„Софийски музикални седмици“ отбелязва 90-годишнината на Васил Казанджиев
Международният фестивал „Софийски музикални седмици“ отбелязва 90-годишнината на композитора, диригент и педагог академик Васил Казанджиев. Тържественото събитие ще се състои в присъствие на маестрото, на 30 септември в камерната зала „България“, съобщават организаторите.
По думите им ще участват изтъкнати изпълнители като струнен квартет „Фрош“, пианистите Гергана Несторова, Надежда Цанова и Стефан Врачев, Анжела Маджарова – арфа, Виктор Теодосиев – валдхорна, те ще представят премиерни творби на неуморно пишещият маестро.
Акад
Международният фестивал „Софийски музикални седмици“ отбелязва 90-годишнината на композитора, диригент и педагог академик Васил Казанджиев. Тържественото събитие ще се състои в присъствие на маестрото, на 30 септември в камерната зала „България“, съобщават организаторите.
Пианистът Пиетро Масса ще бъде гост-солист в концерт на Български камерен оркестър – Добрич с диригент маестро Арто Чифчиян, съобщават от общината. Концертът ще бъде на 20 ноември в Огледална зала „Нели Божкова“. Организатор е Общински културен институт „Добрич“ (ОКИ).
В програмата любителите на класическата музика ще чуят „Адажио“ на Красимир Кюркчийски, „Сюита в старинен стил“ на Алфред Шнитке и „Концерт за пиано и оркестър № 24, до минор“ на Волфганг Амадеус Моцарт.
От ОКИ посочват, че пианистът Пиетро Масса е роден през 1973 г. в Милано (Италия). Завършва обучението си в Париж при Алдо Чиколини. Учи композиция в родния си град при Данило Лоренцини, Аделчи Амизано и Бруно Бетинели. След като завършва класическа филология в университета, Масса получава докторска степен по музикология от Бер
Фънки триото Greesh открива концерта на Fun Lovin’ Criminals в София, в City Stage, на 22 октомври, съобщават организаторите от Fest Team.
По думите им триото на Гриша Георгиев ще зададе ритъма на една парти нощ с много танци и настроение с характерния си фънк и алтърнатив рок.
Както информирахме, групата Fun Lovin’ Criminals, популярна със своята нестандартна комбинация от хип-хоп, рокендрол, блус, джаз и латино соул, се завръща в България, с концерт с добре познатите хитове на криминалните от Ню Йорк, но и с песни от новото им EP The Capistrano Sessions.
Украинският творчески проект „Културен десант“ предприе втория етап от американското си турне, което този път ще обхване южната част на САЩ, съобщава Укринформ.
Основната цел на проекта е да запознае американците с украинската култура и да изрази благодарност за подкрепата им към Украйна.
Един от първите концерти от програмата на турнето се състоя във вторник в американската столица Вашингтон.
„Започваме втората част от турнето си в Америка с концерт в Украинския дом във Вашингтон. В първата част обхванахме северните щати, а сега турнето ни е планирано основно в южните части на САЩ“, каза Николай Серга, основател и ръководител на „Културен десант“.
Той подчерта, че основното послание на музикалното турне е да се изрази благодарност към американците, представители на украинската диаспора, за това, че подкрепят Украйна.
Надписът от Пистирос или така нареченият „Ветренски надпис“ от фонда на Археологически музей "Проф. Мечислав Домарадски" в град Септември е част от експонатите на четиринадесет музея от България, които участват в изложба в музея „Дж. Пол Гети“ в Лос Анджелис, САЩ.
Както информирахме, четиринадесет музея от България с общо над 150 предмета ще участват в изложбата „Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция“ в музея „Дж. Пол Гети“, Лос Анджелис, САЩ. Българските предмети представляват над 90% от всички експонати, включени в изложбата. Експозицията ще продължи от 3 ноември до 3 март 2025 г.
През 1988 г. в землището на град Ветрен, община Септември, започват разкопки на обект, намиращ се на левия бряг на р. Марица, довели до откриването на голям търговски център, емпорион Пистирос, изиграл огромна
Примабалерината Боряна Петрова и премиер балетистът Емил Йорданов от Софийска опера и балет ще пресъздадат класиката "Лебедово езеро" под режисърата на проф. Хикмет Мехмедов на сцената на Летния театър в Бургас тази вечер,19 август, съобщават от Държавната опера в морския град.
Двамата известни балетисти ще изпълнят главните роли на Одета/ Одилия и Принц Зигфрид. Те участват в спектакъла от 2023 г. след двугодишното му отсъствие от афиша на Бургаската опера.
Асистент-режисьор на постановката е примабалерината Веса Тонова, репетитор на балетния състав е Галина Калчева, а помощник-режисьор е Петър Тихолов. Костюмите са дело на покойната Цветанка Петкова-Стойнова, погрижила се за ръчното прикрепване на всеки един от камъните "Сваровски" по облеклата. Автор на сценографията е Иван Токаджиев, който използва синьото като основен цвят на декора, а в някои от с
По думите им ще участват изтъкнати изпълнители като струнен квартет „Фрош“, пианистите Гергана Несторова, Надежда Цанова и Стефан Врачев, Анжела Маджарова – арфа, Виктор Теодосиев – валдхорна, те ще представят премиерни творби на неуморно пишещият маестро.
Акад. Васил Казанджиев е роден на 10 септември 1934 г. От дете се запленява от музиката и започва да свири на китара и пиано, а на 20 вече композира. Първите му учители по композиция и дирижиране са Константин Илиев и Добрин Петков. Учи композиция в класа на проф. Панчо Владигеров и дирижиране при проф. Владимир Симеонов.
Започва кариерата си като диригент в Софийската опера, а след това става диригент на вече утвърдения и популярен „Софийски камерен оркестър“, който по-късно е преименуван на камерен ансамбъл „Софийски солисти“ и работи като негов главен диригент до 1978 г. Под ръководството на Казанджиев съставът се утвърждава като един от водещите оркестри на България и осъществява множество турнета в България и чужбина. Казанджиев се занимава активно със звукозаписна дейност, а също така и с преподаване в консерваторията – четене на партитури (от 1960 г.) и оркестрово дирижиране (от 1984 г.). От 1985 г. е професор по оперно и симфонично дирижиране. През 2005 г. е избран за член-кореспондент на БАН. През 2015 г. акад. Васил Казанджиев е удостоен с Държавната награда „Св. Паисий Хилендарски“.
Няма друга холивудска звезда, която да е така свързана с Венеция, като Джордж Клуни, съобщи Асошиейтед прес.
Актьорът за пръв път участва на кинофестивала във Венеция преди 26 години с "Извън контрол", преди 19 години дебютира като режисьор с "Лека нощ и късмет", с който е номиниран за най-добър режисьор, а преди десет години се ожени за Амал Аламудин в петзведния хотел Aman Venice Grand Canal.
Венеция е градът, за който той, както и мнозина други, смятат, че е сред най-красивите в света. Но за разлика от повечето хора Клуни притежава къща с петнадесет спални на няколко часа път от града, на брега на езерото Комо, която се появява и в кадри от "Бандата на Оушън".
Макар никога да не е прекален далеч от Венеция и от филмовия фестивал, провеждащ се там, е изненадващо, че Клуни не е представял свой филмов дебют в града от седем години. Това обаче ще се пр
Театър „София“ обявява кастинг за ролята на Гупър в спектакъла „Котка върху горещ ламаринен покрив” от Тенеси Уилямс, съобщават от трупата.
Прослушването ще се състои на 9 септември. Могат да участват професионални актьори на възраст от 25 до 40 години.
Репетиционният период продължава от септември до ноември, посочват от театъра.
Както информирахме, Стайко Мурждев е режисьор на представлението по един от най-емблематичните текстове на американския театър, отличен с награда „Пулицър“ през 1955 година.
За началото на репетициите от театъра съобщиха през юни.
Сценографията е на Никола Налбантов, композитор е Петър Дундаков, преводът е на Иванка Димитрова.
В обявения през юни актьорски състав са Гринго-Богдан Григоров, Елеонора
Sofia Art Fair е едно изключително значимо събитие за София и съм много щастлив, че то е част от културния календар на столицата. Това каза кметът на София Васил Терзиев на откриването на първото издание на международното изложение за съвременно изкуство Sofia Art Fair тази вечер.
“Моята надежда е София да бъде все по-важна част в развитието на съвременното изкуство, а и като място все повече творци да излагат своите творби”, каза още кметът на София, който е и патрон на мероприятието.
“Отваряме нова страница за съвременното изкуство в България. Въобще. Генерално”, каза Радослав Механджийски, организатор на Sofia Art Fair.
Съвременното изкуство е една от най-вълнуващите форми на изказ в наше време. В рамките на изложението ще видите над 70 художника работещи в различни техники и подходи и съм сигурен, че всеки от вас ще намери
Дъб в Шотландия, известен като Skipinnish Oak, е обявен за дърво на годината във Великобритания, съобщи Би Би Си. Дървото е наречено в чест на шотландската музикална група „Скипиниш“ (Skipinnish).
Експертите смятат, че възрастта на дъба е между 400 години и 1000 години. Дървото спечели първо място, като се конкурираше срещу 11 други претенденти в състезанието на „Уудленд тръст“ (Woodland Trust). На второ място се класира дъбът Darwin Oak, намиращ се в град Шрусбъри. Трета позиция зае 1000-годишният дъб Bowthorpe Oak.
Музикалната група „Скипиниш“, която изпълнява традиционна и съвременна шотландска музика, създаде нова песен в чест на победителя. Мелодията ще бъде изпълнена за първи път на концерт в Глазгоу следващата година.
Дъбът Skipinnish Oak вече е претендент и в конкурса „Европейско дърво на годината".
Повече от 1000 глинени плочки от епохата на Ахеменидското царство (550-330 г. преди Христа) са били върнати на Иран от САЩ, предаде АФП, позовавайки се на агенция ИРНА.
Открити в руините на столицата му Персеполис, плочките с клинописни надписи документират начина, по който е било организирано древното общество.
Династията на Ахеменидите поставя началото на Ахеменидското царство - първата Персийска империя, и управлявала в Южен Иран от шести до четвърти век преди Христа.
Това е шестата партида антики от този тип, която САЩ връщат на Ислямска република Иран.
"Тези плочки представляват архив за обредите и начина на живот на нашите предци в епохата на Ахеменидите", каза заместник-министърът на културното наследство Али Дараби, цитиран от ИРНА. Глинените плочки са върнати от Института за изследване на древните култури, Западна Азия
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща.
Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
Художникът, графичен дизайнер и университетски преподавател Красимира Друмева ще представи свои творби от последните 4 години в ретроспективна изложба.
Експозицията ще бъде официа ...
Сатиричната комедия „Астория“ от Юра Зойфер, ще гостува в Общински драматичен театър Кюстендил, съобщават трупата. Пиесата се поставя за първи път в България и разглежд ...
В нашия коледен концерт на 19 декември ще звучи българският авангард на 20-и век, само от композитори, които честваме тази година. Това каза маестро Йордан Камджалов по повод осмот ...
Драматично-куклен театър в Силистра ще представи в неделя най-новото заглавие от своя репертоар – детската пиеса „Слънцето и снежните човечета“, съобщиха от култу ...
Белослава представя нов сингъл на концерт, който ще се състои на 21 декември във Военния клуб. Премиерната песен „Харесвам те” ще звучи в компанията на джазмените JP3 и ...
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят.
Той и Пловдивското читалище „Иван Вазов“ ще представят П ...
Националният конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“ започна в концертната зала на Общинския младежки дом в Шумен.
В първия ден на форума са включе ...
Двама млади артисти откриха обща изложба „Два вкуса” в Морското казино във Варна.
Това е дебют за Лилия Кунева и Крис Николов, които са се запознали на студентски плен ...
В картината най-важни са сюжетът, образът и внушението, което прави художникът. Всеки има различен начин на работа, но първото е какво искаш да нарисуваш, оттам произлизат допълнит ...
Ръкопис и писмо на писателя Франц Кафка се предлагат за продажба на аукцион от компанията "Кристиан Хесе" в Хамбург, Германия, за 280 хил. евро, съобщи "Ческе новини", позовавайки ...
„Софийски музикални седмици“ отбелязва 90-годишнината на Васил Казанджиев
Международният фестивал „Софийски музикални седмици“ отбелязва 90-годишнината на композитора, диригент и педагог академик Васил Казанджиев.Тържественото събитие ще се състои в присъствие на маестрото, на 30 септември в камерната зала „България“, съобщават организаторите.
Международният фестивал „Софийски музикални седмици“ отбелязва 90-годишнината на композитора, диригент и педагог академик Васил Казанджиев. Тържественото събитие ще се състои в присъствие на маестрото, на 30 септември в камерната зала „България“, съобщават организаторите.
По думите им ще участват изтъкнати изпълнители като струнен квартет „Фрош“, пианистите Гергана Несторова, Надежда Цанова и Стефан Врачев, Анжела Маджарова – арфа, Виктор Теодосиев – валдхорна, те ще представят премиерни творби на неуморно пишещият маестро.
Пианистът Пиетро Масса ще бъде гост-солист в концерт на Български камерен оркестър – Добрич с диригент маестро Арто Чифчиян, съобщават от общината. Концертът ще бъде на 20 ноември в Огледална зала „Нели Божкова“. Организатор е Общински културен институт „Добрич“ (ОКИ).
В програмата любителите на класическата музика ще чуят „Адажио“ на Красимир Кюркчийски, „Сюита в старинен стил“ на Алфред Шнитке и „Концерт за пиано и оркестър № 24, до минор“ на Волфганг Амадеус Моцарт.
От ОКИ посочват, че пианистът Пиетро Масса е роден през 1973 г. в Милано (Италия). Завършва обучението си в Париж при Алдо Чиколини. Учи композиция в родния си град при Данило Лоренцини, Аделчи Амизано и Бруно Бетинели. След като завършва класическа филология в университета, Масса получава докторска степен по музикология от Бер
Фънки триото Greesh открива концерта на Fun Lovin’ Criminals в София, в City Stage, на 22 октомври, съобщават организаторите от Fest Team.
По думите им триото на Гриша Георгиев ще зададе ритъма на една парти нощ с много танци и настроение с характерния си фънк и алтърнатив рок.
Както информирахме, групата Fun Lovin’ Criminals, популярна със своята нестандартна комбинация от хип-хоп, рокендрол, блус, джаз и латино соул, се завръща в България, с концерт с добре познатите хитове на криминалните от Ню Йорк, но и с песни от новото им EP The Capistrano Sessions.
Украинският творчески проект „Културен десант“ предприе втория етап от американското си турне, което този път ще обхване южната част на САЩ, съобщава Укринформ.
Основната цел на проекта е да запознае американците с украинската култура и да изрази благодарност за подкрепата им към Украйна.
Един от първите концерти от програмата на турнето се състоя във вторник в американската столица Вашингтон.
„Започваме втората част от турнето си в Америка с концерт в Украинския дом във Вашингтон. В първата част обхванахме северните щати, а сега турнето ни е планирано основно в южните части на САЩ“, каза Николай Серга, основател и ръководител на „Културен десант“.
Той подчерта, че основното послание на музикалното турне е да се изрази благодарност към американците, представители на украинската диаспора, за това, че подкрепят Украйна.
Надписът от Пистирос или така нареченият „Ветренски надпис“ от фонда на Археологически музей "Проф. Мечислав Домарадски" в град Септември е част от експонатите на четиринадесет музея от България, които участват в изложба в музея „Дж. Пол Гети“ в Лос Анджелис, САЩ.
Както информирахме, четиринадесет музея от България с общо над 150 предмета ще участват в изложбата „Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция“ в музея „Дж. Пол Гети“, Лос Анджелис, САЩ. Българските предмети представляват над 90% от всички експонати, включени в изложбата. Експозицията ще продължи от 3 ноември до 3 март 2025 г.
През 1988 г. в землището на град Ветрен, община Септември, започват разкопки на обект, намиращ се на левия бряг на р. Марица, довели до откриването на голям търговски център, емпорион Пистирос, изиграл огромна
Примабалерината Боряна Петрова и премиер балетистът Емил Йорданов от Софийска опера и балет ще пресъздадат класиката "Лебедово езеро" под режисърата на проф. Хикмет Мехмедов на сцената на Летния театър в Бургас тази вечер,19 август, съобщават от Държавната опера в морския град.
Двамата известни балетисти ще изпълнят главните роли на Одета/ Одилия и Принц Зигфрид. Те участват в спектакъла от 2023 г. след двугодишното му отсъствие от афиша на Бургаската опера.
Асистент-режисьор на постановката е примабалерината Веса Тонова, репетитор на балетния състав е Галина Калчева, а помощник-режисьор е Петър Тихолов. Костюмите са дело на покойната Цветанка Петкова-Стойнова, погрижила се за ръчното прикрепване на всеки един от камъните "Сваровски" по облеклата. Автор на сценографията е Иван Токаджиев, който използва синьото като основен цвят на декора, а в някои от с
Акад. Васил Казанджиев е роден на 10 септември 1934 г. От дете се запленява от музиката и започва да свири на китара и пиано, а на 20 вече композира. Първите му учители по композиция и дирижиране са Константин Илиев и Добрин Петков. Учи композиция в класа на проф. Панчо Владигеров и дирижиране при проф. Владимир Симеонов.
Започва кариерата си като диригент в Софийската опера, а след това става диригент на вече утвърдения и популярен „Софийски камерен оркестър“, който по-късно е преименуван на камерен ансамбъл „Софийски солисти“ и работи като негов главен диригент до 1978 г. Под ръководството на Казанджиев съставът се утвърждава като един от водещите оркестри на България и осъществява множество турнета в България и чужбина. Казанджиев се занимава активно със звукозаписна дейност, а също така и с преподаване в консерваторията – четене на партитури (от 1960 г.) и оркестрово дирижиране (от 1984 г.). От 1985 г. е професор по оперно и симфонично дирижиране. През 2005 г. е избран за член-кореспондент на БАН. През 2015 г. акад. Васил Казанджиев е удостоен с Държавната награда „Св. Паисий Хилендарски“.
Няма друга холивудска звезда, която да е така свързана с Венеция, като Джордж Клуни, съобщи Асошиейтед прес.
Актьорът за пръв път участва на кинофестивала във Венеция преди 26 години с "Извън контрол", преди 19 години дебютира като режисьор с "Лека нощ и късмет", с който е номиниран за най-добър режисьор, а преди десет години се ожени за Амал Аламудин в петзведния хотел Aman Venice Grand Canal.
Венеция е градът, за който той, както и мнозина други, смятат, че е сред най-красивите в света. Но за разлика от повечето хора Клуни притежава къща с петнадесет спални на няколко часа път от града, на брега на езерото Комо, която се появява и в кадри от "Бандата на Оушън".
Макар никога да не е прекален далеч от Венеция и от филмовия фестивал, провеждащ се там, е изненадващо, че Клуни не е представял свой филмов дебют в града от седем години. Това обаче ще се пр
Театър „София“ обявява кастинг за ролята на Гупър в спектакъла „Котка върху горещ ламаринен покрив” от Тенеси Уилямс, съобщават от трупата.
Прослушването ще се състои на 9 септември. Могат да участват професионални актьори на възраст от 25 до 40 години.
Репетиционният период продължава от септември до ноември, посочват от театъра.
Както информирахме, Стайко Мурждев е режисьор на представлението по един от най-емблематичните текстове на американския театър, отличен с награда „Пулицър“ през 1955 година.
За началото на репетициите от театъра съобщиха през юни.
Сценографията е на Никола Налбантов, композитор е Петър Дундаков, преводът е на Иванка Димитрова.
В обявения през юни актьорски състав са Гринго-Богдан Григоров, Елеонора
Sofia Art Fair е едно изключително значимо събитие за София и съм много щастлив, че то е част от културния календар на столицата. Това каза кметът на София Васил Терзиев на откриването на първото издание на международното изложение за съвременно изкуство Sofia Art Fair тази вечер.
“Моята надежда е София да бъде все по-важна част в развитието на съвременното изкуство, а и като място все повече творци да излагат своите творби”, каза още кметът на София, който е и патрон на мероприятието.
“Отваряме нова страница за съвременното изкуство в България. Въобще. Генерално”, каза Радослав Механджийски, организатор на Sofia Art Fair.
Съвременното изкуство е една от най-вълнуващите форми на изказ в наше време. В рамките на изложението ще видите над 70 художника работещи в различни техники и подходи и съм сигурен, че всеки от вас ще намери
Дъб в Шотландия, известен като Skipinnish Oak, е обявен за дърво на годината във Великобритания, съобщи Би Би Си. Дървото е наречено в чест на шотландската музикална група „Скипиниш“ (Skipinnish).
Експертите смятат, че възрастта на дъба е между 400 години и 1000 години. Дървото спечели първо място, като се конкурираше срещу 11 други претенденти в състезанието на „Уудленд тръст“ (Woodland Trust). На второ място се класира дъбът Darwin Oak, намиращ се в град Шрусбъри. Трета позиция зае 1000-годишният дъб Bowthorpe Oak.
Музикалната група „Скипиниш“, която изпълнява традиционна и съвременна шотландска музика, създаде нова песен в чест на победителя. Мелодията ще бъде изпълнена за първи път на концерт в Глазгоу следващата година.
Дъбът Skipinnish Oak вече е претендент и в конкурса „Европейско дърво на годината".
Повече от 1000 глинени плочки от епохата на Ахеменидското царство (550-330 г. преди Христа) са били върнати на Иран от САЩ, предаде АФП, позовавайки се на агенция ИРНА.
Открити в руините на столицата му Персеполис, плочките с клинописни надписи документират начина, по който е било организирано древното общество.
Династията на Ахеменидите поставя началото на Ахеменидското царство - първата Персийска империя, и управлявала в Южен Иран от шести до четвърти век преди Христа.
Това е шестата партида антики от този тип, която САЩ връщат на Ислямска република Иран.
"Тези плочки представляват архив за обредите и начина на живот на нашите предци в епохата на Ахеменидите", каза заместник-министърът на културното наследство Али Дараби, цитиран от ИРНА. Глинените плочки са върнати от Института за изследване на древните култури, Западна Азия
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща.
Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.