Калоян Илиев – Кокимото прави изложба - ретроспекция на влиянието на Анди Уорхол като художник и новатор върху творчеството му.
Експозицията ще бъде подредена в столичната галерия „Ателие 28“ от днес до 28 септември, съобщават организаторите.
Държавен куклен театър Габрово ще открие своят нов сезон с премиера на спектакъла "Главатарят, който искал да плени месечината" на 26 септември. Това съобщи директорът на културната институция Алфидин Раифов.
"Главатарят, който искал да плени месечината" е по мотиви на турска народна приказка. Заглавието е част от образователната система по български език и литература за пети клас.
Новата постановка в репертоара на ДКТ-Габрово е предназначена за семейна публика и е създадена по идея на режисьора Валентин Владимиров – Валяка, под чиято режисура театърът има признание и награди от фестивални участия през изминалите сезони, информират от културната институция.
За първи път е поканен от директора на държавната институция и режисьор специално за художественото осветление на спектакъла - известният в средите Дизайнер осветление – Ивайло Марков
Нова изложба, представяща Пътя на коприната, се открива в Британския музей тази седмица, съобщи Ройтерс.
Експонати, сред които китайска керамика, византийски бижута и фигури за шах от периода на Ранното средновековие дават нова визия за търговските маршрути.
Вместо Пътя на коприната като една-единствена връзка между Изтока и Запада, показваме множество пътища, цяла мрежа, свързваща Азия, Африка и Европа, коментира кураторката на изложбата Сю Бранин.
"Не става въпрос само за коприна и подправки, а и за хора, предмети, идеи, изминаващи големи разстояния не само по суша, но и по море или по течението на реките".
Изложбата се открива днес, 25 септември, и може да бъде разгледана до февруари.
Единадесетото издание на „180 градуса“ е с фокус върху експерименталните интердисциплинарни формати. Лабораторията за иновативно изкуство за първи път ще се проведе през октомври (4-11), съобщават организаторите.
По думите им фестивалът продължава да следва мисията си да показва експериментални подходи, които сплотяват и стимулират независимата сцена.
Сред участниците са българският пианист Димитър Горчаков, участващ в множество международни проекти в областта на джаза, електронната и класическа музика, пърформанс артистката и поетеса Жаклин Вайхе (Германия), дигиталният артист Том Лейн (Великобритания/Германия), флейтистката Делфин Роше (Франция) и кураторката Виктория Драганова (България).
Освен традиционният конкурс за късометражни неми филми
Две изложби съпътстват 20-тия Световен фестивал на анимационния филм (СФАФ), който бе открит снощи във Варна. Те са подредени във Фестивалния и конгресен център.
Подготвени са от режисьора, аниматор, художник и преподавател в Нов български университет Пенчо Кунчев, който е един от организаторите на фестивала.
Едната експозиция показва плакати на филми, получили през годините Гран при на анимационния фестивал във Варна, чието първо издание е през 1979 г. Тогава приза получава лентата „Алегро нон тропо“ на Бруно Бозето. Събирането на плакатите за изложбата не беше лесно, каза Кунчев. Някои от авторите не са откликнали на поканата или са починали, други се оказало, че не пазят афишите си, поясни той. Има обаче и кинотворци, като Йежи Куча от Полша, режисьор на наградения през 1987 г. „Парад“, който е направил наново плакат специално за с
Концерт под надслова "Музикална разходка през вековете" изнесоха в Музейния комплекс "Панчо Владигеров" в Шумен проф. Ромео Смилков, Велислава Стоянова, Дуо Con Anima (Виктория Стефанова и Евридика Вълчева), както и ученичките в Средното училище "Сава Доброплодни" Eлиа Узунова и Константина Радева.
Бяха изпълнени Memory (for) Frescobaldi от Ромео Смилков, "Мазурка", оп. 59, No 2 - As Dur от Шопен, "Валс", оп. 69, No 2 от Шопен, Chanson de Martin (Утринна песен), оп. 15, No 2 на Елгар, "Сарабанда" из цикъла "Класично и романтично", оп. 24 от Панчо Владигеров, "Хумореска" из "Миниатюри Шумен", оп. 29 от Панчо Владигеров, едюди от Скрябин, El choclo от Анхел Вилолдо, Palladio от Карл Дженкинс, Прелюд от Светослав Обретенов, "Пасторал" от Георги Златев-Черкин, "Размишление" из музиката към пиесата "Венецианският търговец" от Панчо Владигеров, "Малка фолклорна пиеса" от Иван Спасов
Включените двадесет и три произведения са подбрани от двадесет и три годишен период на работа, като сред тях попадат някои от най-значимите творби на Кокимото, които са малко или много вдъхновени от Уорхол, отбелязват от екипа.
„Съчетанието от идоли на попкултурата не е от днес и отново, съвсем умишлено събира двама художници на попарта като най-последователни в творчеството си. В своите живописни платна, графики, рисунки и скулптури Кокимото пресъздава знаците на градската световна култура – реклама, комикс, фотография, дизайн – утвърждавайки ги или показвайки ироничното и критичното си отношение към тях. Използвайки очарованието на дръзкия комерсиален речник на Уорхол, Кокимото осъществява тази неофициална, експериментална колаборация, за да засили въздействието на комерсиалната култура - преобразена естетически, подчинявайки я на личния си възглед“, разказват от екипа.
Ние не правим нещо ново – напротив, ние връщаме духа на това, което е било в центъра на стара София преди 1944 година, но е забравено. Това каза Мартина Стефанова, която е сред организаторите на фестивала „Квартал“.
Първото издание е през 2016 година в София и е организиран от фондация „Дома арт“, със съдействието на „Дом на киното“. Оттогава досега той се провежда винаги около Деня на София, който се отбелязва на 17 септември. Целта му е да покаже и припомни тази част от историята на София, която, според Мартина Стефанова, е считана за емблематична по отношение на културното, архитектурно и занаятчийско развитие в така наречения идеален център на града, обхващащ карето между четирите булеварда „Княз Александър Дондуков“, „Княгиня Мария-Луиза“, „Сливница“ и „Васил Левски“.
Деветото издание се открива на 13 септември и продължава три дни. Мартина Стефанова разказа , че
Лекция за живота и творчеството на Христо Явашев - Кристо бе акцент в паралелната програма на първото издание на международното изложение за съвременно изкуство Sofia Art Fair днес.
Темата на експозето бе „Важността на парижките проекти на Кристо – „Желязната завеса“ (1962), „Опакованият Пон Ньоф“ (1975-1985) и „Опакованата Триумфална арка“ (1961-2021). Водещ на събитието бе Лор Мартан Пуле – директор на проекта „Опакованата триумфална арка“.
В лекцията тя разказа и за отношенията си с Жан-Клод и Кристо.
„Първо, те бяха много отворени. Даваха възможност на всеки, който искаше да работи с тях, да се развива. Кристо казваше, че никой не работи за него или Жан-Клод. Казваше: „Това не е полезно, това не е сериозно“. Те искаха да направят проекта за себе си и бяха много, много
Абонаментна карта за посещение на всички представления се предлага за новия сезон в Драматично-куклен театър (ДКТ) – Враца, беше съобщено днес на пресконференция в културната институция.
От втори септември картите са в продажба на касите на театъра и вече две са закупени, каза директорът Владлен Александров.
Той информира, че над 30 души е актьорският състав за новия творчески сезон. Още през октомври ще се видят част от дебютантите в трупата в драматизацията „Пинокио“ с режисьор Венцислав Асенов.
От днес започват репетициите за „Полковникът и птиците“ от Христо Бойчев. В главната роля е Христо Шопов. Той ще партнира с шест актриси.
По думите на Владлен Александров се подготвят редица нови заглавия, в които се включват както актьори от ДКТ – Враца, така и известни имена от киното и софийските сцени.&
Холивудската звезда Мег Райън пристигна снощи в Сараево, където ще получи наградата „Почетно сърце на Сараево“ на тазгодишното издание на Сараевския кинофестивал, като признание за изключителния й принос към филмовото изкуство, предаде босненската агенция ФЕНА.
Днес, в рамките на Сараевския кинофестивал, тя проведе майсторски клас в Босненския културен център в Сараево, като модератор на събитието беше босненският режисьор Данис Танович, чийто филм „Моето късно лято“ откри фестивала.
Данис Танович приветства холивудската звезда, която беше посрещната с бурни аплодисменти от публиката и нейните колеги, когато излезе на сцената.
В началото на разговора Мег каза, че познава Данис от повече от двадесет години, че той я е канил много пъти на Сараевския Кинофестивал и най-накрая тя има възможността да дойде в Сараево и да изпълни обе
Изпълнения, вдъхновени от Metallica, AC/DC и ZZ Top, ще звучат в първия ден на Tribute Fest 2024, на 7 септември. Това съобщават организаторите.
Мястото на събитието е откритата сцена на „Строежа“. Ден по-късно, на 8 септември, ще бъдат почетени групите Alice in Chains, Red Hot Chilli Peppers и Linkin Park. Освен вечерните концерти, през деня ще има работилници, обучения и изпълнения на детски групи.
Tribute Fest 2024 подкрепя каузата на фондация „Тротоара“, посочват организаторите. По думите им стремежът е да се осигурят подходящи условия за младите хора, където те да развиват своите културни, духовни, интелектуални и национални ценности, да усъвършенстват уменията си и да придобиват нови.
По думите им образният език на познати или недотам познати материали от ежедневието, които зрителят ще припознае в изложбата, имат за цел не само да породят естетическо преживяване, но и да допринесат за духовното израстване.
Калоян Илиев – Кокимото е роден през 1979 г. във Варна. Завършва своето художествено образование във Факултета по изобразителни изкуства към Университета „Св. св. Кирил и Методий”, Велико Търново, магистърска степен - специалност „Педагогика на обучението по изобразително изкуство”, специализация „Графика“ (2008), и специализация в графичния департамент на Академията за изящни изкуства „Владислав Стремински“ в град Лодз, Полша (2008).
/ВСР