NRD Начало
Събота, 12 Октомври 2024
Начало Авансцена Маргарита Димитрова: „Аполония“ е един успешен фестивал
3939
Авансцена

Маргарита Димитрова: „Аполония“ е един успешен фестивал

Това е един успешен фестивал. Фестивал, който толкова дълго и сериозно подготвяхме, защото тези години са наистина един много сериозен период, един силен период, откакто съществува нашият фестивал. Това каза Маргарита Димитрова, изпълнителен директор на фондацията за изкуство „Аполония“ по повод 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“, които се проведоха от 28 август до 7 септември. Тя разказва, че от първия до последния ден на фестивала е забелязала невероятен ентусиазъм от публиката

| 09 Септември 2024, 17:30 ч.
Маргарита Димитрова: „Аполония“ е един успешен фестивал
Маргарита Димитрова: „Аполония“ е един успешен фестивал
Снимка © Красимир Михайлов / БТА

Това е един успешен фестивал. Фестивал, който толкова дълго и сериозно подготвяхме, защото тези години са наистина един много сериозен период, един силен период, откакто съществува нашият фестивал. Това каза Маргарита Димитрова, изпълнителен директор на фондацията за изкуство „Аполония“ по повод 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“, които се проведоха от 28 август до 7 септември.

Държавен куклен театър (ДКТ) - Сливен открива новия театрален сезон 2024-2025 с премиера на спектакъла "Маугли" по Ръдиард Киплинг, съобщиха от културният институт.

Премиерата ще се състои на 15 септември на сцената на ДКТ - Сливен.

Сценарият е на Стефан Белов, режисурата - на Бисерка Колевска, сценография - Наталия Гочева, музика - Сара Чакърова, хореография - Милен Данков, текст на стихове - Цветомира Цонева. Участват актьорите Андрей Иванов, Вангел Апостолов, Виктория Иванова, Георги Янев, Миглена Господинова, Росен Иванов, Силвана Петрова, Теодора Попова-Лазарова, Яница Халачева.

Това е една забавна история за човешките взаимоотношения с разнообразни и ярки характери, облечени в кожата на животни от джунглата, посочват от театъра. Езикът е езопов, като на басня. Това прави историята забавна и достъпна за децата.

Приказката е „за малки и големи

"Сбъдване" е наречена изложбата, която тази вечер бе открита в арт център "Къщата на художниците" в Плевен. Тя представя живописните картини на 12 плевенчанки, които се занимават с рисуване непрофесионално, но заедно със своята учителка Владимира Йорданова за шести път подреждат обща експозиция с авторски творби.

Всяка година се радвам на резултатите, които тези дами показват, но сега определено те надминаха всички очаквания. Мога да кажа, че тази изложба стои на професионално ниво, каза при откриването Йорданова, която от няколко месеца е и уредник на "Къщата на художниците". 

"Преди години, когато се завърнах в Плевен от друг град, си мечтаех да срещна хора, с които да говорим на един език, да се разбираме по начина, по който се разбирам с тези дами и да живея в един прекрасен свят, изпълнен с много цветове. Благодарна съм, че те са в моя живот и са ме обградили с

От тази вечер започват безплатни прожекции на български филми в лятното кино в Ямбол.

Филмовите вечери под звездите в градския парк ще продължат до 4 септември, като ще предложат девет филма, както родни кинокласики, така и нови заглавия.

Програмата започва с една от вечните български киноленти – „Неочаквана ваканция”. Филмът ще бъде прожектиран на две части – тази вечер и на 16 август.

Жителите и гостите на Ямбол ще имат възможност да гледат още кинокласиките „Любимец 13“ (21 август), „Да обичаш на инат“ (23 август) и „Опасен чар“ (28 август).

Съвременната кинематография ще бъде представена с филмите „Завръщане 2“ (17 август), „В сърцето на машината“ (24 август), „Жълт олеандър” (30 август), „Пулсът на танца“ (31 август) и „Като з

Кънтри звездата Келси Балерини се готви да издаде петия си студиен албум тази есен и усилено работи по него, предаде Асошиейтед прес.

Певицата оповести, че албумът й, озаглавен Patterns, ще излезе на музикалния пазар на 25 октомври. 

Балерини описва новата си колекция от песни като "точна снимка" на живота си. В отговор на любопитството към албума - дали той ще отразява новата й любов, изпълнителката казва, че историята, която хората ще получат, не е очакваната. 

"Мисля, че всички вероятно очакват от мен този наистина щастлив, изпълнен с любов, сладникав запис. Това не е така. И аз наистина се гордея с това. Мисля, че щеше да е лесно просто да събера наистина красивите части от живота си, които съм изтупала от прахта и съм открила през последните няколко години", казва Келси Балерини пред Асошиейтед прес. 

В известен смисъл тя има предвид

Ако не можем да приемем собственото си усамотение, ние използваме другите като щит срещу самотата си. Хората не са щит. Те имат душа и мисия, за която са тук. Това казва певецът Жан Мар по повод новата си песен Halo, чияго концертна премиера ще бъде на 17 октомври в „Тънка червена линия“ (София), когато освен бендът на Жан Мар, на сцена ще се качат и музикантите от Jin Monic.

„Halo е песен е за откриването на моята сила, моят ореол. Това, което осмисля живота ми, защото много често се губя в абсурдните изкривявания на нашата реалност“, казва Жан Мар.

Текстът и музиката са на Жан Мар, който пише Halo в период на емоционален рестарт. „За да може един човек изцяло да се свърже с друг, първо трябва да се е свързал със себе си. С демоните си, болката и антидота &

Тя разказва, че от първия до последния ден на фестивала е забелязала невероятен ентусиазъм от публиката. „Няма зала, която да не е препълнена - дали ще бъде на литературните ни представяния, дали ще бъде на класическите концерти, дали ще бъде в киното, дали ще бъде в галерията. Наистина беше невероятно“, разказва тя. По думите й тази публика, за която се прави фестивалът, показа, че тази година наистина фестивалът е много силен и много посещаван.

„А няма да ви кажа какъв ентусиазъм имаше и у артистите. Защото всъщност те са тези, които малко или много правят фестивала. Да, ние го подготвяме, ние се стараем той да бъде на много високо ниво. За да стане това, артистите са много важни. И аз мисля, че всички те бяха толкова изпълнени с ентусиазъм за това, че за 40-и път нашият фестивал се провежда и те са част от тази история и това е много мило и много трогателно. Така че за мен фестивалът е много, много успешен“, обясни Димитрова.

АКЦЕНТИТЕ В ТАЗГОДИШНОТО ИЗДАНИЕ

По думите й един от много силните акценти на фестивала бе концертът на фестивалния оркестър „Аполония“. „За мен той наистина е много силен, защото това беше идея на „Аполония“ - изцяло да създаде такъв феноменален оркестър. Феноменален, защото това са всичките концертмайстори - български изпълнители, хора, работили в България още от малки, от деца, когато са се подготвяли за голямата сцена и в момента много от тях са навън“, казва Димитрова.

По думите й този оркестър е единствен, няма такъв до този момент в историята на музикалното изкуство. „И затова съм толкова горда. Защото тези хора направиха едно изумително събитие. Такова, каквото първо не се е виждало, второ – не се е чувало. А те свириха като един. И може би това е достойнството на всичките тях. Защото всеки от тях има изключителни качества, но в този случай, в който се събраха и то за първи път такъв премиерен концерт те показаха, че важно за тях е изкуството. Важна за тях е музиката. Важно за тях е да се представят по най-добрия начин. Не като солисти, като оркестър. Това е наистина невероятно. 13 души на сцената – те свириха всеки един за всички заедно. И мисля, че това е достойнство, което отличава в случая тези музиканти от всички останали“, подчертава изпълнителният директор на фондацията за изкуство „Аполония“.

Театър „София“ обявява кастинг за ролята на Гупър в спектакъла „Котка върху горещ ламаринен покрив” от Тенеси Уилямс, съобщават от трупата.

Прослушването ще се състои на 9 септември. Могат да участват професионални актьори на възраст от 25 до 40 години.

Репетиционният период продължава от септември до ноември, посочват от театъра.

Както информирахме, Стайко Мурждев е режисьор на представлението по един от най-емблематичните текстове на американския театър, отличен с награда „Пулицър“ през 1955 година.

За началото на репетициите от театъра съобщиха през юни.

Сценографията е на Никола Налбантов, композитор е Петър Дундаков, преводът е на Иванка Димитрова.

В обявения през юни актьорски състав са Гринго-Богдан Григоров, Елеонора

Биографичният филм за живота на Фарел Уилямс Piece by Piece ("Парче по парче") е анимиран през призмата на света на "Лего“, предаде Асошиейтед прес.

„Piece by Piece е отчасти музикална биография и отчасти документален филм. Подобно на много други неща от живота на Уилямс, свързани с правенето на хитове, той е изпълнен с приповдигнато настроение и ритъм“, каза пред Асошиейтед прес режисьорът на филма Морган Невил. 

„Обществото обича да затваря хората в определени социални кутийки“, допълни Уилямс за интервюто пред информационната агенция.

„Това беше моментът, в който осъзнах, че гледната точка на Невил за живота ми и начинът на реализация са невероятно освобождаващи.“

Piece by Piece, който продуцентската компания „Фокус Фичърс“ пуска в кината в петък, започва с визии на режисьора Невил и Уилямс с

Американският певец и автор на песни Шабузи запази челната си позиция в класацията Хот 100 на "Билборд" със сингъла A Bar Song (Tipsy), съобщи сайтът на изданието.

Запазвайки първенството си, изпълнителят отбелязва шеста непоследователна седмица на върха в чарта. 

С постижението си Шабузи се изравнява с рапъра Пост Малоун и кънтри певеца Морган Уолън, които доминираха в чарта шест непоследователни седмици през май-юли със съвместното си парче I Had Some Help.

Сингълът също запазва втората си позиция от предходната седмица.

Третото място в чарта също остава непроменено и се заема от рапъра Кендрик Ламар със сингъла Not Like Us.

Челната петица в класацията "Хот 100 "на "Билборд" за сингли се допълва от певицата и актриса Сабрина Карпентър с Espresso и певицата Били Айлиш с Birds of a Feather. 

В Топ 10 на класацията Хот

Инди рок групата "Блосъмс" е начело на британската класация за албуми с продукцията си Gary, съобщи на сайта си официалната компания, която следи продажбите и съставя чартовете.

Това е петият студиен албум на бандата от Стокпорт. Продукцията излезе на пазара на 20 септември, като "Блосъмс" стъпват на върха на чарта с четвърти албум. Gary застана на първата позиция още с дебюта си в класацията.

С него групата измести от първата позиция американската певица и актриса Сабрина Карпентър и нейната дебютна продукция Short N’ Sweet. Първият й албум излезе през месец август. 

Третата позиция в британската класация за албуми е за Чапъл Роан с The Rise and Fall of a Midwest Princess. 

В челната петица място намира шотландският певец и текстописец Том Уокър с продукцията си I Am, която е неговият втори студиен албум. Британецът Джими Екс Екс е пети

Такъв съм си аз – един театър и една жена за цял живот... Признавам, това се дължи предимно на моя консерватизъм, каза големият български актьор Николай Бинев. Той остава верен на Младежкия театър и в продължение на целия си сценичен живот играе почти само на негова сцена. 

„Мисля, че най-силното ми качество е умението да се съсредоточавам – и пред микрофона, и пред камерата, и на театралната сцена. Но ако ме изправите пред 50 или 100 човека на живо, моите колеги знаят, че аз просто съм умрял. Този ужасен страх, от дъха на публиката – с него не се свиква“, разказва актьорът, чиято кариера започва с музиката.

„Обичам да събирам и да се ровя в снимки на мои приятели. Моята голяма страст е музиката. Имам над триста касети с оперна и симфонична музика. Аз самият съм завършил музикално училище и понякога си мисля дали нямаше да е по-до

Тя припомня, че много важен момент в това издание бе и това, че Министерството на културата реши държавните инструменти, които до този момент бяха притежание на Минчо Минчев и на професор Стойка Миланова, да станат притежание на други по-млади от тях.

„А това, че събитието стана тук, в Созопол, това за мен беше най голямата радост. Защото двама от тези концерт майстори, които бяхме събрали в този оркестър, получиха цигулките. Това за мен беше невероятна радост“, разказва Маргарита Димитрова. Тя определя Светлин Русев като „един изумителен цигулар“, а Лия Петрова - „прекрасна и възхитителна млада цигуларка“.

„И аз мисля, че те достойно, много достойно ще продължат своята концертна дейност с тези изключителни цигулки, които вече ще бъдат в техните ръце“, обяснява Димитрова.

ФЕСТИВАЛЪТ ПРЕЗ ГОДИНИТЕ

Според Маргарита Димитрова фестивалът „Аполония“ се е променил много през тези 40 години. Една от причините е появата на нови лица. За кръглата годишнина обаче решила да покани някои от хората, които са участвали в първото издание. „И те с много голяма носталгия си спомнят, защото тогава са били много млади, изключително млади – Сузана Клинчарова, Антони Дончев, Христо Йоцов. Малко или много техните кариери са свързани с нашия фестивал“, отбелязва тя.

„Павел Койчев – един феноменален български скулптор със световна слава и със световна значимост в изкуството – той също е от първото издание. И той направи едно ново откритие, което тук, в Созопол се видя – две фамозни фигури, които седяха през цялото време на фестивала и хората се снимаха с тях. Фигурите на мъж и жена, които са всъщност в основата на света и на живота ни. Така че той е мъдрец голям, не се е променил с нищо – неговият ентусиазъм, неговата енергия, която успява да ни предаде на нас, е невероятна“, разказва Димитрова.

СОЗОПОЛ ПРЕЗ ГОДИНИТЕ

Мога да кажа, че градът Созопол много се промени, той много порасна, той беше съвсем различен в началото и даже си спомняхме, че тук първите изложби не бяха къде да е, а в бяха къщите на хората, на созополчаните. И това беше една много силна емоция. Постепенно отидохме на други места да показваме изложбите, разказва Маргарита Димитрова.

„А сега сме в галерията на града, която е прекрасна – това е старото училище на града. Знаете ли, имаше едно фамозно място в града – църквата, която се намира в центъра. Тя беше може би най-хубавата зала за класическа музика, за джаз. Това фамозно събитие, тази църква, с невероятна акустика. Тогава тя не беше действаща и ние правехме тогава по три събития на ден – дали ще бъде литература, дали ще бъдат класическите концерти или джазовите концерти по-късно. За съжаление тази църква вече е притежание на действащата ни църква и нямахме повече възможност да я използваме“, разказва Димитрова.

Тя отбелязва, че повече от 15-20 години фестивалът се провежда в малки зали. „За съжаление в този град не се построи голяма зала. Не се построи театрална зала. Но това са условията в град Созопол и сме принудени за това да каним по-малки театрални състави, защото в читалището нямаме такава възможност. Но бихме мечтали да имаме концертна зала, в която класическите ни музиканти, които наистина са на най-високото възможно ниво да свирят там и публиката да е много повече от това, което в този момент има възможност това да се случи. Мечтаем за хубави неща, които може би предстоят да се случат. Но аз казах и преди малко - мечтите са тези, които ни създават усещането за бъдещето и за това как бихме били най-добре разположени тук“, казва тя.

Димитрова казва, че не знае дали има фестивал, в който да участват толкова много писатели, поети, художници, музиканти, театрали, филми. „Аз не знам дали има такова събитие и не бих могла да определя бройката, защото това са 40 години, всяка година по 70 събития най-малко. Представете си, не мога да ги изчисля“, казва тя.

Изпълнителният директор на фондацията за изкуство „Аполония“ казва, че още преди финала на едното издание започва да мисли за следващите и да обмисля кои участници да покани. Не помни някой да й е отказал да участва. „Всички са казвали: Да, идваме, кажи дата!“ - буквално, което е много хубаво, защото ние ги посрещаме с много любов“, разказва тя. 

Димитрова казва, че за тези 40 години се получило едно много вдъхновяващо общество. Казват „ние сме аполонци“. Защото какво по-хубаво от това, когато артистът каже, че той е аполонец, разказва тя. И отбеляза, че от 1995 година „Аполония“ дава наградата „Аполон Токсофорос“, която тази година бе получена от .

„Даваме награди на хора и на организации, които са заслужили това да бъдат абсолютно познати в България и да бъдат разпознаваеми в чужбина. И аз съм изключително горда, че от тези хора от тогава, от 1995 година, когато започнахме да даваме нашата малка статуетка „Аполон Токсофорос“, няма име, което да не е достойно“, казва Димитрова. Тя отбелязва, че в България има велики личности, има велики организации, велики хора, които са заслужили да бъдат отбелязани.

„А тази година много се радвам, че точно на 40-ата година вашата агенция получи нашата награда, защото вие всъщност сте наш медиен партньор от самото начало, от създаването на „Аполония“. И някак си всичко, което се случва тук, в Созопол, дължим и на вас, затова, че го разпространявате. Не само в България, а и в света хората знаят какво става тук. Даже снощи двама много симпатични хора, които са дошли специално от Холандия за фестивала, ми казаха: „Ама, вие знаете ли, че ние от години идваме и следим кога е началото на фестивала, за да можем да бъдем през цялото време тук“. А това са толкова много хора наистина“, казва тя.

ЦЕНАТА НА УСПЕХА

В рамките на фестивала „Аполония“ се провежда форматът „Цената на успеха“. В нея част от артистите, включени в програмата на изданието, разказват за пътя си до големите постижения. За цената на успеха самата Маргарита Димитрова казва: „Във фестивален план цената на успеха е „много труд, много напрежение, много радост, когато се започне фестивала, много напрежение до последния акорд. Това е цената на успеха на „Аполония“. А в личен план – то е същото. То някак си се покрива, защото да – тези награди, които тази година получихме, те са резултат от всичко това, което правим през тези години и за мене цената е радостта. Радостта от това, което се случва накрая“.

Както информирахме, Празниците на изкуствата „Аполония“ се организират от фондация „Аполония“, създадена през 1991 г. Първото издание на фестивала се провежда през 1984 г. Фестивалът има за цел да съхрани културните традиции, както и да подкрепи нови таланти в областта на всякакъв вид изкуства, отбелязват организаторите. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Български филм е с номинация в полски фестивал за кинематография
Филмът „Лазар” на оператора Веселин Менкаджиев е номиниран в конкурса за студентски филми етюди на 32-рото издание на полския фестивал за кинематография в EnergaCamerim ...
Големият египетски музей ще бъде отворен пробно през октомври
Големият египетски музей в Гиза ще бъде отворен пробно на 16 октомври по разпореждане на президента на страната Абдел Фатах Ас Сиси, обяви премиерът Мостафа Мадбули, цитиран от в. ...
„Мистерията на българските гласове“ участва в концерта на „Молец“
„Мистерията на българските гласове“ ще участва в концерта на „Молец“, на 21 ноември в „Арена 8888 София“, съобщават организаторите. Хорът ...
Галапремиерата на „Гунди – легенда за любовта“ събра 8000 души
Галапремиерата на „Гунди – легенда за любовта“ е събрала 8000 души в зала „Арена 8888 София“ на 9 октомври вечерта, съобщават продуцентите от „М ...
Тейлър Суифт, Кийт Ърбан и други музикални изпълнители даряват средства в помощ на пострадалите от ураганите в САЩ
Най-големите кънтри звезди се присъединяват към благотворителен концерт, а Тейлър Суифт направи дарение, за да помогнат на хората, засегнати от ураганите „Хелийн“ и &bd ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Лили Иванова за Кирил Маричков: Твоето творчество остава
Поклон пред паметта на големия български музикант, певец и композитор Кирил Маричков!, написа Лили Иванова в профила си във Фейсбук. „Почивай в мир, приятелю! Твоето творчест ...
Бунтар и свободен човек, Кирил Маричков спечели сърцата на поколения
Отиде си легенда на българската рок музика! Бунтар и свободен човек, Кирил Маричков спечели сърцата на поколения почитатели. Това написаха от Министерския съвет на официалната си с ...
Васил Терзиев за Кирил Маричков: Силните души, които не се огъват пред нищо, не изчезват
Силните души, които не се огъват пред нищо, не изчезват, написа кметът на София Васил Терзиев в профила си във Фейсбук.  „Кирил Маричков ни показа какво означава да ост ...
Маестро Шейтанов: Всичко, което правим, без вас няма смисъл!
Градският Духов оркестър на Ямбол изнесе тази вечер концерт, посветен на първия международен джаз фестивал в България, състоял се в града преди 50 години. В зрителната общинска за ...
Екатерина Кънчева: Показваме любимите герои, които създаваме, как могат да оживеят в представление
Директорът на Драматичен театър (ДТ) „Боян Дановски“в Перник - Екатерина Кънчева, заедно с нейния заместник Таня Тошева, проведоха за първи път театрална работилница в ...
Тикер в 07:00 ч.
Поклон пред паметта на големия български музикант, певец и композитор Кирил Мари ...
Начало Авансцена
3939
Авансцена

Маргарита Димитрова: „Аполония“ е един успешен фестивал

Това е един успешен фестивал.Фестивал, който толкова дълго и сериозно подготвяхме, защото тези години са наистина един много сериозен период, един силен период, откакто съществува нашият фестивал.

| 09 Септември 2024, 17:30 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Маргарита Димитрова: „Аполония“ е един успешен фестивал
Маргарита Димитрова: „Аполония“ е един успешен фестивал
Снимка © Красимир Михайлов / БТА

Това е един успешен фестивал. Фестивал, който толкова дълго и сериозно подготвяхме, защото тези години са наистина един много сериозен период, един силен период, откакто съществува нашият фестивал. Това каза Маргарита Димитрова, изпълнителен директор на фондацията за изкуство „Аполония“ по повод 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“, които се проведоха от 28 август до 7 септември.

Тя разказва, че от първия до последния ден на фестивала е забелязала невероятен ентусиазъм от публиката. „Няма зала, която да не е препълнена - дали ще бъде на литературните ни представяния, дали ще бъде на класическите концерти, дали ще бъде в киното, дали ще бъде в галерията. Наистина беше невероятно“, разказва тя. По думите й тази публика, за която се прави фестивалът, показа, че тази година наистина фестивалът е много силен и много посещаван.

Държавен куклен театър (ДКТ) - Сливен открива новия театрален сезон 2024-2025 с премиера на спектакъла "Маугли" по Ръдиард Киплинг, съобщиха от културният институт.

Премиерата ще се състои на 15 септември на сцената на ДКТ - Сливен.

Сценарият е на Стефан Белов, режисурата - на Бисерка Колевска, сценография - Наталия Гочева, музика - Сара Чакърова, хореография - Милен Данков, текст на стихове - Цветомира Цонева. Участват актьорите Андрей Иванов, Вангел Апостолов, Виктория Иванова, Георги Янев, Миглена Господинова, Росен Иванов, Силвана Петрова, Теодора Попова-Лазарова, Яница Халачева.

Това е една забавна история за човешките взаимоотношения с разнообразни и ярки характери, облечени в кожата на животни от джунглата, посочват от театъра. Езикът е езопов, като на басня. Това прави историята забавна и достъпна за децата.

Приказката е „за малки и големи

"Сбъдване" е наречена изложбата, която тази вечер бе открита в арт център "Къщата на художниците" в Плевен. Тя представя живописните картини на 12 плевенчанки, които се занимават с рисуване непрофесионално, но заедно със своята учителка Владимира Йорданова за шести път подреждат обща експозиция с авторски творби.

Всяка година се радвам на резултатите, които тези дами показват, но сега определено те надминаха всички очаквания. Мога да кажа, че тази изложба стои на професионално ниво, каза при откриването Йорданова, която от няколко месеца е и уредник на "Къщата на художниците". 

"Преди години, когато се завърнах в Плевен от друг град, си мечтаех да срещна хора, с които да говорим на един език, да се разбираме по начина, по който се разбирам с тези дами и да живея в един прекрасен свят, изпълнен с много цветове. Благодарна съм, че те са в моя живот и са ме обградили с

От тази вечер започват безплатни прожекции на български филми в лятното кино в Ямбол.

Филмовите вечери под звездите в градския парк ще продължат до 4 септември, като ще предложат девет филма, както родни кинокласики, така и нови заглавия.

Програмата започва с една от вечните български киноленти – „Неочаквана ваканция”. Филмът ще бъде прожектиран на две части – тази вечер и на 16 август.

Жителите и гостите на Ямбол ще имат възможност да гледат още кинокласиките „Любимец 13“ (21 август), „Да обичаш на инат“ (23 август) и „Опасен чар“ (28 август).

Съвременната кинематография ще бъде представена с филмите „Завръщане 2“ (17 август), „В сърцето на машината“ (24 август), „Жълт олеандър” (30 август), „Пулсът на танца“ (31 август) и „Като з

Кънтри звездата Келси Балерини се готви да издаде петия си студиен албум тази есен и усилено работи по него, предаде Асошиейтед прес.

Певицата оповести, че албумът й, озаглавен Patterns, ще излезе на музикалния пазар на 25 октомври. 

Балерини описва новата си колекция от песни като "точна снимка" на живота си. В отговор на любопитството към албума - дали той ще отразява новата й любов, изпълнителката казва, че историята, която хората ще получат, не е очакваната. 

"Мисля, че всички вероятно очакват от мен този наистина щастлив, изпълнен с любов, сладникав запис. Това не е така. И аз наистина се гордея с това. Мисля, че щеше да е лесно просто да събера наистина красивите части от живота си, които съм изтупала от прахта и съм открила през последните няколко години", казва Келси Балерини пред Асошиейтед прес. 

В известен смисъл тя има предвид

Ако не можем да приемем собственото си усамотение, ние използваме другите като щит срещу самотата си. Хората не са щит. Те имат душа и мисия, за която са тук. Това казва певецът Жан Мар по повод новата си песен Halo, чияго концертна премиера ще бъде на 17 октомври в „Тънка червена линия“ (София), когато освен бендът на Жан Мар, на сцена ще се качат и музикантите от Jin Monic.

„Halo е песен е за откриването на моята сила, моят ореол. Това, което осмисля живота ми, защото много често се губя в абсурдните изкривявания на нашата реалност“, казва Жан Мар.

Текстът и музиката са на Жан Мар, който пише Halo в период на емоционален рестарт. „За да може един човек изцяло да се свърже с друг, първо трябва да се е свързал със себе си. С демоните си, болката и антидота &

„А няма да ви кажа какъв ентусиазъм имаше и у артистите. Защото всъщност те са тези, които малко или много правят фестивала. Да, ние го подготвяме, ние се стараем той да бъде на много високо ниво. За да стане това, артистите са много важни. И аз мисля, че всички те бяха толкова изпълнени с ентусиазъм за това, че за 40-и път нашият фестивал се провежда и те са част от тази история и това е много мило и много трогателно. Така че за мен фестивалът е много, много успешен“, обясни Димитрова.

АКЦЕНТИТЕ В ТАЗГОДИШНОТО ИЗДАНИЕ

Театър „София“ обявява кастинг за ролята на Гупър в спектакъла „Котка върху горещ ламаринен покрив” от Тенеси Уилямс, съобщават от трупата.

Прослушването ще се състои на 9 септември. Могат да участват професионални актьори на възраст от 25 до 40 години.

Репетиционният период продължава от септември до ноември, посочват от театъра.

Както информирахме, Стайко Мурждев е режисьор на представлението по един от най-емблематичните текстове на американския театър, отличен с награда „Пулицър“ през 1955 година.

За началото на репетициите от театъра съобщиха през юни.

Сценографията е на Никола Налбантов, композитор е Петър Дундаков, преводът е на Иванка Димитрова.

В обявения през юни актьорски състав са Гринго-Богдан Григоров, Елеонора

Биографичният филм за живота на Фарел Уилямс Piece by Piece ("Парче по парче") е анимиран през призмата на света на "Лего“, предаде Асошиейтед прес.

„Piece by Piece е отчасти музикална биография и отчасти документален филм. Подобно на много други неща от живота на Уилямс, свързани с правенето на хитове, той е изпълнен с приповдигнато настроение и ритъм“, каза пред Асошиейтед прес режисьорът на филма Морган Невил. 

„Обществото обича да затваря хората в определени социални кутийки“, допълни Уилямс за интервюто пред информационната агенция.

„Това беше моментът, в който осъзнах, че гледната точка на Невил за живота ми и начинът на реализация са невероятно освобождаващи.“

Piece by Piece, който продуцентската компания „Фокус Фичърс“ пуска в кината в петък, започва с визии на режисьора Невил и Уилямс с

Американският певец и автор на песни Шабузи запази челната си позиция в класацията Хот 100 на "Билборд" със сингъла A Bar Song (Tipsy), съобщи сайтът на изданието.

Запазвайки първенството си, изпълнителят отбелязва шеста непоследователна седмица на върха в чарта. 

С постижението си Шабузи се изравнява с рапъра Пост Малоун и кънтри певеца Морган Уолън, които доминираха в чарта шест непоследователни седмици през май-юли със съвместното си парче I Had Some Help.

Сингълът също запазва втората си позиция от предходната седмица.

Третото място в чарта също остава непроменено и се заема от рапъра Кендрик Ламар със сингъла Not Like Us.

Челната петица в класацията "Хот 100 "на "Билборд" за сингли се допълва от певицата и актриса Сабрина Карпентър с Espresso и певицата Били Айлиш с Birds of a Feather. 

В Топ 10 на класацията Хот

Инди рок групата "Блосъмс" е начело на британската класация за албуми с продукцията си Gary, съобщи на сайта си официалната компания, която следи продажбите и съставя чартовете.

Това е петият студиен албум на бандата от Стокпорт. Продукцията излезе на пазара на 20 септември, като "Блосъмс" стъпват на върха на чарта с четвърти албум. Gary застана на първата позиция още с дебюта си в класацията.

С него групата измести от първата позиция американската певица и актриса Сабрина Карпентър и нейната дебютна продукция Short N’ Sweet. Първият й албум излезе през месец август. 

Третата позиция в британската класация за албуми е за Чапъл Роан с The Rise and Fall of a Midwest Princess. 

В челната петица място намира шотландският певец и текстописец Том Уокър с продукцията си I Am, която е неговият втори студиен албум. Британецът Джими Екс Екс е пети

Такъв съм си аз – един театър и една жена за цял живот... Признавам, това се дължи предимно на моя консерватизъм, каза големият български актьор Николай Бинев. Той остава верен на Младежкия театър и в продължение на целия си сценичен живот играе почти само на негова сцена. 

„Мисля, че най-силното ми качество е умението да се съсредоточавам – и пред микрофона, и пред камерата, и на театралната сцена. Но ако ме изправите пред 50 или 100 човека на живо, моите колеги знаят, че аз просто съм умрял. Този ужасен страх, от дъха на публиката – с него не се свиква“, разказва актьорът, чиято кариера започва с музиката.

„Обичам да събирам и да се ровя в снимки на мои приятели. Моята голяма страст е музиката. Имам над триста касети с оперна и симфонична музика. Аз самият съм завършил музикално училище и понякога си мисля дали нямаше да е по-до

По думите й един от много силните акценти на фестивала бе концертът на фестивалния оркестър „Аполония“. „За мен той наистина е много силен, защото това беше идея на „Аполония“ - изцяло да създаде такъв феноменален оркестър. Феноменален, защото това са всичките концертмайстори - български изпълнители, хора, работили в България още от малки, от деца, когато са се подготвяли за голямата сцена и в момента много от тях са навън“, казва Димитрова.

По думите й този оркестър е единствен, няма такъв до този момент в историята на музикалното изкуство. „И затова съм толкова горда. Защото тези хора направиха едно изумително събитие. Такова, каквото първо не се е виждало, второ – не се е чувало. А те свириха като един. И може би това е достойнството на всичките тях. Защото всеки от тях има изключителни качества, но в този случай, в който се събраха и то за първи път такъв премиерен концерт те показаха, че важно за тях е изкуството. Важна за тях е музиката. Важно за тях е да се представят по най-добрия начин. Не като солисти, като оркестър. Това е наистина невероятно. 13 души на сцената – те свириха всеки един за всички заедно. И мисля, че това е достойнство, което отличава в случая тези музиканти от всички останали“, подчертава изпълнителният директор на фондацията за изкуство „Аполония“.

Тя припомня, че много важен момент в това издание бе и това, че Министерството на културата реши държавните инструменти, които до този момент бяха притежание на Минчо Минчев и на професор Стойка Миланова, да станат притежание на други по-млади от тях.

„А това, че събитието стана тук, в Созопол, това за мен беше най голямата радост. Защото двама от тези концерт майстори, които бяхме събрали в този оркестър, получиха цигулките. Това за мен беше невероятна радост“, разказва Маргарита Димитрова. Тя определя Светлин Русев като „един изумителен цигулар“, а Лия Петрова - „прекрасна и възхитителна млада цигуларка“.

„И аз мисля, че те достойно, много достойно ще продължат своята концертна дейност с тези изключителни цигулки, които вече ще бъдат в техните ръце“, обяснява Димитрова.

ФЕСТИВАЛЪТ ПРЕЗ ГОДИНИТЕ

Според Маргарита Димитрова фестивалът „Аполония“ се е променил много през тези 40 години. Една от причините е появата на нови лица. За кръглата годишнина обаче решила да покани някои от хората, които са участвали в първото издание. „И те с много голяма носталгия си спомнят, защото тогава са били много млади, изключително млади – Сузана Клинчарова, Антони Дончев, Христо Йоцов. Малко или много техните кариери са свързани с нашия фестивал“, отбелязва тя.

„Павел Койчев – един феноменален български скулптор със световна слава и със световна значимост в изкуството – той също е от първото издание. И той направи едно ново откритие, което тук, в Созопол се видя – две фамозни фигури, които седяха през цялото време на фестивала и хората се снимаха с тях. Фигурите на мъж и жена, които са всъщност в основата на света и на живота ни. Така че той е мъдрец голям, не се е променил с нищо – неговият ентусиазъм, неговата енергия, която успява да ни предаде на нас, е невероятна“, разказва Димитрова.

СОЗОПОЛ ПРЕЗ ГОДИНИТЕ

Мога да кажа, че градът Созопол много се промени, той много порасна, той беше съвсем различен в началото и даже си спомняхме, че тук първите изложби не бяха къде да е, а в бяха къщите на хората, на созополчаните. И това беше една много силна емоция. Постепенно отидохме на други места да показваме изложбите, разказва Маргарита Димитрова.

„А сега сме в галерията на града, която е прекрасна – това е старото училище на града. Знаете ли, имаше едно фамозно място в града – църквата, която се намира в центъра. Тя беше може би най-хубавата зала за класическа музика, за джаз. Това фамозно събитие, тази църква, с невероятна акустика. Тогава тя не беше действаща и ние правехме тогава по три събития на ден – дали ще бъде литература, дали ще бъдат класическите концерти или джазовите концерти по-късно. За съжаление тази църква вече е притежание на действащата ни църква и нямахме повече възможност да я използваме“, разказва Димитрова.

Тя отбелязва, че повече от 15-20 години фестивалът се провежда в малки зали. „За съжаление в този град не се построи голяма зала. Не се построи театрална зала. Но това са условията в град Созопол и сме принудени за това да каним по-малки театрални състави, защото в читалището нямаме такава възможност. Но бихме мечтали да имаме концертна зала, в която класическите ни музиканти, които наистина са на най-високото възможно ниво да свирят там и публиката да е много повече от това, което в този момент има възможност това да се случи. Мечтаем за хубави неща, които може би предстоят да се случат. Но аз казах и преди малко - мечтите са тези, които ни създават усещането за бъдещето и за това как бихме били най-добре разположени тук“, казва тя.

Димитрова казва, че не знае дали има фестивал, в който да участват толкова много писатели, поети, художници, музиканти, театрали, филми. „Аз не знам дали има такова събитие и не бих могла да определя бройката, защото това са 40 години, всяка година по 70 събития най-малко. Представете си, не мога да ги изчисля“, казва тя.

Изпълнителният директор на фондацията за изкуство „Аполония“ казва, че още преди финала на едното издание започва да мисли за следващите и да обмисля кои участници да покани. Не помни някой да й е отказал да участва. „Всички са казвали: Да, идваме, кажи дата!“ - буквално, което е много хубаво, защото ние ги посрещаме с много любов“, разказва тя. 

Димитрова казва, че за тези 40 години се получило едно много вдъхновяващо общество. Казват „ние сме аполонци“. Защото какво по-хубаво от това, когато артистът каже, че той е аполонец, разказва тя. И отбеляза, че от 1995 година „Аполония“ дава наградата „Аполон Токсофорос“, която тази година бе получена от .

„Даваме награди на хора и на организации, които са заслужили това да бъдат абсолютно познати в България и да бъдат разпознаваеми в чужбина. И аз съм изключително горда, че от тези хора от тогава, от 1995 година, когато започнахме да даваме нашата малка статуетка „Аполон Токсофорос“, няма име, което да не е достойно“, казва Димитрова. Тя отбелязва, че в България има велики личности, има велики организации, велики хора, които са заслужили да бъдат отбелязани.

„А тази година много се радвам, че точно на 40-ата година вашата агенция получи нашата награда, защото вие всъщност сте наш медиен партньор от самото начало, от създаването на „Аполония“. И някак си всичко, което се случва тук, в Созопол, дължим и на вас, затова, че го разпространявате. Не само в България, а и в света хората знаят какво става тук. Даже снощи двама много симпатични хора, които са дошли специално от Холандия за фестивала, ми казаха: „Ама, вие знаете ли, че ние от години идваме и следим кога е началото на фестивала, за да можем да бъдем през цялото време тук“. А това са толкова много хора наистина“, казва тя.

ЦЕНАТА НА УСПЕХА

В рамките на фестивала „Аполония“ се провежда форматът „Цената на успеха“. В нея част от артистите, включени в програмата на изданието, разказват за пътя си до големите постижения. За цената на успеха самата Маргарита Димитрова казва: „Във фестивален план цената на успеха е „много труд, много напрежение, много радост, когато се започне фестивала, много напрежение до последния акорд. Това е цената на успеха на „Аполония“. А в личен план – то е същото. То някак си се покрива, защото да – тези награди, които тази година получихме, те са резултат от всичко това, което правим през тези години и за мене цената е радостта. Радостта от това, което се случва накрая“.

Както информирахме, Празниците на изкуствата „Аполония“ се организират от фондация „Аполония“, създадена през 1991 г. Първото издание на фестивала се провежда през 1984 г. Фестивалът има за цел да съхрани културните традиции, както и да подкрепи нови таланти в областта на всякакъв вид изкуства, отбелязват организаторите. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Български филм е с номинация в полски фестивал за кинематография
Големият египетски музей ще бъде отворен пробно през октомври
„Мистерията на българските гласове“ участва в концерта на „Молец“
Галапремиерата на „Гунди – легенда за любовта“ събра 8000 души
Тейлър Суифт, Кийт Ърбан и други музикални изпълнители даряват средства в помощ на пострадалите от ураганите в САЩ
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Октомври
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Под прожектора
Лили Иванова за Кирил Маричков: Твоето творчество остава
Под прожектора
Бунтар и свободен човек, Кирил Маричков спечели сърцата на поколения
Тонът на времето
Васил Терзиев за Кирил Маричков: Силните души, които не се огъват пред нищо, не изчезват
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.