„Днес сме свидетели на може би най-светлия миг в живота на художника. И това е изложбата. И не каква да е изложба, а първата. Именно тази първа изложба бележи и дава началото на професионалния живот на художника. Аз съм горд пред вас да представя резултата от този преходен период, с който достигаме до професионализм

От 10 годишна възраст той започва да свири на пиано, а от 12-годишен прави първите си композиционни опити. От 1948 до 1952 г. учи композиция при проф. Константин Илиев във Русе. След завършване на мъжката гимназия там през 1952 г. постъпва в Българската държавна консерватори в София, където следва композиция в класа на проф. Панчо Владигеров и дирижиране при проф. Влади Симеонов.

ЗА ВЛАДИГЕРОВ, ПИПКОВ, ХАДЖИЕВ

На въпрос за влиянията в творчеството си Васил Казанджиев отговаря: „Мога да кажа, че само от Владигеров съм изпитвал влияние. Е, като дете – от Парашкев Хаджиев. Имах някои съвсем бегло загатнати подражателни моменти. Но след това от Владигеров, и то пак по-скоро по отношение на изразните средства, в оркестрацията, в начина на конструиране на мисълта, на музикалната идея, на нейното развитие, някак си да върви спонтанно, плавно… Мисля, че това е най-важното, на което ме е научил той. Музиката да тече естествено, без препъвания, без излишно умуване, а всичко да бъде на място. Без да се нарушава нейната вътрешна организация и строга последователност“.

„Професор Владигеров беше немски възпитаник, перфекционист, цялото му творчество е такова. Тогава учехме с Милчо Левиев, и сега като се видим, само за професора говорим. Всичките му ученици го боготворят. Освен че беше взискателен, беше добър човек и имаше много силно чувство за хумор. Той ни осмисли следването. Голям музикант, но теоретично не можеше да ни обясни кое, защо и как става. Затова сядаше на пианото, импровизираше и показваше. Така разбирахме музиката“, разказва Казанджиев.

За Любомир Пипков допълва: „Винаги много съм го харесвал като автор и го считам и до днес за най-самобитния наш композитор, най-първичния, най-българския… Самородно явление, единствено по рода си, и затова няма и последователи, няма приемственост… Но лично мен Пипков винаги ме е удивлявал тъкмо с тая лаконичност, с тая простото, особено в първоначалните му идеи. Това е голямо качество и аз мисля, че ми е повлиял доста в тази насока“. 

СОФИЙСКАТА ОПЕРА, „СОФИЙСКИ СОЛИСТИ“, МУЗИКАЛНАТА АКАДЕМИЯ, БАН

След завършване на консерваторията през 1957 г. Васил Казанджиев е назначен като диригент в Софийската опера (1957-1964). В периода от 1962 до 1978 г. основава и ръководи Софийския камерен оркестър (дн. камерен ансамбъл „Софийски солисти“). Под неговото ръководство съставът се утвърждава като един от водещите оркестри на България и осъществява множество турнета в България и чужбина, участва на всички национални фестивали, утвърждава се на международна сцена. От 1979 до 1993 г. е главен диригент на Симфоничния оркестър при Българското национално радио.

В цялостната си музикантска изява той има голям принос за популяризирането на съвременната музика в България и изпълнението на български творби в чужбина. От 1960 г. преподава четене на партитури, от 1984 г. оркестрово дирижиране, от 1985 г. е професор по оперно и симфонично дирижиране в Българската държавна консерватория в София. Преподавател е в Национална музикална академия в София по „Четене и свирене на партитури“ (1957 – 1986), професор по „Оркестрово дирижиране“ (1986 – 2002) и хоноруван професор по оркестрово дирижиране в Южна Корея (1996 – 2002).

През 2005 г. е избран за член-кореспондент на Българската академия на науките, а през 2009 – за академик. 

От 1954 до 2007 г. Васил Казанджиев е член на Съюза на българските композитори, а от 1962 г. – на Съюза на българските филмови дейци.

ТВОРЧЕСТВО

Репертоарът му включва произведения на Йохан Себастиан Бах, Бела Барток, Бенджамин Бритън, Рихард Вагнер, Ектор Берлиоз, Лудвиг ван Бетховен. Йоханес Брамс и др., също така и на български автори, сред които Любомир Пипков, Веселин Стоянов, Константин Илиев, Панчо Владигеров, Лазар Николов, Александър Райчев и др.

Като композитор Васил Казанджиев започва да се изявява в началото на 50-те години на 20 век. Композитор е на 124 опуса – творби в различни жанрове: камерна музика, симфонична музика, театрална и филмова музика. Част от творчеството му са Симфониета за голям оркестър (1952), Малки сюити за обой, фагот и кларнет (1953), Дивертименто за малък оркестър (1957), увертюра „Септември 1923“ (1958), „Симфония на химните“ (1959), Концерт за оркестър, фортепиано и саксофон (1960), Концерт за цигулка и оркестър (1962), Първи струнен квартет „Перспективи“ (1964), Втора симфония на тембрите (1968), „Живите икони“ – възхвала на Софийската крипта“ (1970), „Картини от България“ (1971), празнична музика – псалми и ритуали за струнен оркестър (1972), епизоди за кларнет, арфа и ударни инструменти (1974), духов квартет „Апокалипсис“ (1976), „Илюминации“ (1977), клавирен квартет (1979), диалог за флейта и арфа (1980), Трета симфония (1982), симфония „Нирвана за хора и оркестър“ (2000). През 2022 г. е премиерата на камерния балет „Надежда за балет“. Той композира музиката за филмите: „Тютюн“ (1962), „Шибил“ (1967), „Боянският майстор“ (1980) и др.

Васил Казанджиев работи над редица български оперни произведения, сред които: „Хитър Петър“ на Веселин Стоянов, „Янините девет братя“ и „Антигона 43“ на Любомир Пипков, „Ивайло“ на Марин Големинов и др. 

Осъществява над 100 премиери и студийни записи на български и чужди произведения, включени в албуми на фирмите „Балкантон“, „Гега-ню“, Denon, Kibaton, Harmonia mundi.

ПРИЗНАНИЕ

През 1957 г. става лауреат на награда за модерна композиция на Шестия международен младежки фестивал за модерна композиция в Москва, с председател на журито Дмитрий Шостакович. През 1971 г. става лауреат на Димитровска награда. През 1972 г. получава званието „Заслужил артист“. През 1979 г. печели трета награда за големи музикални форми на Министерството на народната отбрана. През 1980 г. получава звание „Народен артист“. През 1984 г. става носител на орден „Народна република България“ – първа степен. През 1990 г. получава „Наградата на София“ за голяма музикална творба. През 2006 г. получава орден „Св. св. Кирил и Методий“ огърлие. През 2009 г. е награден със „Златно перо“. Носител е на наградата „Златен век“ – звезда на Министерството на културата (2014), на държавната награда „Паисий Хилендарски“ (2015). През 2016 г. получава „Кристална лира“ – специална награда на Съюза на българските музикални и танцови дейци (СБМТД) и Класик ФМ радио. Ноител е на Специалната награда на Столична община за изключителни постижения и принос в националната култура (2017).

 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще участват на фестивала „Хасково джаз“
Спартак Атанасов: Петринел Гочев направи една коренно различна изложба
Лео Зограф представя изложба със светлинна фотография „Танцуващият с фотоапарат“
Международен фестивал по фойерверки
Виенският ансамбъл „Паганини“ и квартет „Кукал“ от Чехия гостуват на „Европейски музикален фестивал“
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Тонът на времето
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще участват на фестивала „Хасково джаз“
Калейдоскоп
"Златка - златното момиче" е новият спектакъл на Държавен куклен театър "Дора Габе"
Творчески отражения
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.