Десет утвърдени художници и скулптори ще се включат за поредна година в международния международния пленер по живопис и скулптура "Светът е море 2024" в Поморие, съобщиха от пресцентъра на общинската администрация. В периода от 6-и до 12 септември в Народно читалище (НЧ) "Просвета 1888" в крайморския град, артистите ще развихрят своето творчество, което по-късно ще обединят в съвместна изложба.
Изложба „Щрихи от творчеството на Михайло Парашчук в България” ще бъде открита на 12 септември в Художествената галерия „Димитър Добрович“ в Сливен, съобщиха от културния институт. Неин автор е украинката Юлия Красовска, магистър по архитектура, а от 2016 г. е член на Дружеството на бургаските художници.
Проектът е посветен на украинския скулптор Михайло Парашчук, създател на фасади на сгради в столицата и други градове в страната. Той пристига в България през 1921 г. и остава тук до края на живота си през 1963 г.
В изложбата за първи път ще бъдат представени пред публиката 26 творения на майстора, съхранявани в Художествената галерия „Димитър Добрович“ – Сливен от 1977 г. Регионалният исторически музей – Русе ще представи стилизирана каменната глава на орел.
В експозицията ще бъдат подредени маслени платна
Изложбата "Изворът и горното течение на река Дунав" ще бъде представена на 24-и август (събота) в центъра на Русе. Това съобщи Александрина Колева от общинската фондация "Русе - град на свободния дух".
Фотографиите са дело на четиримата колоездачи от приятелска задруга Slow Riders - Велиян Делийски (Русе), Мартин Шивачев (София), Никола Гюрчев (Русе) и Васил Йорданов (Добрич), по време на тяхно пътешествие. То включва маршрута от извора на река Дунав до Виена, Австрия, и е организирано с финансовата подкрепа на общинската фондация "Русе - град на свободния дух".
Колева припомня, че четиримата велосипедисти са поставили началото на своето пътешествие през месец май тази година. Маршрутът е с дължина 1500 км, като близо 1000 км от тях са по поречието на река Дунав.
Целта на изложбата е да покаже забележителностите край горното течение на рек
„Светът на Шуберт“ е камерен концерт, който ще се състои на 26 октомври в камерната зала „България”, съобщават организаторите.
По думите им от ансамбъл Classic Art продължават музикалния сезон с нови изненади за верните си почитатели – прочути творби на австрийския композитор ще прозвучат в изпълнение на музикантите от ансамбъла със специалните гости на събитието. Това са Венета Нейнска - пиано, Марияна Панова - сопрано, и Петя Бъговска - контрабас.
В програмата са включени Струнен квартет №12 в до минор D. 703 (Quartetsatz) и Клавирен квинтет „Пъстървата”.
Основен двигател на ансамбъл Classic Art е виолончелистката Кристиана Михайлова, а в него влизат още концертмайсторът на Софийска филхармония
Продуцентът и диджей Hot Since 82 пристига в София тази зима за парти в студиата Nu Boyana, съобщават организаторите от Fest Team.
Събитието е на 13 декември.
Дейли Падли е роден на 12 септември 1982 г. във Великобритания, в семейство, за което музиката е фокус, а не фон. По-късно познат като Hot Since 82, става популярен през 2011 г. с дебютното си парче Let It Ride (Noir Recordings), което се превръща в клубен хит в Ибиса и заема трета позиция в класацията на Beatport за deep house. Талантът му скоро го отвежда до резиденция в клуб Amnesia на Ибиса през 2006 г., и поставя началото на неговия път към световна слава, превръщайки го в артист с милиони стриймвания.
През 2013 година Hot Since 82 издава първия си албум Little Black Book. Година по-късно създава и собствен л
Първи български хор (ПБХ) "Янко Мустаков" с диригент Веселина Митева, пианист Елена Колева и хормайстор Корнелия Чекелева представи Свищов на дванадесетия Международен фестивал "Фестивални дни в Истрия", който се състоя в Пула, Хърватия в дните от 25 до 30 август. Това съобщиха от свищовското читалище.
Свищовските хористи впечатлиха както публиката, така и други участници във фестивала, сред които са групи от Испания, Полша, Естония, Словакия, посочиха от читалището.
Гласовитият ни хор представи богата програма от български фолклор на многобройната публика, а всяко изпълнение бе приветствано от бурни овации, които дълго кънтяха по тесните улички на вековния град, съобщи хористът Дария Първанова. За своето участие хористите бяха наградени със сертификат и почетен плакет от организаторите на фестивала, посочи тя.
Припомняме, че в края на месец май ПБХ "Янко
В тазгодишното издание на "Светът е море" ще се включат артистите Албена Щеньовска – Еглоф, Ангел Минтов, Божидар Тонев, Валентин Узунов, Денилин Георгиев, Емил Бачийски, Мариела Маламат, Петър Маламат и Светла Радулова. Сред тях е и художничката Милена Казакова, участвала преди две години в пленера.
Създадените по време на пленера творби ще бъдат предоставени на фонда на Градската художествена галерия (ГХГ) "Дочко Стоев" под ръководството на Милчо Талев, който е сред инициаторите и ръководителите на традиционния пленер "Светът е море".
Изложбата от международния пленер по живопис и скулптура "Светът е море" ще бъде представена на 13 септември в НЧ "Просвета 1888", информираха от Общината.
Припомняме, че в миналогодишното издание на пленера "Светът е море 2023" се включиха десет изявени майстори на живописта и скулптурата, сред които и доайените Атанас Стоянов и Милен Джановски.
Франсис Форд Копола, Майкъл Дъглас, Натали Портман...Фестивалът на американското кино в Довил, Франция, който в продължение на половин век представя изгряващи филмови таланти от другата страна на Атлантическия океан, ще посрещне множество звезди през септември, за да отпразнува 50-годишнината си, предаде АФП.
Година след като 49-ото му издание се лиши от голям брой гости заради историческата стачка в Холивуд, кинофестивалът в Довил ще отпразнува 50-годишнината си със стил от 6 до 15 септември.
Почетният гост Майкъл Дъглас, филм за чиято кариера ще види публиката, ще даде началото на проявата. Режисьорът Франсис Форд Копола ще представи последния си филм "Мегалополис".
Почетни награди ще получат носителката на "Оскар" Натали Портман ("Леон", "V като Вендета", "Черен лебед"),
Кои са гъделчетата и кои са прахундерите? Какво става с нас, когато попаднем в света на едните, или в света на другите? Тези отговори дава новата българска куклена пиеса „Кой ме гъделичка“, която ще бъде поставена за първи път на сцената на Държавния куклен театър „Георги Митев“ в Ямбол. Премиерата на спектакъла е на 7 ноември.
Пиесата на Румен Николов е под режисурата на Ева Кьосовска. В спектакъла се сблъскват два фантастични свята – този на гъделчетата, които ни карат да бъдем усмихнати, и света на прахундерите, които ни карат да бъдем мрънкащи, повдигна леко завесата Ева Кьосовска.
„Основното послание, което искаме да кажем на децата, разбира се и на техните родители, е че просто от нас зависи в какъв свят ще живеем. Дали хората около нас ще бъдат усмихнати, или хората около нас ще бъдат мрънкащи“, посочи още тя.
Сц
Голям концерт с участието на изпълнителите 100 кила, Торино и Пашата, Дара и рок групата Б.Т.Р. на открита сцена "Крепостни сцени" пред Стария град в Несебър постави началото на кампанията "Не сте сами".
Негови организатори бяха Агенция "Митници" и Националната агенция за приходите със съдействието на Община Несебър, като кампанията цели да информира колкото се може повече младите за опасностите от хазартната и наркотичната зависимости.
Малко след като автомобилното движението по пътя към Стария град бе спряно около 19:30 ч., за настроението на пристигащата публика като диджей се погрижи 100 кила.
Петнадесет минути преди 21:00 часа водещата - актрисата Гергана Стоянова, представи на сцената Стефан Бакалов, началник на отдела за борба с наркотрафика в Агенция "Митници", който заяви: "Кампанията е наша лична кауза и през годините стана кауза на цялото о
Даниел Орен се завръща в Софийската опера, за да дирижира на 15 ноември „Реквием“ от Джузепе Верди.
Един от най-големите диригенти на нашето време идва в София след успешни представления в Южна Корея и симфонични концерти във Виена, а след това отива в Болоня за поредица спектакли на „Палячи“ от Леонкавало, разказват от Софийската опера и балет.
„Реквиемът на Верди е произведение, което нарушава конвенциите на сакралната музика, правейки я по-земна и драматична. Големият гений на Верди, както обичам да го наричам, е сътворил нещо толкова дълбоко, че дори надхвърля религиозните бариери: не е съвпадение, че 1874 г. е време, когато самият той е най-отдалечен от религиозната вяра. Няма значение дали сте християнин, евреин, мюсюлманин: винаги ще има място за молитва. Помага да се чувствам
Премиера на спектакъла „Как хубаво лошо живяхме“ по пиеси на Людмила Петрушевска ще има на 2 октомври в театър „Ателие 313“, съобщават от трупата.
Режисьор е Ваня Борисова. В представлението участват Ангела Канева, Виктория Владова, Мария Карилоска, Димитър Василев, Димитър Бисеров.
Спектакълът е осъществен с финансовата подкрепа на Министерството на културата.