Изложбата „От вода - камък“ на Теодор Генов и куратора Стефка Цанева ще бъде представена на 10 септември в столичната галерия Little Bird Place.
С Рождествен органов концерт на Мария Славова ще започнат празничните концерти в Добрич, съобщават от Община Добрич.
Оттам допълват, че почитателите на органовата музика ще могат да чуят една любопитна програма, която обединява различни жанрове и стилове от Барока и съвременността в изпълнение на Мария Славова.
Ще бъдат изпълнени няколко пиеси, като "Концерт за цигулка" от Йохан Ернст IV фон Саксония - Ваймар, преработен за орган от Йохан Себастиан Бах, "Прелюдия и фуга" на Йохан Себастиан Бах, а също и "Прелюдия в сол мажор" на Николаус Брунс, който е един от големите майстори и новатори на зрелия Барок.
С духа на Рождество са проникнати хоралните вариации „Момче, родено за нас“ и „Само на Бог да бъде слава“ от Ян Питерсон Свелинк, „Христос е моят живот“ от Йохан Пахелбел, а от сборника с Лайпцигски хорали на Бах по же
Картини на Николай Янакиев, създадени през последните четири години, ще бъдат показани в изложбата „Фрагменти от пътя“.
Експозицията ще бъде представена от 28 октомври до 22 ноември в Съюза на българските художници (СБХ) – „Шипка“ 6, съобщават организаторите.
От екипа отбелязват, че изложбата в галерията на „Шипка“ 6 е втора за художника в тази юбилейна за него година след серията живописни картини върху хартия, събрани под мотото „Безгранично“ в музей-галерия „Анел“ в София.
„Николай Янакиев получава висока оценка за творчеството си още в началото на своята кариера. От години творбите му са притегателен обект за колекционерите. Утвърден с таланта си в съвременната култура, Янакиев има привилегията да общува отблизо с личности като Станислав Стратиев, Иван Вукадинов, Боян Радев и Татяна Лол
Първото издание на Sofia Art Fair превърна София в истинска световна сцена на съвременното изкуство, обявиха от екипа на първото международно изложение за изобразително изкуство в България, което се проведе от 3 до 6 октомври.
„Sofia Art Fair показа, на първо място, че интересът към съвременното изкуство в България е много значим. Изглежда е чакал това голямо събитие, което да го изведе на повърхността.
Пазарният потенциал е огромен, а публиката е жадна за информация, за пряк контакт с изкуство и художници. Именно подобно мащабно и стилно събитие, което отговаря на най-добрите световни практики, откликва на тези потребности“, казват организаторите.
От екипа отбелязват, че в рамките на изложението са реализирани рекордни продажби за първо издание на форум от подобен характер в Европа. в
„Tворби на български и международни артисти намери
Корейският мултиинструментален дует Olot ще има поредица от концерти в страната, съобщават организаторите от Jam On The River.
На 13 септември музикантите гостуват в галерия „УниАрт“, София, на 15 септември – в Троян, на 17 септември – в Широка лъка, и на 18 септември – в Пловдив.
Събитието в столицата е част от международния фестивал „Софийски музикални седмици“.
Създаден през 2020 г., Olot се състои от Хангил Ким (изпълнител на пири/кенгхуан) и Сонгьонг Ю (изпълнител на хегум/янгум). Името на дуета произлиза от корейската дума olot-i, която означава напълно или цялостно, отразявайки стремежа на артистите да предадат музиката в най-чистата й форма. Те
Киностудиите „Лукасфилм“ и „Дисни“ са наели един от бащите на франчайза „Х-Мен“ - Саймън Кинберг, да напише сценария и да продуцира нова трилогия от сагата „Междузвездни войни“, съобщава Ройтерс.
Кинберг ще напише и продуцира филмите заедно с президента на „Лукасфилм“ Катлийн Кенеди, според публикации в „Дедлайн“ и „Върайъти“.
Не е ясно обаче дали филмите ще продължат историята на основните девет филма на „Междузвездни войни“, или ще започнат различен сюжет с нови герои.
Последният девети епизод от основната поредица беше „Междузвездни войни: Епизод IX - Възходът на Скайуокър“ на „Дисни“, написан от Крис Терио и Джей Джей Ейбрамс, режисиран от Ейбрамс и заснет във Великобритания.
Кинберг е най-известен като сценарист и/или
Експозицията ще продължи до 27 септември, информират организаторите.
По думите на куратора изложбата „От вода - камък“ трябвало да започне с резиденция и да продължи с изложба.
„Вместо от резиденция - изложба, се оказа обаче, че ще направим обратното - от изложба - резиденция (евентуално), и то по причини далеч от проектоорганизацията. Причината беше глобалната климатична криза“, обясни Цанева.
Кураторката разказва, че Лещен се оказал без вода посред лято, а температурите били високи. Така художникът Теодор Генов започнал подготовката за изложбата от неосъществената си резиденция с размисли за водата, сушата и камъните - „онези, които остават на дъното на пресъхнала река, и онези, другите, които завършват като луксозен продукт в нечий дом, след като са били мъчително отделени от земята и след това внимателно нарязани и полирани в компанията на облаци вреден прах и тонове вода“.
По думите на Цанева творбите в изложбата са разделени в два тематични сегмента в двете основни помещения на галерията. В първото са представени рисунки и живопис, които се занимават с темата за водата и нехайното разходване като природен ресурс. Във второто пък Генов показва лазерни рисунки върху мраморни плочи, в които става дума за сушата и безводието.
Русенската опера ще представи премиерно "Севилският бръснар" на 20 септември (петък) в Доходното здание в Русе. Това съобщи пиарът на културния институт Диана Димитрова.
Режисьор на оперния спектакъл е Александър Мутафчийски.
"За първи път на професионална сцена имам удоволствието да поставя оперно заглавие и то не кое да е, а христоматийното "Севилският бръснар". Като човек, който от години се занимава и е учил точно това, за мен тази творба е като библия за операта. Винаги казвам за оперетата, където е стихията и вихърът ми, и на която съм посветил живота си, че тя е приказка за любовта. С пълна сила мога да го кажа сега и за "Севилският бръснар", казва Мутафчийски.
Диригент е Вилиана Вълчева, а диригент на хора е Стелияна Димитрова-Хернани. Сценографията и костюмите са дело на Денис Иванов.
Участват солисти, хор и оркестър на Русенс
Колективна изложба на участници в петнадесетото издание на Националния пленер по живопис "Шуменско плато" беше открита на втория етаж на Художествена галерия "Елена Карамихайлова" в Шумен.
На церемонията присъства зам.-кметът на община Шумен доц. Виктория Ковчазова, която връчи грамоти за участие на авторите в изложбата.
Във форума се включиха десет художници. Петима от тях от Шумен и петима от други градове.
В пленера и изложбата участваха Галина Халачева и Николай Тодоров от Добрич, Милена Младенова от гр. Бяла, Петър Тепсизов от Ямбол, Пламен Бешков от Пловдив и членовете на Дружеството на шуменските художници: проф. Димитър Балкански, Емилия Дочева, Надежда Русева, Снежана Ценова и проф. Спартак Паскалевски.
Организатори на Националния пленер по живопис "Шуменско плато" са Община Шумен и Дружеството на шуменските художници. Съгласно статута на плене
Проектът „Единни в многообразието“ ще бъде представен на 28 септември в камерната зала „България“.
Събитието е част от 55-то издание на „Софийски музикални седмици“ (СМС), съобщават от екипа на фестивала.
По думите им това е един изключително интересен и различен концерт, който предлага стойностна музика от света и талантливи млади изпълнители, които ще завладеят публиката чрез съчетанието на много нетрадиционни инструменти.
По случай белгийското председателство на Европейския съюз през 2024 г. бароковият ансамбъл от Антверпен – „Зефиро Торна“ инициира „Единни в многообразието“. В сътрудничество с европейски концертни зали и фестивали, кани певци, лютнисти и инструменталисти от различни културни и музикални среди. Създава се пространство за диало
Яке на Майкъл Джексън и първият усилвател, който Джон Ленън използва с "Бийтълс", се очаква да бъдат продадени за стотици хиляди британски лири, когато бъдат предложени на търг във Великобритания следващия месец, съобщават Ройтерс и Пи Ей мидия/ДПА.
Повече от 350 редки и уникални музикални принадлежности, включително инструменти, ръкописни текстове и автографи, ще бъдат предложени на търга на "Пропстор" на 15 ноември в рамките на четиридневно събитие.
Сред колекцията са и предмети, носени и използвани от покойни музикални звезди, сред които Джордж Майкъл, Принс и Джими Хендрикс, както и от настоящи звезди като Хари Стайлс и Стормзи.
Якето в черно и златисто в стил милитъри на Майкъл Джексън, придружено от снимки от частната колекция на норвежкия рапър Омер Бхати, който е приятел на семейство Джексън, е с оценка между 200 000 и 400 000 британски лири.
От днес до неделя посетителите отново ще могат да се любуват на нареждания всяка втора година на площад „Гран Плас“ Брюкселски цветен килим. За първи път творбата ще се състои единствено от гергини, съобщи белгийската новинарска агенция Белга.
В своето 23-то издание Брюкселският цветен килим иска да разпали „двойна революция“.
Организаторите целят да привлекат младежка и по-разнообразна публика, като същевременно искат радикално да променят формата на събитието. Затова и цветният шедьовър ще се състои предимно от гергини вместо от бегонии.
Според организаторите гергината е едновременно и устойчива, и красива, затова и предлага „перфектната възможност за обновяване на образа върху килима“.
Уличният творец от Лиеж Осеан Корний, работещ под псевдонима Упс, изработва дизайна на Брюкселския цветен килим. Тв
„Заедно творбите поставят основата за бъдещо проучване и по-нататъшна работа по темата за водата и климата. Ако времето позволи, следващата спирка ще бъде Лещен. Ако не, може би Бургаско, откъдето художникът идва и където е отраснал в семейството на агроном, който след 35 години работа днес се чуди дали и бъдещето ще му позволи да обработва земята си“, разказва кураторката.
Теодор Генов (р. 1995 г.) е учил анимационно кино и понастоящем живее и работи между София и Берлин. Той е художник, който се интересува от различни теми като човешките права, взаимоотношенията между хората, психичното здраве и природата. Участвал е в различни групови изложби като Cheap As Chips - дуо изложба и представяне на книга заедно с Александра Георгиева (Sa6ettu) в галерия 167, София; Art Start 2019 - годишна групова изложба, представяща изгряващи български художници; в началото на лятото на 2021 г. участва в Симпозиум за съвременно изкуство, Благоевград по покана на Сашо Стоицов. През януари 2022 г. прави първата си самостоятелна изложба - Shot Down In Mid Flight в Kо-оп, София.
/ВСР