Международен симпозиум „Музиката на Дунавските държави“ се провежда в рамките на музикалния фестивал „Варненско лято“ с лекции и концерти в Градската художествена галерия във Варна. Форумът откри посланикът на Австрия в България Андреа Икич-Бьом.
Това събитие е важно за нас, тъй като до края на тази година Австрия председателства Европейската стратегия за Дунавския регион, каза дипломатката и припомни, че Австрия е една от държавите учредителка на Дунавската стратегия. За нас е приоритет регионът, който е един от важните в Европа, да бъде стабилен и устойчив и да продължи да се развива с благоденствие и просперитет за всички граждани по течението на реката, добави тя.
Пиесата “Великденско вино” на Народния театър “Иван Вазов” ще бъде представена на сцената на Драматичен театър “Стефан Киров”- Сливен на 8 октомври.
Това съобщиха от пресцентъра на общината.
Участват носителят на ИКАР - 23 и АСКЕЕР 23 за водеща мъжка роля - Владимир Пенев, Павлин Петрунов и студенти от класа на проф. Пенко Господинов от НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“. Пиесата е посветена на 150-та годишнина от обесването на Васил Левски.
Автор е Константин Илиев, постановка - Явор Гърдев, сценография - Павел Койчев, костюмография - Свила Величкова, музика - Калин Николов.
“Великденско вино” е за обвиненията срещу свещенодякон Игнатий Левски и ловешките труженици, отправени от Кръстьо Тотев Никифоров в Долнокрайската черква „Света Богородица“
През 1993 г. режисьорът Иван Добч
Никол Кидман представи еротичната си драма "Babygirl" на кинофестивала във Венеция, споделяйки, че се чувства "изложена на показ и нервна", докато контролираната интимност на снимачната площадка се прожектира на големия екран пред световна публика, предаде Ройтерс.
Кидман е заснела поредица от рисковани филми през кариерата си, включително "Широко затворени очи" на Стенли Кубрик, чиято премиера беше във Венеция преди 25 години.
Актрисата обаче сега сподели, че е силно разтревожена от реакцията на последния й филм.
В Babygirl Никол Кидман играе Роми, успешна изпълнителнка директорка в Ню Йорк, която излага на риск както кариерата, така и семейството си, впускайки се в страстна афера с млад, опортюнистичен стажант.
"Снимането на филма с тези хора тук беше деликатно, интимно и много, много дълбоко", каза Кидман, която седеше заедно с режисьорката Хал
Банкси публикува снимка на графит с три маймуни от нова колекция с животински мотиви, съобщи Прес асосиейшън/ДПА.
Това е третата композиция, призната от британския уличен художник тази седмица. В сряда художникът от Бристол публикува в Инстаграм снимка на маймуните, които сякаш се люлеят на моста на метростанция "Брик Лейн" в Източен Лондон.
Предишните творби на Банкси бяха с една коза през първия ден и два слона през втория ден.
Във вторник Банкси публикува снимка на два силуета на слонове, подаващи се от прозорци, с насочени един към друг хоботи. Преди това публикува снимка на графит с коза, стъпила на върха на стена близо до моста Кю в Ричмънд. Той не е написал текст към нито една от публикациите в Инстаграм, което подхрани предположения за тяхното значение.
Три маймуни са свързани с японската поговорка "не виждай зло, не чувай зло, не говори зло". В
Секцията Eastern Promises (Източни обещания) на Международния кинофестивал в Карлови Вари, която се фокусира върху филми, по които още се работи или са в процес на разработване, присъди наградите си, съобщи "Холивуд рипортър".
Международният кинофестивал в Карлови Вари запълва празнината между талантливите режисьори и техните потенциални партньори с този индустриалният сегмент. Той е отворен към продуценти и режисьори от Централна и Източна Европа, Балканите, бившия СССР, Близкия изток, Северна Африка.
През тази година 39 проекта се състезаваха за финансиране с общ награден фонд от 110 хил. евро в три платформи - Works in Progress, Works in Development - Feature Launch и First Cut+.
Сред победителите в секцията Works in Progress през тази година са чешко-словашки проект на режисьорката Барбора Халупова с награда от 5 хил. евро, проект на турския реж
Над 600 участници от седем държави ще се включат в 12-ото издание на Международния арт фестивал „Съзвездия в Несебър“.
Преобладаващото участие е от България, но има и артисти от Армения, Молдова, Полша, Украйна, САЩ и Грузия. Това съобщиха организаторите от Общински детски комплекс (ОДК) – Несебър.
Форумът ще се проведе от 20 до 24 август на амфитеатър „Жана Чимбулева“ в Стария град.
Основната цел на фестивала е да даде сцена на любителското изкуство и да популяризира творчеството на изпълнители от различни култури от цял свят. В него ще се включат представители на певчески, танцувални и инструментални школи, както и школи по изобразителни изкуства, уточниха организаторите.
За по-голяма безопасност ще бъде въведена временна организация на движението в старата част на Несебър.
От 20:00 до 21:00 ч. ще бъде с
Музиката винаги е имала особено значение в Дунавския регион, свързващ Шварцвалд с Черно море, подчерта още Икич-Бьом и добави, че за нейния екип и за посолството е било лесно решение да подкрепят симпозиума, организиран от фестивала „Варненско лято“. По думите й неговият артистичен директора Марио Хосен е един от живите мостове, свързващи Австрия и България, развивайки активна дейност и в двете страни. Лекторът проф. Хартмут Кронес от Австрия участва за пети път в симпозиума и също е свързващ елемент между двете държави, отбеляза още тя и изрази радост, че сред гостите е и един от известните австрийски композитори проф. Райнер Бишов.
Не е важна само теорията, а и съпреживяването на музиката, смята още посланик Икич-Бьом. Тя припомни, че в програмата на концертите, които ще прозвучат в трите вечери на форума, са включени и произведения на известни български композитори. Ще бъдат отбелязани 125-годишнината от рождението на Панчо Владигеров и 120-годишнината на Любомир Пипков.
Никога не е било лесно да правиш кино. Предполагам, че преди много години, сто например, и на моите колеги също не им е било никак лесно. Това каза режисьорът Мариан Вълев, който бе гост на официалното откриване на третото издание на летния кинофестивал "Свети Влас филм фест".
Неговият филм "Чалга" е включен в програмата на специалните галапрожекции на феста.
"Киното е въпрос на необходимост. Киното е въпрос на неистовост, на желанието да кажеш, да разкажеш история, на желанието да отправиш послание към зрителите", посочи той.
По думите му правенето на кино никога не е лесно и е свързано с много смелост.
"Аз съм последният човек, който ще се оплаква от липса на финансиране. Аз вярвам, че когато наистина имаш тази потребност, неистово желание да разкажеш история, която смяташ, че е важна - просто взимаш един телефон, събираш актьори, пишеш сцена
Общинският драматичен театър „Владимир Трандафилов“ във Видин ще открие новия творчески сезон с пиесата на проф. Кирил Топалов „Бог високо“, за която актьорите вече усърдно репетират, съобщиха от културната институция.
Сюжетът е пряко свързан с историята на Видин и Осман Пазвантоглу, който управлява самостоятелно областта от 1795 г. до смъртта си през 1807 г. Той е смятан за един от най-значимите управители на Видинската област през османското владичество.
Премиерата се очаква да бъде през октомври около празника на Видин - Димитровден. Режисьор на спектакъла е Минчо Събев, а сценографията е дело на Богдан Гешев.
Видинският драматичен театър завърши миналия сезон с премиерата на криминалната комедия „Убийство в първа класа“ под режисурата на Евгени Будинов.
На 12 септември с това заглавие предстои гастрол
Млади български художници и автори от Германия и Южна Корея ще представят обща изложба в зала „Райко Алексиев“.
Експозицията се осъществява по идея на Тодор Стайков и със съдействието на СБХ от 26 септември до 16 октомври, съобщават организаторите.
В изложбата участват Анатоли Йончев, Ванеса Велизарова, Вержиния Михайлова, Гергана Табакова, Делиана Стоянова, Димитър Бочуков, Димитър Николов, Димитър Павлов, Дина Стоев, Елена Велкова, Ива Маркова, Иван Тодоров, Калия Калъчева, Мила Вацова, Мира Кацунова, Марк Бойчев, Мартин Николов, Мартин Трифонов, Петра Димитрова, Северина Даниелова, Сиана Дамянова, Стефан Коцев, Стоян Илев, Шабан Хюсмен, Явор Костадинов.
Гост участници са Hanna Kuster, Kathi Irmen, Kiwon Jung, Nikita Schmitz.
Куратор на експозицията е Йоанна Дановска (за Германия и Южна Корея).
„Проектът си поставя висо
Вежди Рашидов подари на Симеон Сакскобургготски историческа фотография от първото заседание на Народното събрание в Търново, и един от най-красивите си акварели от серията „Японски вишни“, както и бутилка бяло вино с авторски подпис от лимитирана серия. Това стана на обяд в събота в тесен приятелски кръг в двореца Царска Бистрица, на който Рашидов присъства заедно със съпругата си д-р Снежа Бахарова по покана на Симеон Сакскобургготски, съобщават от екипа на Вежди Рашидов.
На събитието присъстваха българският индустриалец проф. Цоло Вутов, посланикът на Бразилия Паулу Роберто Кампос Тарисе Да Фонтоура със съпругата си, посланикът на Египет Надер Саад. От екипа Вежди Рашидов отбелязват, че го свързва дългогодишно близко приятелство със Симеон Сакскобургготски. „Събеседниците на обяда разговаряха за изкуството като отражение на времето и епохите и ку
В Самоков в рамките на два от почивните дни – 6 и 7 септември, ще се състои събитието „Рок, огън и мотори“ на мотополигон „Ридо“, съобщи главният организатор - Миролюба Ташова.
Тя каза, че през тези два дни ще и има концерти, които да допринесат за настроението на публиката.
Ташова посочи, че ще има огнен и светлинен спектакъл с огнен обръч, мотоизложение и училище за каскадьори. Тя добави, че мястото не е случайно избрано. По думите , „Ридо“ е историческо място, а осем каскадьори ще покажат умения.
Миролюба Ташова добави, че идеята се ражда след разговор с приятели, като решават да направят фестивалното шоу.
Входът е с билети, които могат да бъдат закупени онлайн.
Фестивалът ще се състои за втора поредна година.
Модератор в първия ден на симпозиума е д-р Петя Цветанова, която изнася лекция редом с колегите си музиколози проф. Хартмут Кронес, проф. Ласло Викариус и проф. Райнер Бишов. Темите днес са посветени на Дружеството за частни музикални изпълнения на Шьонберг, творчеството на Бела Барток, струнните квартети на Марин Големинов и духа на Виенската школа. Музикални илюстрации на пиано изпълнява Анжела Тодорова. Гост на симпозиума е артистичният директор на фестивала „Варненско лято“ Марио Хосен.
На входа на Морската градина е подредена съпътстваща изложба „Музикален полет над Дунава“ съвместно с Българското дружество за защита на птиците. Тя демонстрира най-емблематичните природни кътчета и птици на река Дунав.