Нина Димитрова поставя „Тортила Флет“. Това е и първата за този сезон премиера в „Театър 199“ – на 28 септември, съобщават от трупата.
Една коренно различна изложба на Петринел Гочев - така кураторът Спартак Атанасов определя експозицията, подредена в столичната галерия nOva art space. Тя може да бъде разгледана до 5 октомври.
Произведенията са точно 20, подготвяни през последните две години. „Предишната изложба, която правихме с Петринел в nOva art space, беше през септември 2022 г., когато бяха съвсем различни неща с тушова техника. Докато сега всичко като техника е маслен пастел. Изложбата е почти изцяло фигуративна, с различни мотиви, впечатления и сюжети. И си е характерна негова, в типичния му стил“, разказва кураторът.
След като художникът е нарисувал картините, Спартак Атанасов е направил цялостната селекция кои произведения да участват в изложбата. Всички те са правени специално за пространството на галерията.
По думите на куратора предишната изложба била много монохромна,
Концерт на фамилия Владигерови ще се състои тази вечер в Шумен. Музикалното събитие е по повод 125-годишнината от рождението Панчо Владигеров, съобщи на брифинг зам.-кметът по образование и култура на община Шумен доц. Виктория Ковчазова.
"Изключително сме щастливи и горди, че посрещаме на територията на нашия град с изключитени музикални традиции фамилия Владигерови. Тази вечер в зала проф. "Проф. Венета Вичева" ще бъдем свидетели на невероятен музикален спектакъл. Входът е свободен", каза доц. Ковчазова.
Екатерина Владигерова, участник в концерта и внучка на Панчо Владигеров, каза, че за наследниците на Владигеров връщането в Шумен винаги е емоционално, като завръщане към корените.
"Ние и четиримата наследници на Панчо Владигеров живеем в Европа, пътуваме много по света, но за наша огромна радост много често се връщаме в Шумен почти всяка година имаме покани
В Исторически музей - Панагюрище е открита изложба на художниците Теодор и Пламена Пееви (Ателие Пееви), съобщиха от културната институция.
Авторите са баща и дъщеря, трето и четвърто поколение художници в рода Пееви. Фамилията е свързана с два големи рода в града - Тутевият и този на Стою Шишков.
Експозицията на Пееви, подредена в Историческия музей в Панагюрище, включва пейзажи, портрети, импресии, натюрморти и абстрактни композиции, с преобладаващи сюжети на манастири и черкви. Като дарение от Пеев музеят е получил тетрадка, която включва спомени от Дебра Пеева за рода Хаджипееви и рода на Стою Шишков.
Както информирахме, в Историческия музей в Панагюрище на 9 август се завръща и оригиналът на Панагюрското златно съкровище.
Последната музикална проява на Държавна опера - Бургас на остров Света Анастасия в програмата от поредицата "Купон на острова" 2024 ще бъде на 8 август с концертния спектакъл „Едит Пиаф – Non, je ne regrette rien – Edith Piaf”, обявиха от културната институция в морския град.
На откритата сцена на острова публиката ще чуе някои от най-обичаните песни на френската звезда на шансона, с което Бургаската опера ще отбележи и 60-годишнината от нейната смърт.
Солисти на концерта ще са Мария Цветкова-Маджарова и Нона Кръстникова под клавирния съпровод на диригента Страцимир Павлов, който е автор и на аранжиментите. Това ще е първото съвместно участие на изпълнителките с диригента.
"Откриването на Олимпиадата в Париж може да пожъна противоречия, но никой не оспори музиката на Едит, която закри събитието в изпълнение на Селин Дион", коментира преди концерта Кръстникова, ц
Самодейният танцов състав на село Окоп, община Тунджа, завоюва първа награда на състоял се преди дни международен фестивал на изкуствата в област Верона, Италия.
Танцьорите са обрали овациите и вдигнали на крака публиката с „окопско инджексарлийско хоро“ от Тракийската фолклорна област и „тропанка“ от Добруджанския край, разказа Стела Петрова, секретар на читалище „Христо Ботев – 1929“ в селото.
Първата награда в една от възрастовите групи в категорията за народни танци им е присъдена единодушно от журито на международния фестивал „Звездите на Гардесано“, проведен край най-голямото италианско езеро – Гарда. В категорията са се съревновавали фолклорни състави от пет държави. Фестивалът обединява широк спектър от изкуства – народни танци, джаз пеене, опера, балет, изобразително изкуство, разказа още Петров
Сценичната адаптация и постановката по едноименния роман на Джон Стайнбек е на Нина Димитрова. Нейна е и сценографията, заедно с Юлияна Войкова-Найман. Костюмите са на Юлияна Войкова-Найман.
Участват Денис Хаят, Венцеслав Димитров, Живко Джуранов, Ангел Калев, Тодор Лазаров и Ивелин Николов.
С „Тортила Флет“ започва сезон, с който „Театър 199“ отбелязва своята 60-годишнина и посвещава на своята дългогодишна директорка Анна Монова, казаха от театъра. Кулминацията на юбилея ще бъде на 12 юни 2025 г.
„ТОРТИЛА ФЛЕТ“
„Тортила Флет“ излиза през 1935 година. Написан е в Монтерей, Калифорния. Това е първият истински успех на автора сред критиката и на пазара. В книгата се описва с голяма симпатия и хумор група paisanos - буквално, провинциалисти – малка група блуждаещи приятели, които се радват на живота и виното в дните след края на Първата световна война.
Певецът Арканджело д’Анджело и Разградската филхармония „Проф. Димитър Ненов“ подариха на публиката една музикална разходка с концерта „По вълните на Ривиерата“.
Под диригентската палка на маестро Левон Манукян, който е новият директор на Театрално-музикалния и филхармоничен център в Разград, и съпровода на оркестъра, французинът с италиански корени и финалист от “Гласът на България” за 2023 година изпълни френски, италиански и американски песни.
Той развълнува присъстващите в залата на Общинския културен център с изпълнението си на „Хубава си, моя горо“ и „Я кажи ми, облаче ле, бяло“.
„Не мога да ви оставя, без да ви изпея тази изключително красива българска песен, за да ви кажа „благодаря““, обърна се към зрителите Арканджело и подкани всички в залата заедно да пеят с не
От 21 до 25 октомври ще се проведе международният театрален фестивал „Алтер его“, съобщават организаторите от театър-лаборатория „Алма алтер“, с подкрепата на Европейския корпус за солидарност и студентския съвет на Софийския университет.
По думите им, в рамките на пет дни, фестивалът ще обедини на една сцена театри от България, Франция, Германия, Канада, Израел и Италия, фокусирани върху театралния експеримент.
Тазгодишната програма започва с българския спектакъл „Бурята“ по Уилям Шекспир на театър-лаборатория „Алма алтер“.
Темите на фестивала се фокусират върху взаимодействието между човека-зрител и човека-актьор, като се разглеждат въпроси за новите посоки в алтернативния театър.
На 22 октомври ще бъдат представени танцовите спект
Художникът Цончо Денев празнува 70-годишен юбилей с изложба в Търговище.
Експозицията ще представи пред ценителите на изкуството десетки произведения на Денев, рисувани през последните три години. Това каза авторът и добави, че чрез тях представя себе си.
В биографията си Цончо Денев е записал множество участия в национални и международни изложби и пленери. Едноименната експозиция е десетата му самостоятелна изява. Щастлив е, че я представя в родния град, пред близки и приятели.
В художествена галерия „Никола Маринов“ Денев подрежда авторски произведения.
„Показвам моето отношение към изкуството. Стремежа си в търсенето на красивото, на линията, на детайла, на безкрайните възможностите на цвета. Тази изложба - това съм аз! Вложил съм моите знания, труд, старание, търсения, експерименти, емоции и страхове. Разкривам напълно своя свят в
На 3 ноември в столичната зала "България" ще се състои "Гала концерт на българския талант", организиран от фондация „Йордан Камджалов“ и Столична Община, съобщиха от екипа на фондацията.
Концертът е в чест на Деня на народните будители - 1 ноември, и събира на сцената млади таланти в класическата музика - лауреати в международни конкурси, заедно с Gеnesis Orchestra под диригентството на артистичния директор на фондацията - маестро Йордан Камджалов.
Музикантите - ще изпълнят произведения на европейски композитори, ще прозвучи премиерно за България и композиция от Южна Америка.
Българска телеграфна агенция е медиен партньор на събитието.
Перник е домакин тази година на зоналната изложба „Струма“, в която участват 91 творци с 162 произведения на изкуството, каза Елена Темелкова - директор на "Галерии – Перник".
В изложбата са включени живопис, графика, скулптора и нетрадиционно изкуство, както и керамика и текстил. От Перник участват 48 представители.
Георги Андонов от град Кюстендил е носителят на наградата на Съюза на българските художници (СБХ) от 23 -то издание на изложбата. Бисера Вълева бе наградена в категория живопис. Евтим Постолов за графика, Звезделина Тодорова за скулптора и Пламен Бонев в категория живопис.
Носителят на голямата награда, както и носителите на призовете в различните категории, бяха определени от Комисия от творци от трите града и председателя на СБХ Любен Генов.
На откриването на изложбата присъстваха заместник – министърът
Над града Монтерей, на калифорнийския бряг, се намира занемареният квартал Тортила Флет, населен с разхайтени безработни местни от Мексико – коренното население от Америките. Главният герой Дани наследява две къщи от дядо си, където той и неговите приятели отиват да живеят. Къщата на Дани, както и неговите приятели Стайнбек сравнява с Кръглата маса и Рицарите на Кръглата маса. Голямата част от действието се развива по времето на късните тийнейджърски и първите години като възрастен на Стайнбек, малко след Първата световна война.
ТЕАТЪР „КРЕДО“
„Тортила Флет“ е четвъртият спектакъл на Нина Димитрова и театър „Кредо“ в „Театър 199“. „Шинел“ по Гогол се играе 32 години и има над 200 международни фестивала в десетки страни и стотици градове по света. Близо 20 се играе и спектакълът „Каквото направи дядо, все е хубаво” по Андерсен. През 2015 година „Театър 199" възлага на „Кредо“ създаването на спектакъл за отбелязване 50-годишния си юбилей. Така в афиша се появява „Дневникът на един луд“ по Гогол.
През 2019 година в Сатирата е премиерата на „Ревизорът” по Гогол, това е последната засега постановка на Нина Димитрова.