NRD Начало
Четвъртък, 19 Септември 2024
Начало Тонът на времето Българска и северномакедонска актриса „спорят“ на сцената: „Айвар или лютеница“
2965
Тонът на времето

Българска и северномакедонска актриса „спорят“ на сцената: „Айвар или лютеница“

Представлението „Айвар или лютеница“ ще има премиера на 24 и 25 септември в „Топлоцентрала“, съобщават продуцентите от „36 маймуини“. Проектът е съвместно с „Интимен театар“(Северна Македония).  Участват Деница Даринова и София Ристевска. „Аз разбирам света единствено като поле за културно съревнование между народите“, е казал Гоце Делчев преди повече от два века

| 09 Септември 2024, 15:01 ч.
Българска и северномакедонска актриса „спорят“ на сцената: „Айвар или лютеница“
Българска и северномакедонска актриса „спорят“ на сцената: „Айвар или лютеница“
Снимка © „36 маймуни“

Представлението „Айвар или лютеница“ ще има премиера на 24 и 25 септември в „Топлоцентрала“, съобщават продуцентите от „36 маймуини“. Проектът е съвместно с „Интимен театар“(Северна Македония). 

Били Айлиш, Снуп Дог и "Ред хот чили пепърс" ще участват в закриващата церемония на Олимпийските игри в Париж в неделя, съобщи АП. Участието на американските изпълнители е част от предаването на игрите на Лос Анджелис, където ще се проведе олимпиадата през 2028 г.

Всеки от музикантите е роден в Калифорния, включително певицата H.E.R., която би трябвало да изпее националния химн на САЩ на живо на "Стад дьо Франс". 

Това е значим момент, тъй като олимпийският флаг преминава от Париж в Лос Анджелис, каза председателят на организационния комитет на Игрите в Лос Анджелис Кейти Всерман в свое изявление. Васерман изрази благодарност към Били Айлиш, "Ред хот чили пепърс", Снуп Дог и H.E.R. за участието им в грандиозното шоу за публиката, "което ще даде представа на феновете какво ще се случи през 2028-а".   

Церемонията по откриването на Олимпи

Калоян Илиев – Кокимото прави изложба - ретроспекция на влиянието на Анди Уорхол като художник и новатор върху творчеството му.

Експозицията ще бъде подредена в столичната галерия „Ателие 28“ от днес до 28 септември, съобщават организаторите.

Включените двадесет и три произведения са подбрани от двадесет и три годишен период на работа, като сред тях попадат някои от най-значимите творби на Кокимото, които са малко или много вдъхновени от Уорхол, отбелязват от екипа.

„Съчетанието от идоли на попкултурата не е от днес и отново, съвсем умишлено събира двама художници на попарта като най-последователни в творчеството си. В своите живописни платна, графики, рисунки и скулптури Кокимото пресъздава знаците на градската световна култура – реклама, комикс, фотография, дизайн – утвърждавайки ги или показвайки ироничното и критичното си

Разнообразни презентации и дискусии са включени в програмата на фестивала Open Buzludzha, който започва днес в подножието на връх Бузлуджа, съобщиха на фейсбук страницата си организаторите. Лекционната програма ще се състои на Горската сцена всеки следобед от петък до неделя, веднага след горското кино. 

Лекциите са част от  фестивалната игра “Спомени от бъдещето”.

Арх. Дора Иванова, основател на Фондация Проект “Бузлуджа”, е подготвила презентации с фокус история. Гостите ще могат да научат повече за каузата и работата на фондацията, както и за паметника "Бузлуджа" с неговото минало и възможното бъдеще. Ще се разяснят и примери на противоречивото наследство в Европа с гост-лектори от Германия, Румъния и Италия.

“Ще имаме уникалната възможност да чуем личните истории и спомени на хора, които са участвали в живота на монумента, докато той е функционирал.

Около 40 музиканти ще си дадат среща по време на 16-ото издание на "Грийн рок фест", което ще се състои на 7 и 8 септември в Русе.

Фестивалът се наложи като ключово музикално събитие в града, като от основаването си се стреми да предложи на млади и начинаещи музиканти възможността да свирят заедно с утвърдени рок изпълнители, каза управителят на сдружение "Грийн рок фест" Мария Атанасова, която е основен организатор на събитието. 

Тя припомни, че през годините на сцената на фестивала са били известни музиканти и групи като Джон Лоутън, Джо Лин Търнър, Тим Рипър Оуенс, Миленко Матевич, Валди Тотев, "Назарет", "Фондацията", Б.Т.Р., "Кикимора", "Фактор", "Бонфайър" и други.

В настоящото издание ще участват осем музикални групи от страната и чужбина.

Програмата в първия ден включва пловдивската група DeatMag, плевенската Strykers, италианската Doberman

Персонажите в творбите на Роузи Ейсор са изпълнени с мотиви и образи от приказките, митовете и фолклора. Това посочват от галерия „Ко-оп“, домакин на изложбата Beast, открита тази вечер.

Текстилните творби, създадени специално за изложбата, са ръчно шити и правени чрез ,,тъфтинг“ техника.  Използвани са материали, като вълна, памучен плат, рабицова мрежа, перли и други. Beast e своеобразна експедиция в света на опакото и странното, в света на зверовете и чудовищата, коментират от галерията.

Включени са седем творби, наречени ,,Звяр със змия“, ,,Върколак“ ,,Дух I“, ,,Дух II“ , ,,Дух III“, ,,Караконджул“ и ,Beast.  Феминизираните създания, носещи в себе си образа на страховити зверове, размиват границата между женското и мъжкото. Творбите комбинират доброто и злото или по-скоро представата за тях, посочва

Участват Деница Даринова и София Ристевска.

„Аз разбирам света единствено като поле за културно съревнование между народите“, е казал Гоце Делчев преди повече от два века. Една българка и една македонка решават да ни покажат какво означава това днес. Две жени са в надпревара на сцената. Две жени в „културно съревнование между народите“ създават своята карта на Балканите с много хумор, музика самоирония и лични истории. Политическите спорове между две държави са видени през очите на две жени и техните мечти, проблеми, преживявания и фантазии“, разказва от екипа на „36 маймуни“.

Дали общите неща ни разделят повече отколкото ни обединяват? Дали наистина миналото е важно за държавите, а за жените - бъдещето? Какви ще се окажат сходствата и различията из тайните съставки на айвар или лютеница? Това са част от въпросите, които спектакълът дискутира.

От екипа разкриват в аванс няколко цитата от „Айвар или лютеница“: „Не е изгубена нашата дружба между народите, проблемът са само кебапчетата“. „Гоце Делчев се е борил за разбирателство между народите, а народите не могат да се разберат чий е Гоце“. „Ти да имаш съсед и да не се караш с него, това не е балканско, не е човешко“.

Автори са Здрава Каменова, Биляна Крайчевска, София Ристевска и Гергана Димитрова. Текстът е на Здрава Каменова и Биляна Крайчевска. Музика на живо – Александар Талевски, визия – Гоце Веселиновски.

Стара Загора ще бъде домакин на изложбата „Японски дух“ на Юкие Сато. Това се съобщава на официалната страница на Народно читалище „Родина- 1860“, в което ще бъде представена експозицията. Изложбата от 55 картини ще бъде подредена в Школата за изобразителни изкуства при читалището и ще бъде открита на 2 август, петък.

Авторката Юкие е била преподавател по изобразително изкуство към школата преди две десетилетия. Тя остава в Стара Загора за четири години по японската програма Джайка за обмен на специалисти между Япония и България. 

През годините след това български творби гостуват в Япония, а творби на японски деца – в България. Така се стига и до предстоящата изложба на техния ръководител – Юкие Сато, разказа Мариана Алипиева, директор на школата.

Днес Юкие Сато е преподавател по изобразително изкуство в град Чиба. „Юки пази и до днес много топли и мили сп

Представителният смесен хор “Родна песен” от Хасково, с диригент Мартин Антонов, спечели най-високото отличие на Международния хоров фестивал във Флоренция, Италия, съобщи маестро Антонов. 

Златният медал за формацията към читалище “Заря” е в категория “смесени хорове“. Съревнованието за нея на музикалния форум е било с хорове от Хонг Конг, Тайван, Донгуан и Тайпе.

Първото място е присъдено на хасковската хорова формация за представената от нея програма с произведения от В. А. Моцарт, Карл Дженкинс, П. И. Чайковски, Петко Стайнов, Филип Кутев и Петър Льондев.

Българският състав е и единственият поканен да вземе участие в самостоятелния юбилеен концерт на хора от Хонг Конг, който отбелязва по време на един от концертите 45 години от създаването си.

При напрегнатата програма, която са имали, хористите от

Yalta Art Room открива своя четвърти сезон на 15 септември с представлението „Анархо-клоунада“ на Боян Крачолов. На същия режисьор е първата премиера – на 29 и 30 септември. Това е „Х“ по авторски текстове с цитати от Омар Хайям и участието на Васил Дуев-Тайг, съобщават от независимото пространство за култура. 

До края на годината предстоят още три премиери на артисти като Марион Дърова, Филип Миланов, Ахмед Исмаил.

Продължава и образователната поредица от срещи „Представленията, които ни създадоха“. Първи гости за сезона ще са професорите Маргарита Младенова и Иван Добчев. На 16 септември те ще разкажат за спектакъла си „Оооо-сънят на Гогол“.

„Отворихме врати на 19 септември 2021 г. За тези три сезона успяхме да

Националният център за френско кино въвежда промени в комисията, която отговаря за подбора на пълнометражните продукции, състезаващи се за наградата за най-добър чуждестранен филм на "Оскар"-ите, няколко месеца след като отхвърли "Анатомия на едно падане" през 2024 г., съобщи АФП.

Вместо да избере "Анатомия на едно падане" на Жустин Трие, който спечели  "Златна палма" на кинофестивала в Кан и имаше добри шансове за отличието, Франция предложи "Страсти в кухнята" на Тран Ан Хунг. В крайна сметка той не беше допуснат от американската Академията за кинематографично изкуство и наука до номинациите за "Оскар" за най-добър международен филм. 

"Анатомия на едно падане", избран в пет други категории от организаторите, спечели тазгодишния "Оскар" за най-добър сценарий.

Центърът промени броя на участниците в комисията от седем на 11 души. Освен това мандатът й ще

Грузинската сценаристка и режисьор, Нана Джaнeлидзе идва в България, за да представи най-новия си филм „Лиза, не спирай", копродукция с България, съобщават организаторите.

Джaнeлидзе е сценарист, музикален оформител и асистент-режисьор на продадения в 113 държави филм „Покаяние" (1986) на режисьора Тенгиз Абуладзе, чиято премиера е на филмовия фестивал в Кан през 1987 г. и печели голямата награда, наградата на ФИПРЕССИ и наградата на екуменическото жури.

На 3 юли Нана Джaнeлидзе лично ще представи лентата в Перник, по време на фестивала In The Palace, а от 5 юли филмът ще бъде показан в избрани кина в България.

От 2013 до 2016 г. заема поста директор на Националния филмов център на Грузия (GNFC). 

„ЛИЗА, НЕ СПИРАЙ!“

„Лиза, не спирай“ е филм за вой

Режисьор е Гергана Димитрова.

По-рано тази година артисти от България и Северна Македония се обединиха в общ театрален проект „Разговор безкраен. Проектът: Македония“. Представлението е вдъхновено от актуалната обществена и политическа обстановка между двете държави. Участват Мартина Троанска и Марин Джишев.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Спартак Атанасов: Петринел Гочев направи една коренно различна изложба
Една коренно различна изложба на Петринел Гочев - така кураторът Спартак Атанасов определя експозицията, подредена в столичната галерия nOva art space. Тя може да бъде разгледана д ...
Лео Зограф представя изложба със светлинна фотография „Танцуващият с фотоапарат“
Немският творец Аксел Зомер, с псевдонима Лео Зограф, представя в Ловеч изложба със светлинна фотография, която е нарекъл „Танцуващият с фотоапарат“. В художествена га ...
Международен фестивал по фойерверки
В продължение на три дни – 20, 21 и 22 септември, в Панагюрище ще се проведе поредното издание на Международния фестивал по фойерверки. Във всяка една от вечерите ще има и ко ...
Виенският ансамбъл „Паганини“ и квартет „Кукал“ от Чехия гостуват на „Европейски музикален фестивал“
Есенното, 24-о издание на столичния „Европейски музикален фестивал“ представя поредица от събития през следващите три месеца, съобщават от „Кантус фирмус“. ...
Драгомир Костадинов пресъздава разпада на обществото
Инсталация, пресъздаваща разпада на обществото, ще бъде позиционирана в „Квадрат 500“. Автор на произведението „Фрагментация“ е Драгомир Костадинов – ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
След 17 години без издаден албум френско-испанският певец Ману Чао се завръща в петък с Viva Tu и своето латино звучене, съживявайки хубавите спомени на цяло едно поколение, което ...
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
Световни и български утвърдени визуални артисти ще създават съвременно изкуство заедно с 30 млади участници от русенски училища в „Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни ...
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Актьорът Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“. Автор на поредицата е Димитрина Събчева, съобщават от „Сторител“. Аудиосериалът разк ...
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Националният политехнически музей ще се включи за пореден път в Европейските дни на наследството (ЕДН). На 21 септември музеят ще бъде с вход свободен, уведомяват организаторите. ...
Повелителката на глината
Регионалният исторически музей в Разград ще представи в специална изложба „Повелителката на глината“ творчеството на известната керамичка Ели Неделчева, съобщиха от кул ...
Тикер в 20:00 ч.
След 17 години без издаден албум френско-испанският певец Ману Чао се завръща в ...
Начало Тонът на времето
2965
Тонът на времето

Българска и северномакедонска актриса „спорят“ на сцената: „Айвар или лютеница“

Представлението „Айвар или лютеница“ ще има премиера на 24 и 25 септември в „Топлоцентрала“, съобщават продуцентите от „36 маймуини“.Проектът е съвместно с „Интимен театар“(Северна Македония).

| 09 Септември 2024, 15:01 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Българска и северномакедонска актриса „спорят“ на сцената: „Айвар или лютеница“
Българска и северномакедонска актриса „спорят“ на сцената: „Айвар или лютеница“
Снимка © „36 маймуни“

Представлението „Айвар или лютеница“ ще има премиера на 24 и 25 септември в „Топлоцентрала“, съобщават продуцентите от „36 маймуини“. Проектът е съвместно с „Интимен театар“(Северна Македония). 

Участват Деница Даринова и София Ристевска.

Били Айлиш, Снуп Дог и "Ред хот чили пепърс" ще участват в закриващата церемония на Олимпийските игри в Париж в неделя, съобщи АП. Участието на американските изпълнители е част от предаването на игрите на Лос Анджелис, където ще се проведе олимпиадата през 2028 г.

Всеки от музикантите е роден в Калифорния, включително певицата H.E.R., която би трябвало да изпее националния химн на САЩ на живо на "Стад дьо Франс". 

Това е значим момент, тъй като олимпийският флаг преминава от Париж в Лос Анджелис, каза председателят на организационния комитет на Игрите в Лос Анджелис Кейти Всерман в свое изявление. Васерман изрази благодарност към Били Айлиш, "Ред хот чили пепърс", Снуп Дог и H.E.R. за участието им в грандиозното шоу за публиката, "което ще даде представа на феновете какво ще се случи през 2028-а".   

Церемонията по откриването на Олимпи

Калоян Илиев – Кокимото прави изложба - ретроспекция на влиянието на Анди Уорхол като художник и новатор върху творчеството му.

Експозицията ще бъде подредена в столичната галерия „Ателие 28“ от днес до 28 септември, съобщават организаторите.

Включените двадесет и три произведения са подбрани от двадесет и три годишен период на работа, като сред тях попадат някои от най-значимите творби на Кокимото, които са малко или много вдъхновени от Уорхол, отбелязват от екипа.

„Съчетанието от идоли на попкултурата не е от днес и отново, съвсем умишлено събира двама художници на попарта като най-последователни в творчеството си. В своите живописни платна, графики, рисунки и скулптури Кокимото пресъздава знаците на градската световна култура – реклама, комикс, фотография, дизайн – утвърждавайки ги или показвайки ироничното и критичното си

Разнообразни презентации и дискусии са включени в програмата на фестивала Open Buzludzha, който започва днес в подножието на връх Бузлуджа, съобщиха на фейсбук страницата си организаторите. Лекционната програма ще се състои на Горската сцена всеки следобед от петък до неделя, веднага след горското кино. 

Лекциите са част от  фестивалната игра “Спомени от бъдещето”.

Арх. Дора Иванова, основател на Фондация Проект “Бузлуджа”, е подготвила презентации с фокус история. Гостите ще могат да научат повече за каузата и работата на фондацията, както и за паметника "Бузлуджа" с неговото минало и възможното бъдеще. Ще се разяснят и примери на противоречивото наследство в Европа с гост-лектори от Германия, Румъния и Италия.

“Ще имаме уникалната възможност да чуем личните истории и спомени на хора, които са участвали в живота на монумента, докато той е функционирал.

Около 40 музиканти ще си дадат среща по време на 16-ото издание на "Грийн рок фест", което ще се състои на 7 и 8 септември в Русе.

Фестивалът се наложи като ключово музикално събитие в града, като от основаването си се стреми да предложи на млади и начинаещи музиканти възможността да свирят заедно с утвърдени рок изпълнители, каза управителят на сдружение "Грийн рок фест" Мария Атанасова, която е основен организатор на събитието. 

Тя припомни, че през годините на сцената на фестивала са били известни музиканти и групи като Джон Лоутън, Джо Лин Търнър, Тим Рипър Оуенс, Миленко Матевич, Валди Тотев, "Назарет", "Фондацията", Б.Т.Р., "Кикимора", "Фактор", "Бонфайър" и други.

В настоящото издание ще участват осем музикални групи от страната и чужбина.

Програмата в първия ден включва пловдивската група DeatMag, плевенската Strykers, италианската Doberman

Персонажите в творбите на Роузи Ейсор са изпълнени с мотиви и образи от приказките, митовете и фолклора. Това посочват от галерия „Ко-оп“, домакин на изложбата Beast, открита тази вечер.

Текстилните творби, създадени специално за изложбата, са ръчно шити и правени чрез ,,тъфтинг“ техника.  Използвани са материали, като вълна, памучен плат, рабицова мрежа, перли и други. Beast e своеобразна експедиция в света на опакото и странното, в света на зверовете и чудовищата, коментират от галерията.

Включени са седем творби, наречени ,,Звяр със змия“, ,,Върколак“ ,,Дух I“, ,,Дух II“ , ,,Дух III“, ,,Караконджул“ и ,Beast.  Феминизираните създания, носещи в себе си образа на страховити зверове, размиват границата между женското и мъжкото. Творбите комбинират доброто и злото или по-скоро представата за тях, посочва

„Аз разбирам света единствено като поле за културно съревнование между народите“, е казал Гоце Делчев преди повече от два века. Една българка и една македонка решават да ни покажат какво означава това днес. Две жени са в надпревара на сцената. Две жени в „културно съревнование между народите“ създават своята карта на Балканите с много хумор, музика самоирония и лични истории. Политическите спорове между две държави са видени през очите на две жени и техните мечти, проблеми, преживявания и фантазии“, разказва от екипа на „36 маймуни“.

Дали общите неща ни разделят повече отколкото ни обединяват? Дали наистина миналото е важно за държавите, а за жените - бъдещето? Какви ще се окажат сходствата и различията из тайните съставки на айвар или лютеница? Това са част от въпросите, които спектакълът дискутира.

Стара Загора ще бъде домакин на изложбата „Японски дух“ на Юкие Сато. Това се съобщава на официалната страница на Народно читалище „Родина- 1860“, в което ще бъде представена експозицията. Изложбата от 55 картини ще бъде подредена в Школата за изобразителни изкуства при читалището и ще бъде открита на 2 август, петък.

Авторката Юкие е била преподавател по изобразително изкуство към школата преди две десетилетия. Тя остава в Стара Загора за четири години по японската програма Джайка за обмен на специалисти между Япония и България. 

През годините след това български творби гостуват в Япония, а творби на японски деца – в България. Така се стига и до предстоящата изложба на техния ръководител – Юкие Сато, разказа Мариана Алипиева, директор на школата.

Днес Юкие Сато е преподавател по изобразително изкуство в град Чиба. „Юки пази и до днес много топли и мили сп

Представителният смесен хор “Родна песен” от Хасково, с диригент Мартин Антонов, спечели най-високото отличие на Международния хоров фестивал във Флоренция, Италия, съобщи маестро Антонов. 

Златният медал за формацията към читалище “Заря” е в категория “смесени хорове“. Съревнованието за нея на музикалния форум е било с хорове от Хонг Конг, Тайван, Донгуан и Тайпе.

Първото място е присъдено на хасковската хорова формация за представената от нея програма с произведения от В. А. Моцарт, Карл Дженкинс, П. И. Чайковски, Петко Стайнов, Филип Кутев и Петър Льондев.

Българският състав е и единственият поканен да вземе участие в самостоятелния юбилеен концерт на хора от Хонг Конг, който отбелязва по време на един от концертите 45 години от създаването си.

При напрегнатата програма, която са имали, хористите от

Yalta Art Room открива своя четвърти сезон на 15 септември с представлението „Анархо-клоунада“ на Боян Крачолов. На същия режисьор е първата премиера – на 29 и 30 септември. Това е „Х“ по авторски текстове с цитати от Омар Хайям и участието на Васил Дуев-Тайг, съобщават от независимото пространство за култура. 

До края на годината предстоят още три премиери на артисти като Марион Дърова, Филип Миланов, Ахмед Исмаил.

Продължава и образователната поредица от срещи „Представленията, които ни създадоха“. Първи гости за сезона ще са професорите Маргарита Младенова и Иван Добчев. На 16 септември те ще разкажат за спектакъла си „Оооо-сънят на Гогол“.

„Отворихме врати на 19 септември 2021 г. За тези три сезона успяхме да

Националният център за френско кино въвежда промени в комисията, която отговаря за подбора на пълнометражните продукции, състезаващи се за наградата за най-добър чуждестранен филм на "Оскар"-ите, няколко месеца след като отхвърли "Анатомия на едно падане" през 2024 г., съобщи АФП.

Вместо да избере "Анатомия на едно падане" на Жустин Трие, който спечели  "Златна палма" на кинофестивала в Кан и имаше добри шансове за отличието, Франция предложи "Страсти в кухнята" на Тран Ан Хунг. В крайна сметка той не беше допуснат от американската Академията за кинематографично изкуство и наука до номинациите за "Оскар" за най-добър международен филм. 

"Анатомия на едно падане", избран в пет други категории от организаторите, спечели тазгодишния "Оскар" за най-добър сценарий.

Центърът промени броя на участниците в комисията от седем на 11 души. Освен това мандатът й ще

Грузинската сценаристка и режисьор, Нана Джaнeлидзе идва в България, за да представи най-новия си филм „Лиза, не спирай", копродукция с България, съобщават организаторите.

Джaнeлидзе е сценарист, музикален оформител и асистент-режисьор на продадения в 113 държави филм „Покаяние" (1986) на режисьора Тенгиз Абуладзе, чиято премиера е на филмовия фестивал в Кан през 1987 г. и печели голямата награда, наградата на ФИПРЕССИ и наградата на екуменическото жури.

На 3 юли Нана Джaнeлидзе лично ще представи лентата в Перник, по време на фестивала In The Palace, а от 5 юли филмът ще бъде показан в избрани кина в България.

От 2013 до 2016 г. заема поста директор на Националния филмов център на Грузия (GNFC). 

„ЛИЗА, НЕ СПИРАЙ!“

„Лиза, не спирай“ е филм за вой

От екипа разкриват в аванс няколко цитата от „Айвар или лютеница“: „Не е изгубена нашата дружба между народите, проблемът са само кебапчетата“. „Гоце Делчев се е борил за разбирателство между народите, а народите не могат да се разберат чий е Гоце“. „Ти да имаш съсед и да не се караш с него, това не е балканско, не е човешко“.

Автори са Здрава Каменова, Биляна Крайчевска, София Ристевска и Гергана Димитрова. Текстът е на Здрава Каменова и Биляна Крайчевска. Музика на живо – Александар Талевски, визия – Гоце Веселиновски.

Режисьор е Гергана Димитрова.

По-рано тази година артисти от България и Северна Македония се обединиха в общ театрален проект „Разговор безкраен. Проектът: Македония“. Представлението е вдъхновено от актуалната обществена и политическа обстановка между двете държави. Участват Мартина Троанска и Марин Джишев.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Спартак Атанасов: Петринел Гочев направи една коренно различна изложба
Лео Зограф представя изложба със светлинна фотография „Танцуващият с фотоапарат“
Международен фестивал по фойерверки
Виенският ансамбъл „Паганини“ и квартет „Кукал“ от Чехия гостуват на „Европейски музикален фестивал“
Драгомир Костадинов пресъздава разпада на обществото
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Творчески отражения
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
Калейдоскоп
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
Цветни аспекти
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.