Изложбата „От вода - камък“ на Теодор Генов и куратора Стефка Цанева ще бъде представена на 10 септември в столичната галерия Little Bird Place.
В Деня на Стара Загора - 5 октомври, по традиция, за тридесет и втори път ще бъде представена изложба „Есенен салон“, което се организира от представителството на Съюза на българските художници (СБХ) - клон Стара Загора с подкрепата на община Стара Загора. Това става ясно от афиша с предстоящи събития по повод празника, публикуван на официалната страница на местната администрация.
Експозицията ще бъде открита в изложбена зала „Лубор Байер“. В нея ще бъдат представени 39 автори с 53 творби.
Всяка година жури, излъчено от СБХ, номинира отличилите се и присъжда Голямата награда на Есенния салон, която е пластиката „Тракийски конник“ на старозагорския скулптор Александър Козаров. Тази година е учредено и ново отличие - награда на СБХ, изразена в парична премия.
Експозицията може да бъде разгледана до 25 октомври.
Припомня
Светлин Русев и Лия Петрова са новите притежатели на цигулките на проф. Стойка Миланова и проф. Минчо Минчев.
Те получиха ценните инструменти тази вечер след премиерата на концерта на фестивалния оркестър „Аполония“ на Празниците на изкуствата „Аполония“. Събитието се състоя в амфитеатъра в Созопол.
Сега ще присъствате на нещо, което не се е случвало досега по този начин, каза Маргарита Димитрова, изпълнителен директор на фондацията за изкуство „Аполония“ и покани министъра на културата Найден Тодоров. Той се обърна към музикантите с „уважаеми диаманти на българското музикално изкуство“. По думите му всеки един от тях е повод да се отиде на концерт, „но заедно всички - това е наистина невиждано“.
Според министъра на културата България винаги се е гордяла и е можела да се гордее със своите музика
Конкурсът за млади изпълнители на българска и популярна песен "Северно сияние" ще се състои от днес до 6-и октомври (неделя) в Доходното здание в Русе.
Това съобщиха организаторите от сдружение "Северно сияние", които са подкрепени от Община Русе и Общинския младежки дом.
Това е 28-ото издание на конкурса. В него ще се включат деца и младежи от цялата страна, които ще демонстрират своя певчески талант пред публика и ще бъдат оценявани от професионалисти в музикалната сфера.
Най-добрите участници ще бъдат наградени по време на галаконцерт на 6-и октомври (неделя), чието началото ще бъде поставено с рецитал на певицата Тони Димитрова.
Концерт с музиката на Рей Чарлз „Ray On My Symphony”, в който солист ще бъде саксофонистът на легендарния певец на ритъм енд блуса Крейг Бейли, ще се състои 18 юли в Созопол. В концерта ще участва джаз триото Мартин Денев – пиано, Димитър Шанов – контрабас и Емил Пехливанов – ударни. Концертът е част от празничната програма на Дните на Созопол, съобщиха от крайморската община, която е организатор на фестивала.
Между 16-и и 20 юли ще бъдат отслужени празнични литургии, а за всяка вечер е организиран музикален поздрав.
На 16 юли в храм „Св. св. Кирил и Методий“ ще бъде отслужена вечерта служба. Вечерта в Летен театър „Аполония“, публиката ще се наслади на оркестъра и балета на Държавна опера – Бургас с концерт-спектакъла „Любов, шампанско и кан-кан“ по режисура на Марио Николов.
Във втория ден ще бъде отслужена празнична литургия, водосвет и благославяне на празн
Сопраното Александрина Пендачанска, Бисер Георгиев – бас, и Даниела Дякова – мецосопрано, са тазгодишните лауреати на международната награда „Никола Гюзелев“.
На 5 октомври в Софийската опера и балет ще се състои концерт на носителите на отличието, съобщават от едноименната фондация.
Събитието е в памет на маестро Никола Гюзелев, доктор хонорис кауза на БАН, комендаторе на Италия, носител на международната награда „Златен Верди“.
Ще участва оркестърът и солисти на Софийската опера и балет с диригент Андрей Галанов. Програмата включва оркестрови фрагменти, арии и дуети от опери на Волфганг Амадеус Моцарт, Камий Сен-Санс, Джакомо Пучини, Пиетро Маскани, Джузепе Верди, Винченцо Белини, Шарл Гуно, Франческо Чилеа, Амилкаре Понкиели,
Експозицията ще продължи до 27 септември, информират организаторите.
По думите на куратора изложбата „От вода - камък“ трябвало да започне с резиденция и да продължи с изложба.
„Вместо от резиденция - изложба, се оказа обаче, че ще направим обратното - от изложба - резиденция (евентуално), и то по причини далеч от проектоорганизацията. Причината беше глобалната климатична криза“, обясни Цанева.
Кураторката разказва, че Лещен се оказал без вода посред лято, а температурите били високи. Така художникът Теодор Генов започнал подготовката за изложбата от неосъществената си резиденция с размисли за водата, сушата и камъните - „онези, които остават на дъното на пресъхнала река, и онези, другите, които завършват като луксозен продукт в нечий дом, след като са били мъчително отделени от земята и след това внимателно нарязани и полирани в компанията на облаци вреден прах и тонове вода“.
По думите на Цанева творбите в изложбата са разделени в два тематични сегмента в двете основни помещения на галерията. В първото са представени рисунки и живопис, които се занимават с темата за водата и нехайното разходване като природен ресурс. Във второто пък Генов показва лазерни рисунки върху мраморни плочи, в които става дума за сушата и безводието.
Наследниците на колекционера Ейбрахам Бредиус, починал през 1946 г., искат да им бъдат върнати произведения на изкуството от музея „Маурицхаус“. Твърди се, че музеят в Хага не е спазил споразуменията за излагане на творбите. Сред произведенията са шедьоври на Рембранд.
Преди смъртта си Бредиус се е споразумял с „Маурицхаус“ да завещае на музея 25 от своите произведения на изкуството. Уговорката е била творбите винаги да бъдат на показ пред публиката. Оказва се, че това не е така. Не са изложени 20 от 25-те творби.
За иска си наследниците се позовават на сключеното в миналото споразумение. Те не са преки наследници на Бредиус, а роднини на неговия ученик Йозеф Крониг (1887-1984), отбелязва телевизия Ен О Ес. Бредиус и Крониг прекарват голяма част от живота си заедно, а Крониг е единственият наследник на имуществото на Бредиус.
Изложба живопис на Илиян Ангелов ще бъде представена в Съюза на българските художници (СБХ).
Експозицията е озаглавена „Писма до морето“ и ще бъде разположена в СБХ на ул. „Шипка“ 6 от 3 до 20 септември, съобщават домакините на събитието.
Илиян Ангелов е роден през 1964 в град Каварна. През 1983 завършва НХГ „Димитър Добрович“, Сливен, а през 1991 – ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“, факултет „Изящни изкуства“, специалност „Педагогика на изобразителното изкуство“. Художник, преподавател. Автор е на няколко самостоятелни изложби във Велико Търново, Добрич, Варна, Пловдив и Плевен. Участвал е в редица общи и колективни изложби.
/ВСР